Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalvl|bcbe Stoomdrukkerij Antoon Tieten. MM BE Gemeenteraadsvergadering. Rummer 82 Zondag 12 October 1913 36e Jaargang RONA iDit nummer bestaat uit DRIE bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. De vreemde nicht Cacao Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. VAN HOUTENS ZUIVER OPLOSBAAR De Echo van het Zuiden, tVaalw(jksclie en Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertbntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contiac gesloten. Reclames 15 cent per regel. •milium iiniiiiiiiiiiiiii VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 10 Oc tober des avonds ten <r/2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. R. van der Ven. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heer C. Wagenberg. Voorzitter. Bij de vaststelling van de notulen der vorige vergadering heb ik een kleine vergissing begaan. Ik heb leden laten medestemmen die niet kon den medestemmen, zoodat de stemmen staakten. Aangezien de vergadering vol- VaB »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 17.) Allemaal praatjes, antwoordde dó hove- fenierde vrouwen komen zou'n ongelukkige üefde spoedig te boven, ik geloof eerder, dat bet met den dood van haar vader niet in den baak is. Maar men kan niets te weten komen, onze meester is zoo stilzwijgend als het graf de oude Sophie weet er alles van, daar zou ik wel ik weet niet wat onder durven ver redden, maar er schijnt een slot op hare lippen te hangeD. Ik kom haar nu en dan wel eens tegeD, maar, jawel hoorze vraagt niet tens, wat er hier alzoo omgaat. Dat alles zou mijne koude kleeren niet ra ken en ik zou me al bitter weinig aantrekken wat voor ongelukken er in dat Amerika voor vallen, als onze jonge juffrouw maar niet zoo droefgeestig was. Zoo jong en toch zoo onge lukkig. Hoe bezorgd de professor zich ook maakte over Marga's neerslachtigheid toch had hy «enige vergoeding. Marga weigerde uit te gaan «q vond in hare zwakte eene geldige reden, om voor alle uitnoodigingen te bedanken. Hij bad de rust teruggevonden en kon zich weer vrijelijk aan zijne studiën overgeven. Bovendien had hy nu in zyne omgeving een kind, dat hij liefhad, en het was voor hem een eindeloos nieuw genot, om, wanneer- hij de oogen opsloeg dat bekoorlijke schepseltje te aanschouwen, dat niet ver van hem af aan een tafel zat. Hij verheugde er zich over, die fraaie oogen gevestigd te zien op de gele perkamenten, zich beijverend, deze te ont cijferen. Marga bezat de gave der talen. Reeds als kind wist zij zich in meerdere talen uit te drukken en dit talent had haar krachtig g - helpen om de taak te vervullen, die z .h tallig was en de meerderheid dus voor goedkeuring was, zijn de notulen vast gesteld. De notulen der vorige vergadering worden door den ambtenaar ter secre tarie voorgelezen. Van Buul. Zijn de notulen der vorige vergadering nu vastgesteld. Voorzitter. Ja, de vergadering was voltallig en de meerderheid was voor goedkeuring. Van Buul. Dan wilde ik er gaarne in hebben dat ik voor goedkeuring der notulen gestemd heb, doch dat ik tegen opneming van het protest van C. Wa genberg was. Voorzitter. Er staat in dat u voor goedkeuring der notulen was. Een mon delinge toelichting bij een stemming ivordt nooit in de notulen opgenomen. De Voorzitter leest hierna nogmaals voor wat hieromtrent in de notulen staat vermeld. Van Buul. 't Was voor de stemming plaats had. Voorzitter. Wat u zegt zal ik in deze bad opgelegd. Zij koesterde den varigen wensch, haren oom van nut te zijn, en zy slaagde er al zeer spoedig in, den tekst der manuscripten, die haar oom haar toevertrouwde, te begrij pen. En wanneer zy hem dan het resultaat harer nasporingen voorlas, maakte hij vaak eene vergelyking en riep uit„Dat is bijna even goed als van de Trévors Bniten die zeldzame gevallen, werd de naam van M. de Trévors tusschen oom en nicht niet uitgesproken. Was hy vergeten in dit studievertrek, waar hij vroeger een dagelijk— sche gast wss Doemde in de eenzaamheid van Marga's kamer de herinnering aan hem nu en dan niet op De professor was pijnlijk aangedaan door den wensch van zijn nichlje, Ik wou, dat de lente nimmer terug keerde Maar vóór hy haar had