weede Blad. SUNLIGHT Abonneert U op dit blad. Gemengd Nieuws Korte Berichten. Gemeenteraad. MER 88. ZATERDAG 1 NOVEMBER 1913. 36e JAARGANG De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Z i j is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. UNL1GHI HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad gemeente op Donderdag 30 Oct. voormiddags ten 9'/2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer M. J. A. Bokhoven. Ongeveer kwart voor tien uur opent Voorzitter de vergadering aanwezig leden, terwijl er een vacature is tstaan door het overlijden van den van der Geld. notulen der vorige vergadering rden na voorlezing onveranderd goed- eurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Goedkeuring rekening van het Al- meen Burgerlijk Armbestuur. De ontvangsten hebben bedragen i815.46, de uitgaven f 2284.75 V2» zoo- t de rekening sluit met een nadeelig )t van f 469.29Va- Voorzitter. Dat dit jaar de rekening ;t een nadeelig slot sluit, komt doordat veel bestedelingen zijn geweest die ne bijzondere behandeling hebben ;eten ondergaan en daarvoor naar het isthuis te 's Bosch zijn overgebracht oefen worden. Van Oudheusden. 't Is ongepermi- trd dat ze zoo gauw naar het gasthuis oeten gebracht worden. De dokters aken vooruit maar, dat is gemakkelijk. Voorzitter. Wanneer de dokters oor den dat een arme zieke naar het sthuis gebracht moet worden, dan nnen wij niet anders doen dan zoo'n orschrift opvolgen. Van Oudheusden Ze doen/t anders jar te gemakkelijk. Voorzitter. Bii operatie moet het toch. Van Oudheusden.. Dan is het wat ders. Voorzitter. Indien de dokter oordeelt t iemand naar het gasthuis moet wor- q gebracht zegt dan maar datje 't niet et. Van den Brand. Daar is niets tegen t die menschen naar het gasthuis aa. 't Is al erg genoeg dat ze arm d en dan daar nog ziek bij. Die )eten dan geholpen worden hoor Van Oudheusden. De dokters zijn ders dikwijls gauw. Bij ons moest er k een vrouw van den dokter weg, iar ze ging niet en werd toch beter or. Hierna wordt de rekening met alge- ;ene stemmen goedgekeurd. Voorzitter. Ik stel voor aan het arm- stuur voor dit jaar een subsidie van 10O te geven. Met algemeene stemmen wordt daartoe sloten. I Vaststelling gemeentebegrooting 14. Voorzitter. De ontvangsten zijn gelijk bleven aan die van het vorig jaar en dragen f 22255,0'/2. De uitgaven ondergaan een kleine ver kering. Veldwachter Struijken is 25 if veldwachter en heeft altijd goed zijn icht gedaan en nu stellen B. en W. or zijn jaarwedde met f 50 te ver logen. Het huis van den veldwachter in He- uijzen moet wat gerepareerd wor den, daarom stellen B. en W. voor den post onderhoud van de woning te He- dikhuizen met f 100 te verhoogen. De post onderhoud van wegen met f 2800 te verhoogen, wijl enkele met profielslag in orde moeten gebracht worden en zoo mogelijk de weg Hedik- huizen-Haarsteeg ook wordt verbeterd. B. en W. stellen voor het uurwerk van de woning van Festen naar het raadhuis over te brengen. De kosten daarvan bedragen met inbegrip van het in orde brengen f100. De post onderhoud schoolmeubelen moet met f 100 verhoogd worden, wijl de banken geverfd moeten worden. Verder stellen B. en W. voor f 200 op de begrooting te brengen ter ver nieuwing der Schutskooi. Wij stellen ook voor deze kooi van ijzer te laten maken. Met algemeene stemmen word daartoe besloten. Hierna wordt de begrooting vastgesteld op een gelijk bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 22255,0'/2- Voorstel van B. en*W, tot het aan gaan van een tijdelijke geldleening groot f 3000 rentende hoogstens 5%. Voorzitter. Dat is een jaarlijks terug- keerende kwaal. Het geld is nog niet binnen en de rekeningen alsmede de salarissen van de ambtenaren moeten worden betaald. De Kort. Bij de boerenleenbank mag de gemeente niet gaan, is 't wel Voorzitter. Zeker, anders zouden wij 't voor geen 5% hebben. