Tweede Blad. SUNLIGHT V Abonneert U op dit blad. Gemeenteraadsvergadering. Sport. NUMMER 96. ZONDAG 30 NOVEMBER. 36e JAARRGANG. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. oo SPRANG. Openbare vergadering van oen raad dezer gemeente op Donderdag 27 Nov. des avonds ten ó'/z uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. Meijer. Ongeveer kwart voor zeven uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig is de heer Rijken. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen schrijven van Ged. Sta ten, houdende mededeeling dat bezwaar bestaat voor goedkeuring van het raads besluit om alles op de gemeente-amb tenaren te verhalen. Uit het schrijven blijkt iat Ged. Staten bezwaar hebben om op de ambtenaren, die met October in dienst zijn 3°/0 en 5°/« te laten verhalen aangezien dat een groote vermindering van salaris is. Voorzitter. Ged. Staten willen 2*/# en 3°/» verhaald zien, meer niet. Met algemeenc stemmen wordt daar toe besloten. 2. Verhuring kamer onder het raadhuis. Voorzitter. P. de Jong wil de kamer onder het raadhuis weer voor f 40 per jaar huren. Wordt besloten weer te verhuren. 3. Voorstel van B. W. om voor de wintermaanden van 1 December tot 1 April tot lantaarnopstekers te benoemen C. Bogers en B. van der Linden tegen eene vergoeding van f5 ptr maand. Bogers zal de lantaarns dan aansteken van Vrijh. Cappel tot aan C. v Beek en B. v. d. Linden de rest. De Jong. Zijn ze bereid voor dat bedrag 't te doen. Voorzitter. Ja. Met algemeene stemmea wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorzitter. Er moet een bode worden benoemd die het raadhuis moet schoon houden. B. en W. stellea voor de echt- genoote van den veldwachter mej. C. Treffers te benoemen tegen een salaris van f43. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten, Hierna wordt de vergadering gesloten. Nederlandsche voetbal en hoe het te verbtteren. James Wilson, de oefenmeester van V. V. A., die vroeger voor Preston North End speelde en oud-Schotsch internatio naal is, schrijft in de Revue over het Nederlandsch Voetba'. Hij behandelt het koppen, het opvangen en stilleggen van den bal en gaat dan de verschillende onderdeelen van de ploeg na. De N. R. C. vertaalt er het volgende uit De do elver de dig er. Het spel van den gewonen Hollandschen doelman staat onder het gemiddelde peil, en dat komt alleen, doordat men een verkeerde speel wijze volgt. Een doelman mag een bal alleen wegschoppen of wegstompen, wan neer hem geen enkele andere wijze om den bal te spelen meer open staat. Belde methoden zijn te gevaarlijk en in Enge land wordt een andere manier van spelen dan ook beslist veroordeeld. Ten allen tijde moet de doelman trachten den bal in de handen op te vangen en daarna in het veld te trappen. Doelverdigers mogen ook bedenken, dat de spelregels hun voldoende bescherming verleenen, daar men slechts aangevallen mag wor den, wanneer men den bal in handen heeft. Ik leg op dit punt ook daarom den nadruk omdat ik hier herhaaldelijk 'n voorhoedespeler op den doelverdedl- ger zag inloopen, ook al had hij den bal niet bij zich. Dit maakt den doelman zenuwachtig en bevreesd, zoodat hij zijn plicht dan slechts op minder goede wijze vervult. Van de achterspelers heb ik weinig te vertellen in Holland heb ik Verschillende uitmuntende achterspelers gezien. De eenige opmerking, die ik zou willen ma ken, is, dat ze hun gewicht niet voldoende gebruiken. Een goede en degelijke schou- deraanval behoort bij voetbal. Maar laat het altijd eerlijk geschieden 1 Over de middenspelers heb ik meer te zeggen, omdat zich hier een zwakheid vertoont, die zich zelfs ontwikkeld heefr. Het aanvallen is in den tfcgel voldoende, maar meestal falen de middenspelers in de verdeellng van het spel. De midden- Unie is de ruggegraat van een elftal. Goede voorwaarts, zonder behoorlijke voeding door de middenspclers, kunnen niet veel uitrichten. Het is daarom voor een middenspeler niet voldoende om den tegenstander