s minamer 101 Donderdag 18 December 1913 36e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waa!wl|ksche Stoomdrukkerij AntoonTielen, U n Eerste Blad. SUNLIGHT V 3an DE RECHTMATIGE ERFGENAAM, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. FEUILLETON. N ryl 1. Zij die zich tegen 1 Januari op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. BI è'i! Ij Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken, gelden enz., franco te eenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Advektbntikn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsiDg opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeebge con trie gesloten. Reclames 16 cent per regel. DRUNEN. rak Best 58 stee< rord ap d tar 24 De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Z i j is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. SuNLIGHIl' Van «DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 16) Zonder hem aan te zien, antwoordde zij Dat doet niets aan de zaken af, wanneer iemand, wie dan ook, met mij daarover ge sproken heeft, dat gebeurde toch in elk geval met een goede bedoeling en ik verzoek u vriendelijk, daartoe in het vervolg geen aan leiding meer te geven. Gij bedoelt, dat ik niet meer met u Bpreken mag? Niet meer dan noodig is, niet meer dan bijvoorbeeld, lord Clifi'e met my spreekt. En gij verlangt, dat ik u nu zal ver laten. Ja? Is het u ernst van hetgeen ge dasr zegt Vollen ernst. Wacht nog even. Zij wilde voortgaan, maar bij greep haar bij den arm en dwong haar tot stilstaan. Wanneer het werkelijk de laatste maal is, dat wy elkaar zollen spreken, ging hij voort, dan mag ik u niet met een verkeerde meening omtrent my laten heengaan. Ik heb nw gezelschap gezocht omdat ik daarin ge noegen vond en ik geloof dat genoegen we- derkeerig was. Hij hield even op, doch Arline bleef zwygen en stond met neergebogen hoofd en neerge slagen oogen voor hem. Ik geloofde dat het u aangenamer moest zyn met mij te spreken dan met mrs. Belton, met wie gij toch niet de minste overeenstem ming hebt, terwijl wij, wat opvoeding en smaak betreft, in menig opzicht met elkaar overeenkomen. Ik sprak gaarne met n, omdat gy zoo op recht, zoo zachtzinnig zoo edel van hart zijt, Openbare vergadering dezer gemeen te op Donderdag 11 December des avonds 61/2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. van Huiten. Ongeveer 6.45 uur opent de Voor zitter de vergadering,^afwezig is het lid A- van Speijk met kennisgeving. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Voorzitter. In de vorige vergadering is gesproken om de lantaarn bij het postkantoor te verplaatsen, wijl de scha duw van de boomen juist op de brie venbus valt. Ik heb alvorens daartoe te laten overgaan, er met Mimpen eens over gesproken en die zegt dat het een moeilijk geval is om er iets goeds van te maken. Die lantaarnpaal is daar in dertijd geplaatst voor de vakschool om dat die zoo ver achteraf staat. Maar wil de raad het hebben, dan zullen wij het doen, hoewel het zeer lastig is, Van Dal. Voor de school hebben ze 's winters beslist licht noodig.) Brok. Ja want 't is daar donker. Voorzitter. Het komt mij voor dat voor de school het licht noodzakelijker is dan voor het postkantoor. In de school wordt 's avonds altijd les 'gegeven Dan is 't voor herhalingsonderwijs, landbouw- cursus, cursus voor het boekhouden enz. en juist bezijden de bus valt er licht genoeg, zoodat m.i. het toch wel ge makkelijk is de bus te vinden. Wordt besloten de lantaarn