Summer 90 Zondag 9 November 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i i. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Van Houten's Cacao 31 Eerste Blad. f, emeeiiteraadsvefgadefing, RECHTMATIGE ERFGENAAM. 0 0 it nummer bestaat uit DRIE bladen. FEUILLETON. LANDBOUW. Haar liefste drank is en K. Telefoonnummer 38. Telogram-AdresECHO. en. ge- RAAMSDONK. De Echo van hef Zuiden. IVaalwUksehe en Langstraalselie Courant, 37 a Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0.^6. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden ena., Uitgever. franco te zenden aan den UITGAVE: Advertbntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeJige contiac gesloten. Reclames 15 cent per regel. Rona 844 Timmermans. Voor de post toelage carts is een memorie post uitgetrokken, hoop echter dat B W. in deze Igent zullen blijven en ik hoop ook t de raad zal medewerken om het el hier een veearts te krijgen helpen verwezenlijken. Waar een wil is een weg. Op de begrooting is een post ge- cht bijdrage pensioensfonds f 1053.48. ze post is een gevolg van de met 1 tober in werking getreden pensioens kt. |Nog is op de begrooting gebracht post buitengewone werken f 5300, irvoor o.m. twee brandspuiten zullen rden aangekocht. De commissie stelt hter voor voorloopig slechts een andspuit aan te koopen voor het Dorp Pan „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." zij - Ik vrees van neeD, zeide Hubert of ous als huishoudster wil komen. - Maar gij hebt er toch een, mr. Belton? - Ja, maar zij is gisteren van de trap ge len un heeft zich ernstig aan een der knie- bezeerd de dokter zegt dat het nog ta- Üjk lang zal duren, voor zij weer zal knn- i loopen en wij moeten iotusschen een «tsvervangster hebben. Zooals van zelf en wij haar niet 't huis uit gaan, maar de ede vrouw is geheel buiten zicbzelvé van ?8t dat wij door haar toedoen last zullen 3ben. bield eensklaps op, daar by een plot- inge verandering op bet gelaat van lady flyon waarnam en toen hij omzag bemerkte dat een rijzig officier met een gebronsd, or de zon gebrand gelaat binnentrad en 0 de gravin de Roubaix voorgesteld werd. - Ila, daar is Stuart, zeide bij op onverscbil- tn toon en zonder haar aan te zien, ik «t weg om hem te verwelkomen gij znlt 1 toch verontschuldigen ilice sprak geen woord, alleen knikte zij stemmend met het hoofd en daarop dwaal- haar blik schuw door de kamer rond, als s6Bde zij dat aller oogen op haar gevestigd 'en. Uit was evenwel niet het geval en terwijl pitein Stuart met de gravin de Roubaix :»k, had zij gelegenheid hem aan te zien al haar zelfbeheersching terug te krygen. 't zag hij er ernstig nit en hoe vreeselyk was verouderd Over zijn waDg liep een breed keken, maar het maakte hem, althans in |r oog, niet leelijk, bij scheen haar nog l]d de schoonste en de fierste van alle man- i toe. en deze post met f900 te verminderen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. De commissie stelt verder voor de inkoopsom voor het pensioenfonds ge heel ten laste te brengen van de ge meente. Het heeft bij den wetgever in de bedoeling gelegen zoo min mogelijk op de ambtenaren te verhalen, al heeft men een maximum gesteld. De com missie stelt voor van de tegenwoordige ambtenaren te verhalen l°/o voor eigen en 1% voor weduwen en weezenpen- sioen en op de toekomstige ambtenaren 2°/o voor eigen en 2°/0 voor weduwen en weezenpensioen te verhalen. Het kwam ons voor dat wij andere gemeenten een voorbeeld moeten geven. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. De Voorzitter dankt den raad namens alle ambtenaren voor dit genomen besluit. De heer Lankhuijzen komt terug op punt 5 ontwerp-verordening op de hef fing en invordering eener bijzondere be lasting wegens onderhoud van straten wegen en de kosten der straatverlichting. Deze belasting is, zegt hij, onbillijk en drukt op vele minder gegoede bur gers zwaar. Hij stelt daarom voor het bedrag van deze belasting door den Hubert Olifie, die zich moeite gaf om alles te doen wat voor beiden den toestand minder pijnlyk kon maken, die zich overtnigd hield dat een beslist ontwyben juist de algemeene aandacht trekken zon, bracht den kapitein naar de plaats waar lady Carlyon zat. Hier is een vriend, dien gij in langen