Rummer 86 Zondag 26 October 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i^aalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten, Gemeenteraadsvergadering de bus VAN HOUTEN'5 Eerste Blad. IE RECHTMATIGE ERFGENAAM, RECHTERHAND VAN DE ZUINIGE HUISVROUW Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. FEUILLETON. IS DE Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Echo van het Zuiden, SVaalwijksclie en Laitstraatsele Courant, Dit Blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fO."ö. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingebonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: AdvektbntiSn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelipc contrac gesloten. Reclames 15 cent per regel. VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 22 Oct. des avonds ten ó'/a uur. Voorzitter Edelachtbare heer G. R. ran der Ven. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig zijn alle le den. De Voorzitter deelt mede, dat de no tulen van de vorige vergadering nog oiet zijn gereed gekomen en stelt voor die in een volgende vergadering voor te lezen. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houdende eenige aanmerkingen op de rekening van 1912. Wordt besloten aan B. en W. over te RONA Cacao Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." EERSTE HOOFDSTUK Het schoonste landgoed van het Engelsche jraafschap Wornsbire en een bezienswaardia- beid voor alle vreemdeling is het kasteel Cliffe Court. Het ligt in een bekoorlijk dal, omgeven tan praobtige wouden en akkers en dank zij der vrnchtbaarheid van den grond beerscht er in den gebeelen omtrek een algemeene wei- Taart. Sedert vele eenwen is dit landgoed de be- titting en woonplaats der lords van Cliffe die mplaats tot de aanzienlijkste geslachten van den En- [elschen adel behooren. De laatste lord Cliffe nad bij zijn dood drie kinderen nagelaten Everard, de oudste, Alec en een dochter, die opj-ugdigen leeftijd was gehuwd en slechts ién kind eveneens een dochter -- had ge bod. Everard bad geheel bet karakter van zyn 'ader bij was trotscb, onbuigzaam en heerscb- tucbtig, maar niettemin was bij als landheer •Igemeen bomind, hetgeen waarschijnlijk voort kwam uit zijn onbeperkte gastvrijheid en de mildheid, waarmee by zijn pachters en onder horigen behandelde, want by Btrooide het geld met volle banden om zich been. Over bet lot van Alec lag een donkere scha duw. Hy bad eens een bevigen twist met zyn Tader gehad en was op zeer jeugdigen leeftijd Daar Australië vertrokken, vanwaar by «poit brugkeerde. Kort na den dood van zyn vader kwam in Engeland bet bericht, dat by in Anstralië 'matig ziek lag en Everard, die toen lord Cliffs heette en alle bezittingen van zijn vader laten, Ged. Staten daarover te schrijven. b. Schrijven van Ged. Staten naar aanleiding van het door den Ned. Bond van gemeenteambtenaren aan de gemeen teraden gezonden adres. Ged. Staten zeg gen zich met de hoofdstrekking daarvan wel te kunnen vereenigen. Ook zij ach ten eene milde toepassing der pensioen wetten, vooral ten opzichte van de thans in dienst zijnde gemeenteambtenaren ge- wenscht en geheel liggende in de lijn van des wetgevers bedoeling. Voorzitter. Ik stel voor dit schrijven aan te houden totdat Ged. Staten beslist hebben over het besluit van den raad om alles op de ambtenaren te verhalen. Aldus wordt besloten. 