kunnen onder vragen, werd hunne aandacht getrokken door den weergalm van een zwaren tred, die zich op den trap deed hooren. Marga, die nog zeer zwak was, verbleekte men klopte aan de deur en toen deze open ging, was het om doortocht te verleenen aan den brievenbesteller, die op de schrijftafel van den professor een grooten brief neerlegde, terwijl hij zegdenAangeteekende brief uit Amerika drie mark port." Uit Amerikazegde de professor ter- wijl hij een bezorgden blik op zyne nicht wierp. Hij toekende het ontvangbewijs, be taalde het geld en de brievenbesteller ver wijderde zich. Eenigen tijd was er verloopen en de brief bleef onaangeroerd, geen woord was er ge wisseld tnsschen professor en Marga. Oom vroeg Marga eindelijk heel zacht, wilt u dien brief niet openen Zeker mijn kind, ik had hem vergeten. Hij nam den brief op, woog hem op de hand en zegde Ik herken het schrift van Ottenstein. Misschien heeft bij bij de likwidatie nog wat voor u kunnen reddeo. Och oom, spreek daar niet van, ant woordde het jonge meisje weenend. Ik wil geen geld, ik heb geen behoefte aan geld sinds notulen opnemen. L. Mommersteeg. Er staat niet in de notulen vermeld dat ik gezegd heb dat het ia de tegenwoordige omstandighe den niet zoo aanlokkelijk is om lid van den raad te zijn, nu er telkens verschil lende geldleeningen moeten worden ge sloten en dan nog beschuldigd te wor den van omkooperij. Voorzitter. Ik maak de notulen zoo uitgebreid en goed mogelijk. Wil de raad alles opgenomen zien, dan geef ik in overweging een stenograaf te laten komen, want met de pen is het onmo gelijk. L. Mommersteeg. Het gezegde van C. Wagenberg hebt u toch wel opge nomen en als u dat doet, dan verlang ik ook dat hetgeen ik daarmede in ver band staande zeg, ook opneemt. Voorzitter. Ik zal het alsnog in de notulen opnemen, maar u zal het mij niet kwalijk nemen als er iets niet wordt vermeld. L. Mommersteeg. Neen volstrekt niet, maar u zal het mij ook wel niet kwalijk nemen als ik het dan alsnog in de no tulen wensch opgenomen te zien. Voorzitter, 't Is bij de geldleening dat u het hebt gezegd, meen ik, is 't niet L. Mommersteeg. Na de geldleening. Alsnu wordt door den heer Mommer steeg herhaalt wat h'j heeft gezegd wat door den Voorzitter 4a de notulen wordt geschreven. A. F. Mommersteeg. Wat het gezeg de van Wagenberg betreit, toen hij eeni gen beschuldigde van omkooperij, was hij toen overtuigd. Voorzitter. Daar gaat het nu niet over. Er is nu alleen aan de orde het vast stellen van de notulen der vorige ver gadering. Moet het nu weer dezelfde weg opgaan als een vorige keer. 't Zal niet gebeuren. Na afloop van de agenda kan u het woord verkrijgen cn dan kan u over die omkooperij zooveel zeggen als u wil- Van Buul- Is er nu bijgeplaatst waar om ik voor heb gestemd. Voorzitter. Dat zullen wij in deze notulen vermelden. Dat zal u zeker wel goed zijn L. Mommersteeg. Ik protesteer nog maals tegen het gezegde van Wagenberg. Voorzitter. Dat is nu niet aan de mijn vader dood is. Dat ODgelnhkig geld!Als hij voor mij maar niet meer had willen ver dienen, dan zo i hy nu misschien nog leven... en die gedachte pynigt me. De professor had inmiddels zenuwachtig de enveloppe geopendhij legde den brief even neer om zijnen bril af te vegen en verdiepte zicb daarop in de lectuur Marga, mijn kind, riep hij eensklaps, God zij geprezen Luister Ik sla de eerste regels over, waarin Ottenstein zijn leedwezen betuigt, dat bij fioaDtieel niets voor u heeft kannen red deD. Doch verder schrijft hij »Den 10 Februari heeft hier een ongeluk plaats gegrepen. Het café Dorodo, een uitspan- mngspiaats voor de mindere klassen, voorna melijk voor de negers, is ingestort, onder zijne puinhoopen eene menigte bezoekers bedelvende; onder deze behoorde ook de knecht van onzen chef, den heer llolsten, wiens spoor men nooit heeft kunnen ontdekken. Niemand heeft ver moed,dat deze schurk te San-Francisco gebleven was, terwyl men hem overal zocht. José was levensgevaarlijk gewond; hij werd op de bus sels stroo gelegd en vroeg dringend om eenen biechtvader. Een Franciscaner pater kwam toegesneld en de stervende wilde e<?n openlijke belydenis doen ter verzoening van zyne mis daad. Hij verklaarde, dat hij den 27 Juli van het