Nummer 5 Donderdag 15 Januari 1914 37e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalvljkscfie Stoomdrukkerij' Antoon Tielen, GEMEEI ITEM IDSVfRI SUR ING. bïïiteniXnd. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Eerste Blad LANDBOUW. Duitschland. Frankrijk. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonniimmer 38. Telegram-Adres: ECHO. AdvbktbntlSn 1—7 regel» 0.60; daarboven 8 cent per regel grooto tetter» naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en *dvertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeUf t ti n nu resloten. Reclames 15 cent per regel. BESOIJEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 10 Januari des voormiddag? ten 11 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Verwiel. Ongeveer half twaalf opent de Voor zitter de vergaderingafwezig is de heer J. van der Heijden. Voorzitter. Ik heet u allen welkom en bij den aanvang van het Nieuwjaar wensch ik u allen veel heil en zegen zoowel voor u zeiven als voor uw huisgezin en familie. Ik hoop dat het voor u allen een rijk eD gezegend jaar moge zijn. Hierna worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Proces-verbaal Van kas-opneming bij deu gemeente-ontvanger op 27 Decem ber. Alles is in orde bevonden en in kas was f 1376.78. Schrijven van Ged. Staten, houden de mededeeling van een Kon. Besluit dat 1600 is toegekend als buitengewone subsidie in de kosten van het onderwijs. Worden voor kennisgeving aange nomen. 2. Schrijven van den heer F. C. Snij ders, onderwijzer aan de openbare school alhier houdende verzoek hem met in gang van 1 Januari eervol ontslag te willen verleenen. Voorzitter. De tijd waarop de heer Snijders ontslag vraagt is reeds voorbij, doch het was wel wat al te vlug ook. Men moet rekening houden met de school, daarom stellen B W. voor hem met ingang v n 1 Februari eervol ontslag te verleenen. Winkel. 8 December is reeds door hem ontslag aangevraagd en nu is het 10 Januari. Me dunkt we hadden den heer Snijders wel wat meer terwille kunnen zijn. Er had veel eerder een vergadering belegd moeten worden. Voorzitter. Door omstandigheden hebben wij niet eerder eene vergadering kunnen houden en al zou die eerder zijn gehouden, dan geloof ik dat wij hem toch niet eerder dan 1 Februari ontslag zouden hebben gegeven. Voor alie kleine diagen san ik den raad niet bijeen roepen. Winkel Men had daar dan ook wel een urgente vergadering voor kunnen beleggen. Voorzitter. Ik geloof toch dat het be sluit hetzelfde zou zijn geweest. Winkel. Kan hem nu tegeo 15 Januari geen entslag worden verleend. Voorzitter. Neen, daar ben ik niet voor. Ik stel ook voor geen oproeping te doen, doch wel een hulp aan te stellen, wat door B. en W. geschiedt. Tot 1 April hebben wij, met het oog op de tegemoetkoming in het salaris, daar den tijd nog voor. Winkel. Is het een onderwijzer. Voorzitter. Direct nog niet, doch dat zal wel komen, Winkel. Als het onderwijs er maar mede gebaat is, dan geeft het niets. Voorzitter. De klas is dan niet zon der toezicht. Het is voor 2 k 3 maan den. Deze man die wij op 't oog heb ben heelt al eens voor de klas gestaan en heeft toen goed voldaan. Winkel. Kan zoo iemand dan niet 15 Januari komen, dan kan aan Snijders toch ontslag worden gegeven. Voorzitter. Dat doe ik liever toch niet. Winkel. Als een ambtenaar op 9 De cember een verzoek indient om ontslag wijl hij gaarne spoedig in zijn nieuw be noemde betrekking gaat en het onder wijs hier toch is gebaat, dan is er geen enkel motief om hem niet terwille te zijn. Voorzitter. De plaatsvervanger is nog niet heelemaal klaar. Hij bezit nog niet die capaciteiten als mijnheer Snijders en ik apprecieer het dat hij tot 1 Februari blijft. In andere gemeenten houden ze ze ook zoolang ze kunnen. Winkel. U moet me goed begriipen. Hij heeft 9 December ontslag gevraagd ingaande 1 Januari. De bedoeling daar mede is natuurlijk zoo gauw mogelijk Daarom zou ik hem, vooral nu het on derwijs toch gebaat is, met ingang van 15 Januari eervol ontslag verleenen. Broeders. Veel gemeenten geven het nooit eerder dan over 2 maanden. Voorzitter. Ik geef hem groot gelijk dat hij tracht het zoo gauw mogelijk te krijgen, want iedere week dat hij daar is, heeft hij meer salaris, maar wij moe ten toch naar het onderwijs kijken ook. Groenen. Ik ben er voor om Snijders met ingang van 1 Februari eervol ont slag te verleenen en dan met 15 Jan nuari die kracht die hem zal vervan gen reeds in functie te laten treden, dan geraakt hij wat spoorwijs. Aidus wordt met algemeene stemmen besloten. 