Derde Blad. „La Vauqueline" te Kaatsheuvel „Publiciteit is Geld." Jhr. Mr. E Verheden. NUMMER 98. ZONDAG 7 DECEMBER. 36e JAARRGANG 2 5-jaar Kantonrechter te Waalwijk. GistereD, 4 December, was het 25 jaar geleden, dat de toenmalige griffier bij het Kantongerecht te Waalwijk, Jhr. Mr. E. Verheijen te Loonopzand bij koninklijk besluit werd benoemd tot kantonrechter aldaar. Begrijpelijk was het, dat allen, die op eenigerlei wijze aan dit kantongerecht verbonden zijn of waren, deze heugelijke gebeurtenis niet onopgemerkt wilden la ten voorbijgaan. Daarom kwam men van Vrijdag na dat de openbare zitting was afgeloopen, in 't kantongerecht bijeen, dat voor deze gelegenheid een smaakvol aanzien was gegeven. Prachtig en stijlvol met Perzische ta pijten, pluche gordijnen, palmen en schilden gedrapeerd, leverde het geheel een zeer feestelijk en deftig gezicht op, waarvan de firma Schopmeijer te 's Bosch, alle eer heeft. Boven den zetel van den jubilaris prijkte een mooi wapen der fa milie Verheijen met de bekende spreuk >Provideet constanter4, terwijl ter weers zijden schilden met 5 December 1888- 5 December 1913 waren aangebracht en tegenover ZEdelachtb. het wapen der gemeente Waalwijk. Toen de jubilaris door een haag van politiemannen uit zijn kanton, (kon. ma- réchaussée, rijksveldwachters en gemeen tepolitie van Waalwijk,) met zijn familie vanuit de griffie de rechtszaal binnentrad, waren zij dan ook zeer getroffen door de werkelijk artistieke, smaakvolle en keurige versiering, die was aangebracht. Tegenwoordig waren naast den jubila ris, diens echtgenoote, zuster en oudste zoon, mr. Manders, griffier, mr. Vermeu len, ambtenaar van het openbaar minis terie, de plaatsvervangende kantonrech ters, de heeren A. J. Rant en J. A. J. van Heijst, de waarnemende griffiers, de heeren Mr. B. Timmermans en Arie Schaap, de burgemeester der gemeente Waalwijk, de vroegere griffier, mr. Brou wer Ancher, thans kantonrechter te Oss, mr. G. Kolfschoten uit 's Bosch, de deurwaarder de heer Gerris en verder tal van vertegenwoordigers van het po litiekorps uit dit kanton. Toen allen gezeten waren, nam de griffier Mr. Manders 't woord en sprak o. m. 't volgende Hooggeachte heer Kantonrechter Geachte Familie, Mijne Heeren Er zal wel geen tegenspraak volgen, als ik zeg dat we heden een hoogstaand en zeldzaam feest vieren, vooral waar de jubilaris het ambt van kantonrechter op den leeftijd van 34 jaren aanvaardde. 5 Dec. 1888 werd hij als dusdanig be noemd, 18 December voor de rechtbank te 's Bosch beëedigd en 21 d.a.v. geïn stalleerd. Andere leden der magistratuur bereiken dergelijk ambt als eindpositie op hoogeren leeftijd, zoodat dan van een 25-jarig jubiléum niet vaak sprake is. Ik sprak van een hoogstaand feest, als men voor 25 jaren als 't ware zijn loop baan begint met zulk hoogstaand ambt, waarlijk een waardige baton de maréchal. De kantonrechter waakt in zoovele delicate familie-omstandigheden, bij tes tament, bij 't viseeren van akten enz. voorkomt zooveel getwist en onaange naamheden. Maar er is nog meer, wij leven in den tijd van socialen en nu kan men al of niet meenen dat de staat in deze te veel of te weinig ingrijpt, de kan tonrechter heeft te doen alles wat hem door de wet wordt opgedragen, en dat is werkelijk geen holle frase. Ik noem leer plichtwet, ongevallen-, motorwet. Steeds vermeerderen die werkzaamheden. Niet alleen op strafrechterlijk gebied, maar ook op civiel-rechterlijk, ik noem de alimentatie-acten, het arbeidscontract, schepenwet, dan op fiscaal gebied het weggeld b.v. Is het ambt van kantonrech ter dus