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 4. Adres van G. Branten houdende verzoek om de bijdragen in de kosten van springstieren te willen verhoogen. Adressant wijst er op dat alles veel duurder is geworden en dat de keuringen veel strenger zijn dan vroeger en vraagt het bedrag voor de twee stieren te brengen op f160. Voorzitter. B. en W. stellen voor af wijzend op het adres te beschikken. Van den Brand. Ik ben er ook voor om het niet te verhoogen. Van de Wiel. Mij dunkt dat het ge noeg is. Voorzitter. De regeling is nog kort geleden herzien en het komt ons voor dat in dien tijd de toestanden niet zoo zijn veranderd. Met algemeene stemmen is op het adres afwijzend beschikt. Voorzitter. Van Ged. Staten hebben wij een schrijven ontvangen, waarin zij mededeelen dat door B. en W. van Vlijmen gevraagd is eene gemeenschap pelijke regeling voor de fokstieren goed te keuren. Voorzitter. De gemeente Vlijmen wil weer gemeenschappelijk deze zaak re gelen. Vuchts. Ze hebben toch een fokver- eeniging opgericht. Van Oudheusden. Ik zou niet'meer met Vlijmen aan den gang gaan. Ze willen toch maar aan 't langste eind trekken. Van den Brand. Als 't niet in het nadeel van de gemeente is, dan weet ik het nog niet. De Kort. Ik zou het niet meer doen. 't Is met Vlijmen zoo gelegen als 't niet aan 't langste eindje kan trekken dan doen ze het toch niet. Van den Brand. Ik zou "t niet voor Vlijmen doen maar voor de bewoners van dezen kant. Met de school hebben wij toch ook een gemeenschappelijke regeling getroffen opdat de kinderen zoover niet behoeven te loopen. We leven toch allemaal door elkaar en be- hooren onder een parochie. Voor de gemeente zou ik het niet doen, maar 't is voor de menschen die wij er door helpen. Voorzitter. Waarom is het niet zoo gebleven als vroeger. Hoe is dat ver broken, ik weet daar niets van. Dat is allemaal voor mijn tijd gebeurd. Van den Brand. Dat is een kwestie geweest over een tweeden stier en daar hadden ze geen f 10.meer voor over en toen bleven ze terug. Van Oudheusden. Ze hebben toen toch gezegd, dat het eigenbelang van ons was. Voorzitter. In het verslag van de ver gadering van Vlijmen zou men zeggen, dat het onze schuld is dat de regeling is verbroken. Van den Brand. Neen, 't is Vlijmen z'n schuld. Ik zou het dan ook niet voor de gemeente doen maar voor de men schen die hier aan den Vlijmenschen kant wonen. Onze gemeente zou er in leder geval geen schade bij moeten hebben. Van Oudheusden. Dan kan Luttelherpt ook wel komen. Van den Brand. Dat is een groot verschil. Voorzitter. Ik zou maar eens afwach ten om te zien wat ze met die vereeni- ging doen. Sluiten ze daarbij aan, dan hebben wij voor niets meer te zorgen. Trouwens 't zijn inwoners van Vlijmen en daar hebben wij niet voor te zorgen. Vuchts. Als ge leden van den raad van Vlijmen hoort, dan ligt heel de schuld aan ons. Van den Brand. Dat is niet waar. Dat moeten ze niet zeggen. De Kort. Ik heb 't ook in de courant gelezen. Luijben. Vlijmen heeft zich toen be roerd gedragen. Van de Wiel. Wel ja, de oude burge meester heeft alles gedaan toen wat hij maar kon, maar Vlijmen wilde niet hoor. Vuchts. Ze zeggen maar dat de leden hier voor eigenbelang zijn uitgekomen. Luijben. Wij zijn er destijds altijd voor een gemeenschappelijke regeling geweest. Hierna wordt besloten het schrijven tot een volgende vergadering aan te houden. 5. Adres van^H. Prinsen e.a. om eene bijdrage voor de herdenking van het Onafhankelijkheidsfeest. Adressanten wijze i er in hun schrijven op dat dit feest overal wordt herdacht en deze gemeente ook niet mag achter staan. Voorzitter. B. en W. stellen voor af wijzend op het adres te beschikken. Van den Brand. Ik ben er voor. Ze vieren overal dit feest.. Van Oudheusden. Overal niet. In Baardwijk doen ze het ook niet en in Vlijmen ook al niet. Voorzitter. Het wordt hier veel te lastig. In Vlijmen hebben ze ook afwij zend beschikt. Van den Brand. In Hedikhuijzen en Luttelherpt hebben ze natuurlijk evenveel recht op subsidie. Met 5 tegen 1 stem word afwijzend op het adres beschikt. Voor