M) Derde Blad. Uit de hoofdstad. Lmc LANDBOUW BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. ?1 Balkanstaten. RUMMER 92. ZONDAG 16 NOVEMBER. 36e JAARGANG )U8e (Nadruk verboden.) Toen ik gisteren in het nieuw gedeelte der stad aan het wandelen was werd ik plots onaangenaam aangedaan toen ik j3g, dat een opgeschoten jongen op de vraag van een anderen: >Nou wie durft er?« een steen opnam en er, als gold bet een dood onschuldige zaak, een groote ruit van een leegstaand huis niede ingooide, na welke manhaftige yJj daad het troepje zijn weg vervolgde, |fv om wie weet waar een dito schelm stukje, misschien op nog grootere schaal, want zoo iets werkt aanstekelijk, te gaan uitvoeren. Ware ik niet alleen geweest op dit afgelegen terrein ik hadde hem op een i pak rammel getrakteerd. Nu moest ik deze ergerlijke vernieling lijdend aanzien. Hiermede is het type van den Bosschen kwajongen en de heele generatie getee- kend, verdere illustratie is overbodig, onjjtfaldadig. Deze teekening stemt vrijwel overeen met die van zijn levensgenooten in andere steden. En toch bij nadere beschouwing onderscheidt zij zich. Zeker elke rechtgeaarde kwajongen, anders zou hij ook geen »kwa* jongen zijn, kiest wel eens een ruitje tot mikpunt ter be oefening zijner gooikunst. Er schijnt een bijzondere aantrekkingskracht uit te gaan van zulk een »glazeD«-ruitje en een steen. En bovendien het hoort zoo L bij zijn »vak". Doch de Bossche kwa- Ivlyjongen overtreft daarin zijn collega's in andere steden. Kiest gene tot mikpunt een enkel ruitje de spes patriae van den Bosch kiest een wijdscher terrein, hij neemt niet zelden de ruiten van een geheel gebouw voor zijn rekening. Nauwelijks heeft zijn alziend oog een leeg-staand huis ontdekt of zijn gooi- zucht ontwaakt. En hij is een matador in de kunst. Nog kort geleden werden ger een kleine honderd ruiten eener fa briek er het lijdend voorwerp van en zulks geschiedde op klaarlichten dag. De politie staat hier geheel machteloos tegenover. Of ligt het soms aan het te geringe getal politie-agenten Ben ik SïiLoed ingelicht dan bestaat het corps momenteel behalve uit den commissaris Qen 4 inspecteurs uit 52 agenten. Vóór tien jaren was dit aantal agenten 40. Dus in al dien tijd slechts een vermeer dering van 12. Een getal, dat, gezien de toename van bevolking en de zeer groote uitbreiding der stad in die lijd periode, minstens tweemaal zoo groot moest zijn. Aan dat onvoldoende politie toezicht is het eveneens te wijten, dat dergelijke staaltjes worden uitgehaald, dat een opgeschoten vlerk erin slaagt om liefst op klaarlichten dag door een onnavolgbare goocheltoer al het lood, als dakbedekking, buizen enz. van eigenaar te doen veranderen. Dit heeft tengevolge gehad, dat eenige fabrikanten ter plaatse een verzoek hebben gericht aan het plaatselijk bestuur om aldaar Ofll1een vasten politie-post te plaatsen; een t/vl verzoek dat m i. zonder resultaat zal blijven als niet wordt overgaan tot be langrijke uitbreiding van het politie corps, want anders zoude dit eene on rechtvaardige bevoorrechting zijn, daar verbetering van toezicht allerwege streng noodzakelijk is. Vormt U nu evenwel niet te slecht denkbeeld van de Bossche #»boefjes«. Zij zijn heusch zco kwaad niet als ze er wel uitzien. Laat het eens één pro- beeren om een oude van dagen of ge- JjJjQ brekkige het op straat lastig te maken, la minder dan geen tijd zijn een stuk of wat erbij om door een paar flinke op lawaaien (een geliefkoosde uitdrukking van de Bossche straat-habitués) hem te ontzetten. Laat eens een slagersjongen iemand aanrijden (ja lezer ook in den Bosch hebben we onze als-bezetene- rondrijdende