e DE VAKSCHOOL. B Or Provinciaal Nieuws. ir. «I ra i®2* 1,- 1,2 1,35 2,10 2,1 2,8 3,20 3,40 IV* 4,20 4,30 5 30 7, 4,80 12,- ak- este 5330 Waalwijk, 11 Oct. 1913. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. Raadsverg adering As- Dinsdag 13 October des avonds 63/4 uur openbare vergadering van den gemeenteraad van Waalwijk. Verkiezing Kanier van Koophandel. De verkiezing voor 4 leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, zal plaats hebben op Maandag 17 No vember a.s. Aan de beurt van aftreding zijn 1 Januari 1914, de heeren M. A. van Loon. J. J. M. van Riel. A. H van Schijndel, J. B. Timmermans Wz. Invaliditeitswet. Naar wij vernemen zijn bij den Secre taris der Rentecommissie zetelende te Waalwijk reeds een 1000-tal aanvragen om rente als bedoeld bij artikel 369 der Invaliditeitswet ingekomen. Het aantal personen die in onze ge meente pensioen zullen trekken, bedraagt 120. Wij maken er onzen lezers op attent dat zij, die na 3 December 70jaarwor- den, zich ingevolge art. 370 der invali diteitswet alsnog ter secretarie kunnen aanmelden, wijl ook zij nog voor pensioen in aanmerking komen. Twee pakl Terug te bekome» politie alhier. Ongeval. Donderdagavond had de van het stoomschip >Thor«, wonende te Besoijen, het ongeluk ii ruim te vallen met het ongelukkig ge volg dat hij een been brak. Per as is hij huiswaarts gebracht, alwaar spoedig geneeskundige hulp bij de hand was. W V. V. Waalwijk Vooruit. Nu voor W.V. geen competitie wed strijd op het programma staat, wordt morgen op het terrein alhier een friendly game gespeeld tegen Eindhoven. Door verhindering van enkele WVers zal het elftal er als volgt uitzien. Simons Spijkerman Pullens Hooijmeijer Wilhelm v. d. Werff Zeckendorf Wiesman de Ruijter Klerkx Moonen. Om met dit elftal Eindhoven te slaan, zal ons inziens wel niet lukken. Aan de spelers otn onze voorspelling te logen straften. Aanvang half 3. Competitie N. V.B. Voor de competitie wordt gespeeld Dosko Den Berg 't Zesde N.A.C. Electriciteitsvoorziening in Noord-Brabant Door de Electriciteits-commissie is aan de gemeentebesturen verzonden een ontwerp der statuten voor de op te richten N. V. Prov. N.-Br. Electr. Mij met verzoek tot het nemen van een aandeel ad f 500. verser schuwd tl ke liederen, dat de kantonrëJ zer zake een pers veroordeeld tot f 10 Aanbestcdl) Naar de Times mededeel Nederlandsche aannemers P'a. Wz Co te Sliedrecht voor baggeiwerk in de haven van Belfast gund Een haven zal o. a. zoodanig uit gediept moeten worden, dat ze de nieu we White-Star-schepen in de klasse der Olympic kan opnemen. Onafhankelijkheids feest te D runen. Door mooi najaarsweder begunstigd, viert Drunen, dat geheel in feestdosch is gestoken vandaag en morgen het Onafhankelijkheidsfeest, waarvan wij 't programma in ons vorig nummer reeds hebben opgenomen. In ons nummer van a. s. Woensdag hopen we van een en ander een uitvoerig verslag te geven. De verdwenen hoofdkassiet 't Volgende ontleenen wij aai) de >Sumatra Post» d.d. 6 September. Het zal voor vele Waalwijkers een wel interressant bericht zijn waar het hier moet handelen over zekeren Sonneveld, Pl plot! verdweei duiten. Hij heeft het K? weert men, want hij beide feestdagen als voo ben- Ja, onhandig is dit niet. Door wonderlijk toeval is zijn fraude het eersï uitgekomen door een andere fraude, eenige maanden geleden gepleegd. Toen werd aan de Escompto een valsche cheque aangeboden en uitbetaald. Degene die de chèque vermoedelijk vervalscht had, werd gegrepen en Dinsdag zou de heer Sonneveld als getuige gehoord worden. Hij verscheen echter niet. Men telefo- (Nadruk verboden.) sif Het is ons aangenaam onzen lezers heden te kunnen geven een afbeelding van den voorgevel van de thans in aanbouw zijnde vakschool. Zooals men ziet een flink gebouw, zeer eenvoudig, zonder een enkele versiering. Het front van 't hoofdgebouw is 20 M., terwijl de twee zijgebouwen, links voor de schoenmakerij en rechts voor de leerlooierij, pl. m. 9 M. achter en evenveel terzijde uit springen. De twee open plaatsen