aanzienlijk en gewichtig, dan moet ook zulk feest op waardige wijze worden herdachtmaar dit klemt te meer waar het hier geldt een zoo hoogstaand man. Bewijzen hiervoor zijn te over aan te halen, maar dan meen ik in conflict te komen met de u zoo bijzonder sierende bescheidenheid. Tweeerlei zou ik evenwel willen aanroeren: Een eerste vereischte voor den kan tonrechter is de juiste wets interpretatie en eene onkreukbare eerlijkheid, welke punten nader door Spr. worden uiteen gezet. Daarom gevoelen wij alle hoogach ting voor U, maar ook alle sympathie wij hebben eerbied voor uw talent, maar ook sympathie voor de prettige samen werking en daarom "wenschten wij het niet alleen bij woorden te laten, maar als blijvend aandenken een geschenk aan te bieden, dat tot onze teleurstelling nog niet hier is, maar waarvan de foto U een beeld zal geven.'t Is een bronzen beeld van den Franschman E. Picot, met onderschrift >pro jure.4 En al mag het misschien vreemd aandoen dat het een fiere krijger voorstelt, wij meenden dat de keuze van mr. Brouwer Ancher eene uitstekende was. Zóó krachtig trotseert U alles om voor waarheid en recht uit te komen. Het comité bestaat uit de vroegere griffiers, mr. Brouwer Ancher, mr. E. Sassen, de waarnemende kantonrechters en plaatsvervangende grifiers en mijn persoon. Moge dit bewijs van sympathie een blijvend teeken zijn van ons aller toe genegenheid en moge U nog een lange reeks van jaren het ambt van kanton rechter op dezelfde eminente wijze uit oefenen. Moge U onder Gods onmisbaren zegen recht spreken tot heil der Justi tiabelen en uw eigen satisfactie. Vervol gens wendde Spr. zich in welgekozen bewoordingen tot Mevr. Verheijen-Van Nispen tot Sevenaer en de overige fa milie, speciaal tot de jongere generatie, deze namelijk wenschende dat, wat ook haar de toekomst brenge, zij ook in dit punt mijnheer haar vader mocht evenaarden, het >noblesse oblige4 voor hen geen looze leuze mocht zijn en daardoor de hooge traditie der familie Verheijen zou bewaren dan zou zij ook worden een sierraad voor de maat schappij. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie mr. Vermeulen sloot zich vol komen aan bij de woorden van mr. Manders, wenschte namens 't O.M. van harte geluk en hoopte dat de kanton rechter nog vele jaren zijn ambt met opgewektheid zou vervullen. Na eene korte pauze nam Jhr. Ver heijen zichtbaar bewogen 't woord en sprak o.m. als volgt Ten zeersie dank ik U, mijnheer de griffier voor de door U gesproken woor den en de wijze waarop zulks is geschied hebben mij zeer getroffen, de blijken van sympathie zijn zoo overweldigend, dat ik niet bij machte ben dank te zeg gen, zooals die woorden dat verdienen. Als ambtenaar heb ik mijn plicht te doen en ik heb niet meer dan getracht dat te doen. In civiele zaken heb ik zeer zeker pijn lijke omstandigheden doorleefd en oogen- blikken gehad dat ik met de handen in 't ïaar zat, omdat ik gevoelde dat eene partij gelijk had, die ik het niet kon geven, omdat ik gebonden was aan de wet. In die omstandigheden heb ik steun gevonden in mijn waarnemende kanton rechters en griffiers, maar vooral bij U heeren Mr. Brouwer Ancher en Mr. Manders. Als alleen sprekend rechter heeft men dikwijls zoo'n steun noodig, ik heb me toen niet zoo alleen gevoeld en dat gaf me vrijmoedigheid, zeker heid, dat verzacht het lot van den kan tonrechter, vooral bij dingen die je zeer aangrijpen. U vooral notaris Rant, m'n oude vriend, ik heb zoo geapprecieerd, uw steun en voorlichting, die ik eerst als griffier, later van U als kantonrechter mocht ondervinden. Het is U met