Nummer 13 Donderdag 12 Februari 1914. 37e Jaargang Tweede Bad. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. Eerste Kanier. Bij de opening der Eerste Kamer zitting van gisteren, deed de Voorzitter mededeeling van het volgende inge komen schrijven van Dr. Kuyper «Een telegram uit Lausanne roept mij derwaarts uit hoofde van den ernstigen toestand van een mijner familieleden. Het zal mij daarom niet mogelijk zijn deze week aan de werkzaamheden der Kamer deel te nemen, iets wat mij te meer spijt, daar ik gaarne publiek had verklaard, hoe de mededeeling in de Memorie van Antwoord in zake de Staats- begrooting van 1914 op bladzijde 3, dat niet mag aangenomen, dat de Minister door blijk te geven van zijne ingenomen heid met den Gouverneur-Generaal het vermoeden zou hebben gewekt dat deze zijn beginselen had prijsgegeven, mij volkomen bevredigt en geheel beant woordt aan wat ik gewenscht had te vernemen*. De uitvoering der Invaliditeitswet. Naar het Centrum meldt, zijn bij de verschillende Raden van Beroep thans meer dan 3000 appélzaken aanhangig van beslissingen door het bestuur der Rijksverzekeringsbank genomen op ver zoeken om ouderdomsrente krachtens art. 369 en 370 der Invaliditeitswet. Op alle verzoekenheeft 't bankbestuur nog niet beslist, zoodat te verwachten is, dat het aantal zaken nog talrijker zal worden. R. K. Landbouw-wintet school. Het „Huisgezin* meldt, dat tot direc" teur van de te Boxtel op te richten R.K* Landbouwwinterschool, behoudens goed keuring van de Regeering is benoemd de heer M. van den Broek, thans leeraar aan de Rijkstuinbouwwinterschool te Boskoop. Jhr. Mr. de Savornin-Lokman. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman trekt zich na oplossing der schoolquas- tie uit het publieke leven terug. Naar Albanië. Een twaalftal Nederlandsche officieren zijn weder aangewezen voor dienstne ming bij de Albaneesche gendarmerie. Ter Laan als burgemeester. De heer Ter Laan is als burgemees ter van Zaandam met groote plechtigheid ingehuldigd. Blijkens het verslag in de «Tel.* heeft hij in zijn intreerede eenige merkwaardige dingen gezegd. Hij verklaarde o. m.Ik ben de eerste, die als Sociaal-democraat, en omdat ik sociaal-democraat was, voor het burge meestersambt werd aangewezen. Ik ben er mij van bewust, dat mijn arbeid bui tengewoon moeilijk maakt, omdat we nu eenmaal leven te midden eener ka pitalistische maatschappij en de rijkswet geving den sociaal- democraat op aller lei gebied de handen bindt. Daar staat tegenover dat het sociaal-democraat zijn mij in sommige opzichten den weg ver gemakkelijkt. Ieder die onze statuten en onze beginselverklaring kent, weet welke idealen wij nastreven. Ods gemeente program zegt duidelijk wat wij wenschelijk achten. Ik ben een overtuigd aanhanger van de beginselen mijner partij en heb lang genoeg in het openbaar voor die partij gewerkt, om een ieder mijn stand punt te doen kenoen. Die dit kent, weet echter, dat ik mijne beginselen steeds heb verdedigd, met waardeering voor .de beginselen van anderen. De heer Ter Laan verklaarde vervol gens, dat de minister, alvorens hem op de voordracht te plaatsen, zich eerst had vergewist van de wiize, waarop hij als burgemeester zijn taak dacht te ver vullen. Dit kon mij slechts aangenaam zijn, aldus spreker, omdat daardoor reeds te voren elk misverstand weggenomen werd, dat later wellicht had kunnen ont staan. Ik heb niet om de benoeminggevraagd. Had de regeering zich niet met mijn opvatting kunnen vereenigen, dan was ik rustig te 's-Gravenhage gebleven, waar ik mijn taak lustig vervulde. Had om gekeerd de regeering eischen gesteld, die ik niet kon aanvaarden, dan had ik me gaarne terruggetrokken. Noch het een, noch het ander bleek echter het