Tweede Blad. Attentie. Bekendmaking. Buitenland. Provinciaal Nieuws. Spanje. Italië. Portugal. (JüMMER 87. DONDERDAG 30 OCTOBER 1913. 36e JAARGANG VERKIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk JfeDgeu ter openbare kennis, dat op Maan- kg *7 November 1913, des voormiddags no 9 tot 12 ure, ten raadhuize dezer Ge beente, zal plaats hebben eene verkiezing f»D 4 leden van de Kamer van Koophandel fQ Fabrieken te Waalwijk, en zulks ter vervulling der plaatsen van J. B. TIMMERMANS Wz. J. J. M. VAN RIEL A. H. VAN SCHIJNDEL en M. A. VAN LOON. De stemming geschiedt bij ongeteekende briefjes, waartoe met het zegel der ge- jieeute gewaarmerkte stembriefjes, ten minste icbt da^en vóór den dag der verkiezing, jooT den Burgemeester a&n de kiesgerech tigden worden toegezonden. De kiezer, die zijn stembrielje verloren iaeft of er geen ontvangen heeft, wordt jelegenheid verschaft om er aan het stem- jareau een te bekomen. Het openen der stembriefjes geschiedt iidelijk na afloop der verkiezing. Van onwaarden zijn briefjes, welke niet lijn gemerkt met het zegel der Gemeente, relke onderteekend zijn, welke niet duidelijk een persoon aanwijzen, of waarbij of waaraan iodere slembriefjes zijn ingesloten of vast gehecht. Waalwijk, den 11 October 1913. Burgemeester en Wethouders TH. de SURMONT dk BAS SMEELE De Secretaris, VAN LIEMPT. De Typen. Een der socialistische geleerden, de heer Loopult, geeft tegenwoordig in Ara- jterdam een cursus over de geschiede- ais der internationale Arbeidersbewe- Het volk verslaat als volgt het slot zijner laatste les Spreker staat nu even stil bij den persoon en het werk van Bebel, dien hij 'n voorbeeld noemt van het samen gaan van theorie en praktijk en die verpersoonlijking is geweest van wat Marx en Engels in hun werken voor de soclaal-demokratie hadden neergelegd. De sociaal-democratie in Duitschland heeft vele leiders gehad, maar niemand die de beweging zóó typeert als Bebel. Dank u voor de les. Zoo, zoo, was Bebel een voorbeeld van het samengaan van theorie en prak tijk. Van de theorie schelden op het kapi taal. En de praktijkzorgen, dat je zelf een kapitalist wordt 1 Het is bepaald knap. En wat zeidet U meer, mijnheer Loopuit Dat niemand de roode bewe ging zoo typeert als de heer Bebel Wel, wel. Zijn aldus uwe typen. D. v. N. Het ministerie treedt af. Het liberale, ministerie Romauones, dat tot nog toe met een geringe meerderheid aan het bewind was, zag zich den steun der disBideate liberalen onder Garcia Prieio ont vallen, tengevolge waarvan Zaterdag met 106 tegen 103 etemmen een motie van vertrou wen in bet ministerie Romanones in den Senaat werd verworpen. Het ministerie diende rijn ontslag in. Koning Alfonso had daarop een onderhoud met den leider der conser vatieven, Maura, die echter weigerde als hoofd van het nieuwe kabinet op te treden, daar hij blijkbaar huiverig is met een con- servatieve minderheid de regeering te aan vaarden. Tijdens het onderhoud tnsschen den ko ning en Maura hadden er te Madrid luid ruchtige manifestaties plaats, waarbij zeven tien personen gearresteerd werden. Manra adviseerde den koning, Dato uit te noodigen als kabinetsformeerder op te tredeo. Dit is gesohied en een nieuw ministerie is reeds opgetreden. de Taag werdeö 440 projectielen in beslag genomen. Ook elders vindt de politie voort durend wapenen en bommen en worden pa pieren in beslag genomen, die op het bestaan eener