den heer van Heijst als plaatsvervangende kantonrechters nooit te veel geweest en daar ben ik U dankbaar voor. Ik zou nog lang kunnen spreken, maar ik ge loof, dat de heeren die me kennen over tuigd zijn van mijne dankbaarheid voor hunne goede gevoelens. Ik ben daar dan ook niet verder toe in staat. Ik wist toen ik hier heden kwam, dat er iets zou gebeuren. Maar de prachtvolle decoratie, het prachtige beeld en de ge voelvolle woorden geven dubbele aan doening. De groote sympathie van U allen beeft mij ontzaggelijk goed gedaan, vooral in deze onverschillige tijden, dat veel gevoel weg is en 't egoïsme steeds grooter wordt. Ik heb behoefte aan echte vriendschap en die vind ik hier in al mijn kennissen, d.i. voor mij de grootste kroon op m'n hoofd op dezen dag. Moge deze ver standhouding blijven bestaan. Ook dank ik alle alle ambtenaren die met het kantongerecht in verband staan en herdenk degenen die er aan ver bonden waren en zijn heengegaan. Voor eenige jaren had ik het genoegen, de oude heer Gerris, een Waar sieraad voor 't kantongerecht bij zijn 50-jarig jubileum hier toe te spreken en den waardigen ambtenaar de rust te wenschen die hem zoo hard toekwam. Helaas, dit heeft niet zoo mogen zijn. Zijn ambt is over gegaan op zijn zoon. Ik zeg hem dank voor zijn diensten en bereidwilligheid en wensch hem een loopbaan als die van z'n vader. Ik dank de politie voor hare belang stelling, die ik zie aan haar groot uni form en talrijke opkomst. Zij hebben ook dit feest niet onopgemerkt willen laten voorbijgaan. Ik moet U zeggen dat ik ook over U niets dan redenen van tevredenheid heb. Ik breng U allen hartelijk dank. Ik wil hiermee eindigen, 't was geen mooie toespraak maar 't komt uit m'n hart eu geeft uiting aan 't geen ik op dit oogenblik innerlijk gevoel. Daarna werd de eerewijn aangeboden en werd de jubelaris van verschillende zijden gecomplimenteerd. Zoo werd nog een prachtig bloemstuk aangeboden door den heer A. Gerris deurwaarder, die den kantonrechter van harte feliciteerde en hem dank bracht voor de hulde aan de nagedachtenis van zijn vader en de welwillende woorden ten zijnen opzichte gesproken. Een aardige attentie was het nog toen het dochtertje van den heer P. W. H. Verwiel met eenige lieve woord jes een mooi bouquet aanbood, dat door den jubilaris hartelijk werd aanvaard. Ook te Loonopzand op het kasteel regende het felicitaties den geheelen dag, reeds vroeg werden prachtige bloemstuk ken aangebracht, o. a. een van den burgemeester van Waalwijk. Wij vernamen nog dat de kantonrech ter in zijne gemeente feestelijke werd begroet en dat aan de politie een feestje is toegezegd. V Aan 't einde van dit verslag zij het ons vergund onze persoonlijke felicitaties te herhalen en ]hr. mr. Verheijen van harte toe te wenschen, dat hij nog vele jaren als kantonrechter van Waalwijk moge fungeeren. Aan zijn onkreukbare eerlijkheid, zijn helderheid van inzicht, zijne groote activiteit is reeds hulde ge bracht, laten wii 't doen voor hetgeen hij was voor deze streek maar niet het minst voor Waalwijk. Bij elke gelegen heid, bij tentoonstelllgen of wat ook, steeds kon men op z'n steun rekenen. Waar hij de belangen van streek en plaats kon bevorderen, stond hij op de bres, getuige nog zoo pas zijn pleidooi in de Statenzaal voor onze haven, daar voor openlijk hnlde en dank' en niet minder voor den raad en daad waarmede hij zoovelen heeft bijgestaan. Ook ons blad heeft al die jaren meermalen blijken van sympathie en steun mogen ontvan gen, waarvoor wij den jubilaris recht erkentelijk zijn. Aangezien het ons bekend is dat