Nummer 101 Donderdag 18 December 1913. 36e Jaargang Tweede Blad. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. NIXÏÏWS ÏÏIT HSÏÏSDXF. Adverteert in dit blad. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Ingezonden Stukken. De aniirevolutionnairen en art. 192 der G.W. De antirevolutionnaire Kamerclub heeft gistermiddag vergaderd en verklaard van meening te zijn, dat het antwoord van den minister van binnenlandsche zaken Zaterdag in de Tweede Kamer gegeven de bezwaren heeft weggenomen tegen het zitting nemen in de Staatscommissie welke inzake het onderwijsvraagstuk za worden benoemd. Tienjarig bestaan van de Katholieke Sociale Actie. Met het oog op degenen, die op H. Driekoningendag, van verre komendt, te laat in Utrecht arriveeren, om tijdig in de Pontificale H. Mis aanwezig te zijn, zal er te halftwaalf in de Kapel van de Eerwaarde Broeders van St. Johannes de Deo, Maria-plaats (5 minuten afstand van het Centraal Station) een H. Mis worden gelezen. Aan zooveel mogelijk alle Katholieke sociale vereenigingen is een uitnoodiging gezonden, om zich ter Feestvergadering in het Gebouw Tivoli (om 2 en om 8 uur) door twee afgevaardigden te doen vertegenwoordigen. Mochten vereenigin gen deze uitnoodiging niet ontvangen hebben, en toch afgevaardigden wenschen te zenden, dan worden zij verzocht, zich zoo spoedig mogelijk tot het Centraal Bureau voor de K.S.A. te Leiden te wenden. Alle afgevaardigden ontvangen een kaart met besproken plaats. Er worden echter niet meer kaarten uitge geven dan er zitplaatsen zijn. En zonder kaart kan niemand worden toegelaten Spoedig zal het geheele programma dezer plechtige feestviering kunnen wor den gepubliceerd. Thans kan reeds worden medegedeeld, dat de feestvergaderingen zullen worden opgeluisterd door eenige zangnummers ten gehoore gebracht door het dubbel- kwartet »Sine Nomine* en de R. K. Zaugvereeniging »Arti et Charitati.* Het Plaatselijk Comité voor K. S. A. te^ Utrecht heeft zich welwillend belast voor de verschillende regelingen te zul len zorgen. Alles belooft, dat het een feestviering zal worden, der Katholieke Sociale Actie waardig. Moge nu ook >Jong Limburg* door veler bijdragen in staat gesteld worden, om door het aanbieden van een groote Feestgave de feestvreugde te verhoogen. Het Stichtingsfonds is in den loop der jaren opgeteerd. Moge aan het Centraal Bureau een nieuw werkkapitaal geschonken worden, opdat zijn toekomst voorgoed verzekerd zij. Naar wij vernemen, heeft Z. E. Kar dinaal Van Rossum ook een gift toege zegd. Alle redacties van Katholieke dagbla- den hebben zich welwillend bereid ver klaard, giften voor dit doel in ontvangst te nemen. 2xli Centstukken. Er is last gegeven om in deze maand nog een millioen of meer 2'/2-centstuk- ken te maken, bulten de 2 millioen stuks dezen zomer vervaardigd en de 2 mil lioen stuks, welke voor 1913 op het muntprogramma staan. Vierkante stuivers. De nieuwe vierkante stuivers zullen volgens den minister, niet deze week, maar bij het begin van het jaar 1914 in omloop worden gebracht. Waalwijk, 17 Dec. 1913. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Groene Kruis Den 15 December 1.1. werd te Besoijen ln Café van der Zaken eene vergadering gehouden om te komen tot de oprichting van eene Algemeene Vereeniging >Het Groene Kruis* voor Besoijen, Waalwijk en Baardwijk. Na eene gloedvolle rede van den Heer H. Both, voorzitter van het voorloopig comité, werd tot de oprichting besloten, een bestuur van 9 leden gekozen en de Statuten, na eenige discussie, goedge keurd. Door een der aanwezigen werd be- vreem'ding uitgesproken, dat in het voor- loopig comité alleen protestanten zitting hadden genomen en gevraagd, of men hier te doen had met een specifiek pro- testantsch Groene Kruis. Van de zijde des Bestuurs werd hierop geantwoord, dat alle moeite was gedaan om ook