samenzwering wijzen. Prof. Lohe d' Avila van de universiteit in Coimbra, is afgezet, omdat hij betrekkin- gt n met de koningsgezinden onderhield. De milliouuair Monteiro en majoor Mergulhao zijn weer in vrijheid gesteld. Er schijnt ook een soort tegenrevolutie op het geiouw gezet te zijn. Bij twee monar chistische bladen is danig huisgehouden. De verkiezingen in Italië. ROME, 28 October. Er zijn thans 436 uitslagen bekend. Gekozen zijn 205 leden der regeeringspartij, 46 radicalen, 16 leden van de constitutioneele oppositie, 25 ka tholieken, 12 republikeinen, 30 socialisten eo 18 revisiouisten. In 84 districten is her stemming. Erg pluis is het toch Dog niet in d$ hoofdstad Lissabon. Uit de Spaansche grens stad Bajadoz wordt althans gemeld, dat re- geeringstroepen en opstandelingen in de straten der stad bloedige gevechten geleverd hebben. Een militaire trein werd beschoten en daarbij zoudeD de opstandelingen wapenen gebruikt eu bommen gegooid hebben, die uit een militair magazijn waren ontvreemd. Iu Barreiro aan den zuidelijken oever van Met het oog op den a. s. Zater dag invallenden feestdag van Allerheiligen, zal ons volgend nummer VRIJDAGAVOND ver schijnen. Dit nummer blijft twee dagen op de huistafels en lees tafels liggen en is dus bijzonder geschikt voor Advertenties, welke tijdig worden iügewacht. Waalwijk, 29 Oct. 1913. Koopt Diet fn den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Ha ndelsschool. Op de begrooting van Binnenlandsche zaken wordt een bedrag van f 5000 voor gesteld voor eene gemeentelijke handels school te Waalwijk. Dit bedrag prijkt al meerdere jaren op deze begrooting en toch heeft de gemeente er niets aan, wijl niet voldaan kan worden aan den eisch die 't rijk aan 't verleenen dezer subsidie stelt, nl. dat de provincie eerst subsidie geeft. En deze laat de aanvrage der gemeente Waalwijk maar steeds prijken op de lijst van onafgedane zaken, naar wij meenen in afwachting van het antwoord der re geering of ook bijzondere handelsscholen door 't rijk worden gesubsidieerd. En ondertusschen wacht Waalwijk en de geheele industrieele Langstraat op eene school, die voor handel en Industrie van dit nijvere gewest zoo nuttig en nood zakelijk is. Waar toch de ambachtsman overa meer en meer gelegenheid vindt om zich te bekwamen, de schoen- en ledervakken weldra hun school hebben, daar moet de handelsman maar steeds blijven wach ten. Voor de ambachten wel scholen, niet voor den handel- Waalwijk mag een dergelijke school niet hebben, maar Maas tricht gaat wel een middelbare handels school bouwen 11 Wij vestigen er nog maar weer eens de aandacht op 't zal niet baten onze gemeente blijft met haar mooi schoolplan zitten, tot schade van zeer velen. Maar waar blijft dan het particulier initiatief dat onze gemeente als 't ware eene R. K. Handelsschool beloofde Op dezelfde begrooting wordt voor een leeraar in het boekhouden en han delscorrespondentie aan de Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk een bedrag van f 800 aange vraagd. Voor den Handelscursus Hanze wordt f 140 meer gevraagd, wordt dus f 540. W. V V. Waalwijk Vooruit. De uitslagen der Zuidelijke 3e klasse van Zondag j.l luiden als volgt Dosko—'t Zesde 6 0. N.A.C.