Verkiezingen. KIEST allen TE WIJK. Vele Kiezers. NI1ÏÏWS ÏÏIT HBÏÏSDBH. Burgerlijks Staad. Advertentiën Brengt dns allen a s. Vrjjdag uw stem uit op NIEUWS'UIT KAATSHEUVEL. Sport. Correspondentie. Handelsberichten. Zij die zich tegen 1 Januari op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Hij is om al zijne hoedanigheden de man die ons district noodig heeft, z'n tegencandidaat heeft dit zelf verklaard. Vooral de Langstraat, de landbouwers e. m. a., zijn hun steun aan de familie DE R09N van Capelle verschuldigd, te meer waar het zoon uitstekende candidaat geldt. oooo Thans ia 't officieel, dat er spoedig een uienfabriek in onze gemeente zal ver rijzen. 't Terrein, gelegen nabij de aanleg plaats van het S. S. „Thor", is reeds aan gekocht door een Amsterdamsche firma. Kaatsheuvel, 9 Dec. 1913. Kon. Harm. Apollo* Armenconcert. Kunnen we in 'i algemeen niet van over druk bezoek bij de concerten onzer harmo nieën getuigen de armenconcerten maken daarop eene eervolle uitzondering. Laat het zijn, dat van die concerten wat meer werk wordt gemaakt, dan van een gewoon maan delijks concert, 't getuigt toch ook van den milden zin van onzeKaalsheuvelsche burgerij, 't Concert van Zondagavond door de Kon. Harmonie „Apollo* gegeven was druk, over druk bezocht. Nog drukker zon 't geweest zijn, ala meer publiciteit aan 't verzetten van 't concert op den dag te voren was gegeven. Van verscheiden zijden moesten we hooren„ik dacht, dat 't concert op 8 Dec. gegeven werd". Voor 't muzikaal gedeelte van 't mooie program hebben we niets dan lof. Om kwar tier over zes opende de harmonie met den frisschen marsch 1'Adieu des Gladiateurs van Blankenburg den avond, 't kwam er uit gerold kort en krachtig zooals we dat in de marschmuziek van „Apollo" gewoon zije. De ouverture de Concours „Lndomalichello" van L. Langlois liet ons het leven en de beweging van het ruwe Jan Steen leven van den Belgischen Componist hooren. Mooi was ook de Walzer „Am Meeresstrand" van Max Fischer. De beste wijn was echter tot 't jaatst bewaard, zoowel wat 't eerste als wat ,t tweede gedeelte van 't concert betreft. Het concertino pour deux charinettes van L. F. Hermann door de Heeren P. v. Don gen en C. Brands was voor deze heeren één succes, 't Was echt kunstwerk dat ze ons te genieten gaven. Zelden hoorden we een mooier uitgevoerd clorinettts-duo. Ook de scenes van den heer C. Heijne schenen over 't algemeen nog al in den smaak te vallen. De gekke Nelis en Het gaat zoo maar niet de eerste keer droegen echtea te weinig verschil van karakter, Kees de Hengelaar was beter getroffen en sloeg ook beter in. Na een pauze van een klein half uur kregen we 't tweede gedeelte van den avond geopend door een marche vau Math. Piron „Drapeau Flottant" een krachtig, militair stuk muziek, dat vooral de krachtige pistons liet hooren. Meer kregen we te genieten in de Rhap- sodie Hongroise No. 2 (arr. A. A. Groot) van Fr. Liszt. De inzet en 't eerste gedeelte was zeer mooi, bet tweede gedeelte was iets ruwer. In aanmerking genomen echter den korten tyd 4 of 5 weken dat 't nummer gerepeteerd is en de bijna on overkomelijke moeilijkheden, die zoowel wat maatverdeeling als techniek betreft, de Rhap- sodie biedt, kunnen we niets doen dan in stemmen met 't donderend applaus dat de executanten ten deel viel. In moeilijkheid wedijvert wel de Fremers- berg van M. Koenemann met de Rhaprodie, maar even dankbaar werd die imitatieve scène ten gehoore gebracht. Na den krach- tigen waldhoorn des graven hoorden'*we de jachtfanfare in het bosch, het lustige Ba- densche volkslied in mazurka tot dans over gaand tot plots een donderslag alles doet schrikken. Duidelijk hoorden we hem ra telen, den bliksem flitsen, den hagel klet teren, den regen neerstroomen, den wind huilen, 't Was alles zoo natuurlijk nage bootst, dat men aan werkelijkheid ging den- keD. Machtig en zwaar dreunde de bassen op 't laatst hun „Groote God, U loven wij" uit, maar nog zwaarder dreunde 't applaus van de geheel zaal. „Apollo" heeft ons een avond mooie muziek te genieten gegeven. Na de scèoe „afgeraakt" van C, Heijne gal deze nog als toegift „Mijn eerste kennis making". Na zijn „Tidomtidomtidomdije" nog „De Vrijheid". De twee ♦laatste num mers vielen wel 't best in den smaak, vooral zijn vrijheid deed de lachtspieren werken, 't Concert bracht circa 50 gld. op. Binnenbrand. Hedenmorgen (Dinsdag) ontstond er in de woning van den WelEdelachtbaren Heer Burgemeester, alhier, begin van brand. Er scheen na 't aanmaken der kachel in de voorkamer langs de straat, vuur gevallen te zijn op 'l vloerkleed, dat vlam had gevat. 