Nummer 6 Zondag Januari 1914 37e .laargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijkscfie Stoomdrukkerij Antoon Tielen, RONA 1 v Cacao Eerste Blad. \m «ÉL OVEff TRÖSTS, ^"buitenland EEN LEPEL VAN HOUTEN 5 Dit nummer bestaat uit TWEE bladen IS GENOEG OM EEN KOP 1 HEERLIJKE CHOCOLADE TE BEREIDEN Engeland, Portugal. Japan. Balkanstaten. kenden ïerdroe- in door genheid a tegen :n heer i dal ik ij a eed >ij mijne •eloofde iesoijen alks be- k in de indelijk ad, EL. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."6. Franco per poit door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eci., franco te zenden aan Uitgever. den UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. AnvBKTBNTifiN 1—7 regels fU.ÖOj daarboven 3 cent per regel groote etters naar plaatsruimte. Advertentiën 3 maal ter pla&tsirs opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aanta regel» en idvertenties bij abonnemem worden special* sen vcoïi ee ive c«rtr»c res lotenReclame» IB cent per regel. (Ontleend aan „De Middenstandsbond"). Men heeft Roosevelt steeds verweten, dat hij de indirecte oorzaak geweest is van de 1907—1908 paniek. Zoo iets was direct of indirect onmogelijk. Een der hoofdoorzaken van de Amerikaansche malaise is de over-capaciteit geweest der verschillende reusachtige trusts en een naar verhouding dus te geringe verbruiks- capaciteit, plus een nog onontwikkelden (naar verhouding natuurlijk exporthan- del. De reactie, die na een „boom" volgde, de krankzinnige hoogte der in- dustrieele waardepapieren, enz. Wat zijn goede trusts en wat zijn slechte? Kan een regeering de ontwik keling eener (onverschillig welke) maat schappij tegenhouden of totaal beletten, en wanneer? Welke motieven kunnen aangevoerd worden, om een trust als de „Steel" te vervolgen? voorop gezet, dat de maatschappij geen oneerlijke con currentie bedrijft, zooals b.v. de „Stan dard Oil", de „Tobacco trust" en de direct onwettelijke (zeg bedrieglijke) handelingen van den „Sugar trust." De Sherman-anti-trustwet is voor Amerika oud. Zij werd jaren lang niet gebruikt en niemand dacht er eigenlijk aan, tot dat men plots voor corpora ties stond, die geweldig sterke lichamen vormden in het staatslichaam. Zij waren van kleine maatschappijen opgegroeid trokkep gaandeweg steeds andere com pagnies tot zich, zoodat zij na jaren werken met wettige en meestal on wettige middelen een soort monopolie uitoefenden, dat anderen belette zaken te doen op kleinere schaal. Men zei en niet ten onrechte, dat de Standard Oil alle kleine concurrenten ombracht, dat zij macht genoeg bezat om elke oliebron te koopen, met haar pijpleidingen alle olie naar haar raffinaderijen te vervoeren, met haar spoorwegen, stoombooten, grondbezit banklichamen, alle andere zaken te beheerschen en de marktprijzen van olie wijl zij ook de distributie in het klein monopoliseerde drukte of naar boven joeg, zooals de omstandig heden en het eigen profijt haar dit voor schreven. Men zegt, de feiten hebben dit trou wens bewezen dat de „Standard Oil" alle middelen goed vond om dit doel te bereiken. Zij kocht rechters om, sena toren, staats afgevaardigden en gouver neurs van staten. Gezegd wordt,dat zoo'n lichaam, volgde het nauwgezet de be staande wetten op, nimmer de macht verkregen had, die het thans bezit. Door anderen wordt deze theorie sterk betwijfeld. Als voorbeeld noemt ook Roosevelt, de United States Steel Cor poration. We zouden dus rekening moeten hou den met goede en slechte trusts Lichamen die wettelijk en anderen, die onwettelijk groot geworden zijn Doch of wette lijk of onwettelijk, hetdoel blijft hetzelfde, al huichelt men zich voor, dat in het éérste geval (wettelijk) de trust recht van bestaan zou hebbendus niet in strijd zou zijn met de maatschappelijke wetten, terwijl in 't tweede geval (onwettelijk) de maatschappij ontbonden moet worden, als in strijd met de bestaande wetten (groot geworden). Niet de trust (zeg in dit geval het monopolie) is volgens die lieden slecht en onduldbaar, doch de wegen, of beter gezegd de handelingen, die