Nummer 86 Zondag 26 October 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijltscfie Stoomdrukkerij Antoonïielen, p®>Zegt het voort jgHP^Zegt het voort. Derde Blad. Gemeentefaadsyefgadering, Bekendmaking. Gemengd N ieuws Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post, door bet geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden en*., franco te zenden aau den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. Advertbntiëx 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contiac gesloten. Reclames 15 cent per regel. dat «DE ECHO VAN HET ZUIDEN»- de courant is, die in de Langstraat en omgeving in eiken kring wordt gelezen dat alzoo «DE ECHO VAN HET ZUIDEN» de courant is waarin men mot het meeste succes kan adverteeren dat de groote oplaag een waarborg is voor de grootst mogelijke publiciteit van hetgeen men wenscht aan te bieden ook en vooral, omdat «DE ECHO VAN HET ZUIDEN gelezen wordt door dui zenden uit het meest koopkrachtig publiek, zoowel als uit deu midden- en den werkmansstand. Advertentiën in «DE ECHO VAN HET ZUIDEN» hebben beslist altijd succes VERKIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat op Maan dag 17 November 1913, des voormiddags van 9 tot 12 ure, ten raadhuize dezer Ge meente, zal plaats hebben eene verkiezing van 4 leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, en zulks ter vervulling der plaatsen van ,T. B. TIMMERMANS J. J. M. VAN RIEL A. H. VAN SCHIJNDEL en M. A. VAN LOON. De stemming geschiidt bij ongeteekeude briefjes, waartoe met het zegel der ge- meeute gewaarmerkte stembriefjes, ten minste acht dapen vóór den dag der verkiezing, door den Burgemeester aan de kiesgerech tigden worden toegezonden. De kiezer, die zijn stembriefje verloren heeft of er geen ontvingen heeft, wordt gelegenheid verschaft om er aan het stem bureau een te bekomen. Het openen der stembriefjes geschiedt dadelijk na afloop der verkieziog. Van onwaardeu zijn briefjes, welke niet zijn gemerkt met hst zegel der Gemeente, welke ouderteekend zijn, welke niet duidelijk een persoon aanwijzen, of waarbij of waaraan andere stembriefjes zijn ingesloten ot vast gehecht. Waalwijk, den 18 October 1913. Burgemeester en Wethouders TH. de 8URMONT de BAS SMEELE De Secretaris, VAN LIEMPT. BESOIJEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdagavond 6 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer C. G. Ver- wiel. Ongeveer 6.15 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heeren J, Groenën en Ch. de Greeff. De heer J. v. d Heijden legt in han den van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden af. De Voorzitter feliciteert hem en spreekt den wenscht uit dat hij nog tal van ja ren in dit college met liefde mag arbei den aan den groei en bloei der gemeente. De notulen van de twee vorige ver gaderingen worden door den secretaris voorgelezen en onveranderd goedge keurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. aProcesverbaal van kasopneming d.d. 4 October. In kas f 85.29'/2- De boeken zijn in orde bevonden. b. Besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring wijzigingen begrooting en van de geldleening. c. Een schrijven van Ged. Staten, hou dende bericht van ontvangst van de mo tor- en rijwielverordening. d. Goedkeuring van de rekening over 1912. e. Een brief van den toeristenbond, houdende verzoek maatregelen te nemen dat geen paarden met kalkoenbeslag mogen loopen over de wegen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Een sehrijven de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren inzake de pen sioenwetten Een schrijven van den Nederl. Politie bond inzake de pensioenwetten. Een schrijven van Ged. Staten inzake de pensioenwetten. Worden na aflloop der agenda behan deld. Een schrijven van het Hoofdbestuur der Hanze-Gilden in het dekenaat Geer- truidenberg. Adressant