Nummer 99 Donderdag 11 December 1913. 36e Jaargang Tweede Blad. BUITENLAND. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. Frankrijk. Duitschland. Er is wederom een nieuw ministerie opgetreden met Doumersqeu als presi dent en de llchten-uit-doover aan den hemel, Viviani, is er ook bij. Gisteren hebben rij hun programma vastgesteld. Het kabinet zal nadrukkelijk verklaren dat het de leekenschool zal verdedigen en verder, dat het met de commissie uit den senaat zal arbeiden aan de zaak der kiesrechthervorming, teneinde een schikking tusschen de beide huizen tot stand te brengen. Deregeering wenscht echter niet te verhelen, dat het moeielijk schijnt in den korten tijd, die nog voor de verkiezingen beschikbaar is tot een definitief resultaat te komen. Het volk zelf zal dus gele genheid hebben, zich over defce kwestie uit te spreken. Wat de oplossing der financiëele kwes tie betreft, deze zal aan Catllaux worden overgelaten. De regeering is verder van plan, de hoofdpunten der reeds door de kamer goedgekeurde wet tot het heffen van inkomstenbelasting, ook in den senaat te verdedigen en is besloten de wet op 3-jarigen dienstplicht voor het welzijn der landsverdediging in toepassing te brengen. Evenwel zal ze de wet, zooals ze onder het vorig kabinet is samenge steld, niet als onvatbaar voor wijzigingen beschouwen en de hoop uitspreken, dat de loop der gebeurtenissen bet moge veroorloven de wet minder drukkend te maken. De rechterzijde kan niet anders dan ïopeo, dat het door geen daden ge schokt worde. Het station Curacao opgeheven. De Amigoe di Curagao van 15 No vember vermeldt het afscheid van Hr. Vis. Zeeland, waarmee het laatste stati onschip van onze zeemacht in de Carai- Dische Zee de haven van Curagao heeft verlaten om naar Nederland terug te ceeren. Het station Curagao is van nu af opgeheven. Wel zullen wij zegt de Amigoe van tijd tot tijd nog een Hollandsch oorlogsschip binnen onze haven zien, om ons voor een paar weken, misschien een maand, te bezoeken, maar perma nent hier blijven als wachtschip in de Caraibische Zee zal geen Nederlandsche oorlogsbodem meer. Door het opheffen van Curagao als maritiem station is een sterke band met iet moederland verbroken. De Nederlandsche Invloed zal daar sterk door verslappen, het Hollandsche sprekend element zeer veel worden ver minderd, wat Nederland als koloniseeren- de mogendheid nu juist niet voordeellg wezen zal. Over deze onverwachte daad van den nieuwen minister lazen we nog niets in de iollandsche bladen. De uitwerking der van hieruit vei zon den protesten en bezwaren kunnen wij ook eerst later te weten komen. Hopen we, dat Hr. Ms. Zeeland spoe dig weer terugkeere naar Curagao om de gebruikelijke drie jaren tropischen dienst te komen uitdienen. Zabern. Eindelijk zal dan de rust in het kleine garnizoenstadje in den Elzas terugkeeren. Het geheele 99e regiment kreeg Vrijdag bevel te vertrekken, Kolonel Von Reutter probeerde dit bevel zoo letterlijk mogelijk uit te voeren, door direct af te reizen. Den geheelen nacht van Vrijdag op Za terdag moesten de soldaten >pakken« en Zaterdagmiddag vertrok het zooveel ontstemming verwekt hebbende 99e. Luitenant Von Forstner wordt zonder meer ontslagen. Hem was 't nog ver gund Zaterdag in uniform te loopen om geen opzien te verwekken. Het garnizoen, sterk 2000 man, heeft nu Zabern verlaten. Men hoopt dat het spoedig, liefst nog voor Kerstmis, door een ander vervangen wordt, want bij de kleine neringdoenden plachten de sol daten steeds hun kerstcadeaux te koopen en men weet het Kerstmis is in Duitsch land hetzelfde wat bij ons St. Nicolaas is. Men ziet dat de keizer krachtiger heeft ingegrepen dan men