Nummer 80 Zondag 5 October 1913. 36e Jaargang- Tweede Blad. SUNLIGHT V De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. SUNLIGHT TE WASPIK. Reeds lang te voren was 't aan de oorbereidende werkzaamheden te zien, dat de feesten tei gelegenheid van onze onderd-jarige onafhankelijkheid alhier chitterend zouden worden. Immers de edewerking was algemeen en daar waal mannen als P. N. Dekkers, Eere-Voor- zitter, T. H. Haagen, Voorzitter, D. de Roon, Vice-Voorzitter, B. P. J. van chijndel, Secretaris-Penningmeester en r. V. C. Smits, C. C. Verschuren, N. I'oppelier, J. A. Ruijtenberg, M. Rui- nberg, A. P. Brokx Jzn., A. W. H. meur, Jac. Smits, J. Dols, H. K. Con- adi en A. Kuiler, leden, de leiding op ich hadden genomen, kon het niet an- ers of het moest in alle deelen schit- rend zijn en slagen. Toen Dinsdagmorgen de bewoners ont waakten, stond de Oranjezon reeds hoog an den hemel en goot hare heerlijke tralen over onze gemeente uit, allen itnoodigend thans naar hartelust feest e vieren. Ten ongeveer 1 uur trokken de kin- eren van de openbare school in op- cht naar het raadhuis. Daar had zich middels de harmonie opgesteld en toen e kinderen in lange rijen hadden plaats enomen, liet ous kranig muziekgezel- hap hare opwekkende tonen hooren. De kinderen zongen daarna eenige ationale liederen, welke warm door de saamgestroomde menigte werden toege- icht. De Edelachtb. heer Burgemeester hield iaarna vanaf het bordes de volgende rede eachte ingezetenen, Lieve Kinderen 1 Het is mij een zeer aangename plicht, U op dit oogenblik, nu we staan aan et begin der onafhankelijkheidsfeesten te mogen toespreken. Ofschoon ik wel vermoed, dat U al- n weet wat de aanleiding is dat dit ar door geheel Nederland wordt feest- evierd, zij het mij veroorloofd dit nog en mede te deelen. Voor 100 jaren stond ons land onder de heerschappij der Franschen. - En in plaats van vrijheid, gelijkheid tn broederschap, zooals hunne leuze was, achten zij ellende en droefheid over ons dierbaar Vaderland. Dit was een zware en bange tijd. De heerschzucht van Napoleon kende een grenzen en dit zou hem ten ver- erve voeren. In een groote en bloedige slag bij eipzig werd zijn geheele leger versla- en. Toen herleefde ook in ons land weder de hoop van het Fransche juk bevrijd te worden. Moedige mannen als Schimmelpen- ninck. Van der Duijn van Maesdam en Hogendorp plaatsten zich aanzet hoofd en met geestdrift werd de vrijheidsoorlog begonnen. De Franschen werden verdreven en Nederland, ons dierbaar Vaderland, was weer vrij. Evenals in vroegere jaren zoo dikwijls was geschied, werd ook nu weer hulp en leiding gezocht bij het Huis van O- ranje, ons tegenwoordig Vorstenhuis. Verdreven door den vreemden over weldiger, had Stadhouder Willem V een schuilplaats moeten zoeken en gevonden bij het Engelsche volk. Op de eerste roepstem uit het Vaderland, keerde zijn zoon, Prins Willem van Oranje, de latere koning Willem I, onmiddellijk naar Nederland terug. Den 30sten November 1813 landde hij te Scheveningen, geestdriftig ontvan gen door het Nederlandsche volk. Op 2 December 1813 aanvaardde hij de regeering en daarmede was het einde gekomen aan de verdrukking en het lij den, dat de vreemde overheerschers over ons land hadden gebracht. Thans is het 100 jaar geleden dat Nederland vrij werd, dat Nederland en Oranje werden vereenigd en daarom ge achte ingezetenen, vieren we vandaag te Waspik feest, daarom heeft geheel Nederland dit jaar feest gevierd. De feestviering van heden wordt door mij beschouwd als een uiting van de ge voelens van gehechtheid en liefde aan ons dierbaar Vorstenhuis en daarom vooral is dit feest mij zoo bijzonder sympathiek. U, lieve kinderen, dank ik voor de aardige attentie door hier de mooie Vaderlandsche liederen te zingen, en U heeren onderwijzers breng ik dank voor de opofferingen, die ge u hebt getroost om de kinderen deze liederen te leeren. Ik stel voor dat de Waspiksche har monie ter eere van ons Vorstenhuis het Wien Neerlands bloed ten gehoore zal brengen. Ik heb gezegd. Een daverend applaus, waaraan schier Ringsteken met dogcarren. 