onze lezers veel belang stellen in het faillis sement van de N. V. La Vauqueline hebben wij van het zaakrijke rapport van heeren Curatoren op de griffie van deArrondissemeots rechtbank te 's Bosch afschrift genomen. Op 25 October j. 1. werd door >La Vauqueline4 surséance van betaling aangevraagd en werd ter rechtbank na volgende staat gedeponeerd Baten ca. f 289.000 Schulden f 232 000 Batig saldo f 57.000 Voorloopige Surcéance werd verleend, waarop door den bewindvoerder en den deskundige het navolgende verslag werd uitgebracht. Verslag over den stand des boedels der Vauqueline Societè Anonymegevestigd te Brussel en kantoor houdende te Kaats heuvelaan welke bij beschikking der arr. Rechtbank te 's Bosch dd. 25 Oct. 1913 voorloopige surséance van betaling werd verleend. Gevolg gevende aan de ons verstrekte opdracht bij Uwe bovenaangehaalde be schikking, hebben wij de eer Uwe Rechtbank verslag uit te brengen van onze bevindingen bij het onderzoeken van den stand des boedels der Vau queline. I. Bij acte dd. 28 Febr. 1907 verleden ten overstaan van den te Brussel ge- vestigden notaris Ed. van Halteren, werd opgericht de Soc. An. La Vauq. ten doel hebbende de exploitatie eener leer looierij, den aankoop, het looien en den verkoop van leder. Het Maatschappelijk kapitaal werd bepaald op fr. 600.000, verdeeld in 2400 aandeelen van fr. 250. De heer Fr. Eg. Dalleu, de vader van een der beide directeuren, bracht in zijne in volle werking zijnde looierij, gelegen te Loonopzand met volledigen inventaris, machineriën, gereedschappen, fabrieks geheimen en handelsrelatiën en ontving daarvoor 2340 volgestorte aandeelen, vertegenwoordigende dus een waarde van fr. 585000 terwijl de resteerende 60 aandeelen te samen fr. 15000 werden geplaatst onder de oprichters F. Dalleu, J. F. Dalleu, A. Wigand, Hubert van Voorschot, Guillaume Graff. Ernest Cor- demans en Louis van Berwaer. Reeds den 28 Juni 1908 bleek statutenwijziging noodzakelijk, daar de twee in België wonende commissarissen of administra teurs ten eigen bate over de gelden der Vennootschap beschikten. II. Daar uitbreiding van het bedrijf wenschelijk scheen, werd bij acte dd. 28 Febr. 1910, verleden voor denzelfden notaris E. van Halteren, het maatschap pelijk kapitaal gebracht op fr. 1,000,000 dus uitgebreid met fr. 400.000 door de creatie van 1600 nieuwe aandeelen van fr. 250. Deze aandeelen werden aigestaan aan de N. V. Luctor et Emergo geves tigd te Waalwijk en den heer Adolph Wigand, die deze 1600 aandeelen ver deelden volgens hunne particuliere over eenkomst, zonder inmenging van de N V. La Vauqueline4 tegen inbrenping van a. Door de N. V. Luctor et Emergo eene in werking zijnde schoenfabriek gelegen te Waalwijk, met gasmotor ma terialen, gereedschappen, cliecèle en handelsrelatiën, kurtom de geheele af faire. b. Door den heer Wigand het procédé van the industructible Shoe met brévet Beige no. 219753, brévets déposés en Allemagne no. W. 33372 11.28a, en Russie no. 41229 onder overdracht aan dc Vauqueline van het uitsluitend recht om deze brevets te exploiteeren en er licenties op toe te staan, benevens een huis met terrein en bouwterrein gelegen onder de gemeente Loon-op Zand B no. 3895. In April 1910 besloot de algem. verg. van aandeelhouders uit te geven fr. 600.000 oblig. (pref aandeelen) waarvan werden geplaatst 120 stuks elk van fr. 500, rentende 5°/0. III. Volgens de door de directie ge publiceerde balansen werkte de Vennoot schap gedurende de jaren 1908 tot en met 1912 met winst: 1908 winst 12705,89 1909 926,09»/2 1910 16173,67 1911 36342,637a 1912 7820,8472 