vorige jaar zich 's nachts toegang had we ten te verschaffen tot de kamer van uwen vaderdat hy diens revolver genomen had, welke op een tafeltje by zyn bed lagdat hy zijnen meeBter door een revolverschot gedood had en zich met al het geld, dat bij had kunnen vinden, nit de voeten had gemaakt voor dat de andere bedienden, die in een na burig gebouw waren gehuisvest, ontwaakt wa ren om hun dagelijks werk te verrichten Erbarming, God erbarming, riep José, nadat hij deze bekentenis had afgespeeld. nHiemevens zend ik u zijne verklaring." Welnu, mijn kind, zegde de professor met bevende stem. Marga was op de knieën gezonken. Dus was hij een slachtoffer, mijn geliefde vader, en gteu misdadiger. O God is goedertie ren. Hy heeft mij toegestaan, dat het gewicht, waaronder ik werd verpletterd, werd wegge- orde. Ik heb het zoo juist tegen den heer A. F. Mommersteeg gezegd, na afloop van de agenda kan u protesteeren als u wil en zal ik zooveel protesten van u in de notulen opnemen als u zelf wil. Hierna worden de notulen vastgesteld. 1. Ingekomen stukken*, a. Een Kon. Besluit d cl. 18 Sept. houdende de herbenoeming tot burge meester van den heer G. R. van der Ven secretaris der gemeente. b. Een schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van een besluit tot het aangaan van een geldleening groot f 4000. Voorzitter. Ged. Staten brengen hierbij in herinnering dat het reeds de vierde maal is dat de opbrengst van hooi- en bouwlanden veel te hoog wordt geschat om de begrooting kloppend te krijgen en dat de begrooting zoo niet meer kan worden goedgekeurd. Mitsdien zal naar andere inkomsten moeten wor den uitgezien om de begrooting kloppend te krijgen. c. Idem, houdende goedkeuring geld leening voor het verbouwen der openbare school d. Idem, goedkeuring wijziging der begrooting. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Boom. Naar aanleiding van het eerste ingekomen stuk betreffende uwe herbe noeming tot burgemeester van onze ge meente, acht ik als oudste wethou der mij verplicht om u hulde te brengen voor uw werken en spreek den wensch uit dat gij met de zelfde wilskracht de belangen van onze gemeente zult blijven behartigen als gij dat hebt gedaan. Voorzitter. Ik dank den heer Boom voor de hartelijke woorden die hij tot mij heeft gesproken en ik hoop dat het mij moge gegeven zijn ook deze 6 ko mende jaren met denzelfden ijver al zeg ik het zelf de belangen te be hartigen als de afgeloopen 6 jaar en ik spreek daarbij den wensch uit dat ik dat met de thans zittende leden in eendracht en vriendschap mag doen. Een der leden Bravo. 2. Aanbieding begrooting gemeente en Burgerlijk Aimbestuur, dienst 1914. Voorzitter. De ontvangsten bedragen f 27255.37V2 en de uitgaven f 29955.37'/2 nomen. XI. Men was in Septemher. De badplaats Nor- derney had een buitengewonen toeloop. Kom, oom, bekend nu eens, dat er bier benedon niets schooner iB dan de zee zegde een schoon jong meisje, dat eenvoudig maar aller liefst in lichteD rouw gekleed was, tot haar metgezel, een krassen grijsaard. In geloof zelf, dat ik aan deze zee de voorkeur zou geven boven die van mijn vaderland, die te kalm is. Zie de golven eene, die elkander achtervolgen, die te samen worstelen, die schuimen als woedende reuzen, en die dit spel nimmer moede worden» Dat is schoon men ademt bier met volle teu gen kracht en gezondheid in. Professor Zacbarias zag het meisje van terzij aan, glimlachte en zei bij zichrelvenIk geloof werkelijk, dat de dokter gelijk bad, toen by my verzekerde dat deze reis eene gunBtige werking zou hebben. En ik verzette er mij nog wel tegen. Ik heb weerstand geboden als een zelfzuchtig man. Ja, zelfzuchtig, want ik verbeeldde mij, dat myne vreugde, namelijk rust in boeken, ook de vreugde, van anderen was. Zie je daar ginds op het dnin dat jonge meisje staan? vroeg eene bejaarde dame aan hare gezellin. Deie, eene jonge vrouw met een innemend gelaat en zwak uiterlyk, wende hare blikken naar 't gewezen punt en zei leven dig 't Is het jonge meisje, dat zulke bewonde renswaardige oogen heeft. Ik wilde u haar aanwijzen, toeD wij haar ontmoet hebben met een grijsaard met eerbied waardig voorkomen, maar gij waart in gesprek met Mevr. Waldberg en hebt mij niet gehoord. Wie