Tweede Blad. en T f" BIJ LICHTE aandoeningen I aangewend, voorkomen IE De eeuw van het kind Reclame iek BEEGHAMS P1UEN Gemeenteraad. KAATSHEUVEL. Ingezonden Stukk ni. NUMMER 90. ZONDAG 9 NOVEMBER. 36e JAARGANG 1866 al Ne- >ekend eid en i opge s een ïaken, kwal. is. tation ijk en ollen eJuw- -assen nelfie zeer ?EN -Pine leide- kwal, rollen r voor goed eren. cM 8 cM 1,30 de 7.50 .4. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Z i j is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eiscben van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. SUNLIGHT Openbare raadsvergadering op Woens dag 5 November des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb heer van Besouw. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Klokslag 10 uur opent de Voorzitter le vergadering aanwezig zijn alle leden, nan de orde 1. Beëediglng van den gemeente-se cretaris. De heer van der Wee legt in handen van den Voorzitter de bij de wet voor geschreven eeden af. Voorzitter. Ik feliciteer u nogmaals met uwe benoeming en ik hoop dat u ange jaren aan den bloei en vooruit gang van onze gemeente moget werkzaam zijn. De heer van der Wee dankt de leden voor zijne benoeming speciaal den Voor zitter en den Wethouders voor den waar deerenden steun die hij bij hen heeft mogen ondervinden. Het heeft hem ge noegen gedaan met algemeene stemmen benoemd te worden, hij ziet daarin een blijk van erkentelijkheid voor de werk zaamheden door hem als ambtenaar ter secretarie verricht. Hij brengt dank daar voor en weet die niet beter te uiten dan door toezegging te doen dat hij steeds zijn beste krachten zal wijden aan de Delangen van de gemeente wat hij, met Gods goedheid lange jaren op aangename wijze met den Voorzitter hoopt te doen. 2. Eervol ontslag van P. Couwenberg als gemeente-ontvanger. Voorzitter. Ik stel voor dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen ander dankbetuiging voor de vele dien sten gedurende lange jaren aan de ge meente bewezen. Zoo ooit van iemand jezegd kan worden dat hij een trouw ambtenaar is, dan is dat voorzeker van Couwenberg. Hij was een buitengewoon accuraat ambtenaar die zijne werkzaam- leden met de nauwste nauwkeurigheid vervulde. Ik meen namens u allen te preken als ik de hoop uitspreek dat hij nog lange jaren van een welverdiende lust mag genieten en ik twijfel niel of hij zal steeds bij u in aangename her innering blijven voortleven. 3. Bepaling van zekerheid, te stellen door den te benoemen gemeente-ont vanger. Voorzitter. Vroeger, toen Couwenberg benoemd is, is de borgstelling gesteld op f 4000. De inkomsten en uitgaven waren destijds ook heel wat minder. Het heeft bij het Dag. Bestuur meermalen in het voornemen gelegen de borgstel ling te verhoogen, doch daar het ons bekend was dat Couwenberg zijn ont slag zou vragen bij de inwerkingtreding van het pensioenfonds, hebben wij dat achterwege gelaten. Voor het oogenblik is de borgstelling te laag en moet die volgens de inkom sten van de laatste vijf jaar op f9000 worden gebracht, 't Is percentsgewijze berekend. Deze borgstelling kan worden gegeven als hypotheek van vaste goe deren of inschrijving op het grootboek. Dat blijft ter beoordeeling van den be noemde. De Bresser. Ik dacht dat de borg stelling in verband met de gasfabriek hooger zou moeten zijn. Voorzitter. Dat is geen vereischte en gewoonlijk is er nooit f9000 in kas en is het er door een geldleening, dan kunnen B. en W. nog bepalingen maken. Men mag de borgtocht ook weer niet te hoog opvoeren, want dan komt men daartegen op. In 's Bosch hebben ze het eenige jaren geleden, ook toen er een nieuwe ontvanger moest worden benoemd, de borgtocht zeer hoog gesteld en toen is daar de Bond van gemeenteambtenaren krachtig tegen opgekomen. De Bresser. Die vereeoiging houdt toch geen verband met die borgstelling. Voorzitter Jawel, daar betalen ze per centen voor, maar dat is hun zaak. Hierna wordt de zekerheidsbepaling vastgesteld. 