2. Verzoek van A. van Hooff c-s. om eene subsidie uit de gemeentekas, tot het vieren van een onafhankelijkheids- feest, voor de bewooers van wijk E. met voorstel van B. en W. Uit het adres dat door den Voorzitter wordt voorgelezen, blijkt dat er reeds gecombineerde vergaderingen zijn ge houden van verschillende besturen van daar bestaande vereenigingen en dat be sloten is het feest waardig te vieren door het houden van kinder- en volksspelen. Voorzitter. B en W. stellen voor af wijzend op dit adres te beschikken, wijl had geërfd, vertrok terstond naar Melbourne, waar bij nog juist intyds aankwam om zyn broeder te zien sterven. Hy bleef vervolgens nog een gebeel jaar in Australië, maakte daarop een reis door Ame rika en de beide Indiën en toen by op zyn landgoed terugaeerde bracht hy een knaap mee, dien bij voorstelde als zyn neef, den zoon van Alec en zijn erfgenaam, want hy had zich voorgenomen nooit te huwen en het wae algemeen bekend, dat hy op een eenmaal ge nomen besluit nooit terngkwam. Niemand vernam ooit iets omtrent de moe der van den knaap, maar de omstandigheid dat lord Cliffe bem als zyn neef en erfgenaam erkende was voldoende om aan alle booze ver moedens bet zwijgen op te leggen. Nadat Hu bert Cliffe zyn studiën bad volbracht, nam hy zyn intrek bij zijn oom, op Cliffe Court, waar de jonge landheer door zyn minzaamheid spoe dig alle harten voor zich innam. Op den morgen dat ons verbaal begint was bij in bet vertrek dat hy met zekeren trots zijn studeerkamer noemde bezig een bescha digden viscbbengel te herstellen. Hij droeg een eenvoudig grys zomerpak, dat zijn welgevormde gestalte zeer voordeelig deed uitkomen. Terwijl hij nog met zijn hengel bezig was, trad zijn oom bij bem binnen. Lord Cliffe was eeo man van booge gestalte, omstreeks vijftig jaar oud, met grijzend baar, heldere blanwe oogen en een trotscb, doch niet onaangenaam gelaat. Ik ontvang daar juist een brief van uw nicht, de gravin De Roubaix, zeide hij, ter wijl by Hubert een vel postpapier liet zien, dat hy uit een sierlijke enveloppe haalde, zy schrijft dat zy reeds beden, tegen den tyd van het diner bier zal zijn. Gy moet dus naar het station ryden om baar af te balen. Komt zij vandaag al riep de jonge man uit, nadat by den brief van zyn oom had aangenomen en vlachtig doorgelezen. Ja. Hoe zonderling dat wy beiden, die zoo nauw aan elkaar verwant zyn, elkaar nog nooit gezien hebben. Dat ia volstrekt niet zonderling, wan neer men bedenkt welk vooroordeel baar moe- in de kom geen feest wordt gevierd. Wil de raad echter nog een subsidie verleenen van 10 of 15 gulden, dan zou dit nog van de post onvoorziene uitga ven kunnen worden afgeschreven. Bij acclamatie wordt het voorstel van B. en W., om geen subsidie te verlee- neB, aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot be werking van 23 H. A. ia het Vea en tot het aangaan eener geldleening tot dekking der kosten. Voorzitter. M. H. Ik achtte dit onderwerp van zoo belangrijken aard. dat ik daarvoor eene aparte raadsvergadering heb uit geschreven. Gij allen weet, dat tenge volge van de lage opbrengst, der lan derijen in het Ven der 4 laatste jaren de finantiën der gemeente niet meer toereikend zijn om zonder het Invoeren van een hoofdelijken omslag in de uit gaven der gemeente te voorzien. Voorwaar geen aanlokkelijk vooruit zicht, doch volgens mijn meening zou alleen het krachtig ter handnemen van de verbetering der landerijen in het Ven het eenige middel zijn om te trachten betaling van nog meer belasting door de ingezetenen te voorkomen. Ik ver meen