JS ummer 92 Zondag 16 November 1913 36e J aargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ONA Cacao Eerste Blad. Waalwifksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. VAN HOUTEN 'S De beste drank voor kinderen Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. FEUILLETON. IDE RECHTMATIGE ERFGENAAM, Gemeenteraad. VLIJMEN. 3. b De Echo van het Zuiden, Waalwykscbe en Lanptraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eci., franco te ten den aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Adveitbntiën 1—7 regels f0.60; daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regelt en advertenties bij abonnement worden speciale teer voordeelt- crntuc gesloten. Reclames IB cent per regel. Openbare vergadering van den raad der gemeente op Woensdag 12 Novem ber des avonds ten half zeven. Voorzitter Edelachtb. heer G. R. v. d. Ven. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig alle leden. De notulen van de twee voorgaan de vergaderingen waarvan de voorle zing juist een half uur duurde, worden door den Voorzitter voorgelezen. A. F. Mommersteeg. Art. 30 van de politieverordening, dat gaat over dat vee loopen, is dat nu zoo gewijzigd, dat >9 Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Nu moet gij mijn hand grijpen en dan ipringaD. Ik sal u vasthouden, opdat gij niet in het water knot vallen, Ik kan niet springen, want ik heb mijn »oet verswikt, antwoordde Arline. Zijn gelaat werd nu eensklaps ernstig en nam een uitdrukking van medelijden aan. Dat verandert de zaak geheel en al, zeide hg, dan sal ik u moeten leiden. O, neen Na, ik ben geheel tot uw dienst eu wanneer gij er een ander middel op weet, dan wil ik u met genoegen behulpzaam zijn het ten uitvoer te brengen. Arline zag dat terstond in en het speet haar, dat zij zijn gal aanbod onwillekeurig wat bits bad aigewezen. Toch wae zy eigenlijk boos op den jongen man, hg scheen het ongeval slechts als een grap te beschouwen, terwyl bet haar toch in de grootste verlegenheid bracht. Ik celoof werkelyk, dot hetgeen gij my voorgesteld hebt, de eenige uitweg is, stamel de zij. Op eerbiedigen toon, doch waarin zij iets spottend* meende op te merken, antwoordde Hubert. Ik tal dit evenwel alleen doen, wanneer gy het wenscht, Ik wenschte in de eerste plaats, dat g(j niet langer den spot met mij dreeft. Dat is laag niet edelmoedig, want ik verkeer in de strikte onmogelijkheid my te verdedigen, riep ty uit en dikke tranen vertoonden zich in haar oogen, wast niet alleen dat'bet gedrag van Hubert haar boos maakte, maar haar voet begon baar geweldig pijn te doen. Nu veranderde hij terstond van toon. het ook op ander dan gemeentegrond wordt geschud. Voorzitter Dat staat in verband met het wetboek van strafrecht, 't Is over genomen en schijnt er zoo te zijn In geslopen. In de volgende vergadering komen B. W. toch weer met een voorstel om de politieverordening in verband met het brandgevaar te wijzi gen, dan kunnen wij ook dit wijzigen. A. F. Mommersteeg. Ik heb niet hoo- ren voorlezen dat Wethouder Boom maar 2 cent per uur verdient In de gemeen te. Voorzitter. Je kan het er met plezier inkrijgen Ik heb er wel aan gedacht, doch achtte het van te weinig belang om het er bij te zetten. Het lid van Heivoort zegt ook nog in de notulen te willen zien opgenomen dat hij gezegd heeft dat van de Haver- opbrengst meer moet afgelost worden. Hij had er bijgevoegd dat dit zeker in de notulen moet worden opgenomen. Voorziter. Ik zal er voor zorgen. Zijn er nog meer heeren die iets hebben op Ik maak n mijn verontschuldiging miss, het is geen oogenblik in mij opgekomen, den spot met n te dry ven, alleen wist ik niet, dat uw ongeval zoo ernstig was en daarom nam ik het misschien wel wat te lichtvaardig op, hetgeen mij van ganscher harte apyt. Wanneer gij thans op den uitersten rand van uw Bteen wilt komen, dan zal ik trachten mijn eoueD voet daarop te zetten en u aoo over tillen. Dat zal wel gaan. Zij deed wat hij haar zeide, en het was