Notaris RlETR A HET ZUIDEN PC MI1ÏÏWS ÏÏIT BEÏÏSPBK. A F. C, R00THAERT IS NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Ingezonden Stukken. Uitvoeringen. Handelsberichten. publiek verkoopeu Stoom-biljirtfabriek brand. Dadelijk werd echter de stoomspuit in werking gesteld en zoo'n massa water in het vuur geworpen, dat men het spoedig meester was. Persoonlijke ongelukkeu kwamen niet voor. RAAMSDONKSVEER. Dinsdag vier de de WelEerw. Heer Ds. Meischke het feest zijner vijf-en-twintig jarige ambts vervulling. Reeds vroeg in den morgen kon men zien dat dit heugelijk feit niet onopgemerkt zou voorbij gaan. Prachtige bloemenruikers, een menigte kaartjes, brieven, ook telegrammen werden aan de pastorie bezorgd. De kinderen der Ned. Herv. School zongen hem een paar toepasselijke Psalm verzen toe. (Ps. 103: en .'de zegenbede uit Ps. 134). De receptie, gehouden van 2-4 en van 7-9 uur werd verbazend druk be zocht. Het Hoofd der burgerlijke ge meente deed van zijn achting blijken armeren zoowel als meer gefortuneerden belden kwamen hem feliciteeren. Namens de Hervormde Gemeente werd hem een boekenkast, een schrijf bureau, benevens een album met op dracht aangeboden. De ringbroeders vereerden hem een keurig gebonden boekwerk als blijk van goede vriendschap. Een vriendenkring bood hem een twee tal eenig mooie schilderijen aan. Een prachtige stoel, een haard enz. behoorden eveneens tot de cadeaux van dezen dag. Een zijner vrouwelijke leerlingen schonk hem een geborduurden tekst, waarover ZEerw. kort geleden eene predicatie hield. (Filipp 4:5b) Een vriend in Indië zond een Indisch muziekinstrument. Hoe heerlijk al deze bewijzen van dankbaarheid achting en vriendschap voor den algemeen geachten en door velen beminden Herder en leeraar I Moge het hem gegeven zijn nog vele jaren in den dienst zijns Heeren werkzaam te zijn. Het kiescollege herkoos in zijn laatst gehouden vergadering als Ouder ling den Heer A. Redeit en als Diaken den Heer D. Konings Az. Beiden namen deze benoeming aan. HERPT, 25 Nor. Zondagavond gaf onze harmonie fDe Eendracht'' onder leiding van haren nieuwen directeur den heer S. Spiero, uit 's Bosch, haar le winterconcerf. Waren de verwachtingen van den heer Spiero hoog, hij heeft die niet beschaamd. In 2 maanden tijds heeft hij het corps op een hoogte gebracht, dat elk nummer correct zuiver en met nuanceering musicaal ten ge- hoore werd gebracht. Na ieder Duinmer was dan ook een hartelyk applaus. Dit kan ook niet anders, want onder leiding van zulk een directeur is sncces altijd verzekerd. Het komische gedeelte gegeven door de werkende leden der harmonie, was in goede handen en ieder had veel succes met zijne voordrachten. Vooral de heer W. Kuijs muntte uit met zijn voordracht #Toon de Straatveger* waarmede hij pas te Haarsteeg op een wedstrijd den 2en prijs verwierf. De directeur vergastte ons op eenige prachtige viool-solo's, welke algemeen in den smaak vielen en een daverend succes had den. Hij is een mee3ter op zijn instrument. Wij hopen, dat onze harmonie op den ingeslagen weg onder de bezielende leiding van den heer Spiero moge voortgaan. Een woord van dank aan den heer Spiero en de muzikanten is wel verdiend. De president de heer A. Buijs bedankte na afloop het publiek voor de trouwe op komst en deelde mede, dat het 2e winter- concert spoedig zal volgen. TILBURG, 25 Nov. Heden werden candi— daat gesteld voor den gemeenteraad in district II (vaoatnre A. Arts) de heeren mr. 