eerst vermoedde en de rust zal nu wel spoedig weder- keeren, want ook het stadje zelt, zal de straf gevoelig treften, als er niet gauw nieuw garnizoen komt. De rijkskanselier, die benoemd wordt door den keizer, zal al is de motie van wantrouwen met overweldigende meeder- heid aangenomen, niet aftreden, heeft hij verklaard, daar hij verantwoording verschuldigd is aan den keizer. Men gelooft dat de gemoederen, na de uitgedeelde straffen weldra zullen be daard zijn. 56 Slagschepen voor Indië. Naar de Tel. verneemt, moet bij de regeering het voornemen bestaan, te zijner tijd een voorstel in te dienen tot het sluiten van een aanzienlijk hooge leening, waaruit bestreden zullen worden de kosten van aanbouw van een aantal dreadnoughts voor de Indische defensie. Koloniaal beleid. Onder dit opschrift wijdt dr. Nolens in de N. Venl. Ct. een beschouwing aan den minister van Koloniën in verband met de behandeling der Indische be grooting in de Tweede Kamer. Hij komt daarbij tot deze conclusie In het algemeen dient erkend dat de minister van Koloniën, die ook herhaal delijk met waardeering over het bijzon der onderwijs in Indië, en met name over het katholieke sprak, de bezwa ren der rechterzijde tegen zijn optreden heeft weggenomen en vertrouwen in zijn beleid heeft gewekt. die voor velen een mooie steun is in hun.stellingen. ouden dag. I De Katholieke maatschappelijke orde Eenige rentetrekkers zijn niet op het I erkent den mensch als een persoonlijk appèl verschenen. Of deze >dikke burgers* schaamte gevoel hebben gekregen Naar wij vernemen zullen voortaan de uitbetalingsdagen over drie dagen wor den verdeeld, n.l. Maandag voor heD, wier naam begint met A tot en met G, Dinsdag van H tot en met O en Woens dag van P tot en'met Z. Gevonden een manchetknoop en een zilveren arm- jand. Inlichtingen bureau van politie. Waalwijk, 10 Dec. 1913. Koopt oiet in den vreemde, wat gjj in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Gemeenteraad. Hedenavond te 63/< uur vergadering van de raad onzer gemeente. Aan de orde I. Ingekomen stukken. II. Vaststelling eener verordening, regelende de pensioensbijdragen voor de gemeente-ambtenaren. III. Benoeming van een stembureau voer de eventueele verkiezingen in 1914. IV. Benoemingen van a. eene commissie voor de gasfabriek. b. van een lid v. h. R. K. Gasthuis- bestuur. c. van een lid van het Burg. Armbe stuur. V. Reclames H. O. R. K. Groene Kruts. Wij vernemen dat nog als bestuurs lid van bovengenoemde vereeniging is toegetreden de heer Norbert Gragtmans en dat de heeren doktoren P. J. M. Sweens en J. B. F. van Gils, als genees kundige adviseurs het bestuur zullen terzijde staan. Wij vestigen tevens de aandacht op de propagandavergadering die a s. Vrij dagavond door deze vereeniging is uit geschreven in den R. K. Gildenbond en waar Dr. Kooien uit Schijndel eene lezing met lichtbeelden zal houden en na welke vergadering men zich als lid kan opgeven. Wij twijfelen er niet aan of velen zul len deze vergadering, waar doel en wer king dezer vereeniging worden uiteen gezet, bijwonen en zich als lid opgeven om het goede doel naar vermogen te steunen. Verkiezing Prov. Staten. Gezien de belangstelling die de uit slag der verkiezingen steeds trekt hebben wij wederom maatregelen ge nomen om den uitslag der Statenver kiezing Vrijdagavond weer zoodra mo gelijk te weten en te publiceeren. Wij zullen deze ten spoedigste aan ons bureau en op de bekende plaatsen be kend maken en per bulletin aan onze abonné's doen toekomen. Ouderdomsrente Gisteren heeft voor het eerst de ult- keering der ouderdomsrente alhier plaats gehad, wat op het postkantoor een groote drukte veroorzaakte. Ongeveer 