niet te verplaatsen en het eerstgenomen besluit te^vernietigen. Aan de orde 1 Ingekomen stukken. a. Schrijvenvan Ged. Stalen houden de goedkeuring suppletoir kohier Hoofc?. Omslag. b. Idem, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving. c. Schrijven van Ged. Staten dat het onderzoek naar het raadsbesluit aan gaande de pensioensbijdrage voor ge meente-ambtenaren nog niet is afge- loopen. Wordt voor kennisgeving aangenomen dat ik mij in uwe nabijheid steeds een beter mensch verbeeldde te zijc, maar wanneer ik had kunnen veronderstellen, dat ik n onaan genaamheid veroorzaakte door met n om te gaan, dan zou ik mij zeker op een aistand gehouden hebben. Zijn stem ging in een gefluister over en hij naderde haar zoo dicht, dat zij zijn adem langs haar wangen voelde strijken, toen by hernam En nog eens, ik geloofde, dat gy my niet ongenegen waart, heb ik mij vergist In plaats van te antwoorden, ging Arline eenige pasBen achteruit. Laat mij gaan, mr. Cliife, ziet ge niet, dat gij mij tegen mijn wil ternghondt. Ik vraag a daarvoor verontschuldiging antwoordde hij op deemoedigen tooD, doch zonder haar arm los te laten, ik zal n laten gaan, als ge mijn vraag hebt beantwoordt. Het was een vraag, die gij het recht niet hebt mij te stellen, sprak zij. Gij spreekt op een zonderlingen toon, Omdat ik ook in een zonderlinge stemming ben. Die kan uwe eigenaardige handelwijze ter nauwernood verontschuldigen. Uw handelwijze is nog veel eigenaardi ger en kan in het geheel niet verontschuldigd worden, Bprak zy toornig. Hy hield haar vast met krachtige hand en zijn oogeD waren onafgewend op de hare ge richt. De toorn had hare wangen hoogrood ge kleurd, haar borst bewoog zich onstuimig, zy zag er in baar opgewondenheid zoo schoon uit. Ik verzoek u nogmaals mij los te laten. En ik ik zeg n nogmaals, dat ik het niet doen kan, alvorens ik een antwoord op mijn vraag heb ontvangen. Zy zag hem met fonkelende oogen aan en haar boosheid deed baar alle selfbeheersching verliezen. Dan zult ge nw antwoord hebben, riep zy driftig nit. Neen, ik ben n niet genegen, volstrekt niet, ik haat n. Zij maakte een vlngge beweging om zich van hem los te rokken maar bij was vlngger dan zij. Zijn rechterhand hielol haar nog 2 Schrijven van Uf. Hanze, houdende dankbetuiging voor d verleende subsidie aan de Vakschool o cursus voor het boekhouden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 3 Schrijven van Gt d. Staten houdende eenige aanmerkingen op de gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1914. Ged. Staten wenschen eenige posten eenigszlns gewijzigd. Conform dit verlangen wordt besloten. Voorzitter. Thans komt aan de orde de benoeming vaD een onderwijzer aan de school in den Wolfshoek. Er zijn twee sollicitanten en aangezien ik het gewenscht acht eerst de personen te bespreken is het wenschelijker de open bare vergadering even te schorsen, Aldus wordt besloten. Na heropening van de vergadering deelt de Voorzitter mede dat sollicitanten zijn de heeren A. Jansen te Steijl en J. Schraauwers te Breda. De heer A. Jansen wordt met alge- meene stemmen benoemd. 