den bal af te nemen en dan weg te trappen. Heeft men den voorwaarts den bal afgenomen, dan heeft de middenman pas de helft van zijn taak vervuld. Hij moet daarna den bal opbrengen tot hij een speler van de tegenpartij naar zich toe getrokken heeft, waardoor zijn eigen voorhoede een man netje minder tegenover zich krijgt, eerst dan en eerst dan alleen moet de midden speler den bal afgeven. Op die wijze worden de middenspelers een soort van hulpvoorhoede en komen dikwijls in de gelegenheid direct een schot op het doel te doen, hetgeen groot voordeel oplevert. Het is juist deze taak, om de voorhoede te volgen en te steunen, die ik hier bij de middenspelers mis, en ik ben er vol komen van overtuigd, dat, indien de middenlinies dit veranderen, het de waar de van het spel van hun ploeg belang rijk zal verhoogen. Nu ik dit punt be sproken heb en het groote nut van het volgen van de voorwaarts heb bepleit, durf ik te zeggen, dat de zwakheid van de Hollandsche voorhoeden meer schijn baar dan werkelijk is Van het voorhoedespel kan ik overigens zeggen, dat de tactiek in het midden goed is, doch zoodra komen de spelers bij het doel of al het goede werk wordt te niet gedaan doordat zij uitzien naar weergegeven doelpunten (gift goals). Dit is een verkeerd idee en een zeer slechte gewoonte, welke naar ik hoop alle voor hoedespelers zullen trachten af te wennen. Zoodra de voorhoede dicht bij het doel komt, moeten de spelers onmiddellijk schieten (first time) en niet heen en weer drijven om een opening te zoeken, die nooit komt. In den regel verliezen de voorwaartsen dan ook den bal, voordat zij tot schieten zijn gekomen. Daarom herhaal ik nog eens schiet onmlddelijk, beter te schieten en het doel te missen dan heelemaal niet te schieten. Wanneer gij u op schieten blijft toeleggen zonder den bal eerst stil te leggen, dan moet het succes eens komen, omdat een rol lende bal met veel meer kracht kan in gezet worden. Nog een enkel woord tot hen, die schieten. Wees niet ontmoedigd, indien ge mist, doch ga door met pro- beeren. Het motto is dus schiet hard, schiet dikwijls en schiet laag. Laten hieraan alle voorhoede-mannen steeds denken 1 De stijl van het spel, dat hier meestal gespeeld wordt, is ongeveer hetzelfde als dat van de amateurs in Engeland. Het is of de individueele manier (ieder speler te veel op zich zelf spelend) óf het kort passeeren. Nu zijn beide deze stijlen zeer aange naam te volgen uit het oogpunt van den toeschouwer, maar in doelmatigheid halen ze het niet bij 't open combina tiespel der Engelsche League clubs. De individueele stijl is nooit van veel waarde geweestdaarentegen vereischt het kort-passeerspel een buitengewone bedrevenheid van de spelers, wil het veel effect hebben. Men ziet hieruit dat het zoogenaamde open combinatiespel het meest aanbe velenswaardige is. Hierbij wordt bedoeld dat de bal van den een naar den ande ren speler gaat met lange overzetten. Deze overzetten moeten steeds naar vo ren geschieden en altijd geplaatst worden vóór den speler, naar wien men toe speelt. Doet men dit laatste, dan kan de speler, die naar den bal toeloopt, hem meteen in de vaart meenemen, zoodat men veel sneller vooruit komt. Plaatst men een bal precies voor de voeten van een voorwaarts, dan geeft men de tegenpartij gelegenheid dien speler te dekken, ter wijl hij bezig is den bal in zijn macht te brengen. Daarom, indien ge passeert, passeer altijd vóór den speler en niet naar hem toe. De binnenrechts Speler zou ik willen aanraden den bal naar den linksbuiten te plaatsen en vice versaop die wijze wordt de verdediging der tegenpartij telkens uit elkaar gehaald. In het voetbal is er niets dat zooveel succès brengt als deze snelle en lange overzetten naar den anderen vleugel.'' Wanneer wij eens nagaan of bovenstaan de raadgevingen, door de W.V. spelers in praktijk worden gebracht, dan consta- teeren we dat doelverdediger, achter- en middenspelers vrijwel de aangegeven methode volgen. Alleen