FaüMandos-Vinken Fijne Dames- en Heeren- MODE-ARTIKELEN BONTWERKEN. Heeren-Hoeden en Petten- Teenbescheitners, Regenjassen en Ulsters. Dasspelden, Front- das- en manchstknoopen. Fin MANDOS-VlNKEN. PI HIÏÏÏWS VIT HSVSDSff. Burgerlijken St&ni Dames-Afdeeling. P.D. Corsetten Heeren-Afdeeling. Pr nTeuws uit kaatsheuvel. G Reclame, Rugpijn. Sport. WAALWIJK Jabots Kousen Jarretelles Handschoenen Fantaisie-schortjes Zakdoeken Pochets Ondergoederen Boorden Fronts Manchetten Zelfstrikkers Dassen Plastrons Strikjes ENGELSCHE HEMDEN Bretelles Sokhouders Mouwophouders Handschoenen Kragenschöner. Autoshawls Comète wollen ondergoe deren, Heerensokken Schooikousen Wij onderhouden alleen relatiën met de eerste Europeesche toon aangevende Modehuizen, eu kun nen U daarom aanbieden. Vandaar ons «Succes» kom Cl zes ter WAAI gemeente-ontvanger te Stratum, is benoemd tot gemeente secretaris te Hooge-Zwaluwe. O h-er G. Knaap bezeerde zich den >i /.hm -rustig tasteen de kamraderen .•«1 dat O'. Q'lirijllS h'UO Ui r- OHl 'ru Geschrokken van een hond, sloeg het paard van den heer M. de Brain in de Broekstrsat op hol. Door don zwaren demp der kar werd bij den heer N. vau Dongen Thzn. een groot stak uit den muur gestooten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. WASPIK. H. Buis, i» dienst bij de firma G. Vermeuleu alhier, had het ongeluk onder we. z.jn pols t« breken. D-. Smits verlet-ude direct geneeskundige buip. - Brab. krijgt Zondag 16 dezer bezoek van Willem II nil Tilburg voor een com petitiewedstrijd. ;Het belooft een feilen kamp maar de onzen zijn weer vol moed. SPRANG. Voor het herhalingsonderwijs aan de O.L. School alhier, hebben zich, naai we vernemen 10 leerlingen aangemeld. Naar we vernemen, is het aautai leer lingen aan de eerste klas der Chr. School alhier reeds zoo gestegen dat er bij het bestuur plannen bestaan tot het benoemen van een volontair. DRUNEN. Belanghebbenden worden attent gemaakt dat de penningmeester van het Waterschap Noord Oostelijk Noord-Brabant zitdag zal honden alhier op Dinsdag 25 November a.s. van des voormiddags 10 tot 12 nar op het Raadhuis. Zondag 16 November na het lof van 8 uur, maken de zangers en muzikanten der jongens-Congregatie een uitstapje (per tram) naar 's Bosch, om daar in het patro tot 71/, uur uaat van St. Cathrein vau 5 een uitvoering te geven. Zondag 1.1. had in de Jongens-Con gregatie de Jaarvergadering plaats van de ySt. Lambertus vereeniging, tot onderlinge vertekering bij overlijden*. Uit het verslag van deze hoogst nnttige voordeelige en bloeiende veretnigiug ontlee- nen wij het volgende: Het ledental bediaagt 615. Aan Contributie en rente werd ontvangen f 818,217,. De uitgaven bedroegen f 221.59 batig saldo f 596,6279- Bezit op I Nov. 1912. f 8586,11'/,. Bezit op 1 Nov. 1913 f4182,74. De vereeniging bestaat 12 jaren. Dat deze vereeniging, opgericht door onze Eerw. Heeren Geestelijke, eene weldaad voor onze gemeente is, blijkt uit bovenstaande cijfers. DUSSEN. Deze week is het herhalinge- onderwijs aan school wijk B. alhier begonnen. Hieraan wordt slechts door 5 leerlingen deelgenomen. Wij vioden het wel treurig dat niet meer van deze nuttige lessen ge bruik maken, daar toch al het vorge nog wordt herhaald en het er zoodoende wat dieper wordt ingeprent. R'VEER. De Chr. Zangvereeniging ^Exelsior* zal op Woensdag 19 Novemb»r een uitvoering geven in het gebouw vier Ned, Herv. Gemeente. Tijdens een kort maar hevig onweder dat Woensdagavond boven onze gemeente woede, sloeg de bliksem in een hooimijt van landbouwer K., welke een prooi der vlammen werd. Naar we vernemen moeten er in onza gemeente van de 27 lotelingen voor de militie 26 onder de wapens komen, zoodat slechts het hoogste nummer vrij is. DEN BERG. Op het programma voor a.s. Zondag staat o.m, de wedstrijd Den BörgRoosendaal. Wij vreezen echter, dat deze match niet zal doorgaan, daar het ter rein meer op een modderpoel