iri- derdaad een gemakkelijk werk voor hem, haur lichte, slanke gestalte van Bteen tot steen springend, naar den oever te dragen. Bijna speet het den jongen man dat de weg, dien gy had af te leggen, zoo kort was. Toen zij den vasten grond bereikt hadden en hij haar voorzichtig neerzette, zeide zy Ik dank u wel, mijnheer, nu wil ik u niet langer lastig vallen. Maar gij kunt nw weg immers niet al leen vervolgen met uw verstuikten voet Gy moet mij toestaan a den arm ann te bieden en u naar huis te brengen. Hl] bad op beslisten toon gesproken en te- gelijk baar haod op zijn arm gelegd. Wees nu zoo goed mij te zeggen, waar gy woont, dan zal ik n er heen geleiden. - Maar dat is tamelijk ver van hier. Heden te meer om u niet alleen te laten gaan. Maar gy wordt misschien zelf thui» ver wacht O men zal zich over mij niet ongernst maken. Hebt ge nog een bedenking? Ik zou u niet gaarne tot overlast strek ken. Is het u voldoende, wanneer ik u zeg, dat gij mij niet den minsten overlast aandoet Zeg mij nu eerst eens waar gij woont. Op Cliffy Court. Hubert keek baar eenigszins verwonderd aan. Waar Op Cliffe Conrt, herhaalde Arline, die niet begreep, waarom hem dit zoo Bcheen te verbazen. Woont gy daar? Zeker, is dat zoo vreemd? Eigenlyk wel. te merkeo. L. Mommersteeg Ik meen verstaan te hebben dat besloten is de leening van f4200 a pari aan te gaan 4l/a staat er niet bij. Voorzitter. Dat staat in het voorstel van B. en W. De Voorzitter leest de betreffende passage nogmaals voor. Daaruit blijkt dat alles In het voor stel van B. en W. is vervat. Hierna leest de Voorzitter de bewuste passage nogmaals voor, waarna de no tulen worden goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten naar aan leiding van een verzoek van B. en W. om met de gemeente Hedikhuijzen eene gemeenschappelijke regeling aan te gaan met de stieren. Ged. verleenen in hun schrijven deze machtiging. b. Schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het besluit van den raad tot wijziging der begrooting. c. Schrijven van Ged. Staten hou- deode goedkeuring rekening dienstjaar 1912, sluitende in ontvangst op een be drag vaa f 29516.61, in uitgaaf op f 28699 88, alzoo met een goed slot van f 817.73'/2. Wordt voor kennisgeving aangeno men. d. Schrijven van Ged- Staten, hou dende verzoek het besluit van de geld- leening in duplo te zenden. Voorzitter. Ik stel voor alsnog aan het besluit toe te voegen, dat de leening wordt aangegaan a pari. Vervolgens moet ik u nog mededeeleD, dat B. .W er niet in kunnen slagen de leening te plaat sen tegen 4'/2 Io omdat de aflossing met f 171 per jaar te klein is en de rentestandaard tegenwoordig zeer hoog. Ik stel u daarom eveneens voor de lee ning tegen 5°/o te sluiten. Tegen. 5°/o kunnen wij het geld geplaatst krijgen. Van Heivoort. Hoeveel is dat alweer meer- Voorzitter. Een '/2 °/o en dat is nog niet veel. Van Heivoort. Dat is f 20 meer en dat 25 maal. Voorzitter. Neen dat krimpt ook in. Je blijft van het geheele bedrag geen rente betalen. Maar er is niets aan te doen. De Boerenleenbank is wel het goedkoopste adres en die wil het voor 5°/o geven, doch dan moesten wij binnen 10 dagen bericht zenden. A. F4 Mommersteeg. Er staat toch zeker in dat wij meer kunnen aflossen ook. Voorzitter. Ja. A. F. Mommersteeg. Ik zou er ook inzetten dat wij alles ook Ineens kunnen aflossen. Als de rentestandaard lager wordt is dat vooordeelig. Voorzitter, f 171 per jaar is geen aflossing. Iemand die zijn geld belegd kan met f 171 niets anders doen dan bij zijn kassier brengen en daar krijgt hij maar 3 a 3l/2 °/o voor, dus geeft hij er op toe. Wanneer de aflossing f 500 is kan ik de leening wel geplaatst krij gen. De Staatsspoor heeft bij eene lee ning van een millioen en nog wel bij openbare inschrijving, 4'/2 °/o moeten betalen U begrijpt dus wel dat wij met zoo'n klein bedrag niet beneden 5°/0 en dat is dan nog weinig klaar kun nen komen. M. J. Mommersteeg. Ik vind 5°/0 veel als dat geld is om landerijen te verbe