't Vuur verspreidde zich snel en in weinige oogenblikken stonden gordijnen en dichts- bystaande meubels reeds in vUm. Door krachtig optreden werd grooter onheil voor- komeu. Nu is 't bij 't breken der ruiten 't verbranden en beschadigen van eenig hnisraad gebleven. R. K. Gildenbond. In de Zondag gehouden vergadering van den R. K. Gildenbond is na veel discussie besloten van den Centraleh Bond in 't Bis dom van 's Bosch te scheiden, 't Meerdere dat daardoor in kas zal komen fl. 150 zal besteed worden om als fonds te beleggen voor een te stichten bondsgebouw, Beusden 10 Dec. 1918. Ckarilas. Oudergewoonte heeft de vereeniging Dorcas zich in het afgeloopen jaar beijverd in het maken van nuttige kleedingstukken, die Vrijdagavond (St. Nicolaas) werden uit gedeeld, daar waar zij het meest welkom zouden zijn. Eu zoo werden ruim 40 gezin nen ruimschoots bedacht. Uitvoering. Vanwege de vereeniging van Postbeambten „Vooruitgang zij ons streven", werd Zondag avond in „het Wapen van Amsterdam" een gezellige avond gegeven met medewerking van de Zangvereeniging „G-tudinm inter nos" uit Drunen. Naar we vernemen vielen de verschillends Nos. op musicaal en komisch gebied zeer in den smaak, zoodat leden en geïntroduceerde» over hun gang naar deze bijeenkomst alle reden tot tevredenheid hebben. Gevelstecnen. Zooals bekend is, bevinden zich in tal van gevels alhier steenen met zinnebeeldige voorstellingen, opschriften etc. eu dat er daarbij zijn met groote waarde blijkt wel uit het volgende. Deze week werd zulk een steen „Het Aardsche Paradijs" voor stellend van de hand gedaan voor niet min der dan 200, terwyi voor andere nog prij zen zijn besteed van f125; f75 etc. Retraite. Van de aangeboden ^gelegenheid om deel te nemen aan een retraite in het huis Loyola te Vecht was gebruik gemaakt door zeven tien jongelui van hier. Vrijdagavond keer den ze terug en zonder onderscheid getuig, den allen, als ze ooit weer in de gelegenheid komeö, zoo het eenigszins mogelyk is, we derom deze te benutten. Om strijd roemen allen de hartelijkheid der Eerw. Patere, kost, inwoning en niet het minst de dagen van afzondering. Concert. Ongetwijfeld door de bemoeiing van onzen oud-stadgenoot, de Heer W. van Heusden zal a. s. Donderdag avond (8 uur) in de zaal Concordia een avond van kunstgenot worden aangeboden. Hunne medewerking verleeneu Mevr. Seciève. Sopraan; en de Heeren J. Hijlkema, Bariton; John Ingram, vioolJ. H. Secrève, orgel en W. van Heusden, piano. De naam van den laatste spreekt er reeds borg voor, dat uitsluitend eerste krachten werkzaam zullen zijn. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 4 Dec. des avonds ten half acht uur. Voorzitter Edelachtbare heer Baron Van Heeckeren. Ongeveer kwart voor acht uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig is het lid M. Voor de Poorte terwijl er een vacature is. Alsnu leggen de herkozen leden de heeren Van der Hoeven en Stam de bij de wet voorgeschreven eeden in handen van den Voorzitter af en nemen zitting. De Voorzitter wenscht hun geluk met het vertrouwen dat- de kiezers in hen hebben gesteld en spreekt den wensch uit dat zij nog lange jaren aan de bloei der gemeente moge mede werkzaam zijn De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Besluit van Ged. Staten d.d. 2 October 1913, houdende vaststelling en sluiting der rekenlDg over 1912, conform de voorloopige vaststelling. 2. Mededeeling procesverbaal van kas- opneming d.d. 30 September 1913, waaruit blijkt, dat de boeken behoorlijk waren bijgehouden en het verelschte bedrag in kas aanwezig was. Beide stukken worden voor kennis geving aangenomen. 