tijd niet gezien hebt, mylady, zegde hy. Daarop liet hij de beide menschen, die tamelijk ver van de overige gasten verwijderd wareD, met elkaar alleen en knoopte elders een gesprek aao. Kapitein Stuart boog zwijgend voor de da me en scheen zich weer te willen verwijderen, maar Alice stak hem haar bevende hand toe, die hij, zonder bepaald onbeleefd te zijn, niet kon afwijzen. Met niet al te vast klinkende stem vroeg ZÜ Zijt gij reeds lang in Engeland, kapitein? Eerst sedert eenige weken, antwoordde hij. En is het uw voornemen voorgoed te blijven Volstrekt niet, ik keer naar mijn regi ment terug, zoodra mijn verlof geëindigd is. Zijn toon was ijskoud en drukte volkomen onverschilligheid uitzijn honding kon bij alle beleefdheid niet koeler én teraggetrokkener zijn, maar niettemin zag hij haar onder het spreken onafgewend aan en dacht daarbij welk een bekoorlyk en onschuldig gelaat zij bad en hoe goed zij de valscbbeid verborg-, die hem znlk een bittere ervariog had laten op doen. Zijn blik viel vervolgens op hare fijn- gevormde vingers, die slechts met een ring, den gladden tronwring versierd waren en zy legde snel als om dit kleinood voor hem te verbergen, baar rechterband er op. Hij maakte volstrekt geen opmerking, en op hetzelfde oogenblik kwam Hubert Clitfe naderbij, bood haar den arm en zeide Sta mij toe u aan tafel te geleiden, lady Carlyon. Stuart, wilt ge zoo goed zijn miss Molinenx den arm te bieden De dioers op Cliffe Court waren beroemd. Lord Clifl'e had een voortreffelijke kok, den fijnsten wijn in zijn kelder en een uitmunten den smaak en het diner van heden was volko men in Btaat, dien roem te handhaven. De Hoofd. Omslag te verkrijgen. Er zijn menschen die f 7,gulden per week verdienen die evenveel moeten betalen als menschen die 700 verdieneo, dat is zeer onbillijk en dan komt daar nog bij dat die menschen die f 7,verdie nen, nog niet eens aan de openbare straat wonen. Voorzitter. De straten moeten worden onderhouden en er zijn van die menschen die geen Hoofd omslag betalen en toch moeten ze ook uit het slijk worden ge holpen neemt de raad dit voorstel niet aan, waar moeten wij het geld dan van daan halen. Wanneer de Hoofd omslag zoo hoog is, dan schrikt dat \ele menschen af, want het eerst waar men naar informeert als men ergens wil gaan wonen is, hoe hoog de Hoofd omslag is. Laknhuysen. Er zijn nu menschen die wel Hoofd, omslag betalen en niet aan deze belasting. Voorzitter. De verhuurders zullen deze belasting wel uit hun huur halen. Timmermans. Deze belasting is zeer onbillijk, daar heb ik de treurige onder vinding van opgedaan. Ik ken twee menschen, andere personen, zal ik er maar niet bij bij halen die even goed van de wegen profiteeren als andere en geen cent belasting daaraan betalen, hoewel zij niet ongenegen zullen zijn om te betalen voor zaken waar zij het genot ook van hebbfcii. l)ie twee men schen mijnheer de Voorzitter, zijn U en ik. Ik noem het onbillijk dat menschen die dikwijls deze belastingpenningen bijeen moeten schrapen, hoe weten ze soms niet, moeten betalen en menschen die het kunnen en ook wel willen, daar aan niet. betalen. Geld moet er zijn vcor het rad draai end te houden doch, dan moet dat uit de Hoofd, omslag worden gehaald. Wil men in een gemeente gaan wonen, dan vraagt men niet alleen naar de Hoofd, omslag, doch dan vraagt men er tevens bij of er nog andere plaatse lijke belastingen zijn. Zijlmans. Als er menschen zijn die de belastlngpenningen bijeen moeten schra pen, dan zal de schuld wel in eigen boe zem schuilen. Ik ben goed op de hoog te met den werkmansstand en ik weet dat hier goede loonen worden gegeven. graviD da Roubaix nam als gastvrouw de honneurs waar met een bevalligheid en een tact, dat alle gasten, maar in bet byzonder de heeren, er over verrokt wereD. Na het diner vertoefde het gezelschap een oogenblik in bet salon en iets later lokte de heerlijke zomeravond een groot gedeelte der genoodigden naar bniten in het park, waar zij in troepjes of peren rondwandelden. Lady Carlyon, die zich, zoowel aan tafel als later in bet salon, zoo levendig en opge wekt mogelijk had voorgedaan, verheugde zich, dat zy thans voor een oogenblik van dien lastigen dwang bevrijd was en zij vlucht te Daar een tamelijk