Pakpapier Pakvloei i VELO-WlUCliK Minderbroederstraat 10. Th. A; v.Wijck, iet gebloemde Haar Brussels, 1IBÏÏWS ÏÏIT 1BÏÏSDBS. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Fima WED TIELEN Advertentiën, Vuehterstraat H 11. 'S-HERTOGENBOSCH Varkensvleeseh ADR. APPELS, Onmisbaar voor ioders Huisvrouw KARPET MEU BILEERING STOFFEERING, P. de Bakker-v. Deltt. Sport, NIEUWS U T KAATSHEUVEL. Ingezonden Stukken. Alvorens elders te bestellen, vrage men prijsopgaaf van en bij partij, aan Handelsberichten. Meubel- en Tapijthandel Enorme keuze Speciale Inrichting flensden, 28 Jarinari 1914. Tegengevallen. Het Bestuur der Heusdensche IJsclub had tegen Maandag- een feestje georga niseerd voor de jeugd. Reeds was alles kant en klaar, toen de plotselinge dooi, vergezeld van regen In een minimum van tijd de banen on bruikbaar maakte, zoodat de wedstrijd geen doorgang kon hebben. Scheepvaart. Dinsdag tegen den avond arriveerde hier een ijsbreker van den Rijkswater staat, die dien dag een flinke vaargeul gemaakt had door het ijs in het rivier vak Heusden-Gorinchem, zoodat de vaart wederom hervat kon worden in de rich ting DordtRotterdam. Mgr. y. Aeicn. De Msb. redacteur te Rome meldde de vorige week reeds, datZ. D. H. mgr J. Aelen van Tilburg, aartsbisschop van Madras in den loop van 1914 voor zijn bezoek adlimina in de Eeuwige Stad verwacht wordt. Uit een particulier schrijven van Z. D. H. vernemen wij thans, dat de be doelde reis eerst na Paschen zal plaats vioden. Mgr, is voornemens na zijn bezoek te Rome naar Brixen (Oostenrijk) te reizen en aldaar eenige dagen te vertoe ven. Daarna hoopt mgr. via Keulen naar Nederland te komen. De gezondheidstoestand van den Aartsbisschop is uitstekend. Kaatsheuvel, 27 Januari 1914. Aangereden. Toen de zeventienjarige W. v. H, uit Kaatsheuvel werkzaam en wonende te Loor- op-Zind, Vrijdagavond op de in vaart zijnde stoomtram wilde springen kwam hg te vallen en werd door een volgenden wagen over den voet gereden, welke daardoor half verbrijzeld werd. De ongelukkige is naar het R. K. Gasthuis te Kaatsheuvel overge bracht alwaar hij verpleegd wordt. Gisteren middag (Dinsdag) is de voet door Dr. H. Ruding afgezet. Begin van Brand. Maandagavond om half tien ontstond door onbekende oorzaak een begin vaD brand in de keuken van de woning VRn A. v. d. Wee-Cools aan den Vaartkant. Waarschijn lijk is de" brand ontstaan bij het gaskook- toestel. De gummi-verbinding was wegge brand, zoodat een Meterlonge gasvlam recht streeks uit de buis iu de keuken vlamde. Een stoel met een daarop liggende voor schoot was reeds geducht aan 't branden. Door den verstikkenden, prikkeleudeu rook, vooral der verbraude gummi slang, gewaar schuwd, werd door 'i kranig optreden van den heer Brinkman de brand gebluscht en grooter onheil voorkomen. Kon. Harm Apollo* Zondagavond om 7 uur gaf de Koe. Harm //Apollo* aan hare donateurs haar 2de wintercancert. Zooals op alle nitvoeriugen op avonden, dat er overdag geprofiteerd is van het ijsvermaak hadden we ook op deze tweede wiuteruitvoering weinig publiek ver- wach'. Met zooveel te meer genoegen echter konden we constateeren, dat voor een goed bezette zaal kon geblazen worden, 't Scheen velen een genot, de stramme vermoeide beenen van 'l schaatsenrijden te laten uit rusten onder de tonen van een mooi num mertje muziek. Er werd dan ook mooie muziek ten gehoore gegeven muziek waar van te genieten viel. De machtige, vlngge »Drapeau Flotfant* opende het concert. Mooie nummers als: Ludomatichello van Lsnglois de Czardas ui' der Geist der Woiwoden, Traumbilder eu Am Meeresstrande volgden. Het geheele program dat niets dan muziek gaf, maar dan goede pittige muziek werd keurig afgewerkt. Was Zondagavond voor de excentanten een in- spaDningsavond, Maandag was voor hen een ontspanningsdag „Apollo* vierde name lijk haar statiedag. Oin half een maakte de harmonie met hoog geheVen vaandel haar gebruikelijke muzikale wandeling door de gemeente, door Hoofdstraat. Verlengde Hoofdstraat. Hoofdstraat terug Peper straat en Markt. Voor de woningen der verschillende bestuursleden eu den WelEdel. achtb. Heer Burgemeester werd even front gemaakt, lo de verschillende cafe's werd halt gehouden om de dorstige en vermoeide kelen even te laven. Jammer, dat zoo'n triestige motregen de geheele wandeling moest bederven eu behalve een paar ver kleumde handen ook nog een paar'natte beslijkte voeten aan de Apollisten bezorgen moest. Toch bleef er de vroolijke stemming iu en werd door T d inken van een bittertje en de versterking van een goed diner na de wandeling nog veel aangenamer. Den ge- heelen avond bleven de muzikanten ouder muziek en vroolijkheid bij-en. Om half twaalf hooiden we nog een wals tot slot van den statiedag uitvoeren. Apollo heett een vroolijken gezelligen dag achter den rug en kan zich nu gaan voorbereiden op de studie voor het concours van a. s. zomer. Het grimeeren en tooneelkappen, op de a s. Dinsdag 3 Febr. te houden groote uitvoering vanwege het Fanfarecorps Si/ena te Vrijhoeven Cappel is opgedragen san den heer F. Jonkergouw, coiflëur. RIJEN. 23 Jau. Hedenmiddag kreeg de Z Ee. vv heer pastoor J. van Hoof, plotseling een aanval van beroerte, zoo dat hem het H. Sacrament des Oliesels is toegediend. Vanmorgen heeft Z.Eerw... nog de H. Mis opgedragen en hoewel zijn gezondheidstoestand den geheelen winter niet gunstig was, komt die slag toch zeer onverwacht. De oogenbllkkelijke toestand is zeer ernstig. Schaatsenrijden Al is 't met 't schaatsenrijden gedaan, en is de dooi ter dege ingevallen, toch is 't nog aardig de volgende levendige be schrijving uit de >Maasbode< eens over te nemen, naar aanleiding van den heerlij ken ijsdag van 1.1. Zondag, die in geheel het land zoo algemeen mogelijk Is mee gevierd: Voor stevige rijders en rijdsters is een tochtje per schaats iets heerlijks. Het is als een kostbaar wijntje voor fijnpioefers, als een dure niet alledaag- sche Havana voor hartstochtelijke smo kers of beter nog als een uitgebreid bruilofstmenu vol variatie voor lekker- bekkige smullers Een autotocht of een reisje per fiets halen het er niet bij en alleen een vlucht per vliegmachine door de ijle luchten overtreft de bekoring van deze ongewone voortbeweging. Want juist het zeldzame in het genot om per schaats van stad naar dorp en van dorp naar stad te snellen, maakt de geneuch- ten grooter, heerlijker en onvergetelijker. In zwierige zwaaien voort te schuiven over kanalen en sloten, waar op zomer avonden de kikkers hun coocerten geven, en thans een woelige menschenwemellng voortschuift, geeft een weelde van wel doende genietingen van onbekend ver heugen en verfrisschende sport- De beenen uitgeslagen, het lichaam in de rythmysche bewegingen van den streek meegeven, o, dat alles verjongt als het ware den mensch en is voor alle Hol landers, jong en cud, arm en rijk, een sport die de spieren spant en strekt. Maar niet alleen uit sportief oogpunt is tochtjesmaken per schaats een onge kende ontspanning. Te reizen op de schaats geeft een ongekenden prikkel. Vliegend voortglijdend over het gladde ijs, passeerend dorpjes en gehuchten, wintersche woningen en bij eiken stoeren streek deokend, dat men zijn doel nadert dit alles prikkelt de spieren en de wils kracht van de schaatsers. Maar ook uit esthetisch oogpunt, geeft een tocht te genieten. We weteo het wel, de meeste Hollanders hebben geen oog meer voor eigen schoon, voor eigen natuur en zoo ziet men dan de schaatsenamateurs en liefhebsters voortglijden, het oog uitslui tend gericht op de spiegelgladde baan. Zeker, alleen voor zich uit te staren