Derde Blad. „Het Groene Kruis," BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. 8IBÏÏWS ?IT HBÏÏSBiH. w NIÉUWS UIT KAATSHEUVEL. Sport. nummer 00. ZONDAG 9 NOVEMBER 1913. 36e JAARGANG. In een onzer vorige oplagen plaatsten wij het bericht, dat er pogingen in het werk werden gesteld, om ook in onze gemeente eene afdeeling van »Het Groene Kruis» op te richten. Dit streven heeft onze volle sympathie. Nu de plannen daartoe een vasteren vorm beginnen aan te nemen en een achttal menschenvrienden eene commissie van voorbereiding heeft gevormd, kan het zijn nut hebben, hier ter plaatse het doel en de inrichting van eene dergelijke vereeniging uiteen te zetten. »Onbekend maakt onbemind» zegt het spreekwoord, en wij vleien ons, dat meerdere bekendheid aanstonds het groote nut en de heilzame werking van »Het Groene Kruis» in het oog zal doen springen. Voor heden willen wij ons bepalen tot eene korte uiteenzetting van het DOEL. Het doel van eene »Groene Kruis»- vereeniging is a. de practische toepassing der ge zondheidsleer en de verbreiding van kennis dienaangaande te bevorderen; b. de ziekenverpleging in 't algemeen en de huiselijke ziekenverpleging in het bijzonder te verbeteren. Het is met de opvatting over de ge zondheidsleer of hygiène in onzen tijd eigenaardig gesteld. De mensch, van nature tot uitersten geneigd, verloochent ook op dit gebied zijn menschelijke fout niet. Van den eenen kanfn buitensporige vrees voor besmetting en ziekte, van den anderen kant een roekeloos daarhetn leven en spotten met de gezondheid. Zoowel de overdreven angst als de on verantwoordelijke zorgeloosheid vinden hun oorzaak iu het gebrek aan kennis der hygiène. Al wie zijn oogen en ooren den kost geeft, kan dagelijks ervaren, hoe zelfs de meest eenvoudige begrippen der gezondheidsleer den meesten vreemd blijven, en welke dwaze opvattingen op dit gebied nog steeds burgerrecht ge nieten. Welnu, hieiin tracht »Het Groene Kruis» verbeteriag te breogen door voorlichting in woord en schrift, door het houden van populaire voordrachten en lezingen, het verspreiden van voor ieder bevattelijke lectuur, het geven van onderwijs in hygiène enz. Maar naast dezen theoretischen arbeid wil het ook practisch werk verrichten. Het wil, waar noodig, het openbaar gezag ondersteunen in het nemen van maatregelen in het belang der volkge zondheid het wil zijne medewerking verleenen tot het ontsmetten en reinigen van goederen bet wil tot stand brengeu of steunen instellingen tot bevordering der volksgezondheid het wil bestrijding van volksziekten, met name de tubercu lose. Naast deze algemeene bevordering der volksgezondheid beoogt >Het Groene Kruis» de Ziekenverpleging te verbeteren en wel in het bijzonder de verpleging aan huis. Het ideaal van ziekenverple ging zou natuurlijk zijn, dat alle lijdenden in ziekenhuizen konden worden opge nomen, waar zij nacht en dag onder deskundige leiding zouden worden ver pleegd. Daar dit echter door verschillende maatschappelijke omstandigheden onbe reikbaar is, moeten we de huisverpleging zoo goed mogelijk maken. En wie is er, die niet weet, die niet bij ondervinding weet, hoe ontzaglijk veel hieraan nog ontbreekt Door voordrachten en lezingen over Ziekenverpleging en eerste hulp bij on gelukken tracht >Het Groene Kruis» hierin nuttig te zijn, maar ook en vooral door daadwerkelijke hulp Gij allen, lezers en lezeressen, hebt wel eens zieken bezocht. Gij hebt ze zien