uit de verschillende onderlinge conferenties met de raadsleden te mogen afleideD, dat deze als 't ware eenparig eens waren over het feit, dat een groot gedeelte van de landerijen in het Ven uit goeden grond bestaat en door be werking in goed grasland kan worden herschapen. De ondervinding heeft reeds bewezen, dat het land zeer dankbaar is en beter van kwaliteit dan ooit iemand heeft kun nen denken. Burgemeester en Wethouders stellen U derhalve voor te beploegen, te be haveren en in gras brengen de perceelen No. 6 10 van Blok V, No. 610 van Blok VI, 1 10 van Blok VII en een perceel ten Oosten der Rup. De kosten hiervan zijn geraamd op f 160.per H. A. Voorts wordt voorgesteld bij wijze van proef te begraven een perceel ten Oosten der Rup en daarop kunstmest te strooien en slooten te maken door een perceel in het lage Ven De totale kosten van deze 23 H. A. zijn f 3500. De gemiddelde opbrengst van dit land der tegen u bad antwoordde lord Cliffy koel. Zij beBcbouwde Clarice reeds als mijn erfgename en bet was natuurlijk een bittere teleurstelling voor baar, dat baar hoop door u werd ver* nietigd. Hoelang is zy gehuwd geweest vroeg Hubert. Ongeveer zes jaar en zy iz nu sedert twee jaren weduwe. Dus is zy een jonge weduwe Ja, zy moet omstreeks zesentwintig jaar zijn. Dan is zy juist zoo oud als ik, merkte Hubert op eu tegelijk verzonk hy in gedach ten, die waarscbynlyk zyn nioht, de jonge gravin De Roubaix betroffen. Lord Cliffe sloeg bem opmerkzaam gade, vervolgens ging bij naar bet booge boogven ster, dat uitzag op bet terras waardoor bet geheele kasteel omgeven werd. Ik geloof wel dat bet Clarice bier zal bevallen, zeide lord Cliffe, terwyl hy met wel gevallen Daar buiten keek, en zy zal moeten toegeven, dat dit dal zelfs niet voor de heer lijkste streken vau haar geliefd Frankrijk be hoeft onder te doen. Zeker niet antwoordde Hubert, die naast zyn ooui kwam staan en eveneens naar buiten keek en al die heerlijkheid behoort tot bet grondgebied van CÜffa Court. Dat hebben wy te danken aan de alleen by ons heerschende wet, dat zulk een erfgoed niet versnipperd mag worden, maar gebeel en onverdeeld van den een op den ander moet overgaan. Ja en gy moogt zeker die wet wel pry- zen die mij er toe dwingt, alles aan u te ver maken, zeide lord Cliffe Court op somberen toon, Op dit oogenblik heb ik daar werkelijk niet aan gedacht, maar ik zou tocb niet anders kunnen doen dan de wet prijzen, die het zóó en niet anders heeft ingesteld, antwoordde Hubert Cliffe met de bem eigene openhartig heid, die een zijnen schoonste karaktertrekken was. Zijn oom wierp hem van ter zyde een zon derlingen blik toe. Nu, nu, kraai maar niet te vroeg victo rie, jongmen8cb, zeide bij op een toon, die Hubert onaangenaam toeklonk. is over de laatste 4 jaren f 15.per H. A- bruto. Wanneer men nu de haver opbrengst zeer laag neemt k f 90. per H. A. dan komt reeds het volgende jaar van deze kosten een bedrag van f 1900.terug, zoodat de ontginnings- kosten per H.A. Slechts f 70.bedragen. Wanneer men nu de opbrengst van het grasland niet te hoog neemt op f 35. h f 40.per H. A. per jaar raamt» dus ongeveer f 25.per H. A. meer dan het nu opbrengt, dan behoeft het volgens mij geen nader betoog, dat de ontgin- nlngskosten van f 70.per H. A. eene zeer hooge rente zullen afwerpen. De mogelijkheid is ook niet uitgesloten dat het laud f 50.