zouden we tegen overdrijving willen waarschuwen. Een flinke verre trap kan in sommige ge vallen meer nut hebben, dan een al te ver opbrengen. De voorhoede mist nog veel van het geen Wilson aangeeft, vooral de zinsnede over schieten mogen onze spelers wel eens goed in het geheugen prenten en trachten de aangegeven wenken in prak tijk te brengen. Ook op hetgeen hij schrijft over kort passeeren en open com binatiespel wenschen wij met nadruk te wijzen, daar ons inziens door de geel zwarten wel dat al te veel met korte pasjes gewerkt wordt. Wij zeiden reeds vroeger, dat dit voor de toeschouwers zeer prettig is om te zien en wanneer men over vijf uitstekende voorwaarts be schikt ook wel succesvol is, maar als men naast het kort passeeren ook het openspel benut, kan men een verdedi ging dikwijls heelemaal in de war brengen. Ingezonden Stukken. (Builen veumtwoordelijfcheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Gokesprijzen. In de Bossche en Tilburgsche bladen en ook in die van andere plaatsen, kan men geregeld eene advertentie zien, van de gasfabrieken, waarin de prijzen der cokes worden medegedeeld. Bij de voortdurend wisselende prijzen was eene mededeeling daarvan in dit blad zeer gewenscht, ja noodzakelijk zelfs. Ik weet wel dat de prijzen voor de raam van 't kantoor der fabriek wor den aangeplakt, maar men kan toch niet geregeld daar zelf gaan kijken of er iemand heen zenden. Laat men cokes halen, dan toch dient men voldoende geld mede te kunnen geven. Voor menschen buiten de gemeente geldt dit nog in hooger mate. Daarom was het zoo gemakkelijk als men hiervan geregeld eene advertentie kon vinden en de kosten zullen toch wel niet zoo bar hoog zijn. Achtend, WAALWIJKER. Het treurig Kluchtspel {Slot.) 't Is zóó Juist, toen die Zondagsche heeren hun uitgangsprocessie aan 't vor men waren, werden zij verrast door de gemeentepolitiewerden dus schuldig bevonden aan overtreding van de wet op politieverordeningen, artikel zooveel, boek zooveel en zooveel, etc. etc.wer den dus opgekalkt. En, och arme, dat zij dat nu juist treffen moesten en dat zij allen zoo goed gekend werden. Ten minste men kon ze hooren opnoemen, wel niet met hun titels, doch met luid- klinkenden naam, en dan schaamde men zich, daar met breede kaken, verwarde trekken en nauw ingehouden woede in den regen te zien staan, de opgeschre- venen, be-kall-zeerdende gemeente lijke en andere autoriteiten, geachte in gezetenen enz.(*) Onmeedoogend wer den zij opgesomd, genoteerd, dus ver- baliseerd en werden ten spot aan de buitenstaande toeschouwers, hun bescha ming verkeerde in woede, hun woede uitte zich in woorden, horloge's werden getrokkeD, vergeleeken, 't was 'n minuut, 'n halve, 'n kwart minuutde heetst ge- bakerden inviteerden de overrompelaars op :n partijtje >boks4, welke laatsten ech ter onzichtbaar geworden waren, als had Justitia als trouwe kloek haar kuikens onder haar vleugels verborgen, hun prijzend en roemend toeklokkend, om 't recht-door-zee-sche, 't zonder-aanzlen- des-persoon-sche van den door hen ge slagen Spaanschen slag. Langzamerhand keerde de rust weer, 't werd donkerder, want de lantaarn bij Toon Span waaide uit (men zei van wege de slechte kousjes), de buurt bewoners zochten hun troost bij Mieke Pluim in de straat der lakens de ver baliseerden, sprekend over lamme hon den (waarvan een hunner thuis 'n ex emplaar had) zakten huiswaarts, bier en daar neuriede men >wij wijken niet, wij wijken niet4 't werd rustig stil als i voorheenEven later slopen twee gedaanten over de plek des onheils, stil, rondwarend, schuwVoor 'n open staand raam zong tergend een gramo phone >Lieb Vaterland kannst ruhig sein4,fest steht die Wacht4 't hield ook op. De nacht was er. No. 3. Eenige half uren later. o >'t Vandalisme brak zich baan, Ontzag noch vlek, noch stad o Kletterend als hagelslag, krakend-bre- kend, rammelden in donkeren nacht, de rustende menschheid ruw wakker schrikkend met groot lawijf, en angst aanjagend