jVummer 4 Zondag 11 Januari 1914 37e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waaiwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. Gemeenteraadsvergads ingsn, k Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Voor - - - - - - Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden ena., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Adve&tkntiïn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel .groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale *per vroïcaHij e conto- gesloten. Reclames 15 cent per regel. VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente des avonds ten ó'/2 uur Voorzitter Edelachtb- Heer G. R. van der Ven. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig zijn alle le den. De notulen van de vorige vergadering, welker voorlezing ongeveer een uur duur de, worden voorgelezen. Van Buul. Ik heb niets gehoord van hetgeen ik gezegd heb aan het adres van Wethouder Boom. Ik heb toch ge zegd dat hij gezegd heeft dat de ont ginning zoo weinig heeft gekost en nu gebleken is, dat er nog driemaal zooveel is voor moeten betaald worden. Voorzitter. Ik zal uw 'opmerking in de notulen opnemen. Van Buul. Ten tweede zie ik er niets in vermeld wat Boom gezegd heeft ten opzichte van Winters. Voorzitter. Dat schijnt te zijn vergeten want ik heb het nog in mijn ontwerp geschreven. Van Buul. 't Is toch opmerkelijk dat ik altijd aanmerking moet mak^n of dat er van mij het een of ander wordt ach tergehouden- Voorzitter. U hoort het, de notulen zijn reeds erg lang en dan wordt wel eens iets vergeten. Van Buul. Dat dan juist dat van mij vergeten wordt. Voorzitter. Ik zal daaromtrent nog iets in de notulen vermelden. Boom. Dan verzoek ik u ook mijn verweer daarin op te nemen. Van Buul. 't Spijt me dat ik aanmer king heb moeten maken op de notulen. Opvallend is het echter, dat het altijd over mij moet gaan. Voorzitter Ik zal met de wenschen van beide heeren rekening houden en alles in een renvooi bijschrijven] Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim. b. Schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring besluit van den raad tot heffing van opcenten-personeele en grondbelasting c. Schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring leening f2215. Worden voor kennisgeving aan genomen. Voorzitter. Van de veldwachters is een schrijven ingekomen, waarin zij me- dedeelen dat zij die bodediensten niet langer voor een dergelijke vergoeding kunnen blijven waarnemen. Indien de raad f 150 wenscht toe te kennen, dan zijn zij genegen de bodediensten te ver vullen. Voorzitter. Vroeger was het salaris niet hoog genoeg. Ik heb nu voorge steld aan leder f 30 per maand te ver- leenen, dat is dan f90 per maand. Van Buul. Wij hebben nu drie veld wachters. Moeten wij dan drie boden hebben ook. Voorzitter. Ja, drie veldwachters die bodediensten hebben te verrichten. Van Buul. Ik zou een der veldwach ters voldoende salaris geven, dan heb je er aan een genoeg. Voorzitter. Ik heb destijds juist het voorstel gedaan de veldwachters alle drie te benoemem om geen jaloezie te wekken. Van Buul. Ik stel voor een veld wachter daarvoor te benoemen en deze f 50 te verleenen voor het verrichten van bodediensten. Voorzitter. Ik denk dat ze f 50 wel wat weinig zullen vinden. Ze zullen het daar niet voor doen. Van Buul. Er zal er wel een zijn die die f 50 wil meenemen. Voorzitter. Men moet niet vergeten dat er zijn die om de twee nachten slapen en een ander weer om de drie, zoodat het niet altijd gemakkelijk is om dan een veldwachter vrij te hebben. Van Buul. Ik zou toch eerst eens probeeren, Voorzitter. Ik ben bang dat, de politie dienst er onder zal lijden. J. van Wagenberg. Indien er nu een wordt benoemd, zal hij