Vommer 85 Donderdag 23 October 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalvllkscbe Stoomdrukkerij Antoon Mn. Eerste Blad. SUNLIGHT V Gemeenteraadsvergadering. )e vreemde nicht )it nummer bestaat uit TWEE bladen. 1- FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Z i j is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. 3 UNLIGHT De Echo van het Zuiden, Il^aalwUksche en Lingstrutsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0,"5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden en*., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: AdvextentiMn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contiac gesloten. Reclames 15 cent per regel. GEWAARBORGD UNVERVAISCHI ZONDER Schadelijke BESTANDDEELEN Gedeponeerd! L 281 O O 00 -«f KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad tzer gemeente op Maandag 20 October 7sb „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Ik heb haar miskend, verdacht, beschuldigd, od heeft my gestraft, doch in zyne groote edheid heeft Hij gewild dat de gevolgen mij ipaard bleven. Robert vatte hare hand en kuste ze teeder. - Ik dank u moeder, zegde hij. - Indien ik mij bedrogen beb, indien Marga iigert myne vrouw te worden, zal ik U toch .;n leven lang dankbaar zyn voor den strijd, :n gij gestreden, en voor de overwinning dien op u zei vo behaald hebt. Ik vraag u slechts kele oogenblikken zegde hij, zich tot Za- irias wendende, den tijd, dien ik noodig heb i mijne reistaBch te bergen en een ander rtuum aan te trekken. Ii er bier op dit eiland sprake van vormen gde de professor lachend wij wonen dood- avoudig bij eenen visscher en Marga bevalt er uitstekend. Gy kunt niet gelooven, doctor, it dat verblyf in Europa een ander mensch in haar gemaakt heeft. Ze is veranderd als it blad van eenen boom. Als ik u zeg, dat nooit een manuscript onder de Dogen beeft ihad, ja ternauwernood wist, dat het bestond, nu al die teksten ontcyfert, bijna voor de ti»t weg zelfs. Een kwartier later richtten beide vrienden '<one schreden naar de St. Mariestraat, maar *n zy voor bet huis stonden, waar de pro- nor woonde, sloeg deze zich met een wan- ;pig gebaar voor het voorhoofd. - Ik ben toch onverbeterlijk, myn waarde 'iendMarga is niet thuis. Zij is op haar iliefkoosd plekje achter de kerk. Sinds ze ;na verdronken is, koestert zij vrees voor 5 zee. Maar daar we nu toch voor de deur °qd, verzoek ik om binnen te gaan. Ik zal de manuscripten laten zien en dan kunt ge des voormiddags .ten 10 uur. Voorzitter Edelachtbare heer Van Be- sou vv. Klokslag IQ uur opent de Voorzitter de vergadering, afwezig is het lid Rijken. De notulen worden door den ambte naar ter secretarie voorgelezen en on veranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen Stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houden de goedkeuring raadsbesluit om f300 subsidie te verleenen aan het comité ter viering van de Onafhankelijkheidsfeesten. b. Idem betreffende de verhooging van f100 salaris aan het hoofd der school te Loonopzand c. Schrijven van den heer v. d. Mee- ren, hoofd der openbare Lagere School te Loonopzand, houdende dankbetuiging voor het verhoogen met f 100 van zijn salaris. In zijn schrijven zegt hij dat het voor hem een groote voldoening is te zien dat zijn werk wordt gewaardeerd. Een geknakte gezondheid noopt hem zich aan zijne betrekking die hij zooveel ja ren heeft uitgeoefend en Sh hij zoo lief heeft gekregen, te ontrukken. Tot het voorjaar blijft hij zijn werk zaamheden nog vervullen. d. Schrijven van den Ned. R. K. Leer- bewerkersbond, afdeeling Kaatsheuvel, houdende verzoek voor het werkloozen- fonds, f 100 subsidie te mogen ontvan gen