gelijkt dan op een voetbalveld. Het bestuur dei Symphonie- en Zang vereeniging ^Exelsior" is op de j.l. gehouden vergadering als volgt gc- en herkozen C. J. Mollenberg, Voorzitter. O. van Druteo, Vice-Voorzitter. S. G. Meijers, Secretaris. J. B. Krol*, Penningmeester, A. de Kroon Jz. MEEUWEN. In de laatst gehouden ge meenteraadsvergadering is met algemeene stemmen benoemd tot gemeente-secretaris, de heer J. P. Sprong. LOON-OP-ZAND. De scholen zijn weer geopend. De mazelen zijn wat tot staan ge komen, toch lijden er noch velen aan, zoodat er nog veel leerlingen thuis zijn. Nu is de ziekte ook in St. Joachimsmeer uitgebroken. Tot nog toe zijn er acht, die het met den dood hebben moeten bekoopen. Goed voorgaan doet goed volgen. Zijn er hier reeds vijf leerlooierijen op stoom in gericht, na is de zesde in 't zicht. De heeren H. van den Wildenberg en Joh. van Rooy zullen in vennootschap een stoommachine a-n-c'iaff n o>n schors te kunnen breken en m-tleo het meel in de kuip te kunnen ex'r.iieeren, opdat er geen looistof verloreu gaat. TERHE1JDEN. Zaterdagmiddag hield de nieuwbenoemde Burgemeester, de Edelachtb. heer M. A. A. van Hooff zijn feestelijken intocht binnen deze gemeen te geen burgemeester kon op hartelij ker wijze door zijn Jingezetenen verwel komd worden, dan hier het geval was. Zoowel in Terheijden als in Wagen berg waren feestcommissies gevormd die zorg hebben gedragen dat deze dag tot een onvergelijkelijke is ge maakt. Allerwege waren prachtige ver sieringen aangebracht. Een mooie op tocht werd gehouden. Op verschillende plaatsen werd de nieuwe burgemeester hartelijk toegesproken. Op het Raadhuis nam de Voorzitter van het feestcomité, notaris Wolters, het woord en sprak hem hartelijk toe. Geheel de bevolking heeft spontaan feest gevierd en uiting gegeven dat zij met de benoeming zeer ingenomen is. s'BOSCH In de gisteravond gehouden raadsvergadering werd met 21 stemmen voor besloten gebruik te maken van art. 68 der Pensioenwet voor de ge meente ambtenaren 1913 d.i. om de verklaring af te leggen dat de bestaande pensioensverordening gehandhaafd blijft. Kaatsheuvel, 15 Nov. 1913. Kamer van Koophandel en Fabrieken Maandagavond ten 6 ure vergadert de K^mer van Koophandel en Fabrieken alhier ten gemeentehnize. Op de agenda komt onder meer voor Behandeling punten der gecombineerde te Eindhoven, Bespreking van het voor-ontwerp voor de Handelswarenwet der Kamer toegezonden. Gemeentebegrooting 1914. Het volgende ontleenen we aan de ge meentebegrooting van 't jnar 1914. INKOMSTEN Inkomsten van bezittingen der gemeente f 5210, Inkomsten wegens diensten door de gemeente bewezen f 37106,76 Opbrengst der plaatselijke belasting f 18229, Uitkeeriug aan de gemeente f 26237,80 Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten f 7134, Buitengewone ontvangsten f 24500, To'aai inkomsteu 1118417,57 UITGAVEN Nadeelig saldo 1912 f 2767,38 Uitgaven algemeen bestuur der gemeente f 7360,78 Kosten van toezicht op de in vordering der plaatselijk be lasting f 310, Kosten openbare veiligheid f 2885, van plaatselijke verzorging voor volksgezondheid en volkshuisvesting f 1867,56 Kosten openbare werken f 2330,—' n inrichtingen van nijver heid en bedrijf f 82911, Kosten onderwijs f 18167,95 armwezen f 8550, H landbouw, handel en nijverheid f 435, Kosten van beheer der gemeente bezittingen f 270, Uitgaven wegens gemeente schalden f 11414,66 Uitgaven voor verzekering en pensioneering van personen in dienst der gemeente f 1902,48 Audere uitgaven niet onder de vorige begrepea f 5455, Onvoorziene uitgaven f 290,76 Uitgaven welke zoonoodig door buitengewone ontvangsten kunnen worden gedekt f 22000, Totaal uitgaven f 118417,57 De laatste post van uitgaaf is alleen uitgetrokken tot uitbreiding van bet gas- buizennet onzer gemeente een werk dat binnen korten tijd reeds zal worden aan gepakt. Boerenbond. Woensdagavond hield de wandelleeraar van