'P, M. Arte, S. van Maurik en A. v. d. Veen (S. A. P.) In district III (vacature A. CooJe) de heerec W. Appels Kooien, J. M. Koeken, C. J. Kaaymakers, F. A. Smolders en A. v. d. Veen (S D A P) BESOIJEN Hedenavond ten 67iOarzalde raad dezer gemeente eene openbare raadsver gadering houden. pijen als voor de reizigers, die dien dag door de Gorkumsche markt zeer talrijk waren, niet alleeD zeer hinderlijk, maar bovendien ook zeer nadeelig voor de eerste. Twee harer booten »de stad Heus den* en »de Metta* bekwame zoodanig averij, dat ze de terugreis naar hier niet konden volbrengen en nog wel eenige dagen noodlg zullen hebben, alvorens ze volkomen hersteld zijn. -• Ook de andere booten voeren met zeer veel vertraging. Kaatsheuvel, 25 Nov. 1913. Poot gebroken Bij den landbouwer Rombouts schrok Maandagmorgen een vetgemest kalf van de kat. Het kalf maakte een dollen zij sprong met 't gevolg dat het zijn poot brak. 't Beest is moeten afgemaakt wor den, maar is natuurlijk voor de con sumptie goedgekeurd, zoodat de schade nog niet heel groot is. Vechtpartij. Zondagavond is alhier van 't mes ge bruik gemaakt. Eenigszins onder den invloed van sterken drank kregen op 't Gijzenburg een viertal twist, 't Mes werd voor den dag gehaald en zekere C. C. kreeg daarmede over de hand een zoo- danige^snede, dat de pink bijna afge sneden was. Ook aan 't hoofd was hij gewond. Als verdacht zijn Maandag morgen door de marechaussee's aange houden v. V. en D., die echter later weer op vrije voeten zijn gesteld. jaarmarkt. Telken jare moeten we van de na- .jaarsmarkt getuigen, dat ze hoe langer zoo minder druk wordt- Was de voor- jaarsmarkt dit jaar alles, de najaarsmarkt was niets, 't Weer werkte dan ook, even min als het vorig jaar, in 't geheel niet mede. 't Is al niet zoo geheel aangenaam tusschen de tenten en kramen te mogen spatten in een vuilen viezen modder en een paar koude natte voeten op te loo- pen. Dat alleen doet vele menschen terugschrikken. Aan koopwaar was geen gebrek, maar aan koopers en vooral aan lust tot kooptn faalde het. Alleen 't middaguur bracht wat meer leven en beweging, toch bleef het een slappe markt. Rundvee was er in 't geheel geen aangevoerd en slechts twee manden biggen, waarin weinig handel was- Gemeenteraadsvergadering. Vrijdagmorgen 28 November ten 10 uur openbare vergadering van den ge meenteraad. Doch Schwamm driiber Onze rust- beschermers doen des avonds goed hun plicht, daar kan niemand over klagen, excuus ik vergis me, ik bedoeldaar kan niemand zich tegen verzetten, wat ook in geen enkel onzer Kaatsheuvelsche hoofden zou opkomen. Allen zoo bang voor onze Hermandad's als muizen voor de katten! bezonder te s'nachts om één en twee uur als Morpheus hen in zijn macht heeft. Jammer, dat die glazen niet wat harder rinkelen al was 't maar zoo luid, als onze gemeetetoren zijn tien slagen doet dreunen, misschien het dan ook wel door onze goede garde pêche gehoord was. Allons 't is weer voorbij en nog alleen goed voor ververs en schilders 1 Deze zijn de eenigsten. die daarmee nog blij kunnen zijn, maar meer zouden er blij zijn, als onze garde- du- café 's avonds om tien uren even kwam waarschuwen, voor 't potlood te gebruiken en onze garde-de-la-rue om èèn of twee uur zonder pardon optrad. Mijnheer de redacteur, nogmaals m'n dank. OBSERVATOR. Kaatsheuvel, 21 November 1913. Hensden 26 Nov. 1913, Tooneelavond. Vrijdagavond geeft de tooneelvereeni- glng >kunst en vermaak" in het Patro naatsgebouw haar eerste uitvoering. Ten tooneele wordt gebracht>Selim, de Ne gerslaaf, tooneelspel in vijf bedrijven als uur. van aanvang is bepaald half acht. Tevens verleent genoemde vereeniging heden avond hare medewerking op het concert aangeboden door de Fanfare* met de voordracht van een zestal ko mische nummers. Tetigevo/ge van de mist. De mist van Maandag was zoo voor de Ver. Heusd. Stoombootmaatschap- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur Een plaatsje s. v.pl. in uw veelgelezen blad. Ik kom zoo weinig, ergo, rede neer ik, 't wordt me niet geweigerd. Mijn dank reeds, vóór 't geplaatst is. Het doel van mijn sehrijven Och men schrijft soms, zonder dat men weet suc ces te kunnen hebben. Om 't succes schrijf ik ook niet, nog minder om een polemiek