dan als hij de nachtdienst heeft gehad, den volgenden dag weer de bodediensten kunnen ver richten Van Buul. Ik zou bet maar eens probeeren. Voorzitter. Als alles maar zoo gere geld kan worden dat alle werkzaamheden regelmatig kunnen gebeuren. Het scheelt veel of een of drie personen de werk zaamheden hebben te verrichten. J. van Wagenberg. Wanneer er nu een benoemd wordt zal deze, als hij nachtdienst heeft gehad dan 's morgens direct weer dienst kunnen doen. Voorzitter. Dat is juist het groote bezwaar dat ik heb. Bij eene fatsoen lijke belooning, zal men wel genegen zijn zich eene opoffering te getroosten. Doch zich 361 dagen daarvoor beschik baar stellen gaat gewoonweg niet. Van Buul. Ze zijn 's nachts toch al om vier uur thuis. Voorzitter. Het is zeer gewenscht dat er 's nachts altijd surveillance is. Mommersteeg. Ik meen gehoord te hebben, dat, toen Roossen werd aange steld. dit was voor het doen van nacht en bodediensten. Voorzitter. Het gaat toch niet op iemand 's nachts op straat laten loopen en dan overdag bodediensten te laten doen. Voorzitter. Het is toen duidelijk ge zegd dat een veldwachter noodig was voor nachtwacht en voor bewaking van den Provincialen weg. q Van Heivoort. Boom zegt dat hij zich i niet heetl vergist. De heer J. van Wagenberg acht de discussie over zoo'n luttel bedrag erg lang- Boom. Hoe is het met de nevenbe trekkingen die de veldwachters be- kleeden. Voorzitter. De chefveldwachter is marktmeester waarvoor hij f 10 per jaar geniet. Dit is ook de enigste neven betrekking dieze hebben; zoogen. plaatse lijke deurwaarder is hij ook nog. Mommersteeg. Om aan de zaak een eind te maken, stel ik voor f 75 uit te trekken voor de drie veldwachters, Voorzitter. Dat voorstel wil ik direct overnemen. Van Buul. Ik kan mij daarmede ver eenigen Indien alle veldwachters ook bode zijn. Voorzitter. Dat zal ik regelen naar gelang de nachtdiensten die zij als nacht wacht hebben Van Buul. Geeft het dan telkens voor een maand. Voorzitter. Ik zal dat wel goed ver deden, laat dat maar aan mij over. 2. Benoeming stembureau 1914. Als plaatsvervangend Voorzitter werd gekozen de heer J. v. Wagenberg. Als eerste lid van 't stembureau werd gekozen de heer P. v. Buul. Als tweede lid v r\n het stembureau werd gekozen de heer M. J. Mommer steeg. Als plaatsvervangend lid werd geko zen de heer J. v. Helvoirt. Als 4e lid van het stembureau werd gekozen de heer van Halderen, terwijl als plaatsvervangend 4e lid werd geko zen de heer van Engelen. 3- Wijziging begrooting 1913-1914. Hiertoe wordt met algemeene stem men besloten. 4. Besluit van Ged. Staten houdende niet goedkeuring van het raadsbesluit tot verhaal van pensioensbijdragen op de gemeenteambtenaren. Door den Voorzitter wordt een schrij ven van Ged. Staten voorgelezen, waar in deze de bijdrage van de gemeente ambtenaren bezwarend achten, zoodat zij hebben besloten hunne goedkeuring hieraan te onthouden. De Voorzitter zegt dat hij over deze zaak zijne meening voldoende heeft te kennen gegeven, zoodat hii er niet veel meer over te zeggen heeft. Het lid A. Mommersteeg zou graag een opgaaf hebben welke bezoldiging de ambtenaren genieten en hoeveel de pensioensgrondslag bedraagt. De Voorzitter zegt dat het totaal in komen van al de ambtenaren 6715 gld bedraagt. Het lid A. Mommersteeg zegt dat hij slecht op de hoogte is, en dit punt eerst toch wel eens rijpelijk over wogen dient te worden, daar hij niemand te kort wil doen. Het lid M. Mommersteeg zou toch gaarne weten hoeveel salaris iedere amb tenaar heeft en welke bijverdienste zij nog hebben, daar wij dan eerst kunnen oordeelen. De Voorzitter antwoordt dat Ged. Staten geen besluit goedkeuren, waarbij hooger wordt gegaan dan het maximum nl. 5°/o- De meeste