n De Echo van het Zuiden. Derde Blad. Uit de hoofdstad. „Publiciteit is Geld." I Provinciaal Nieuws. Buitenland v^jMMER 88. ZATERDAG 1 NOVEMBER. 362 JAARGANG. Nh hem uu* [J RG N- 314 en lat ire ne ,61 Nadrnk verboden De Bosschenaren beleven thans bange ogenblikken. Waarom die vrees Niets 5 natuurlijker. Het gaat erom, dat men on aan hun porten-monnaie dreigt te omen. En niets is den Bosschenaar, ouvast van huis uit, minder aangenaam, je aangekondigde belasting-verhooging at hem dwars. De Bossche couranten moeten telkens hunne kolommen inrui men voor ingezonden stukken, waarin ie inzenders hun wrevel over de voor dellen tot belasting-verhooging te ken- jen geven. In hoofdzaak komt men daar op neer, dat men bij de heffing van den hoofdelijken omslag het progressie- vestelsel wil ingevoerd zien. Zeker er is oei en zeer veel daarvoor te zeggen. )och men moet ook aandacht schenken an de tegen-argumenten, die hierop icerkomen, dat waar de meer-gegoeden de bezittende klasse) evenveel, dikwijls jog minder, profijt hebben van datgene, dat uit de belasting penningen der inge zetenen wordt beheerd door de gemeente, jan de tweede en derde stand, het niet ,aogaat hen een hoogere belasting op leggen. Anderen zijn er die slechts voor her- el van het evenwicht in de gemeente- ancien uitkomst zien door de invoe- ng van bezuiniging op tal van voorge- elde uitgave. Merkwaardig is het even wel dat >men« juist bezuiniging wil voeren op de uitgaven, welke wel gelaten kónden worden, doch welke, ezien de huidige omstandigheden niet üonen gemist worden. Zoo verzet men ch b. v. tegen de vernieuwing van het rillonspel op den stadhuistoren en wil men4 dat zelfs niet meer laten bespelen, laar het gaat toch niet aan dit klok- nspel, wijd en zijd bekend, daar maar ven in den stadhuistoren onbeheerd te laten. Neen ik zou zelfs nog verder illen gaan dan Burgemeester en Wet- ouders voorstellen en zoude ik van de gelegenheid, dat de carilloneur niet meer s, gebruik willen maken om de bespeling •an het klokkenspel, dat in den laatsten tijd meer en meer de aandacht der mu ziekliefhebbers trekt, aan een specialiteit op te dragen. Reeds hoorden wij vóór eeoige dagen door den heer Vincent op oen wijze dien kunstenaar eigeD, het blokkenspel beproeven. Wie weet is hij, cariolloneur van het koninklijk paleis, niet geneigd op de Woensdagen het cariollon te komen bespelen. Op dit weefsel doorbordurende wil unen1 overgaan tot afschaffing van het stedelijk muziekkorps en de muziekschool narekenende, dat zulks een besparing aan uitgaven van ruim f 16000.zal geven Het is evenwel te hopen, dat zij van wien dit idee'uitgaat, daarvoor geen eerderheid in den raad zullen vinden. Men moet daarbij immers wel overwe gen, dat 't stedelijk muziekkorps (eertijds schutterij-korps) onder leiding van z'n eminenten dirigent zijn sporen reeds lang verdiend heeft. Men moge al zeggen, dat den Bosch reeds particuliere korpsen genoeg heeft, maar mogen die wel in een adem genoemd worden met het stedelijk muziekkorps, naderen zij zelfs wel den schaduw van dat korps Gold het hier de oprichting van een dergelijk korps van stadswege, ik zoude het een noodelooze uitgave noemen, men moest zich dan, gezien den huidigen slechten financieelen toestand der gemeente maar met muziek van minder gehalte tevreden stellen, maar thans nu men een uitstekend korps heeft dient men dit te behouden. Bovendien moet men wel bedenken, dat opdoeking van een van gemeente wege ingestelde vereeniging ook zoo maar niet zou gaan, gezien de >sociale strooming4 in de tegenwoordige wetge ving. Men dient wel de gevolgen van een afschaffing te overdenken. En daarbij denk ik aan de vraag: de gemeente ontslaat door haar bezoldigde en