of zij wezen mag? Ik heb nooit behoor lijker gelaat en aristocratischer houding gezien. Aristocratisch? Ja, juist, antwoordde de oude dame met bitterheid. Ik zal het u zeggen wie zij is Mathilde ik heb haar heel goed her kend, toen zij ons voorbyging. Zij is niemand anders dan die schaamtelooze Amerikaansche, de slimme coquette, die myn Robert in bare netten verstrikt had. Weinig had het gescheeld of hy ware onherroepelijk verloren. zoodat de begrooting sluit met een aa- deelig slot van f 2700. Dit is de eerste maal in de 6 jaar dat de begrooting met een nadeelig slot sluit. Ik zal een af schrift van de begrooting aan de leden thuis zenden. De begrooting wordt ge durende 14 dagen voor eenieder ter inzage nedergelegd en afschrift daarvan is tegen betaling verkrijgbaar. Behandeling zal in een volgende ver gadering geschieden. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur sluit aan ontvangsten en uitgaven met een gelijk bedrag van f 2834.08'/2 Voorzitter. Deze begrooting is door B. W. nagezien. De subsidie van het Burgerlijk armbestuur zal voor 1914 f1100 minder zijn als vorige jaren. Dat komt omdat de bestedingskosten voor taan ten laste komen van het Rijk door de in werking treding torn de Invalidi teitswet. Wordt vastgesteld. 3. Verzoek van Mej. E. Mommersteeg tot onderhandschen aankoop van een gedeelte dijk tegenover W. van Vught en Th. van Eeten met voorstel van B. W. Uit het adres van mej. Mommersteeg, dat door den Voorzitter wordt voorge lezen, blijkt, dat zij een stukje dijk wil koopen ter grootte van 25 M. Zij ver zocht daartoe prijsopgaaf en conditiën. Tegen dit verzoek zijn door de heeren van Heesbeen en van Vught bezwaren ingediend. Beide heeren zeggen dit pet ceel grond te hebben gekocht 0111 het bouwen van huizen daar te weren. Voorzitter. Het is mij in het archief van den polder van den Hoogen Maasdijk gebleken, dat dit perceel werkelijk door voornoemde heeren is gekocht. Op het kadaster staat het nog wel ten name der gemeente, doch het is door deze heeren gekocht. Wij zullen dit adres sante mededeelen en haar in overweging geven zich nader tot B. en W. te wenden om een ander perceel te koopen. Dit schrijven zullen wij dan voor ken nisgeving aannemen. A. F. Mommersteeg. Het komt me wel vreemd voor dat, nadat u eerst plan nen had om dezen dijk te verpachten en nu een ander komt om het te koopen, Met uw verlof, moeder een gelykenis bedriegt n zeker, deze joDge dame schijnt al les behalve schaamteloos en nog minder coquet te. Wanneer zij zich vertoont volgen baar aller blikken en die van de beeren getuigen van ongeveinsde bewonderingmaar baar blik ia zoo ernstig dat ieder eerbiedig voor baar uit kijkt. Zij beeft voor niets anders oogen, dan voor den grijsaard die baar vergezelt. Mijne arme Robert, hernam Mevr. de Trévors, zonder acht te slaan op de tegen werpingen harer dochter. Ik moet hem schry- ven, heden nog, dat hij niet naar bier komt, gelijk zyn plan was. Ik kan niet met gerust heid aan de mogelykheid van znlk een ont moeting denken. Ik geloof eigenlijk, dat bet nog maar beter is, terstond Norderney te verlaten. Nu al veertien dagen ademt ge de zeelucht in en dat zal wel voldoende zyn. Wat my aangaat, van dit oogenblik af kan die lucht slechts ongunstig op mij werken. De aanblik van dat meisje is voldoende om my in opge wondenheid te brengen. Ik kan niet vergeten, dat zy tusschen my en mijn zoon getreden is en dat zij mij een deel der liefde ontroofd heeft, die by my toedroeg, 't Is waar, Robert heeft wel toegegeven aan myne tranen en be den, maar vergeten heeft hy haar niet. JegenB my vervult by eenvoudig zyn plicht, maar zijn hart behoort de Amerikacnsche. Ik geloof moeder, dat ge alleen over haar gesproken hebt, om een blaam op haar te werpen, hetgeen u wellicht verhinderd heeft haar onpartydig te beoordeelen. Ik ken Ro bert, zijn doorzioht, zyn ernstig karakter en ik heb niet kunnen gelooven, dat hy verliefd zou worden op eene vrouw die zyner zoo weinig waardig is. Sinds ik dat meisje ge zien beb, ben ik tot de overtuiging gekomen, dat men zich ten bare opzichte vergist en men u indrukken medegedeeld beeft, die in strijd zijn met de werkelijkheid. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1