van pl. m. 9.34 bij pl. m. 8.72 die dus aan weerszijden van 't hoofdgebouw gevormd worden, kunnen later ter uitbreiding gemakkelijk aan 't gebouw worden toegevoegd. Hoe 't er dus aan den voorkant uit ziet, kan men op bovenstaande teekening beoordeelen, ov.er 't inwendige willen we een en ander zeggen Door den hoofdingang komen we in een vestibule van 2.80 M. breedte, waar van ter linkerzijde de kamer van den directeur ligt die 6.28 bij 4-25 M. gioot is en ter rechterzijde bevinden zich twee in elkander loopende lokalen voor 't Proefstation waarvan het eene 5.25 bij 6.50 en 't andere 8.27 bij 6.50 M. groot is. Door de vestibule verdergaande, ko men we in een dwarsloopenden gang van waaruit men ter linkerzijde in een portaal komt, dat van hieruit zoowel als van buiten (waarschijnlijk voor de leerlingen) toegang geeft tot de lokalen voor schoenmakerij. Nog komen we van dezen gang aan trap, kasten, don kere kamer, W.C. en ook heelt men van hieruit een uitgang naar de binnen plaats, tusschen de twee vleugels (link» schoenmakerij en rechts leerlooierij) in. Ter rechterzijde in den gang heeft men een deur naar 't proefstation, vanwaar men wederom aan een portaal komt, dat van hieruit alsook van buiten toe gang geeft tot de leslokalen voor de leerlooierij. Laten we nu deze laatste afdeeling eerst beschouwen, dan treffen we er eerst aan een lokaal van' 9.34 bij 6.30 M. voor chroomlooierij en ververij hier liggen ook de noodige haspels, smeer- vaten, riolen en een gasmotor. Vervol gens een lokaal groot 9,34 bij 8.40 zg. Laafhuis, waarin laven, touwtafel, houten bakken, walkvaten enz., en direct hieraan verbonden het z g. Nathuis, groot 9.20 M. bij 9.34 M waarin smarthok, water bakken, weekbakken, kalkbakken, walk vaten, haspels, vleeschbooinen enz. Ter linkerzijde is de afdeeling voor de schoenmakerij en hier zien we eerst de afdeeling Handschoenmakerij, groot 9.34 bij 5 M., stikkerij en patronenma- kerij 5 bij 9.34 M. en verder de machinale schoenmakerij 9,34 bij 17.20 M. in welke afdeeling ook de gasmotor een plaats vindt. Onder 't gebouw is een kelder 13.62 bij 2.10 M., terwijl op de eerste ver dieping van 't hoofdgebouw gevestigd zijn een laboratorium voor de leerlingen 7.28 bij 6.50 M., een leslokaal 6,25 bij 6.50 M. en een teekenlokaal 8.88 bij 6.72 M. Op de verdieping boven 't lin kergebouw bevindt zich een zaal voor leder, leesten en fournituren en boven de looierij een drogerij. En hiermede hebben we medegedeeld hoe 't gebouw, de rijksvakschool voor schoenmakers en leerlooiers met daaraan verbonden proefstation ten dienste der leder-industrie er inwendig uit zal zien. Het hoofdgebouw heeft, zooals we zeiden een breedte van pl. m. 20 M. bij een diepte van pl. m. 9 M., de twee zijge bouwen een breedte van 9.34 bij ruim 27 Meter diepte. Wij behoeven hieraan niets meer toe te voegen, doch alleen de hoop uit te spreken dat de bouw der school met kracht worde voortgezet, dat zij bij opening een flink aantal leerlingen zal hebben in te schrijven en daardoor de school spoedig te klein zal blijken. Naast de goede inrichting der school zal dit laatste in hoofdzaak, ja nog sterker afhangen van de leerkrachten, die nog voor dè afdeelingen looierij en speciaal schoenmakerij zullen moeten worden benoemd. De directeur is sinds een paar jaar benoemd, alsook de scheikundige voor 't proefstation en daarmede kan de school en de industrie zich zeer zeker in hooge mate feliciteeren, maar wij hopen tevens dat de minister en zij die Z.Ex. in deze van advies hebben te dienen overtuigd zullen zijn van 't groote belang gelegen in de benoeming van de titularissen voor schoenmakerij en leerlooierij. Zij toch moeten weten dat deze laat- sten moeten zijn meer dan middelmatige of wat men in 't dagelijksch leven noemtgoede vaklui, neen 't moeten zijn puike leerkrachten, die uitmunten, die in staat zijn niet alleen prima vaklui te kweeken, maar tevens mannen die later zelf aan 't hoofd moeten staan van mis schien groote zaken en daarom 't vak van a. tot z. moeten kennen, in