als ware 't vernieuwde beel denstorm, de stuk getamboerde rui ten over 's Heeren wegen, doortocht gevend den koud-natten herfstwind, die tot in slaap- en woonvertrek der on derscheidene huizen doordringend de opschrikkende schepselen ruw ontnuch terde, tot de gedachten terugbracht, om te begrijpen en te aanschouwen, wat brooddronkene vernielzucht hun aan richtte. Straffeloos waarden xij rond, de ridders van den nacht, gewapend met steenen of knuppels of anderszins, >klets- klaver n-negen spelend met hun projec tielen op onschuldige ruiten van even onschuldige inwoners, wier eenig kwaad in de oogen dezer ruitstormers, mogelijk alleen bestaat in niet-kwaad-doen. En als duivels verzwolg hen de duisternis, onzichtbaar, ongenaakbaar, straks lach- schokkend, gierend met jenever-zatte, vleeschklomp-lichamen, over hun zoo succesvol bedreven schanddaden, waar van zij de stille, mogelijk onstrafbare helden waren 11 En 'k droomde van dien nacht, van vuig vandalisme, en zag hulzen en bin nenkamers, en schilderijen, gemaakt van twaalf of meer proces-verbaalsche-dag- vaardigingeD, hangend aan muren langs wapenstokken en degens, tronend bove n bedden van rustig-ronkenden, aan wier voeten de grijnzende honden waakten en 'k zag de ruiten-nota's van een vijf of meertal onzer brave inwoners, beloo pend meer dan 50, 60, 70,'t werd onleesbaar, 't aantal tientallen gul dens vastgehouden door ruw-klau- werlge handen, verbergend de schavul- ten-tronie's der aanbrengers dezer schade, wier grinnekend lachen mij deed ont waken Wien gold die grijnslach.???? ROSKAM. Wij hebben de hier volgende aar dige opsomming vao de bedoelde per sonen achterwege gelateD, omdat de om schrijving wat al te duidelijk was, en al moge de misdaad nu niet zoo vreeselijk zijn, men vindt het minder prettig, en persoonlijkheden moeten ook vermeden worden, al zal de bedoeling van dit epistel overduidelijk zijn. Red. Baardwijk, 29 Nov. 1913. Mag ik den heer Redacteur van >De Echo van het ZuideB4 eene plaatsruimte verzoeken in zijn blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Toen ik In de Echo van 1.1- Woensdag las het verslag van de gemeenteraads vergadering van 19 November, viel het mij op, dat over eene zoo belangrijke voor de gemeente financien zoo ingrij pende kwestie *De Pensioensbijdrage voor Gemeenteambtenaren*bijzonder wei nig is gesprokenvooral de bepaling dat de inkoop geheel ten laste der ge meente komt, werd met opvallende snelheid vastgesteld. Ik kreeg zoo den indruk dat onze heeren raadsleden er al even weinig van wisten als ik. Ik heb dan getracht mij meer op de hoogte te stellen en nu komt het mij voor dat B. en W. in het voorstel dat ajj aan den raad voorlegden, wel erg vrijgevig wareu, dit viel te meer op daar de voorzitter Baardwijk wenscht te zien gerangschikt onder de noodlijdende gemeenteo. Hadden B. en W. dezelfde, zelfs nog mildere toepassing dezer pen- sioenswetten voorgesteld, doch alleen voor de lagere ambtenaren, van wier weekgeld kwalijk eene bijdrage kan ge vorderd worden, ware mij djt begrijpelijk geweestmaar voor de hoogere amb tenaren had Ik liever gezien dat meer rekening ware gehouden met de belasting betalers, te meer daar de door de ge meente verplichte bijdrage voor de pen- sioneering harer ambtenaren, reeds zeer beduidend is en de ambtenaren reeds daardoor in zeer gunstige conditie komen, Ter verduidelijking de volgende uit eenzetting. De cijfers van salarissen en inkoop zijn niet volkomen juist, maar zullen toch de waarheid zeer nabij komen. Ik neem de pensioensregellng van Burgemeester en Secretaris waarbij tevens die voor den lsten ambtenaar van den Burgerlijken stand waarvoor zoowat het geheele bedrag dat de gemeente zal moeten bijdragen bestemd is. Het salaris aan deze ambten verbonden bedraagt pl.m. f 1500.