Rummer 83 Donderdag 16 October 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijlsche Stoomdrukkerij Moon Tielen. Eerste Blad. SUNLIGHT V s Gemeentefaadsveigadering, De vreemde nicht 1 Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. i FEUILLETON. 1. N s. IT Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. 17 ïn De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Z i j is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. VLIJMEN. I' O» □t- ide aal 05 De Echo van het Zuiden, lV»»lwyksclie en Laiigstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."ö. Franco per post door het geheeie rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden en»., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advektentiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige conliac gesloten. Reclames 15 cent per regel. [GEWAARBORGD NVtRVALSCHT ze ONDER SCHADELIJKE [BESTANDDEELEN Gedeponeerd, h o O co (Vervolg). Bespreking verhooging dekgeld Van nDE ECHO VAN HET ZUIDEN." 17.) Natuurlijk, de kiuderen begrijpen en reten alles beter dau kunne ouders, antwoord- Mev. de Trevors met bitterheid. Hoeveel keeren hebt ge u reeds door den schijn laten a.Bleiden n is uw oordeel gebleken onjuist le.yn? Dat kan iedereen gebeuren, mama, en... kom, Annie, boe dikwijls heb ik u nu al ge il, dat ge niet zoo dicht aan den waterkant aoogt komen. Deze waarschuwing was gericht tot een klein, omstreeks zesjarig meisje, dat tot dus- rer aan de band eener dienstbode bedaard met hare moeder en hare grootmoeder had roee- geloopen. Maar ik wil Diet op dat natte zand loo- peo, zegde het kind op een vastberaden toon, ik w 1 op het duin, waar die lieve dame is. Eu daar zijn ook de schoonste en de meeBte ichelpen. Maria Walter heeft een heel mandje Tol meegebracht. Ge zult niet op het duin gaan, zegde de grootmoeder, onder geenerlei voorwendsel iebt ge me verstaan? En zij greep de hand iler kleine weerspannige om haar van de plaats der verzoeking weg te voereD. Dienzelfden avond werd een brief naar BreBlau afgezonden om mee te deelen, dat men eerstdaags Norderney zou verlaten. Het »as dus niet noodig dat Robert de reis onder nam, welke hoofdzakelijk ten doel bad, zijne Boeder en zijne zuster te ontmoeten. Men zou im over veertien dagen in Hanover zien. Mevrenw de Trevors haalde ruimer adem, 'oen zij persoonlijk dezen brief aan de post had- 'oevertrouwd, en toch ondervond zy een on- aangenamen indruk, toen zij naar hniB terug- keerende, den professor en zijne ni.ht ontmoet- dorpstieren. Voorzitter. Meermalen is hier reeds ter sprake g-ebracht, onlangs nog door den heer A. F. Mommersteeg, dat de exploitatie van den dorpsstier te veel geld kost. Naar aanleiding daarvan heb ik eens een berekening gemaakt. Ik heb de laatste jaren daarvoor genomen, wijl toen de goedgekeurde stieren zijn ge komen en uit die berekening is mij ge bleken dat de exploitatie de gemeente jaarlijks f 350 kost. Ik doe deze mede- deeling opdat men een en ander eens kan overwegen en er misschien aanlei ding zal bestaan dezen post niet meer ten laste te laten komen van de gemeente, door b.v. het dekgeld te verhoogen of op een andere wijze te verhalen. De Vaan. Dat is zeker over de laatste jaren. Ik zou het dekgeld nog zoo gauw niet verhoogen. Voorzitter. Voor vier jaar geleden is ook eens alles nagegaan en toen bleek ook dat er ongeveer eenzelfde bedrag aan werd toegegeven, misschien zal het 25 gulden schelen. Dit jaar is het dekgeld van 20 op 30 cent gebracht anders zou het bedrag f 400 bedragen. Van Engelen. Is daar alles bijgerekend. Voorzitter. Dat is een zuivere