5 Hernieuwing besluit regelende de betaling der inkoopsom en het verhaal op de gemeente-ambtenaren in verband met de pensioenwet en weduwenwet ge meente-ambtenaren 1913. Ged. Staten schrijven dat zij bedenking hebben tegen het besluit wijl dit de ambtenaren een te groote last op legt, een te groote vermindering van salaris is. Bij dit schrijven zijn een drietal adressen gevoegd. Ged. Staten verzoeken den raad op deze adressen advies te vragen. Van den secretaris J. Veltman is een schrijven ingekomen waarin hij mede- deeling doet dat zijn salaris f 1065 be draagt en hij nu volgens genomen besluit daar f123 van moet afgeven voor het pensioenfonds. Verder wijst hij in het adres er op, dat de gemeente niet nood lijdende is doch zelfs een zeer gegoede gemeente mag worden genoemd, daar slechts 20 opcenten op de personeele belasting worden geheven en er f1400 Hoofd. Omslag is, terwijl de gemeente in het bezit is van 2500 H.A. dennen- bosschen die over 10 jaar veel zullen opbrengen. Van C. Bergmans, nachtwaker is bij Ged. Staten een verzoek ingekomen om te bevorderen dat zijn salaris wordt ver hoogd. Hij wijst er op dat hij f 400 steeds vast. Ia het nabnrig kreupelhout deed zich een geritsel hooren misBchien door een haag veroorzaakt maar Hnbert schrikte, liet het meisje onwillekeurig los en Arline vlncht- te als een pijl nit een boog ovei het smalle pad en bleef eerst staan, toen zy het bosch achter zich had en reeds het dorp, waar zy wezen moest, was genaderd. Voordat zij het echter betrad, zette zy zich in de schaduw van een heg in het gras en gaf haar ontroering lacht in een stroom van traner. DERTIENDE HOOFDSTUK. Het dunrde gernimen tijd voordat Arline in zooverre tot kalmte was gekomen, dat zy baar weg kon voortzetten. Zy waB op verzoek van mrs. Belton naar het dorp gegaan om een ziek kind te bezoe ken en hot eenige versterkende middelen te brengen. Het ongeoorloofde en beleedigende gedrag van Hnbert had haar zoo diep gekrenkt, dat zy besloot, den volgenden dag reeds Cliffe Court te verlaten. Toen zy haar tranen gedroogd had, ver volgde zij haar weg en trad weldra de boe renwoning binnen, waar het kind ziek lag. De kleine lag by haar komBt juist in een hevige crisis, zoodat zy eenige uren bleef en bij de verpleging hielp, want het kind bad en smeekte haar, niet heen te gaan en Arline was niet bij machte aan die bede weerstand te bieden. Zy bleef dus. totdat de crisis gewen en was en de kleine lyder in diepen slaap zonk, van welke gelegenheid zij gebruik maakte om de boerenwoning te verlaten. Toen zij bnitenkwam, sloeg de dorpsklok jnist tien nnr. Aan den ingang van het dorp ontmoette zy een van de vrouwelijke bedienden van het kasteel, die door mrs. Belton, die over haar lang uitblijven ongerust geworden wns, haar tegemoet was gezonden, opdat zij den terug wee niet alleen zon behoeven af te leggen. Van het dorp uit voerden twee wegen naar Clitfe Court, een breeds straatweg en een door het bosch, dien Arline 's middags had geno men. De Btraatweg liep jechter ben groot eind salaris heeft zonder tegemoetkoming in de kleeding of huishuur. Dat hij een geheel jaar in dienst is. En dat hij van dit bedrag nu nog 8 pCt. moet gaan missen voor het pensioenfonds. Van P. van Krieken, veldwachter is ook een schrijven. Hij wijst er daarin op, dat zijn salaris f 400 bedraagt en hij voor kleeding f 45 geniet. Echter geen vrije woning heeft. Dat hij voor het onderhoud van zijn fiets geene tegemoetkoming heeft. Dat zijn salaris opvallend laag is vergeleken met dat van zijn collega's uit de omliggende gemeenten. Dat hij nu door de pensioenfonds nog f 35.60 van zijn salaris moet missen waar door het hem onmogelijk wordt nog fat soenlijk in het onderhoud van zijn huis houden te voorzien. Van Son. In een van de adressen wordt gezegd dat de toestand van de gemeente rooskleurig is. Dat klopt niet. De