elk onder deel. Zij moeten in staat zijn leerkrachten voor plaatselijke vakscholen af té leve- reo. Zij moeten leeraren zijn bekwaam in elk opzicht, zoowel wat 't vak als de peadagogick betreft. Wij hopen dat de regeering voor eenig offer niet zal terugdeinzen en dat de commissie alles zal in 't werk stellen om den minister te overtuigen van deze noodzakelijkheid. De oaam en 't succes van deze school, (die toch de hooge of misschien beter de middelbare school voor de schoenmakerij en leerlooierij moet zijn en hoog moet staan boven de plaatselijke vakscholen), valt of staat met de bekwaamheid in elk opzicht die leeraren, naast de veelzijdige en erkende bekwaamheid van den be noemden directeur en de juistheid en uitgebreidheid der leermiddelen. En zijn dergelijke leeraren niet in het binnenland te vinden, dat men ze dan in 't buitenland zoeke en niet beknibbele op een gewenscht salaris eene dergelijke fout zou zich spoedig wreken. Zie b.v. Brussel, dat voor de schoen- makersafdeeling een Amerikaan als leer- aar zocht en welke school de prachtig ste resultaten heeft na 't bestaan van een paar jaar We hebben gemeend goed te doen deze zeer ernstige zaak eens duidelijk te zeggen, er is ontzaggelijk veel aan ge legen voor school en industrie hem wakker, ^schje op, en. spoor kwijt. Of hij in^^^^^^BBKmder anderen naam gelogeerd heeft, of ergens anders onder dak vond, is niet bekend. Alleen moet hij den volgenden morgen vroeg den trein naar Soerabaja hebben gehomen. Men schijnt hem in den trein ten min ste te hebben gezien. Pe Escompto zat onderwijl ook niet stil en stelde alles in het werk om den voortvluchtige in handen te krijgen, loofde zelfs f1000 uit vóór dengene, die inlichtingen verschaffen kon, welke tot arrestatie leiden zouden. Tot zoover 't bericht. Naar men mogelijk reeds weet, heeft men den voortvluchtige reeds lang te pakken. In Engelsch-Indié is hij gesnapt. Tuinbouw Versche stalmest bij vruchtboomen Het komt nog vaak voor dat versche stalmest wordt gebruikt bij vruchtboomen en dit is in vele gevallen, o zoo af te keuren, vooral als men dezen in den grond spit. De jonge fijne wortels, welke het voedsel opnemen, komen er mee in aanraking, het gevolg is (doordat versche mest te branderig is) dat deze hierdoor worden gedood en de wonden van pas geplante boomen genezen niet, doch rotten inde boomen (vooral jonge) kunnen hieraan sterven of leven een kwijnend bestaan. Alleen is versche stalmest te gebruiken om over den grond boven de wortels van jonge of pas ge plante boomen te strooien, dit is zelfs zeer aan te bevelen. De grond blijft er mullig en vochtig onder. In droge zomers is dit een groot voordeel, wat iedereen begrijpen zal en met regen zakken de voedingsstoffen, welke in de mest aanwezig zijn bij de wortels en zijn spoedig opneembaar voor de plant. In 't belang van den fruitteelt, achtte ondergeteekende het wenschelijk hier over iets mede te deelen. De beambte der Ned. Pom. Ver. J. VAN ROOSMALEN. P. S. Oude, halfvergane stalmest, kan men ten allen tijde bij vruchtboomen gebruiken, vooral in de gaten waar de boom in geplant wordt of beter is 't nog door den grond werken met 't ploegen cn spitten voor te beplanten boomgaarden of fruittuinen. Beer en koegier kan gebruikt worden in oudere boomgaarden en fruittuinen, mits goed verdeeld (niet aanwenden op heete zonnige dagen) en dan vooral de kali en phosphorzuur in den vorm van kunstmest niet te ver geten; deze laatste meststoffen zijnnoodig voor een goede en stevige houtontwik keling en knopvorming. Degenen die iets meer willen welen op 't gebied van bemesting voor vrucht boomen en andere gewassen, raad ik aan het goedkoope tuin- en landbouw- boek >Rust Roest» waar alles breed voerig en eenvoudig in te lezen staat, aan te schaffen. Deze boeken zijn te verkrijgen bij het Bestuur van den Boerenbond te Kessel of bij bovengenoemd adres, mo gelijk ook wel bij het Bestuur van den Boerenbond te Waalwijk. J. v. R. is i» U-? Dm 2651 W. B.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9