gemeenten hebben reeds aan het verlangen van Ged. Sta ten voldaan. Het lid M. Mommersteeg zegt dat er nog verschillende gemeenten zijn, waar dit besluit ook niet is goedgekeurd. De Voorzitter zegt dat dit nu reeds de 3e maal is dat het van Ged- Staten terugkomt. Wanneer de heer M. Mom mersteeg zijn voorstel blijft handhaven, dan zullen Ged. StateD het niet goed keuren, daar deze aangelegenheid door mij zelf Is onderzocht. In de toekomst kunnen wij op de nieu we ambtenaren alles verhalen, daar zij van te voren weten welk bedrag er moet worden gestort, doch Ged. Staten heb ben alleen de ia dienst zijnde ambte- op het oog. Wethouder Boom vraagt of alle amb tenaren in het pensioen deelen. De Voorzitter antwoordt hierop dat de klokkenist daaraan geen deelneemt. Wethouder van Buul zou toch graag zien dat elk raadslid een lijstje ontving wat elk ambtenaar kost, voor welk sa laris er moet worden betaald en welke nevenbedieningen zij nog vervulleD. De Voorzitter deelt mede dat ver goedingen van nevendiensten buiten het pensioen vallen. Het totaal salarissen bedraagt 6715 gld. Hiervan moet de gemeente betalen 12°/0 of 805,80 gld. Volgens Ged. Staten kunnen wij hiervan verhalen f 335,75, zoodat er dus voor de gemeente nog blijft f 472. Het lid M. Mommersteeg vraagt of de inkoopsom ook hieronder is begrepen. De Voorzitter zegt dat dit komt op 1915, waarover dan 40 jaar kan worden gedaan. Het lid M. Mommersteeg antwoordt dat het voor de gemeente erg bezwa end is, wijl anderen hiervoor moeten op brengen, reden welke hem hebben doen besluiten niet meer te geven dan de wet verplicht. De Voorzitter zegt dat hij zelf voor deze aangelegenheid in den Bosch is geweest. Ged. Staten willen echter geen besluit goedkeuren, waarbij meer wordt ve haald dan het maximum n.l. 5°/o- Wethouder Boom vraagt of dit bij een hoog of laag salaris hetzelfde blijft. De Voorzitter zegt dat dit in 2 klassen kan worden verdeeld. Het lid M. Mommersteeg vraagt hoe groot het bedrag is van de pensioen bijdrage. De Voorzitter zegt dat dit f 470. bedraagt. Over de inkoopsom waarvan 3°/o rente moet worden betaald, kan men 40 jaren doeD. Het lid M. Mommersteeg wil nog iets vragen, en zegt dat hij het salaris van den Burgemeester als voorbeeld heeft genomen. Hierbij is de heer M. Mom mersteeg tot de conclusie gekomen dat van een bedrag van f 1100.over 7 dienstjaren f 2000,— moet worden be taald, terwijl dan de rente is 3% ook nog f 500.bedraagt. De Voorzitter antwoordt dat hierover dan 40 jaar kan worden gedaan. Het lid M. Mommersteeg noemt het een ramp voor de gemeente. De Voorzitter zegt dat ze in de ge meente Waalwijk wel f 3000 moeten betalen. Het lid Mommersteeg zegt dat hij er wel uit heeft geroken, dat het voor de gemeente een groot bezwaar zal zijn. Verschillende gemeenten als Grave, Boxtel, Bergeijk en Uden zijn op het verzoek van Ged. Staten ook niet in gegaan. De Voorzitter meent hier te moeten aanhalen dat het voor de gemeenten Waalwijk en Besoijen veel erger is dan voor de gemeente Vlijmen. Het lid M. Mommersteeg zegt dat de gemeente van jaar tot jaar armer wordt. Toen hij pas lid vac den raad was, kwam men al met een leening voor den dag van f 4000 De Voorzitter zegt dat hij aan Ged. Staten zwart op wit heeft gegeven, dat op hem alles kan worden verhaald, doch de Voorzitter kan dit niet gedaan krijgen. Na nog eenige discussie doet de heer Joh. v. Wagenberg het voorstel om die ambtenaren welke een laag salaris ge nieten vrij te laten, terwijl van die amb tenaren die een hoogere bezoldiging ontvangen de eerste f 400 gld vrij te laten. De inkoopsom van weduwen en weezen moet dao ook door de gemeente worden betaald. Dit voorstel in omvraag gebracht wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren M. Mom mersteeg, van Engelen, P. v. Buul, J. v. Helvoirt, A. Mommersteeg en de Vaan. öp verzoek van den heer M. Mom mersteeg zal de Voorzitter elk lid een staatje geven, waarop staat uitgewerkt het voorstel van den heer v. Wagenberg en uitgewerkt de 5% volgens de be doeling van Ged. Staten. 