Nummer 9 Donderdag 29 Januari 1914. 37e Jaargang Tweede Blad QÊMËENTERAADS VERGADERING Adverteert io dit Blad LANDBOUW. Provinciaal Nieuws. SPRANG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 27 Januari des avonds ten 7 uur. Voorzitter. Edelachtb. Heer G. Meijer. Ongeveer 7,15 opent de Voorzitter de vergadering afwezig is de heer Rijken. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd^goed- gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring begrooting dienst 1914 op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 10569,ll'/2. b. Idem goedkeuring l wijziging be grooting 1913. 2. Voorstel van B. en W. om aan twee leerkrachteu aan de openbare school eervol ontslag te verleenen. Zulks met het oog, dat er met 15 Jan. slechts 66 leerlingen meer waren. De openbare vergadering wordt ge schorst en de raad gaat over in geheime vergadering. Na heropening wordt besloten ont slag te te verleenen aan mej. Both en den heer A. H. de Jong. 3. Voorstel van B. en W.om aan H. M. de Koningin een advies te richten met verzoek eene buitengewone subsi die ran f 1100 te willen verleenen in de kosten van het onderwijs. Aldus wordt besloten. 4. Benoeming stembureau voor de eventueel te houden verkiezingen. Worden benoemd tot leden de heeren J. C. Maijers en B. Verhoeven, tot plaatsvervangende leden F. de Jong en J. Rijken tot vierde lid M. Vos en tot plaaU-vervangend vierde lid Haverbals. 5. Benoeming stembureau voor de verkiezing van leden der kamer van voor het schoenmakersbedrijf. Worden benoemd tot Voorzitter de heer G. Meijer, tot leden de heeren J. C. Maijers en B. Verhoeven, tot plaatsver vangend Voorzitter de heer J. Haver- hals en tot plaatsvervangende leden de heeren F. de Jong en M. Vos. Hierna wordt de vergadering gesloten. eveneens te trachten hun bodem jaarlijks tot grootere opbrengst te dwingen. Men merkt ook het veischil, als men de pachtcontracten van vroeger vergelijkt met de tegenwoordige. Wat vroeger roof bouw was is het tegenwoordig niet meer. Men weet wel, dat kunstmest weder alles herstellen kan Lectuur over het gebruik van chilisalper is er genoeg. Het is nu voor den landbouwer een tijd van rust. Dat hij dien benutte, om wat over zijn vak te lezen. Indien hij boekjes, enz. wenscht over bemesting in 't algemeen over liet gebruik van chilisalpeter inliet bijzonder, raadplege hij zijn landbouw blad. Ze zijn goedkoop, vaak gratis te verkrijgen. Hij zal dan leeren, dat de boer, om vooruit te komen, anders moet bemesten dan zijn vader en grootvader deden, en in geen geval zonder chilisal peter kan. Grootvader en kleinzoon. We behoeven geen 50 jaar terug te gaan om eea groot verschil te zien in de wijze, waarop de landbouw gedreven wordt. De nieuwere landbouw, dateert eigenlijk van 25 jaar geleden. Als een boer tegenwoordig slechts zooveel per H.A. oogstte als zijn grootvader deed, dan kwam hij er niet. Toch zijn er zulke landbouwers nog wel, al worden ze zeld zaam, maar zij worden tot de ouderwet- schen gerekend. De nieuwere landbouw dagteekeat van den tijd der invoering van de scheikun dige meststoffen, van den zoogenaamden kunstmest. De boeren die tegenwoordig geen kunstmest gebruiken, halen jaarlijks niet zooveel uit den grond als mogelijk is, zij voeren den landbouw niet krach tig. Vroeger gaf men zoo nu en daQ wel eens wat, om daardoor den bodem voor een zeker aantal jaren vruchtbaar te ma ken. Tegenwoordig bemest men het land jaarlijks, om den jaarlijkschen oogst te vergroolen. En die bemestingswijze le vert zeer groote winsten op. Onder de verschillende scheikundige meststoffen neemt 't chilisalpeter de allereerste plaats in. Het is speciaal met het chilisalpeter dat men de gewassen tot snellen en krachtigen bloei dwingt. De landbouwer die