3. Schrijven van Ged. Staten iozak- pensioenregeling gemeente-ambtenaren. Ged. Staten berichten dat zij van Van Dempt een adres hebben ontvan gen waarin wordt verzocht de door den raad vastgestelde pensioenregeling niet te willen goedkeuren. Ged. Staten geven verder in over- weging slechts hoogstens 5 pCt te ver halen. Voorzitter. Van Liempt moet nu 5 en 3 pCt betalen en Ged. Staten geven in overweging hoogstens 2 en 3 pCt te laten betalen. Wat willen de heeren nu. Winkel. Een vorige maal is gezegd dat het niet gaat met het oog op den slechten finantieelen toestand. Klerkx. En ook wijl zijn salaris met het oog daarop met f 50 is verhoogd. Ik zou daarom bij het eerst genomen besluit blijven. Voorzitter. Ik geloof wel dat de hee ren er op rekenen kunnen dat het toch door Ged. Staten op 5 pCt gebracht zal worden. Hierna wordt besloten het besluit te handhaven. 4. Benoeming van eeu stembureau voor 1914. Benoemd worden tot leden de heeren Broeders en Klerkx, tot plaatsvervan gende leden de heeren Groenen en J. v. d. Heijden, tot vierde lid de Greeft en tot plaatsvervangend lid de heer Winkel. 5. Wijziging begrooting. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 6. Ingekomen schrijven van de af- deeling Waalwijk van het Ned. onder wijzers Genootschap. (Dit adres is reeds vroeger in ons blad afgedrukt.) Winkel. Mijnheer de Voorzitter.... Voorzitter. Ik stel voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Verder stel ik voor en ik weet dat veel heeren dat met mij eens zullen zijn, om over onder wijszaken niet meer in openbare verga dering te spreken. Ik weet nu dat het onderwijs goed is en als daar nu weder over wordt gesproken werkt het ver lammend. In geheime vergadering kan daar over worden gesproken doch niet meer in openbare vergadering. Winkel. Met welk recht weigert u mij het woord. Daar waar de heer Surlg zoo heeft beleedigd, mag ik mij toch zeker wel verweren. Voorzitter. In een vorige vergadering Is de wenschelijkheid uitgesproken der gelijke zaken in geheime vergadering te bespreken. Winkel. ,Ik ben in het openbaar als lid van den raad aangevallen en ik wensch mij dan in het openbaar en als lid van den raad te verweren. Het adres door het bestuur Voorzitter. Er is niets verkeerds in het onderwijs, alles is in orde. Winkel. Dat zegt u. Voorzitter. Zeker zeg ik dat en ik stel ook voor niet meer in openbare vergadering daarover te spreken. Winkel. Hij is mij in het openbaar aangevallen en dan verweer ik mij ook in het openbaar. Voorzitter. Ik mag dat niet toestaan, 't is te persoonlijk. Winkel. Hij valt den officieelen persoon Winkel, Winkel als raadslid aan en dan zou men mij hier het recht ontnemen mij te verweren. Op den voorgrond wil ik zeggen dat, indien u mij niet toestaat mij hier te verweren ik de pers verzoek het op te nemen. Voorzitter. En ik verzoek de pers het niet op te nemen. Ze moet het dan zelf maar weten. Winkel. Waar ik op zoo'n lage wijze word aangevallen, wordt mij het recht ontnomen mij te verweren. Met welk recht doet u dat 't Zijn wel fijne manieren hoor. Voorzitter. Het zijn persoonlijke feiten en ik zit hier en voor geheel de ge meente .om de orde te bewaren, daarom kan ik het niet toestaan, Bovendien hebben de heeren - gven en Klerx het in eeD vorige vergadeiing nog ver zocht. Ik ben er nu zeker van dat het onderwijs goed en in orde is en dan is het ook beter dat niets meer in openbare vergadering wordt besproken. Groenen. Door den heer Winkel zijn er in de vorige vergadering, naar aan leiding van eenige geruchten die hem ter oore waren gekomen, eenige vragen gesteld. Intusschen zijn er 6 weken verloopen, hebt u nu onderzocht of ze waar zijn. Voorzitter. Ik heb ze onderzocht en er Is niets van waar. Groenen. En hebt u het degelijk