Tweede Blad. ONAFHANKELIJKHEIDSFEEST Provinciaal Nieuws. NUMMER 83. DONDERAG 16 OCTOBER 1913. 36e JAARGANG te DRUNEN. Met zeer veel enthousiasme is de her denking van de 100-jarige onafhanke lijkheid hier Zaterdag en Zondag ge vierd. Onze gemeente wilde niet achter .staan m de rij der feestvierende ge meenten en het moet gezegd worden, de feesten, georganiseerd door eenige kloeke mannen, zijn uitstekend geslaagd. Zaterdagmorgen waren de bewoners reeds vroeg uit de veeren want aan de versieringen moest nog veel worden gedaan, want men was bang dat 's nachts flinke regenbuien alles zouden vernielen, daarom had men veel tot Zaterdag laten staan. Het weer was prachtig, zoo mooi zelfs als niemand, gezien het weer van de voorgaande dagen, had durven verwach ten. Toen men om half een bezig was met de samenstelling van den stoet, was men in alle buurten met de versiering gereed gekomen. Getrouw aan onze gewoonte, maak ten wij een wandeling door het mooie dorp om de versieringen te bezichtigen. Alle buurten hebben gewedijverd om het mooist voor den dag te komen. De verschillende eerepoorten, zuilen en pi ramyden zagen er werkelijk keurig en smaakvol uit. Aan den dijk was een groote poort aangebracht geheel opgetrokken van mast en aspergegroen. Even voorbij de woning van Notaris Canters, daar waar de weg zich splitst, piramyden geplaatst. In het midden een zeer hooge en aan de kanten twee klei nere. Tusschen het groen waren hon derden vetpotjes aangebracht. Vooral 's avonds was het dan ook een mooi gezicht. Bij de woning van Dr. van Seters was wederom een eerepoort aangebracht. Deze dwong eenieders bewondering af door de werkelijk kunstige samenstelling. De ontwerper van deze poort beschikt over veel smaak, want gerust mag ge zegd worden dat er nog weinig zulke mooie eerepoorten zijn te zien geweest. Vanaf ae woning van Dr. Seters tot bijna aan het raadhuis waren over den weg heen draden gespannen waaraan honderden veelkleurige lampions waren bevestigd. Bij avond maakte deze verlichting tusschen de groote, mooie boomen een grootschen indruk. De bewoners van de Vereenigde Sta ten zijn, al wonen ze wat achteraf, niet achterwege willen blijven, ja hebben ge tracht den kroon te spannen. Bij de wo ning van den heer G. Verhoeven in de Papensteeg was een prachtige zuil ge plaatst van wit doek waarop gouden sterren waren aangebracht. Aan den voorkant prijkte de Nederlandsche Maagd en daarboven een W. Rond om de zuil waren mooie bloemen aangebracht en voor de zuil een prachtig bloemenpark met in het midden een fontein. Gedurende de beide dagen heeft deze versiering honderden en honderden nieuwsgierigen getrokken. Nu, een wandeling daarheen loonde de moeite wel. Vooral 's avonds was het een tooverachtig gezicht. Deze ver siering mag wel mede vooraan geprezen worden. Ook aan de schoenfabriek het Anker was een heel aardige versiering aange bracht door het personeel. Boven de deur prijkte onderstaand vers, wat wel getuigt van de uitstekende verstand houding die daar tusschen patroon en personeel heerscht. Moge wij nog tal van jaren Bij J. Bergmans werkzaam zijn, Biddend dus dat God hem spare Van alle ziekte, ramp en pijn. Ja, dan zal 't Anker komen Tot nog groot're werkkracht Wat door Bergmans ondernomen Wordt door Bergmans volbracht. Het personeel. Bij het Café van den heer Th. Elshout was weer een mooie eerepoort aange bracht die vooral 's avonds door de prach tige verlichting, veler aandacht trok. Bij den gunstig bekenden koekfabrikant den heer Brok, was 'n van hout opgetrok ken slotpoort aangebracht, voorzien van talrijke vetpotjes, terwijl in 't midden met groote letters onderstaand van groo te oranjeliefde getuigende spreuk was aangebracht Al wie Oranje niet wil minnen Werpen wij den oven binnen. Verder gaande waren overal groote palen geplaatst waaraan versieringen van mastengroen en schilden met Oranje boven, 18131913, waren aangebracht. Even voorbij de remise prijkte weer een groote van masten-groen opgetrok ken eerepoort. Aan beide