naar den stoet van slierende, door elkaar slingerende schaatsers en schaatsters naar de bonte mengeling van ijsmutsen en wintetkleedij, naar den stroom van steeds voortschieltende vrouwen en mannen, geeft reeds een zeldzame vreugde voor het opmerkende oog. Doch hoeveel heerlijker wordt de de tocht als men zijn bewonderende blikken laat dwalen over de Hollandsche vrije velden waar alles nu stii is, over de lijkgrauwe landouwen, waar een ne velige sluier een rouw-roes omhenen weeft, of straks de zonnestralen welke zich lijk scherpe zwaarden door wollige wolken hebben geslagen, lachen doen van blije hoopvolle toekomst. Ja, wij weten het, de meesten der schaatsers, zij hebben geen oog meer op de zwarte molens, die stil, als 't ware ineengedo ken, de winterkou dragen en zonder reden groote kruisen slaan in de strakke lucht, en zij zien niet de huizekens van den lande, welke dicht bijeen gekropen omgeven door geraamten van b.euken- boomen of popelpalmen wachten op nieuw leven, op een jonge lente. Zij hebben jammer genoeg geen oog voor de scheepkens, die onttakeld in uoerse en dwarsche richting vastge klonken liggen in den ijskorst, noch voor den oudeo, grijzen schipper, die op den kant van zijn schuitje kalmpjes trekt aan zijn gouwenaartje, rookwolkjes uitblaast en staart naar het woelig gedoe, dat hem herrlnnert aan lang voorbije dagen, toen de vorst hem slechts vreugde bracht. Deze jaren zijn weggevlogen en het vriezend weer geeft hem nu alleen ver lies van tijd en schade maar toch staat iet gelaat van den ouden Hollander vol berusting, en vergeet hij alles, zijn be roep en zijn kostwinnning en leeft hij weer in de vreugde van Holland, in de ïeerlijke schaatserssport. O, wie dit alles ziet, wie de winter sche landschappen van het schoone Holland met een goed oog weet te aanschouwen, voor hen is het tocht per schaats dubbel aangeuaam. Men moet er vooral de vreemdelin gen over hooren 1 Zij genieten van een schaatstocht langs de ons zoo ge wone velden en beemden met buiten gewone teugen en zoo is ook te ver klaren dat men b.v. dezer dagen in buitenlandsche bladen als de New-York Herald kiekjes ziet van onze schoon ijsbanen van schaatsenrijders en -rijdsters die langs de meest schilderachtige plek jes zwieren Rngeland- Nederland Militair. Het Nederlandsch Militair elftal, dat naar Engeland is vertrokken om een wedstrijd te spelen tegen een Engelsch militair elftal, bestaat uit de navolgende spelers en reserven Van Weel, v. d. Nagel, Bozuwa, Triebei, Th. Kessler, De Klerck, Westra van Holthe, De Bie, Staal, Van Langen, Kant, jhr. Verheijen, J. van Breda Kolff en Dulfer. Grensrechter is de heer H. Tromp, terwijl de trainer van H. V. V. het elftal vergezelt, Willem II De Zuidelijke le klasser Willem II uit Tilburg gaat met PascheD naar het internationaal voetbaltournooi in Gent, waarin behalve genoemde vereeniging zullen mededingen een Engelsche ver eeniging en de beide Gentsche leklas- sers La Gantoise en Racing Club Gantois. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Bij den j.l. Donderdag gehouden wed strijd in het schoonrijden op het Heus densche ijsbaan, vielen mij zonderlinge praktijken op. Ik nam waar dat de Heer Vegter als jurylid fungeerde, althans hij noteerde cijfers tijdens den wedstrijd. Toen de deelnemende paren hun beurt gehad hadden, gaf genoemde heer zijn puntenlijst over aan een ander persoon, zoekt zijn dame en dong ook mee (jurylid 11) De Heer Vegter smaakte het genoegen, den eersten prijs in de wacht te sleepen. Ik heb me vergewist van het oordeel der toeschouwersover 't algemeen kenden die den eersten prijs toe aan de tweede prijs-wlnners. EEN OOGGETUIGE. Ren schoon gebruik. Verleden jaar bij gelegenheid van het jaarfeest der Harmonie Euphonia, trok dit Koninklijk gezelschap met het