ziju bedrijf zoo krachtig mogelijk wil voeren, moet ook groote kwantitei ten chilisalpeter gebruiken. Men merkt dat het best in de groote, welvarende landbouwplaatsen in ons land, waar dit zout in enorme hoeveelheden gebruikt wordt. Men merkt dat o. a. in de streken waar de suikerbietenteelt den landbouw beheerscht, Geen enkel groot bietenver bouwer zal het durven wagen suikerbie ten te verbouwen zonder dit gewas met chilisalpeter te bemesten. Het zijn juist deze groote landbouwers, die in hun be drijf het noodlge kapitaal durven steken om hun winsten jaarlijk te verdubbelen, ja te vertienvoudigen. De kleinere boeren dienden zich aan hen te spiegelen en Waalwiik, 28 Januari 1914. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en e v e n goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Concert Liedertafel. Het concert der Liedertafel op Zon dagavond j.l. niag onder vele opzichten uitstekend geslaagd heeten. De ruime zaal Musis Sacrum was geheel gevuld met een net, aandachtig publiek, waar onder verscheidene vreemdelingen. De Vereeniging bleek ook thans weer zeer gelukkig geweest te zijn in de keuze der solisten. Mej. Tilly Titulaer, sopraan te Venlo, beschikt over een fraaie, goed geschoolde stem, die aan warmte en glans vergoedt, wat haar misschien aan hoogte en sterkte vooralsnog ontbreekt. De liederen >het schipperinneke4 van Zweers, >Arie der Pamina4 van Mozart, In de Kathedraal van Rijken, VValdein samkeitvan Reger, >Princessed'Auberge« van Blockx en >Madonnakinaje« van C. v. Rennes werden vertolkt op eene wijze, die terstond de goede school, de vlijtige nauwgezette studie, het aaoge- boren talent verried. Het succes was dan ook na elk nummer zeer gioot vooral na »Madonnakindje4, toen het gejubel niet eindigde, voor de artiste besloot nog een geestig Fransch lied ten beste te geven. Ook de heer Johan Nelisscu, bariton te Amsterdam, bleek een solist van de >bovens'e plank*. Zijn stem en zang wijze brachten ons telkens den helden bariton, Jos. Groenen levendig herinnering, en dit zegt genoeg. In »Pe- trus Klage« van Brandts-Buys, >Sancta Maria1 en »Coupe du Roi de Thulé,4 beide van Faure, vond de heer Nelissen volop gelegenheid alle goede kwaliteiten zijner krachtige, volle, uitgebreide, klank- schoone stem te ontplooien. En in het populaire genre, in de liederen van den bekenden Vlaamschen zanger en com ponist, bleek hij al even goed thuis. Groot en welverdiend was telkens het applaus van het opgetogen publiek en ook hier kon een bisnummer niet achter wege blijven. Waarlijk, de heer Nelis sen zal, waar hij ook optreedt, lauweren plukken, vooral wanneer de uitspraak van het Fransch nog wat verbetert, de hooge slotnoten wat minder kort afge broken en de zelf bijgevoegde fiorituren in de lijn van het accoord blijven. De schoonheid der uitgevoerde soli werd niet weinig verhoogd door het zoo bij uitstek verzorgde accompagne ment van den heer N. Scijers, wien thans ter beschikking stond een fonkelnieuwe piano uit het magazijn der firma Goosen en Swagerman te 's-Bosch, welk instru ment een nobelen klank bezit, zoodat dit met recht een aanwinst voor de ver eeniging heeten mag. De Licdertafel zelve kweet zich mede ultmantend van hare zware taak. Met elan zong zij onder leiding van haren eminenten directeur, den heer J. Sars, een vijftal koren, waarvan vooral Golhen- trouw, Der Rhein, het Pelgrimskoor uit Tannhauser en Les Martyrs aux Arènes van Rillé bijzondere vermelding verdie nen. Men zij echter voorzichtig voor te veel feu sacré en het opdrijven vaD den toon, wat op den duur zou kunnen leiden tot een iets minder zuiver, genu anceerd en natuurlijk zingen. Geestdrif tig en welverdiend ook klonk telkens een hartelijke ovatie den directeur en zijn dappere schare