liggen in de donkere, benauwde, duffe bedsteden, zorgvuldig achter de gordijntjes of deurtjes gestoofd ah brood in een oven. Gij hebt dan gezien, hoe moeielijk het is den patient te heipen in die nauwe hokken, gij hebt dan ondervonden, hoe meestal uit onwetend heid of overdreven vrees alle luchtver- versching van het vertrek angstvallig wordt vermeden gij weet dan, dat in de meeste gevallen zelfs het eenvoudigste materiaal voor ziekenverpleging ont breekt. Welnu, hier ligt een ruim arbeidsveld voor »Het Groene Kruis» open 1 Daar is de geschoolde verpleegster op haar plaats 1 Zij zorgt voor een ruim, frisch ledikant, laat lucht en licht in het benauwde ver trek binnen, voorziet den zieke van alle voorwerpen, die voor de verpleging nuttig zijn, brengt hulp en raad en troost. Hiertoe ^zendt »Het Groene Kruis» ver pleegsters en huisverzorgsters uit. Voor dit doel worden in een magazijn alle mogelijke artikelen voor ziekenverpleging aangeschaft, overeenkomstig de eischen der hygiène gereinigd en bewaard en voor de leden beschikbaar gesteld. Ook wordt het ziekenvervoer, dat dikwijls op zoo primitie e wijze is in gericht, verbeterd naar de eischen des tijds. Ziehier, in korte, algemeene trekken het streven van »Het Groene Kruis» geschetst. Wil zulk eene vereeniging echter haar doel bereiken dan is daar voor onvoorwaardelijk noodig algemeene steun en medewerking. Want wat hebben we b.v. in Waalwijk aan onze uitstekende ziekenverpleeg sters, Zusters van het H. Hart, zoolang van hare diensten geen algemeen ge bruik wordt gemaakt door niet genoeg zame bekendheid met het doel, of omdat de lage kosten nog te hoog zijn voor velen of waarom dan ook Het moet worden een vereeniging door alten, voor allenwant allen, arm of rijk, kunuen in omstandigheden komen dat zij de hulp van »Het Groene Kruis» behoeven. Hoe ieder het zijne hiertoe kan bij dragen, en hoe zoo'n vereeniging verder is ingericht, hopen we in een volgend artikel nader te bespreken. Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben heden gekozen tot lid van de Eerste Kamer (vacature wijlen dr. Vermeulen) prof. G. van Swaay, (R.K.) te Delft, met 43 stemmen. Op den heer A. Plate waren 29, en op den heer Stoop was 1 stem uitgebracht. Voor het Duitsche leger. Er worden den laatsten tijd voor Duit sche regeering groote hoeveelheden paarden aangekocht. De Duitsche cava lerie wordt belangrijk- uitgebreid. Het aantal paarden wordt op 77,000 op 123,500 gebracht. Er moeten dus 46.500 paarden worden aangekocht. hen mooraanslag. Men seint uit Batavia aan de Tel. Een zich verongelijkt achtende audièn- tieganger loste een schot voor het Paleis Buitenzorg op den adjudant-gouverneur Bouwmeester de Veer. Deze werd ernstig gewond, doch niet levensgevaarlijk. De aanrander werd door de politie dood geschoten. Dit bericht is niet bijzonder duidelijk schrijft de N. Rott. Ct. De gouverneur generaal heeft tot adjudanten den luit.- kolonel C. M. KaD, den lsten luitenant V. F. J. Bouwmeester en den luit. ter zeer 1ste klasse L. van Verre. Dein het telegram aan de Tel. genoemde naam doet nu het vermoeden rijzen, dat de aanslag gepieegd is op de beide adju danten Bouwmeester en van Verre, maar dit is moeilijk overeen te brengen met het lossen van één schot, terwijl ook het vervolg van de telegram van een enkel persoon spreekt. Een officier met den naam Bouwmeester de Veer kent het Indische leger niet. K. K. Kamerclub. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de katholieke Kamerclub besloten, dat hare leden bij eventueele uilnoodi- ging om zitting te nemen in de Staats commissie voor Onderwijs, die in de Troonrede werd aangekondigd alleen dan zich daartoe bereid zullen verklaren, in dien van regeeringswege art. 192 in de Grondwetsherziening betrokken wordt en de opdracht aan de Commissie van dien aard zou zijn, dat zij gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs niet uitsluit. Apologetische Vereeniging Petrus Canisius Het bestuur de Apologetische Ver eeniging >Pelrus Canisius" meent zijn geloofsgenooten er op te moeten wijzen dat niet-Katholieken, die kostelooze in lichting wenschen omtrent de leer en de gebruiken der Kath. kerk, zich schrifte lijk of persoonlijk moeten wenden tot den Secretaris der Apologetische Ver eeniging, Seminarie, Driebergen. Zij worden derhalve vriendelijk verzocht bij voorkomende gelegenheden andersden kenden naar dit adres te verwijzen. Het Bestuur der Apologetische Vereeniging Petrus Canisius D. Ai. W.H.SLOET, Voorzitter. W. L. S. KNVIF, Secretaris Abonneert u op De Echo van het Zuiden, het eenigste blad dat van alle gebeurtenissen uitge breide verslagen geeft. Waalwijk, 8 Nov. 1913. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en e v c n goedkoop kunt vinden. 2651 w. B. Benoeming Bij Kon. Besluit van 6 dezer is hij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-lndië be noemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2e klasse, de heer A. Fetter arts, van Waalwijk. Op de algemeene vergadering van aandeelhouders der Naaml Venn. T. M. v. Grinsven's Stoomschoenen- en Leder- fabriek te 's Hertogenbosch is benoemd tot technisch directeur de heer J. B. Nieuwenhuijsen, aldaar. Orelio komt. Nog altijd oefent de naam van den heer Orelio, Nederlands groote opera- en concertzanger, als een magischen invloed op bet muzieklievend publiek uit. Waar deze eenige zanger, wiens metalen stem onverwoestbaar blijkt, optreedt, is het succes, reeds bij voorbaat verzekerd. De Liedertafel der Kon. stoomschoenenfa- briek A. H. v. Schijnde), had voor haar eerste winterconcert op Maandag 24 Nov. a s., dan ook moeielijk een betere keuze kunnen doen. Daar ook het koor zelve verscheidene uieuwe en fraaie werken ingestudeerd heeft, mogen wij dus gerust een zeer druk bezoek op die uitvoering verwach ten, Mede deelingen van het Rijksproefstation voor de Lederindustrie te Waalwijk. Verschenen zijn bij de Afdeeling Handel de Mededeelingen van bet Rijks proefstation en Voorlichtingsdienst ten bate der Lederindustrie te Waalwijk. Dit werk is verkrijgbaar bij voor noemde afdeeling, Lange Houtstraat 36, 's-Gravenhage. tegen f 0.50, na overmaking waarvan 't franco toegezon den wordt. In een volgend nummer komen we hierop terug. Gevonden en aan het politiebureau terug te be komen eenig rijwielgereedschap. Ongeval. De 16 jarige B. wonende in de St. Antoniusstraat alhier, had op de schoen fabriek van den heer G. V. het ongeluk met zijn rechterhand tusschen de stanz- machine te gerakeD, met het droevige gevolg, dat een stuk van den midden vinger er als 't ware bijhing. Dr. Sweens verleende de eerste hulp en heeft later in het R. K, Gasthuis de twee eerste leden van den middenvinger afgezet. Flora-BiS^j\op. De Flora-Bioscope heeft voor morgen avond een prachtprogramma vastgesteld. Behalve de vele andere mooie films zal gegeven worden Mijnheer de Directeur, eeu beroemd blijspel. >Rosa Bd», prach- tig gekleurd drama en >Max als Sport man» een film waar men zich als het ware ziek mee lacht. 