subsidie stemt de heer Van den Brand. Voorzitter. Het bandhout en een iepenboom moet verkocht worden, wan neer zullen wij die verkooping laten plaats hebben. Wordt overgelaten aan B. W. Wijziging begrooting 1913. Conform het voorstel van B. W. wordt besloten. Van den Brand. Hoe zit het met den weg op den Dijk Wordt die nu dit jaar doorgetrokken. Destijds is besloten de weg in drie jaar door te trekken. Voorzitter. Als er nog geld van die post overschiet, anders wordt het een volgend jaar gedaan. Van Oudheusden. De weg in Hedik huijzen mag toch wel voorgaan. Voorzitter. Dat gebeurt aok. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de vergadering, Aan het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dongen ontleenen wij 't volgende 1 Zoolleerlooierij. Door de groote stijging der huiden- prijzen in 1912 en de gevolgen van deze hausse komt het verslag over dit jaar met betrekking tot dezen tak van nijverheid, in minder sombere kleur dan onze mededeelingen over 1911. Weliswaar zijn deproductie-voorwaar- den in het bedrijf niet in gunstigen zin gewijzigd, wel drukt nog steeds met dezelfde zwaarte op den afzet van ons fabrikaat de last der vrije concurrentie uit den vreemde, zoodat om die reden alleen van eene blijvende verbetering geen sprake kan zijn, maar wij mogen toch zij het dan als 't ware inciden teel van eene algemeene voldoening over de finantiëele resultaten van het leerlooiersbederijf hier ter plaatse gewa gen gedurende het afgeloopen jaar. De licht verklaarbare oorzaak komt vanzelf bij deze regelen ter sprake. Zooals wij reeds in vroegere verslagen naar voren brachten, hebben wij ter plaatse, als overwegenden tak van nij verheid, nog steeds de zoolleerlooiirij en wei naar het aloude kuipsysteem in toepassing. Fel besprongen van vele zijden als een stelsel dat afgedaan heeft, dat niet meer past in het kader van den tegen- woordigen tijd, van conservatieve reac- tionnaire beteekenis is, waar evolutie en raoderniseering op alle gebied aan 't woord zijn, geeft het toch nog steeds, zoowel aan den modernen schoenfabri kant als aan den schoenenreparateur van den ouden stijl, eene grondstof ter hand die de moderne looiing bezwaarlijk weet te evenaren. Elasticiteit, duurzaam en voordeelig gewicht zijn en blijven drie gewichtige factoren, die de concurrentie tegen het nieuwe produkt niet zonder welslagen aandurven overal waar deze qualiteiten nog op prijs gesteld worden. Waar eveneens de zooveel snellere omzet van het moderne fabrikaat van zelf ook een zooveel grootere omzet betee- kent, daar is er van lieverlede een krach tiger strooming ook hier in de gemeen te ontstaan om practisch te gaan ervaren in hoeverre hier ook van meerdere winstpraestatie bij dit systeem sprake kon zijn. Intusschen in 1912 wezen de finantiëele uitkomsten een gunstig cijfer aan voor de kuiplooierij en wel hierom, dat in den loop van het jaar 1912 in onze nijverheid doorgedrongen is, wat wij ook reeds in andere takken van industrie zagen, n.l. de hoehconjunctuurdie gekomen is, zonder recht verklaarbare aanleiding en vermoedelijk te harer tijd weer zal ver dwijnen, zonder dat men zich rekenschap zal hebben kunnen geven over het waarom, Men versta ons echter weldeze hoch conjunctuur vertoonde zich niet in rui mer afzet van het fabrikaat, maar in eene voortdurende prijsstijging der grond stof. En bij name hebben wij in alle huidenprovenances, die de wereldmarkt ons aanbiedt, sedert maanden dezelfde opwaartsche richting kunnen ontwaren. Zoo hebben wij het jaar ingezet met koersen van 98 102 francs voor Saladeros hulden 85 95 francs voor Mataderos soorten in de middenwichten en 68 72 francs voor de Rio-de- Janeiro's, terwijl de koein in de eerstge noemde provenances zich stelden op de basis van respectievelijk 85 92 en 72 82 francs. De Columbia huiden, eene droge pro venance die in groote massa's hier „geiverkt" wordt, noteerden bij den aanvang des jaars 115 122 voor de avaries en 136 142 voor