ter eer. Na no. 9 van het programma bracht de Voorzitter der Lledertafcl beide so listen den dank der Vereeniging, terwijl Mej. Titulaer bovendien een bloemstuk vereerd werd. Ook de heer Snijers, de zangers van het dubbel kwartet, die zoo verdienstelijk het >Matrozenlied* van Hamel vertolkten, alsmede Directeur, zangers en auditorium werden in zijne toespraak niet vergeten. Zeker was de Voorzitter aller tolk, toen hij genoemde solisten een hartelijk en spoedig >Iot wederziens4 toeriep. Ruim elf uur (dus niet te laat) was iet concert geëindigd, dat een triomf voor de Liedertafel mag heeten en vooral voor den onvermoeiden directeur, den heer J. Sars, die weer voor de zooveelste maal bewezen heeft hier de ziel van het geheel, de rechte man op de rechte plaats te zijn. Ijsvermaak. Al is het ijs en daarmede ook de schaatsenrijder van de baan, toch moeten we nog even terugkomen op het ijsfeest van 11. Zondag, een waardig slot van deze heerlijke veertien dagen, die bij de schaatsenliefhebbers, en wie is dat niet, nog lang in 't geheugen zullen blij ven als een ïjsgelegenheid in geen jaren gekend. Zooals wij nog in ons nummer van Zaterdag konden mededeelen, zou er Zondagmiddag een muzikale wandeling van een paar uur over 't ijs zijn en of dat succes gehad heeft. Duizenden en duizenden bewogen zich op de baao, schaatsten of dansten met de muziek mee dat 't een aard was, terwijl'anderen zich overgaven aan 't genot dat achaal- senrijden op een dergelijke baan geeft, al was de wind wat heel sterk. 't Was een lange rij van rijders en wandelaars van dijk tot dijk, een lengte van meer dan een half uur. De fanfare Orpheus deed haar best. Ze blies uitstekende marschen en heeft nu al bewezen in welk eene behoefte een dergelijk gezelschap voorziet. 't Succes van dit ijsfeest was dan ook zeer groot. Duizenden vreemdelingen waren overgekomen, 'c was of allen een voorgevoel hadden dat het voor 't laatst was en er nog eens terdege moest wor den geprofiteerd. En Maandag viel dan de dooi in, zeer plotseling en zeer he vig, zoodat er niet meer gereden werd maar we moesten ook tevreden zijn, t was ditmaal mooi geweest en zeer mooi ook I Zondagmiddag toen de heer P. v. D. even z'n schaatsen wilde gaan pro- beeren, had hij 't ongeluk te vallen met t droevig gevolg dat hij z'n arm brak, die spoedig door Dr. v. Gils werd gezet. Plotselinge dood. Zondagmorgen werd de heer P. v. H. dood in z'n huis gevonden. De man was sedert eenigen tijd reeds malende. Daar hij 's avonds en 's uachts nog gezien is, heeft een plotseliag toeval klaarblijkelijk een einde aan z'n leven gemaakt. Alg. Groene Kruis. Er wordt wel hard gewerkt door onze Groene KruisvereeniglDgen Vanwege de vereeniging »Alg. Groene Kruis4 voor Waalwijk, Besoijen en Baardwijk is thans reeds als Wijkver pleegster aangesteld, zuster J. Quirijos, gediplomeerd ziekenverpleegster te Rot terdam. HEd- zal 15 Maart e.k. hare menschlievende taak onder ons aan vangen. Zanglust. Naar wij met genoegen vernemen is het dubbel-mannenkwartet //Zanglust" alhier uitgenoodigd om op Zondag 15 Februari a.s. zijne medewerking te ver leenen op een in Dongen in fMusis Sacrum" te geven armenconcert. Ijsgang. Hedenmorgen hebben vele voerlieden en verscheidene handelaars eene vergeef sche reis gemaakt naar het DroDgelsche veer. Men meende dat na den ingevallen dooi de pont wel weer zou varen. Dit is echter niet zoo en zal waarschijnlijk ook in de eerste dagen het geval nog niet zijn. Ook de Thor IX heeft den dienst nog niet hervat. Conflict te Tilburg'. In ons no. van 1.1. Donderdag heb ben we een en ander medegedeeld, betreffende het dreigende conflict bij de firma Blankers te Tilburg. De firma wenschte van haar personeel eene ver klaring dat zij niet in staking zouden