100 personen kwamen de welkome bijdrage in ontvangst nemen Inundatie. De buitenpolders achter Waalwijk en Baardwijk zijn thans voor de eerste maal in dit seizoen onder water gezet, wat voor het weiland van 't grootste nut is. Het staat nu geheel blank, zooals we dat hier vroeger gaarne of niet, noodig of niet, toch kregen. Een aardig gezicht leveren de dui zenden wit-grijze vogels (z.g. denen) die over 't water glijden. IV. V. V Waalwijk Vooruit. Van de twee aangekondigde wedstrij den van Zondag jl. ging slechts die van iet 2e XI door. Door terreinsafkeuring werd die tegen Willem II afgelascht. Het 2e elftal bracht het tegen Ooster- ïout tot een gelijk spel 11, wat ons goede hoop geeft, tegen a.s. Zondag, als het Bossche Sparta hen op het ter rein alhier komt bekampen. Het le gaat Zondag naar N.A.C. te Breda. Uitslagen van Zondag jl. de Zuidel. 3e klasse betreffende, zijn DoskoRoosendaal 3—4. 't Zesde II—N.A.C. II 2—2. Tweedaagcche Sociale Cursus. De Tweedaagsche Sociale Cursus van den Bond van R. K. Werkliedenvereeni- gingen in het Bisdom 's Bosch, op 7 en 8 December gehouden te Raamsdonks- veer is uitmuntend geslaagd. Het aantal doorloopende kaarten voor dezen cursus jedroeg 258, terwijl nog verschillende kaarten voor enkele vergaderingen waren uitgegeven. Raamsdonksveer zelve le verde 190 deelnemers, die alle lessen trouw bijwoonden. In zijn openings woord zette de voorzitter het doel der Tweedaagsche cursussen uiteen, heette allen welkom, vooral den heer Schoen makers, een der mede-oprichters van den Raamsdonkveerschen Volksbond, wien spr. feliciteerde met de hem dezer dagen door den Paus geschonken onder scheiding. In de eerste cursusles be handelde de WelEtrw. heer op zeer bevattelijke wijze het verkeerde van het Liberalisme en Socialisme, daarbij de vol gende stellingen ontwikkelende Het verkeerde van beide stelsels zit hierin, dat zij maar den halven mensch nemenhet liberalisme enkel het per soonlijke van zijn wezen, het socialisme enkel het maatschappelijke. Elk stelsel op zich heeft diensvolgens eigen, óók verkeerde gevolgen het liberalisme drijft het persoonlijke te ver door en wil te weinig weten van inperking der persoonlijkheid door de maatschappij en de staatsoverheid het Socialisme drijft het maatschappe lijke te ver door en laat niet genoeg ruimte aan ieders persoonlijkheid. Het Liberalisme wil dan ook geen Staatsbemoeiingen voor wat het bedrijfs leven betrefthet Socialisme Integendeel wil, dat het persoonlijk eigendom van genot- en voortbrenglngsmiddelen ophouden en dat alles van de gemeen schap zij. Het Liberalisme werkt met 't eigen belang als richtsnoerhet socialisme veroordeelt alle werkzaamheid welke eigen verdienste voor den werker alleen schapt. Belde als stelsel houden geen rekening met het werkelijke wezen van den mensch en gaan aldus in tegen de natuur, zooals God die heeft gemaakt, De cursisten woonden het lof bij waar onder de HoogEerw. heer Deken het vaandel der R. K. Hoepelmakersvereenl- glng inzegende. De eerw. heer adviseur van den R K. Volksbond, kapelaan v. d. Hout, zette in een boeiende predikatie de beteekenis van het vaandel uiteen, en spoorde de cursisten aan tot volhardenden ijver in het leeken-apostolaat. In de tweede les behandelde de Weleerw. heer >Onze Katholieke Maatschappelijke orde» en zulks aan de hand der volgende en maatschappelijk wezen op het pet- soonlijke is de rechtvaardigheid gegrond, op het maatschappelijke, de liefde. Ieders persoonlijkheid is voor ieder het eerste met hare rechten dan komt het huisgezin met zijn rechten dan eerst de staat. En boven alles is God, die de bron is van alle recht- Ook het staatsgezag komt van God. Op