1 P. van Dusseldorp, 2 P. Kamp, 3 Rubbens, 4 G. Vermeulen. Ringsteken voor dames op de fiets. 1 A. van Malsum, 2 C. Zijlmans, 3 P. van Iersel. Appel happen. 1. Van Iersel, 2 M. Schellekens, 3 A. Pols, 4 C. Rekkers. Zakloopen. 1 M. Schellekens, 2 B. Bost, 3 Van Iersel, 4 A. Pols- Na afloop hiervan begaven zich de meesten naar huis om zich gereed te maken voor den fakkeloptocht. De vreem delingen en dat waren er velen, gingen het dorp in om de versieringen eens te bezichtigen. Aan het Vaartje had men bijzonder zijn best gedaan. Langs weerszijden van de straat waren palen met wimpels er aan. Daar tusscbenin was gevlochten masteugroen met bloemen aangebracht, waaraan veelkleurige lampions hingen. Het geheel maakte een goed effect. Bij de woning van Mevrouw De Roon, en aan den ingang van het Dijkje waren eerepoorten geplaatst, die er keurig uit zagen. Bij het klooster der Eerw. Zusters waren twee zuilen, waarop N. O., ge plaatst, wat vooral bij avond een aardig effect maakte. Op de brug was een mooie latversiering aangebracht Jammer dat bij avond niet eenige verlichting was aangebracht, ook dan zou het mooi zijn uitgekomen. Op Benedenkerk voor de woningen van H. Zijlmans en I. de Jong was een pracht-eerepoort aangebracht. Het ge heel, opgetrokken van fijn mastengroen, stelde voor een koepel. Het was een magnifieke poort, zooals wij er zelden te zien krijgen. Vooral 's avonds, wan neer de duizenden veelkleurige electri- sche lichtjes van uit het groen flikkerend, gaf het een feeëriek gezicht. Bij den heer Boom-Poppelier, was een prachtige oranje-etalage aangebracht. De verschillende gebakjes en fijne chocolade, alsmede de heerlijke vruchtenbonbons noodigden alle bezoekers uit. In den tuin van den heer Dols was een mooie verlichting aangebracht. In het midden daarvan prijkte een borst beeld van H. M. de Koningin, 's Avonds voldeed deze versiering prachtig. Ook de bewoners van het Dijkje en Scharlo hadden hun best gedaan. Bij den heer .Roovers was een mooie lat versiering aangebracht. Vooral 's avonds, wanneer honderden vetpotjes N. O. en 1813—1913 afteekenden, gaf deze ver siering een prachtig effect. Bij de Gebr. Rijken lag in de Wiel een bootje geheel versierd en keurig verlicht, wat veler belangstelling trok. De heer Th. Hamers, schilder alhier, die het geheel heeft vervaardigd, heeft hierdoor bewezen, werkelijk veel kunst zin te bezitten. Bij de firma Ruijtenberg was de tuin schitterend verlicht. Honderden en hon derden verdrongen zich aanhoudend om van dit prachtgezicht te genieten. In de haven lag een schip dat zeer aardig met vlaggen was versierd en aan stonds ieders attentie trok. Tegen half acht stond de fakkelop tocht, een geschenk van den Vice-voor- zitter van het comité, den heer D. de Roon, voor het Raadhuis samengesteld. De deelname was enorm groot. Wel een 1000 a 1500 geestdriftige personen stelden zich op. Toen de heer D. de Roon met zijn prachtig versierde en electrisch verlichte auto, waarin vier mooie meisjes van Waspik waren gezeten, kwam aangere den, was de groote menigte een oogen blik stom van verbazing. Dat leek een droom, men waande zich in een sprook jeswereld thuis, 't Is dan ook onmoge lijk om weer te geven welk een indruk deze auto op de menigte maakte. Als wij zeggen dat deze illuminatie meer dan vierhonderd gulden kostte, dan kan men wel begrijpen hoe machtig mooi het was. Na ontbinding van den stoet concen treerde zich de vreugde op het kermis terrein en in de cafe's. Tot laat in den avond bleef men ge zellig bijeen. Woensdag was de groote dag. Reeds de eerste