anders denkenden in het comité te doen zitting nemen, dat ook was ge tracht om met katholieken samen te werken om belangstelling voor een Al gemeen Groene Kruis op te wekken, echter zonder succes. Dezelfde spreker weoschte uitdrukkelijk te constateeren, dat het pas opgerichte Groene Kruis zou werken zonder aanzien van gods dienstige of andere richting en dat ieder een als lid welkom zou zijn. Met een opwekkend slotwoord van den Heer Both eindigde de vergadering. De te Waalwijk gevestigde genees- heeren hebben zich bereid verklaard om als geneeskundige adviseurs der ver eeniging op te treden. Het bestuur is saamgesteld als volgt A. J. van Eek, Waalwijk, voorzitter. N. van der Hammen, Besoijen, secretaris. H. G. van Everdingen, Waalwijk, penningmeester. A. van Herwijnen, Waalwijk, commissarissen. H. Both, Besoijen, C. Donken, Simon Versteeg, Besoijen, H. Greve, Baardwijk, W. G. Schoep, Baardwijk, Gevonden. een portemonnaie met geld. Inlichtingen politiebureau. W. V V. Waaltóijk Vooruit. Beide elftallen kwamen Zondag j.l. zegevierend uit den strijd. Het le won met 21 van N.A.C. II, terwijl het 2e er het Bossche Sparta met 1—0 on der hield. De wedstrijd te Breda kenmerkte zich door een op laag peil staand spel. N.A.C. II was niet veel, maar ook W.V. knoeide er duchtig op los. Vooral in de voor hoede zat geen verband. De verdediging was goed in vorm en heeft deze de wedstrijd gewonnen. Het tegenpuntje, dat N.A.C. maakte, kwam in de aller laatste minuut uit een strafschop. W.V. II speelde op het terrein alhier een spannenden strijd en verdiende de overwinning volkomen. De veranderin gen in het elftal aangebracht, bleken ver beteringen te zijn en vormt et tweede nu een heel aardig geheel, waaraan me nige club in die afdeeling een flinke kluif zal hebben. Zondag a.s. zal het le elftal op het terrein alhier tegen Roosendaal een uiterst spannenden wedstrijd spelen- Door het gelijk spel 2—2 tegen 't Zesde op j.l. Zondag, neemt Roosendaal met één punt voorsprong op W.V. de eereplaats in, zoodat Zondag a.s. beslist zal wor den, wie voorloopig no. één zal zijn. Aanvang van den strijd 2 uur. Pensioenfonds. Naar wij vernemen, hebben de ge meenteambtenaren een adres gezonden aan Ged. Staten, met het verzoek het door den raad inzake de pe nsioenrege- ling genomen besluit, niet te willen goed keuren. De ambtenaren wijzen er in hun schrij ven op, dat bij de behandeling van deze wetten gebleken is, dat het de bedoe ling van den wetgever is geweest om zoo min mogelijk op de ambtenaren te verhalen. BESOIJEN. Met groote spanning werd den uitslag van j.l. Zondag nil Oosterhout verwacht, en toen het dan ook bekend was dat de nationaal gestreepte» zeer onverdiend met 10 verloren hadden, kon men overal merken dat R. W. B. zeer vele supporters telt, wat de belangstelling overigens wel bewijst. Verre van ontmoedigd te zijn, wor den de komende wedstrijden dan ook vol vertrouwen tegemoet gezien, wel wetende >eter te kannen, wanneer het op voetballen aan komt, doch niet bestand te zijn tegen een ruw en gevaarlijk stel tegenstanders als Oosterhont. Daarbij alle kaoa op het kam pioenschap is nog niet verloren. R. W. B. alijtt op de 2e plaats van het ranglijstje met 2 ponten ten achter op de leiders, die nog naar Besoijen moeten komijn, dus moed louden jongens. De heer A. Huijsman volontair ter gemeentesecretarie alhier is benoemd tot ambtenaar te Hoorn en zijn voorganger de heer F. van den Heuvel tot Secretaris en Ontvanger van Ursem. SPRANG. De vorige week is alhier weer een geval vaQ diptheritis geconstateerd. Ge lukkig komen tot nog toe geen sterfgevallen meer voor. Moge de ziekte spoedig uit ouze gemeente geweken zijn. De heer van der Leede, Hoofd der Chr. School alhier heeft het voorzitterschap der A. R. Propagandaclnb „Groen van Prinsterer* alhier aanvaard- Zondag 1.1. deed de WelEerw. Heer Ds. P. v. Toorn ond-predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier zijn intrede bij de Herv. Gemeente te Rotterdam, na des mor gens bevestigd te zijn door Ds. J. C. H. ScholteD, consulent. Z.Eerw. had tot tekst gekozen Job. 129b.