slagersjongens) geloof maar niet dat hij U ongeholpen zal laten lig gen. In een andere stad rijden er van de 100 minstens 97 in zoo'n geval door, lakoniek naar hun slachtoffer omkijkend, blij als ze zijn 't nog juist zoo te hebben kunne afbrengen dat ze ter been zijn gebleven om er tusschen uit te kunnen knijpen- Schuld of geen schuld, hij biedt de behulpzame hand indien U het on geluk getroffen heeftSchuld of geen schuld Ja het komt dikwijls voor, dat men hier aangereden wordt, zonder de schuld van den fietsrijder. Er is hier juist op het drukste verkeers punt een straat, waar de beste rijder (men behoeft daarvoor geen woest- rijdende slagersjongen te zijn, bij water achtig* weer alle houvast onder zich mist. Een ooggetuige verklaart me, dat hij op een regenachtigen dag daar ter plaatse, tusschen 9 en 12 uur voormid- hdag, meer dan 30 wielrijders op minder aangename wijze met den grond heeft oi 4 om< an de gaar n. zien kennis maken. Begrijpelijk is het dat de wankelenden, alvorens op onzachte wijze een steunpunt aan den vasten grond gevonden te hebben in botsing komen met den niets kwaads vermoedende voetganger. En dat is in vele gevallen nog een geluk, want de winkelruiten geven hier evenmin als elders mee. Zal de gemeente ingrijpen om hieraan eens een einde te maken De toestand ter plaatse Is werkelijk onhoudbaar. Nog geen veertien dagen geleden kwam een dame zoo ernstig te vallen, dat zij een been brak. Mij dunkt, dat een andere wijze van bestrating de eeoige afdoende verbetering kan brengen. Hier zou een waarschuwingsbord van den A. N. W. B. ook goede diensten kunnen bewijzen. Als inleiding tot mijn voorgenomen beschrijving van de Bossche bevolking ben ik van het >laagste« standpunt uit gegaan om zoo te komen tot een schets van »den Bosschenaar.* Hoewel van origine geen Bosschenaar zijnde meen ik toch een goeden kijk op hem te hebben en dan moet het mij aanstonds van het hart, dat ik er zoo'n goeden kijk op heb, dat ik zie, dat de Bos- schenaar-van-thans niet meer is de Bos schenaar-van-vroeger. Het mooie lied (jammer dat de componist uit beschei denheid zijn naam onbekend heeft ge laten) »Er is maar eenen dooien Bos schenaar* dient noodzakelijk veranderd te worden, want heusch ik- geloof, dat er tegenwoordig meer zijn. Waarom Hierover een volgende maal. BOSSCHENAAR. De bestrijding van Herik door Kaïniet. Herik is een van de lastigste onkrui den, en tal van middelen worden aan gewend om het van het land te verdrijven. In den laatsten tijd wordt daartoe ook aanbevolen fijngemalen kaïniet. De heer A. Lupus te Strehlen iu Silezié, heeft dit jaar vele proeven gedaan, waarvan hij de resultaten nauwgezet naging. De kaïniet werd dit jaar op zijn verschillende proefvelden pas in Mei (1529 Mei) uitgezaaid. Naar aanleiding der uitkom sten zegt hij Vatten wij alles samen, dan moeten wij in de eerste plaats opmerken, dat de proeven dit jaar alle te laat werden genomen. Men moet de kaïniet niet later uitstrooien dan wanneer de Herik zijn 3e of 4e blad heeft. Anders doet het slechts gedeeltelijk nut. De planten met 3 of 4 blaadjes zijn door aanwending van het kaïniet geheel verdwenen. Het fijn gemalen kaïniet moet daarom voorhanden zijn als de Herik gaat opgroeien. Indien het eenigszins mogelijk is, moet men niet met de hand zaaien, doch m:n moet een gelijkmatig werkenden kunst meststrooier gebruiken, opdat alle blaad jes geraakt worden. Vervolgens is het noodzakelijk de kaïniet des morgens zeer vroeg te zaaien, als alles nog nat is. De kaïniet blijft dan op de planten hangen en lost op, Daarenboven moet men het op een dag doen dat men ze ker is, zonneschijn te krijgen. Wanneer het, na het zaaien van