4. Vaststelling instructie gemeente ontvanger. Deze wordt door den Voorzitter voor gelezen. Wij stippen er uit aan dat de ont vanger verplicht is zitting te houden le deren Maandag, Dinsdag en Woensdag van 912 uur. Eenmaal in de maand, nader door B. en W. te bepalen, moet hij in Loonopzand zitting houden. Op zittingsdagen mag hij zijn kantoor niet verlaten, vooraleer alles door hem ont vangen en uitgegeven, is geboekt. Aan B en W. moet hij direct kennis geven wanneer er meer dan f9000 in kas is. Wordt vastgesteld. 5. Benoeming gemeente-ontvanger. Voorzitter. Tot hedenmorgen 9 uur Tjeb ik gewacht of er niet meer sollici tanten zouden komen. Er zijn er slechts twee ingekomen, zoodat geen voordracht behoeft te worden opgemaakt. Adressen zijn ingekomen van M. J. Musters en van C. v. d. Wee. Van den heer Couwenberg is een schrij ven ingekomen waarbij hij mededeelt dat M. Musters hem in de administratie behulpzaam is geweest en hem daaruit is gebleken dat hij zeer accuraat is, waarom hij hem ten zeerste durf aan bevelen. Van den heer Raetz te 's Bosch is een schrijven ingekomen waarbij hij me dedeelt dat C. v. d. Wee bij hem een cursus heeft gevolgd voor de adminis tratie van gemeente-ambtenaar en dat hij daarvoor nu zeer goed bekwaam is. Sollicitant v. d. Wee deelt verder nog mede dat hij genegeo is een hoogere borgtocht te stellen als wordt gevraagd. De heer Rijken vraagt of voortaan niet wat meer tijd gegeven kan worden voor zulke zaken. Verleden week heeft Couwenberg ontslag gevraagd en nu reeds moet een benoeming plaats hebben. De Voorzitter wijst er op dat hier, aaugezien de candidaten bekend genoeg zijD, wel een uitzondering gemaakt mocht worden. Hierna wordt de heer Musters met 11 stemmen benoemd. De heer v. d. Wee verkreeg 2 stemmen. 6. Aanbieding gemeente-begrooting. Wordt in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de- heeren De Bresser, Rijken en v. d. Heuvel. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 7. Vaststelling suppletoir kohier hoof- delijken omslag. 8. Vaststelling suppletoir kohier hon denbelasting. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 6 Nov. des avonds ten half zeven uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. van Huiten. Ongeveer kwart voor 7 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld, De Voorzitter deelt mede, dat in het Dorp 18 leerlingen en in de Wolfshoek 16 leerlingen aan het herhalingsonderwijs deelnemen wat in vergelijking met andere jaren, veel is te noemen. Verder kan ik de heeren mededeelen dat de heer Fooij zijne benoeming als onderwijzer niet heeft aangenomen, zoo dat we weer een nieuwe oproeping hebben gedaan. Met 't hoofd der school in de Wolfshoek heb ik gesproken en die zal zorg dragen dat het onderwijs toch doorgaat, 't Zal wel gebrekkig zijn, maar 't is beter dan dat de kinderen van alle onderwijs zijn verstoken. Aan de orde 1. IngekomeD stukken- Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring verordening regelende de jaarwedden voor onderwijzers. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2t Aangehouden adressen van Van Krieken, veldwachter en Bergmans, nacht wacht, houdende verzoek bun salarissen met f 50 te willen verhoogen. De heer Elshout stelt voor afwijzend op de adressen te beschikken. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 3. Vaststelling pensioen-grondslag. Voorzitter. Ook dit punt is in een vorige vergadering aangehouden. Nu stellen wij het eerst aan de orde de grondslag vast te stellen. Zoo heeft de dokter f 1300 salaris. Dit is echter niet heelemaal als salaris te beschouwen want hij moet er ook medicamenten voor hveren en gedane leveranties zijn niet als s laris te berekenen. De secretaris heeft met den dokter gesproken en die heeft gezegd dat hij jaarlijks voor f 300, f 400 a f 500 medicamenten levert. Als wij nu het gemiddelde nemen f 400 dan blijft het salaris f 900. Van Dal. Wij moeten het bedrag dat wij nu aan den dokter geven, aan het armbestuur geven en dat geeft het dan aan den dokter, dan zijn wij er van af- Van der Geld. Als dat zou kunnen, dan was hij geen gemeente-ambtenaar meer. Van Dal- Neen en dan hebben wij niet voor dat pensioen zorg te dragen. Voorzitter. En door wie wordt hij aangesteld. Van Dal. Nu door den raad, maar dan moest het voortaan het armbestuur doen. Voorzitter. Je hebt wel plaatsen waar de krankzinnigen door het armbestuur betaald worden, daar waar het armbe stuur rijk is, maar zelf de armen dokter benoemen gaat niet. Van Son. Dat is voor ons moeilijk om uit te maken. Voorzitter. Hij is 21 jaar gemeente ambtenaar, dus daar behoeft men niet aan te denken. Na voorlezing van een door den secre taris opgemaakten staat wordt de grond slag vastgesteld. 4. Vaststelling verordening betaling inkoopsom en verhaal op de gemeente ambtenaren in verband met de pensioen wetten. Voorzitter. In de vorige vergadering is deze zaak genoegzaam toegelicht. Wat denken de heeren hiervan. Van der Geld. Ik zou met de groote hoop mee gaan en doen ook iets. De meeste gemeenten verhalen niet alles op de ambtenaren. Elshout In het belang van den fioan- cieelen toestand is het 't best dat alles op de ambtenaren verhaald wordt. Ik zou voor de politie echter de inkoopsom voor rekening van d~ gemeente nemen. Op een verzoek om verhooging van salaris hebben wij afwijzend beschikt en dan komeu wij hun hiermede weer wat tegemoet. Van Son. Ik keur het voorstel van Van Elshout heelemaal niet af. Van der Geld. Ik zou toch iets ver der willen gaan. Het voorstel van den heer Elshout in omvraag gebracht wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem. Tegen stemde de heer van der Geld. 4. Vaststelling gemeente-begrooting dienstjaar 1914. De begrooting wordt door den secre taris voorgelezen. Elshout. De toestand in Drunen is op het oogenblik zeer treurig te noemen. De burgerij gaat met rassche schreden achteruit, ja gaat zelfs haar ondergang tegemoet. De oorzaak hiervan is dat er betrekkelijk geen middelen zijn die onze gemeente doen bloeien en daar Drunen een plaats is die gerangschikt mag worden onder de grootere plaatsen en zeker doordat het aan spoor en tram en kort bij het water ligt zoo uitstekend voor industrie geschikt is. Het komt mij voor dat wij moeten trachten industrie hier te krijgen, door advertentiën te plaatsen in de bladen die daarvoor in aanmerking komen. De loonstandaard is hier heel laag en de bouwterreinen goedkoop zoodat industrie kan bloeien. Van der Geld. Ik zou het bouwterrein dan gratis geven. Brok Ik juich Uw voorstel toe, doch zou het niet beter zijn dat eerst een Drunens Belang wordt opgericht. Me- dunkt 't ligt meer op den weg van zoo'n vereeniging. Elshout. Wanneer zal hier een derge lijke vereeniging worden opgericht. Bo vendien is het 't beste direct maar te beginnen zoo lang er een dergelijke vereeniging niet is. Iets moet er gedaan worden om de gemeente vooruit te helpen. Van Dal. Welke grond zal je daarvoor geven. Brok. Aan den spoorweg is al heel goed. De Voorzitter zegt zich heel goed met het idee van den heer Elshout te kun nen vereenigen. De post behoeft echter niet noodzakelijk te worden verhoogd, dat kan door at- en overschrijving wor den verkregen. De raad is het algemeen eens, om door middel van advertentiën het oog op de gemeente te doen vestigen. Hierna wordt de begrooting vastge steld op f23437,75. 5. Af- en overschrijving begrooting 1913. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 6. Benoeming van 3 leden van het armbestuur, ingevolge het nieuwe re glement. Door B. en W. is de volgende voor dracht opgemaakt. 1. F. v. Drunen. 2 F. v. d. Geld. 1 M. Veltman. 2 F. Robben. 1 A. Robben. 