geval te zijn. De heer Ter Laan verklaarde er prijs op te stellen ook in deze eerste bijeen- komst met de Zaandamsche gemeente duidelijk en onomwonden te zeggen, wat hij meent dat zijn taak is. Ik zal, aldus zeide hij, bij het behoud van een volledige vrijheid om als staats burger mij te uiten als sociaal-democraat er naar streven om als burgemeester volkomen dezelfde te zijn tegenover alle partijen, rijk en arm, geloovig en onge- loovig, sociaaldemocraat of niet, allen zijn mij even welkom. Als burgemeester sta ik boven de partijen. Daaruit vloeit voort, dat ik als burgemeester bij werk stakingen de wet zal toepassen zonder aanzien der partijen, die op bescherming door de wet alle dezelfde aanspraak hebben. Ik vertrouw dat in een derge lijk geval, vooral bij staking onder lei ding der vakorganisatie, de orde ge makkelijker gehandhaafd kan worden door een sociaal-democratisch burge meester dan door iemand uit de burger lijke partijen. De aanvaarding van het burgemee sterschap brengt mede, dat de benoemde zich ook heeft te beschouwen als de vertegenwoordiger der landsregeerlng, en als zoodanig zal ook de sociaal-de mocraat, die burgemeester is geworden, een taak hebben te vervullen bij een mogelijk bezoek van het hoofd van den staat en evenzoo in andere gevallen, waarin de burgemeester in de eerste plaats of uitsluitend regeeringsvertegen- woordiger is. Dit was o.a. een der onder werpen, waaromtrent spreker met den minister van gedachten gewisseld heeft. De heer Ter Laan zeide, dat het zijn streven zal zijn een zoo goed mogelijk sociaal-democratisch burgemeester te wezen. Wat er van onze denkbeelden te verwezenlijken valt, zal gebeuren, wat en voor zoover het daarbij van mij af hangt. Ik zal er steeds naar streven, al dus vervolgde, hij, een burgemeester te zijn zooals ik meende dat een bur gemeester der meerderheid moest wezen, toen ik zelf nog tot de minder heid behoorde. Ik zal het steeds tot mijn plicht rekenen op eerlijke wijze te werken. Het heeft er allen schijn van, dat in Zaandam wel eens zou kunnen blijken, hoe een socialiste-bourgmestre niet altijd is een bourgmestre socialiste 1 Waalwiik, 11 Februari 1914. Koopt Diet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Woensdag 11 Februari des avonds 63/4 uur. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Besluit van Ged. Staten van Noord brabant, waarbij goedkeuring wordt ont houden aan het raadsbesluit van 24 December 1913, regelende de pensioens bijdragen der gemeente-ambtenaren. 3. Voorloopige vaststelling van de pensioensgrondslagen van eenige ge meente-ambtenaren. 4. Ontwerp besluit tot het uitreiken van akten van aanstelling overeenkomstig artikel 59 der pensioenswet voor de ge meente-ambtenaren 1914. 5- Ontwerp-besluit tot onderhandsche verhuring van een perceeltje bouwland te Ammerzoden. 6. Reclames H. O. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Algemeene vergadering te houden te Tilburg op Maandag 16 Februari 1914, des namiddags om half vier, op de bovenzaal van café Jan Marinus te Tilburg. Aan deze vergadering gaat om drie uur een vergadering van het Hoofdbe stuur vooraf. Agenda 1. Opening en Notulen. 2. Ingekomen Stukken. a. Van het Ministerie van Financiën, betreffende statistiek van in- en uitvoer. b. Van den Bond van Nederlandsche Lederfabrikanten, betreffende de vrij stelling van invoerrecht op lederappre- tuur, met glucose bereid. c. Van de Kamer van Koophandel van Waalwijk, betreffende gewicht en afmetingen van postpakketten. 3. Bespreking van de motie Aalberse, betreffende de invoering van den wet- telijken 10-urigen arbeidsdag voor vol wassenen. 4. Uiteenzetting van den werkkring der rijksnijverheidsconsulenten door den WelEd. Gestr. Heer J. K. Merkx, w. i. te Tilburg. 