gaan, anders zouden ze 24 Januari ont slagen zijn. De aangesloten leden van den R. K. Schoen- en Lederbewerkersbond hebben het stuk niet geteekend, zoodat dezen (omstreeks 100) Maandagmorgen waren uitgesloten. De rest van 't personeel (4_ 80 man) die wel geleekend hebben, zijn gewoon aan 't werk gegaan en gebleven. Er wordt gepost aan de fabriek, aan het filiaal en bij den meesterknecht. In Tilburg is alles rustig gebleven tot dusverre. Zekere v. Drunen uit Ois- terwijk, werkzaam bij de firma Blankers is gewoon aan 't werk gebleven, speelde dus geen //onderkruiper". Niettemin werd hij toen hij des avonds Daar Oisterwijk terugkeerde, door een drom van men- schen onder trommelslag en groot la waai naar zijn woning vergezeld. De houding van het publiek was van dien aard, dat v. D. niet meer zijn werk heeft durven hervatten. Een gelukkige Men zal dezer dagen in verschillende bladen het bericht wel gelezen hebben over den zonderling te Breda, bij wiens overlijden f 200.000 aan baar geld in huls werd gevonden. Boven dit bericht stond het veelzeggende hoofdje »Goed voor neven en nichtjes.» En werkelijk dit is zoo en ODder die gelukkige neefjes eu nichtjes behoort ook de molenaarsknecht van den heer Couwenberg te Besoijen, zekeren J, v. d. Meer uit Wagenberg, tenminste in de toekomst zal hij met dezen raren oom, die al twintig jaar onder curateele staat, aardig goed zijn. Er is juist f180.000 aan baar geld bij hem in huis gevonden, maar zijn geheel vermogen bedraagt om de 7 ton. Dit bedrag gaat zg. naar twee stammen, die dus elk 1 350.000 hebben te verdeelen. De vader van v. d. M., heeft vier od- gehuwde oude zusters, dus deze vijf krijgen ieder zoowat f 70.000. Be halve dus dat vader v. d. Meer f70.000 erft, bestaat er alle kans, tenminste als die tantes bij hun goed voornemen blijven om niet te trouwen, dat de vader of wel diens vier kinderen later het ge- heele bedrag van f 350.000 plus misschien rente in hun bezit krijgen. Een prachtig buitenkansje, om jaloers te v/orden en de molenaarsknecht heeft den heer Couwenberg natuurlijk zijn betrekking opgezegd Voor vee- en paarden fokkers. De jaarlijksche veetentoonstelling te Rotterdam, de z g. l'aaschtentoonstelling zal dit jaar gehouden worden op 31 Maart. ren. Ongeveer 30 nsinen eraan deel, waas- onder 5 gelukkige prijawinners. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt is Ds. Roysch er nu vast toebeslo'en zijn emeritaat aan te'vragen, in aanmerking genomen zijn hoogen ouderdom. jl. Maandag geraakte Jac. Dalmaijer, machinist op de stoomschoenfabriek van den hr. H. Kerst, met zijne rechterhand tuaschen den riem van de motorpomp bekneld, tenge volge waarvau dit lichaamsdeel zoodanig gekwetst werd, dat hij zich, na eerst op de fabriek verbonden te ziju, direct onder ge neeskundige behandeling vau Dr. Kübler moest stellen. Naar men ons mededeelt bestaat bij de bewoners van Rechtvaart het voornemen een deputatie uit hun iniddec naar den Commissaris der Koningin te zenden, voor zien vau een lijst met handteekeningen, inhoudende het verzoek om verbetering van den weg aldaar, gezrn den slechten toe stand, waarin hij verkeert en waardoor hij geheel ongeschikt is voor het verkeer. Men klopt bij den gemeenteraad steeds tevergeefs aan. v De voorjaars-Rijkshengstenkeurin- gen zijn voor Noord-Brabant bepaald op 2 Maart te 's Bosch en 3 Maart te Ze venbergen, voor Zuid-Holland op 12 Februari te Rotterdam. F- N. BESOIJEN. Het jongmensch B. de G. wonende te Kaatsheuvel nam gister middag aan.de Halte Sprang, plaats in de tram der Hollandsche Buurtspoorwe gen. Aan de Besoijensche Steeg verliet hij de tram weer, voordat de dienst doende 'conducteur Leltz gelegenheid had hem het noodlge reisbiljet uit te reiken. De conducteur