teren of te ontginnen. Dat is veel te hoog. Voorzitter. Dat ligt er aan voor welke ontginningen. Voor het Ven b.v. is het absoluut niet te veel. Maar, mijnheer Mommersteeg, wil u ons dat bedrag tegen 4'/2 °/o leenen, ik houdt mij daar dan voor aanbevolen. M. J. Mommersteeg. Als ik dat van plan was geweest, dan zou ik wel bij u zijn gekomen. A. F. Mommersteeg. Ik zou er die conditie van aflossing toch bij bepalen. Voorzitter. Dat zullen wij doen. De geldschieter zelf bepaald gewoonlijk ook eenige conditiën, b.v. dat het bedrag na verloop van drie maanden opeisch- baar kan worden gesteld. Hierna wordt het voorstel aangenomen. 2. Voorstel van den burgemeester tot het toekennen eener vergoeding aan de veldwachters voor het bekleeden van nevenbedieningen. Voorzitter Van den Commissaris der Koningin heb ik een schrijven gekregen waarin hij mij te kenneD geeft dat ik nogmaals moet trachten den raad in over weging te geven om de veldwachters voor het bekleeden van nevenbetrekkin- Waarom? Omdat ik daar ook woon en n nog nooit gezien heb. ThanB was de benrt aan Arline om bem verbaasd aan te zien, Gy. woont., daar., ook? stamelde zij. Ja. Op bet slot? Ja. Dan moet gy mr Hnbert Cliffa zyn Die ben ik en gy Arline Lester. Da vriendin van lady Carlyon? Juist. Omaar nu wordt mij alles duidelijk. Ik kon mij in den beginne maar niet verkla ren, wie gy zyn mocht. Zy waudelden zwijgend naast elkaar, eerst door bet woud en vervolgens langs een koren veld. Arline waagde bet nauwelijks de oogen op te slaaD, toen zij, geleund op zyn arm, bet slot naderde en toen zy hem eindelyk van ter zijde aauzag, bemerkte zij, dat zijn oogen vol belangstelling en deelname op baar rnstten. Zij bleef staan. ViDdt gy niet, dat het beter zou zijn, wan neer wij bier afscheid namen? vroeg zij. Waarom Omdat wij bet kasteel naderen en wij van nit de vensters gezien kannen worden. Hnbert keek op, inderdaad, zij stonden bijna voor het slot, bij was zoo diep in ge dachten verzonken geweest, dat bij bet niet eens bemerkt bad. Ik geloof niet, dat bet noodzakelijk is, bier alleen te laten, antwoordde bij, maar wanneer gij niet gezien wilt worden, dan kan ik u door h«t kreupelhout van bet park naar het knsteel voeren en u door mijD studeerka mer in huis brengen. Dat zal bet beste zijD. Hij deed bet en zoo kwam Arline in buis, zonder door onbescheiden oogen gezien te worden bet bad inderdaad wel eenig opzien kannen baren, dat de huishoudster van lord Cliffe bet kasteel betrad aan den arm van zijn erfgenaam. gen eene vergoeding te geven, wijl hij anders de vergunning zal intrekken. Wanneer door den Commissaris der Koningin de vergunning zou worden in getrokken, dat de veldwachters bode diensten verrichten, zou tengevolge daar van eene gemeente-bode moeten worden aangesteld. Om alle onaangenaamheden te voorkomen en finantieel voordeel te hebben, stel ik u voor eiken veldwachter jaarlijks f 30 toe te kennen voor het verrichten van bodediensten. Voor dit bedrag kan men geen bode aanstellen. M. Mommersteeg. Ik vermeen dat Wet houder Boom In een vorige vergadering heeft gezegd d:.t er, met het oog om voor de veldwachte s de nevenbetrekkingen te doen vervallen, een derde veldwachter is aangesteld Voorzitter. Pardon, 't is wel waar dat dit door wethouder Boom is gezegd, doch die heeft zich daarin vergist. Ik heb hem daarop ook gewezen. Een derde veldwachter is aangesteld omdat de nachtwachten zijn opgeheven en om meer politietoezicht te hebben op den provin cialen weg, vooral bij avond. Wethouder Boom erkent dat hij zich heeft vergist. Voorzitter. Er stond toen een post op de begrooting van f 300 voor de nacht- wachts en die is toen geschrapt. M. Mommersteeg. In een plaats als Vlijmen, waar drie veldwachters zijn, kunn n ze het gemakkelijk bij doen. In Vucht, met een bevolking van 7000 zie len hebben ze maar 2 veldwachters. Voorzitter. Misschien zijn de menschen daar braver. M. Mommersteeg. Dat kan ik niet aannemen. Ik vermeen, ben zelfs over tuigd dat