treinen brachten honderden en honderden bezoekers. Toen men om 1 uur de stoet op het Kerkpad opstelde, wemelden al de stra ten van vreemdelingen. Zeker is het dat onze gemeente nog nooit zooveel vreemdelingen binnen hare grenzen heeft gehad. Overal waar den stoet zou passeeren, nl. Langesteeg, Vrouwkensvaart, Vaartje, Hoek, Bene denkerk, Luitenambacht, Kaderstaat, Watermolen, Scharlo, Dijkje en Bene denkerk, had zich een ontelbare menigte opgesteld. Tegen half twee uur zette de stoet zich in beweging. Drie bazuinblazers te paard, gestoken in prachtige uniform, kondigden de komst aan. Wat van den stoet te zeggen Nooit hebben wij een mooier kleederpracht gezien als thans. Alles te vernoemen is onmogelijk, 't Zou te veel plaatsruimte vergen, daarom bepalen wij er ons toe te zeggen dal de Nederlandsche Maagd, Mej. Adr. de Bont, Willem II Roomsche Koning, Jan Zijimans Wzn., Floris V., P. Kamp Anz., Willem III, W. Klerks, Albrecht Hertog van Beijeren, Th. Zijlmans Wzn, Jacoba van Beijeren, Mej. J. Van Schijndel, Filips de Goede, G. Pruijssers Pzn., Maria Hertogin van Bourgondië, Mej. Smeets, Maximiliaan, A. Brokx Jzn., Karei V., Adr. Smits, Willem I prins van Oranje Nassau, Adr. Vermeulen, Maurits graaf van Nassau, los Dols, Prins Fredrik Hendrik, Nic Dols, Willem III Prins van Oranje en Nassau, Jan Boezer, Johan Willem Friso, Jos van Campenhout, Willem IV, A. Roovers, Willem V., M. v. Dongen, Mr. Rutger Jan Schimmelpenning, P. Kamp, Lodewijk Napoleon Koning van Holland, A. de Groot, Napoleon I Keizer der Franschen, P. v. Dongen Rzn., en Wil lem Frederik Prins van Oranje Koning Willem I, W. de Bont, met hun gevolg er schitterend, oogverblindend-schoon zouden wij bijna zeggen, uitzagen. Dit is zeker, in weinig gemeenten zal zoo'n mooie, streng nationaal historische optocht te zien zijn geweest. De costumeering was rijk, getrouw naar de geschiedenis met alle zorg ge kozen, zoodat de stoet een prachtig geheel vormde, waarvoor eenieder alle bewondering had. Nog moeten wij vermelden dat ook de muzikanten der harmonie in een keurige uniform waren gestoken. Jammer was het, dat de verschillende groepen van den optocht niet door een bordje waren aangegeven. Dan toch zou het geheel voor het publiek nog meer en beter tot zijn recht zijn gekomen. Het was vijf uur toen den stoet werd ontbonden. Om half acht kwam de gunstig be kende harmonie Apollo uit Kaatsheuvel een concert geven op de kiosk staande tegenover het Raadhuis. Honderden verdrongen zich daar om te profiteeren van de mooie muziek. Apollo heeft haar ouden roem gehand haafd, 't was een prachtig concert. Hiermede waren de feestelijkheden afgeloopen. Lang nog echter bleef men gezellig bijeen in de café's en op straat, waar het overal vroolijk en gepast toeging. oals nne zeer cos- nne Tegenwoordig de Voorzitter J. B Tim mermans Wz. de leden P. van Loon Gz, E. W. Klijberg, A. H. van Schijndel, M. A. van Loon, J. van Riel en de Secretaris. Afwezig met schriftelijke kennisge ving de heer B- J. H. C. Timmermans. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der twee vorige zittingen worden voorgelezen en goedgekeurd. De Voorzitter zegt, dat hij reeds in de maand Augustus eene vergadering zou hebben belegd, indien het bureel der gecombineerde Kamers van Koop handel en Fabrieken van Limburg en Noord-Brabant, dit jaar te Eindhoven te houden, kennis zou hebben gegeven van den datum waarop aldaar de ver gadering der aangesloten Kamers zal plaats hebben. Tot dusver is daaromtrent nog niets vernomen, en toch worden in den regel deze zittingen gnhouden in Juli of Au gustus en bij uitzondering eerst in 't be gin der maand September. Daar bij onze Kamer verschillende zaken aanhangig zijn, heb ik gemeend niet langer te mogen wachten. Hij geeft kennis van de bemoeiingen der Kamer ten opzichte der spoorwegaangelegen