111 1 Derde Blad. Uit de hoofdstad. Provinciaal Nieuws, Nnummer 95 Zondag 30 November. Wegens ongesteldheid van onzen brief schrijver, verschijnt heden geen brief van »Boschenaar< REDACTIE. Waalwijk, 29 Nov. 1913. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt viuden. 2651 W. B. Gecombineerde vergadering der Kamers van Koophandel van Limburg en Noord- Brabant te Eindhoven op Maandag 24. Nov. l.l. Wij laten hier volgen een resumée van het aandeel dat de Waalwijksche Kamer, in de beraadslagingen dezer Vergade ring heeft gehad Onze Kamer werd vertegenwoordigd door den Voorzitter en den Secretaris en de leden de heeren P. v. Loon Gzn. Jan v. Riel, A. H. v Schijndel en M. A. v. Loon. O.a. wordt behandeld Voorstel van de Kamer van Breda omtrent het stellen van borgen bij open bare aanbestedingen. De heer Timmermans voorzitter der Kamer van K. en F. te Waalwijk het woord bekomen hebbende zegt het na volgende Mijnheer de Voorzitter^ Er is vóór htt voorstel der Kamer van Breda inderdaad veel te zeggen. Maar van den anderen kant moet men het bezwaar niet onderschatten om een overoud gebruik af te schaffen. Een in geburgerd gebruik dat sedert onheuge lijke jaren wellicht, fungeert en waarte gen belanghebbenden zich, voor zoover mij bekend is, toch nimmer ernstig heb ben verzet. M. H. de Voorz. Zou dat bezwaar niet te ondervangen zijn door naast het 2 borgen stelsel, het systeem Breda te bevorderen, door èn het bestaande èn het nieuw aanbevolen systeem faculatief te stellen. Indien dit bij betrokken autoriteiten het onderwerp zegt de heer M. A. van Loon lid der Waalwijksche Kamer, dat het zeer wel mogelijk is, dat de Kamers van Koophandel te Amsterdam en Rot terdam in 1895 een tegenovergesteld standpunt innamen omtrent de reorga- nisatiequestie, maar wij leven snel en in deze 18 jaren kunnen zich zeer goed omstandigheden hebben voorgedaan, die tot eene wederzijdsche toenadering in deze materie hebben geleid. Bovendien bevat hel voorstel Venlo veel goede elementen voor eene reorganisatie, zoo- als o.a. de gewenschte medewerking van het Gemeentebestuur om voor handels belangen het advies der Kamer van Koophandel in te winnen. Daarom is en blijft r'eze reorganisatie voor de Kamers van Koophandel drin gend noodig, zoodat het voorstel Venlo alle aanbeveling verdient en door onze Kamer sterk wordt ondersteund. Nadat de zaak nog door Venlo en andere Kamers was besproken werd eene Commissie benoemd tot voorbereiding en ter behandeling van een schema voor de volgende vergadering. In de Commissie werden benoemd de Kamers van Maastricht, Venlo en Waal wijk. De volgende vergadering zal te Venlo gehouden worden. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Vergadering van het Hooldbestuur te houden te Tilburg op Maandag 1 De cember 1913, des namiddags om drie uur, op de bovenzaal van caté Marinus. Agenda 1. Opening en notulen. 2. Ingekomen stukken. a. Van den Minister van Koloniën, be treffende de levering van schoenen ten behoeve van het leger in Ned. Oost-Indië. b. Van het voorloopig comité uit den handel inzake de faillissementswet. 3. Verdeeling van de toegestane sub sidie aan de exposanten op de tentoon stelling te Tilburg. 4. Verschillende mededeelingen. 