—Roosendaal 26. Zondag a.s. komt Dosko bij W.V. op bezoek. Het schijnt of zij alvorens naar hier te komen W.V. een waarschuwing hebben willen geven, want na eerst met Den Berg gelijk gespeeld en van Roosen daal verloren te hebben geeft zij 't Zesde waarvan W.V. met moeite met 2 1 kon winnen, een zes-nul nederlaag te slikken. Wij vertrouwen dat de geel zwarten zich deze vingerwijzing ten nutte zullen maken en zorgen Zondag in puike conditie te zijn. Waalwijk Vooruit II. Voor de 2e maal in dit seizoen werd W.V. II door niet opkomen der tegen partij teleurgesteld zoodat de wedstrijd W.V. IIDongen niet is doorgegaan. Ondenvijzersvergadering. Voor de op 9 Nov. a.s. te houden Onderwijzers vergadering in >Musis Sacrum* te Wealwijk worden behandeld de volgende punten 1. Opening en Notulen. 2. Verslag der Algemeene Vergade ring door de afgevaardigden Kemper man en Bos. 3. Zoo noodig kwestie Febrinee. 4. Ingekomen stukken. 5. Wat kan de afdeeling doen voor het aanstellen van schoolartsen. 6. Houding der afdeeling tegenover enkele leden. 7. Verkiezing leden Hoofdbestuur en Weerstandscommissie. 8. Rondvraag en Sluiting. R. K. Gildenbond. Zondag 1.1. vierde bovengenoemde Bond zijn patroonsfeest »St. Crispijn en Chrispioianus.* Des morgens trokken de leden, voor- afgegaan door het vaandel, kerkwaarts, waar een H. Mis werd opgedragen en een algemeene H. Communie plaats had, terwijl de Weleerw. heer Kluijtmans ad viseur eene hartelijke predicatie hield. Des avonds was 't feestvergadering in 't Bondsgebouw, waar harmonie en liedertafel der vereeniging eene goed geslaagde uitvoering gaven. De Eerw. heer adviseur hield nog eene rede over de beteekenls der onafhanke lijkheidsfeesten, die alom met geestdrift zijn gevierd en spoorde allen aan tot liefde voor ons vorstenhuis, terwijl ZEerw. ook nog eene belangrijke verhandeling hield over de Constantijnfeesten, die dit jaar door onze Kerk overal plechtig worden gevierd. Industrieel Amerika. 't Was gisterenavond een hoogst in teressante avond, die Rev. Pfanstiehl den talrijk aanwezigen aanbood in de achter zaal van 't hotel Verwiel, die veel te klein bleek voor de belangstellenden. Nadat de spreker door den voorzitter was welkom geheeten, begon hij in goed verstaanbaar Hollandsch zijne belang rijke en met vele goede, vrooiijke zet ten doorspekte lezing over zijn land Amerika en deszelfs belangrijke indu strieën. Ter toelichting van 't geen hij verhaalde liet hij ons tal van mooie gekleurde lichtbeelden zien, die nog meer deden uitkomen de grootte van tal van industrieën, waarbij spreker op echt- Amerikaansche wijze cijfers gaf van honderdduizenden en millioenen om van te duizelen. Het publiek heeft kunnen zien wat de energie en de werkkracht der Amerikanen heeft ge wrocht en hoe enorm de industrie der Vereenigde Staten is. De reeks lichtbeelden werd geopend met een afbeelding van president Wil son en zijn familie, met applaus be groet en daarna kregen wij o.a. den arbeid in de steenkolenmijnen, de ijzer-, olie-, papier-, zuivel- en biscuitfabrieken te zien. Aardige kijkjes waren er, die het uitwendige der reusachtige fabrie ken in beeld brachten. Ook causeerde Rev. Pfanstiehl over den landbouw in de Vereenigde Staten, de houtindustrie enz. Telkens vond bij daarbij gelegenheid om de aandacht erop te vestigen, dat het streven der ondernemers niet alleen gericht is op een hooge vlucht van hun nijverheid, maar ook op goede arbeids- en levensvoorwaarden van hun werklie den. Zoo toonde hij bij groote fabrie ken behoorende conversatie-, lees- en eetzalen, welke voor die van de best ingerichte hotels