zijden van deze poort was een groot schild waarop stond »Leve de vrijheid4 aangebracht. De remise zelf was allerkeurigst ver- sterd, aan het hoekgebouw waren zeer mooie draperién aangebracht met daar tusschen het wapen van Nederland. Het was een werkelijk deftige fijne versiering. Op de hei was wederom een groote van mast en groen opgetrokken eerepoort geplaatst voorstellende een koepel. Ook deze poort was werkelijk aardig om te zien. Vertellen wij verder nog dat aan tal van particuliere huizen versieringen waren aangebracht en dat door geheel het dorp masten boompjes waren ge plaatst, dan ziet men dat de geheele gemeente in een waar feestkleed was gestoken. Intusschen was men met de samen stelling van den stoet gereed gekomen. Ongeveer half twee kondigde het ge bulder der kanonneD de kanonnen waren niet door Krupp geleverd de aankomst van den prins aan. Toen de Prins met zijn gevolg was verwelkomd zette de stoet zich in be weging en nam de volgende route Rechte straat, Tramremise, Heide, Kei weg, Wofshoek, terugtocht over Heus- densche Steenweg langs de Tramremise naar 't Raadhuis waar de stoet ontbon den wordt. Bij het Raadhuis richtte de Prins een proclamatie tot 't volk. Geachte Landgenooten. Met genoegen ben ik hierheen geko men om mede te strijden voor de on afhankelijkheid van ons dierbaar Neder land. Ik wil vergeten de rampen, de te genwerking en het leed, door mij gele den. Laten wij op God hopen en Hem smeeken onze wapenen te zegenen opdat wij spoedig onze vrijheid herkrijgen. Een Lang Leve de Prins ging er van uit het volk op, terwijl de harmonie het Wilhelmus speelde. Hierna stelde de stoet zich weer in beweging. Deze was samengesteld als volgt 1. P. Brok en C. van Drunen, Gardes d'Honneur. 2. Heraut te Paard. 3. Vliegmachine. 4. Hollandsche maagd met de Elf Provincieëo. 5. Gilde St. Hubertus in rijtuig. 6. Booggezelschap Constantia in ver sierde wagen. 7. Comité in Landauer. 8 Garde d'Honneur. 9. .Welvaart te land en te water. Deze nijverheidswagen was van de Hollandsche Buurtspoorwegen en vol deed in elk opzicht. Verschillende stoom machines onder volle stoom stonden te werken terwijl weer eenige mannen be zig waren met smeden. Geen wonder dat deze wagen voortdurend de aandacht trok. 't Was dan ook een prachtige wagen zooals men niet veel zal zien, mooi in uitvoering, mooi in idéé, waarvoor den heer Sartorius en de zijnen alle eer toe komt. 10. Harmonie de Eendracht. 11. Praalwagen uit den ouden tijd. 12. Dames met versierde fietsen. 13. Gilde St. Ambrosius. 14. Vier wagens buurt Wolfshoek. 15. Rijtuig Buurtcommissie Wolfshoek 16 Boerinnen en Boeren op een kar. 17. Geldersche bende (zigeunerstroep). Dit was een werkelijke bende ook. De kerels die als wilden om den wagen heenliepen waren geheel zwart gemaakt en schoten er met hun groote geweren maar op los of dreigden met hun groote metsen. In alles bleven zij uitstekend in hun rol. 18. Karnemelkwagen. 19. Acrobatenciub. Deze wagen trok ook een voortduren de belangstelling. Voorop waren eenige echte clowns die grappen stonden te maken. Een Dirk van den Berg ver toonde er zijn krachttoeren terwijl een Johnson een ieder uitdaagde met hem te worstelen De inpressario met zijn hooge hoed ontbrak zelfs niet. Deze vertelde het publiek wat er in de tent was te zien, liet dan de muzikanten uit blazen en het licht naar binnen gaan I 20 Kaat Mossel 21 Boerenbedrijf 22 Gilde St. Barbera 23 St. Joris te paard 24 Prins en gevolg daarnaast Gardes d. Honneur 25 Feestcomité in landauer 26 Rijtuig bestuur van De Volharding 27 Harmonie De Volharding 28 Curiositeit 29 Herderinnetjes 30 Wagen Jan Plezier waarin dames gekleed in de kleuren van de vlag 31 Versierde heeren rijwielen 32 Vereeniging tot bevordtring die bijenteelt. 33 Stoelen- en mandenmakerij firma Gebr. Klijn. 