't Zal de moeite waard zijn morgen BESOIJEN. Op 18 November a.s. zal het 50 jaar geleden ziiD, dat de heer J. J. van Eekert en Mej, A. M. Couwenberg in den echt vierden verbonden. Er hebben zich reeds enkele co/nilé's gevormd om dien dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, terwijl een groot deel van Beaoijens burgerij heeft bijgedragen in het feeatfonda om het gouden paar een genoege- lijken dag te bereiden. Voor de ouderdomsrente volgens ait. 369 der Invaliditeitswet hebben zich in deze gemeente 43 oudjes aangemeld. In het café H. v. d. Meijs alhier is opgericht een pijpcnclub welke den naam heeft gekregen vau De Eendracht. SPRANG. Den laatsten tijd wordt hier op' verschillende plaatsen baldadigheid ge pleegd. Zoo heeft men bij den beer M. eenige bloemperken naast het huis totaal vernield en het hek voor het huis van J.W. aan de Besoijensche Steeg uit den grond gerukt. Het ware te wenschen dat de politie de daders in handen kieeg opdat zij een welverdiende straf niet ontgaan. OAPELLE. Op de Woensdag gehouden markt in onze gemeente was in 't geheel geeu vee aaugevoerd. Zoo ziet men dat de markt van jaar tot jaar terugloopt en n.en voortaan beter doet geen markt meer te houden. Door den heer M. Vermeulen is een perceel land aangekocht met het doel om zijn kweekerij aanzienlijk uit te breideD. Het belooft waarlijk wat van beteekenis te worden voor onze gemeente. Deze week zijn in onze gemeente twee rechercheurs uit Leiden geweest in verband met een in voornoemde stad gepleegden doodslag. Door onzen geachten Gemeentesecre taris is in verschillende café's op verschil lende dagen order gegeven naar aanleiding van zijn 25-jarig ambtsjubileum om de ongelieden feestelijk te onthalen. Op Maandagavond 10 Nov. om ?l/s uur hoopt in 't café van den heer A. Stam op te treden Dr. Fleischer, arts te ^GraveD- hage. Hij zal daar een lezing geven over bet ondeiwerp; „Algemeene Groene Kruis I ropaganda." Deze veruadering gaat uit van de afdeeling „Het Groene Kruis* voor Capelle en omstreken. Entree vrij. WASPIK, liet paard van den landbou wer D. uit Boveu kwam op 't Vaartje al hier te Vallen en brak een poot. Ofschoon het dier verzekerd was, blijft het toch een leelijk schadepost je voor den eigenaar. Verschillende geitenhouders alhier htbben zich reeds bij de lokvereenijiing te RaamsdoDk aangesloten. „De koe van den werkman* vindt ook hier steeds meer belangstelling, iets, wat ze wel waard is. Zondag 1.1. speelde Brabantia tegen R. W. B. te Besoijen en moest het opge ven met 8Zondag, 9 dezer komt Besoijen hier. Onze groeu-zwarten zullen dan alles op haren en snaren zetten om re vanche te ncmeD, De wedstrijd begint om half drie; scheidsrechter den heer Wilhelm van Waalwijk. RAAMSDONK. De paardenmarkt zal te Ilaamsdonksveer worden gehouden op Z.ter dag den 15 November 1913. Vr,or de aanvoerders der paarden zullen bij loting 10 premië", elk groot f 2.50 wor den uitgeloot. Om voor de premiëu in aanmerking te komen, moeten de paarden van 9\/2 lot 1 H/o uur op de markt zijn. De loting heeft plaats des voormiddags om half twaalf uur. Maiktgeld voidt niet geheven. RAAMSDONK(DORP.) Aan de stoom- zuivelfabriek is in October verwerkt 187145 Liter melk. Met genoegen deelen wij mede, dat dr. Van. der Wiel van R'veer in 't vervolg bij van den