3. Onderzoek geloofsbrief van het nieuw gekozen raadslid G. J. Heijmans. Met algemeene stemmen worden deze na onderzoek goedgekeurd en wordt tot toelating besloten, 4. Verhaal pensioensbijdragen gemeen te-ambtenaren. In verband met deze aangelegenheid zijn nog ingekomen a. Brief van het Hoofdbestuur van den Nederl. Bond van gemeente-ambtenaren d.d. 10 Sept. b. Brief van Ged. Staten d.d. 9 Oct. c. Brief van het Bestuur der afdeeling Noordbrabant van den Nederl. Bond van Gemeente ambtenaren d.d. 22 Sept. d. Brief van het Hoofdbestuur van den algemeenen Nederl. Politiebond. Na voorlezing van al deze stukken wordt conform het voorstel van B. W. besloten de inkoopsommen te nemen voor rekening der gemeente, voor eigen pensioen te verhalen 2 procent en voor weduwen en weezenpensioen 3 procent. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging van het maximum bedrag van den hoofdelijken omslag. De Voorzitter brengt hierbij ter tafel een staat, bevattende vergelij kende cijfers, geput uit de rekening 1902 en die van 1912. Alle leden zijn overtuigd van de nood zakelijkheid der verhooging en voeren het maximum bedrag op tot f 1800 's jaars. Mocht evenwel in eenige jaar blijken, dat met minder dan f 1800 kan worden volstaan, dan zal alsdan minder op de begrooting worden uitgetrokken waartoe de raad elk jaar bij de vaststelling van de begrooting de macht heeft. 6. Voorloopige vaststelling pensioens grondslagen van gemeente-ambtenaren, wier belooning door den raad Wordt vastgesteld. In verband hiermede is ingekomen een schrijven van den Minister van Financiën d.d, 16 Sept. Na voorlezing wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. 7 Concept besluit van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo ting 1913 met memorie van toelichting. Conform het voorstel wordt besloten. 8. Vaststelling voorwaarden verpach ting haven en kaaigelden 1914. Conform die over 1913 vastgesteld. 9. Schrijven van de Commissie voor de viering der onafhankelijkheidsfeesten houdende verzoek om eene subsidie. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Hierna gaat de raad over in geheim comité. Chanteloup. Men schrijft ons uit den Haag Hij sprak waarheid, die vertelde, dat de wonderen de wereld nog niet uit zijn en niemand zal het nog in zijn hersens krijgen thans nog te orakelen >aat kan niet.c Wat vandaag niet is, komt morgen wat heden niet gebeurt, ziet men morgen reeds in beginsel, overmorgen meer uit gewerkt en na een paar dagen in al zijn finesses. Wie geloofde voor een paar jaar, dat men vliegen zou dat een ten gronde liggend geraamte van latwerk en doeken, straks zich luchtwaarts ver heffen en de zon gaan begroeten En toch is 't gebeurd toch vliegt men, reeds langzoo lang reeds, dat het niet nieuw meer isdat hij, die nog geen vliegen gezien heeft, meewarig wordt aangekeken, als hoorde hij niet meer thuis op dit ondermaansche. Men hoort ze hier bijna dagelijks, die snorrende reuzentorren en even heft men het hoofd nog op, om de laatste vinding van 's menschen vernuft door het oneindig ruime te zien, zwevende, straks stij gend en dalend, gehoorzamend aan een enkelen vingerdruk van zijn beheerscher Of, neerploffend van uit onmeetbare hoogte, weigerend te dienen den aard bewoner, die het wagen durft zich te begeven in sferen, welke alleen voor vo gels en wolken geschapen schenen ver pletterend het lichaam, dat heerschen wilde, hoog boven zijn aangewezen we- reidbaan, dat niet lette of gelooven kon in ongevallen, doch wiens geest zich sterkef' voelde dan het ding, dat men noodlot, of ongeluk of toevalligheid noemt. Dan haalt men den doodenlijst uit zijn hoek en schrijft er een nieuwen naam op Er is een vlieger doodgevallen, leest men straks, zonder meer 't is nummer zooveel van dit jaar of sedert, dat men vliegt, nummer dit of dat't lijkt een loterij, waar het uitkomend lot, DOOD beteekent. Hij, die vermorzeld werd, kende men niet; men dacht er niet op, dat hij er aan meedeed, te onderzoeken, te verbeteren, te scheppen, dat, wat