bere kening. De uitgaafposten zijn tegenover de inkomsten gezet en alles is er bij berekend. De Vaan. Ik zou het dekgeld toch nog niet verhoogen. Voorzitter. Ik acht me verplicht het hier mede te deelen. Ik zou het liefst zien dat de landbouwers tot oprichting van een vereeniging avergaan en dat de gemeente die vereeniging een matige subsidie geeft. Wij leven nu in den tijd van vereenigingen en ik geloof zeker dat zoo'n vereeniging goed zal werken. In Nieuwkuijk hebben ze er ook een. M. Boom. Ik geloof dat deze zaak te zwaar wordt opgenomen. Het laatste jaar wordt een vierde vee meer toege laten waardoor de opbrengst vanzelf hooger wordt. Ik zou het eens aanhou den tot een volgend jaar, dan kan u vanzelf eens zien. De heer J. Wagenberg zegt dat, blijft men de prijs van het dekgeld laag hou den, er niet spoedig een stierhouders- vereeniging zal worden opgericht. te. Eerstgenoemde afgetrokken en bijziende, herkende haar niet, doch Marga ontroerde. Een zwakke blos overtoog hare bleeke wan gen en tranen kwamen in hure schoone oogen. Er lag op haar bekoorlijk gelaat eene uitdruk king van verkropte smart, die mevrouw de Trévors tot in haren sluap vervolgde en waar aan zich zelfs don volgenden da^ niet onttrek ken kon. Het kind komt toch Diet zoo spoedig by. als ik wel had gehoopt, het waren de veran dering van lacht en bet vreemde der omge ving, die de goede resultaten der eerste dagen teweeg brachten, zegde de professor bij zich zelveo, Marga beschouwende, die langzaam bet door den wind schoongeveegde strand over stak. liet duin trok steeds het jonge meisje aan zij vermeed zorgvuldig de beschutte plekjes, waar zich de badgasten en wandelaars ver zamelden, en vertoefde bij voorkeur op het eenzame dain, vanwaar zij het a tijd afwisse lende schouwspel" van de beweging der gol ven gadesloeg en de eeuwige kracht der zee hoorde, die zich schijnt aan te sluiten bij iedere ontroostbare smart. Deze onver klaarbare beroering, deze mystieke bewegiDg gaven hare eigen indrukken weer, door zo te belichamen en Marga was uren lang in de aanschouwing der baren verzonken, zonder de nieuwsgierigheid te vermoeden, waarvan zij eenige stappen verder op het Btrand bet voorwerp was. Hare gedachten dwaalden ver af, naar het verleden, naar de stralende beelden van een geluk, dat voor immer ver vlogen was. Zij doorleefde weer hare vroo lijke kindsheid, hare genoeglijke jeugd, in eene omlijsting van woelde en vermaken, en herdacht haar vader, die zooveel van haar hield, hare moeder, die in haar prille jeugd ele.hts eene zwakke herinnering had achter gelaten. Doch hare gedachten bleven ook vaak stilstaan, bij eene genegenheid, die zich had aangeboden, doch die zij afgeBtooten had door te gehoorzamen aau haar eigenzinnig kopje, aan haar hnmor van bedorven kind, dat gewoon was, verzocht te worden, naar bare grillen te willen handelen. De herinne ring aan Robert de Trévors was levendiger dan ooit geworden, sinds zij zijne moeder had Voorzitter. Ik geloof niet dat het zoo veel zal schelen al is het dekgeld ook iets hooger geworden. De Vaan. Het dekgeld mag niet hoo ger worden. Voorzitter. De raad moet het zelf weten, mij is tegenwoordig alles goed. A. F. Mommersteeg. Als je het dek geld laag blijft houden, krijg je geen ver eeniging. Voorzitter. Juist. De boeren zullen er wel hartelijk voor passen om een ver eeniging op te richten indien de ge meente hun alles om zoo te zeggen voor niets geeft. Neen, wil men een vereeni ging opgericht zien, dan moet men er hen indirect toe forceeren. Ik geloof dat ze echter bij een vereeniging geen na deel zullen hebben, want