het Kon. Nederl. Landbouw-comité te Enschede, de heer Derksen zijn lezing over doelmatige melkveevoediug voor de leden van de afdeeling de N. B. Cbr. Boerenbond in 't vergaderlokaal Kj de Eerw. Zuserst alhier. De voorzitter der afdeeliug opende met den Chr. groet de vergadering en heette de talrijke aanwezigen welkom, waarna bij 't woord gaf aan den spreker tot het houden zijner lezing. De heer Derksen zette op zeer bevatte lijke wijze de grondslagen der veevoedings- leer uiteen, alsmede de samenstelling van het dierlijk lichaam om daaruit te hesluiten wat het noodig heeft. Daarna besprak hij de samenstelling der voedingsmiddelen, om te zien in hoeverre deze voldoen aan de eischen die het onder hond van 't lichaam eischt. Hierbij had de heer Derksen de gelegenheid de plaatse lijke toestanden terdege te hekelen. Doel matige voevoeding helpt niets zoolang dat voedsel niet gegeven wordt aan dieren die kunnen geven en dat kunnen geven is een erfelijke eigenschap die alleen bij afstamming kan verkregen en behoudeu worden. Ge lukkig is reeds onze afdeeling den goeden weg ingeslagen door 't plan van oprichting eener suerhouderij en fokvereeniging. Ook de isopkettlmoest het bij speker hij meende voor onze plaats ten onrechte (wij weten beter) ontgeldeD. In 't kort de heer Derksen hield vooral wat pr&ctische beschouwingen betreft een prachtige, lezing, waai van ieder zijn nut kon trekkeu. Een woord vau dank door deo geestelijken adviseur hem dienaangaande gebracht was dus allenzins verdiend. Toch is het onze ineening dut de h. eren cursisten van onzen landbouwcursus aan zoo'n lezir g veel meer hebben, dan andere tegenwoor- digen, die voor inrichting'van lichaamsbouw ver voeding eu voedingswaarde, over stof wisseling enz. enz. mi' der wwten. Onze cursisten blijven iu deze vóór en ver \66'. - c-wiOE-®" irur-M lleusden 14 Nov. 1913 Feest 1813—1913. De slotvergadering der feestcommissie van het Herdenkingsfeest, waarin een batig saldo van f 10 geconstateerd werd, dat door dhr. L. van Gendt, zal worden beheerd, had over het geheel een zeer geanimeerd karakter, waarbij het aan toasten niet ontbrak. Bovendien gaven velen een komisch nummer ten beste, dat goed in den smaak viel, doch af zonderlijke vermelding verdienen een paar solo's voor clarinette door den Heer G. van Bokhoven op meesterlijke wijze ten gehoore gebracht. Moge de wensch van den voor zijn tflak geknip- ten voorzitter, Mr. H. Schouten in ver vulling gaan, dat de eensgezindheid van blijvenden aard zij. Geslaagd. De leerlinge M. Balt van de R. N. school slaagde deze week voor het exa men vrije- en ordeoef. J zoodat de be trokken leeraar een compliment verdient, aangezien 4 van zijn discipelen slaagden. Buitensociëteit. Het bestuur van bovengenoemd® ver eeniging, die dit jaar haar 25 jarig be staan beleeft, is op de jongste vergade ring geconstitueerd als volgt J. van Laarhoven, President. J. Bluning, vice- pres- P. A. v. Andcl, Secret, penning meester; J. J. Herman en P. Engelen Commissaris. Voorts werd besloten tot het houden van een scbietconcours voor de leden, waarvoor het plan nader zal worden uitgewerkt. Kantongerecht. Bij kon. besluit is de Heer B. C. E. Steenbergen, ontvanger der registratie en domeinen te Werkendam met ingang van 15 Nov. benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger. Plechtige begrafenis. Gisteren, Vrijdagmiddag werd alhier grafwaarts gedragen de Heer Luijt, die van af de oprichting lid was van het Bestuur der Heusdensche Harmonie. Als newijs van erkentelijkheid voor het vele, wat hij steeds voor deze vereeniging deed, vergezelde de Harmonie dezen stoet onder het blazen van een treur- marsch. Rngpijn is eeu verschijnsel, hetwi lk niet verwaarloosd dient te worden, want ineesten tijd duidt het aan, dat de nieren (welkr onder het smalle gedeelte van den rng zijn gelegen) aangetast zijn of bedreigd wordeD. De pijn kan licht, vaag, dof, onophoudelijk