deelt mede dat het voor nemens zijn patroonscursussen te vesti gen en voorloopig voor schilders, met selaars, smeden en timmerlieden door het in leven roepen van deze cursussen zal het vooroordeel tegen de ambachts scholen worden weggenomen. Het bedrag wat adressante vraagt bedraagt voor deze gemeente ongeveer f 20. Voorzitter. Wat denken de heeren hiervan. Winkel. Geen subsidie verleenen. Ziet maar eens naar no. 5 van de agenda. Voorzitter. Ik zou het nog niet zoo gauw verwerpen. Klerx. Ik zou het eens aanhouden tot een volgende vergadering dan kun nen wij eens zien wat andere gemeenten doen. Winkel. We kunnen aan geen enkele instelling aan wie ook, subsidie verlee nen. Waar zal men het vandaan halen. Er is gewoon een geldnood hier. Broeders. Het is een moeilijke zaak. De financiën laten het niet toe, beslist niet. Hoe klein ook het bedrag is, het komt ons op 't oogenblik niet te pas. Voorzitter. Ik weet wel dat de finan ciën niet rooskleurig zijn, maar ik zou wat voor de toekomst willen doen. Winkel. Dat mogen wij niet doen. Wij moeten den Hoofd. Omslag gaan verhoogen en dan zou men weer subsidie gaan verleenen. Voorzitter. Alle inwoners kunnen er van profiteeren, dat scheelt nogal veel. Klerx. Protestanten zoo goed als katholieken. Voorzitter. Zeker. Winkel. Dat is zeer mooi, maar dat zegt niets. Wij kunnen het toch niet geven. Hoe nuttig ook, wij kunnen het niet. De financieele draagkracht is aller treurigst en mogen wij dan onder eenig voorwendsel eenige subsidie verleenen. Na nog eenige discussie wordt het verzoek tot een volgende vergadering aangehouden. 3. Een schrijven van den R. K. Gil denbond van Waalwijk en Besoijen, houdende verzoek om eene subsidie van f 50 voor het Werkloozenfonds. Winkel. Ook afwijzen. Broeders, Dit in geen geval toestaan, dan liever aan het vorige. Voorzitter. Wij hebben ze al eens f 25 gegeven. Winkel, 't Zal er toen een beetje beter hebben aangezeten. Met algemeene stemmen wordt af wijzend op het verzoek beschikt. 4. Schrijven van de voetbalvereeniging Rood, Wit en Blauw, houdende verzoek om eene subsidie te willen verleenen. Adressante zegt in haar verzoekschrift dat zoDder gemeentesteun de edele sport hier niet langer meer zal kunnen worden beoefend. Met algemeene stemmen wordt af wijzen! beschikt, ook omdat het niet op gezegeld papier is. 5. Een verzoek van de heeren Drost, Adriaanse en van Hooft houdende ver zoek om afschrijving van Hoofd. Omslag wegens vertrek uit deze gemeente- 6. Vaststelling rekening van het Al- gemeen Burgerlijk Armbestuur over 1912. De ontvangsten hebben bedragen f 1242.55'/2 de uitgaven 1136,03l/2, zoo dat er een goed slot is Van f 106 52. Wordt vastgesteld. 7. Vaststelling begrooting Burgerlijk Armbestuur over 1914 Wordt vastgesteld op een gelijk be- diag aan ontvangsten en uitgaven van f 1048.21 '/a. 8. Voorstel van B. en W. om met ingang van 1 Januari den Hoofd. Omslag met f 500 te verhoogen en alzoo te brengen van f 2000 op f 2500 en het suppletoir kohier op f 150. Een memorie van toelichting is bij de de verordening gevoegd. Winkel. Er is. niet veel aan te doen, maar ik vind het vreemd dat toen u de rioleering voorstelde en door mijn heer Both en mij gevraagd werd, zal de Hoofd. Omslag daardoor niet verhoogd worden, U zei dat zulks beslist niet zou gebeuren. Voorzitter. Toen was er ook geen sprake van. Toen waren nog niet in 't zicht de pensioenwetten, de verhooging van salaris van burgemeester, secretaris en veldwachter. J. v. d. Heijden. Het armbestuur heeft geen f 200 subsidie meer. Dat scheelt dus f 200. Winkel. Is er geen andere bron van inkomsten te vinden. Voorzitter. Wij weten er geen enkele. Weet u er een, dan zullen wij die gaarne van u vernemen. (De heer De Greeff komt ter verga der ng.) Winkel. Het percentage wordt aan merkelijk hooger. 