in dienst- genomen personenontstaat voor haar dan niet de zedelijke verplichting om die personen, wier betrekking is opge heven op wacht geld te stellen, hetgeen nogal een aardige duit zou kosten de gemeente staat hier in een eenigszins ander parket dan een particulier. Maar ik zeide het reeds zoekt men niet in verkeerde richtingzoekt men niet waar het (d. w, z. het geld) niet verloren is Ik bedoel daarmede geeft men er zich wel goed rekenschap van waar dat groote te kort vandaan komt. Mijne meening is, dat de slechte toestand in de gemeente-financlën voor een groot deel haar oorzaak vindt in de onvoor- deelige uitkomsten der exploitatie van de gasfabriek, tengevolge van der onvoor ziene hooge kolenprijzen, waardoor de uitgaven der gasfabriek het vorig jaar belangrijk hooger waren dan de raming bedroeg, Conclusie Waar de exploitatie der gasfabriek zooveel meer kost en wel licht zal blijven kosten, is verhooging Waalwijk, 31 Oct. 1913. der gasprijzen het natuurlijk gevolg daar van. Wel is de gasprijs in vergelijking bij andere steden hier hoog 7 cent per M3 voor gewone en 8. cent voor munt meters, doch hoe zou een particulier in dezen handelen: verhooging van den prijs van het productie-middel zou hem doen besluiten den kostenden prijs van het product evenredig te doen verhoo- gen De prijs van het gas is thans 7 cent per M3 voor gewone meters. Wel nu brengt men den prijs op VU cent dan beteekent dit een vermeerdering van op brengst der gasfabiiek van f 65000. gerekend op een afname van 2.600.000 M3 per jaar. Welnu men komt ruim f 60.000.te kortdus men is er. Maar de aandacht is geconcentreerd op den hoofdelijken omslag met invoe ring van eigen aangifte en progressief- stelsel als middelpunt, dus men zal hier wel op blijven doorhameren. Er is thans nog een gewichtig onder werp dat de aandacht weer is komen opeischen en dat is de Middelbare-Tech- nische school. De Commissie indertijd door den Raad belast met het uitbrengen van een rapport inzake reorganisatie van het vakonderwijs en de oprichting eener Middelbare Technische school in deze gemeente had echter geen ongunstiger tijdstip kunnen uitkiezen voor de indie ning van haar lijvig rapport. Het ware verstandiger geweest als zij met het in dienen der plannen gewacht had totdat de gemoederen tot bedaring waren ge komen. Al was de raad ook nog zoo gaarne bereid om tot de oprichting over te gaan dan geloof ik niet dat hij de groote verantwoordelijkheid op zich zal durven nemen om de uitgaven der ge meente nog met zulk een zwaren last te belasten. Nog een andere belangrijke uitgaaf staat de gemeente te wachten, n. 1. de opeisching van een gebouw dienende voor de verpleging van lijders aan be smettelijke ziekten. Deze bouw waaraan de gemeente zich niet heeft kunnen onttrekken komt de gemeente op f 60.000 te staan en dat voor een inrichting, waarvan slechts in uiterst zeldzame ge vallen zal gebruik gemaakt behoeven te worden. Wie weet zullen er geen tien tallen van jare voorbij gaan eer het den eersten lijder aan besmettelijke ziekten zal herbergen. De onteigening der be- noodigde woningen heeft reeds plaats gehad, zoodat binnenkort met de optrek king van het gebouw zal worden aange vangen. - BOSSCHENAAR. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt r Inden. 