voor 1914. Aangehouden tot bij de behandeling van de begrooting. e. Adres van het Bestuur van het Kruisverbond, houdende verzoek om eene subsidie van f 50, aangezien in 1914 een krachtige propaganda onder de jeugd zal worden gemaakt. Aangehouden tot bij de behandeling van de begrooting. f. Schrijven van de N. V. Kaatsheu- velsche Omnibusdienst, houdende ver zoek om eene subsidie groot f 100. De N. V. wijst er op dat balans sluit met een nadeelig slot van f750. g. Schrijven van het Hoofdbestuur der Gildekamers in het dekenaat Geertrui- denberg. Adressante deelt mede dat binnenkort patroonscursussen zullen worden gehou den in drie plaatsen, voorloopig voor oordeelen over de vergissing, die ik ontdekt meen te hebben. Met uw verlof, maar ik zou liever eerst juffrouw Marga begroeten. Ik ken Norderney en zal de kerk wel vinden. Zooals ge verkiest, antwoordde de pro fessor min of meer teleurgesteld, doch ik ben er zeker van, dat mijne ontdekking uwe be langstelling zou opgewekt hebben. Robert hoorde hem al niet meerby ver wijderde zich met een steeds haastiger tred. Al hoofdschuddend volgde de professor hem met de oogen. Ik heb mij wel niet vergist, zegde hij bij zich zeiven. Na my zulk een schoone hoop te hebi|pn geschonken, is die jonge man aardig op weg om ze den bodem in te slaan, 't is jammer, want hij had een opmerkelijken aanleg en zon met een weinig meer volgorde in zijne denkbeelden, een der lichten der wetenschap hebben kannen worden. Marga, gezeten op het plekje dat zij zich had aitgekoz&n, bad een geopend boek op hare knieeu, doch zy las niet. Droevig droomde zyde oogen gevestigd op den bleeken, nietigen plantengroei, die der zee tot omlijsting dient. In de diepe stilte, waarmee zy omgeven was, hoorde men slechts een regelmatig, verwijderd gedrni8cb, als de ademtocht van een rensachtig wezenhet was de beweging der zee. Nu en dan deed zich wel een tred hooren, doch zonder naderbij te komen en zich steeds naar bet strand richtende, waar de elegante wereld bij een was. Maar zie, daar komt toch eindelijk een vrij haastige tred naar het kerkpleinhij sloeg niet links af, maar kwam integendeel regel recht naar de plek, waar 't jonge meisje zat. Zy sloeg de oogen niet opde voorbygangers waren haar onverschillig, nog te meer wijl de nieuwsgierigen bun best deden haar te ont moeten sinds de gebeurtenis, die van haar eene heldin had gemaakt. Vastberaden boog zy zich over haar boek, maar het mishaagde haar, dat een onbekende zoo dicht bij haar bleef staan en besloten zyn gezelschap te ontwijken, sloeg zij driftig haar boek toe en stond op, om zich te verwijderen, Op dit oogenblik bemerkte zij Robert. Mijnheer de Trévors, zegde zij met eene nauw hoorbare Btem en eene onmacht nabij. schilders, smeden, timmerlieden en met selaars en vraagt daarvoor eene subsidie. De cursussen zijn toegankelijk voor alle patroons van alle gezindten. Voorzitter. B. W. stellen voor dit adres aan te houden tot bij de behan deling van de begrooting. Vooraf willen wij reeds zeggen dat B. en W. niet on geneigd zijn subsidie te verleenen. Zelfs willen wij wel iets meer geven als hier een cursus wordt opgericht. Kaatsheuvel heeft daar recht op, want T is de groot ste gemeente. Puls. Zegt dat door omstandigheden hier geen cursus kan opgericht worden, dan krijgen ze toch zeker nog een bij drage. Voorzitter. Dat kunnen wij bij de behandeling van de begrooting bespre ken. Wij hebben ei toch recht op. Roestenberg. Worden er alle vakken onderwezen. Voorzitter. Voorloopig deze vier. Van den Heuvel. Dat is een kwestie van lateren datum. Later zal al wat tot den middenstand behoort wel worden onderwezen. Ik vind de bepaling van het