5. Rondvraag en sluiting. R. K. Groene Kruis. Naar wij vernemen is thans het comi té voor het R. K. Groene Kruis voor Waalwijk en Besoijen, thans geheel com pleet en bestaat uit de navolgende heeren Mr. Manders. Cor. Witlox. Adr. Jansen. Charles Hoffmans. Adr. de Graaff. Henri de Jong. allen te Waalwijk. Karei van der Heijden. Jan Groenen. te Besoijen. De functies zijn verdeeld als volgt C. Witlox, Voorzitter; Mr. Manders ingang kan vinden, komt men den aan- secreta.is Adr. Jansen, penningmeester B 8 - - de overige heeren commissarissen. nemer dus meer tegemoet als men hem de keuze laat om of het 2 borgen- of het cautiestelsel te accepteeren Men diende er rekening mee te houden, M. de Voorz. dat het eenieder niet conve nieert, al is hij nog zoo solide, zakelij- ken borg te stellen en daarom geloof ik ook niet dat afschaffing van persoon lijke borgstelling over het algemeen een gunstig onthaal zou vinden. Dit voorstel wordt nadat hierover door verschillende afgevaardigden het woord gevoerd was, met algemeene stemmen, uitgenomen van Helmond, aangenomen. Voorstel der Kamer te Venlo. Reorganisatie der Kamers van Koop handel en Fabrieken. De heer Timmermans voorzitter der Waalwijksche Kamer zegt Mijnheer de Voorzitter, In principe zijn wij het eens met dit voorstel en ik breng hulde aandeVen- losche Kamer dat zij dit ontwerp aan de orde heeft gesteld. Maar M. H- de V. ik wensch toch op te merken, dat deze stof>Reorganisatie der Kamers van Koophandel en Fabrie ken* niet voor den eersten keer in onze gecombineerde Vergadering aan de orde komt. Ik heb uit naam der Waalwijksche Kamer dit ontwerp reeds ter sprake ge bracht in de allereerste Vergadering in pleno te Tilburg dd. 31 Juli 1909; en later den 13 September 1910 te 's Bosch, waarop de zaak meer breedvoerig is behandeld. Ik verwijs met bescheidenheid naar het verslag dier zitting uitgebracht door het bureel. Nu is het waar dat de Kamer te Venlo dit niet kon, althans niet behoefde te weten, omdat zij eerst in 1911, als ik het wel heb, tot de Combinatie is toe getreden. Maar U Mijnheer de Voorzitter en de medeleden van Uw bureel wisten het wel en daarom bevreemdt en spijt het mij, dat u er niet met een woord gewag van gemaakt hebt in Uw praead vies. De heeren afgevaardigden waren er dan op attent gemaakt en zij zouden dan waarschijnlijk de verslagen van die Vergaderingen er op hebben nagelezen I11 't belang der beraadslagingen achten wij" dit gewenscht. Intusschen M. H. de V. zal ik, in afwachting der discussiën. hierover niet verder uitweiden. Onze Kamer zal het Ontwerp Venlo gaarne zooveel mogelijk steunen. Na eenige discussiën voor en tegen DRUNEN. In en Binnen enkele dagen zal een propa ;anda-vergadering worden gehouden en zal de vereeniging reeds spoedig hare werkzaamheden beginnen. Niet-katholieken kunnen hospitant-lid der vereeniging worden. Gunning. De installatie der chemische fabrieke der firma Vincent Hoffmans Zonen wat betreft het drijfwerk, stoom-en wa terleidingen, het stellen van machines enz. is opgedragen aan de firma Wed. Joh. Verhulst en Zonen, mecaniciens al hier. W. V. VWaalwijk Vooruit. Beide elftallen spelen morgen voor de competitie. Het le gaat voor den Ne- derlandschen Bond Den Berg op eigen terrein bekampen, terwijl het 2e voor den B'abantschen Bond naar het Bos sche Sparta gaat. Met groote belangstelling worden de verrichtingen van beide elftallen tege moet gezien. Vooral *de wedstrijd in Den Berg is zooals altijd het onderwerp der gesprekken. De stand der afdeeling is als volgt W. V. 4 Dosko 5 Roosendaal 3 't Zesde II 4 Den Berg 4 N.A.C. II. 4 9 13 10 9 10 3 2 5 5 10 6 22 1.50 1.40 1.33 1 0.75 »Het Land van Heusden en Altena*. De voorzitter der afdeeling, de heer D. van Campen, riep den leerlingen, 23 in getal, een hartelijk welkom toe, wees er op, dat het een feit is dat landbouw en veeteelt tegenwoordig in gunstige omstandigheden verkeeren. Eveo zeker is het ook waar dat de fruit- en tuinbouw hier in deze streken zich goed begint te ontwikkelen, getuige het feit dat op de laatste tentoonstelling te