niet behoeven onder te doen. De zeer interessante verhandeling trok de grootste attentie. Iedereen heeft, zoo als de voorzitter in zijn slotwoord te- terecht zeide, genoten van 't geen rev. Pfanstiehl dezen avond gegeven heeft. We hopen hem nogmaals eens bier te krijgen, want z'n programma is zeer uit gebreid en naar wij vernemen bestaat hiervoor nog wel kans. St. Antonius-parochie. Als een bewijs met welk een genoegen hier de feesten gevierd zijn, maar ook met hoeveel vreugde men er op terugblikt en dat men gaarne uiting geeft aan zijne dankbaarheid jegens hen die zich zooveel moeite voor dit feest getroost hebben, voornamelijk den voorzitter den Heer W. Brekelmans, moge het volgende dienen Dezer dagen had zich een comité gevormd om den Voorzitter een stoffelijk bewijs van dankbaarheid aan te bieden voor de overgroote moeite zich voor dit feest getroost en is dit comité in zijn poging ten volle geslaagd. Vorige week Maandag bracht het comité bij den geachten voorzitter een prachtigen kantoorstoel thuis, aangekocht in het meubelmagazijn van den heer Th. van Wijk en werd dezen onder harte lijke woorden aangeboden. De spreker wees er op dat reeds zoo tal van malen dank was betuigd, maar dat woorden hoe goed ook bedoeld in de vergetelheid vergaan. Daarom heeft het comité gemeend, daarin gesteund door bijdragen der geheele parochie een stoffelijk bewijs van hulde en dankbaar heid te moeten aanbieden in den vorm van een kantoorstoel, die naar hij hoopte gaarne zou worden aanvaard. Hi', sprak den wensch uit, dat de zaak van den voorzitter zou groeien en bloeien, waarop hij zelf, zijn huishouden en de heele Antonius-parochie trorsch konden zijn en dat de goede God geve dat hij tot in lengte van dagen in goede gezond heid gebruik van den stoel kan maken. Zichbaar getroffen door dit prachtig huldeblijk dankte de Voorzitter het comité voor deze verrassing, die hem zeer had getroffen. Hij verklaarde dit geschenk als een bewijs van erkentelijk heid zijner vrienden, de bewoners der Sl. Antoniusparochie, gaarne te aan vaarden, als een blijvende herinnering aan de onafhankelijkheidsfeesten der pa rochie, die zoo mooi geslaagd zijn. Hij verzocht zijn innigen en oprechten dank aan alle bewoners der parochie over te brengen. 1.1. Zondag was het dameskoor »Jull- ana«, ter gelegenheid der onafhankelijk heidsfeesten geformeerd, met het comité saamgekomen in den tuin van den heer J. Fransen om een portret van deze groep te doen maken. De Voorzitter sprak de dames toe en bracht haar, met haar ijverigen directeur den heer P. Remie, hartelijk dank voor de vele moeite die zij zich gegeven hadden en voor hetgeen zij in zoo groote mate hadden bijgedragen tot het wel slagen van het feest. Ook maakte hij van de gelegenheid gebruik zijn dank te brengen aan Mej. v. d. Pennen, die direct bereid werd gevonden om de rol van Nederlandsche Maagd in den op tocht te vervullen en deze moeilijke functie op zoo uitstekende wijze heeft volvoerd. Hij bood haar namens 't comité als gedachtenis een mooien gou den ring aan, waarin haar naam met herinneringsdatum stond gegraveerd. Mejuffrouw van der Pennen bracht een hartelijk woord van dank voor dit mooie geschenk, dat zij gaarne aanvaardde. Zij wees op het heugelijke van de gebeur tenis voor ons land en op 't mooie feest hier gevierd, bracht hulde aan den voorzitter en de geheele parochie. Zij hoopte dat niet alleen de liefde voor