2 H. Brok Czn. Worden benoemd de heeren F. v. Drunen, M. Veltman en A. Robben. De gemeente wordt in 3 wijken ver deeld te weten in wijk A, B en C en D. Voorzitter. Van het hoofd der school in de Wolfsdoek is een verzoek ingeko men om bij de school een lantaarn te plaatsen. Nu de jongens ook 's avonds de school bezoeken, is het wel weosche- lijk dat daar een lantaarn wordt geplaatst, vooral ook omdat daar een water loopt. Elshout. Daar kan niets tegen zijn. Voorzitter. Wij hebben er nog een in voorraad. Brok. 't Is zeer goed daar een lan taarn te plaatsen. Er is daar al eens iemand verdronken. Elshout. De lantaarn bij het postkan toor staat hier zeer slecht. Je kan de brievenbus 's avonds nooit vinden wijl de boomen het licht van de lantaarn te gen houden. Door de lantaarn een beetje te verzetten is het euvel verholpeD. De Voorzitter zegt toe daar verande ring in te zullen laten aanbrengen. Hierna wordt de vergadering gesloten. De Maasbode heeft onder z'n >Hors- d'Oeuvres-rubriek soms heel interessante weekpraatjes. Zoo troffen we er in 't no. van 1. 1- Zondag 't volgende In Rotterdam bestaat, zooals men weet, een verordening, waarbij aan klndereD onder de zestien jaren het bezoek aan de bioscopen wordt verboden. Kinderen onder de zestien jaren mo gen alleen die bioscopen bezoeken, die speciale, door de politie goedgekeurde filmen vertoonen. Men zou nu verwach ten, dat de bioscoopdirecties aparte kin dervoorstellingen zouden organlseeren. Doch dit is absoluut niet het geval. De directies laten liever al hun filmen, zoowel voor middag- als voor avond voorstellingen goedkeuren, zoodat de kinderen ten allen tijde toegang kunnen erlangen. De kinderen blijken dus de beste klan ten te zijn. De jeugd gaat uit. Niet alleen onze zoogenaamde >jeu- oesse doréec, maar onze kleine jeugd, onze kleine kinderen. Onze kinderen gaan uit. Ze gaan naar de school, en ze gaan uit. Naar de school niet veel, want dat is te vermoeiend en te inspannend, dik wijls en veel vacantie dus, veel halve vrije dagen en tusschen schooltijd in spelen en wandelen. Maar uitgaan doen ze altijd, binnen en buiten de vacantie. De bioscoophouders herkennen dat, als de filmen niet wekelijks worden goed gekeurd, ook als genietbaar voor kin deren, dan hebben zij 's avonds een leege zaal. En het is niet alleen de bioscope, die zij bezoeken. Zij gaan met pa en ma, met vader en moeder, met hun ouders naar den schouwburg, naar de variété's, naar de café-concerts, naar de cabarets. Zij kennen alle operette-wijsjes van buiten, zij zingen alle deuntjes en liedjes van Speenhoff, Dumas en Nap de la Mar. Ze kennen alle walsen, dansen alles, dansen in huis, op straat, op maat van de orgelmuziek. Zij hebben hun eigen bals, die vaak duren tot diep in den nacht. Zij gaan naar de skating rink en naar het danspaviljoen, waar de meeste be zoekers, habitue's, behooreo tot de aller jongste jeugd. »Es gibt keine Kinder mehr*, las ik onlangs in een Duitsch tijdschrift. En ook wij kunnen, ook voor ons Holland herhalen, >er zijn eigenlijk geen kinde ren meer*. Als wij ais kinderen vroeger uitgingen, dan gold dat als een gebeurtenis, waar we dagen te voren al zenuwachtig en opgewonden over waren. Je werd er speciaal voor gekamd, je kreeg een schoonen boord om, en je Zondagsche das werd eens extra gestrikt. Maar onze tegenwoordige kinderen zijn op het punt van uitgaan reeds allen blasé. >Es gibt keine Kinder mehr*. De jon gen, het meisje schoolgaande nog beiden, zij beschouwen het als een beleediging als zij behandeld worden als kinderen. Het >dat is uiets voor kinderen* is uit het handboek der paedagogiek ge schrapt. Wij hebben zoo geleefd en gedweept met >de eeuw van het kind*, dat wij elgeDÜjk geen kinderen meer hebben overgehouden. Wij hebben er allemaal groote mensch- jes van gemaakt, levenservarene wijze baasjes. Als wij een volksfeest vieren, dan maakt de jeugd van de lummel- en bak- vischjesjaren het meeste kabaal en ook het ergste schandaal. Voor een