vooraf gingen om het trustdoel te bereiken, zijn slecht (geweest) en straf baar. In de allerordinairste gevallen van winkelnering zien we 't zelfde gebeuren, als datgene, wat men in de trusts zoo wraakbaar vindt. A heeft een winkel in manufacturen- B dito. De firma A. bezit bedrijfskapitaal, de firma B. niet. De eerste koopt a contant met 10 pet. korting en verkoopt (a contant) zijn artikelen 8 pet goed- kooper dan B., die op 6 maanden moet koopen. De firma A heeft haar winkel op moderne wijze ingericht, heeft goede verkoopers, prima verpakking, werkt vlug, nauwgezet, houdt rekening met de verlangens van het publiek. Firma B steeds in zijn handelingen gekortwiekt door te weinig bedrijfskapitaal, sukkelt achteraan. De stand is minder goed, het personeel wordt slecht betaald, de goe deren liggen te lang in het magazijn, enz. Logisch gesproken gaat de firma A. na twee jaren hard werken, uitbreiden, terwijl B zeer waarschijnlijk den strijd moet opgeven. Wat gebeurt nu De zaak is zoo doodeenvoudig en geschiedt zoo eiken dag, dat de beschrijving geheel overbodig is. De firma A. ziet, dat haar concurrent op apegapen ligt en terzelf der tijd bemerkt zij, dat haar eigen zaken te groot worden, om in die kleine ruimte opgesloten te blijven. Zij koopt de zaak van B., gaat uitbreiden en vermoordt, door haar verdubbelden omzet, weer een andere zaak, zeg van C., D., ofE., of van alle drie tegelijk en groeit tot zij domineert en andere concurrentie op zoo'n schaal onmogelijk maakt. Waar is hier nu ongeoorloofd en waar wettig zaken doen Is het eerlijk, dat A. begonnen is 8 pet. beneden de prijzen van zijn concurrent te verkoopen Na tuurlijk zal elk koopman zonder blozen uitroepen. Een andere vraag, voor onze gewone samenleving, den middenstand winkelier Hebt gij medelijden (in zaken 1) met een kapitaalloozen concurrent, die niet met zijn tijd mee kan gaan? Zult gij hem een deel van uw kapitaal present doen, opdat hij zich ontwikkelen kan, zooals gij Onzin roept ge uit. Zelfs wanneer ik dit zou doen, wie zegt mij dan, dat m'n concurrent, dezelfde capaciteiten, eenzelfde organisatiekracht, energie, het zelfde talent om te koopen en te verkoo pen, eenzelfde warenkennis bezit als ik. Met mijn kapitaalkracht kan ik hem eerder dooden, m'n eigen bezit uitbrei den. Hoe grooter mijn kapitaalkracht, des te gemakkelijker mijn inkoop. Ik kan de prijzen drukken. Kan grootere hoeveelheden koopen. Kan desnoods een eigen fabriek opzetten, die mij alles, wat ik noodig heb, tegen de laagste prijzen levert. Ik kan die fabriek grooter maken en de artikelen overproductie naar het buitenland verschepen, waar mijn concurrenten me niet hinderen, enz Geef ik hier nu een geval van wet telijke concurrentie, of niet? Doch mijn doelmijn doel Ik wil mijn concurrenten fnuiken. Dat is de strijd, niet om het bestaan (men km ook leven van lucht, water brood en zout), doch om macht, om te dom- ineeren, om „king" te zijn in katoen, lapjes, olie, bier, spoorwegen tabak, suiker, vleesch, ijzer, kranten, 't komt er niet op aan wat. De geheele inrichting onzer maat schappij is daarop gebaseerd. Men zou, als 't ons niet te ver van het thema afbracht kunnen zeggen dat concurren tie en het „dooden" van concurrenten (laat ons de dingebij hun naam noe men) een natuurwet is. Zooals in een oerwoud alleen de sterkste boomen blijven staan, de kleinere doodend zoo drukt in onze zakenwereld de firma A. de maatschappij B. dood. We zien dit feit elk uur van den dag gebeuren. Er is geen ontkomen aan. 