daar betalen ze een inleggeld per rund. Van Engelen. Boom zegt dat een vierde meer yee is toegelaten, maar dan zullen de stieren toch ook wel wat meer kosten. Boom. Er is hier al eens een deskun dige geweest, om tot oprichting van een stierhoudersvereeniging te komen. Maar toen moest de man voor stoelen en tafels spreken, treurig genoeg. Voorzitter. In 't begin is het voor een vereeniging het moeilijkst, vooral bij de overname van de stieren enz. Van Helvoirt. Dan geraakt de stier houder ook in de verrukking. Voorzitter. Die kan de vereeniging overnemen. Van Heivoort. Als ze hem willen. En verondersteld dat dit nu niet het geval is, krijgt hij dan toch pensioen. Als hij 65 jaar is wel. Maar de ver eeniging zal hem wel willen. Van Heivoort. Dat weet je nog niet. Voorzitter, Dat geloof ik wel. Hij is altijd even bereidwillig geweest. J. v. Wagenberg. Ik zou het dekgeld beslist verhoogen en brengen op 40 of 50 cent. M. Boom. Als de gemeente de ex ploitatie niet meer heeft dan zijn de landbouwers verplicht lid van die ver eeniging te worden. Voorzitter. Dat zullen ze met liefde en plezier doen. M. Boom. Als zoo'n vereeniging goed wordt beheerd, dan geloof ik ook dat de landbouwers er geen nadeel van teruggezien. Waarom heeft dit nienw ongelnk mij weer moeten treffen? vroeg 'tjonge meisje zich nadenkend af. Terwijl zij deze vruag over woog, liet zich in bare onmiddelijke nabijheid een licht gedruis hooren als van een voorwerp dat plotseling in het water wordt geworpen, en vervolgecB oeD zwakke kreet. Marga eens klaps ontrukt aan hare droomerijen, zag om zich heen, een klein blauw kleedje, een witte strooien hoed dreven op de zee, de eerste aandryveDde golf moest ze meevoeren. - Ë9n kind in zee, riep ze met ontzetting en Diemand geen enkele man om het te red den. O, mijn God schenk mij kracht.' Ed hoed en mantel ver van zich werpende sprong Marga te water. Zij kou goed zwemmen eenige krachtige armslagen brachten baar bij het kind, doch de golven wilden zoo spoedig bare prooi niet loslaten, en stelden er woest genoegen iD, Marga het kind te laten naderen, om het dan weer mee te voeren naar de volle zee. Het jonge meisje wendde al hare krachten aan, zonder zich te laten afleiden door Btemmen die van 't strand kwamen noch door het ge roep van de badvrouwen, die op bet duin sa mengestroomd wareD. Zij zag het kleedje en hoorde niets anders dan het bruisen der golven ten spijt der zee wilde zij het kind bereiken En zy bereikte het ook, greep het -- eene laatste worsteling met de baren, en eindelijk hield zij het kind vast met eeue zenuwachtige kracht, waartoe zij zichzelve niet in Btaat zou geacht hebben. Met den rechterarm zwom zij naar den oever terug. Het gevaar was evenwel nog niet geweken; het kind, dat het bewustzijn had verloren, drukte loodzwaar op haren arm. Doch bet jonge meiBje liet den moed niet zinken en twijfelde geen oogsnllik aan de goddelijke beschermingzy naderde het duin, waar de badmeisjes en visschersvrouwon een stevige keten vormden, waarvan de voorste vronw Marga de hand zou toesteken. Eindelijk! Eindelijk Frangoise CorsoD, de moedigste en sterkste der visschersvrouwen, greep het kind, doch alleen om bet aan de achter haar Btaande vrouw over te geven zullen hebben. Van Engelen. Hoe staat het met den stier in Haarsteeg. Voorzitter. Vuchts is genegen op dezelfde voorwaarden als vroeger een stier te houden. Winstbejag sluit hij ge heel buiten. Van Engelen. Kan hij dan niet een geheel jaar een stier houden. Voorzitter. Wij dwalen van ons on derwerp af. Wij zijn nu bezig te be raadslagen hoe de exploitatie van