34 De schoenmakerij voorheen en thans. Alle zagen er even keurig uit en een ieder stond er verbaasd over dat men zooveel in zoo'n korten tijd heeft weten gereed te krijgen. Jammer was het dat, toen de stoet op de heide was, het begon te regenen. Het schrikte echter niemand af en zoo werd doorgereden totdat men het Raad huis bereikte, waar de stoet werd ont bonden en waarna de eerewijn den Prins werd aangeboden. De Voorzitter, de heer L. Elshout, riep nogmaals het welkom toe aan den Prins en stelde een dronk in op de Ge zondheid van ons Vorstelijk huis. Door den Voorzitter werd daarna het volgende telegram aan H. M. de Koningin gezonden H. M de Koningin, 't Loo De inwoners van Drunen heden het eeuwfeest van Neerlands onafhankelijk heid vierende, betuigen Uwe Majesteit hun gehechtheid aan 't huis van Oranje en wenschen dat het Haar onder Gods zegen moge gegeven zijn nog vele jaren den groei en bloei van ons land te be vorderen. L. E'shout Voorzitter feestcomité Daarop werd het volgende antwoord terug ontvangen L. Elshout, Voorzitter feestcomité Drunen. H. Majesteit draagt mij op U allen hoogstderzelver dank ever te brengen voor betuigingen van gehechtheid en ze- genwensch Adjudant van dienst Reijgersberg Versluis Het concert dat daarna op de aardig versierde kiosk door de harmonie. De Volharding werd gegeven, mocht zich in groote belangstelling verheugen. Zoo ook het groot voraal concert, welwillend aangeboden door de Lieder tafel der Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel te Waalwijk, dat ten 7 uur werd gegeven. Ondanks den regen bleef er een dichte schare volks om de kiosk geschaard om te profiteeren van de mooie zangnum mers die door het koor op zoo'n uit stekende wijze werden vertolkt. Een daverend applaus was de dank van alle Drunenaren. Ten half negen werd door de Har monie De Eendracht een sluitings-con- cert gegeven. Ook deze harmonie had een aandach tig en dankbaar publiek. Zondag middag werd het feest ge opend met een oijeenkomst der beide harmoniën aan 't Raadhuis waarna in optocht naar het feestterrein in den Wolfshoek werd gemarcheerd alwaar de Volksspelen werden gehouden. Een groot publiek woonde deze spelen bij. Van de 40 deelnemers wist bijna iedereen een prijsje machtig te worden. 's Avonds ten 6 uur afwisselend Con cert gegeven door de beide harmoniën met medewerking van het dubbel kwar tet Gaudium inter nos. van Drunen. De uit te voeren nummers werden door allen uitstekend ten gehoore ge bracht. De verlichting was algemeen. Het geheele dorp was prachtig verlicht en leek wel een sprookje. De Jury, bestaande uit de heeren Sartorius, D Olden, van Os, J. van Delft en H. Klijn, had een moeilijke taak te vervullen. De prijzen werden toegekend. Voor de praalwagens le prijs. De Ned. Maagd met de elf provinciën. 2e prijs. Welvaart te land en te water. 3e Voorheen en thans. 4e Acrobatenciub. 5e Stoelen en Mandenindustiie. 6e OudenNieuwNoord-Brabant. 7e Celdersche bende. 8e Bijenteelt. 9 Boerenbedrijf. 10 Herderinnetjes. Voor Gardes d'honneur le prijs. P. Brok. 2e L. Valk. 3e Andr. v. d. Ven. 4e C. v. Drunen. 5 e Bataille. Voor versierde heeren fietsen, le prijs. Van Drunen. 2e Weihuis. 3e Gebr. Smits. Voor versierde dames fietsen le prijs. Mej. Sartorius. 2e Versteijnen. Voor de straat en gevelversiering en Boog zonder licht le prijs. Buurtschap Speestraat bij Dr. v. Seters. 2e prijs. Buurtschap Vóórhelde- 3e Kerkpad. Voor zullen met licht le prijs. Papensteeg bij G. Verhoeven. 2e Heerenstraat bij v. d. Wiel. 3 Kattensteeg bij Willemse. Gevelversiering le prijs. Tramremise. 2e Woonhuis D. Olden. 3e Gebr. Brok Hiermede was het feest, dat in alle deelen geslaagd is, afgeloopen. Een woord van hulde mag niet worden ont houden aan de feestcommissies, bestaan de uit de heeren, L. Elshout, Voorzit ter, H. Brok Vlce-Voorzitter, C. Klijn, le Secretaris, H. Verhoeven, 2e Secre taris, Adr. Vrijhoeven, Penningmeester, A. Brok, M. Vissers en J. IJpelaar, Com missarissen, die alles in het werk heeft gesteld om zoo'n waardig feest te vie ren. Ook de belde harmoniën en de Liedertafel van de Koninklijke Stoom schoenenfabriek komt een woord van hulde toe voor hare medewerking. Het is onmogelijk het volk te schatten dat gedurende deze dagen in onze ge meente is geweest, 't was reusachtig. Drunen heeft waardig feest gevierd 1 Waalwijk, 15 Oct. 1913. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Raadsvergadering In de gisteravond ten 7 uur gehouden openbare vergadering van den gemeen teraad, waarvan we 't verslag geven in ons volgend nummer, waren afwezig de heeren Ph. Timmermans en B. Tim- mermans-Verschure. Op een verzoek van den heet W Brekelmans, voorzitter van 't feestcomité der St. Antoniusparochie, om f25, subsidie in 't tekort der kosten voor de tractatie der kinderen bij de onafhanke lijkheidsfeesten aldaar, werd op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt, nadat een voorstel van den heer Verbunt om dit wel toe te staan met 6 tegen 3 stemmen was verworpen. Met 5 tegen 4 stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen om het pad tusschen de tramrails en het klinkerpad in de Stationstraat officieel als rijwielpad te bestemmen. Zonder hoofdelijke stemming en met uiting van voldoening dat onze gemeente behoort onder de acht plaatsen, die daar toe zijn uitgenoodigd, werd besloten een aandeel van f 500 te nemen in de Pro vinciale Centrale. De heer van Everdingen wees nog maals op den treurigen toestand der Eerste Zeine en Vroeg hoe de onder handelingen daaromtrent met den polder stonden. De Voorzitter deelde mede dat die nog hangende waren, terwijl de heer v. d. Broek zeide dat de polder niet meer dan 25 pCt. zou bijdragen. Door den heer Klijberg werd met klem aange drongen, zoo het polderbestuur onwillig bleef, zelf de zaak met kracht ter hand te nemen en de bewoners daar te hel pen. In de volgende vergadering zal deze zaak nader behandeld worden. St. Antoniusparochie. Maandagavond werden in eene verga dering van Comité en buurtcommissies der onafhankelijkheidsfeesten in de St. Antoniusparochie, dit comité en de buurtcommissies ontbonden. De Voorzitter, de heer W. Brekelmans bracht allen, die iets hebben gedaan tot welslagen van dit feest nogmaals dank voor de offers en medewerking welke zij gebracht hadden en hoopte dat de zelfde eensgezindheid onder de bewoners van de St- Antoniusparochie mocht blij ven bestaan als er gedurende deze feesten heeft geheerscht en verklaarde daarna het comité en commissies als ontbonden. De penningmeester, de heer C. van Eeten dankte allen voor de geldelijke offers welke zij zich voor d't feest hadden getroost en hoopte dat dit bij een voor komende gelegenheid weer zoo mocht zijn. Hierna werd den voorzitter een bloe menkrans aangeboden en werd hem door verschillende leden van comité en com missies hulde en dank gebracht als de ziel van dit feest, de man aan wien de feesten in hoofdzaak te danken waren. Hiervoor werd door den voorzitter dank gebracht en bleef men nog lang in een zeer gezellige en eensgezinde stemming bijeen. En hiermede behoort dit feest weder tot het verleden. Bioscope. Zondag, bij de heropening der voor stellingen, heeft de Flora-Bioscope in de zaal van den heer A. Gerris-Simons, bij elke voorstelling een groot aantal bezoekers gehad. En niemand zal zich beklaagd hehben deze voorstelling te hebben bijgewoond, want het programma was eenig, vol afwisseling. Vooral het hoofdnummer »Gered door zijn vliegmachine,4 was heel mooi en boeiend van 't begin tot 't einde. Ook de Groote historisehe optocht te Waspik tijdens de onafhankelijkbeidsfeesten een eigen opname mocht zich in de belangstelling van het publiek, vooral ook van het Waspiksche' publiek ver heugen. Naar wij vernemea zal de directie op veler verzoek deze film a.s. Zondag nogmaals geven. Ook de andere nummers voldeden zeer goed en wekten telkens den lachlust vaD de menigte op. Gaat de directie zoo voort, dan twij- lelen wij er geenszins aan of de zaal zal voortaan bij iedere voorstelling tot in alle hoeken gevuld zijn. Gevonden. Gevonden een damestaschje waarin een portemonaie. Terug te bekomen aan het bureau van politie alhier. Ongeval. Zondagmiddag reden de heeren C.O. en A. v. D. per motor met