uit te lokken, alleen maar om... omdat 't gelezen zou worden. De men schen lezen graag in de winteravonden en bezonder als ze slag tien uur reeds thuis komen; een tijd, te vroeg om naar bed te gaan en te laat om in de kroeg te zitten. Te laat om in de kroeg te zitten Zou men beslist zoo vroeg reeds met alle geweld naar huis willen Och men ging dan ook wel al sloeg de klok eerst om elf of twaalf uur haar waar schuwende slagen. Toch nog maar een groot gemak, dat we zoo'n secure klok op ons gemeentehuls hebben, die haar dreunende slagen over veld en beemden doet klinken dat alles davert en zelfs onze wakkere Hermandad's op 't zelfde oogenblik doet grijpen naar de deurknop onzer café's, zoodat amb tenaar en burger opvliegt en naar buiten stormt zijn vroegeren schooljongenstijd benijdend, toen men ook vijf minuten over negen nog met een gerust hart voor meester durfde verschijnen die re de verstond en waar een achter van de huisklok of een niet-gaar van 't mid dagmaal nog als verschooniog kon gel den. Verschooning Stil 1 ik hoor mompelen ik hoor ook dankbare, geruste stemmen, blij om 't niet doorgaan. 't Niet doorgaan 1 Wel ja, onze Kaats heuvelsche klok houdt er dikwijls Kaats- heuvelschen tijd op na, die echter wel eens meer dan tweederde minuut met onzen Amsterdamschen verschilt, of schoon 't tijdsverschil maar ja had ik nu maar doorgestudeerd— 'k geloof (60 min.: 15): 6 2/3 min. Kaats heuvel lag vroeger '/6 0 O. L. van Am sterdam bedraagt: Daar houdt onze nachtwacht natuurlijk rekening mee Beaoijen. Maar. maar Dat is nu 't -gevolg van eeu sprookje I Dat plekje zou Besoijen zijn Kom, kom. 't Begint er daar al wat aardig uit te zien. De Oostelijke helft Is weer rein, en »Dem Reiue ist Alles rein.* Men gaat bij het lezen van een sprookje aan haarklooverij doen, leest verkeerd, maakt averechtsche gevolgtrekkingen en wordt eerlijk gezegd wat hatelijk. Wat een dwaze uitlegging van het woord eenvoudig. seenvoudig onderworpen- en tevre denheid in 't opgelegde lot*. en dat in een sprookje. Mijnheer B. (tusschen haakjes U zeide »menheer* en een meneer Is in mijn vocabulaire zooiets, waar je den neus voor optrekt.) Mijnheer B. heb ik goed tusschen de regels gelezen Hebt U getracht een >oratlo pro domo* te houden Ik las zooiets van arcadisch en jeremiaden. Dat deed me denken aan een schoolmeester (geen onderwijzer). Maar dan beter op 'de beteekenis dier woorden letten. Heb ik jammerklachten geuit, zooals eertijds Jeremia Lees dan nog maar eens een episteltje van dien Profeet. Mijnheer B. U kent de Besoijensche inwoners enkele negatieve eigenschappen toe. Leer van die in stilte mor renden te worden als zij, namelijk geen ingezonden stukken schrij vende burger, of er moeten redenen voor zijnüiet luidruchtig protestee- rend, tenzijop een plaats en tegen personeD, waar uw protest iets kan uitwerken. Wat hebt ge er aan in een plaatselijk blad op deze wijze 't overkropte gemoed te luchten over onvoldoende salarieering der onderwijzers. Daarbij hun positie te durven vergelijken met die van een veldwachter een koddebeier een schabeletter 11 't Beroep van den onderwijzer is practfsch, maar ook ideaal. Dat de praktijk hem niet betaalt op een recht vaardige wijze, zoo iets is treurig voor den onderwijzer en 't schaadt onderwijs en stand. Maar zijn ideaal goed te doen voor de maatschappij wordt er niet door belet, Het krantenlezend publiek zal den noodstand niet verhelpen, terwijl het onderwijzerschap (dat priesterschap van den 2en rang) er door gekleineerd wordt. U ontkent niet, dat de salarissen van burgemeester en secretaris verbe tering behoefden. Welnu, laat die ver heugden dan een onvermengd genot smaken. Gaarne erken ik, dat beter was geweest, als dat geld verdeeld ware over al de ambtenaren, die 't noodig hadden, dus ook de onderwijzers. Wederom tot slot een wensch Laat kleine