de gezonde partijen, terwijl de Abyssinles en andere z.g. Roode-Zee-soorten aan prijzen van 75 tot 92 francs verhandeld werden. Wat zagen wij nu geschieden in den loop des jaars De eerste maanden waren kalm met een vasten tendenz, lichtelijk aantrek kende prijzen in de maand Juli, doch niets wees er nog op dat de tweede helft des jaars zulke verrassingen ons brengen zou als wij thans te constatee- ren hebben. Door de Vereenigde Staten aangedreven begon de hausse zich scher per en scherper te doen gelden in de najaarsmaanden. (Wordt vervolgd.) Moordaanslag. Men seint uit Helmond Gisterenavond omstreeks kwart voor tien uur, werd in 't Haagje alhier, bij eene vechtpartij een zekere S., oud 21 jaar, door den 19-jarigen K. met een messteek doodelijk in de hartstreek ge troffen, zoodat hij kort daarna overleed. De dader is gearresteerd. Een oude veete moet de oorzaak van de noodlottige vechtpartij zijn. Verdronken. Het 2-jarig dochtertje van v. d. L. te Veenendaal had het on geluk, zonder dat iemand het bemerkte, in het water te geraken. Toen men het kind miste en ging zoeken, vond men het reeds verdronken. Storm. PARIJS, 30 Oct (R.O.) Uit Casablanca wordt dt. 30 dezer gemeld Een hevige storm en hooge zeeën woe den sinds gisteren op de kusten bij Ra bat en Casablanca. Voor laatstgenoemde stad zijn 3 schepen vergaan. De equi pages zijn gered, behalve 8 man van een Grieksch schip, dat op de reede ge kenterd is. De materieele schade is groot. Ondanks den hevigen storm hebben de havenwerken het uitgehouden. De resident-generaal nam alle noodige maatregelen om de eerste hulp te ver- leenen. De secretaris-generaal en de directeur- generaal van openbare werken, hebben zich ter plaatse begeven. Kindermoord. Donderdagmorgen zijn te Nanterre de lijken gevonden van twee kinderen, die door revolverschoten ge dood waren. De commissaris van politie Buteaux stelde onmiddelijk een onder zoek in. De slachtoffers zijn kinderen van Pierre Savetier, en werden Woensdagavond door hun eigen vader, die 40 jaar oud is, gedood. De vader gaf zich in den loop van den morgen bij de rechterlijke politie aan om naar de gevangenis overgebracht te worden. Volgens zijn verklaring had hij zijn kinderen gedood tengvolge van een twist met zijn vrouw, waarvan hij gescheiden leeft. Treinbotsing. Op het station Rovel- bahn Warschau kwam tengevolge van den dikken mist een personentrein in botsing met een trein, welke op de reserverails stond. Vijf personen zijn gedood en 33 gewond. Brand op de Gentsche tentoonstelling Gisterenavond is de Gentsche tentoon stelling, afdeeling oud-Vlaanderen, weder om brand uitgebroken. Het was onge veer 9 uur, toen tramconducteurs uit een gebouwtje, dat als verbinding tus- schen de tentoonstelling en oud-Vlaan deren dienst doet, vlammen zagen op slaan. In een oogwenk stonden verschil lende nabij gelegen buisjes, o.a. van de chocoladefabiiek Kwatta, in brand, maar de brandweer was ook spoedig ter plaatse en begon met een tiental slangen het vuur te bekampen. De pompiers hadden succes, want het vuur was weldra ge- bluscht. De schade wordt op 40.000 frs. geschat, Het station Llandulas, aan den London and Nort—Western Spoorweg, is eergisterenavond voor een gedeelte door den brand vernield. Tijdens den brand moesten verschil lende treinen blijven staan, en alleen de Iersche express van Londen naar Holy head reed in volle vaart door de vlam menzee. De express kwam er goed af, slechts enkele ramen waren gesprongen. Van alle kanten kwamen brandweer korpsen opdagen, maar zij moesten er zich toe beperken de aangrenzende ge bouwen te vrijwaren- hen mijnramp in Mexico. Woensdag middag zijn tengevolge van een ontplof fing 130 a 180 steenkoolmijnwerkers in de mijn bij Stagcanon (Mexico) bedolven. Vijf arbeiders werden volgens de Tel. gered. Sterke reddingsbrigades trachten in de mijn door te dringen. Men gelooft dat daar de luchttoevoer niet afgesne den is, velen der ingesloten mijnwerkers bevrijd zullen