Biggelaar een spreekuur houdt op eiken werkdag van 12l/s tot H/j uur. Het herhalingsonderwijs is in de O. L. School begonnen met 13 leerlingen. Bij het uithalcp in de Kadestraat ge raakte het paard van voerman Kruijf uit Sprang in den sloot. Het koste heel wat moeite, eer paard en kar weer op den kant waren. RAAMSDONKSVEER. Bij de gehouden stemming voor „gemachtigden* voor het Kiescollege Ned. Herv. Kerk werden gekozen W. J. Oosterliug. D. Lankhuijzen Nzn. J. G. Lankhuijzen Pzn. C Sneep. Naar wij vernemen zal de Chr. Zang- vereen:ging „Excelsior* nog deze maand een uitvoering geven in het gebouw der Ned. Herv. Kerk alhier. Rijkspostkantoor. Op het ijverig werken van onze kamer van Koophandel en Fabrieken heeft de Directeur- Generaal der Posterijen weder om de diensttijd van ons Post-Telegraaf en Telefoonkantoor verlengd. Met in gang van 12 November a.s. zal het Rijkspost- telegraaf en telephoon kantoor alhier in het tijdvak 1 Aug-ultimo Fe bruari op werkdagen voor het publiek zijn opengesteld van 8 m 1 a van 2 a 4 a en van 5 a 8 a. Werkloosheid. 't Is een treurig feit dat wij moeten constateeren, vooral tegen den naderen den winter, dat nog verscheidenen, alhier zonder weik zijn. 't Is nu wel is waar aan een toeval le wijten het stop zetten van een onzer grootste fabrieken doch buiten dat, is toch duidelijk te merken, dat er nog een algemeene slapte heerscht Mogen enkele fabrieken, hierop een uitzondering maken over 't algemeen valt er niet te stuiten. Het mooie langdurige najaarsweer zal daaraan wel eenige schuld hebben. Van de ruim 35 werklieden der Vau- queline hebben nog slechts een zestal werk gevonden, ofschoon niet slechts alle werkgevers hier, maar ook in den geheelen omtrek zijn afgeloopen. Een treurig uitzicht tegen den winterZou »Aquila« nu geen werk kunnen ver schaffen r Kippen gestolen. Deze week werden weer op twee plaatsen kippen gestolen 't Is weer 't werk geweest van een hond. 's Morgens vond men eenige doodgebeten beesten op straat. Kippenhouders sluit de nacht hokken uwer kippen 's avonds zorg vuldig 1 Uitbreiding Gasbiiiztnnct. Het gasbuizennet onzer gemeente zal binnenkort nog een groote uitbreiding ondergaan. Het zal uitgebreid worden tot het einde der Marktstraat, over den Hi!, de Hllsche straat, de Vossenberg, Brandsche steeg. Telefoonstraat en Straa tje (Berkdijk). Dat 't werk niet lang meer op zich zal laten wachten, blijkt wel hieruit, dat er op de begrooting reeds een post voor uit getrokken is. Verplaatst. Ooze vroegere notaris Mulié, -van hier naar Vlaardingen verplaatst, is benoemd tot uotaris te Rotterdam. Heusden 7 Nov. 1913, Schoolverzuim. Dat het schoolverzuim hier tot een mi nimum is gereduceerd, volgt uit het feit dat de Commissie tot Wering in dit jaar Woensdag voor den eersten keer behoefde bijeen te komen, terwijl in het vorige jaar geen eukele vergadering noodig was. Geslaagd. Van de Rijksnoim. school slaagden Woens dag voor het diploma, vak J., de leerlin gen H. F. Brune en C. Zoon, respectieve lijk uit de 4e en 3e klasse. Tegenslag. Den heer B., die reeds tweemaal achter een iu dit jaar zijn paard verloor, trof deze week voor de derde keer hetzelfde lot. Op last van den veearls werd het cadaver in den grond gestopt. Tooneel. Uit goede bron vernemen wij dat de Dames en Heeren, die ten vorigen jare een tooneelavocd gaven, van plan zijn, dezen winter zoo mogelijk de iugezetenen tweemaal op 6en uitvoering te vergasteu en wel