of met tusschenpoozen optreden, zij kan van betrekkelijk weinig hinder, een gevoel v»d zwaarte, stekend of snijdend zijn, zoodat bakken haast ondoenlijk is. Zelfs wanneer zij het gevolg is van een gevatte koude, een slag of val mag zij niet verwaarloosd worden. Bij hen, die aan ge wrichtspijnen lijden, is zij een waarschuwend verschijnsel, de voorloopeter van rheumatiek, jicht, zenuwpijnen, heupjicht, in het kort zij wijst op lichamelijke verwoesting door urine zuur. Andere gevolgen kunnen zijn nier- of blaasontsteking, uremie (urinezuur-ver- giftiging), waterzucht niersteen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de rugpijn, omdat zij haar aantasten in haar werkelijken oorsprong de niereD. Zij her stellen de nieren, wanneer'deze verzwakt of aangedaan zijn, zij lossen op uitstekende wijze het urinezuur op en voorkomen dien tengevolge tal van gevaarlijke ziekten. Te Waalwijk verkijgbaar bij Wed. Orie- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt fran co na ontv. v. postwissl h f 1.75 voor één,.of f 10- voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos die niet voor zien Is van nevenstaand X ARK, rp/DE (80 r.) handelsmerk. 5549 De voetbalkunsl. Eenige algemeene opmerkingen. (Vervolg.) Blijf altijd kalm, en denk voor gij iets doet, maar laat dat denken nooit langer dan een onderdeel van 'n seconde duren. Nu nog iets over training. Bij loopen en roeien is, om iets te bereiken, eene tot het uiterste volgehouden training noodzakelijk. Ook zal men wanneer men die dingen ongetraind doet, zeer veel kans hebben door overmatige inspanning zijn hart te bederven. Bij voetbal komt iets dergelijks minder voor. Zelfs een spil, die in den regel de hardste werker van het veld is, zal, relfs al speelt hij ongetraind, zich toch niet licht overwer ken. Toch zal natuurlijk bij een wed strijd tusschen twee gelijkwaardige elf tallen het best getrainde het winnen. Voor den voetballer is het niet nood zakelijk, behoudens misschien bij het be gin van het seizoen, om een speciale leefwijze te volgen, iederen morgen vóór het ontbijt te gaan loopen, want door regelmatig te oefenen zal hij voldoende in conditie blijven. Oefenen kpmt uw spel ongetwijfeld ten goede, maar over drijf in deze niet, want ook hier is het ïe veel even erg als het te weinig, en in plaats van uw spel te verbeteren zult hij vermoedelijk hopeloos uit conditie raken. Ook behoeft gij 't rookeD, met uitzondering dan van cigarretten niet te laten, want het plotseling staken van eene u lief geworden gewoonte, zal niet nalaten haren invloed te laten gelden op uw humeur, en dan zoutten slotte het remedie erger dan de kwaal blyken te zijn. Zoo mogelijk moet de capitain spil spelen. Het is de belangrijkste plaats van het veld; vandaar uit kan hij de verrichtingen van zijn mannetjes het best overzien, en zijn ze allen dicht genoeg bij hem in de buurt om ze met raad en daad bij te staan. Dan volgt de mid denvoor-plaats, ook deze leent zich uit stekend om door den aanvoerder te wor den bezet. De andere plaatsen hebben alle hun vooi- en nadeelmaar twee zijn er, te weten doelverdedigers en vleugelman, die nooit door den aanvoer der bezet mogen zijn. Uit den aard der zaak kan een keeper zijn mannen niet aanvuren, wanneer het spel in 't midden of op de vijandelijke helft plaats heeft. Precies 't zelfde is het met den vleugel man. Hij staat op de grenslijn geduldig te wachten op centers, die zijn mede spelers hem believen te geven, en wan neer hij aanvoerder is en het gaat zijn elftal niet naar den vleeze, moet hij vanaf zijn standpunt rustig aanzien, hoe zijn team wordt ingemaakt zonder in staat te zijn door voorbeeld of woord zijn mannetjes aan te moedigen. Een ideaal aanvoerder moet nooit bang zijn z'n mannen door stem en gebaar aan te vuren. Zijn spel moet.den anderen ten voorbeeld strekken. Hij moet altijd vol moed zijn, hoe slecht 't ook gaat. Hij