2651 W. B. De Albaneesche Troon. Zooals wij reeds meldden, heeft de provisorische regeeriog te Valona den mogendheden verzocht om zoo spoedig mogelijk een vorst voor Albanië te be noemen. Dit verzoek luidt in zijn geheel als volgt Wanneer de provisorische regeering van Albanië, die sedert elf maanden met buitengewone moeielijkheden te kampen heeft gehad, de oude en een betrekke lijke rust in het land heeft kunnen hand haven, niettegenstaande zij van alle kanten door vijanden bestookt werd, die hun ondergang gezworen hadden, dan moet dit vooral toegeschreven worden aan de groote vaderlandsliefde en ge matigdheid der Albaneesche bevolking. Maar deze voorloopige toestand kan niet blijven duren, zoodat men op onover koombare moeilijkheden stuiten zal. Wij meenen de uiterste grens van lijdelijk geduld bereikt te hebben, en haasten ons daarom, aan uw regeering den eensgez nden wensch der Albanee sche bevolking en der regetring voor te leggen. Wij verzoeken u een vorst te benoemen, wiens t genwoordigheid alleen reeds in staat zal zijn om alle standen der bevolking te doen samen werken voor de eenheid en organisatie van het land4. In de hoop, dat de mogendheden den wensch der voorloopige regeering in ernstige overweging zullen nemen, ver klaart deze zich tenslotte bereid alle noodlge stappen te doen, om zoo spoe dig mogelijk tot een door een alle Al- baneezen gewenschten uitslag te komen. Uit Constantinopel wordt nog gemeld, dat de regeering de pogingen om een Ottomaanschen vorst op den Albanee- schen troon te verheffen niet zal onder steunen. Toonaangevende persoonlijkhe den van het comité van eenheid en vooruitgang hebben verklaard, dat de Porte, gezien, de strooming in de inter nationale politiek deze strevingen niet mag bevorderen, wijl zij daardoor op nieuw tegenover deEuropeesche mogend heden zou komen te staan. W ie de waarde dezer woorded begrijpt, zorge voor een flinke en doeltreffende reclame. Waahvijk Vooruit Dosko Met groote spanning wordt deze wed strijd, die Zondag a s. op het terrein alhier gespeeld wordt, tegemoet gezien en met reden, want de Bergen-op-Zo- mers zijn mee de gevaarlijkste tegen standers. Verleden seizoen ontging hun op het kantje af het kampioenschap. Dit seizoen speelde zij gelijk tegen Den Berg maakte een buiteling in Roosendaal, maar herstelde zich door 't Zesde in te maken. Wat zal het Zondag worden Aan een voorspelling durven wij ons niet wagen want beide partijen zijn volkomen aan elkaar gewaagd. Doch dit staat vast, wil W.V. winnen, dan moet er van meet af aan met vuur worden aangepakt en dit tempo den heelen wedstrijd door volge houden, anders gaat Dosko met de twee puntjes strijken. Aanvang half 3. Leder-industrie. Naar wij met genoegen vernemen, is de chroomlederfabriek der firma Gebr. van Delft 11. Maandag bij publieke vel ling aangekocht voor een bedrag van pl.m. f 16000, door de firma L Gompen te Amsterdam en Waalwijk. Verder ver nemen wij nog, dat de fabricage met kracht zal worden voortgezet, de heer Ant. van Delft is benoemd tot directeur en het vroegere personeel weer aan liet werk is gesteld. Flora Bioscope. Naar wij vernemen wordt Zateidag en Zondag a.s. in de Flora Bioscope een programma geprojecteerd, zooals nog nooit te voren werd gegeven. Het hoofdnummer: „Vrouwenharten" is een der prachtigste gekleurde mees terwerken op cinematographlsch gebied en bestaat uit drie deelen, welker inhoud ons doet verplaatsen naar de hoofdstad van FrankrijkParijs, en ons daar met het leven van geDOt en pleizer doet meeleven. Zeer interessant mag ook genoemd worden, de eigen opname dar Flora Bi oscope „Het uitgaan der laatste H. Mis vau de parochiekerk van St. Jan alhier" op Zoadag 19 October j 1. opgenomen en welke opname naar men ons verzekeide, uitmuntend geslaagd is Verder wordt het program aangevuld door tal van andere komische nummers o.a. van „Max en Rigadio, welke ons zoo menig aangenaam uurtje reeds heb bent verschaft, prachtig gekleurde na- tuurtafreelen enz, zoodat een bezoek aan de bioscope deze dagen ten volle over waard zal zijn. Hierbij zijn nog vermeld, dat door de directie voor eene degelijke explicatie