Dag. Bestuur bijzonder goed. Wij liggen het meest geïsoleerd en als wij dan nog meer geven als zij vragen, aan hebben wij daar aanspraak op. Het een sluit echter het aDder niet uit. Mocht hier geen cursus kunnen worden opge richt, dan zullen we Waarschijnlijk nog niet achterwege blijven. h. Schrijven van den heer J. Anten, houdende verzoek, hem met ingang van I November eervol ontslag te willen ver leenen als secretaris en ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Voorzitter. Hij zelf heeft het schrijven niet meer kunnen teekenen. Ik stel voor hem op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor de vele diensten, die hij in die lange jaren aan de gemeente heeft bewezen. Reeds eenigen tijd was hij voornemens met ingang van l Januari ontslag te vragen. Helaas, een beroerte heeft hem getroffen waardoor hij genoodzaakt is eerder ontslag aan te vragen. Met dezen ambtenaar gaat er een per soon van het raadhuis af, waarvan men met volle recht mag zeggen dat hij steeds de gouden levensspreuk huldigde, >zwijgen is goud*. Onder de vele goede Ja, ik ben het, dierbare Marga, zegde bij, getroffen door de verandering in het be koorlijk gezichtje, dat hy thans vermagerd en bleek terugvond. En als ge er wel in wilt toestemmen, dan zal ik er bijvoegen, mijne dierbare Marga Zij ontroerde en wankelde en wel zoodanig, dat hij den arm van het jonge meisje nam en dien in den zynen legde om haar te onder steunen. Ja, giDg hij voort, mijne dierbare Marga. ik had n bijna verloren. Ik heb mij verwijderd, zonder n te hebben dnrven zeggen, wat ik voor n gevoeldezoo zinoelooB scheen het mij toe, naar gwe hand te dingen. Thans wil ik dat gevaar niet meer loopen en zonder omwegen kom ik vragen of gij er in toestemt, mijne innig geliefde vronw te worden. O, neen neen antwoordde Marga bevend, uwe moeder had wel gelijk, dat ik uwer niet waard was en thans. Mijne moeder verlangt vorig, dat gy hare dochter wordt. Zy vraagt alleen of gij haar zoudt kunnen vergeven. Het jonge meisje sloeg de oogen op, zij druk ten znlk een onuitsprekelijk geluk uit. dat ieder verder woord overbodig wös. Vervolgens vulden zij zich met tranen. Hoe nu Marga, ge weent? Laat mij weenen. Die tranen ontnemen de bitterheid aan al degenen, die ik gedu rende het afgeloopen jaar gestort heb. Ik heb zooveel geleden, dat ik zelfs het gelnk niet meer zonder weenen kan aannemen. Gy znlt mij niet meer herkennen, myn vriend en wellicht dat ge de arme Marga niet meer beminnen znlt, die niet meer dezelfde iB, welke gij gekend hebt. Ik bemiu haar in het verleden, in bet heden en in de toekomst, zegde Robert op vastberaden toon. Ha zoo, zegde de professor, zyne nicht ziende komen in gezelschap van M. de Trévors ge hebt haar das gevonden. Ja, myn waarde professor, ik heb haar gevonden en ik wil haar niet meer verliezen. Dat zal n niet moeielijk vallen, hernam de professor lachend, want het eiland, waarop we ons bevinden, is werkelyk zoo groot niet. Ik dacht niet alleen aan het eiland Nor derney, ik bedoelde... Om kort te gaan. Marga hoedanigheden munt eene gave vooral uit, n.l- dat hij nooit iets ten nadeele, nooit iets kwaads van zijn evenmensch gezegd heeft. Als hij ambtshalve over iemand inlichtingen moest geven en 't gebeurde eens dat er niet veel goeds van was te zeggen, zou hij alle uitwegen zoeken om nog maar iets goeds te kun nen zeggen en ging helaas ook dat niet, dan zweeg hij. Hel spijt mij nu dat hij onder zulke omstandigheden ontslag moet vragen. 