heden met betrekking tot de lijn Zwa- luwe-'s Hertogenbosch, meer in 't bij zonder van het onderhoud met den Raad van toezicht op de spoorwegdien sten te 's Hage op 2 Augustus en met den Directeur-Generaal der Maatschappij tot exploitatie van staatspoorwegen te Utrecht, den 16 Aug. j.l. Hij verzoekt den heer M. A. van Loon tot het ver strekken van nadere toelichting. De Heer van Loon, aan dit verzoek voldoende zegt, dat de deputatie uit de Kamer welwillend bij de beide genoemde autoriteiten werd ontvangen en na be sprekingen mocht ervaren, dat ten op zichte van de lijn Zwaluwe-'s Bosch en het verdere Zuidernet bij de zomer dienstregeling in 1914 verbeteringen in den treinenloop zullen worden ingevoerd. Reeds nu zal de trein, die vroeger vertrok uit Zwaluwe 8,45 en uit Waal wijk 9,27 en te 's Bosch aankwam 9,40. vertrekken uit Zwaluwe om 9, uit Waalwijk 9,36 en te 'sBosch 9,51 arri- veeren. Hierdoor is verkregen dat men, om met dezen trein de Langstraat te be reiken eerst om 8,14 uit Rotterdam Beurs behoeft te vertrekken tegen bij vorige dienstregeling om 6,38, waar echter tegen over staat dat deze trein enkele stations zal moeten passeeren. Nog treedt voor reizigers naar Roosen daal, Zeeland en België, met ingang van van 1 October, de volgende verbetering inreizigers voor Lage-Zwaluwe met trein 3,20, vertrek uit Waalwijk 's mor gens 7,20 die voorzien zijn van biljetten voor Roosendaal of verder, mogen, zon der bijbetaling, met trein 354 (vertrek 8,24) uit Lage-Zwaluwe naar Dordrecht reizen en aldaar overgaan op sneltrein 81 (vertrekkende uit Dordrecht 8,56 waardoor men om 10,17 in Antwerpen aankomt in plaats van 11.18 zooals voorheen. Verdere veranderingen ziin er niet. De treinen 8,44 u. 1 u. en 5 u. loopen als vorige winterdiensteD, jammer ge noeg Zondags weer niet en evemin dc met zooveel verlangen tegemoet geziene latere trein is er dus ook niet. Maar, zoo als gezegd, verdere ver beteringen zullen worden ingevoerd. Zien wij dus met vertrouwen de a. s. Zomer dienstregeling tegemoet. De Voorzitter dankt den heer Van Loon voor zijn zakelijk rapport. Ingekomen stukken. 1. Brief van de Kamer van Koophan del te Maastricht, betreffende een ver zoek tot wijziging van de postwet. 2. idem van de Mij. tot exploitatie van Staatsspoorwegen, betreffende de tarie ven van goederenvervoer. 3. idem van de H. IJ. Spoorweg Mij. als voor. 4. idem van den Minister van Water staat betreffende uitbreiding van Zon dagsdienst op Rijksteiegraafkantoren. 5. idem van de Mij. Peelcentrale toe zendende exemplaren van die, gezonden aan de Prov. Staten van Noord-Brabant. 6. idem van de Kamer te Waddinx- veen betreffende de oprichting van die Kamer. 7. idem van Burgemeesters en Wet houders van Besoijen en Baardwijk, be treffende het verzoek om aan het Kan toor Waalwijk voor telefonische gesprek ken te worden aangesloten voor locaal tarief. 8. idem van het Centraal bureau voor de Statistiek, betreffende gegevens op- zlchtens onze Kamer. 9. idem van de firma A. en Iz. Markus betreffende de adresseering van bestel- goederen. 10. idem van de Kamer van Koop handel te Vlaardingen alsvoor. 11. idem van gelijke strekking van de vereeniging van grossiers in rijwiel- en automobiel onderdeden. 12. idem van den consul van Engeland, te Rotterdam om toezending van ons jaarverslag over 1912. 13. idem van het bureau voor han- delsinlichtingen te Amsterdam verzoek, alsvoor. 14. idem van het Centraal bureau voor de Statistiek te 's Hage alsvoor. 15. idem van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Bergen-op-Zoom antwoord op ons schrijven d.d. 6 Au gustus j.l. 16. idem van het Nederl. Comité te van het Zuiden {GEDEPONEERD; ZEEP_ Gewaarborgd! f II ÖNVERVALSCHTÏ I li ZONDER 6 il! schadelijke ft I I1 BEilANDDEElEN# O 00 "f

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 7