„Zie het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt*. Een groote menigte vulde de groote St. Laureuskerk waarin de plechtigheid plaats had, CAPELLE. Door den heer J. Kommers, smid alhier, is dezer dagen te Tilbarg het diploma voor het maken van hoefbeslag niet de hand behaald. Tot notabelen der Ned. Herv. gem. alhier zijn herkozen de heeren J. v. d. HoeveD, A. de Bruijn en W. Vermeulen. J.l. Vrijdag is de gouden bruiloft der echtelieden J. Verhagen en J. Verhagen geb. OerlemaDs, wonende in de Heistraat, op recht feestelijke wjjze gevierd. Door een daarvoor gevormde bnortcommissie was voor deze gelegenheid een prachligen boog voor hun huis geplaatst, terwijl men van verschillende huizen de natio-ale driekleur zag wapperen. De oudjes, die nog zeer kras voorban leef tijd zijn, werden dien dag overladen met bewijzen van deelneming en cadeaux. Elk een werd er zeer gastvrij ontvangen en de jongelui zija uitstekend getracteerd. WASPIK. In den nacht van Zondag op Maandag hebben enkele (brood ?)dronken lui hunne baldadigheid eens botgevierd in de wijk Benedenkerk alhier. Op verschillende plaatsen werden hekken afgenomeb om een eind verder den toegang tot een huis ermee te versperren. Op een paar plaatsen werd een gedeelte van een heining vernield. Bij voerman K. haalde men twee karren van den dam en reed ze een eind de straat in. Een paar handkarren werden midden op den weg geplaatst, enz. Hoe dit alles zoo zonder stoornis kon gebeuren De handha ving der orde wordt des nachts hier „aan bevolen in de goede zorg van het publiek*. Welnu, als dan het publiek slaapt, slaapt ook de zorgen als de kat van honk is dansen de maizen op de tafel. Zondag 1.1. speelde het tweede elftal van Brabantia alhier een vriendschappelijke match tegen het tweede van Constautia te Dongen op het terrein van laatgenoemde vereeniging. Stand 32 in 't voordeel van Brab. R'VEER, 16 December. Maandag stak de timmerman M. met een beitel zoodanig in zijn duim, dat hij zich dadelijk ODder be handeling van Dr. Quirijns moest stellen. Dinsdagmorgen werden er op de atoombootonderneming M. Verschore en Zn. vijf paar te vervoeren schoenen vermist. Van het een en an^er werd de politie in keDnis gesteld, die al gauw de daders ge vonden had. De diefstal wos gepleegd door een viertal jongens tusschen de 10 en 13 jaar, voor welke zeker een plaatsje op een tuchtschool besproken zal worden. HERPT. In zyne Zaterdag gehouden vergadering beDoemde de raad dezer gemeente ot hoofd der openb. lagere school alhier, de heer A. J. P. van der Schoot, onderwijzer aan de R. K. Jongensschool „St. Leonardos* te 'b Bosch. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Heden Woens- dagavond, zullen ia ouze gemeente voor het eerst de straatlantaarns branden. Verlangend is hier reeds door velen naar uitgezien, daar botsingen dikwerf onvermijdelijk waren. Automatisch worden de lantaarns aan en ook nitgemaakt, jl. Zondagmorgen kwam men bij Ds. A. B. alhier tot de onaangename ontdekking, dat toen de hnisgenooten van hun nachtrust opstonden, dat van binnen af de dear ge opend werd en iemand bet hazenpad koos. Men vermoed dat zeker persoon zicb heeft laten insluiten ten einde zijn slag te kunnen slaan. Na onderzoek is echter gebleken dat niets vermist wordt. *8 BOSCH. Naar het Dgbl. v. N.