Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. NUMMER 95. DONDEDRAG 27 NOVEMBER. 36JAARRGANG. Waalwijk, 26 Nov. 1913. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Klijberg' s-Schoenfabriek iSij. 24. Nov. igrj. Onder begunstiging van prachtig weer werd het eeuwfeest van Klijberg's schoen fabriek thans N. V. Stoomsohoenfabriek Hollandia 1.1. Zondag en Maandag op giootsche wijze gevierd. In de Nieuwstraat, waar de fabriek gevestigd is, wapperde van uit alle hui zen het nationale dundoek, wat de straat een feestelijk aanzien gaf. Ten 10 uur werd Zondagmorgen in de keurig versierde fabriek een feest- vergaderiog gehouden, waarin de di recteur werd gehuldigd. Bij monde van den heer Jac. Pernot werd hem namens de aandeelhouders een cadeau aange boden. Het cadeau van het personeel, zijnde een prachtig portret van den heer E. W. Klijberg, geschilderd door den Heer Th. van Delft, werd door den heer J. de Beer aangeboden, terwijl door den heer jan van Oudheusden, namens het zieken fonds het portret van den stichter werd geoffreerd, eveneens van de hand van den heer Th. v. Delft, wien voor dit prima werk werkelijk een woord van lof toekomt. Daarna bood de oudste zoon met eenige hartelijke woorden, ook namens zijn zusjes en broertjes een cadeau aan. Verder werden tal van prachtige bloemstukken aangedragen van 't per soneel en vrienden van den directeur. Na de verschillende hartelijke toe spraken dankte de directeur allen, wees op de goede verstandhouding die altijd tusschen zijn familie en 't werkvolk heeft bestaan, waaraan zeker ook het groot succes der zaak te danken is en sprak den wensch uit dat dezelfde goede geest zou blijven heerschen tot nog meerderen bloei van Hollandia en tot wel zijn van allen. Ten 12 uur werd receptie gehouden, die zeer druk werd bezocht. Een aubade werd gebracht door harmonie en zang- vereeniging van den R. K. Gildenbond, door de fanfare Orpheus en de lieder tafel Oefening en Vermaak. Voor deze hulde betuigde de heer E. W. Klijberg aan elk gezelschap afzonderlijk in enkele gevoelvolle woorden ziju hartelijken dank. Des avonds werd het feest in intieinen kring in het Hotel Verwiel voortgezet. Maandag was het de groote feestdag voor 't personeel. Ten 10 uur werd in de parochie-kerk van St. Jan. Baptist een plechtige H. Mis met assistentie op gedragen. Na afloop van deze plechtig heid verzamelde het personeel zich in de fabriek. Toen allen plaats hadden genomen, werden toepasselijke liederen gezongen en een telegram gezonden aan H. M. de Koningin. Het behoeft wel niet gezegd, dat het er allergezelligst toeging. Des namiddags ten 2 uur werd in de zaal Musis Sacrum een speciale Bioscoop voorstelling gegeven, die door vertoo ning van mooie en dikwijls aller- koddigste films, spoedig de ware stem ming er in bracht. Na afloop van deze voorstelling trok men naar het Hotel Verwiel, waar een feestmaaltijd werd gegeven, waaraan be halve 't personeel ook de geheele familie en directie aanzaten. Dat deze feestdisch, (wat men in hotel Verwiel steeds verwachten mag) heerlijk was toebereid en keurig opge diend, behoeft nauwelijks te worden ge zegd evenals dat allen het zich uitstekend lieten smaken. Een programma van niet minder dan 35 nummers werd op dezen feestavond door het personeel uitgevoerd. Zang, af gewisseld door leuke comische voor drachten volgden elkaar zonder tus- schenpoozen op. De voordrachten, door een en meer personen uitgevoerd, welke met veel zorg waren ingestudeerd ga ven een opgewekte stemming en gepaste vroolijkheid aan het feest. Allen hebben bijzonder hun best gedaan. Het een was al mooier dan het