Breda de afdeeling een groot succes heeft behaald. Wil men in deze in de goede richting voortgaan, willen wij een bron van in komsten maken van den tuinbouw en fruitteelt, dan moeten wij volgens de regels die de wetenschap ons aan de hand geeft, te werk gaan en die weten- chap kan men voor een groot deel op doen op den cursus, die door den heer Roosmalen -hier wordt gegeven. Toen het idee werd geopperd om dezen winter een cursus in Waalwijk te houden, was het bestuur onzer afdeeling daarmede aanstonds ingenomen. Van de vereeniging Waalwijks Belang mochten wij allen steun en medewerking ontvangen waarvoor ik hier een woord van dank breng. Ook van het gemeentebestuur ontvingen wij alle medewerking. Aan dit bestuur, in het bijzonder den heer Burgemeester onzen dank. Verder spoort hij de leerlingen aan trouw de lessen te volgen en wenscht allen een goed succes toe. De heer van Roosmalen deelde mede dat de cursus 12 lessen omvat, waarvan 10 theoretische en twee practische. Jubileum. Deze week vierde het Zangkoor der Parochiekerk S'. Jan Baptist op de ge bruikelijke wijze zijn St. Ceciliafeest, dat ditmaal van meer dan gewone be- teekenis was, wijl het lid Gerard de Rooij, het thans voor de vijf en twintigste maal medevierde. De stoel van dei Jubilaris aan den feestmaaltijd in de 'zaal van den R. K. Gildeabond was met groen en blo men versierd, terwijl het aan toasten en andere bewijzen van belangstelling in zijn jubilé het niet ontbrak. Ook was het de 25e maal dat mej. Mieke Appels voor dit geze'schap een heerlqk diner gereed maakte. Van de Kribbe tot het Kruis. Deze film werd Woensdag weer voor een groot en aandachtig publiek gepro jecteerd. In de middagvoorstelling waren een groot aantal kinderen tegenwoordig, waarvan velen vrijen toegang hadden be komen, terwijl hun bovendien nog een versnapering werd aangeboden. Dat het dus een ware feestdag was voor de jeugd, behoeft nauwelijks gezegd. De film was Woensdag uitstekend, zoodat men over dit prachtwerk zeer voldaan was. Een jeugdisr organist. De jongste organist van Nederland is zeker de 10-jarige Johan Verhoeven Gzn. uit de St. Antoniusparochie. Deze knaap bespeelt in de week met werkelijke virtuositeit het orgel In de St. Antonius- kerk, zelfs de Gregorlaansche muziek, in de H. Missen en het Lof. Dit knaapje, dat zijn opleiding ont vangt van den heer C. van Helvoirt al hier, belooft voor de toekomst werke lijk zeer veel. Tridium. Van 5 tot en met 8 December zal de H. Familie in de kerk van St. Jan Baptist bovengenoemde geestelijke oefening houden, die met een plechtige opdracht van een aantal nieuwe leden besloten zal worden. Flora Bioscope Morgen zal de Flora bioscope in de zaal Musis Sacrum wederom een prach- tig programma projecteeren. O. a. wordt balvereeniging gegeven de bekende komische film in drie afdeelingen »De man met de drie vrouwen*, een tocht naar en door Ge nua, langs een doomenweg, mooi drama, enz. enz. Een programma vol afwisseling dus. Er zijn thans drie voorstellingen, d.1. om 4, 6 en 81/2 uur. Bloedvergiftiging. parochie zullen alles in ontvangst nemen. Welaan dan kindervrienden steunt ons en onze voornemens, gij zult een goed werk doen en vele harten tot dankbaar heid stemmen, dat een grooten invloed zal uitoefenen ook op hun volgend leven De kindervriend. HERPT. Het bestuur van de harmonie wDe Eendracht" van Herpt en Bern heeft besloten tegen Maandag 26 Dec. e.k. een wedstrijd in komische voordrachten uit te schrijveD, waarvoor prachtige medailles met geldprijzen zullen worden uitgeloofd. Zij, die san dezen wedstrijd wenschen deel te nemen, moeten zich voor 15 Dec. aanmelden. De medailles met