-Br. meldt, is de technische commissie nit de Staten in ouderhandeling met de staats mijnen in Znid-Limbnrg voor levering van electriciteit in Noord-Brabant. De stroom zon door twee kabels naar deze provincie worden gebracht. Indertijd hadden de staatsmijnen aange boden stroom te leveren tegen f 1,2 cent per K. W. U. jlus f2 per maand en per K. W. U. van elke K. W. afgegeven ma ximum belasting per maand. Dat zou worden 1,412 cent per K. W. U. Dan zou er dus geen electrische centrale komen in Noord-Brabant. Kaatsheuvel, 17 Dec. 1913. Concert Kon. Muziekgezelschap yEuphonia Het Concert van het Kon. Muziekgezel schap „Eaphonia* Zondag gegeven mocht zich in meer belangstelling verheugen dan meestal voor de gewone concerten alhier wordt aan den dag gelegd. Van de uitvoe ringen moeten we dan ook getnigeD, dat ze zeer goed waren, zoowel wat de nummertjes der Harmonie als die der Liedettafel „Cres- sendo* betroffen. Wordt er voor alle concerten gezorgd voor wat afwisseling dan gelooven we dat ze altijd meer bezoekers znllen trekken dan wanneer ui sluitend of Harmonie of zang word gegeven. Voor openlnchtcoucerten verwacht het volk niets anders dan een Harmonie-nummertje, vóór binnen concerten zooals we hier bijna uitsluitend hebben, is dat beslist onvoldoende. Men verlangt va riatie en vooral hier waar de menschen vooral wat Harmonie betreft, zoo verweud zijn. Met een frisschen Marche Militaire van Skalla opende de Harmonie den avond. Ouverture Fantastique van Govaert volgde correct en in de puntjes. Na een kleine panze kregen we van Dam's La Corbeille des Roses met zijn mooie afwisselingen en variatie, s. Crescendo kwam als nummer ééo voor den dag met De laatste Zwalnw van Cartol, vierstemmig mannenkoor met piano bege leiding. Jammer, dat ons Crescendo ook met het leden-aantal geen creccendo maakt, want iedereeu zal het moeten toegeven, die iets van de uitvoering gehoord heeft, dat de nummertjes gezongen, beter gezegd voor gedragen werden, zooals we dat hier van onzen Directeur gewoon zijn Accuraat en tot in de finesses afgewerkt. Elk nootje, elk woordje, elk teekentje krijgt zijn waarde. Doch Kaatshenvel is nn eenmBal op en top instromentaal-muziekliefhebber en eer er ook voor de vocale muziek die ambitie is, die altijd voor Harmonie bestaan heeft en nog bestaat zulleD er, komt het ooit nog vele jaren verloopen. Hoe de toestand echter ook zijn moge, een schande is het als nit een plaats van meer dan 6000 zielen niet een flink bezette liedertafel zou kannen verrijzen. Het „vreedzaam* van Dobbelsteen werd, als 't eerste, goed uitgevoerd. Vau de Harmonie kregen we nog te hoo- ren: de Fantaisie „Soldatenleben* van Keler Bela een pittig krachtig nummertje, bijzon der voor de kooper partijen, de Hyme en de Trinmphmarch uit de Aïda van Verdi met zijn diepzinnige diepvoelende, zware 8C- coorden en toch zangrijke melodiëa. De Amazone marsch sloot 't coucert reeds om half tien. We hebben een klein, maar mooi concertje gehad dat, mogen we niet over T aantal bezoekers klagen, toch veel meer be langstelling waard geweest was. Subsidie Handelscursus De subsidie voor den Handelscursus, van wege deMidden8tand8vereeniging„deHanze„, alb'er, gegeven is door den minister met 50 galden verhoogd, zoodat de geheele Rijks bijdrage nu 400 gld. is. Jaarvergadering KonHarm. Apollo*. Zaterdag-avond had in de bovenzaal van den heer A. A. Snoeren-Mombers de jaar vergadering van de werkende leden der Kon. Harmonh f Apollo* plaats. Na voorlezing der notulen der vorige ver gadering en 't verslag over 't afgeloopen jaar, dat met een batig saldo sloot, werd overgegaan tot de keuze van een bestunr. Alle bestuursleden werden in hnn zelfde fuuctie herkozen de heeren 1. Lombarts, President. A. Schalken, Vice President. A. A. Snoeren, le Secretaris-Penningmeester. A. v. d. Hont 2e Secr.