andere, doch dat de bekende komiek W. van der Lee bijge naamd den Dekker uitblonk, dit zal ie dereen gaarne erkennen. De vertegenwoordiger der firma, de Heer M. Goldstein van Amsterdam, voerde het eerst het woord, hulde bren gende aan de firma. Een telegram van dankbetuiging van HM. de Koningin werd ontvangen en voorgelezen. Voordat het program was afgeloopen bracht de Heer J. van Oudheusden in eene mooie speech dank namens het personeel voor al het genotene, voer de prettige,hartelijke en royale feestdagen. Hij voegde daaraan toe de beste beloften van allen, te zullen werken voor den bloei der firma. De Heer. Klijberg dankte en sprak zijne vreugde uit over het zoo goed ge slaagde feest en hoopte in de toekomst evenals thans prettig met alle werk lieden te kunnen samenwerken. Hij memoreerde dat hij zijn vak bij den heer Timmermans van Turenhout had geleerd, sprak er zijn vreugde over uit den zoon van den Heer Timmermans v. Turenhout hier in hun midden te zien en verzocht allen een Hij leve lang* ter zijner eere te zingen, waaraan ook spontaan voldaan werd. Den heeren Jaques en jos. Pernot werd dank gebracht voor de goede leiding van het feest. De Heer Jac. Pernot betuigde zijn dank voor de goede medehulp van de Heeren J. v. Oudheusden en Adr. Pullens en bracht hulde aan het Personeel voor de moeite die het zich voor dit feest gege ven had en de keurige wijze, waarop zij de vele feestliederen, door den heer Au gust v. d. Heijden vervaardigd, onder leiding van den Heer Adr. Pullens had den uitgevoerd. Ten slotte werd nog een >Zij leve lnng* ter eere der Directie gezongen en daarna uit volle borst het laatste num mer van het program het »Wien Neer- landsch bloed*. Het was reeds laat toen men in goede orde huiswaarts keerde, meer dan vol daan over genotene in elk opzicht. T Was een prettige feestdag geweest, alles was mooi, pleizierig en 't laatste num mer van 't programma het feestdiner niet 't minst, 't Was er goed, royaal, vroolijk en prettig, opgeruimd en alles liep uitnemend van stapel. V/erkelijk deze feestdegen moeten hun invloed blijven uitoefenen op de uit stekende verstandhouding van personee en Directie, wat zeer zeker op de eer ste plaats fabrikaat en zaak ten goede moet komen. Op waardige wijze is dit heugelijk eeuwfeest gevierd, door industrie, ge meente en personeel, op een wijze de Directie van >Hollandia« waardig. Moge »Hollandia« groeien en bloeien ook in de toekomst tot'j heil van de vennootschap, personeel, industrie en gemeente. Uitvoering Oefening en Vermaak Zondagavond j.l. werd door de Lie dertafel de rij der winteruitvoeringen geopend met een concert, dat ditmaa door de medewerking der onlangs op gerichte fanfare-club >Orpheus«, sterk ruim 20 muzikanten, van bijzondere be teekenis was. Reeds in de morgenstond bij gelegen heid der aubade, gebracht aan den heer E. Klijberg-Pernot, hadden hare lustige tonen door de straat weerklonken en kon men aan de stemming van het publiek merken, dat het ingenomen was met de oprichting dezer vereeniging die werkelijk in eene hier sinds lang ge voelde behoefte voorziet. De groote zaal »Musis Sacrum* was matig bezet. Met de marsch Cecilia die onder leiding van den heer Sars flink en con amore gespeeld werd, werd het programma geopend. Wat wij te hooien kregen sterkte ons in de over tuiging, dat dit gezelschap mettertijd een flink corps zal worden en er niet weinig toe zal bijdragen om de opge wekte stemming in onze gemeente bij feesten en anderszins te verhoogen. Ook de twee marschen, alsmede de Fantasie Originate, vielen zeer in den smaak en bij het laatste nummerMarsch van W. v. Wijck, was