de gemeente af te sshuiven en u komt nu weer om er nog bij te nemen. In Haar steeg zijn toch nog meer stiei houders van den Brand en Vuchts. Van Engelen. Vroeger heeft er daar altijd een gestaan. Voorzitter. Dan moeten ze daar ook een vereeniging oprichten. L. Mommersteeg. In Haarsteeg wenscht men den toestand van vroeger weer terug. Daar zou men met Hedik- huizen weer gaarne een gemeenschappe lijke regeling hebben. Voorzitter. B. W. hebben daarop indertijd bij Hedikhuizen aangedrongen, doch daar wenschte men zulks niet. L. Mommersteeg. Men heeft er nu een ander bestuur en daarom zou 'k het nog eens probeeren. Ze zien er tegen op om hierheen te komen, dat is te ver, vooral 's winters. M. Boom. 't Is altijd ons doel ge weest doch Haarsteeg wenschte 't liefst deze zaak aan haar eigen te houden, buiten onze bemoeiingen. Ze hebben de exploitatie daar in drie partijen gedaan, zóó, dat er zelfs leden van den raad van profiteeren. Daarom zijn wij toen bij Vuchts terecht gekomen. Voorzitter. De heer J. Wagenberg stelt voor het dekgeld met ingang van 1 Ju li 1914 op 50 cent te brengen. Wagenberg. Of zooveel meer dat de gemeente er geen bedrag meer behoeft bij te leggen. L. Mommersteeg. Ik zou de zaak eens aanhouden tot een volgende vergadering. M. Boom. En dan een lezing laten houden dezer dagen door een deskun dige. Van Buul. Zou je de lezing niet in het patronaatsgebouw laten houden. Voorzitter. Dat weet ik niet, de boeren komen liever in een café bijeen waar ze vervolgens maakte zij zich meester van Marga die buiten kennis was geraakt, eD die zij bardloopende naar de diebtsbijzijnde badkoets droeg. Toen bet jonge meisje weer was bijgekomen zag zij zich tot hare verbazing op een der banken van de badkoets liggen, in dekens ge wikkeld, terwijl een onbekend, ruw, aDgstvol gelaat zich over haar been boog. Heb ik het niet gezegd? riep de geïm proviseerde ziekenverpleegster die Frangoise Corson was. Om iemand weer bij te brengen is niets zoo goed als een sterke grog. Azyn, Eau—de—Cologne, al te gaar gekheid, goed voor flauwten op bet tooneel ik heb haar een flinke portie rhum naar binnen gegoten en ziedaar nu het gevolg. Komaan, joffer, drink Dog eens een teug, voegde zij er bij, terwijl zy haar een met rhnm gevuld glas voor hield. Marga bief pijnlijk het hoofd op, dat haar zoo zonderling, zoo zwaar geworden waB. Alles danste voor hare oogen, zij beproefde het glas aan te vatten doch hare ledematen weigerden te gehoorzamen. Ik zal het glas we) voor u vasthouden, zegde de goedhartige Frangoiee drink maar gerust. En waarlijk deed deze verwarmende drank haar herleveD. Ea 't kind? vroeg Marga, is het gered? Of het gered is, antwoordde FraDgoise glimlachend, nu, daar sta ik u borg voor. Zoo'n koud bad zal het geen kwaad doen. Maar met u is het een ander geval, gij moet u doodkalm houden. Vrouw Melser is droge kleeren gaan halen en een rijtuig, ge logeert in de Saint—Marie straat, is het niet, bij den oudeu Cornelius? Marga knikte bevestigend met het hoofd en sloot de oogen een kalme slaap maakte zich van haar meester, zij dacht er niet meer aan eene vraag te doen, haar reddingswerk was volbracht. Zij sliep vast. Fracgoise Corson waakte over den slaap van hare beschermelinge met groote zorg. Zy was gaan zitten op de bovenste tree van de badkoets en haar uiterlyk alleen zou reeds voldoende zijn geweeBt, om de nieuwsgierigen op de vlncht te jagenmet een gebiedend en aan een borreltje kunnen zitten. Van Buul. Ik denk dat ze liever uiet in een café komen. Voorzitter. Ik zal het overwegen. De rijkslandbouwleeraars spreken liever in een café