— De gemeente moet aan het rijk betalen. voor Pensioen 7°/o van f 1500 is f 105. voor weduwe pensioen 5°/0 van f 1500 is f 75. voor inkoop 8°/o van totaal genoten salaris zijnde bij benadering f 37000. maakt rond f 3000. Dit bedrag moet in 40 jaar worden afgelost met f 4683 voor elke f 1000 is f 140.49 Totaal f 320.49 Hiervan kan op de ambtenaren worden verhaald. voor pensioen 3/7 is f 45: voor wed. pensioen 5°/0 is f 75. voor inkoop 3/a is f 52 68 Totaal f 172.68 Volgens genomen raadsbesluit wordt verhaald. voor PeDsioen '/7 is f 30.— voor wed. pensioen 3/5 is f 45. voor inkoop niets Totaal f 75 Resumeerende Volgens genomen raadsbesluit betaalt de gemeente voor deze ambtenaren f 245.49 Terwijl men had kunnen vol staan met f 147.81 Verschil circa fioo. Heb ik me in den aanhef dezer ver gist en waren de raadsleden wel terdege op de hoogte dezer aangelegenheid, dan komt het mij voor dat zij wel erg royaal met de gelden van belasting-betalend Baardwijk omspringen, hetgeen in elk geval moet worden gezegd van de voorstellers. Heb ik me niet vergist en waren zij niet voldoende op de hoogte, dan hadden zij aan den voorzitter uitleg en toelich ting moeten vragen, die deze zeker den raadsleden niet zou onthouden hebben. EEN BELASTINGBETALER. I Besoijen. Maar, maar Mijnheer A. denkt, dat ik hem on vriendelijk gezind ben. Geenszinsik zou niet weten waarom. Dat ik schreef me neer in plaats van mijnheer, moet aan mijQ onvoldoende ontwikkeling en kennis van politesse worden geweten. In deze mijn gdank voor de school meesterlijke (1) les 11 (Intusschen, als Mijnheer nog eens over haarklooverijen spreekt 1) Averechtsche gevolgtrekkingen is de >dwaze4 uitlegging van het woord een voudigeen blijk van averechtsche ge volgtrekking Mijnheer A., wat hebt ge dan onduidelijk, ik zou zeggen ge leerd, geschreven. Want iedereen kreeg door Uw stuk zulk een idee van de Besoijensche burgerij, als ik trachtte weer te geven. Ik zal, mijnheer A., de woorden ar cadisch en jeremiaden niet meer gebrui ken, als ze onjuist waren gebezigd. We derom mijn dank. Als antwoord op de desbetreffende vraagU hebt geen jammerklachten geuit, mijnheer A., volstrekt niet, U hebt lofzangen aangeheven op de rein heid van den Besoijenschen en geen anderen weg. U wilt mij van de Besoijenaren doen leeren, geen ingezonden stukken te schrijven, of er moeten redenen voor zijn. Als Uw stuk geen jammerklacht was, dan vraag ikwat voor reden had U dan toch, om dat z.g. »sprookje4 als ingez. stuk te doen plaatsen Had ik geen reden Me dunkt, de meegedeelde zaken geven de redenen voldoende aan. Ik moet protesteeren op een plaats en tegen de personen, waar mijn protest iets kan uitwerken. Want't krantenle zend publiek zal den noodstand niet verhelpen 1Mijnheer A., hebt gij U dan tot het krantenlezend publiek ge wend in de hoop, dat deze menschen Besoijeos Straten van alle smetten zou den zuiveren/3 Was het bureau van» De Echo v. h. Z.4 voor u dan ook niet verkeerd kantoor U hadt beter de betrokken autoriteiten kunnen gaan, niet waar Bovendien of mijn klacht bij het ge meentebestuur succes zou kunnen heb ben, betwijfel ik, in aanmerking genomen het resultaat van de klachten der on derwijzers zeiven. (Zie het slot van mijn vorig stuk.) Gelukkige schoolmeester?, die slechts het oog moeten hebben op 't ideale van hun vak. Mijnheer A., U zult toch wel practisch genoeg zijn om in te zien, dat de onderwijzers van dat ideale niet le ven kunnen. Ik geloof, dat de H.H. on derwijzers hun beroep meer als ideaal zullen opvatten, zoodra hun nood is gelenigd. Nu werken ze voornamelijk om een bestaan. Ik vermoed, dat zij geen bezwaar zou den maken tegen een betiteling van het onderwijzerschap als een »p;iesterschap4 van een minderen dan den tweeden rang, als ze een billijke verhooging kregen. Ik heb misschien te veel geloofd aan den ernst van 's heeren A's laatste stuk, want A. is zoo'n >sprookjesman.4 B. De discussie over deze zaken is in ons blad gesloten. een naar Red. De Echo van het Zuiden GEWAARBORGD ÖRVERVAISCHI ZONDER SCHADELIJKE BESTANDDEELEN Gedeponeerd; ZEEP LS81 4- O O

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5