om- streeks Kerstmis en in Februari. Harmonie. Deze week hield bovengenoemde vereeni ging haar gewone jaarlijksche vergadering. Door sterfgeval en vertrek waren er in het bestuur een drietal vacatures ontstaan, welke alsuu werden aangevuld, zoodat het weierom compleet is en samengesteld is als volgt.A. B. de Moor (pres.), A. v. d. Kolk, H. v. Herwaarden, A. Noorloos, S. den Engelsen, F. Luijt en J. Zweers. De voetbalkunst. Eenige algemeene opmerkingen. (Vervolg.) Wijdt ook uw gedachten aan het spel en beschouw het niet alleen als een lichaamsoefening. Een elftal moet van Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dongen. (Vervolg). Waar nu, zooals eerder aangehaald, de plaatselijke productie voor een groot gedeelte uit deze en nabijkomende soor ten van huiden bestaat, daar is tevens licht te bevroeden de reden, waarom men het afgeloopen jaar niet onder de on gunstigste mag rangschikken, ook al dreigt de dure grondstof, die in de tweede helft des jaars moest ingekocht worden, wederom te harer tijd een groot gedeelte der gemaakte overwinst te ab- sorbeeren. Hieromtrent gaat het evenwel niet aan zich in beschouwingen te verdiepen. Wij zijn nu eenmaal geen meesters van de toekomst en mitsdien hebben alle be rekeningen ten deze weinig practische beteekenis. Zooveel lijkt iniusschen wel zeker, dat wanneer onverhoopt te eeni- ger tijd een scherpe reactie op de hui- denmarkt zou intreden, de abnormaal hooge iederprijzen der secondaire soorten het eerst door de daling getroffen zullen worden. De ondervinding heeft zulks al meermalen uitgewezen. Gaf nu de algemeene hausse-beweging der ruwe huid aanleiding tot voldoende resultaten in de looierijen van lichte en iuferieure sooiten leder, voor de bedrij ven waar uitsluitend prima gezouten hui den in de zware klasseeringen gewerkt worden, zijn de prijsverhoogingen van leder niet met dezelfde energie doorge voerd kunnen worden. De vraag naar dit artikel, alhoewel levendiger, kon niet stijgen in verhou ding met de andere leersoorten en ook niet in evenredigheid met den kostprijs der ruwe waar. Waar noteeringen van fl.— per halve kilo voor de le Saladeros zoolleersoor ten en f 0.06 voor de goede Mataderos nog steeds de hoogste marktwaarde beteekenen, daar kan van overwinsten .eigenlijk geen sprake zijn, te minder daar de opwaartsche richting van de grondstof op dit oogenbllk nog haar laatste woord niet schijnt gesproken te hebben. Bij deze provenances leerde de ervariüg intusschen, dat zij zich bij Hau wen tendenz beter en laoger op het eenmaal bereikte niveau weten te hand haven. De trage verkoop gedurende de 8 eersten maanden week gelukkig voor een vlotten afzet tijdens de laatste maan den des jaars en men sloot de maand December met betrekkelijk geringe voorraden, die hoop wekken voor de naaste toekomst. Het einde des jaars kenmerkte zich alzoo door flinke vaste ledermarkt over de geheele linie, met lichtelijk wijkende prijzen voor sommige huidensoorten, eene flauwte die, gezien de laatste berichten uit La Plata, heel spoedig door alge meene verlevendiging zal gevolgd wor den. Waar wij hier de huidenmarkt bespia* ken, mogen wij niet zonder waardeering even memoreeren de poging, die dit jaar te Amsterdam is aangewend om veilin gen van La Plata-huiden te organiseeren resp. het invoeren dier huiden op de Nederlandsche markt bevorderen. De Echo van het trrx n n

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9