de bijval van het publiek zoo groot, dat dit nummer herhaald moest worden. De Liedertafel zong in de eerste af- deeling als noviteitDer Rhein van S'.einhauer en Das Einsame Röslein van Hermes, twee zeer fraaie composities, die uitnemend vertolkt werden. Doch ook de andere koren als Les Martyrs aux Arcnes v. Rillé, Sur les Remparts van Saintis, Waldesrauschen van Ulrich, Aan Favonius, van Oers liepen over 't geheel goed van stapel en bewezen, dat het 60 zangers sterke koor, met ijverige, nauwgezette studie blijft voort gaan. Een aardige afwisseling verschafte het dubbelkwartet „Zanglust* met de ver dienstelijke uitvoering van Ehre sei Gott, Hauptman, en Stiindchen v. Abt, terwijl het bekende Terzett aus Die Schöpfung van Haydn, gezongen door de heeren G. V., M. v- P. en G. v. d. V. en be geleid door den heer F. S. gehoord mocht worden, al kwamen hierin onge lukkige momenten voor. Het concert slaagde over 't geheel^ genomen naar wensch, dank zij vooral de flinke leiding van den heer J. Sars, wien geen moeite teveel is de vereeniging steeds hooger op te voeren Uitvoering Liedertafel Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. v. Schijndel. Den volgenden avond reeds werd onze aandacht gevraagd voor het Concert van bovengenoemde Vereeniging, die voor deze gelegenheid als solist geën gageerd had niemand minder dan de heer Orelio De groote zaal was tot in de uiterste hoeken geheel bezet door een net publiek, waaronder vele vreem delingen. Reeds bij de vertolkiug van den be kenden proloog uit Paljas, bleek over welk een uitgebreide stem dezezanger bij de gratie Gods nog steeds beschikken kan. Velen, die pas hun loopbaan be ginnen, zouden wenschen het geluld van dezen zestigjarigen kunstenaar te bezit ten. En dan de wijze van voordracht, de expressie, de dictie, die zoo uitne mend weten aan te vullen, datgene wat de cijns der jaren geroofd heeft 1 Zijn optreden was een steeds stijgend succes. En dat de zanger blijkbaar niet moede werd, bewijzen de voordracht van niet minder dan vier arias uit de operas Pal jas, Le Bal Masqué, La Jolie fille de Perth en Don Carlos, benevens eeD vijftal liederen alsIn 't woud, Mijn eerste, Mijn lieveke zeg, Ha, ha, die liefde en Kermislied. Het opgetogen en dankbaar publiek werd niet moede naar de vertolking van zooveel schoons te luisteren en den zanger eene welver diende hulde te brengen. Na het Ker mislied van Hullebroek, bedaarde het applaus niet voor dit lied nog eeas her haald werd. De heer Gerritsen uit Helvoirt, die den solist begeleidde toonde opnieuw een schier volmaakt accompagnateur te zijn De Liedertafel zelve wilde blijkbaar naast dezen artist geen slecht figuur maken. Zij had ijverig gestudeerd om hare nummers zoogoed mogelijk te ver tolken. De liefste plek v. Löser, Psalm 83 en Op 't Kerkhof, beide van An- driessen, Liefdes lente, het Kerkklokje en Ontwaakt van Dierkxs toonden, dat de Vereeniging hare taak nauwgezet op vat en de zangers geheel opgaan in hun bekwamen en onvermoeiden directeur den heer L. Kooien alhier. En toen tegen half twaalf, na de af werking van het programma de meesten overvoldaan huiswaarts togen, bleven nog velen gezellig bijeen, dezen om tespreken over den zoo bij uitstek geslaagden avond, genen om onder de schutse van Terpsichore nog een uurtje zich met gepaste uitspanning te vermaken. Het concertseizoen is dus door onze Vereenigingen op alleszins waardig wijze geopend. Jubileumzegels. De Directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Waalwijk maakt bekend dat, vanaf Zaterdag 20 dezer, de jubi leumpostzegels verkrijgbaar zullen zijn. W. V. V. Waalwijk