— k 60 per H. A. zal opbrengen. Gaat de raad dan jaar lijks door met pl. m. 25 H. A. te ver beteren, dan kan wellicht het invoeren van belasting vermeden worden, doch zonder de ontginning in verband te brengen met het invoeren eener belasting, dan is volgens mijne meening de raad nog zedelijk verplicht het werk tei hand te nemen. Burgemeester en Wethouders stellen U verder voor daarvoor aan te gaan eene geldleening van f 3500 rentende 4V2 °/o en deze af te lossen in 25 jaren met f 140.per jaar. Verder geeft de Voorzitter nog een gespecificeerde opgaaf der berekende kosten van bewerking der te ontginnen landerijen. De heer H. Boom is van meening, dat 4 mud haver per bunder nogal veel is en men daar wel een half mud van kan af doen. Voorzitter. Dat is mogelijk, maar er zal wel weer eens een andere post zijn, die zal worden overschreden en dan blijft men zoo in evenwicht, M. Mommersteeg. Hoeveel zijn de kosten per bunder van de behavering dit jaar geweest. Voorzitter. Ik meen van f 90. precies weet ik het niet. Wethoud r Boom zal u daarover wel kunnen in lichten. Weth. Boom. Dat is geweest f 91.60 M. Mommersteeg. Dan is^ het nu 160 gulden, toch hoog geraamd en die haver stond verleden jaar goed. Ik zou blij zijn als het zoo lukt. Weth. Boom merkt op dat dit land Ik zou wel eens willen weten, oom, wat gij met deze raadselachtige woorden bedoelt, zeide hij. Gij bebt al eens meer dergelijke toe spelingen gemaakt en ik moet u bekennen, dat ik er de oorzaak niet van doorgronden kan. Het zyn waarschuwingen en gy zult ver standig doen, die niet in den wind te slaan. Maar wat bedoelt gij dan toch met die waarschuwingen, oom Everard Dat gy u nooit tegen mijn wil zult ver zetten. Hubert fronste somber de wenkbrauwen, juist zooals zijn oom dat doen kon. Op ernstigeu toon antwoordde hfj Gy scbynt te vergeten, dat ik een man ben die de vrije beschikking over zyn daden heeft. De tijd is voorbij, dat men een onbe. perkte gehoorzaamheid van my vorderen kon. Uwe wenscben zullen altijd door mij geëerbie digd worden, maar bevelen kan ik niet af wachten. Lord Cliffe bedwong bet bitse antwoord dat bem op de lippen lag liep, eenige malen de kamer op en neer, bleef toen weer voor zyn neef staan en zeide op verzoenenden toon Ik wil daarover nu niet met twisten, Hubert, ik wilde alleen eens ernstig met u spreken en wel over een aangelegenheid,, die u van zeer nabij betreft Ik heb bedacht, dat bet voor u boog tyd wordt om te huwen en ik heb daarom een kens voor u gedaan, die gij, naar ik hoop, volkomen znlt billijken, na melijk uw nicbt Clarice. Clarice riep de jonge man verbaasd uit. Maar ik keu baar io 't geheel niet. Dat bezwaar zal binnen vier en twintig uren opgeheven zyD en ik twijfel er volstrekt niet aan, dat zij u eveneens als zooveel andere mannen zal weten te boeien. Zyn toon was bevelend en wekte daardoor in de hoogBte mate het misnoegen van Hubert op, die zich tevens ongerust maakte want nie mand kende bet beerschzuchtig karakter van Lord Cliffe beter dan by maar hij was ver standig gepoeg om te zwijgen en thaDS door geen verzet twist met zijn oom uit te lokken. Evenwel bedekte een toornig rood zyn gelaat en bet kostte bem blijkbaar de grootste moeite zich te bebeerBchen. Misschien bad lord Cliffe aan bet gelaat het tweede jaar is beploegd eu toen maar f 15 heeft gekost terwijl nu het beploegen f 23. kost. Dat er nu voor graszaad f 10 is geraamd iets wat de gemeente toen zelf nog had terwyl in deze prijs de huur niet is begrepen. Verder wijst hij nog op enkele nood zakelijke uitgaafposten, zoodat de on