zaken niet uitdijen tot groote woordeD, die groote ruimten in kleine couranten beslaan, zonder groot nut te stichten. A. P.S. Hierover senrijf ik niet meer. Misschien later nog een ander sprookje, zoo de Geachte Redachtie me zulks toestaat. A. Het treurig kluchtspel. (In drie bedrijven naar het leven.) Eigendom van den auteur. o maar 'k voel den zwaardslag [nog op 't hoofd, en hier in 't hart den wrok Kom, thans vernieuwen we ['t gevecht, En toonen wie we zijn. De strijd moet tusschen ons jbeslecht o EERSTE BEDRIJF. Tooneel: Gasthuisstraat, vooraan, na bij de Markt, rechts. Zondagavond circa 10.15 uur. Een troepje brooddronkenen, of jenever-dronkenen, zette de buurt op stelten, maken ruzie, vloeken, tieren uitvechtend een oude veete, slingeren armen de lucht in, met hun uitersten neerkomend op des tegenstanders li chaam. Toeschouwers eenige huiswaarts keerenden, plus twee machtspersonen. Deze laatste, met kinderarmpjesachtige gummi's gewapend, laten tieren, laten razen, laten vechten en beschouwen de zaak van uit de duisternis. Tot het ge heel uit elkaar gaat en een of meer der krakeelende voor slot een der ordebe wakers met een aantal lief-zoete naamp jes begint te bestempelen dezen echter, als weleer de gelukzalige Tob, blijven geduldig, als stonden ook zij vol zweren, laten het zich aanleunen uitgescholden, uitgedaagd te worden. Als het hun be lieft keeren de ordeverstoorders huis waarts, op een afstandje en een eindje weegs gevolgd door Hermandad TWEEDE BEDRIJF. (Acht dagen later,) o >De torenklok klepte in 't holst van den nacht, En dreunde langs de [velden o Het was een tooneel, hel penseel van den kroeg-interieuren-schilder, den vader- landschen Jan Steen waardig, het binnen ste van dat kalme, vredige cafétje, vor mend de Zuidoostelijke grenszuil van het in 't donker wegdoezelend marktveld, met zijn nog hel verlichte vensters, den ln motregen slenterenden Zondagsvier- der, tot een laatst bezoek noodend. 't Is als een moment van de roerendste kalm- rustige gerustheid, dit pleisterplaatsje op 't botspunt der vier Hoofdwegen, welke straks de huiswaarts keerende, uit- of moe- of slap-ter-been-geruste Zondag-rustenden in hun breeden mond zullen opslorpen om ze neer te spugen in de respectieve, groote of kleine cel len, aanhangsels hunner beide zijden. Vaak heb ik dat stukje vaderlandschen grond vergeleken met het hartje van Hollands handel en scheepvaartde groote Maasstad. Zie, dan lijkt me de P.-straat de Noord met Lek, met de H.-straat als de Rotte en de M.-straat voor Nieuwen Waterweg, samen vormend de Rotterdamsche haven ons marktveld. Als vuur- of lichttorens, veilige plaatsen voor ankerende booten, doen de drie hoek-café's hun diensten, en als de ba sis, als de Pier, waarop 't geheel uit loopt, als 'n trouwe wachter, schiet de Zuidoostelijke punt z'n stralenbundels over >haven« en omgeving. Want, 't is avond, donkere avond zoo'n onheil voorspellende, bloed en moord geurende donkerte, messengeflik- kermaar neen, daaraan denken wij sinds lang niet meer, die tijd was eens, maar is reeds lang voorbij, Godlof en dank zij ons kranig korps rijkspolitie. Neen, tiet langer meer zijt gij treurig vermaard om bekkensnijderij, gij, dier bare heimath, maar vermaard blijft gij, bekend in uw omgeving en ver daarbui ten, van wege daarover verder. In het binnenste van den Zuidooste lijken hoek van het marktveld geurende sigaren en hoofd-rood-makende spiritua- len. 