prach tig vaandel voorop en onder het spelen van een opgewekte marsch naar 's Heeren tempel, alwaar om 9 uur een plechtige H. Mis werd opgedragen tot dankzeg ging en om voor de toekomst 's Heeren zegen over de vereeniging af te smeeken. Iedereen was ingenomen met dit echt christelijk gebruik. En de zegen des Heeren daalde in ruime mate neer op deze vereeniging, want Euphonia bloeide en groeide finantieel en moreel. Op finaotieel gebied had Euphonia een gunstig jaar, want de inkomsten voor de alom gegeven concerten vloeiden ruimschoots toe. En moreel ging Eu phonia vooruit omdat de onderlingen ijver en ambitie der leden hun toppunt als het ware bereikte en bekroond werd door een schitterende overwinning, waar bij de hoogste lauweren behaald werden welke een liefhebberijgezelschap be halen kan. Men mag hier gerust den zichtbaren zegen des Heeren erkennen. En zou men nu geen dankbaarheid toonen, voor de ontvangen zegeningen. En nu willen sommigen er toe overgaan om het echt Christelijk gebruik van kerkbezoek af te schaften. En de redenwel omdat sommige werkende leden er bezwaar tegen hebben om al zoo vroeg present te zijn. Doch de massa is er beslist voor. En wanneer men dan geen 30 werkende leden bij elkaar heeft, dan kan men met 20 of nog minder ook wel een marsch flink uit voeren. Doch het zullen er maar 5 of 6 zijn die afwezig blijven tot middags. Velen met mij hopen dan ook dat het geacht Bestuur Euphonia het schoon gebruik zal handhaven, om evenals vorige jaar om 9 uur tempel waar ts te gaan om den Gever van alle goed, eer, lof en dank te brengen en dan verder den dag in gepaste vroolijk heid door te brengen. U Mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte, blijf ik Een werkend lid van Euphonia. Kaatsheuvel, 27 Jan. '14. Re11 meisje door zvolven verscheurd. In de omstreken van La Coquille (Fraok- rijk) is een achtjarig meisje, dat uit school kwam door wolven verscheurd. Haar ouders en haar onderwijzer, onge rust over haar wegblijven gingen 's avonds zoeken en vonden in een bosch het verscheurde schortje van het arme kind, haar mandje en eenige beenderen. Gasvergiftiging. Te Marseille zijn in de rue Sant Lazare drie personen en een hond tengevolge van een lek in de gasleiding gestikt. Vijf andere personen verkeeren in zorgwekkenden toestand. Een ontzettende ramp. De correspondent te Soerabaja van het persbureau Vaz Dias seint, dat bij den brand op de onderneming Boeloes, tijdens een bioscoopvoorstelling, zijn om gekomen 58 kinderen, 16 vrouwen, 1 man. Er zijn bovendien 10 menschen gewond. Vechtpartij met doodclijken afloop. Zondagavond heeft in de Jordaan tusschen opgeschoten jongens een ernstig straatgevecht plaats gehad. Een 16-jarige jongen bekwam daarbij een steek aan den hals en zakte op den hoek van Laurier- en Prinsengracht ineen, Eenige burgers namen hem op en brachten hem naar het polltie-bureau Lauriers gracht, waar bij aankomst bleek, dat de jongen reeds overleden was. De vermoe delijke dader is gister-ochtend aange houden. Door gemaskerde roovers overvallen. Te Kettwig bij Essen, drongen 's mor gens vroeg een aantal gemaskerde man nen de fabriek der firma Klein en Schlatter binnen, knevelden den waker en sloten hem op. Daarna braken zij de brandkast open en maakten zich van den geheelen inhoud, 12.500 mark (7500 gulden), meester. De roovers zijn on bekend. ljsongelukken. Men meldt uit Maastricht aan de »Msb.