Vooruit Voor de Zuidelijke 3e klasse werd Zondag gespeeld DoskoN.A.C. II., wat Dosko met 4--1 won. A.s. Zondag staat op het programma Den BergWaalwijk Vooruit, en Roo sendaalN.A.C. II. Waalwijk Vooruit II speelt Zondag haar eersten competitie wedstrijd tegen Sparta ('s Bosch) op het terrein aldaar. WiUtelmina 's BoschWillem II Tilburg. Onder groote belangstelling werd Zondag te 's Bosch de match gespeeld tusschen Willem II Tilburg en Wilhel- mina 's Bosch. Slot was 22. Er was beiderzijds groote enthousias me en vurig spel. Kamers van Koophandel en Fabrieken in Noord-Brabant en Limburg. Te Eindhoven werd Maandagmorgen de vergadering gehouden van afgevaar digden der Kamers van Koophandel en Fabrieken in Limburg en Noord-Brabant, waarbij ook onze Kamer vertegenwoor digd was. Om 11 uur had de officieele ontvangst plaats ten stadhuize. 16 Kamers waren vertegenwoordigd met 66 leden. De heer P. H. van Mens, burgemeester van Eiad- hoven hield de begroetingsrede. In ons volgend nummer geven we hieromtrent iets naders. Gemetigd Koor. Naar wij vernemen heeft de oprichting van een Gemengd Koor in onze ge meente thans haar beslag gekregen; en zal de eerste bijeenkomst a.s. Maandag gehouden worden. Zijn wij goed ingelicht, dan hebben tot dusverre 22 dames en 16 heeren hun medewerking toegezegd. Zooals wij vroeger reeds mededeelden, komt het koor te staan onder leiding van den musicus, den Heer Gerritsen te Helvoirt. Groene Kruis. Men deelt ons mede dat vanwege het R.K. Groene Kruis, waarvan het comité nog niet geheel compleet is en dat daar om nog niet volledig kan worden gepu bliecerd, reeds pogingen zijn aangewend om een spreker hier te krijgen om het doel en de werking van het »Groene Kruis* uiteen te zetten. dag avond eenige heeren bijeenkomeu om eene afdeeling Waalwijk, Besoijen en Baaadwijk op te richten van het >Groene Kruis.* Van de Ktibbe tot het Kruis. Deze historische film in 5 afdeelingen werd hier gisteren in de groote zaal van den R K. Gildenbond door de Lelie-Bioscoop te Lelden geprojecteerd. Zooals we voorspelden en zooals overal elders, had de aankondiging zeer groote belangstelling getrokken. De zaal was tot in alle hoeken gevuld. De verwach ting welke zeer hoog gespannen was, werd in het begin eenigszins teleur ge steld door de onduidelijkheid der beelden, Allengskens werd dit echter beter en wij kunnen onze lezers mededeelen dat dit euvel, door de machine wat dichter 5ij het doek te plaatsen, hedenavond beslist zal zijn verholpen. De beelden zijn prachtig, roerende passages als de opwekking van den jongeling van Nairn en Lazarus uit het graf, dramatische scènes als het verraad van Judas zijn van ongemeene kunst en kracht. Het zou te ver voeren alles te zeggen wat hier uitmuntte in deze natuurge trouwe en kuostvolle film of wat het meeste indruk maakte, in 't kort de film was in zijn geheel prachtig, al waren de projecties jammer genoeg niet zoo duide lijk als ze dat moesten zijn dan nog zou de indruk overweldigender geweest zijn. Het strijkorkest bracht passende en mooie muziek ten gehoore wat, wij zou den haast zeggen, reeds alleen de moeite waard is om er naar heen te gaan. Wij raden onzen lezers aan er nog heden heen te gaan want zoo'n meester werk op bioscopisch gebied krijgt men niet gemakkelijk meer te zien. Ongeval. Toen de landbouwer A. A. dezer dagen uitreed, schoof in den dam de ploeg van z'n kar en sloeg tegen den muur. Het paard werd hierdoor wat schichtig, ging wat bezijden uit, zoodat A. tusschen 't wiel en de kar bekneld geraakte. Een voorbijganger zag het juist en hield 't paard op tijd staande, anders ware de man doodgedrukt. Direct werd Dokter v. Gils ontboden, die con stateerde dat A. slechts een paar lichte kwetsuren had bekomen en geen na- deelige gevolgen van 't ongeval zou ondervinden. Attentie. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de advertentie van de firma P. Bruning en Co. Markt alhier. We ge- looven dat zulks onnoodig is, waar deze gunstig bekende firma telkens zulke goede en varieerende advertenties plaatst, dief-zeer zeker ieders aaodacht trekken, die een voortdurende opsomming zijn van hetgeen deze firma op elk gebied heeft aan te bieden. Voegen we daar nog bij dat deze firma voor hare 12 filialen tegelijk inkoopt, dan zal eenieder begrijpen dat ook de prijzen zeer billijk moeten zijn. Waar groote inkoop, goede artikelen, ruime sorteering en uitstekende bediening sa mengaan, daar kan het niet anders of een voortdurend druk bezoek zal ook dezs zaak ten deel vallen- Benoemd. Met ingang van 16 Dec. 1913 wordt H. J. Sep, wonende te Amsterdam, be noemd tot brieven- en telegrambesteller te Waalwijk. de te Naar wij vernemen zullen Donder- Een landweer inspectie die opspraak verwekt In ons vorig nummer hebben we over deze aangelegenheid nog een en ander medegedeeld. Wij kunnen er nog aan toevoegen, dat de opgelegde provoost-straf in al hare ge strengheid is toegepast, zooals in dienst de grootste deugnieten gestraft worden en zooals in een burger gevangenis bijna geen straffen worden toegediend. En dat om die voor land en volk zoo rampzalige overtredingen van een luci fertje in plaats van een leertje, een roestvlekje, een gestopte muizenbeet enz. enz. Werkelijk een schande voor ons lege en ons volk, wanneer op dergelijke mid deleeuwsche wijze wordt opgetreden. Naar wij vernemen zal uit Tilburg en uit Waalwijk een adres aan den minister gericht worden, om diens hulp en be scherming tegen een dergelijk landweer inspecteur in te roepen. In ons volgend nummer hopen wij op te nemen, hoe majoor Dommers optreedt tegenover burgerlijke autoriteiten. Plotselinge dood. Hedenmorgen werd de heer W. wo nende aan de Burgemeester v. d. Klok kenlaan, dood op zekere plaats gevonden. Hij was 's morgens gevallen en vóelde zich alleen een beeije onwel, verder is hij niet ongesteld geweest. Het schippersdochterke dat voor ongeveer een paar jaren beklemd geraakt was tusschen muur en tram aan de haven alhier en toen ernstig inwendig gekneusd en sindsdien in 't gasthuis alhier werd verpleegd, is thans na eene operatie in het ziekenhuis te 's-Hage, overleden BESOIJEN. Als een bijzonderheid kan worden vermeld,<*at bij den heer Jac. Both al hier een jonge kip een ei heeft gelegd, dat on- geveer een ons zwaar woog. tiet merkwaar digste is echter, dat dat ei twee gewone dooiers bevatte, terwijl binnenin zich nog een ei bevond .-net harde schaal, ter groote van een duivenei. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Ge meente alhier is j.l. Maandag herkozen de heer A. P. Maijers. SPRANG. Men is thans drnk bezig met het in orde brengen der straatlantaars. Zaterdagavond a.s. zal, naai we vernemen de nieuwe verlichting in gebruik worden genomen. Donderdagavond ten 6'/4 uur openbare raadsvergadering alhier. WASPIK, 26 Nov. Zondag 1.1. spaelde Brabantia alhier een competitiewedstrijd te gen Sparta te 's Bosch op het terrein van laatstgenoemde vereeniging. Brab. won met 4-2. Een gecombineerd elftal van Brab. II en asp-leden speelde een vriendschappelijken match tegen Olympia uit Vlijmen. Stand 61 in 't voordeel van Viymen- Van de werf der N. V. Scheepsbouw- werven v./h. P. en A. Ruijtenberg alhier liep met goed gevolg te water het van staal gebouwde