5. Schrijven van Ged. Staten waarbij de begrooting voor 1914, zooals deze is ingezonden, niet voor goedkeuring vat baar wordt geacht. Op voorstel van den Voorzitter wordt een post van f 511.12 gebracht op den post van onvoorziene uitgaven. Schrijven van Ged. Staten houdende tnededeeling, dat zij geen genoegen ne men met de verlaging van het salaris van den ambtenaar ter secretarie. De Voorzitter stelt voor dezen post voor den ambtenaar ter secretarie op de begrooting in te trekken. Wethouder van Buul zegt dat het voorstel om dezen post van de begroo ting af te voeren van hem is uitgegaan. Ook nu nog wenscht hij zijn voorstel gehandhaafd te zien, indien er echter een raadsbesluit is om een ambtenaar aan te stellen, dan wil hij hem een sa laris geven van f 350. Het lid M. Mommersteeg vraagt ook of er een besluit is geweest dat men plan was een ambtenaar aan te stellen. De Voorzitter zegt dat er wel een raadsbesluit is genomen om het salaris van den vorigen ambtenaar te verhoo- gen met f 100 en te brengen van f250 op f350. De raad kan dit regelen zooals hij dat wil, doch het zal altijd nog af hangen van Gpd. Staten. Verder zegt de Voorzitter dat hij zich vast voorgenomen heeft hierover niet veel te zeggen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den Voorzitter, om den post op de begrooting te brengen, met 6 tegen 5 verworpen. Tegen stemden de heeren de Vaan, A. Mommersteeg, J. v. Helvoirt, P. v. Buul, van Engelen en M. Mommersteeg. Wethouder van Buul zegt nog dat hij het Ged. Staten zelf zal toelichten. De Voorzitter deelt mede dat er nog is ingekomen een schrijven van de Ge zondheids-Commissie met verzoek de woning toebehoorende aan W. v. d. Lee- de onbewoonbaar te verklaren. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. De Voorzitter zegt nog dat het lid M. Mommersteeg de vorige vergadering te kennen had gegeven om op het druk werk nog wel een paar honderd gulden te kunnen verdienen, en vraagt hem dit goedkoope adres te willen opgeven, al meent hij het wel te weten. De Voorzitter heeft nu aan enkele firma's prijsopgaaf gevraagd, die hij hier even zal voorlezen. Kiezerslijsten. Veerman, Heusden f 25, Stokvisch, den Bosch f 35, Tielen, Waalwijk f 30, Bevelschriften. Sokvisch, den Bosch f 74,90 TieleD, Waalwijk f72,50 Registers Burgerl- Stand. Stokvisch, den Bosch f 116,56 Tielen, Waalwijk f 115,93I/2 In verband met deze opgave, vraagt de Voorzitter hoe iemand als het lid de Vaan die totaal geen verstand heeft van administratie, in eene vorige vergadering heeft durven zeggen, dat het een schande is zooveel als hier het drukwerk kost. Het lid de Vaan ontkende dit gezegd te hebben. Hierover ontstond nu zoo'n heftige discussie dat de Voorzitter zich genood zaakt zag de vergadering te sluiten. Na de sluiting ontstond er een heftig tumult op de raadzaal. Het publiek riep den heer de Vaan toe: >dat hebt ge wel gezegd*. De burgemeester liet de publieke tribune door de politie ontrui men, terwijl de heer de Vaan zich nog met enkelen voor den burgemeester stel den en hem toeriep >Ik zal je overal volgen4. Deze verklaarde zich niet te zullen laten intimideeren en verliet de raadzaal. eerste klas De Echo van het Zuiden, Waaliyksche en Langstraatsche Courant, PIANO! 10 JAAR GARANTIE KUNSTSPELenELECTR: PIANO'S. VLEUGELSisHETADRES 'ffl^KESSELS'KON.FABRIEK. TILBURG VRAAGT CATALOGUS - OOK TERMIJNBETALING

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1