is gezorgd, waarvan de bezoekers van j.l. Zondag zich reeds hebben kunnen overtuigen. Klaarblijkelijk verwacht de directie een grooten toeloop van publiek, daar zij de gelegenheid heeft opengesteld tot plaats bespreken op beide dagen n. m. van 35 uur. Jos Wilmont. Onze voormalige stadgenoot, de heer Jos Wilmont. de bekende tenorzanger, thans woonachtig in Nijmegen, heeft zijne medewerking verleend op een con cert dat de zangvereeniging Orpheus te Druten gaf. De Maas en Waler zegt er van: Was de zang der „Orpheusianen" prachtig, nóg heerlijker, overweldigen der waren de liederen van den helden tenor Jos. Wilmont uit Nijmegen. Welk een weelde van heerlijk-sonore klanken werd door de metalen longen en het koperen stemgeluid van dezen nog te weinig bekenden zanger over ons uit gestort. We werden als geëlectriseerd door dat machtige stem-orgaan, dat ons in onweerstaanbare vlucht meevoerde naar de stralende toppen van den ver heven Helicon. Inderdaad, de President van „Orpheus" zeide niet te veel, toen hij den heer Wilmont noemde „een zan ger bij Gods genade". Aan de daveren de toejuichingen, welke na elk der lie deren van den Heer Wilmont opgingen, kwam schier geen einde. Na zijn eerste nummer was zijn verschijnen op het tooneel reeds voldoende om een spon taan gejuich te doen opgaan. De heeren E. E. van Haaren, President van „Or pheus" en H. F. van Haaren waren dan ook ongetwijfeld de tolk van het dank bare publiek, toen zij uit de volheid huns harten dank en hulde brachten én aan den uitmuntenden en onvermoeiden Directeur van „Orpheus", den heer Theo Wanders, aan wiens bemoeiin gen wij het optreden van dezen helden tenor hadden te danken, en aan den reuzenzanger, den heer ,jos. Wilmont, wien voorzeker een heerlijke toekomst is weggelegd en dien wij gaarne spoe dig in ons midden zullen zien terug keeren. Ruzie Gisterenmiddag ontstond aan den Hoek in het logement van v. A. ruzie tusschen een man en een vrouw. Eerst hadden zij samen een glaasje bier gedronken en een graantje gepikt. Toen de ware echtgenoote van den man thuis kwam, kreeg de man ruzie met de vrouw waarmede hij eerst zoo gezel lig aan een glaasje had gezeten. De ruzie liep zoo hoog dat de vrouw een pook nam en den man daarmede een slag in het gezicht gaf. Daarna werd hij door drie vrouwen buitengesmeten. Daar koelde hij zijn woede aan de ruiten en sloeg deze in. Inmiddels was de agent de Jonghe op het tooneel verschenen en arresteerde de man, waardoor aan het kabaal een einde werd gebracht. Surséance van betaling der N. V. I-a Vauquehne te Kaatsheuvel. Door de N. V. La Vauquellne Société Anonyme v.h. F E. Dalleu, te Kaats heuvel, fabrikante van chroomzoolleer en choomgeitenleer is surséance van beta ling gevraagd. De gezamenlijke crediteuren bedragen, na attrek van de vorderingen van de bestuurders waarvan zij afstand doen, f 106.698.75'/2* Debiteuren komen voor tot een bedrag van f 24.613.5072' Op het actief der balans komen o.a. voor de fabrieken en machines voor een waarde van f 100.000, de voorraden op de fabriek en magazijnen voor f 60.000, de eigendommen van F. C. Dalleu-Brands waarvan ten bate der crediteuren afstand wordt gedaan, f 40.000 en voorts aandee- len Niederrh. Schuhfabrik Kervenheim voor f 28.200. (de voornaamste debiteur der Vauqueline is ook deze zelfde fabriek en wel tot een som van meer dan f 20.000) De post „The Indestructible Shoe Co." te Antwerpen a f 23864 90'/2 komt zoo wel op de actief als passief voor, daar „La Vauqueline" het geheele aandeelen kapitaal van deze maatschappij in porte feuille heeft. Met het voornoemde bedrag dei^debiteuren mede en nog enkele vor deringen (surplus op beleeniogen, entwee huizen) bedraagt 't totale actief dus f289.878 41. Het passief beloopt het reeds genoem de bedrag der crediteuren van f 106.698.7 5'/2, verder de vermelde post der Indestructible Shoe Co. en het ban kierssaldo a f 102 097.36, samen f 232.661.02. Laten we hopen èn voor La Vauque line èn voor de diverse crediteuren, waar onder 3 met bedragen van meer dan f 10.000 3 van meer dan f 6000, en 16 van meer dan f 1000, dat door voor zichtige afwikkeling en geduld de zaken weer in 't reine komen. Bij beschikking der arr.