ons Vorstenhuis zou vermeerderd zijn, maar ook voor de parochie en derzelver eerbiedwaardigen Herder, dien God naar zij hoopte, nog lang moge sparen en bevdjden van ramp en tegenspoed en vroeg ten slotte dat eensgezindheid zoude blijven heerschen. En hiermede was aan deze plechtigheid een einde en tevens aan alle feestelijk heden die nog lang in de aangenaamste herinnering der bewoners der St. An toniusparochie zullen blijven. Federatie van jongens patronaten in het Bisdom 's Bosch. Te 's Bosch heeft Maandagmiddag ongeveer 3 uur, in het gebouw van den R. K. Werkliedenbond, de algemeene aarvergadering der Federatie van jon gens-Patronaten in het Bisdom 's Bosch plaats gehad, die zeer druk was bezocht. Uit het jaar verslag van den secretaris bleek dat tot stand was gekomen het weekblad >Volpingsblad< terwijl spoedig nog een tweede weekblad zal verschijnen getiteld »De Jonge Wacht*. Pogingen zijn aangewend tot het stichten van Ge- zellen-vereenigingen en Voorbereidende Landbouwcursussen, welkke waarschijn lijk met goeden uitslag zullen worden be kroond. Als leeken-lid van het bestuur werd gekozen de heer N. Aelen te Tilburg, zulks in de plaats van den heer M. Meeuwesse-van Gerve te 's Bosch. Uit de vragenlijsten bleek dat de Fe deratie thans 2735 leden telt. Bij vele afdeelingen bestaan handels cursussen, vakgilden en cursussen voor herhalings- en teekenonderwijs. Ook waren de afdeelingen bereid om mede te werken aan het congres en de ten toonstelling op het gebied van R. K. Patronaatsbelangen te houden in 1914 op een nader te bepalen plaats en te organlseeren door het Centraal comité. Nog werd de wenschelijkheid van teekencursussen besproken. Nadat nog eenlge zaken door de af deelingen waren besproken, werd de ver gadering gesloten. Provinciale Staten van Noord-Brabant. De Staten hebben Dinsdag in buiten gewone zitting vergaderd. Nadat de griffier voorlezing had ge daan van het Koninklijk besluit, waarbij machtiging is verleend, tot bijeenroeping dezer buitengewone zitting, heeft de voorzitter eenige waardeerende woorden gewijd aan de nagedachtenis van het onlangs overleden Statenlid, den heer J. Oerlemans. Vervolgens werden de geloofsbrieven goedgekeurd van de nieuw gekozen Statenleden, de heeren G. K. C. M.Raupp te Tilburg en J. J. Belien te Oirschot, die na beëediging zitting hebben genomen. Aan de orde is dan de behandeling van de door de juridische sub-commissie in overleg met haren rechtskundigen adviseur mr. J. A. Loeff te s-Gravenhage ontworpen statuten der op te richten naamlooze vennootschapProvinciale Noord-Brabantsche Electrlcitelts-Maat- schappij, waarbij de Staten worden bij gestaan door de heeren mr. J. A. Loeff en prof. Van Swaay, die ln de vergader zaal hebben plaats genomen. Vooraf deed de voorzitter mededee- lingen van wat Ged. Staten in deze zaak hebben gedaan. In de eerste plaats is op ruime schaal een brochure verspreid, waarin de plannen der provincie zijn ontwikkeld. Er is overleg gepleegd met 183 gemeentebesturen en de regeering heeft toezegging gedaan om de plannen der provincie te steunen. Het is de be doeling, dat de gemeentebesturen con tracteeren met de vennootschap. Daarom is er haast gemaakt met het ontwerpen van statuten. Er wordt echter vandaag geen definitief besluit genomen, al is er ook een voor stel aan de orde om in Helmond stroom te gaan leveren. Het definitief besluit kan eerst vallen, als de