ieders persoonlijkheid berust het eigendomsrecht, bij welks uitoefening de Staat te waken heeft en te regelen. De staat heeft uiteraard tot plicht alles te doen wat voor het algemeen welzijn noodig of nuttig is hij mag zelfs ingrijpen in de zaken van huisgezin of afzonderlijken mensch, indien het alge meen welzijn zulks eischtmaar hij zorge daarbij zooveel mogelijk ruimte te laten aan den ondernemingsgeest der menschen zelf, voor wie het eigenbelang wel de drijfveer, maar niet het richtsnoer is. De Katholieke maatschappelijke orde verzekert het geluk van ieder en allen, omdat zij berust op de door God zoo gewilde natuur der zaken. Den tweeden dag werd in een tweetal lessen door den heer H. Brouwer, secretaris van den arbeid te Hilversum, behandeld de wet op het arbeidscontract en hare practijk. In een welsprekend betoog ging spr. na het ontstaan de wijze en oorzaken bestaan dezer wet, de bedoeling, van die bij den wetgever voorzatdaarbij de vraag onder het oog ziende in hoeverre het beoogde doel bereikt is. De voornaamste bepalingen dezer wet de revue latende passeereo, toonde spr. aan hoe de wet practlsch dient te worden toegepast en wat wij in de toekomst van de wet op het arbeidscontract te wachten hebben, vooral wanneer wij zorgen voor goede en krachtige organisatie onder de arbeiders. In de laatste, de vijfde les, gaf de WelEerw. heer Poell antwoord op de vragen waarvoor en hoe ontwik kelingscursussen, welk antwoord in het kort aldus is samen te vatten. Cursussen zijn lessen met geregelden gang over eene bepaalde stof. Voor den arbeider, waar hij ook woont, is hoe langer hoe meer noodig, dat hij ontwikkeld zij en zijne overtuiging kunne verdedigen. Zich zelf daarvoor het noodige bij brengen kan hij niet, in 't algemeen ge sproken- Daarbij is 't gesproken woord over algemeen beter te begrijpen dan 't ge schreven en men kan den spreker vragen stellen. Er zullen cursussen gegeven moeten worden in alles, waarin 't den ai beider aan de noodige ontwikkeling ontbreekt: Geloofsverdediging, Herhalingsonderwijs Maatschappijleer, Staatkunde. De leider van den cursus zij den sto geheel en al meester, en sta voor de cursusvolgers als vriend. De volgers moeten een boekje hebben, waarin de te behandelen stof kort, b.v in vragen en antwoorden, staat aangege ven. Zij moeten die stof tevoren nalezen en nog eens nalezen nadien. Aantee- kenlngen maken gedurende de les is niet zoo goed als ze te maken na de les Er zij een vaststaande tijd van begin en van eindede cursusles dure niet te lang, en er zij gelegenheid tot het stellen van vragen betreffende het gesprokene De volgers moeten nooit verzuimen De lessen moeten op een vaststaanden dag worden gegeven, die niet dan om zwaarwichtige reden vervallen mag. Dat de sprekers, of liever lesgevers een aandachtig gehoor vonden, bleek uit de vele, meest aan de practijk ontleende vragen welke den sprekers na de spreek beurten gesteld werden. De bijeenkom sten werden geopend en gesloten met een opgewekt lied. In zijn slotwoord bracht de Bondsvoorzitter, v. d. Nieuwen huizen dank aan de sprekers en aan allen die meegewerkt hebben tot het zoo goed slagen van dezen tweedaagschen cursus K. DRUNEN. Verleden week fs in een der zalen van de Jongens-Congregatie een cur ana begonnen in onderricht in veekennis De lessen, gegeven door den WelEd. heer Hilwig, plaatsvervangend District veearts te Heusden zullen door tal van landbouwers worden bijgewoond. 't Is wederom het bestuur van den Boe renbond die deze nuttige cursus heeft daen tot stand bregen. De lessen zullen gegeven worden eiken Vrijdagavond om 6 uur. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Donderdag II December des namiddags om 6'/2 uur. SPRANG. Maandagavond trad voor de Herv. fJongolingsvereeniging alhier in de Herv. Kerk op de WelEerw. Heer D». M. v. Grieken van Delft, met het onderwerp De Schepping en de Val der menschen. In een schoone rede zette Spreker uiteen wat Gods Openbaring ons omtrent de Schep ping aller dingen en in 't byzonder van den mensch leert, tegenover de onbevredi gende verklaringen van Evolutionist en Dar winist. God schiep den mensch naar Zijn Beeld en plaatste hem als hel pronkjuweel der Schepping als een heer over al het ge schapene. Doch door ongehoorzaamheid tegen zijn Schepper viel de mensch en staat voor taan in vijandschap tegenover God. Doch Christus kwam onri hem weer op te richten en met God te verzoenen. Het kerkgebouw was tamelijk goed bezet. De Gereformeerde Knapenvereeniging iSamuel', kwam Maandagavond in eerste jaarvergadering bijeen. Uit het jaarverslag van den Secretaris bleek dat de vereeniging lich in een betrekkelijken bloei mag ver heugen. Zij telt thans 17 leden. Zaterdagavond zal de Rijwielclub fJu- iana* alhier jaarvergadering houden, in de zaal van het Caté Klis. CAPELLE. Openbare vergadering van den laad dezer gemeente op Zaterdag den 13 )ec. a.s. voormiddags 10'/2 uur. Te behandelen 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek afschryving aanslag hoofdei, omslag. 3. Herziening besluit regelende de be taling der inkoopBom en het verhaal op de gemeente ambtenaren in verband met pen- sioenwet en weduwenwet gem. ambtenaren 1913. 4 Voorlooplge vaststelling pensioensgrond slagen gem. ambtenaren. 5. Af- en overschrijving op de gem. be grooting 1913, 6. Beuoeming stembureau voor de eventu eele stemmingen voor leden van den Ge meenteraad, van de Provinciale Staten en van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in 1914. 7. Benoeming stembureau voor de even- tueele verkiezingen van leden van de Kamer van Arbeid voor 't Schoenmakersbedrijf te Waalwijk in 1914. RAAMSDONK(Dorp), 9 Dec. De heer B. Timmermans te Capelle kocht deze week van den heer C. Kommers te R'veer een reuzeqkoe voor den heer Steehouder te Rot terdam tegen f 530. De heer J. Rijken te Sprang kocht by den heer A. Timmermans 2 koeien van f 450 per stuk voor Spanje. By Kon. Besiuit van 21 November zijn de statuten der Vereeniging tot Ver betering van het geitenras goedgekeurd. De vereeniging telt thans 22 leden met 140 geiten. Heden werd alhier aan een 70. tal ouden van dagen voor het eerst het ouderdomspen sioen uitgekeerd. RAAMSDONKSVEER, 9 Dec. Vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fa brieken der Gemeente Raamsdonk op Don derdag 11 December, des namiddags om ö'/2 uur in de oude School te Raamsdonks veer. Aan de orde is 1. Ingekomen stukken 2. Aangehouden verzoekschriften in zake het Postwezen enz. 3. Ontwerp Warenwet. De verkiezing voor twee notabelen der Ned. Herv. Gemeente zal a.a. Donder dag gehouden worden in de Dorpsche kerk. Aan de beurt van aftreden zijn H. C. Cové en en J. Knaap. Onze dorpsgenoot, de WalEerw. Heer P. Smeijers is benoemd tot kapelaan te Oplo». Dinsdag viel de werkman B. B. van het steiger der stoombootonderneming M. Verschure en Zonen op een der booten. Zwaar inwendig gekneusd werd hy opgeno men en onder behandeling gesteld van Dr. Lps. DEN BERG, 9 Dec. Zondag speelde een Sparta combinatie tegen „Brabantia* van Waspik, dat ook met enkele invallers ver scheen. 't Terrein was zeer glad en modderig, zoodat zuiver spel onmogelijk was. Er werd vriendschappelijk gespeeld van beide kanten, 't Einde kwam met een 21 overwinnig voor Waspik. Stand bij de rust 10 voor vBrabantia*. Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5