IV. De balans over het boekjaar Juli 1912—Juli 1913 en vastgesteld 30 Juni 1913 wijst aan een verlies van f 43,048,92. Voor de zeer ongunstige uitkomsten van het bedrijf gedurende het laatste boekjaar noemt de directie vooral drie oorzaken le de zeer bezwarende condities waar op de Handels- en Landbouwbank te Gorcum de Vennootschap financierde en inderdaad wijst de balans over 1912-'13 aan, dat werd betaald d,intéréts en banque fr. 19,979,10 is f9,587,97 d'escompte en banque fr. 14,306,80 is f 6,867,?.672 totaal dus het exorbitante bedrag van fr. 34.285,90 of f 16,457,237»* 2e. Het reeds vau de oprichting der Vennootschap af, volkomen ontbreken van bedrijfskapitaal. Om in dit gemis te voorzien en waarschijnlijk niet zonder speculatieve bijbedoelingen, kocht de Vennootschap meestal op naam van den directeur F. Dalleu groote partijen huiden op crediet, om deze onmiddelijk weder te beleenen. De aldus verkregen contanten werden aangewend om het onmisbare bedrijfskapitaal te vervangen. Dat deze wijze van kapitaalfourneering uitermate kostbaar was, behoeft geen betoog. Genoemde transacties werden gewoonlijk afgesloten bij de Société Fran- caise de Banque et de Dépots te Rot terdam. Toen deze instelling werd op gelost in de Rotterd. Bankvereeniglng weigerde deze de positie van den heer Dalleu, welke feitelijk was de positie der Vauqueline, te continueeren. Het surplus bleek dan ook absoluut onvoldoende en na gedwongen liquidatie werd een ver lies geleden van f 15000. Daarna vond de Mij. voor deze practijken een nieuw terrein bij de Nederl. Indische Handels bank te A'dam. Bij deze instelling zijn nog enkele beleeningen niet afgewikkeld. Op de gedeponeerde lijst wordt onder het actief vermeld een surplus van f 5000 op beleening. Den deskundigen is bij onderzoek gebleken, dat deze berekening niet alleen is geflatteerd, doch dat er zelfs na vrijwillige liquidatie een te kort zal blijken. 3e De relatie met de Niederrheinische Schuhfabriek te Kervenheim. Met de be doeling haar brévet te exploiteeren, nam de Vauqueline over een aandeel van R. M. 47.000 waarop nog te storten R M. 30.000. Zij stortte R.M. 12.000 en moet dus op heden nog fourneeren R M. 18 Ó00. De Niederrheinische gaf tot heden geen dividend. Ondergeteekenden constateerden, dat de directie der Vauqueline zich heeft laten verleiden tot wisselruiterij op groo te schaal. De onder het actief opgeno men post van f 20430,78 Nleder. Schuh fabr. te Kervenheim moest worden af gevoerd,daar is gebleken, dat de Nieder. Schuhfabr. werd gedebiteerd in de boeken voor aan haar tot een gelijk bedrag ge ëndosseerde schoorsteenwissels. Daarenboven dient nog vermeld, dat de Vauqueline hare artikelen tegen veel te lage prijzen verkocht waardoor bij de zeer hooge bedrijfskosten de winst tot een minimum moest beperkt blijven. Het passief bedraagt V. a. Handelsschulden, zooveel moge lijk geverificeerd f94166,37. VI. b. Vorderingen van de heeren .Dalleu en Wigand f 57587,/3 c. Achterstallige week- loonen Het actief bedraagt Volgens de ter griffie gedeponeerde lijst, komen de ondergeteekenden tot de volgende begrooting van het actief. le Aanceel Niede 1 rh- Schuhf. te Kei - venh. In aanmerking nemende, dat op dit aandeel nog moet worden gestort R. K. 18000, terwijl tot heden nimmer eenig dividend werd uitgekeerd, is de waarde te stellen op nihil. 2e. Fabriek en machines opgegeven waarde f 100,000, door ons geschat op f 23,658, verhypothekeerd aan de Bank, waarde ter dekking van de schulden sub, a. b. en c. nihil. VIII. 3e Voorraden fabriek en maga zijnen opgegeven waarde f 60,000, aan de Bank verpand voor f 40,000. Waarde ter dekking van de schulden sub a. b. en c. nihil. 