de fijne kaïniet, hard regent, heeft het geen nut. De re gen zou de kaïniet naar den grond spoe len en de zon is er noodig om het ver welken van de herik te bevorderen. Uit de proeven is ten duidelijkste gebleken dat alle jonge herikplanten verdwijnen de groote slechts gedeeltelijk. Dus vroe ger zaaien. Welken invloed heeft de kaïhietbewerking op de gewassen gehad Enkele haverperceelen stonden beter dan die, welke geen kaïniet hadden gehad. Noch tarwe, noch haver, noch gerst hebben de minste schade ondervonden. Alles te zamen genomen is het dus zeer wenschelijk dat de proeven worden voort gezet, want de eerste uitkomsten wijzen er op, dat fijngemalen kaïniet een doel treffend middel zal zijn tegen de herik. De vrede gesloten. Na nog wat van de nieuwe instructies, nog enkele kleine wijzigingen in den tekst der overeenkomst, vanwege de Por te, is dan toch eindelijk de groote be slissing gevallen. Gisterenavond laat hebber» de Turksche gevolmachtigden te Athene telegrafisch bericht ontvan gen, dat zij het vredesverdrag met Grie kenland konden onderteekenen. Servië en Montenegro zijn het ook eens geworden over het vaststellen der grens tusschen beide landen. De grensregeling van Albanië is thans nog de laatste moeilijke kwestie die tot oplossing moet worden gebracht. Nobelprijs. Andermaal is aan een Nederlander, n. 1. prof. Kamerlingh Omnes te Leiden, de Nobelprijs voor chemie toegekend. Dit is reeds de vijfde maal, dat de No belprijs aan een Nederlander geschon ken wordt. Met uitzondering van dien, aan wijlen mr. Asser toegekend, in al die gevallen aan een natuur-of schei kundige achtereenvolgens aan Lorentz en Zeeman, Van 'tHoff, Van der Waals Kamerlingh Omnes. Naar verhouding van het kleine milloenenaantal, dat ons volk telt, een ongewoon hoog aantal, per centsgewijs zeker wel het hoogste van alle natiën ter wereld Tweede Kamer. Nog steeds zijn de algemeene be schouwingen over de Indische begroo tingen aan den gang. De socialisten gingen hevig te keer tegen den heer Bo- gaerdt die een uitstekende rede heeft ge houden. Zij verweten hem dat hij als Indo (gemengd bloed) de partij van Douwes Dekker moest kiezen, waarop de heer Bogaerdt antwoordde dat de waar heid hem te lief was, en dat hij nooit van achteruitzetting der Indo's had be speurd. Toen stak er een storm van schimp- en scheldwoorden op van de zijde der socialisten, en de voorzitter liet hen kalm hun gang gaan, een hou ding die door Nieuwe Courant en Handb. enz zeer wordt afgekeurd. Niet minder heeft aller afkeuring dat de voorzitter zijn loge beschikbaar stelde voor Douwes Dekker en de twee andere verbannen oproerlingen. Zij die door den Gouver neur-Generaal als^ staatsgevaarlijk uit het land zijn gestuurd, worden met overdreven hoffelijkheid door den pre sident der Tweede Kamer behandeld. Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN Mr. E. P. F. A. van den Bogaerdt. XlV.e Internationaal Congres tegen het alcoholisme te Milaan. Hol- landsche geloofsverkondigers naar verre landen. Prof. Pater de Groot, door de Roomsche studenten gehuldigd. De ope ning van de Handelshoogeschool te Rot terdam. Onafhaukelijkheidsfeesten te IJselstein. De jacht op het wilde zwijn. De betrapte dief. Vorstenbruiloft. De Hunnen komen. De prachtige kerk van hét Heilig Sacrament te Meerssen (3). Interessante kijkjes van den veldtocht der Spanjaarden in Noord-Marokko. Ko ning Lodewijk III van Beieren, Alles ver loren Een nieuw vervoermiddel tusschen Utrecht en Harmeien. Op de jaarver gadering va R. K. Onderofficieren-ver- eenigingen te Amersfoort. De oudste vrouw van Duitschland, een 180-jarige. Een 60-jarig huwelijksfeest te Roelof- arensdveen. Je