13 jaar hebben wij samen gewerkt en nooit hebben we maar een woord gehad. De verhouding was tusschen ons, bur gemeester en secretaris, als vrienden. De heer Anten was een hoogst be schaafd man, met een zeer fijn gevoel. Laten wij hopen dat hij nog moge herstellen van zijne krankheid die hem heeft overvallen, opdat hij nog van zijne rust kan genieten. Ik twijfel niet of hij zal bij u allen nog lang in aangename herinnering voortleven. Bravo's. Voorzitter. Nu de secretaris eervol ontslag is verleend, dienen wij een anderen te benoemen. De gewone weg is dat er een oproeping wordt gedaan. Het Dag. Bestuur heeft gemeend in den geest van den raad te handelen thans geen oproeping te doen omdat wij op de secretarie hebben een ambtenaar die alleszins geschikt is voor deze betrekking en veel jaren is werkzaam geweest en zijn beste krachten aan de gemeente heeft bewezen. Met grooten lof wordt dan ook door eenieder over hem gesproken. Een oproeping doen zou voor hem een beleediging in- houdeD, vooral omdat hij zeer geschikt is en zijn ijver heeft betoond. Wij twijfelen er niet aan of de raad zal deze handelwijze van het Dag. Bestuur goed keuren. Wanneer men den heer v. d. Wee bij acclamatie zou kunnen benoe men, zou ik dat voorstellen maar dat gaat niet. De wet laat zulks niet toe en wet is wet- Ik twijfel er echter niet aan, of hij zal toch met algemeene stemmen worden benoemd. Hierna wordt de heer v. d. Wee met algemeene stemmen gekozen. De heer van der Wee ter vergadering geroepen wordt door den Voorzitter als volgt toegesproker. beeft er in toegestemd om mijne vrouw te worden. lieb ik werkelyk toegestemd, iu 't geen ge daar zegt, zegde Marga, die tbaus weer vroolijk en coquet werd en naar Zacharias toetredende, maakte zij eene diepe buiging voor M. de Trévors. Wij hebben deze kwestie nog niet bespro ken, mynheer, en ik meen het bij het rechte eind te hebben, door te verzekeren dat zij tot diegenen behoort die eenig nadenken ver- eischen. En gy zelf beste oom, zyt zeker niet genegen om zoo spoedig van awe Marga te scheiden, die u toch anders zoovele kwellingen heeft veroorzaakt. De professor beschouwde hen beurtelings, zonder er in te slagen zulk oen samengesteld raadsel te begrijpen. De schittering en de vroolijkheid in de blikken van het jonge rneÏBjede glimlach van gelnk, dien hij op bet gelaat van zynen jongen vriend bemerkte, deden eindelyk een licht voor hem opgaan. Hij balde de vnist, sloeg zich op de borst en riepW alrad Zacharias Znrvelle, zoo iets kon u toch alleen overkomen. Was ik dan Btokdoof, met blind heid geslagen, was myn verstand dan geheel op den loop? Ik heb niemendal geraden, niemendal vermoed, niemendal gezien. Mar ga, mijn kind, als ik uwe toekomst moest toevertrouwen en ik weet, dat ik het doen moet aan eenen echtgenoot dan is er geen enkele man op de geheele wereld, die mij meer vertrouwen zou iuboezemenen dau deze. En gy, myn jonge vriend, gy znlt zeker wel goed en toegevend zijn voor dit kind. Doch wij wikkelen ons bier wellicht in eene neti- lige zaak. Hm Hm! En nwe moeder? Zij wenscht ons huwelyk evenzeer als ik. Indien gy bet my toestaat, zal ik Marga bij haar brengen. Ja, ja, doe dat, zooveel te beter maar nog iets, de Trevors. Gy zult toch zeker wel zor gen voor myne manuscripten en ze eerbie digen wanneer ik niet meer op deze wereld zal zijp? De avond van dien schoonen dag vereenig- de gelukkige menscheu rond de tafel, die aangericht wat op het terras van het hnis, dat mevrouw dif Trevors bewoonde. Robert Ik wensch u geluk met uwe benoe ming als secretaris dezer gemeente en ik hoop dat u die betrekking lange jaren tot volle tevredenheid van u zeiven zal moge vervullen in uw geboorteplaats. Dat u met algemeene stemmen zijl benoemd, moge voor u een bewijs zijn, dat uwe werkzaamheden op hoogen prijs worden gesteld. De raad zou u gaarne bij acclamatie hebben