't Mogen er een dozijn geweest zijn, die, hangend aan buffet, of hand-onder kin aan tafel, of schrijlings op hun zetels, om beurten hun dubbeltjes opdiepen, om den café-restaurateur, wiens zwaar ade men van bard-gewerkt hebben .getuigt, hun gelag te betalen, 't Loopt naar 't slot, d.w.z. naar sluitingsuur reeds lepelt men de laatste natte suikertjes op, 't laatste kletske bier verhuist van glas naar maag, als „de torenklok klepte". Gelukkig was het slechts de officieele klok, die 't officieel uur aankondigt en juist d a t is gelukkigwant zie je, dat officieele uur is juist niet officieel, om dat die officieele klok (de stadhuisklok) dergelijke abnormaliteiten in haar gang vertoont, dat wij weldra vreezen mogen, haar naar Vught te zien verhuizen. Im mers, niet zelden begint dat lieve ding op eens te slaan en zij ziet er dan niet op, zoo'n dertig of veertigtal bons-harde slagen van af den hoogen stadhuistoren op 's Heeren straten te laten neertuime len. Bovendien stoort zij zich nog aan den meridaan van Greenwich, noch aan de vaststellers van den Amsterdamschen tijd, noch aan Willem van Bommelzij gaat zoo vlug en zoo langzaam als zij dat in de bekende stadhuiselijke waan wijsheid verkiest. Zoo ook nu. Die officieele klok dan klepte en ratelde tien op een volgende keeren, ondanks dat zij wist, dat zij pl.m. 8 minuten voor de kerkklok of plm. 8 minuten voor Amsterdamschen tijd was. Echter, 't officieele sluitingsuur was daar, hoewel niet 't reéele. Dientenge volge begonnen de boven verhaalde bezoekers van de Pier zich zoetjesaan (sommige moeizaam) van hun plaatsen te verheffen en neigingen tot vertrek te toonen. Tot opeens „de torenklok klep te' weer en nu was 't de kerkklok, bij gevolg 't z.g. Amsterd. tijduur, of 't ware en waarachtige sluitingsuur voor alle publieke vermakelijkheden, van ons zoo dierbaar oordwie daartegen zondig den waren des wrekenden arms en des verbalen-schrijvende-potlocds der Her- mandad-tianen schuldig. Maar reeds bij den eersten van den toren rollenden slag stonden 't dozijn bezoekers van 't pand, wijk.,G. straat nokadastraal bekend no. zooveel en zooveel, recht op hun onderdanen en trokken processie- gewijze naar de uitgangde voorhoede trok de deur open, toen, Enkele oogenblikken vroeger, als die eerstgenoemde officieele rammel op goed geluk haar tien slagen neersauwel- de, schenen vooraan in de Noord een paar gevaarten van hun ankers te rukken en zeilden, met een ferme bries in den rug, langs de oevers, havenwaarts 't Leek oorlogstijd geen licht in top tusschoa de zijzwaarden en den romp een donker uitziend, dik-rond voorwerp, mo gelijk dienend in tijd van storm. De voor bij gevaren eerste twee ankerplaatsen, werden, schijnbaar van wege hun donker te, in orde bevonden, doch no. 3, bo venvermeld, straalde nog in vollen glans, iets, wat vooral in oorlogstijd na gezet uur voor alle havens verboden is. t Was dan ook, dat de respectieve roeren te lij gegooid werden en men links de haven opstoomde, om, met 'n kranigen uithaal, roer te loever wendend, op den Zuidoostelijken hoek aan te hou den en men met wel doordachte krijgs list, met zoo'n >bons-zee-Bet«, recht- streeksch met den voorsteven de poort invoer, envictorie, victorie, 't pleit was gewonnen. Toen Maar wat bazel ik, daar heb ik nu 'n geschiedenis neergeschreven, die met alles niks te maken heeft en die ik de zer dagen las over de verrassing eener plaats in oorlogstijd. ROSKAM. (Slot volgt.) 's BOSCH „Casino" Vrijdag 28 Nov 8 uur, „Het geheim" vau Berstein, door „Het Nederlandsch Tooneel" te Amsterdam Concertgebouw Toonkunst-concert „Die Scböpfung" op Zaterdag 29 Nov 1913. Aanvang 8 nur u BESOIJEN, 25 Nov. De prijs der boter was heden op de markt Hoogste prijs 1 1,27. Laagste prijs f 1,20. Eieren 7 a 8 cent per stuk. te DusseD, zal te Meeuwen bij DE GRAAFF op Donderdagen 4 en 11 December 1913, voorm. 11 uur precies Voor Mej' de Wed. D. VerhageD, Het best Bouwland te Meeuwen West Hengmen'g, genaamd «de geploegde 8 hont,« sectie C 110 en 111, groot 1,21,10 heet., in 2 perc. en in massa. Betaling II Januari/1914. Aanvaarding dadelijk. 5625 TILBURG. Neem onze geruischlooze bil jarts, geen trilling, geen bandge luid, absolute stabiliteit. Van 0)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 6