kunt me niet krijgen. »De kleine kapel* te Raamsdonkveer. TEKST Onneenmbare burchten (ver volg). Mr. E. P. F. A. van den Bogaerdt. Incognito, (vervolg). De kerk van Het Heilig Sacrament te Meerssen. Trouwe vriendschap. Bij onze platen Tweemaal gered. Inhoudsopgave. Elk wat wils. Huurcontracten op gezegeld papier. Onder dit opschrift komt in de Mede deeliugen van de Vereenigiag van Grond eigenaren een waarschuwing voor tegen het teekenen van ongezegelde huurcon tracten, zoowel huurder als verhuurder ernstige schade kunnen ondervinden Vooreerst kan men wanneer het ontdekt wo.dt dat men huurcontract op ongeze geld papier heeft afgesloten tot een hooge boete veroordeeld worden en de schrijver rekent voor, dat ontduiken van een zegelrecht van f 4,50, den onder teekenaars van het contract op een boete van f 90 kan te staan;komen. Voorts is een ongezegeld huurcontract voor den Rechter waardeloos, zoodat men daarmee, bij het ontstaan van kwes ties, diens hulp niet kan inroepen, ter wijl ook bij overdracht van het huis aan een anderen eigenaar de rechten van den huurder geenszins gewaarborgd zijn als deze geen gezegeld huurcontract ver toonen kan. Een en ander licht de schrijver van het artikel met aan de practijk ontleende voorbeelden duidelijk toe. Velen kunnen er hun voordeel mee doen. Volkshuisvesting. Dinsdag avond had te Tilburg in de tot de hoeken gevulde groote zaal van den R. K. Gildenbond de opening plaats van de tot 13 Nov. hier te houden ten toonstelling betreffende Volkshuisvesting en Volks- en Schoolbaden. De EdelAchtb. beer Raupp, burge meester van Tilburg opende de bijeen komst met een hartelijk welkomstwoord en sprak zijne vreugde uit voor de zoo talrijke opkomst. De heer Raupp me moreerde, hoe men er hier toe gekomen was na in Augustus het te Schevingen ge houden congres voor volkshuisvesting te hebben bijgewoond door hem en den heer Rüchert, Directeur van publieke werken. Hij wees er op dat te Tilburg steeds door particulier initiatief in het bouwen van arbeiderswoningen was voor zien, dat thans echter nagenoeg niet voldoende blijk voor de door geboorte en vestiging voor Tilburg's bevolking, Hij noemde goede volkshuisvesting een moreel en materieel belang en riep om de Tilburgsche arbeiders goede huis vesting te bezorgen daarvoor aller krach tige medewerking in. De heer Ruchert hield eene iaterssante lezing met lichtbeelden, voorstellende de verschillende wijzen van woningbouw te Viissingen, Lelden, Zutphen, Bussum en Tilburg. De heer Rüchert oogstte vooral met de vertooning van eenige achterbuurten groot succes. Ook deze deed eeu krach tig beroep op medewerking uit hoogere standen tot het tot stand brengen eener vereeniging voor volkshuisvesting in Tilburg. Waalwijk, 15 Nov. 1913. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Kamer van Koophandel. Wij maken er de kiesgerechtigden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken op attent, dat Maandag a.s. de verkie zing plaats heeft van 4 leden dier Kamer. Wij sporen allen aan trouw ter stem bus te gaan om daardoor te toonen dat Waalwijk belangstelt in hare werkzame Kamer van Koophandel. De aftredende leden zijn J. Bernard Timmermans Wzn. Jan van Riel. A. H. yan Schijndel. M. A. van Loon. De stembus is geopend van 9 tot 12 uur v.m. De uitslag wordt door ons onmiddel lijk bekend gemaakt. Groene Kruis Naar wij vernemen heeft de commissie van voorbereiding voor >het Groene Kruis* het eenparige besluit genomen, hare pogingen te staken. Het ontbreken van de voor dergelijke vereeniging zoo noodige algemeene, spontane medewer king, ja zelfs de hier enï daar reeds merkbare tegenwerking deden haar dit besluit nemen. Van de Kribbe tot het Kruis. Een prachtfilm, een der mooiste en beste werken op bioscopisch gebied za binnenkort in onze gemeente gegeven worden. Dinsdag 25 en Woensdag 26 November zal in de groote zaal van den R.