onderzocht. Voorzitter. Zoover als ik dat kan, ja. Groenen- Ik vraag zulks omdat mij ook, naar aanleiding van hetgeen door den heer Winkel in een vorigt verga dering is gezegd, ook iets ter oore is gekomen van betrokken ouders. Daar over wilde ik in geheime vergadering u eenige vragen stellen. Klerx. Wat Groenen zegt zal in ge heime vergadering toegelicht kunnen worden. Winkel. Ik stelde in de vorige ver gadering een vraag en vroeg of u daar iets van bekend was. U zei van neen, doch dat was wel waar. Er was u wel iets van bekend. Waar hij mij strafloos als raadslid beleedigt, moet u mij ge legenheid geven mij te verdedigen. In zijn mooi epistel sprak hij van geestelijke curateele doch indien u eerlijk was en mij gelegenheid gaf mijn verweer voor te lezen, dan zou u zien, door de feilen die ik zou opsommen, dat dit op hem terug valt. Mijnheer Surig toch heeft ge toond over een woordenboek te beschik ken vol schunnige onparlementaire woor den. Een woordenboek, waarvoor ieder beschaafd mensch zijn neus ophaalt. Het raadslid Winkel is aangevallen, ik zeg dat niet omdat ik daar zoo op sta, doch omdat ik als lid van den raad ben aangevallen en ik als lid van den raad mij ook moet verdedigen. (De heer Winkel tracht wederom te lezen). Voorzitter hamerend. Ik breng mijn voorstel in omvraag, daar verleen ik prioriteit aan. Klerkx. Het is persoonlijk, 'dat be hoort niet in de raadsvergadering thuis. Winkel. Hij valt mij niet als Winkel aan, doch als een lid van uw college. Doch was het maar eens een ander lid dan zou hem wel gelegenheid wordeD gegeven zich te verdedigen Ik sta hier maar als enkeling- Voorzitter. Dat is niet zoo. Klerkx. Als u nu grondige motieven had. Winkel. Het was toen al niet waar. Voorzitter. Wij zullen stemmen. Ik ben er niet voor het in openbare raadsver gadering te behandelen. Het voorstel van den Voorzitter wordt met 5 tegen 1 stem aangenomen. Te gen stemde de he-r Winkel. De heer Winkel opstaande 't Is me prachtig hoor 1 Je mag je niet eens ver dedigen. 't Is me een mooi college 'nier, waarvan ik de eer heb lid te zijn. Was het maar eens een ander lid geweest, die zou wel gelegenheid hebben gekregen. Ik als enkeling natuurlijk niet- Uit protest verlaat de heer Winkel de vergadering. Klerkx. Je stelde je vraag ook zoo raar. Dan kan je net zoo goed vragen of hij niet gestolen heeft. Voorzitter. Altijd over dat onderwijs, 't Begiet te vervelen, de menschen ook. 't Is waar. Heeft een der heeren nog iets. Groenen. Ik wilde u eens vragen of er 's morgens niet enkele lantaarns kun nen branden, 't Is stikdooker en de menschen die naar de fabriek moeten, loopen elkaar gaten in den kop. Voorzitter. Daar zou geen bezwaar tegen zijn, doch wij hebben niemand die ze uit kan draaien. De nachtwacht is dan in rust. Ik wil wel voorstellen dat er Wier en daar b.v, aan de Besoijensche Steeg, bij de Kerk en bij J. v. d. Heij den een lantaarn brandt indien u zorg wilt dragen voer het uitdraaien. Daartoe wordt besloten. De heer Winkel komt ter vergadering en verzoekt den secretaris uitdrukkelijk in de notulen te willen vermelden dat hem geweigerd wordt zich te verdedi gen tegen het schandelijk schrijven van Surig. Hierna verlaat hij wederom de ver gadering. Voorzitter. Heeft een der heeren soms nog ie's in het belang der gemeente in het midden te brengen. Niemand meer het woord verlangende sluit hij de vergadering en gaat de raad over in geheim Comité. Chili op de Kar wij. De karwij is een zeer winstgevend gewas. Als zij gelukt door goede ver zorging en bemesting en doordat het weer een beetje meevalt, dan is er aan de karwij nog veel geld verdiend Van daar, dat er elk jaar, niettegenstaande de uitbreiding der bietencultuur, toch nog een vrij groot aantal Hectaren niet Karwij bezaaid worden. De Karwij is een tweejarige plant, geeft in het 2de jaar eerst vrucht, maar daar zij gewoonlijk onder erwten gezaaid wordt behoeft men haar opbrengst niet voor de berekening der winst over twee jaar te verdeelen, daar men het bovengewas als oogst van het eerste jaar kan rekenen. Gewoonlijk zaait men de karwij in Maart, doch de tijd varieert tusschen half Februari tot einde Mei. Hoe beter de