kinderboek, voor een boek >voor onze jongens en meisjes* wordt hautain de neus opgetrokken. Zij lezen de krant van thuis, het Witzblatt, de boeken uit een leesbibliotheek. Zij spre ken over hun >oude heer* en hun »ouwe vrouw*, zij zijn het ouderlijk gezag ont groeid. En de ouders zelf lachen er om, vin den hun kinderen zoo bijdehand, zoo wijs, zoo echt-groot-mensch al. De veelgeprezen »eeuw van het kind* is wel eeu bittere satyre geworden. Kinderen zijn als het morgenrood, schreef enthousiast eens Charles de Boissevain. Maar men moet tegenwoordig al heel vroeg opstaan om dat morgenrood nog te zien. (Buiten veranwoordelijkheid der Redactie) Vrijh.-Cappel, 6 Nov. 1913. Mijnheer de Redacteur Sta mij ten tweede male een plaatsje in Uw veelgelezen blad toe. Ontvang bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer N., wil ik de drie door hem aangestipte punten aan een bespreking in Uw blad onderwerpen. le. Hoe is het mogelijk, dat N. nog durft beweren, dat ik, wat het houden van een raadsvergadering betreft, dwaal weet de heer N. niet, dat alleen de ge meenteraad beslist over het al of niet verleenen van zoo'n subsidie en niet de Burgemeester, die slechts raadgevende stem in de vergaderingen heeft. Het doet niets ter zake, al zegt de Burge meester al, er kan van subsidie geven niets komen, omdat er geen geld is, de Raad beslist er over en zoolang dat niet is gebeurd, is het toch grove leugentaal, dat staat toch onomstootelijk vast, wan neer men dan toch schrijft dat op de subsidieaanvrage afwijzend is beschikt. Hoe onnoozel toch om nog te vra gen, >is er dan raadsvergadering geweest of niet* Ge hebt toch in mijn vorig ingezonden stuk gezien, mijnheer N, dat er in circa 3 maanden geen raads vergadering is gehouden, naar de waar heid waarvan ge kunt informeeren. 2e. durft de heer N. toch zeker niet te ontkennen, dat de raadsleden voor het feest waren, nu hij weet wat ze er voor over gehad hebben. Ge zult't toch met mij eens zijn, dat ze niets, of al thans niet zooveel gegeven zouden heb ben, wanneer ze tegen het houden van een feest waren geweest. Bovendien kan men van de raadsleden wel verwachten, dat ze ieder een zelfstandig oordeel kunnen vellen en de één niet gelijk zal doen als de andere, wanneer dat hem verkeerd voorkomt- De heer N. schijnt wel eens een aap te hebben gezien, omdat bij zoo spreekt van na-apen. 3e. betrap ik den heer N. alweder op een leugen weet de heer N. wel wat sommeeren beteekent. In dit geval niets anders dan eischen, dat komt toch in mijn vorig ingezonden stuk in het ge heel niet voor, ik heb gesproken van >wel zoo vriendelijk willen zijn*, hetgeen heel iets anders is dan sommeeren, ei schen. Voorts moet ik opmerken, dat ieder, die zelfs maar een greintje verantwoor delijkheidsgevoel bezit en als eerlijk man wil uit gaan, er geen oogenblik aan weifelt, de boeken ter inzage te leggen. M. I. is het een zedelijke verplichting tegenover de ingezetenen. De menschen hebben, dunkt mij, het recht te vorde ren kennis te nemen van de wijze waar op hun geld is besteed. Ik had ook wel verwacht dat de feest commissie alhier wel zoo beleefd zou geweest zijn meer publiciteit te geven aan het ter inzage leggen der boeken. Nu heeft zij in een Woensdagavond ge houden vergadering besloten, dat de boe ken 3 dagen ter inzage zouden leggen, volgens een bericht in de Echo van Zondag d.a.v., dus toen de boeken al reeds ter inzage hadden gelegen. Tenslotte moet mij aan het adres van mijnheer N. den raad weer van het hart, informeer beter voor dat ge de pen weer opneemt, ga toch niet zoo los te werk en zorgt voortaan dat 't geen wat ge schrijft waarheid bevat. Nogmaals mijn dank voor de plaatsing. X. en I vaak zeer GEVAARLIJKE T ziekten. 5029^ De Echo van het Zuiden OODI '71, EWAARBORGO 1IUHVERVALSCHT ZONOER Schadelijke IBESTANODEELfN Gedeponeerd! L2S1

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5