-K. Gildenbond worden gegeven „Van de Kribbe tot het Kruis", een film, ei gendom der N. V. Lelie-Bioscoop te Leiden. Deze film bestaande uit 5 deelen, nl. de Geboorte, de Jeugd, het Openbaar leven, de laatste Levensweek, Lijden en dood van Christus, is een prachtige natuur opname, met grootte kosten en inspanning op de historische plaatsen van het H. Land opgenomen. Overal, in Londen, Amsterdam e.a. plaatsen heeft deze voorstelling die vol is van innig heid, piëteit en indrukwekkende, over weldigende momenten enorm succes ge had en 't lijdt geen twijfel of ook hier zal het succes wel groot zijn. We laten 't thans bij deze voorloo- pige aankondiging, wellicht halen we nog enkele persstemmen over dit groot- sche en verheffende werk aan. Londensche Schoen- en Leder mis 1913. In 't Vakblad voor de Schoenmakerij treffen wij een verslag der jaarlijksche „Shoe and Leather Fair" van 6 tot 11 October 1913 te Londen gehouden, uit gebracht door den heer J. L. van Gijn directeur van 't proefstation alhier. Behandeld worden de tentoongestelde looierijmachines, schoenmachines, (waar o.m. de D. V. S. G. 180 machines ex poseerde), het leder, het schoenwerk, de looimaterialen en de inzendingen van Engelsche vakscholen. Diefstal. Meermalen werd door den heer S. geld vermist. Men kon de oorzaak der vermissing of het niet kloppen der kas niet vinden, men kon niemand verden ken. Dezer dagen bemerkte mevrouw S. dat haar dienstbode, een meisje, dat daar geplaatst was door 't Liefdewerk-Kin derbescherming St. Vincentius te Nij megen, haarkammetjes van haar droeg, 't Vermoeden kwam nu op, dat zij mo gelijk wel eens meer kon nemen dan zoo'n simpel kammetje en werd door haar het koffer geïnspecteerd, waarin gevonden werd eene nieuwe portemon- naie met pl.m. f28, een zilveren arm- horloge enz. Waar het meisje, volgens overeenkomst met bovengenoemde ver eeniging, alleen voorschotten van den heer S.' ontving voor 't geen ze noodig had, kwam dit groote bedrag aan geld en andere snuisterijen in het koffer wel wat verdacht voor. De heer S. vroeg haar of zij den laat sten tijd voorschotten ontvangen had, waarop zij ontkennend antwoordde. Toen men haar vroeg hoe zij dan aan zooveel geld kwam, wist ze geen uitleg te ge ven, het zilveren horloge had ze van een tante gekregen. Onderwijl wilde men ten bewijze de portemonnaie uit het koffer halen, maar deze was al verdwe nen. Toen zij hoe langer hoe meer in 't nauw werd gedreven, begon zij zich als een bezetene aan te stellen, sloeg mevrouw, krabde den heer S. en wilde ontvluchten, doch deze laatste belette haar dit en stuurde onverwijld naar de politie. Toen deze direct ter plaatse verscheen, ging ze nog vreeselijk te ceer, viel in onmacht en zoo meer. Toen zij echter weldra gekalmeerd was en toch zag dat zij gevangen zat en ontkennen niets hielp, smeet zij de portemonnaie door de kamer en bekende driemaal uit de winkellade te hebben gestolen, eens 15, eens 10 en eens 17 gulden. Zij deed dit op de volgende wijze. Des avonds nam de heer S. de win- cellade mee naar z'n slaapkamer. Als hij gesloten had, bracht hij deze eerst naar z'n kamer en ging dan nog wel eens even naar z'n huiskamer of wat ook. Dan sloop de meid even de slaap kamer binnen en deed een greep. Ook gebeurde het wel eens, dat de heer S., als hij 's morgens de lade mee naar 't kantoor nam om de kas na te gaan, hij even in winkel of pakhuis werd geroepen. In dat oogenblik dat de lade onbeheerd stond, was de die vegge er dan bij om haar slag te slaan. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt en waar 't meisje een min derjarige bestedeling is, is zij niet naar 's-Bosch, maar onder politiegeleide aan de politie te Nijmegen overgegeven, waar ze door een lid van bovengenoemde vereeniging is afgehaald. Renteeommissie. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft in de beschikking van 1 Augustus, laatstelijk gewijzigd bij be schikking van 30 October, houdende aanwijzing van personen, die ouden van dagen bij het aanvragen van een rente als bedoeld in de artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet, behulpzaam zullen zijn navolgende wijzigingen gebracht binnen het gebied der rentecommissie te Waalwijk (63) in de gemeente Nieuw- kuik op verzoek ingetrokken de aan wijzing van A. C. Klerx, gewezen amb tenaar ter secretarie van die gemeente thans wonende te Vlijmen, en aange wezen W. A. J. Van der Leeden, amb tenaar ter secretarie van de gemeente Nieuwkuijk in de gemeente Vlijmen op verzoek ingetrokken de aanwijzing van M. Van Hooff, gewezen ambtenaar ter secretarie van die gemeente, thans burgemeester van de gemeente Terheijden en aan gewezen A. B. Klerx ambtenaar terse cretarie van de gemeente Vlijmen. T. H Haagen. f Gisternacht is te Rotterdam op 78 jarigen leeftijd overleden T. H. Haagen oudste firmant in de firma T. H. Haa gen drijfriemenfabriek door hem in 1856 gesticht en waarvan ook thans eene fabriek staat in Waspik. Deze firma, klein begonnen, is door den heer Haagen tot grooten bloei ge bracht, zoodat zij thans van groote be- teekenis wordt geacht in 't binnen zoowel als in 't buitenland. Een Jubilee. DRUNEN. 12November. Gisteren hield de broederschap van O. L. Vrouw alhier haar jaarlijkschen teerdag. Een der leden, de heer Ar Schoenmakers, herdacht daarbij het zeldzame feit, dat hij gedurende 50 jaren lid der Broederschap geweest was. Aan het feestmaal werd hij door den Secretaris gecomplimenteerd, die hem onder eene hartelyke toespraak namens de leden een prachtigen leuningstoel bene vens eene fraaie tabakspijp aanbood, welke geschenken de jubilaris met een gevoe'.vol woord van dank aanvaarden. Des avonds werd de jubilaris, op zijn stoel gezeten, in triomf naar moeder de vrouw gedrageD, die hem met open armen ontving. LOONOPZAND. Het boerenbonds-maga- zijn is iu zooverre afgewerkt, dat het dezer dagen in gebruik is genomen. Er kunnen heel wat meststoffen en veevoeder-artikelen in geborgen worden, daar het gebauw 10 bij 18 Meter groot is en 2 zolders bevat. Het zal dus voor eerst nog niet te klein zijD. Voor den cursus in veevoediogaleer hebben hier slechts vier deelnemers zich aangemeld, zoodat de cursus niet kan door gaan. Mogelijk zou het getal deelnemers voldoende zijn geweest, indien een 2-jarigen cursus voor jongen» van 15 tot 21 jaar had gegeven kunnen worden, zooals verleden jaar in uitzicht was gesteld. Er schijnt dus eene vergissing te hebben plaats gehad. CAPELLE. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 15 November a.s. voormiddags 10l/s ure. Te behandelen 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling besluit betaling inkoopsom un verhaal op gemeente ambtenaren pen sioenwet en weduwen wet 1913. 3. Vaststelling pensioensgrondslag ge meente-ambtenaren. 4. Vaststelling voorwaarden verpachting opbrengst kade en havengeld over 1914. 5. Benoeming lid van het Burgerlijk-arm bestuur. 6. Vaststelling suppletoir kohier hoofde ken omslag, dienst 1913. RAAMSDONK(DORP.) Onze v.oegere dorpsgenoot, de heer A. van Iersel, thans De Echo van het Zuiden £UDD 41

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9