-Penningm, J. v. d. Brand, C. Brands A. Verhoeven en J. Brok commissarissen. Armenconceit tEuphonia Op het armenconcert door het Kod. Mu- ziekgez. >Enphonia< op 6 Januari en 11 Jannari a.s. te geven zijn als karakter Humo risten geëngageerd de heeren C. de Bondt nit Dongen en Cornelissen uit 's-Bosch. Hensden 17 Dec. 1913. Waarschuwing. Da Burgemeester van Engwirden teH.e* renveen waarschuwt ieder, om alvorens in relatie te treden met of gelden af te dragen aan de z.g. „Spaarkasvereenigiug de Mant, gevestigd te Heerenveen*, waarvan zich directeur noemt J, Geertsma, bij hem, bui- gemeeeter, informatie's in te winnen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Pensioenfonds Gem. Ambtenaren en Be' ambten. L. S. Met zeer veel belangstelling is door mij het Raadsverslag van Woensdag j.l. gevolgd en heeft dit mijne bijzondere aandacht gevraagd bij het 2e punt der agenda n.l. de regeling der pensioen grondslagen voor de gemeenteambte naren en beambten. Naar het mij voorkomt heeft de Com missie van Rapport zich excellent van hare taak gekweten en een degelijk stuk werk geleverd, doch mij dunkt dat het cachet van degelijkheid te veel tot uiting komt in het belang der gemeente en zijn m. i. de belangen der gem. ambte naren en beambten hierdoor eenigszins uit het oog verloren. Nu moge deze Commissie zich ten opzichte der belastingbetalende burgerij verdienstelijk hebben gemaakt, de hoop volle verwachting der betrokken ambt naren en beambten heeft zij met hare regeling niet bevredig^. Waar toch »de Nederlandsche Bond van Gemeente-ambtenaren» in hun adres aan de Gemeenteraden de meest coulante wijze van toepassing der wet voorhoudtwaar Gedep. Staten den wensch te kennen geven de wet zoo rationeel mogelijk ten uitvoer te leggen, waar vele gemeenten io 't geheel niets of slechts een gering procent op de ambtenaren en beambte verhalen, daar kan dit aangenomen voorstel der Com missie slechts onsympathiek zijn aan de belanghebbenden. Ik wil echter deze gewichtige aange legenheid eens een weinig nader be schouwen en zal duidelijkheidshalve de drie categorién a. b. en c.s in volgorde behandelen. Groep A. De Gemeente vordert van de ambten, en beambten met een in komen tot en met f 600,alleen 3°/0 voor weduwepensioen, hetgeen m.i. zeer billijk genoemd moet worden, doch de meeste werklieden toch zal doen be sluiten, indien geen loonsverhooglng in 't vooruitzicht wordt gesteld, niet aan het pensioenfonds deel te nemen. Al hoewel men dit ten zeerste zou moeten betreuren, en hierdoor het beoogde doel van den wetgever dan ook niet wordt bereikt, mag men niet vergeten dat deze groep van personen reeds een aardig bedrag hebben te betalen aan levens verzekering (begrafenisfonds), ziekenfonds en dergelijke. Vermeldenswaardig evenwel zijfc Jla^deze categorie twee exceptioneele gevallen en wel ten eerste, dat van een beambte welke 5% betaalde in het vroegere pensioenfonds thans 3% wordt gevorderd terwijl deze persoon door het Rijkspensioen in veel gunstiger condi- tie's komtten tweede dat een vast arbeider in een bedrijf der gemeente, die thans 62 jaar oud is en f 11 per week verdient over drie jaar zijn pensioen kan genieten en hiervoor in 't geheel betaalt een bedrag van f 17,50, doordat hij geen inkoopsom of eigen pensioen heeft te betalen. Groep B. De Gemeente vordert van de ambtenaren en beambten met een inkomen van f 600 tot en met f 1000, 4% voor weduwe pensioen, 2°/0 voor eigen pensioen en l°/o van de totale inkoopsom, wat voor de meest berekend naar hetgeen door hen moet worden bijbetaald vrijwel overeenstemt met 7°/o van hun inkomen. Daar door vele ambte naren onder deze categorie vallende in het vorig pensioenfonds 5% is betaald, beteekent dit een meerdere aftrek op hun tractement van 2°/0, hetgeen bij eenzelfde salaris nu precies geen buiten kansje is te noemen. Groep C. De Gemeente vordert van de ambtenaren boven f 1000 inkomen 5% voor weduwepensioen, 3°/o voor eigen pensioen en 3°/o van de totale inkoopsom, wat kan gerekend worden op ongeveer 11% van hun inkomen. Deze ambtenaren moeten met betrekking Echo van Zuilen A HBummu

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5