-rechtback te Hertogenbosch van 25 Oct. 1913 is voorloopigé surséance van betaling ver leend met benoeming van mr. G. M. J. Kolfschoten te 's Hertogenbosch als be windvoerder en den heer M. van Loon- Eras te Waalwijk als deskundige. V. v. d. S. Maatschappij Juliana.* Een dezer dagen mochten wij getuige zijn van de overigens in inteime kring feestelijk gevierde opening van het nieu we kantoor der Naamlooze Vennootschap „Prinses Juliana" „Holl. Alg. Exploitatie Maatschappij te Rotterdam, wel bekend door haar uitgifte van 4°/0 Julianaloten, waaraan premieo verbonden zijn volgens aanwijzing der Nederlandsche Staats loterij. In een ruim en alleszins naar de eischen des tijds ingericht kantoor vinden wij de jonge Maatschappij geïnstalleerd op een wijze die niet onder behoeft te doen met de eerste hier te lande gevestigde zusterinstellingen. Immers na de officieele opening, waarbij tegenwoordig waren de Directeuren der verschillende Bijkan toren, enkele hoofdagenten en Agenten en het overige personeel werd door den Directeur, den heer Vermeulen, die in een geestige toespraak de groote vlucht, welke het bedrijf sinds de oprichting der Maatschappij had genomen, in korte trekken weergaf en na een hartelijk we derwoord en eeredronk werden wij allen door den heer Vermeulen alsmede door personen welkom, die de plechtigheid zouden bijwonen. Aanwezig waren met den minister van waterstaat Lely de oud minister Regout, de commissaris der Koningin in de provincie Limburg (zijn ambtgenoot voor Noord-Brabant was we gens ongesteldheid verhinderd), de Di recteur-generaal Van de S S., de voor zitter van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, leden van de Staten- Generaal en de Provinciale Staten, af gevaardigden van de Kamers van Koop handel van Eindhoven en Weert, bur gemeesters en wethouders van de ge meenten, onmlddelijk bij de nieuwe lijn betrokken. De burgemeester betreurde het mede, dat jhr. mr. Victor de Stuers door on gesteldheid verhinderd was aanwezig te zijn. Hij herinnerde er aan, dat de tot standkoming van de lijn met groote moeilijkheden is gepaard gegaan. Reeds in 1875 was een concessie- aanviage bij de regeering ingekomen van den heer van Oppen en anderen voor een spoorlijn Kohlschein-Heerlen- Sittard-Maeseijek-Weert Eindhoven. Deze concessie werd niet uitgevoerd, omdat de steenkolenontginning in Lim- buig toen niet bleek te zijn, wat men er van verwacht had en ook omdat de gelden voor den aanleg niet te vinden waren. Het ontwerp der zoogenaamde Eerste Sectie der lijn Herzogenrath-Sittard, die slechts als lokaalspoorweg werd ontwor pen, kwam in October van 1889 gereed. In Juni 1890 kwam een concessie aanvraag bij de regeering voor de lijn Sittard-Echt-Weert-Eindhoven en in 1891 werd de Nederlandsche Zuider Spoorweg Maatschappij opgericht. Reeds hetzelfde jaar werd met de ter reinwerkzaamheden een begic gemaakt. De zaak bleef voorloopig echter rusten, omdat de Staten van Limburg in 1893 de gevraagde subsidie van f 138,000 weigerden en de Staten van Noord Bra bant slechts de helft van de gevraagde f 92,000 toestonden. In 1903 eindelijk werd overeenstem ming verkregen en men besloot tot het maken van de lijn Eindhoven-Weert. Toen de zaak zoover gevorderd