4e Voorraad in fabriek, niet op de lijst vermeld, te waardeeren fop f 480. IX. 5e. Surplus op beleeningcn opge geven f 5000, te waardeeren op nihil. 6e. Huis Dalleu-Swagenmakers, opge geven waarde f6500. Door ons gewaar deerd op f 5000. Verhypothekeerd aan de Bank. Waarde ter dekking van de schulden sub- a. b. en c. nihil. 7e. Huls Wigand surplus opgegeven f1600. Door ons gewaardeerd op f600. Verhypothekeerd aan de Bank. Waarde ter dekking van de schulden sub. a. b. en c. nihil. 8e. Eigendommen F. E. Dalleu-Brands waarvan ten bate der crediteuren afstand wordt gedaan. Opgegeven waarde f 40,000. Door ons gewaardeerd op f24150. Verhypothekeerd aan de Bank. Rij Waarde der dekking van de schulden sub. a- b. en c. nihil. 9e. Huls en fabrieksgebouw met motor onder Waalwijk, niet op de lijst vermeld, door ons gewaardeerd op f 3500. Ver hypothekeerd aan de Bank. Waèfde ter dekking van de schulden sub a b en c. nihil. X. 10e. Diverse deblteurei volgens bijlage IX opgegeven bedrag f24613,50*. Na onderzoek blijkt deze post slechts te mogen worden gesteld op f214.7372 waaronder nog enkele dubieuse vorde ringen. lie. The Industr. Shoe Cy. Antwer pen opgegeven f23864,9072* Fictieve post die geheel moet vervallen. XI. 12e. Duitsch Relchspatent V. M. 2*8643 waardeloos. Aangenomen het gunstigste geval n.l. dat de Handels- en Laudb. na executie van haar onderpand van de Vauqueline niets meer heeft te vorderen, en dit is hoogst onwaarschijnlijk dan blijft ter beta ling van de schulden sub a. b. en c. om schreven, totaal bedragende f 152634,10 slechts over een actief van 694,737a* Ter voldoening aan den inhoud van artikel 222 failiscmentwet geven onder geteekenden als hun oordeel, dat de door de Vauqueline overgelegde staten en bescheiden absoluut onbetrouwbaar zijn en dat er niet het minste vooruitzicht is, dat ooit eenige betaling zal volgen- Aldus opgemaakt te 's Bosch op heden den 14 Nov. 1914. G.M.J. KOLFSCHOTEN. M. A. VAN LOON-ERAS. Als bijlage vinden wij o.a, de belans van La Vauqueline d.d. 3Q Juni 1913 luidende als volgt 1 Onroerend actief. Fabrieken, terreinen, machines f303,943,78 2 Roerend actief. Patenten en deelnemingen f 309,600,00 Debiteuren f 19,787,34 Aandeelen Niederrheinische Schuhfabrik f 28,200,00 Aandeelen Indestructible Shoe Company f 20,960,00 Niet uitgegeven obligaties der Vennootschap f258,000.00 Goederen. Consignaties f 62,000,00 Kassa f 488,117a 3 Ander actief. Kosten van oprichting disagio op uitgifte f 10,063,71 Verlies f 43,048.92 Balans 11,066.091,867» 1 Schulden. Kapitaal 4,000 aandeelen van 250 francs f 480,000,00 Kapitaal1,200 obligaties van 500 francs f 288.000,00 Amortisatie-Fonds f 33,*13,60 Wettelijke reserve f 2,864,92 2 Hypothecair crediet. Bankiers f 103,510,61 3 Overige Schulden. Niet afgehaalde dividenden f 533,58 Effecten en onderpand (30.000 Mark) f 16,700,00 Crediteuren f 140,669.15 j Balans f 1,066,091,867» f 152634,10 VII. d De vordering der Handels- en Landbouwb. te Gorcum, begroot op f50,000 dient afzonderlijk vermeld: Zij Is o.m. gedekt door hypotheek op de fabriek c.a. en op verschillende panden toebehoorende aan den heer F.E. Dalleu, het valt echter nog niet te zeggen of na executie de Bank met een niet- gedekt saldo in den boedel zal opko men. Bij vonnis der Rechtbank van 21 Nov. werd het faillissement der »La Vauque line4 uitgesproken. Wie de waarde dezer woorden begrijpt, zorge voor een flinke en doeltreffende reclame. De Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9