't Scheelt een vierde. Broeders, 't Is treurig, doch onver- Na nog eenige bespreking wordt het voorstel met algemeene stemmen aan genomen. 9. Vaststelling begrooting 1914. Na voorlezing wordt deze zonder eenige bespreking vastgesteld op een bedi'rg van octvangsten en uitgaven van f 11020.251/2. lp. Vaststelling pensioensbijdrage ge meente ambtenaren. Ncorzitter. Het voorstel van B. en W. is om de inkoopsom geheel door de gemeente te laten betalen en voor eigen pensioen 2°/o en voor weduwen en weezen 5% te laten betalen. Dat is het maximum wat wij mogen verhalen. Winkel. Ik geloof dat het geheele college gaarne gevolg zou hebben ge geven aan de in de circulaire gegeven wenken, als de financiën het maar eenigs- zlns toelieten. cWas dit het geval dan geloof ik dat de raad gaarne bereid zou zijn gevonden in deze meer te doen. Voorzitter- Ik heb nog in de ver gadering van B. en W. gesproken om Van Liempt niet te laten betalen of althans wat minder. Voor den secretaris en mij niet, want wij zullen dat zelf doen. Klerx. Hem is een vorig jaar daar juist 50 gulden verhooging van salaris voor gegeven. Winkel Nu behoeft hij dat wel niet in dien vorm ;terug te geven, maar de gemeente kan eenvoudig niet. Na nog eenige bespreking werd het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aagenomen. Voorzitter. Hebben de heeren al eens gedacht aan het verzetten der kermis, ïn het Dag. Bestuur hebben wij er al eens over gesproken, doch zijn nog niet tot een besluit gekomen. Klerx. De eerste Zondag in Septem ber zal het beste zijn. Dan zal men vqio Koninginne-verjaardag, die in Waal wijk wordt gevierd, het minste last hebben. Winkel.- Om de waarheid te zeggen, ik heb er niet over nagedacht. Kan het nog niet eens tot een volgende verga dering worden aangehouden. Aldus wordt besloten. Klerx. Hoe is het met het herhalings- ooderwijs. Voorzitter. Dat wordt gegeven, doch er zijn niet zooveel leerlingen als ver leden jaar. Winkel. Waar ligt dat aan. Voorzitter, ja, dat komt ook al door dat er jongens naar de Hanze gaan en naar jtfe teekenschool. 's Woensdags komen de meisjes en die zijn er meer dan jongens. De Greeff. Bij' de Hanze zijn er ook 15 minder dan een vorig jaar. Winkel. Hoe zit het nu met het geven van gymnastiek-onderwijs. Mijnheer Su- rig heeft er mij over gesproken en hij beweerde dat het niet gemakkelijk gaat dat vak te geven. Ik wil mij nu geen oordeel daarin aanmatigen, maar het wil er bij mij toch niet in dat een verplicht vak niet kan worden gegeven. Men heeft toch een overdekte speelplaats. Voorzitter Ik heb er ook over ge sproken en hij zei mij dat het geven van dat vak nadeelig zal zijn voor de overige vakken. Winkel. Dat begrijp ik niet goed, waarom wordt het dan door de autori teiten verplichtend gesteld. Voorzitter. Hij zal nog zoeken om die lessen te kunnen geven. Winkel. Dus is hij nog steeds zoe kend. Voorzitter. Ik zal er nogmaals over spreken. Klerx. Wordt er nu les gegeven in de Duitsche taal. Voorzitter. Er is geen enkele leerling gekomen. Dat is jammer. Klerx. Krijgt hij nu toch die f 50. Voorzitter. Neen. Winkel. Ik dacht dat was besloten dat of hij les zou geven of niet, hij toch deze 50 gulden kreeg en dat de ouders van die kinderen dan ook nog moesten betalen, zoodat hij f 100 daarvoor zou krijgen. Voorzitter. Neen, daar is wel over gesproken. Hierna sluit de Voorzitter de verga dering en gaat de raad over in geheim Comité. Het hoogste gebouw der wereld. T e New-York zal binnenkort een reuzen- bouwwerk verrijzen. Het nieuwe gebouw zal het voorkomen hebben van een grooten Oud-Japanschen toien, d.w.z. op het 33 verdiepingen hooge hoofdge bouw zullen zich een aantal torens ver heffen. Het gebouw wordt 901 voet hoog hoog en zal ongeveer 30 millioen gulden kosten. Naar het E.