afgelegen gedeelte van den tain, waar zij hoopte alleen te knnnen blijven. Daar zette zij zich neer op een bank, die door dicht kreupelhout was omgeven. Nog niet lang had zij daar gezeten, toen de lucht van eeD sigaar baar verried, dat er iemand naderde en een oogenblik later ging kapitein Stuart voorbij. Hij bleef echter eensklaps staan, toen hij een gestuite tnsschen het gebladerte bemerk te, die bij niet terstond bemerkte. EerBt toen zy tot hem opzag, zeide by Lady Carlyon. Ja, ik ben het Hy wilde verder gaan, maar zij bield hem terug. Gij zijt dus vaat besloten, uw oude vrienden te verloochenen, kapitein Stuart? Hij wierp zijn sigaar weg alvorens te ant woorden. Toen zeide kiJ: Gy zijt de eerBte die my eens de bewij zen der onbestendigheid gaf. Waarlijk? Wellicht ben ik ook de eenige. die reden tot klagen had en toch waren wij eenmaal vrienden. Vrienden? herhaalde hij en zijn stem klonk scherp. En, ging zij haastig voort, ik heb niet zooveel vrienden dat ik er een mag verwaar- loozen. Het is my zeer droevig te ondervinden dat gii zoo ongunstig over mij denkt. Inderdaad? zeide hy zacht en in zyn oogen blonk een bittere spot. Ik ben niet Wil B en W die menschen echter uitscha kelen, dan ben ik daar wel voor te vin den, doch om de belasting geheel af te schaffen nooit. Er zijn een hoop menschen die hun geld wel naar de koffiehuizen brengen, doch waar men om geen enkele belas tingpenning mag komen. Timmermans. Die menschen die altijd in de koffiehuizen zitten, zijn verkwis ters en die treffen wij toch niet, want die wonen allemaal in huurkamertjes en hebben niets gespaard voor eigen 't huisje. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B W. in omvraag ge bracht en aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren De Bruin, M. Zijlmans, De Wit, Schoenmakers, en F. Simonis, tegen de heeren, D. Tim mermans, Lankhuijsen Simonis de Kok en Zijlmans. Hierna wordt de begrooting vastge steld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 40455.05. Simonis de Kok. Hoe hoog is uurloon 'tSchoenmakers. Worden benoemd voor het Veer de heeren Sneijers Kolster en J. van Dalen. Voor het Dorp de heeren Zwets en van Loon. 16. Benoeming van een lid in de schoolcommissie wegens periodieke af treding van den heer A. W. J. van Ier- sel. Voorziter. Op de voordracht zijn ge plaatst de heeren A. W. J. van Iersel en J. M. de Bont. De heer van Iersel wordt met alge meene stemmen herbenoemd. 17. Alsvoor vaneen lid in het Bur gerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer J. B. Zijlmans. Voorzitter. Op de voordracht staan de heeren T. B. Zijlmans en J. C. van Strien. De heer B. Zijlmans wordt met al gemeene stemmen herbenoemd. 18. Benoeming leden van de Markt- commissie. Worden benoemd de heeren Timmer mans, M. Zijlmans, Simonis de Kok en van de ambachtslieden. Voorzitter. 18 en 17 cent. Simonis de Kok. Dat is veel te wei nig voor een patrooD. Als u eens na gaat dat een sjouwerman dikwijls al 25 cent per uur moet hebben. Ik geef u in overwegiag deze loonen te herzien en in een volgende vergade ring met een voorstel tc komen. M, Zijlmans. Ze schrijven toch genoeg uren, zoodat ze er wel komen. Simonis de Kok. Daar is de opzichter voor. U zal mij toch wel toegeven dat deze loonen te laag zijn. 13. Vaststelling begrooting van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1915. Wordt vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 1085,69. 14. Ontwerp besluit tot vaststelling rooilijn aan de oostzijde van den stads weg en den afvoer van menagewater. Voorzitter. Het voorstel van B. en W. is de rooilijn 12.12 Meter van de as van den weg vast te stellen en dat het hulswater niet in de aan den weg gelegen sloot mag worden afgevoerd. Aldus wordt besloten. 