an deren niet kunnen, niet durven over een poolreiziger, die sneeuw en ijs gaat nazoeken, maakt men boeken wanneer hij uit die onbekendheid niet weerkeert, rouwt en treurt een land, een volk bij was een pionier, voorzeker. Een vliege nier schrijft men op den doodenlijst, vermeldt zijn doodval of verbrandings- dood >weer een« heet het, zonder meer Was ook hij geen pionier der bescha ving Trots alles vliegt menNeen vliegt niet meer, zooals dat voor een paar jaren begon, zooals, dat is voort gezet opstijgend, zwevend en neerko mend 't is belachelijk, wie praat nog van vliegen, als van iets nieuws. Neen, men vliegt thans, als de vogels, als 'n adelaar, of leeuwerik, of meeuw. Men verheft zich loodrecht, op den staart, rust even uit op den buik, kopje-duikelt om en om en nog eens en weer eens gaat als 'n zwemmer op de zijde rusten of legt zich op den rug en kijkt brutaal de zon in het volle gelaat men keert zich, en als een valk, die zijn prooi speurt, richt met den kop naar omlaag men hoort geen snorren meer, de machine staat stop...., en de reuzen vogel schiet pijlsnel naar beneden in rechte lijn, naar de aarde, waartegen hij botsen gaat, in stukken spatten zal geen nood, hij, die in het binnenste van dien vogel huist, kent dat dier, heeft het gemaakt, er mee geleefd, opgevoed zou men kunnen zeggenen alsof hij het streelt, drukt zacht zijn hand naar de zijde, of naar voor, of achter, en als een gehoorzaam schepsel, verheft het zijn kop, gaat kalmrustig op de luchtlagen liggen, tot het zijn meester behaagt even te gaan rusten op de aarde 1 Doch, als voelt hij zich daar niet meer thuis, gaat het na een korte pauze weer hemelwaarts en vliegt, klimttot, op genoegzame hoogte gekomen, de kop zich omhoog wendt, en het toestel rustend op zijn staart, men het geheel als een kruis tegen de grauwe lucht ziet aflecteeren. Dan slaat de vlieger achter over, ligt op zijn rug, tot de staart zich dan verheft, een halve cirkel beschrijvend, man en toestel weer in normalen staat brengtijzingwekkend is de manoeuvre; maar ijzelijker nog is het, als dezelfde beweging tot driemaal wordt herhaald zonder tusschenruimte, men kop en staart, en vleugels en man, ziet tollen en draaien, molenwiekendmen schijnt het zuchten der lucht te hooren, te voelen men trilt van spanning, men ademt niet meerI En daar tusschen gromt en bromt de motor en toch houdt hij zich taai, getrouw den meester, wiens hoop en welslagen alleen op hem berust zachter snort hij, als die meester hem naar omlaag voert, zijn stem sterft weg en gelijk de meeuw wiegen gaat op de plooiende baren, zweeft de tweedekker zucht ruischend naar den grond, trilt nog even en levenloos rust hij op de aarde het is volbracht De heerscher, de gebieder wordt uit zijn vogel gehaald, gehuldigd, bekranst het volk zuchtkomt tot zich zelfroept, juicht, brult om den held, wiens groot- sche daden het aanschouwde, grootsch in zijn durf, in zijn koelbloedigheid, in zijn zelfvertrouwen, in het bewustzijn van zijn kunnen 111 En voor de groote menigte gold het een vertooningeen circus idylle straks een pracht-film 11 Zoowaar, men noemde het >een reuzengrap zag l Zoo was Chanteloup op oud-Wassenaar Zondagmiddag De groote Chanteloup, de onvergetelijke Chanteloup, de duikel-om, de «slimme duikelaar 1» HAGENAAR. DRUNEN. H. 's Grvh. Wij schrijven U nader over deze aangelegenheid. Red. Abonneert u op De Echo van het Zuiden, het eenigste blad da1} van alle gebeurtenissen uitge breide verslagen geeft. Zoo U allen bekend is, staan wij thans wederom voor eene verkiezing en wel voor een lid der Provinciale Staten, Er zijn nu drie candidaten en wel de H.H. M. J. DE ROON, te Wijk, v. d. SCHANS, te Drongelen en VAN STRATEN te Woudiichem. Nu is deze maal de bedoeling van den schrijver niet om er godsdienst bij te halen maar alleen nauwkeurig te letten op de personen wie ze candidaat hebben gesteld voor het lidmaatschap der Provinciale Staten. Nu gelooft de schrijver wel dat wij een candidaat er bij hebben die in alle opzichten voldoen zal, namelijk den Heer DE ROON, want bijna iedereen, jong of