't Schijnt een soort tegenstrijdigheid te zijn, en toch is dit in de cynische logiek der zaken wereld niets anders dan de zuivere onverdeelbare waarheid. (Wordt vervolgd.) De Staking in Zuid-Afrika. Door de overgave der stakersleiders in Engeland is de georganiseerde actie der stakers feitelijk gebroken. Niet alleen in Johannesburg, waar de belegering der kopstukken plaats greep, maar in geheel Zuid-Afrika verwacht men nu een mis lukking der staking. Het strenge optreden der regeerlog is den stakers waarschijnlijk boven het hoofd gegroeid. De krachtige maatrege len van het gouvernement lieten dan ook niet veel vrijheid van handelen meer aan agitators en de door den st«kiogsroes be dwelmde arbeiders. Intusschen zijn er nog andere aanwijzigingen, die op een spoedig einde der staking wijzen. Eén daarvan is wel het gebrek aan solidari teit bij verwante categoriën van arbei ders. De gezindheden zijn verdeeld ter wijl de eene categorie den arbeid wenscht neer te leggen, is de andere weer in overgroote meerderheid beslist tegen staking. Een Engelsch blad vertelt nog de volgende bijzonderheden over hetgeen aan de belegering van de stakersleiders en hun trawanten in de arbeidsbeurs van Johannesburg voorafging. Eerst had men a'le verbindingen met het^ebouw afgesneden, zooda1 er geen water en licht was en ook geen tele foonverbinding. Een journalist slaagde er in met een >pas« van de stakers bij zich, ia het gebouw door te dringen. Daar bevonden zich twee tot driehon derd personen, die alle toegangen had den gebarricadeerd met kisten met stee- nen enz., waartusschen gaten waren opengelaten om te schieten. Andere kisten waren vol met ammunitie. De belegerden leefden hoofdzakelijk van fruit, waarvan groote hoeveelheden waren bijeengebracht. Ook hadden ze wat brood in voorraad. Intusschen werd, zooals men weet, een sterk politie-cordon rond de beurs sa mengetrokken en werden er drastische maatregelen genomen, die de overgave der belegerden tengevolge hadden. Uit Johannesburg wordt aan de Daily Mail geseind, dat de Zuid Afrl- kaansche regeering haar uitgebreide voorzorgsmaatregelen niet zoozeer heeft genomen om de staking te onderdruk ken dan wel omdit haar ter oore is gekomen, dat de extremisten in het Verbond van Vakverenigingen een omwenteling op touw hebben willen zet ten om, als die slaagde, een republiek te stichten. PRETORIA, 16 Januari. Alles is hier rustig. Stakers hebben het werk nog niet hervat, maar velen moeten naar het eind der staking verlangen In andere plaatsen hervat het stakend spoorwegpersoneel gaandeweg den arbeid. De staking verloopt. Een Engelsche onderzeeboot gezonken. DEVONPORT, 16 Januari. De onder zeeboot A 7 is bij Plymouth gezonken tijdens oefening met andere onderzee- bootenin de zes mijl van Plymouth gelegen Bawsand baai. Nadat enkele bewegingen waren uitgevoerd, bemerkte men dat de A 7 verdwenen was. Aan boord be vinden zich 12 man en een luitenant. Uit Plymouth is hulp gevraagd. Reddlngs booten spoeden zich naar de plaats van de ramp. Ofschoon vanmiddag om vijf uur de opvarenden nog teekeneD van leven ga- veD, heeft men weinig hoop ze te kunnen redden. PLYMOUTH, löjanuari. Tot vanavond acht uur zijn de pogingen om de A 7 te ÜchteD mislukt. Ofschoon men in of- ficieele kriDgen verzekert, dat de beman ning van dit type onderzeebooten twaalf uren ooder water ia leven kan bliiven, heeft men toch alle hoop op redding opgeheven. PLYMOUTH, 16 Januari Om negen uur vanavond Is het reddingswerk gestaakthet zal niet voor morgenoch tend hervat worden. Toen duikers voor de eerste maal naar beneden waren ge gaan en op den wand van de boot tikteD, ktegen zij antwoord van de bemanning, maar de tweede maal vanavond om zes uur, niet meer. Men vermoedt dat een gebrek aan de pompen, die de vergaar bakken met water moeten leegpompen, de ramp heeft veroorzaakt. De spoorwegstaking. Een trein met cavalerie, die een kruis punt van de Noord-Ooster lijuen Zou bewaken, is niet verder kunnen komen dan tot Braco de Patra. De stakers lieten op de Westerlijn tusschen Mafra en Ma- loeira een locomotief ontsporen. Er zijn bijzondere maatregelen genomen om de postvetbinding te behouden, 't vervoerder post en der reizigers naar het Noord- Oosten eschiedt met auto's. De bezwa ren van het spoorwegpersoneel betreffen alleen de ondersteuningskassen. De orde is niet Verstoord. De directeur "an de spoor'ij eo MadridCoceresPortugal heeft besloten den sneltrein naar Lissa bon wegens de daar uitgebroken staking niet te laten vertrekken. Nabi| Sacavem, 17 K. M. van Lissabon op de interna tionale lijn, zijn dertig spoorwegbeambten