zijspanwa- gen door de. mr. van Coothstraat alhier. Eerstgenoemde stuurde den motor en op een gegeven oogenblik deze niet meester zijnde, vloog hij met flinke vaart tegen een boom op. Het frame van den motor, het stuur e. m. a. waren zeer gehavend, terwijl de twee heeren wonder boven wonder absoluut geen letsel be kwamen. Ongelukkiger ging het een paar heeren uit Eindhoven. Zij maakten een uitstapje per motor rijwiel, een hunner met een zijspanwa- gentje. In de buurt van Weert raakte de heer Jan Verhoeven, de bestuurder van de motorfiets met den zijspan\yagen, die daarin ongeoefend was, het stuur kwijt. Hij reed tegen een boom aan en brak op twee plaatsen een zijner armen en op een plaats een been. Voorts liep hij een ernstige hoofdwonde op. De ongelukkige klaagt veel over pijn in de borst. De in het wagentje zittende, de heer Vlemmincx, kwam met den schrik vrij. De heer Verhoeven is thuisgebracht met de automobiel van den heer Meer- stad uit Eindhoven. BAARDWIJK. Zou Baardwijk ook kunn°n woiden opgeteekend in de rij der feest vierende gemeenten Zaterdagavond is er in 'i café van Eeuwijk vergadering gehouder. Besloten werd de gemeente in drie buurten te verdeelen. Voorloopige buurt commissies werden gekozen en eindelijk werden eenige heeren aangewezen welke men zou verzoeken leden te worden van het eerc- of hooid-cimité. ^Dinsdagavond 14 October zou een tweede vergadering worden belegd in het café van W. van Heivoort. NIEUW'KUIK, 11 Oct. Gister-mor gen had alhier de plechtige uitvaartdienst plaats van onzen beminden herder, den ZeerEerw. heer Johannes Martinus Al- phonsus Smolders. Het was een indruk wekkende rouwstoet, die omstreeks 10 uur onder de droevige tonen der Har monie het sterfhuis verliet en onzen overleden herder voor de laatste maal naar zijne kerk en laatste rustplaats ge leidde. Voorop ging de ceremoniemees ter, de Eerw. heer Willemse, die alles zoo goed wist te ordenen, vervolgens de kruisdrager, H. Familieleden met hun nieuw rouwvaan, daarna de liedertafel, harmonie, gemeentebestuur, kerkbestuur, geestelijkheid en de H. Eerw. heer De ken en assistentie. De lijkbaar werd ge dragen door de prefecten der H. Familie Daarna volgden de bloedverwanten en de leden der Congregatie. Vóór de H. Mis werden de Metten gezongen door 37 Eerw. heeren geestelijken. Het H. Misoffer werd opgedragen door den H. E. heer Deken Selten, geassisteerd door de Eerw. heeren Karsmakers en Huijbers, ceremoniarius kapelaan Willemse. Het koor zong op zeer verdienstelijke wijze de Requiem-Mis van Reiniers. Na de H. Mis besteeg de H.E. heer Deken den predikstoel om een levensschets te geven van den overleden herder van Nieuwkuik. Geboren uit een zeer achtenswaardige en godsdienstige familie, gevoelde hij zich geroepen tot den geestelijken staat en bereidde zich op de beide seminariën door gebed en studie voor tot de ver heven priesterlijke bediening. Op bijzon dere wijze legde hij zich toe om zijn muzikale talenten te ontwikkelen, daar hij wist hoezeer hij daardoor den ker kdijken eeredienst zoude kunnen opluis teren in zijn priesterlijke loopbaan. Ver der schetste spr. den overledene als een man van geloof en gebed, als goedhar tig en medelijdend, die een goed hart had voor armen en goede werken. Ten slotte spoorde hij de parochianen aan veel te bidden voor hun overleden hei der. Op het kerkhof zong de liedertafel een droevig afscheidslied, waardoor allen diep waren getroffen. Na den plechtigen kuisweg keerden allen huiswaarts over tuigd dat een goedhartige herder van hen was heengegaan. Dat hij ruste in vrede P. C. HAARSTEEG. 1.1. Zaterdagavond be vonden zich ten huize van den heer A. Kooien afgevaardigden van verschillende vereenigingen teneinde de mogelijkheid tot het houden van Nationale Onafhankelijk heidsfeesten alhier te bespreken. Tot voorloopige commissie voor Haarsteeg- Hedikhuijzen werden gekozen de heeren H. Prinsen, C. Honcoop en Th. v. d. Aa, en De Echo rail het Zniden

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5