veldwachters vragen nu verhooging. Voor 3 jaar geleden was die post van Bergmans nog maar f 100 en omdat van Krieken wat oud wordt is Bergmans ge komen. Nu weer gaan verhoogen gaat er niet in. Er is politie genoeg hier. Voorzitter. Alleen op het laatst door u gezegde wil ik iets antwoorden. U zegt er is politie genoeg hier. Van Son. Ja, dat dunkt me. Voorzitter. Dat is toch iets waarover u moeilijk kunt oordeelen. Ik als hoofd der politie weet dat beter en ik durf zeggen dat twee politiemannen voor zoon uitgestrekte gemeente maat karig is. Van Son. Ik meen dat er drie zijn. Mimpen zal lang de minste dienst niet verrichten. Voorzitter. Dat denkt u. Dat komt omdat u er minder goed over kan oor deelen. Er komen zooveel zaken voor bij de politie die geheim blijven. Ik geloof dat ik als hoofd nog wel zooveel vertrouwen heb, dat ik kan zeggen dat wij, vergeleken met andere gemeenten, niet te veel politie hebben, want in aan merking moet ook nog worden genomen dat ze er nachtdienst bij doen. Van Son. Wij leven nogal in een rustige gemeente. Voorzitter. Alle politie zaken komen niet publiek. om, zoodat Arline besloot, weer door het bosch te gaau. Er heerschte diepe duisternis onder de boo men, want de maan was nog niet op en bet zwakke licht der sterren kon niet door het dichte gebladerte heendringen. Overal heerschte diepe stilte, die slechts nu en dan door het gekrijscb van een nachtvogel werd afgebroken. Zij waren nog niet ver gegaan toen Arline reeds Bpijt gevoelde dezen weg genomen te hebben. Over het algemeen was zij zeer moedig, maar deze stilte en dnisternis om baar heen wekte een onbehaaglijk gevoel bij haar op en onwillekeurig versnelde zij haar schreden in de hoop spoedig het slot te bereiken. Eensklaps Bprong een donkere gestalte van achter een boom te voorscbyD, greep haar by den arm en plaatste zich voor baar, zoo dat zy niet verder kon. De vreeselyke schrik verlamde baar tong zoodat zij niet schreeuwen kon en bleef staan niet bij machte zich te verroeren, totdat haar aanrander haar in het gelaat keek en een welbekende stem vol verbazing zeide Het is mies Lester. Zy herkende de stem van Hubert Clifi'e. Ja, wie dacht gij, dat het anders was? vroeg zij op stroeven toon. Hij liet haar los. Stil, zeide hy zeer zacht, spreek niet zoo lnid er zijn wilddieven in het bosch en wij hopen hen eindelijk eens te pakken te krijgen, want zij gelooven, dat al de bosch wachters bij de bedienden op het kasteel zijn en daarom zijn zij niet op hunne hoede. Daarop vroeg hij eenigszins nieuws gierig Maar boe komt gy hier zoo laat Arline zeide het hem, doch zoo kort en af gemeten als zij maar kon. Het is jammer dat gy dezen weg gekozen hebt, want gy zult thans niet door bet bosch kunnen gaan, hernam Hnbert, een ecbot kan n treffen, want ik geloof, dat het er met die kerels warm zal toegaan. Wie hebt ge daar bij u? Een van de meiden. Dat is geen voldoende bescherming ook, zeide hij ontevreden, en ik zelf kan n niet Van Son. De veldwachters worden redelijk goed bezoldigd. Laat ze om de anderen nacht dienst doen, dat is veel beter voor hen om vol te houden. Voorzitter. Laat de regeling van den dienst maar gerust over aan het hoofd der politie. Indertijd Is Mimpen opzich ter der gemeente geworden. Ik heb van de Commissaris der Koningin na veel moeiten gedaan gekregen, dat hij on bezoldigd rijksveldwachter kon worden. En zoolang als ik hoofd der politie ben wil ik niet minder politiemannen hebben dan 2. In een gemeente die een uitge