hooge geldprijzen in aanmerking nemende, twijfelen wij niet aan 't succes dezer onderneming. Voor de betrekking van hoofd der openb. achool alhier hebben zich 6 sollici tanten aangemeld, waarvan inmiddels een zich weer heeft teruggetrokken. ELSHOUT. Onder zanv, jubel en toastpn werden op ons j.l. Ceciliafeest gehuldigd onze med»Fden de heeren M. Vermeulen A. A. Klijn, wegens hun 50-jarig lid- en maatschap van ons zangkoor „S>. Jan." Op een nader te bepalen dag hoopt het zan gerscollege hunne gouden jubilarissen een feestmaaltijd aan te bieden. Ze leven nog lange jaren in gezondheid in ons midden 1 het caté van den heer een Joh. v. d. Sanden zal den 5 Dec. a.s, groot barakconcours geopend worden. Het is een mooie gelegenheid om een kansje le wagen, wijl het inleggeld niet hoog is. DRUNEN. Het bestuur der vereeni ging van de H. F.iizabeth gaf in c'en loop dezer week aan hare talrijke wel doeners en eere leden verslag van hate werkzaamheden in het zesde jaar van haar bestaan. Uit het volledig verslag bleek o.m. dat de uitgaven bedroegen f 745,99 terwijl de gewone inkomsten be droegen f 584,85 ?lzoo f 161.14 meer uitgegeven dan ontvangen. Volgaarne zou het bestuur blijven ge ven en blijven ondersteunen, maar tot zijn spijt moet het bekennen, dat het hiertoe niet in staat kan blijven indien de milddadigheid van Drunens ingezete nen geen gelijken tred houdt met de grootere behoeften en talrijker aanvra gen om ondersteuning. Moge dit eene aansporing zijn voor degenen die tot nu hun steun onthielden, of dien sedert eenigen tijd opzegden, om in het vervolg onze vereeniging gel delijk te steunen tot heil en troost der hulpbehoevende zieken vooral der moe ders met hare kindertjes. BAARDWIJK. Op 12 Januari a.s. hoopt do onderlioge veeverz-bering haar 25 jnrig be staan te vieren welk bestaan oenigssins fet-s elijk zal worden herdacht. Deze vereeniging heeft veel nnt gesticht vooral onder den kleinen mar. Verloor deze zijn eenigen schat, dan was hij door de verzekering in staat gesteld die open pluats in zijn stal aan te vullen dat hem anders moeilijk, ja soms onmogelijk zon zijn geweest. liet door den Raad dezer gemeente dd. 19 dezer genomen besluit, betrtftende het verbaal op de gemeenteambtenaren in verban 1 met de invoering der pecsioenswet voor de gemeenteambtenaren 19l3 en der wpduwenwet voor de gemeenteambtenaren 1913, is door [let ran Ged. Staten goedgekeurd, bij hun besluit 27 November 1913 G No 122 DRONGELEN. Vrijdag 21 November werden iu eene druk bezochte vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van 't W i- terschap //De Binnenpolder van Drongelen" gekozen de heer D. van'Campen als Voor zitter en de heer J. den Rooijen als lid van het Dagelijksch Bestuur van genoemd Waterschap. BESOIJEN. Indien het weder wat wil medewerken staat de voetballiefhebbers op Zondag een spaonenden wedstrijd te wachten. Het 3de elftal van de Voet- Willem II» uit Tilburg zal onze nationaalgestreepten voor de Competitie een bezoek komen brengen. Aangezien de overige elftallen vanWillem II vrij zijn is het dan ook zeer waar schijnlijk dat Willem II met een versterkt elftal zal uitkomen, hetgeen voor R.W.B. een reden te meer is om hun allerbeste beenen zoover mogelijk vooruit te zetten Wij zijn uiterst benieuwd hoe het lijstje er morgenavond uit zal zien. Het 2e elftal heeft ook geen gemak kelijke taak. Het Bossche 5parta heeft reeds verschillende matchen achter den rug en is dus veel beter geoefend dan de W. V.ers, terwijl dezen jammer ge noeg, ook niet volledig zullen zijn. Wij vertrouwen echter dat zij geen oogen- blik den moed zullen laten zakken, maar van begin tot het einde