worden. Een groote me nigte mannen, vrouwen en kinderen heb ben zich aan den ingang der mijn ver zameld. Nachtelijke inbraak met moord. In het plaatsje Oldenkoopen bij Friedrich- stadt SleeswijkHolsteln is de rijke boer Hans Wehden doodgeschoten en beroofd. De inbrekers drongen zijn slaapkamer binnen, waar zij hem, zijn vrouw en hun dochter met revolverschoten bedreigden, zoo zij zich durfden verroeren. Toen de dieven echter de brandkast opende, trad Wehden hun in den weg, waarop de misdadigers hem op de plaats dood schoten. Daarop namen zij met hun buit de vlucht. Men is bezig hen met politiehon den op het spoor te komen. VerdronkenMen meldt uit Hoek van Holland Van de gistermiddag ter visscherij vertrokken logger MA. 32, schipper G. de Zwart, is op zee bij het insteken van de zeilschoot de 30-jarige matroos Ver schoor uit Maassluis overboord geslagen en verdronken. De logger is uit zee teruggekeerd. Het twee jarig zoontje van den arbeider T. de Vries te Lemmer ge raakte nabij de ouderlijke woning in een sloot en verdronk. Gisteren heeft te Spekholzerheide bij Kerkrade een mijnwerker zijn kost- vrouw met een scheermes den hals trachten af te snijden en daarna zich zelf aan den hals levensgevaarlijk gewond. De dader, wiens toestand zorgwekkend is, is naar het ziekenhuis vervoerd. Gisteravond is op de St. Anna- straat te Nijmegen, de wed. van den Br. door de stoomtram (Maas-Buurtspoor weg) aangereden. Naar het Canisius ziekenhuis vervoerd, is zij daar een uur later overleden, Gisteren is te Sappemeer het 7-jarig zoontje van den heer H. aldaar, van een wlpkar gevallen en levenloos opgenomen. De werkman T. van D. uit de Kolfstraat te Groningen, is Zaterdag van een 12 M. hoogen steiger bij de in aanbouw zijnde prov. electr. centrale aan het Winschoterdiep te Groningen ge vallen. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Gisteren is hij aan de gevolgen overleden. Gisternacht had aan de Berghuizerpa- pierfabriek te Wapenveld, een treurig ongeval plaats. Toen de 17-jarige arbei der K. van Essen uit Heerde, het ongeluk had van een der loopplanken te vallen, geraakte hij tusschen een machinebekneld dat hij geheel werd platgedrukt en de dood onmiddelijk intrad. (Zw. Ct Gisteravond tusschen 6 eu 8 uur is er ingebroken in een woning van een horlogemaker aan de Marnixstraat, te Amsterdam. De horlogemaker, die met zijn familie buitenshuis was geweest, be merkte bij zijn thuiskomst, dat de deur der werkplaats was ingedrukt, en vier horloges, die aan den wand hingen ver dwenen waren. Een lade met gouden horloges was onaangeroerd. e Echo van hel Zuiden EWAAB3ÖRGD| NVERVAlSCHIg ZONDER K Schadelijker BESTANDOffUNp gedeponeerd; Tj 281 oo O O Man herinnert zich wellicht, dat voor enkele maanden een meipje dat bniten Zeven bergen aan hel koewachten was, door een on bekend persoon het haar werd afgesneden. Het geval werd destijds drnk besproken te meer wijl ook onder Zevenbergechen Hoek een dergelijk geval plaats had gehad. DinBdag vond hetzelfde weer plaats op een weg bniten Zevenbergen, bij het 12 jarig dochtertje W. v. d. N Ook haar word door een onbekend persoon de haarvlecht afgesne den. Zaterdagavond werd te Wijk bij Duur stede tijdens het vieren van het 12'jarig ambtsjubileum van den burgemeester m een herberg zekere v. I. onwel. De bezoekerB, meenende dat dd man te veel gedronken had, namen hem op en brachten hem, botsende en springende naar huis en op bed, waarna men op dezelfde wijze de woning verliet. Achterof bleek, zegt de ltott., dat de man tijdens dit alles reeds overleden moet zijn Een niet alledaagsch geval doet zich te Zevenhoven op schoolgebied voor Op de 3 scholen aldaar wordt onderwijs ge geven door eigen gezinsleden van de hoofden der scholeD, ook in de nuttige handwerken in de R. K. school door vader en dochter, in de openbare lagere schooi, door het hoofd en diens echtgenoote en in de Chr. school door vader, moeder en zoon.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5