kosten wel even hoog zullen worden. De Voorzitter zegt dat het in het voorjaar ooodlg kan zijn dat er chili op gebracht moet worden en dat kan niet van de gewone inkomsten worden ge daan wijl het buitengewone werken zijn. M. Mommersteeg. Ik hebj den ge meente opzichter Mimpen uit Drunen gesproken en die zei dat men met de dubbele schaar zand er op moet brengen. Weth. Boom Dat is altijd op gemeen teland niet te vinden. Ze ploegen met de dubbele schaar 14 15 c.M. diep- L. Mommersteeg. Mimpen die zei me van 40 50 c. M. Weth. Boom. Ben je nou gek. Zoo breed zal hij gezegd hebben. M. Mommersteeg. Neen, pas op hoor, die man beboelt ge niet op zij te zetten, want die heeft ondervinding. Weth. Boom. Dat weet ik wel, ik schat dien man heelemaal niet klein, maar ik ben er zeker van dat ge hem verkeerd hebt begrepen. L. Mommersteeg. Met 3 paarden ploegen. Weth. Boom. Dan kom je met f 23 zeker niet klaar. M. Mommersteeg. 't Is pas een paar uur geleden dat ik hem heb gesproken. Door den Voorzitter wordt de ge meente opzichter ter vergadering ge roepen. Óp een vraag van den Voorzitter zegt hij ook den opzichter te Drunen te hebben gesproken en dat daar niet die per dan 15 a 20 c.M. wordt geploegd. 20 waren ze bang dat niet kan. Trou wens 16 cM. diepte is voldoende. Weth- Boom. De heer Mommersteeg zjil zich vergissen met de breedte. Voorzitter. Ik heb den gemeenteop zichter expres naar Drunen gezonden en heb hem ook laten vragen wat dat land het eerste jaar per bunder heeft opge bracht en dat is f 50 en wij ramen maar f35 per H.A. De rijkslandbouwleeraar heeft bovendien zelf nog gezegd dat de gezien, wat er in diens boofd omging en wilds ook bij een twist vermijden, althans hij maakte plotseling een einde aan het gesprek door te zeggen Ik zal u thans alleen laten, dan kunt ge eens kalm over mijne woorden nadenken, maar vergeet niet, dat ik een onbetwistbaar recht heb te eischen en dat gij u naar myn wenschm moet schikken. Met deze woorden verliet bij de kaner. Hubert staarde hem na met somberen blik. Reeds meermalen bad lord Cliffe getracht, syn neef te doen buigen voor zijn despotiscben wil, zonder dat deze ziob daartegen verset bad maar de toon, dien hy thans bad aangeslagen, wekte in hevige mate den toorn van den jongen man op en bij bleef laDgen tyd onbeweeglijk en stil voor zich uit zitten stareD. Ten «lotte evenwel klaarde zyn gelaat weer op, hy wierp zyn sombere gedachten met geweld van z.ch af en nam bet vaste beslnit, in deze aange - legenheid, de gewichtigste van zijn leven, alleen zijn eigen wil te volgen. TWEEDE HOOFDSTUK. De gravin Roubaix moest om zes uur 'a avonds aankomen en tegen dien tijd reed Hubert Cliffe in een sierlijk rytnigje met twee prachtige paarden bespannen naar het station. Slechts tweemaal daags stopte er een trein bij bet dorp vandaar dat bet station sleobts een nietig gebouwtje wsb. waar zeer weinig levendigheid beerscbte. Tocb was bet er dien dag drukker dan ge woonlijk, want behalve de equipage van Cliffe Court stond er nog een rytuig te waobten, een kleine, mooie phaeton, met een paar grijze ponnejs bespannen. Hobert kende dit span en toen by op het perron kwam, keek hij om naar de eigenares er van, een slanke blonde jonge dame met een bijzonder voornaam uiterlijk, die daar lang zaam heen en weer wandelde. Hy naderde baar met den hoed in de hand. Dat is een onverwacht genoegen, ladj Carlyon, zeide hy. Gaat gy op reis (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1