zullen zwoegen, om tenminste de nederlaag zoo klein mogelijk te doen zijn. Postkantoor. De Directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Waalwijk maakt bekend dat op de postkantoren de Jubileumspost zegels thans verkrijgbaar zijn. Ooft- en tuinbouw cursus. Gisterenavond had in de openbare school de opening' plaats van den ooft- en tuinbou-wcursus, gesticht door de Nederl. Pomologische vereeniging, afd. Bovendien hebben belde vereenigingen De slagersknecht s V. had dezer da- I nog nooit tegen elkaar gespeeld, zoodat n het ongeluk in zijn hand te snijden, het voorzeker wel de moeite waard zal later zwol zijn geheele hand gen Een dag en arm zoo op, dat men spoedig ge neeskundige hulp moest inroepen. Deze constateerde bloedvergiftiging, die reeds van ernstige beteekenis was. St. Nicolaas. Met groot verlangen wordt door kin deren der St. Antonius-Parochie naar den dag van St. Nicolaas uitgezien, met Hoewel Besoijen in 3 weken geen wedstrijd gespeeld heeft hopen wij toch dat zij ons niet teleur zullen stellen en van het be^in tot het einde onvermoeid zullen doorspelen en niet opgeven hoor wanneer U in de minderheid is, zooals 9 November. Denk daarop R.W.B.ers en maak dat a.s. Zondag eens goed. Aanvang 2 uur, op het terrein alh de hoop dat die dag voor hen vele - donderdagavond bad in bet café van van rassingen zal brengen en we doen daarom dongen de aangekondigde vergadering plaats een beroep als vorige jaren op den van k Kiezers in deze gemeente, teneinde welwillenden steun der kindervrienden, tot de oprichting van eene R K. Kiesveree- opdat door bijdragen hoe klein dan ook, niging te geraken. Aan de uitnoodigiDg had de arme ki-JreAich op dien feestdag U - zullen kunnen verheugen. waren ingekomen. Doel en streven werden Alles zal welkom zijn, oud speelgoed, uitvoerig uiteen gezet. O a. werd er de na- kleedingstukken wat bij U meergegoeden druk opgelegd, dat het geenszins de bedoehDg als waardeloos op zolder opgeborgen is andersdenkenden hun rechtmatig toeko is en voor de klefne armen j?n groote -a. ».e, waarde heeft. Ziet zolder, kasten enz. .q den raad t0 brBDgen. De wenscb werd eens na en ge zult veel vinden wat njt gesproken, om by voorkomende gelegen- voor die armen veel waarde heeft. De beden voeling te houden met de andere in Eerwaarde Zusters der St. Antonius- deze gemeente bestaande KieBvereemging. Met deze uiteenzetting konden allen zich veraeuigen en alle aanwezigen waren bereid als lid toe te treden. Als bestuur werden toen gekozen de volgende heeren HAW Surig, A C Jansen V Gouwen— berg, M Verhagen, 11 G v d Meys, P IJpeluar en A G Brans. VRIJH. CAPPEL 28 Nov. 1918. A.s. Dins - dag zöl het eerste winterconcert v d zang vereen «Hallelujah plaats hebben te 7 uur, Het programma hetwelk een 12 tal nummers bevat beloofd de liefhebbers der zangkunst wederom te doen genieten. Onder leiding van haren eminenteu Directeur de heer Kooien te Waalwijk, mag verwacht worden dat ook dit maal die verwachting niet zal teleurgesteld Ter gelegenheid van het eeuwfeest van Neer lands Onafhankelijkheid zal mpde eeu Gantate worden uitgevoerd hetwelk mede een d. r voornaamste zangnummers uitmaakt. De straatverlichting kan ook in deze gemeente spoedig worden tegemoet gezien. Dc lantaarns zullen naar we vernemen in den loop dezer week geplaatst worden en van de zoo noodige behoefte van licht voorzien. Volgens plannen zal voor de verlichting geen opsteker meer noodig zijn, daar het in het voornemeu ligt de lantaarns automatisch te doen aan - steken en nitmaken. SPRANG. Bij de Woensdag j. 1. ge houden periodieke verkiezingen voor leden van den Kerkeraad der Ned, Herv. Gemeente