moet nooit op zijn menschen gaan mopperen of hen gaan uitlachen, want zoo iets maakt ze natuurlijk uit hun hu meur en het resultaat zal wezen, dat ze nog slechter gaan spelen en dat hij ook nog de toeschouwers tegen zich zal krij gen. Wanneer'hij 't noodig acht, moet hij de' opstelling van', het elftal verande ren. Door b.v. in de tweede helft van een wedstrijd van opstelling te veranderen, kan dikwijls een bijna zekere nederlaag in een overwinning.of gelijk spel ver keerd.worden., Als een wedstrijd in ruw of gemeen spel dreigt te ontaarden, moet hij on- middelijk ingrijpen,zijn mannen verbieden hetzelfde te doen en er zoo noodig liever de aandacht van den scheids rechter op vestigen. Dit is de beste manier om Vuil spel in de geboorte te smoren. Ook moet hij er voor zorgen, dat zijn elftal op den bepaalden tijd in het veld is. Niets is vervelender dan dat van de thuisclub een paar mannetjes moeten worden geleend of dat een wedstrijd niet door kan gaan omdat de bezoekende vereeniging in het geheel niet of slechts half opkomt. Sommige aanvoerders trach ten hun spelers op tijd in 't veld te krij gen door den aanvang van een wedstrijd vroeger te stellen dan werkelijk 't geval is. Voor de laatkomers wel doeltreffend, maar minder prettig voor die spelers, die menschen van de klok Zijn. Ook behoort hij toe te zien, dat er degelijk geoefend wordt en dat er niet, zooals dikwijls het geval is, maar een beetje geprutst wordt. Bij het opnemen van een nieuwe speler in zijn elftal, moet hij zich er goed van vergewissen of de nieuweling wel in de combinatie past en of hij de kunst van samenspelen „verstaat. In 't bijzonder zal dit het geval zijn in de voorhoede. Vrij dikwijls gebeurt het, dat een individu uitstekend speler een voorhoede volko men uit haar verband zal brengen, terwijl wanneer 'menjin zijn plaats iemand van minder persoonlijke capaciteiten zou heb ben gezet, de eenheid bewaard zou zijn gebleven t^Als eventueel een der spelers gedu rende een wedstrijd 't veld moet ver laten,'zal de kaptain hebben uit te maken water gebeuren moet. Is het elftal aan de winnende hand, is het 't best de ver dediging intact te laten en met vier voor waarts te spelen, maar wanneer het een of twee doelpunten achter is,]maakt dan liever de verdediging zwakker en laat den aanval op haar volle sterkte. Speel in dat geval met één back, maar vergeet niet den scheidsrechter daarop opmerk zaam te maken, en laat, wanneer een voorwaartspeler is uitgevallen, een mid denspeler zijn plaats innemen. HEDSDEN. Van 6 tot 13 Nov OVERLEDEN Johanna Schermers, oud 74 j Johannes Uallant, oud 64 j Lena van der Velden oud 6 weken Frans Luijt, oud 74 jaar Eenigete adres der Langstraat in: Hofleverancier van GROOTE STRAAT B 142. NABIJ DE R.K. Kl RK. Het P.D. Corset blijft het corset dei elegante wereld. Prijzen vanaf f3.25. vanaf de goedkoopste tot in de fijnste genten, Dames, neemt eene proef met onze ab soluut krimpvrije wollen-ondergoederen „COMETE.* Elk stuk dat krimpt wordt onvoorwaar delijk teruggenomen. Daar dit een artikel vau vertrouweu ie, zij men voorzichtig bij de keuze van z^n everancier. De naam onzer Firma is voor U een waarborg. ■J*' worden ook naar maat geleverd. Vraagt hiervoor onze nieuwe stalen-col- lectie voor 1914. Steeds nieawste modellen en stoffen. M J Effen en fantasie, in wol, fil d'nasse, katoen, Eng« jestem andsct gelschi gegaan het Rc Het Men v denis men k Hier lijk ge In 1 volgen gewon 4-0, De Göbel, Bosch: Vos, v. d. De 32ste Wij zeven Vraagt onze ijzersterke met onzichtbare dubbele hak eu knie. 5514 Minzaam Aanbevelend, Te is gis beurd jaarm, sale d ingela een b wagoi twee onder oorza vastg' Eei de Fi lioen ren ii pann< was 1 He was zich geluk flinke schat Te vier bij h; nlsza selinj giftig den land! knec aaa aard volk< die hebt bij n ten vent gaan 5 m wel V stori pen zijn 1

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 10