benoemd, doch zooals u weet schrijft de wet anders voor. Hierna feliciteeren alle leden de heer M. A. v. d. Wee met zijne benoeming. Voorzitter. Thans komt in behandeling bespreking pensioensbijdrage gemeente ambtenaren. Het is echter wenschelijker dit in ge sloten vergadering te behandelen. De openbare vergadering wordt hierna geschorst. Na een klein uurtje wordt de vergade ring heropend. In zake het betalen van pensioensbij dragen door de gemeente-ambtenaren wordt besloten voor inkoop van diens tijd geen bijdrage van de ambtenaren te vorderen terwijl voor de jaarlijksche stortingen niets zal worden gevraagd van de ambtenaren die minder dan f 700 salaris hebben de overige ambtenaren moeten betalen 5°/o, dat is 2% voor eigen en 3°/0 voor weduwen en weezen- pensioen. Voorzitter. Te elfder ure is nog een voorstel ingekomen n.l. om aan Ged. Staten aan te vragen hier een Water schap op te richten. Wij hebben overal de waterloopen eens goed in orde ge bracht en wil men die goed in orde houden dan kost dat veel geld. Wordt er in de kom der gemeente belasting geheven voor waterafvoer in de riool, bulten de kom betalen de menschen daarvoor niets en toch zijn er voor wa terafvoer groote kosten te maken. In de Moer worden kolossale uitgestrektheden grond ontgind en de eigenaren vragen alleen om goede wateraflossing. Was er nu een waterschap dan zorgde dat daar voor waarvoor een kleine belasting wordt geheven. Toen ik onlangs vergunning aan het Waterschap van Sprang moest vragen voor het leggen van twee buizen omdat wij het water nu afvoeren langs Sprang, vroeger langs Vrijh. Cappel maar dat is ons thans verboden, zei mij kon de oogen niet afwenden van het bekoor lijke gezichtje zijner brnid, dat nog schooner was door eene uitdrukking van onuitspreke lijk geluk. Was zij het wel, Marga Holsten, die daar tusschen moeder en zoon zat, evenveel be mind door den een als door de andere? WaB het wel de trotsche Mevrouw da Trevors, die haar had eesmeekt om hare schoondochter te worden? Tot zelfs oom Walrad, kwam zij geheel veranderd voor. Hij bad het kleine meisje op zijne knieën en praatte en lachtte, evenals of de Grieken in hnn leeren banden en de bestoven mannscrippen nooit hadden be staan. Het was niet mogelyk het was een won derlijke droom, doch een droom te schoon om werkelijk te worden. Geen twijfel of zy zon wel dadelijk ontwaken... al die geliefde beelden zonden verdwynen, en zij zou zich weder in de trooBtelooze eenzaamheid van het oude hnis bevinden. Eod blik van Robert, die raadde, wat er in baar omging, een handdruk van Mevr. d3 Trevors, brachten haar weer tot sichzelve. Eensklaps hoorde men de stem van Fran^oise CorsoD, die 't hnis voorbijgaande, het groepje bemerkt had. Men noodigde baar uit in het gezelschap plaats te nemen, men deelde, haar het nieuws mede en terwijl zij nn op de gezondheid van brnid en brnidegom dronk, klopte zij Robert familiaar op den schonder en zegde hem Een vrouwtje als zijGe zoudt er te ver geefs eene als deze zoeken onder de honderden en duizenden poppen, die daar ginds op het strand drentelen. Deze w&ardeering trof Robert en hartelyk bedankte hy Fran^oise, wie Mevrouw de Tré vors vriendelyk de hand drukte. Ja, Marga was gelukkig, volkomen geluk kig en zoo er nn en dan al een traan in hare oogen schitterde was het alleen wanneer zij in stilte bij zich zelve zegde »0, als mijn vader nu nog eens leefde. Als by eens zien kon, hoe gelukkig ik ben Robert geleidde ba&r terng naar baar hnis. De professor volgde hen op eerbiedigen af stand het onuitputtelijk gesprek liep van het verleden naar het heden, ja, behandelde reeds

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1