heden te benoe men commissarissen contracten hebben afgesloten, waaruit kan blijken hoe groot de omzet zal zijn. Algemeene beschouwingenwerden niet gevoerd. Behoudens kleine redactiewijzigingen keurt de vergadering de ontworpen sta tuten goed, zooals die vroeger zijn medegedeeld. De voorzitter deelt mede, dat de gemeenten Bergen op Zoom, Cuyk, Roosendaal, Waalwijk, 'e-Hertogen- bosch, Tilburg, Eindhoven en Helmond elk voor een onderaandeel groot 500 gulden, deelnemen in het maatschappe lijk kapitaal. De heer Bressers uit Dongen, wordt aangewezen als afgevaardigde der Staten in den raad van toezicht, waarin op voorstel van eenige leden ook zitting neemt de Commissaris der Koningin, die deze functie gaarne aanvaard. Nadat de Staten na de Pauze eerst met gesloten deuren hadden vergaderd, werd om half zes de openbare zitting voortgezet. De ontwerp-stafuten werden, behou dens eenige kleine wijzingen, in zijn ge- geheel aangenomen. Tot commissarissen der vennootschap werden gekozen de Statenleden, de hee ren mr. P. Loeff, R- J. A. Diepen, dr. J. van Loon, J. Verheijen, J. de Vlam, W. C- J. J. Kipp. benevens de griffier, de heer J. Wagenaar. Besloten weid met de firma De Wit een contract aan te gaan tot voorloopige levering van electriciteit aan de gemeen te Helmond. Vervolgens zal een bureau van advies worden ingesteld, dat met het college van commissarisssen zal onderhandelen met de Peel-centrale en met de verschil lende gemeenten om contracten af te sluiten. Van deze onderhandelingen wordt rapport gezocden aan de groote electri- citeits-commissie, die dit dan aan de Prov. Staten overlegt. Hierna wordt in een vergadering opnieuw een bespreking gehouden en een besluit genomen. Te Reuver is Maandag in den oudei- doin van 66 jaren overleden de heer F. W. Vogels, notaris aldaar, lid van de Pro vinciale staten van Limburg voor het dis trict Veulo. Een prachtige gift. Men weet dat de familie Jurgens on langs een prachtige villa geschonken heeft, om daarin te stichten eene R. K. Toogere Burgerschool. Thans is door de directie van Ant. urgens Margarinefabrieken aan den heer F. Bloem, bestuurslid der Veree niging Ambachtsonderwijs voor Osch en Oms:reken f 10.000 ter hand gesteld voor uitbreiding der ambachtsschool te Osch, welke uitbreiding noodzakelijk geworden is door de gestadige toeneming van het aantal leerlingeu uit Osch en Omstreken alsmede door de voorgenomen uitbrei ding der leervakken. Het nieuwe tarief van invoerrechten tn Amerika in vergelijking met het oude voor onze branches. Zooals we medegedeeld hebben, zijn volgens het nieuwe Underwood tarief schoenen en leder vrij van rechten ge worden in de Ver. Staten van Noord- Amerika. Hieronder geven we een lijst voorkomende in »Der >Ledermarkt*, waarin een vergelijking met de rechten volgens de oude >Paynebill* getrokken is. Thans. Vroeger. Saffiranleder, onbewerkt vrij 5 pet. bewerkt 15 Boekbindersleer lp Bewerkt leder 7 li Lakleer onder 10 lbs. 27 c. p. lb 15 pet. van 10—25 lbs. 27 c. p. lb 8 pet. boven 25 lbs. 20 c. p- lb 10 pet. Overleer lj> Pct' Kalfsleer 15 Ander leder i5 Schoenen en laarzen van leder 10 Andere schoenen en laarzen 1^ Tuig- en zadelmakerswerk 35 Schoenmachines 30 N. LA. De Duitsche ledermarkt. Wij lezen ln „Handelsberichten." De schoenfabrieken hebben nog steeds De Echo m het Zuiden Mwamt.. 1 1 1 ■JLme.M'L'-.'L'yTi

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5