karwij zich het eerste j «ar ontwikkelt, hoe meer kans zij heeft het volgende jaar een rijken oogstte zullen opleveren. Het gebeurt echter, dat de karwij op het laatst van het eerste jaar er niet best bijstaat. Sommige boeren wachten dan tot na den winter, om een chilibemesting te geven. Zooals bekend is, is de Karwij een gewas, dat veel stikstof verbruikt en daarom een zeer vruchtbaren bodem behoeft, De meeste karwijboeren achten dan ook een gift van 300 d 400 K.G. chilisalpeter per Hectare karwij niet te veel. Gewoonlijk wordt dat in twee of driemaal over het land uitgestrooid. In plaats van alle chilisalpeter in het voor jaar te geven, kan men ook een klein gedeelte reeds vóór den winter uitzaaien, vooral als de karwij slecht opgekomen is en erg ongelijk staat. Sommigen zullen dit misschien weggegooid geld noemen. Toch is dit niet zoo. Zoolang de groeiperiode nog niet is afgeloopen, kan men nog iets eischen. Met een wei nig chilisalpeter kan men op slechten karwij evenals op wintergranen veel goed doen. Hoe sterker en krachtiger de ge wassen zijn in het volgende voorjaar, des te grooter de opbrengst. In vele streken geeft men dan ook de karwij direct na het eerste gewas, althans vóór den winter 50 a 100 KG, chilisalpeter. De rest geeft men dan in het voorjaar. Allerlei van Zabern De correspondent van het Berliner Tagablatt* te Straatsburg bericht aan zijn blad dat de Elzas-Lotharingsche volkspartij van plan is den rijkskanselier te interpelleeren over het vrijsprekende vonnis in de Zaberner zaak Ook de sociaal-democratische partij zal volgens dit blad. opnieuw een interpellatie in dienen, o.a. de vraag stellen hoe de rijkskanselier zich in de toekomst de verhouding tusschen de civiele en mll.- taire autoriteiten voorstelt. Bovendien zal zij de regeering inrerpelleeren over de kwesiie van de rechtsgeldigheid der order van het jaar 1820, waarop v. Reuter zich beriep. Het bestuur der posterijen te Straats burg heeft een ondeizoek geopend om den beambte op te sporen, die het be staan van de telegrammen van den kroonprins aan generaal Von Delmling en kolonel Von Reuter heeft verraden. De keizer heeft Zaterdagavond den chef van den generalen staf Von Moltke en den minister van oorlog Falkenhayn bij zich gehad om hem rapport uit te brengen over het vonnis tegen kolonel Von Reuter. Von Reuter moet in Oberkirch, waar hij vertoeft, m er dan 15.000 telegram men, brieven en postkaarten met geluk- wenschen met zijn vrijspraak hebben ontvangen. Naar verluidt, zal het 90ste regiment infanterie toch nog naar Zabern terug- keeren. Een telegram uit Parijs meldt, dat president Poincaré het voornemen zou hebben aan het Duitsche gezantschap te Parijs een officieel bezoek te brengen ter gelegenheid van den verjaardag van den keizer op 20 Januari a.s. Het zou eerste maal zijn na 1871, dat de presi dent der Republiek als zoodanig het ambassade-gebouw zou binnentreden en er zich feitelijk op Duitsch te rekenen grondgebied zou bevinden. Abbi Lemire. Zondag is in alle kerken van het diocees Rijssel het herderlijk schrijven voorgelezen, waarin abbé Lemire met den ban bedreigd wordt, zoo hij niet binnen 4 dagen plechtig verklaart: le dat hij zijn tot nn toe gevolgde politiek opgeeft2e. dat hij niet meer zal mede werken aan de Cri de Flandre en 3e. dat hij niet meer als candidaat zal op treden. De Maasbode voegt hieraan toe. Abbé Lemire heeft Maandagavond op een vergadering te Hazebrouck, welke door ongeveer achthonderd personen werd bijgewoond, de droeve verklaring afgelegd, welke van dezen ongelukkigen priester verwacht kon worden. Hij ver klaarde namelijk »Ik heb den drievou- d'gcn plicht te vervullen aan de redactie van de >Cri de Flandre* te blijven, het republikeiDSche werk in Fransch Vlaan deren voort te zetten en tenslotte mijn mandaat te behouden* Met geen enkel woord sprak abbé Lemire van zijn plichten als priester, van de gehoorzaamheid aan zijn geestelijke overheid, die thans de pijnlijke taak heeft, de uiterste maatregelen, (den ban,) tegen dezen opstandigen priester te nemen. mm Waahvijksclie en Lanptraatsclie Courant,

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1