strektheid heeft van meer dan 3000 II. A. is heel wat af te loopen. Wat de politie hier betreft, heeft men •geen klagen. De rnenschen doen uitste kend hun plicht. Van Son. De rnenschen in onze ge meente zijn ook goed en dat correspon deert dan vanzelf goed. Zij hebben daar door minder werk. Van der Geld. Wij zijn in een vorige vergadering te schraal geweest, we had den een beetje meer toegevend moeten zijn, dat was misschien voordeeliger voor de gemeente geweest, want ik geloof dat Ged. Staten het nu toch nog zullen regelen. Voorzitter. Dat is wel mogelijk. Van der Geld. Ik geloof ook dat het salaris van de politie niet te hoog is. Brok. Als wij van Krieken eens f 25 gaven voor tegemoetkoming in de kos ten van zijn fiets, juist als Mimpen. Voorzitter Dat zou ik niet doen en wel omdat het niet is onder den vorm van pensioensbijdrage. Van Dal. Vroeger hadden wij er een die 's nachts dienst deed en overdag werkte hij zoowat voor zichzelf. Dat was veel beter. Elshout. Tusschen deze en de vorige vergadering is de financieele toestand toch zeker niet veranderd. Toen is er met geen enkel woord gerept van een gunstig-finantleele toestand en nu, nu er eenige adressen zijn ingekomen, nu is de toestand gunstig. Voorzitter. Het spreekt van zelf dat de toestand dezelfde is. Elshout. Mogen wij Uw oordeel dan eens hooren. Voorzitter. Omdat het mij ook aangaat had ik liever niets gezegd, maar nu U vergezellen. Gij moest liever naar het dorp terngkeeren en trachten in het hotel een ry- tnig te hnren om daarmee Isdhs den straat weg naar hnis te rijden, want bet isfvoel te laat voor n om zonder genoegzame bescher ming den weg te voet af te leggen. Ik zal n tot aan den zoom van het wond vergezellen. Hiertegen verzette Arline zich evenwel zoo krachtig, dat hy haar onmogelijk zyn geleide kon opdringen. Zy en de dienstbode keerden terstond terug waarby zij hem zonder een woord tot afscheid liet staan en begaven zich naar den ÏDgang van het bosch, maar voordat zy dien bereikt had den, boorden zij eensklaps twee kort op el kaar volgende geweerschoten, daarna klonken lnide toornige stemmen, toen volgde er nog een schot, een hulpkreet, een zacht kermen en daarop heerschte er weer dieps stilte. Arline en haar gezellin stonden een oogen- blik onbeweeglijk van schrik, toen sloeg de dienstbode, een onnoozele boerendeern, in baar angBt op de vlucht en rende, zoo snel haar voeten baar konden dragen, naar het dorp, terwijl Arline aarzelend bleef staan en haar hart van vrees en schrik bijna ophiold te kloppen. Vrees, niet voor haarzelve, maar voor Hubert. Als dat kermen eens van hem was gekomen, als hij eens gewond, misschien dood was? Iedere toornige gedachte aan hetgeen dien middag waB voorgevallen, waB in een oogwenk verdwenen en alleen de vrees, dat hem iets overkomen kon zyn, bleef over. Zonder aan zichzelf te denken, zonder het gevaar zelf door een schot getroffen to worden ook maar te telleD, keerde zy terng naar de plaats, waar zy hem verlaten had en bleef daar staan in de onzekerheid welken kant zy op moest gaan. liet was stikdonker en doodstil op deze plek en zy tuurde tevergeefs om zich been of zy ook iets kon ontdekken, dot haar tot richtsnoer zou kunnen dienen. Zij finisterde Mr, Cliffe. Geen antwoord. (Wordt vervolgd). ie Echo van het Zuiden, Waalwijlisclie en Langstraatsche Courant, n [GEDEPONLLRDI ZEEP GEWMRBORGOl 0HVIRVALSCHI1 ZONDER SCHADELIJKE I BEilANDDEEKNb Ij 291 GO O O

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1