dat zijn ze meer gewoon. We zullen de lezing bij van Wordragen laten houden, een vorige keer is het bij Fa- lier geweest. L. Mommersteeg. Ik zou u aanraden alsnog met Haarsteeg in onderhandeling te treden. Voorzitter. Als de raad ons dan wil machtigen, want wij moeten het eerst aan Ged. Staten aanvragen, dan kan het verzoek morgen al naar 's Bosch worden opgezonden. A. F. Mommersteeg. Ik ben er voor om het later te behandelen. Van Engelen. Als een koe voor de tweede maal naar de stier moet, moet dan ook worden betaald- Voorzitter. Ja, natuurlijk, voor iedere keer moet men betalen. Van Engelen. Dan kan het gebeuren dat men meer dekgeld moet betalen dan het kalf waard is. M. Boom. Daarom juist is het beter dat er een vereeniging is daar betaalt men een inleggeld voor elk »tuk rund. Van Buul. 20 cent verhooging in eens is nogal erg. Voorzitter, 't Is dan beter de heele zaak aan te houden. Alsdus wordt besloten. 9. Voorstel van B. en W. tot ver pachting voor 5 jaren van de perceelen 610 van Blok V en Blok VI, no. 16 van de zooislagen, de Wal achter de Einden, de Wal van de spoorlijn tot de Reep, het Dorpstraatje en de perceelen l10 op de Gemeent. Voorzitter. De ondervinding heeft ons geleerd dat verpachtingen voor den tijd van 6 jaar in het belang zijn van de gemeente. Daar waar de finantiën slecht zijn, achten wij het plicht de lan derijen zooveel mogelijk te laten op brengen. Bovendien is het voor het land ook veel beter. Van de perceelen 1—10 van de Gemeent is al het hout er uit. Wij konden dan bepalen dat ieJer perceel gemiddeld f 23 moet opbrengen. Van Helder. Dat is nogal veel. Ik geloof niet dat ze dat zullen halen. dreigend gebaar verwijderde zij alle personen, die zich om haar been verdrongen, begeerig om nadere bijzonderheden te vernemen het rytuig wachtte langer dan eeD «ur op het ont waken van Marga. Zoo is het goed, juffrouw, zegde zij, naar het jonge meisje toetredende, wier oogen zich juiBt opendeD, dat slaapje zal u opknappen en nu als de drommel in de droge kleereu, die juffrouw Cornelius heeft gezonden, en dan in het rytuig. Onder het spreken had zij Marga geholpen zich aan te kleeden en ondersteunde haar nu bij het afgaan van het trapje der badkoets. Toen het bleeke en wankelende jonge meisje verscheen, verdrong de menigte zich om haar boen. Een student nam zijne muts af en riep: HoeraEen electrische schok deelde zich als 't ware aaD alle omstanders meê, en de kreet werd duizendmaal herhuald. Marga werd in het rytuig gedragen door hare ziekenverpleeg ster, die er vaD hield, het jonge meisje Diet te verlaten. In 's hemelsnaam, lief kind, wat scheelt er aan riep de professor, toen zijne nicht naar hem toe kwam. Hij had den geheelen morgen besteed aan het ontcijferen van een ond manuscript en was volkomen onbekend met het voorval, dat had plaats gehad. Ach, hervatte bij. had ik maar voet bij stek gehou den. Gave God, dat we niet hierheen waren gegaaD. Alles ontbreekt my, nu eens een boek, dan weer een bandschrift, ik kan slechts met horten en stooten werken, 't geen voor den arbeid allerongunstigst is. En gij, mijn kind. in plaats dat gij herstelt, wordt ge van dag tot deg bleeker en zwakker. Zelfs opditoo genblik ziet ge er uit alsof Ja, hoe zou zij er uitzien viel de forsche Frangoise hem in de rede. Zie eens naar buiten- De menigte, die Marga gevolgd was, ver drong zich voor het venster van het hnis. Indien u de vader van dit meisje zijt.,. Niet Dan misschien de grootvader... Ook al niet? Wat dan? Haar oomantwoordde de professor. (Wordt vervolgd.) i I

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1