echter, die daarvan lucht kreeg liet onmiddelijk de tram stoppen en zette den vertrokken passa gier achterna om hem alsnog het plaats biljet tege,n betaling van 5 cent te over handigen Het jongmensch weigerde evenwel dit biljet in ontvangst te nemen, en zal zich nu deswege voor den rechter te verantwoorden hebben, eerstens we gens het reizen zonder plaatsbewijs en tweedens wegens het verlaten van het rijtuig, voordat de tram stilstaat. D.v.N. SPRANG. Zaterdagavond zal de Hulpkas verbonden aan de Afd. Patrimonium* al hier haar 5de jaarvergadering houden. CAPELLE. Door baldadigen werd dezer dagen de ijsbaan in ,/Den Hoek'' geheel onberijdbaar gemaakt. Men denkt, dat een dergelijke praciijk voortvloeit uit afgonst, die tusechen de aanhangers der hier be staande twee ijsclubs bestaat. De jl. Vrijdag gehouden hardrijderij op ffhet Eendentiest" was zeer druk bezocht, waarbij verschillende jongelieden mooie prijzen behaalden. Ook Zaterdagmiddag had men voor kinderen een ringrijderij uitgescbre WASPIK. Op de Kerkpad alhier kwam de heer A. Br. met een onbekend wielrijder iu botsing. Beide fietsers tuimelden op den grond. Het rijwiel van den heer Br. was deerlijk gehavend. De andere kon zijn reis nog vervolgen. Ernstig letsel liep gelukkig geen vau do twee op. De werkman H. v. B. viel op de weri der firma Gebr. de Graaf, alhier uit het gangboord van een iu aanbouw zijnd schip. Ofschoon hij het gedurende den dag nog op de been hield, moestjjhy zich s avonds toch onder- behandeling van den dokterstel len. Het bleek, dat een paar ribben gebro ken waren. Bij L. Pruisaers lag een best 3-jarig paard ter waarde van f 500 dood in den stal. RAAMSDONK(Dorp). Om de kinderen een retje te bezorgen hield het personeel der O. L. School Za erdagm ddag een wed strijd op schaatsen op de Spoorsloot45 kinderen namen er aan deel. Daar ieder wat kreeg, waren allen tevreden. Op prettige manier werd de middag doorgebracht. De stier Gustaaf van de fok- en con- trolevereeniging is gestationeerd bij den land bouwer P. van Steenhoven. De rekening van het varkensfonds, nagezien door de heeren A. J. Bankhuizen en J. Bouwens, sloot met een batig saldo van f 812,04. Bij stemming werden her kozen de heereu H. van Amelsfoort (secr. penningm.), P. Verbunt (vice-voorz.), J. Buiks (2e comm.), Varkens kunnen worden aangegeven bij J. Buiks, M. Kanters, H. Ooms en P. Verbunt. RAAMSDONKSVEER. Op de Zaterdag j.l. gehouden beurs (Hotel de Witte Leeuw, waren de prijzen Tarwe f 7,75 f 7,80, Haver f 8,—, Boomen f 9,20, Ha/erstroo 7,Ros-ge- stroo f 8,50, Taiweetroq f 8,Hooi f 11,50. Handel levendig. GEERTRUI DEN BERG. Donderdag 29 Jan. a.s. des avonds om 8 uur, zal in de zaal van den heer Lucas, een lezing voor vrouwenkiesrecht gehouden worden. Als spreekster zal optreden Mevr. Thiel Wehr- bein. Zondag kwam de heer J. S. alhier bij het schaatsenrijden met een anderryder zoodanig in botsing dat hij bewusteloos neer viel en geneeskundige hulp voor hem moest ingeroepen worden. Op Zaterdag 31 Jan. zal op het raad huis te Geertruidenbérg des v.ro. 11 uren worden aanbesteed Het maken van eene petskade langs den linkeroever van de Donge en het verrichten van graaf en baggeiwerk. DU8SEN. Dezer dagen ging zekere Job. v. Tilburg te Hank voor het eerst zijn ouderdomspensioen halen. Toen bij op weg was naar buis, zakte hy plotseling ineen en gaf oogenblikkelijk den geest. Openb. Verg. van den raad der gem. Dassen op Dinsdag 27 Jan. 1914 des v.m. te 10 uur. Te behandelen 1. Vast8telliog eener instructie voot den veearts iu den veekring //Almkerk". 2. Benoeming van leden voor stembureaux. 3. Ingekomen stukken. (Wy waren door den ijsgang niet in staat ditmaal het verslag op te nemen.) RED.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5