was, volgde het wetsontwerp en 2 Januari 1905 werd het ontwerp wet. Spr. zou het groote nut van de nieuwe lijn niet nader aantoonen, maar verze kerde slechts, dat de industrieelen, die hun producten zenden, niet alleen naar alle landen van Europa, maar alle we- relddeelen, dankbaar het groote nut de zer lijn inzien. Spr. hoopte, dat niet te lang gewacht zal worden om de voor deze gemeente zoo noodzakelijke sneltreinverbinding met het noorden van het land tot stand te brengen. Minister Lely neemt, naaanbleding van den eerewijn, het woord om den burge meester dank te zeggen voor zijn har telijk welkomstwoord. Het verheugt hem ten zeerste, door hetgeen hier geschie t, te ontwaren, dat men de beteekenis der nieuwe spoorlijn ten volle beseft en waardeert, hetgeen de regeering, althans de voorgangers van spr. voor de tot standkoming daarvan hebben gedaan. Spr. bracht hulde aan het Eindho- vensche gemeentebestuur. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN H. M. de Koningin op het grootste, weelderigste en schoonste stoomschip der Amsterdamsche haven. Vóór honderd jaar. Eigen brood bakken I 't Is zoo'n luiwammes I Bij de begrafe nis van de slachtoffers van de Zeppe linramp (2). Een der schilderachtigste plekjes om den Haag. 1000 Meter boven Amersfoort. Onze Koningin bezoekt het militaire vliegkamp te Soesterberg. Dio- genis, de wijsgeer in de ton 1 Moe ge waakt 1 Al vroeg >in de muziek4. Per automobiel van Kaapstad naar Cairo. Een dorp zonder naam onder de muren van Rome (3). De' heer H. Spierings. De ondeugende bengels hebben m'n poes half dood gegooid. Burgemeesters en gemeenteambtenaren uit het Zuiden in het Retraitenhuis »Loyola4 te Vught. De heer L. Hurkmans. De Koninklijke Zangvereeniging »Maastrechter Staar4. zijn chef de bureau, den heer Meeuwig Het 40_jarig feest ia het bekende college rond geleid, tot bezichtiging van de in stallatie. Behalve het keurig ingerichte Privé- kantoor van de Directie, waar de feeste lijke ontvangst plaats had, bezichtigden wij op deze wijze de lokalen voor het per soneel bestemd, de ruime wachtkamer voor het publiek en last not least de groote brandkluis, waar de verschillende documenten en waardepapieren der Maat schappij veilig geborgen liggen. Het geheel gaf den indruk dat hier een, ofschoon jonge toch in alle opzich ten solide, degelijke en geheel volgens >St. Nicolaas4 te Amsterdam. TEKSTDe »Gelria4 van de Kon. Holl. Lloyd. Ter bedevaart naar St. Floriaan. Onneembare burchten (vervolg). Incognito (vervolg). Zijn geboortedag. Bij onze platen. Tweemaal gered. In houdsopgave. Elk wat wils. VLIJMEN, 30 Oct. Door B. en W. dezer gemeente ie jl. Maandag eervol ontslag ver leend aan den heer M. A. A. van Hoofi als ambtenaar ter secretarie, onder dank betuiging voor de door hem bewezen dieneten en de hulpvaardigheid steeds door hem de eischeo des tijds werkend. Maatschap- tegenor" he, ",1° pij geldt, die wij in haar nieuwe woning voor de toekomst van ganscher harte het beste succes toewenschen. Geopend. Gisteren is de spoorlijn Eindhoven- plaats benoemd de heer Adr. Klerks alhier, sedert eeuige maanden als ambtenaar ter secretarie der gemeente Nieowkuik werkzaam Wij twijfelen er niet aan of de Dieuwe ambtenaar, dien wij met zijne promotie gelnk wen8chen, zal in de voetstappen tredende Weert in tegenwoordigheid van de minis-|an 'T0OIg het publiek ook joor ter van waterstaat dr. L. Lely op tees z::ne „e(i:u_.j telijke wijze geopend. De burgemeester van Eindhoven heette, namens den ge- I n k l Jlr zijne gedienstigheid aan zich weten te ver- geopend. De burgemeester J.^ Toen hedenmiddag de tram op weg meenteraad, ten stadhuize de officieele

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9