-Dagbl. verneemt zal er in de heide op Valen (Noord-Brabant) een fabriek worden opgericht ten doel hebbende daar bij hooge hitte, metalen uit erts te verkrijgen. Aan vele handen zal dit werk weder arbeid verschaffen. Naar men zegt zijn voorloopig 70 bunders aangekocht. De mijnramp in Wales. Een reddings brigade van twintig man werd gisteren in de mijn „Universal" bij Senghenydd neergelaten om de 400 nog bedolven mijnwerkers boven te brengen, door ver giftige gassenjbedwelmd. Door spoedige hulp konden zij. hoewel met de groot ste moeite, worden bovengebracht. Een deel der geredden verkeert in levens gevaar. Het station Nieuwersluis. Toen de spoor van Amsterdam over Utrecht naar Arnhem, nu 75 jaar geleden, werd aangelegd, waren de benoodigde gronden van den heer H. J. Doude van Troostwijk, in de gemeente Loenen, al leen te koop onder het beding, dat alle reizigerstreinen in Nieuwersluis zouden stilhouden, en de spoorwegmaatschappij stemde in dat beding toe, daar zij het achtte vast te staan, dat, zooals het be ding zegt, „de treinen zich ter plaatse toch zouden ophouden tot waterinneming als anderszins." Reeds spoedig werd dat beding tot knellenden band, en de maatschappij zocht daaraan gedeeltelijk te ontkomen door voor den dienst 186970 een ex press-trein in te. leggen, die niet te Nieu wersluis zou stoppen. De toenmalige Minister van Binnenlandsche Zaken. Fock, hechtte zijn goedkeuring aan een voorstel daartoe maar daarop werd de Maatschappij door des verkoopers op volger, in rechten aangesproken, en in alle instanties tot naleving van het be ding en schadevergoeding veroordeeld. Toen werd er iets anders op gevon den, en in 1873 gelastte Minister Geertse- ma de Maatschappij een trein te doen doorrijden, en toen ze daarover door den rechthebbende werd aangesproken, beriep zij zich op overmacht, maar het eind van 't proces in alle instanties was, dat zij in 1875 weer in het ongelijk werd gesteld. Toen had de maatschappij er genoeg van en noch door haar, noch door hare opvolgster de S.S., noch door de Re geering, is aan de rechten van den heer H. J. Doude van Troostwijk getornd, Belanghebbende bleek voor afkoop niet te vinden, al kwam er dan ook permis sie om eenige treinen te laten doorrij den, zoodat er van de 96 treinen, die dagelijks Nieuwersluis voorbijgingen, er nog maar 67 stopten. Toen nu onlangs door vererving een nieuwe belanghebbende optrad, is de S.S. opnieuw aan het onderhandelen gegaan. En nu zal mr. H. J. Doude van Troostwijk goed vinden, dat van de 94 treinen, 54 doodrijden, mits men hem f 100,000 geeft. De Vaderlander rekent uit dat op ie- deren trein, die doorrijdt, de maatschap pij f0,20 verdient. Dat is op 54 voor bijrijdende treinen jaarlijks f3942, het geen gekapitaliseerd a 4°/o» ongeveer een ton bedraagt. Het blad hoopt echter dat deze over eenkomst niet tot stand komt, omdat het den eisch onbilllijk en overdreven acht. Viervoudige moord. Op een boeren hoeve dicht bij Rovalo (Italië) heeft een jongen die reeds meermalen met de ju stitie in aanraking geweest is, zijn vader, broeder, schoonzuster en de dienstbode vermoord. Dubbele moord in Wee/ten. De oppas ser Jakovljevic, die in Augustus zijn meester, den gardekapitein Eisenkolff en diens bezoekster gravin Bolze doodschoot is tot den strop veroordeeld. Spoorwegramp in Japan. Bij Tojama heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen een sneltrein, waarin zich 400 feestgangers bevonden en een goederen trein. Twee wagens van den goederen trein en zes van den sneltrein werden vernield. Twintig personen werden ge dood en honderd ernstig gewond. Ernstig tramongeluk. Een ernstig tramongeluk had te Lemathe (Duitsch- land) plaats. Tengevolge van de natte afgevallen bladeren, die op de rails lagen, kon een van Hohenlimburg komende electrische tram op een hellend gedeelte van den weg niet voldoende remmen, IVaalwpsclie en Liiiigslraatsclie Courant, mijdeli^

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9