sleepschip *Erant Gérard', groot - 276 ton. voor rekening van den Heer Jean Panlissen te Uijckhoven. (Belg Limb.). De kiel zal gelegd worden voor een sleep- kaan, lang 60 M. breed 6.60 M. diep £.20 M, groot 540 ton, voor rekening van den heer W. Gorissen te Vocht (B.). Bij A. H. alhier had men een pak op de drooglijn gehangen. Toen men bet binnen wilde haleD, was het verdwenen. Van deu dader geen spoor. Bij eene vechtpartij op de scheepswerf alhier sloeg H. V. zijn tegenstander L. V, geducht met een stuk honf, dat voor laatstgenoemden geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij den heer A. Smeur werden 16 kippen en 1 haan gestolen. Bij den heer B. Bont Azn. 6 kippen. Kippenhouders, weest op uwe hoede. De heer E. T. Struif, zuivelconsulent Breda, houdt Dinsdag 2 Dec, des nam. om 6 uur bij Mej. M. de Bont te Waspik een lezing tot oprichting van een fok- en controlevereeniging. Zondagmiddag reed zekere N. v. B. van Dussen tegen voerman de H's rijtuig achterwiel. Het rijwiel van v. B. werd ver nield, doch de berijder bezeerde zich geluk- cig niet. De H. had geen schuld aan dit ongeval. CAPELLE. Aanstaanden Vrijdag zal in afwijking met andere jaren, bet melkrijdeu voor onze zuivelfabriek ,/De Toekomst* worden aanbesteed. Deze aanbesteding zal plaats hebben in het café van J. Treffers des avonds om 7 uur. De verbouwing bij het station Kaatr- aeuvel-Capelle schiet hard op. Binnen drie weken denkt men gebruik te kunnen maken van de daar te leggen wissel met bijbe- loorend emplacement. Door onze zaugvereeniging 't Rozen knopje zal de volgende maand een uitvoe ring gegeven worden in het café van den heer Van Dongen. De juiste datum daar voor moet nog bepaald worden, vermoede lijk 8 of 9 December. Den laatsten tijd worden aan den Loonschendijk allerlei baldadigheden ge pleegd, 0. a. is reeds herhaalde malen bij mej. de wed. J. v. B. het hekje voor het huis weggehaald. Ook van andere personen vernamen wij klachten. Verdacht worden jongelui, die herhalingsouderwijs aan de openbare en christelijke school bijwonen alsmede catechisanten. Werd eerst medegedeeld, dat de rede rijkerskamer nVriendentrouw* dezen winter geen uitvoering zou geven, thans kunnen we tot ons genoegen mededeelen, dat men van be sluit veranderd is en er in December wel een uitvoering gegeven zal worden. RA ^MSDONK(Dorp), 25 Nov. Op de bij P. Boons gehouden vergadering van het Veefonds werden de heeren J. Knaap, P. v. Strien en J. Vissers als bestuursleden her kozen. Daar de heer J. Vissers voor de herbenoeming bedankte werd in diens plaats tot bestuurslid gekozen de heer J. de Bont van Dijk. De heer G. Kommers van R'veer, on derwijzer te Halle, is benoemd tot onder wijzer met verpl. hoofdacte te VlaardiDgen. De heer J. v. Strien was in Buiten dijks met de paarden van den heer P. Knaap aan 't ploegen, toen plotseling een der paar den in den sloot sprong. Het kostte groote moeite, het gespan met de ploeg weer op den kant te krijgen. De heer J. Schoenmakers viel vau een strooberg in zijn schuur, maar kon zich gelukkig nog vastgrijpen en zijn leven red den. Met een ladder werd de heer S. uit zijn benarde positie bevrijd. R'VEER, 25 Nov. Voor het examen vrye en ordeoefeningen gehouden te Breda, slaagde o.m. onze dorpsgenoot Ai J. v. Ünzenoort. Geslaagde proficiat. DEN BERG, 25 Nov. Terwijl het per soneel van het stoomschip //Thor VI', van de reederij Arie Smit, enkele lantaarns met benzine aan het vullen was, vatte het ge makkelijk brandbaar goedje vlam. In een oogenblik stond de geheele achterkajuit in De Echo van het Znideo

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5