de menschen hier niet slechter zijn dan op andere plaatsen. Voorzitter. Ik spreek niet van slechter maar van braver. Maar daar gaat de zaak., feitelijk niet over. Mijn voorstel is een gevolg van een verzoek dat de Commissaris van de Koningin voor de tweede maal doet en daarom heb ik dit voorstel gedaan, ook omdat het de goed koopste weg zal zijn die wij kunneD be wandelen. Ontneemt de Commissaris ons de vergunning, dan moeten wij een bode aanstellen want die is hier onmisbaar. Men moet ook weten dat 't een vertrouwd man moet zijn en tevens bekwaam want ZESDE HOOFDSTUK. De gravin De Ronbaiz zat in de eetzaal van Cliffe Court aan de ontbijttafel en zag er in baar wit, met kant omzoomd morgengewaad bekoorlijk uit. Tegenover baar zat Hnbert Cliffe, die van tijd tot tijd zyn hood, een prachtigen New-Fon idlander, een Btnkje koek toewierp. Ik ben blij dat gy teruggekeerd xijt, neef Hubert, zeide de gravin, terwyl zij bem van onder haar lange, zwarte oogwimpers vriendelyk aanzag. Ik begon my beter iD dat oude kasteel zonder u al te vervelen. Het jonge mensch glimlachte even, streek met de hand door het baar en weerstond kalm haar blik, terwijl by beleefd antwoordde: Dank u wel voor het compliment dat hierin voor mij opgesloten ligt. Willen wij straks, wanneer gij met uw dejeuner gedaan hebt, een wandeling in bet park doen Gaarne. Zij stond op en ging aan den arm van Hn bert het terras op, waar de zon helder scheen op de prachtige rozen, die langs de balustrade bloeiden en waar eenige prachtige pauwen trots rondstapten en hun veelkleurige vederen in de zonnestralen dedea glinsteren. De gravin de Ronba-'x bad een mandje mee genomen, waaruit zy den pauwen stukjes brood toewierp en bij elke beweging van baar fraaie witte vingers fonkelden de diamanten in de ringen die zy droeg. Zy hield namelijk zoo veel van edelgesteenten, dat zij die zelfs bij baar ochtendtoilet droeg. Terwyl zy zoo over het terras heen en weer wandelden, zeide Hubert; Het kasteel beeft in den tijd, dat ik weg was, een nieuwe bewoonster gekregen. De gravin De Ronbaix keek hem vragend aan. Een jonge dame met een zeer interes sant voorkomen, giDg Hnbert voort. -- Waarlyk? zeide de gravin, Daar wistik niets van. Zy is de plaatevervangster van onze huis houdster, die ongesteld is. De gravin haalde minachtend de schouders op. Obedoelt gy haar, zeide zij op onver- cbilligen toon. Ja, dat meisje heb ik ook eeu enkele maal gezien. Een onbeduidend voor komen, een enigszins verlegen gezichtje eu blond haar. Met deze opvatting was Hubert het op verre na niet eens, maar hy vond het verstandiger er niets tegen aan te voereD. Weet ge iets van baar? vroeg Clarice. Zaer weinig, eigenlijk in bet geheel niets Ik ontmoette boar gisteren in het boscb, toi- wyl zy jaist baar voet verzwikt bad en toen heb ik baar geholpen om thuis te komen. Nu wilde ik u vragen, of gy ook soms wist hoe het met haar is. De gravin schudde het hoofd en antwoordde Ik bemoei mij niet met huishoudelijke aangelegenheden. Ja, ik meende ook reeds opgemerkt te hebben, dat gij daar weinig belang in stelt. Hnbert zag dnidelijk aan het gelaat van zyn nicht, dat dit onderwerp haar slecht beviel en om een andere wending aan het gesprek te geven, vroeg hy Gaat gij vanmiddag naar het tuinfeest op Carlyon Chase? Ik denk het wel, althans ik heb de ui'- noodiging aangenomen en oom beeit beloofd, dat bij my zou vergezellen. Zyt gy sedert myu afwezigheid al op wat vertrouwelijker voet gekomen met lady Carlyon Neen, en ik geloof ook niet, dat dit ooit gebenren zal. Hoe dat? Ik gevoel weinig sympathie voor die dame en zy beeit my duidelijk laten merken, dat zy van haar kant evenmin een toenade ring gewenscht acht. Zy is zoo koel en stroef, nooit ziet men een lacbje op baar gelaat. Neen, om u de waarheid te zeggen, geef ik aan haar echtgenoot verre de voorkeur boven haar, maar hem ken ik ook betar, want h^j bomt dikwijls hier. (Wordt vorvolgd.)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1