oud, hoort men zeggen, DE ROON is een edel mensch en kiezers aan zulke menschen hebben wij groote behoefte, want dergelijke menschen moet men tegenwoordig ver gaan zoeken, de schrijver zelf heeft dan ook op verschil lende plaatsen van ons district een onderzoek naar den porsoon van den Beer DE ROON ingesteld en is bij niemand geweest, of ze zeiden tegen hem de Heer DE ROON is een edel mensch die iedereen wil helpen, 't Zij moreel, 't zij financieel en zij voeg de erbij wanneer hij candidaat werd ge steld op hun stem beslist konden rekenen. Ook is de heer DE ROON de man, die voor rijk en arm dadelyk klaar staat hulp te verleeneD, en daarby komt nog dat hij in ons district gewonnen en geboren is en bekend is met het geheele landbouwbe drijf en den tijd heeft zich te wijden aan onze belangen daar hij anders geen zaken die belangrijk zijn, doet, als alleen zijne evenmensch in alles te helpeD, 't zij voor welk doel men ook bij hem komt, en daarom kiezers gelooft de schrijver dal het wen- schelijk is dat van zoo iemand als de heer DE ROON zijne goede hoedanigheden aau het volk van het geheele District worden bekend gemaakt, eu hij U allen aanraad om bij de stemming niet thnis te blijven, maar allen Uwe stem uit te gaan brengen op den Heer DE ROON te Wijk, want dat is onze man en niemand anders en gelooft gerust U zult een weldaad doen zoo iemand in de Staten te brengen. Wij hebben erin de Staten van Noord-Brabant (in die twee jaar dat schrijver in dit district woont) er in gebracht die in geen enkel opzicht in de schadnw van den heer DE ROON kun nen staan. En nu zullen enkele lezers wel zeggen dat hadden wij van den schrijver niet ver wacht, dat hij voor zoo een candidaat zoude opkomen, maar Kiezers hij kijkt naar geen kleor maar naar den persoon, en daarom durft bij te schrijven indien den Heer DE ROON zoude moeten vallen tegenover den heer van der Schans het eene schande zoude zijn voor ons geheele district. Van den heer van der Schans hoort men niets anders, dan dat hij behoort tot de zwijgers. Welnu kiezers als dat laatste waar- heid bevat dan behoort hij niet thnis in onze Staten maar laten wij hem dan brengen naast het standbeeld van Willem de Zwijger, Noordeinde te 'b Gravenhage, daar dan is hij op zijn plaats, want mij dunkt wij heb ben al zwijgers genoeg in de Staten van Noordbrabant, en daarom nogmaals kiezers laten wij den heer DE ROON bij eerste stemming de overwinning bezorgen en gij zult later zien dat U een goede keus heeft gedaaD, want hij is de man voor het volk. En nu mijn laatste woord in dit schrijven als gij straks ter stembus wordt geroepeu laat gij U dan uiet verleiden door wervers van andere candidaten om met de belofte U voor verletten tijd een guldeD, een balven gulden een borrel of een glas bier op te dringen om U langs dien weg te misleiden, laten wij niet den weg opgaan van ons aangrenzende Provincie Limburg, waar zij alles dwingen met jenever en bier en zoo krijgt men mannen in Tweede Kamer, Pro- viuciale Staten en Gemeenteraad in Limburg mannen die de kiezeis maar laten drinken, maar daar kijken ze niet naar den persoon. En daarom opgepast en brengt bij de stemming allen uwe Uwe stem uit op ge noemden heer M. J. DE ROON te Wijk want bij is de man op de rechte plaats eu hij moet in de Staten worden onze volks vertegenwoordiger. AlmkerkNov. /p/?. 8684 G. KRAB. Over de maand November. GEBOREN: Johpnnee Jacobus z. v. M. de Hart en A. Joozen Adriana Jobanna d. van Joh. Vrijhoeven en P- van der Zande Anna Maria d van H. van Huiten en J. Smits. Hendrika Petrouella d van J. van de Wiel en A. de Munnik. OVERLEDEN: Jacobus van Hulten-wedn. van Hendr. Pulles oud 76 jaar. Anna Maria van Dommelen oud 49 j. Lucia van da Wiel oud 7 maarden Johanna Henrica van de Krabben oud 8 jaren. HUWELIJKEN: Johannes Klerkx oud 37 jaren en Maria van der Ven wed. van A. Bataille oud 35 jaren. BESOIJEN, 9 Dec. De prijs der boter was heden op de markt Hoogste prijs i 1,40. Laagste prijs 1,34. Eieren 6 cent per stuk. M. J Je Koon. J. de Hoon

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 6