« Gisterenmiddag tegen half drie is de 8-jarige L. F. Lambrechts wonende aan het Bassin 22 in het kanaal ter hoogte van de Raamstraat door het ijs gezakt en verdronken. Dr. Schaepkens van Rlempst verleende hulp, doch het bleek te laat. Het lijk is naar Calvariënberg overgebracht. Te Vroedijk (N. H.) is Zaterdag een zoontje van den heer J. K. In een wak geraakt en verdronken. De voo? tvluchlige kassiersbediende. Wy meldden reeds, dat de voortvluchtige kassiersbediende B. van de firma v. Mierlo en Zoon te Breda, die er vandoor is met f 55,000 aan Nederlandsch bankpapier en f 30,000 aan ander geldwaardig papier, vertrokken is in gezelschap van een 19-ja- rigen vriend R. R. is Zaterdag te Breda teruggekeerd met f 13,000. Hy vervoegde zich 's avonds laat bij den heer v. Mierlo, wien hij de f 13,000 kwam overhandigen en vertelde, dat hij Donderdag avond met zijn vriend was gegaan naar Antwerpen en den volgenden morgen van daar was vertrokken Daar Parijs. Hij had, beweerde hij, aanvankelijk niet geweten, dat B. geld van zijn patroon had medegenomen Toen hij dit echter giDg begrypen, wilde hij niet mede genieten van den buit. Te Parys aldos het verhaal van den teruggekeerde veriocht zijn vriend hem f 13,000 aan Nederlandsch bankpapier te gaan wisselen. Zijn vriend 3ou op hem wachten in een café. R. ging weg, doch besloot dadelijk naar Nederland terug te keeren om den bena deelde tenminste een deel van het ontvreem de geld terng tg geven. Dit verhaal vond echter niet veel geloof en de joDge man, die in een splinler-nienw pak, gekocht van het ontvreemde geld, ge stoken was, werd in hechtenis genomen. Natuurlijk wordt na te Parijs krachtdadig gezocht naar den verdwenen kassiersbediende. De sehade voor de firma Van Mierlo Zoon beperkt zich na tot f42,0DO, immers f 18,000 zijn terug en de f 30,000 aan ander papier, die B. bij zich heeft, kan hy toch niet meer te geide maken. Dit varen cheques op een bank iu Enge- and. Vrijdagmorgen werd een oogenblik ge vreesd, dat ook dit geld weg was. Immers, B. had Donderdagavond het rantoor verlaten. Eerst den volgenden mor gen werd zijn verdwijning bemerkt. Toen had hy al in Engeland kannen zijn en het geld hebben ontvangen. Hij is echter niet naar Engeland gegaan. Door de politie in verhoor genomen, ver klaarde R. uit Parys te komen. B is reeds verder gereisddeze is voornemens over Spanje de wyk te nemen naar Venezuela. )it komt des te waarschijnlijker voor, om- at B., die vroeger in West-Indië gewoond leeft, de Spaansche taal goed machtig is. Intu8scben is P. R. in voorloopige be waring gehouden. De Commissaris van politie te Breda is direct naar Parijs vertrokken en vertoeft daar reeds eenige dagen om te trachten den dief te snappen, tot nog toe echter zonder resultaat. BESOIJEN, 27 Jan. De prijs der boter was heden op de markt Hoogste prijs t 1,50. Laagste prijs f 1,38. Eieren 5 a 51/3 cent per stuk. Interc. Telefoon 171; Fabriek van kunstledematen, breukbanden, buikgordels rechthouders enz. Dagelyksch hierover te spreken. 104 Zondags van 10 tot IU nar Eerste Waalwijksche Spekslagerij Zouterij en Rookerij. Dagelijks verkrijgbaar VERSCH en GEROOKT alleen in eerste klas kwaliteiten. ZEER FIJNE BEDIENING. HYGIËNISCH INGERICHT Beleefd aanbevelend, Groote Straat 142, nabij de M rkl WAALWIJK. wasschen in 5 minuten gemak kelijk schoon zonder scheuren, roesten, slijten of naboenen. A contant en op afbetaling ver krijgbaar. Twee jaar degelijke schriftelijke garantie. Proef wasschen ieder en Woensdag van 10—12 uur. Worden gaarne op PROEF geleverd zonder verbinding tot koopen. FILIAAL 's BOSCH DE FIRMA WAALWIJK, verzoekt beleefd, aan degenen, die egeu het voorjaar een nieuw zoeken, te wachten tot de nieuwe collectie in koehaar, Tapis-Beige, Tapistry en Velvet Karpetten is aangekomen. Er zullen zijn een en scherp concurreerende prijzen. Voor degenen, die een solied gebloemd Huiskamerkarpet zoe ten en die Tapis-Beige niet sterk genoeg vinden, wordt aangeraden Wel wat duur, maar sterk! VOOR COMPLETE EN Steeds nieuwste staalboeken ter inzage. Alle reparatiën SPOEDIG en BILLIJK. Aanbevelend, 215 GROOTE STRAAT. O

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6