alhier zijn de aftredende leden de heeren C. v. Beek ïn A. de Jong, ouderlingen en S. Geenen en M. Vos. Dzn., diaken, her kozen. Zmdag zal in de Gereformeerde kerk optreden de WelEerw. Heer Ds. Dekker van Venlo. Onze nieuwe gemeenteveldwachter zal Maandag a. s. in dienst treden. CAPELLE. Om ongeveer een begrooting te maken van het aantal afnemers vao de op te richten Provinciale Electiische Centrale, gaat onze geraeeute-Veldwschter bij de in woners informeeren of zij van plan zijn aan te sluiten. Als bijzonderheid kau worden gemeld, dat in den tuin van den heer J. M. in de kom onzer gemeente, de erwten voor de tweede maal in vollen bloei staan. Dezer dagen werden door den heer P. H. enkele jonge kippen vermist, 's Nachts had men de kippen wel hooren schreeuwen, doch verder niets gehoord ot gezien. En hoe raadselachtig het ook klinken moge, twee dagen daarna mocht de eigenaar het genoe gen hebben, ze weer op zijn erf te zien loopen. Men heett hier met een vreemde zaak te do?D. Onze dorpsgenoot C. v. d. H. is van plan een groote Groente-k weekerij op den Vaartkant aan te leggen. Reeds nu ia een aanvang gemaakt met bet in orde brengen van het daarvoor bestemde land. 't Volgend jaar denkt hij 2000 ramen te leggen. Tot np'abelen der Ned-Herv. gein. a. d. Loonschendijk zijn herkozen de heeren J. v. Esch en M. Bossers. Vier stemmen werden uitgebracht op den heer A. Maayers en één op den heer C. Schouten. RAAMSDONKSVEER. Op Zondag 30 Nov. a.s. wordt in het Verenigingslokaal alhier eene groote propagandavergadering dei Vereeniging //Voor eer en deugd* (man- nenafdeeling) gehouden, des namiddags om half vijf. Mgr. Diepen zal o.m. eene redevoering honden. Deze vergadering is toegankelijk voor alle Roomsche mannen en voor jonge lingen boven de 18 jaar. RAAMSDONK(DORP-) Naar wij ver nemen zijn de in Luijten Ambacht ver dwenen kippen, volgens een door de politie ingesteld onderzoek door een hond geroofd. Van den heer A. Timmermans is deze week een koe gestorven, waarvoor 425 geboden was. RAAMSDONKSVEER. Op het Smids- eind alh., heeft zich een geval van typhus voorgedaan. Zondag zal de WelEerw. Heer Ds. 3. Lütge van Elberfeld, oud-predikant te Raamsdonk, des voormiddags in het ge- oouw der Ned. Herv. Gemeente in het Dorp en 's namiddags op 't Veer een feestrede houden ter gelegenheid van de herdenking van de 25-jarige Evangelie bediening door den WelEerw. Heer Ds. J. C. V. Meischke. GEERTRUIDENBERG. Zoo staat dan voor a.s. Zondag DE wedstrijd op t program van de Zuidelijke 3e klasse. W.V. van Waalwijk zal Sparta een be zoek komen brengen. We hopen dat de match een kalm verloop zal hebben en dat er van weerszijden fair een eerlijk gespeeld zal worden. Aanvang 2 uur. Scheidsrechter de heer van Rooij van 's Hertogenbbsch. Donderdag geraakte mejuffrouw N terwijl ze aan het mangelen was, met haar hand tusschen de mangel. Een top van den vinger werd haar afgerukt. Dr. Berkesteijn verleende medische hulp. UDENHOUT. Eere den leden van de gvmuastiek-vereeniging „Si lierman Jozef" utt D/unen die 1.1, Zondag op de feestver- gadering der St Paulus-vereeniging en Kruia- verbond in de overvolle zalen van het Ia- trouaatgebouw alhier zoo'n schitterende uit voering gaven 1 Door den Voorzitter harte lijk welkom geheeten opende de Druhenscl turners de uitvoering met opmarsch, vrijt oefeningen en rekoefeaingeD. Was het een lust de kleineren bezig te zien, buitengewoor was het wat de grooteren presteerden. Nadat de Drnnensche kapelaan Huijbers. ban beschermheer, eene leerrijke aangenami iet Zuiden. gesp.gew.gel.verl. p. voortogen gem zijn

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9