gearresteerd, die de rails trachtten te beschadigen. De vulkanische uitbarsting in Japan Werd nog kort g*-leden gemeld, dat ii» Noord-Japan een hongersnood heerfchr, die een geherle bevolking met den dood bedreig' thans hee't de uitbarsting van den valkaan 8akoera*jima met de. haar Trrgezellende hon derden zvrare aardschokken een ramp ver oorzaakt, waarvan wij de uitgestrektheid nog niet kunnen overzien. Men vree«t. dat meer dan 100.UOO dooden er de slachtoffers van zullen ziju. N*d*t de vulkaan 130 jaar lang werke loos was gebleven, hpefr. hij plotseling tot in verreu omtr;k alles met zijn gloeiend lava overstroomd. Een persoon, wien he g'lukte naar Nagasaki te vlochten verhaalde*, dat om de drie ik vijf minuien hevige aard schokken werden gevoeld Bij het begin der uitbarsting sloegen uit verschillende d-elen van den berg rook en vfimmo i op. Veertig minuten later begon bet uitbraken van la a «an den top. De hitte werd ondragelijk en werd zelis in Kagosijma gevoeld, waar de lacht donker was daar de rookmasaa'a van d-n vulkaan en vau Je brandende buizen en hosschen. De eerste uitbating van Z mdagmorgen w-rd wildra door een tweede niet minder hrvitjp, gevolgd. E-n sch'p, dat tijdens de eerste uitoarsung 307 vluchtelingen aan ooord na I genomen, moei tijdens de two-de gezonkeu zijn. De stad Nagasaki, die. op 160 kilometer afstand vau den weikzameu vul- kaau ligt, is met een laag vuikautsche asch bedekt. 16 Janu-ri. Yolgpns de laatste op gaven zijn er bij den ramp slechts 600 men- schon omgekomen. Alle huizen aan den oever van de Kngovjimabaei, ten getale van 30,000, zijn beschadigd. Uit het noorden so den groote hoeveelheden levensmiddelen voor de talrijke vluchtelingen gezonden. De hrfijgheid der aardschokken vermin dert. Het gevaar schijnt gewtken. Overeenstemming tusschen het Drievou dig Verbond en de drievoudige Entente. De mogeudheden van het Drievoudig Verbond hebben, In gunstigen zin ge antwoord op het Eagelsche voorstel be treffende de eilanden, door Griekenland in de EgeLche Zee bezet. Al die eilan den zouden aan Griekenland worden af gestaan met uitzondering van Embros en Teoedos, en een eilandje, niet meer dan een rots, bij Tenedos gelegen en dat den naam draagt van Castel-O'ira. Het Drievoudig Verbond stelt daar bij de volgende voorwaarden le. De Grieken moeten Epirus ontruimeD, dat bij Albanië wordt gevoegd 2e. Grie kenland mag op de verkregen eilanden geen versterkingen aanleggen en 3emoet Griekenland waarborgen geven, dat de Mohammedaansche minderheid der be volking van de eilanden niet verdrukt wordt. Wat de twaalf eilanden betreft, die Italië bezet houdt, herhaalt Italië zijn be weren, dat er tusschen de grensbepa ling van Albanië en die eilanden geen verband bestaat en dat het die eilanden zal ontruimen, zoodra eenige kwesties, die tusschen Italië en Tuikije hangende zijn, zullen zijn geregeld. Het schijnt, of Turkije zich, nu om trent de eilanden niets meer te hopen valt van Europa, zich rech'streeks met Griekenland dienaangaande wil verstaan. Men denkt aan de mogelijkheid van een ruil. Turkije zou wilien aanbieden aan Chios en Mytilene, als die eilanden on der Turksch bestuur bleven, uitgebreid zelfbestuur te verleenen, mits het door afstand in den archipel der twaalf el- landen weid schadeloos gesteld. Intusschen heeft de Turksche mini ster van buitenlandsche zaken Taiaat Bey nog een hoogen toon aangeslagen. De Tuiksche regeering, zoo zei hij, zal al het mogelijke doen om althans die eilanden, die in de onmiddelijke nabij heid van Klein-Azië liggen, en die bij de Dardanellen behooren te behouden en daarvoor zal haar geen offer te zwaar zijn. Wij zoeken den oorlog^iet, zei hij maar als onze tegenstanders er ons toe noodzaken, dan zullen wij hem voeren. Men dreigt ons openlijk en als men ons klas De Echo van het Zuiden, Waalwijksche en Langstraatsclie Courant, 10 JAAR GARANTIE KUNSTSPEL en ELECTR: PIANO'S. VLEUGELSisMETADRES SaP^KESSELS'KON.FABRIEK. TILBURG VRAAGT CATALOGUS - OOK TERMÜUBE TAL ING

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1