15. Aanwijzing van het onderwijzend personeel voor het herhalingsonderwijs voor den wintercursus 1913/1915. gaarne barsch tegenover eene vrouw, maar gy moet mij vergeveD, wanneer ik my ver oorloof, aao uw woorden te twyfelen. Er volgde een kort Btilzwijgen en zij zag als hulpeloos voor zich nit, niet bij machte iets te antwoorden op zyn verwyten. Vriendschap tusschen u en my is eene onmogelijkheid, lady Carlyon, ging kapitein Stnart na een pauze voort, terwijl hij met medoogenloozen blik op haar oederzag, vriend» schap vereischt achting en het is slecht aaD te nemen, dat ik zulk een gevoel zou kunnen koesteren voor iemand, die mij zoo bedrogen heeit als gy. Zij had thaDB geen reden meer zich over zyn koelheid en terughouding te beklagen, want al zyn kalmte was verdwenen, de sterke man kon zich niet beheerschen en liet aan zijn jarenlang onderdrukte gevoelens den vry- en loop. Is 't alleen nit ydelheid of uit zucht over nw slachtoffer te triomfeeren, dat gij zoo tot my spreekt en met mij het onderwerp van vriendschap aanroert?; ging hy op harts- tochtelijken toon voort. Zijl gij er Diet mee tevreden, mijn leven zoo verwoest en geheel mijn geloof in de vrouwen vernietigd te heb ben Wat kant ge nu nog meer verlangen Heb ik inderdaad uw leven verwoest vroeg zij zacht en op droevigen toon, hoewel een rilling van vreugde haar door de leden voer by de ontdekking, dat zijn liefde zoo machtig was geweest. Dat doet mij leed, innig leed. Hy zag haar zwijgend aan, haar gestalte teekende zich in het volle zachte maanlicht duidelijk af tegen den donkeren achtergrond, en haar zachte, blauwe oogen zageu hem zoo openhartig, zoo tronw en onschuldig aau als een kind. Geen sphinx was ooit moeielyker te begry- pen dan een vrouw, mompelde hij. Ik sta hier voor een geheim, dat ik maar niet kan doorgronden. Hy naderde haar en legde de hand op haar schouder. Alice, hernam hij, beantwoordt my slechts ééne vraag, die ik, de hemel is mijn getnige het recht heb te doen waarom liet ge myn brieven onbeantwoord? 19. Ontwerp besluit tot wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1913. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Timmermans. Mijnheer de Voorzitter hoe is het met dat nieuwe wetje voor de toeslag van de kinderen van onderwij zers. In onze gemeente is de onderwijzer Kommers overleden- Is het u bekend dat nu de wed. Kommers voor die toe lage nog in aanmerking komt. Voorzitter. Volgens het gevoelen van den Minister niet. Mej. Kommers heeft een afschrift van dat besluit ontvangen. Hierna sluit de Voorzitter de open bare vergadering en gaat de raad over n geheim comité. Naar aanleiding van een tentoonstelling. Onlangs was schrijver dezer op de tuinbouwtentoonstelling te Breda. Breda, in Noord-Brabant. Geen won der, dat het voornamelijk deze provincie was, die exposeerde. Onder de vele prachtige en interessante dingen, die met den tuinbouw weer direct of indi- Zy sprak geen woord, maar bij kou voelen, boe baar gestalta onder zijn aanraking beef de. Na een kort stilzwijgen giug hij voort Was het omdat gy bespenrdet, dat gy sir Ascot Curlyon meer liefhad dan mij en gij den moed niet bezat het mij onomwonden mee te deeleD? Het zou toch beter, veel beter zijn geweest, wanneer gij het gedaan had, in plaats van my bloot te stellen aan een vreeselijken angst en het pynlyk ongeduld (lat ik beh doorstaan, totdat ik uw huwelijk in de cou ranten vond aangekondigd. O God, zelfs nu nog is mij die gedachte ondragelyk. Zijn laatste woorden gingen over in een ge fluister en zijn hand had haar schouder los gelaten. Zij keerde zich om en greep hem op haar beurt by den arm, Denkt niet te streng over my, Basil, zeide zy op smeekenden toon, beoordeel mij zoo zacht mogelijk. Ik kan en mag u niet alles ophelderen, maar waarlijk, ik ben niet zoo laakbaar als gy denkt. Niet laakbaor, herbaalde hij, terwijl hij zijn arm terugtrok, niet laakbaar, toen gij mij bedroogt terwyl gy, toen wij elkaar de laatste maal voor mijn vertrek zagen, onder den sterrenhemel my zeidet, dat gij my boven alles ter wereld lief hadt en dat ge my trouw zoudt blijven tot in den dood? Dat was de schandelykBte leugen, die ooit over de lippen van een vrouw gekomen is. Ik loog nietriep zij uit, want deze woorden sneden haar door het bart, het was de waarheid, het was zoo waar als de hemel zelf. De toon waarop zij sprak was zoo oprecht, dat hij er door getroffen werd. Haar gelaat was doodsbleek en haar oogeD zagen vol wee moed tot hem op. Neen zy loog niet, hij gevoelde het, diep iD in zyn binnenste, dat zij de waarheid sprak. Een oogenblik wachtte by, terwijl zij roer loos bleef zitten en haar blik onafgewend op zijn gelaat gevestigd hield. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1