5. Mededeelingen, Rondvraag. Sluiting. Uitvoering Faveur A.s. Zondag staat ons weer een echt prettige avond in Musis te wachten. Dan zal een specialiteiten-gezelschap onder directie van Faveur eene uitvoering geven. 't Is al een heel tijdje geleden dat Faveur hier was, maar allen zullen de herinnering aan deze vroolijke, ge zellige avonden wel bewaard hebben en al gauw plan maken er weer heen te gaan. Nu als men een blik werpt op 't geen er gcgeven wordt en wie er zoo al meewerken, (men zie de advertentie in dit nummer), dan zal men bespeuren dat ons heel wat goeds en aangenaams te wachten staat vau deze krach ten, die in alle steden, waar zij optraden veel succes hebben, daarenboven is alles beslist nieuw voor onze plaats. Het programma, zoo verzekert ons de directie is zeer amusant en afwisselend en bevat absoluut niet is wat eenige aanstoot kan geven. Dus allen a.s. Zondag naar Musis 1 R. K. Onderwijzersbond afd. Waalwijk- Heusden. J.l, Zondag vergaderde bovengenoem de vereeniging in de achterzaal van het Hotel Verwiel. Te kwart voor drie opende de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering. Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom en wenschte op deze le vergadering in 1914 nog Z. N., daarbij hopend alle goeds voor de leden zoo naar 't tijdelijk als 't eeuwige. Ook voor de afd. hoopte hij groei en bloei en werkzaamheid tot aller welzijn. Na lezing der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, gaf de secretaris zijn jaarverslag, waaruit bleek dat de afd. met genoegeD op 't afgeloopen jaar mag terugzien, wat betreft het ledental (26) en 't aantal gehouden vergaderin gen (5) alsmede met 't oog op haar werken naar buiten 't stellen van een motie voor de Alg. Verg. De penning meester was minder goed te spreken, een nadeelig saldo. Hij wekte op tot 't werven van donateurs. Staande de vergadering werden vier nieuwe leden opgegeven. Dat zet goed in 1 Aan de beurt van aftreding was de secretaris, de heer Ant. van Delft uit Besoijen, Toen de stemming uitwees, dat allen op één na hunne stem op den aftredenden functionaris hadden uitge bracht, verklaarde deze de herbenoeming te aanvaarden. De rekening en verantwoording van den penningmeester, de heer Klessens uit Elshout, werd als telkenjare puik in orde bevonden, waarvoor de voorzitter hem dan ook dank bracht. Tot afgevaardigden ter Algemeene Vergadering in Nijmegen werden ge kozen de heeren Aat. van Delft uit Besoijen en A. Froklage uit Waalwijk. 't Bestuur behandelde voorts enkele punten van 't reglement eu deed mede deeling van ingekomen stukken, waaraan door de vergadering de noodige aan dacht werd geschonken. Voorts werd besloten voor een volgende vergadering een spreker te ontbieden en opgaaf ge daan van in 1914 te behandelen onder werpen. Na rondvraag werd de bijeenkomst gesloten, die op genoeglijke wijze zes uur gebracht had. Groene Kruis. Naar wij met genoegen vernemen wordt van de magazijnen der Groene Kruis verenigingen alhier reeds een druk gebruik gemaakt en ook de hulp der eerw. verpleegsters van 't R.K. Groene Kruis, wordt reeds voortdurend inge roepen. Men verzoekt ons nog er de aan dacht op te vestigen dat eiken morgen behalve Zondags een eerw. Zuster zie kenverpleegster van 't R.K. Groene Kruis in 't klooster in de St. Antonius- parochie, van 8'/29'/2 uur voor de leden over verschillende aangelegenhe den, verpleging betreffende, is te spreken, als wanneer ook lichte verwondingen enz. aldaar kunnen worden verbonden. Oefening en Vermaak. Zaterdagavond hield bovengenoemde vereeniging in de zaal >Musis Sacrum* hare jaarvergadering. Door den Secretaris en Penningmeester werden een jaarver slag uitgebracht. De periodiek aftredende leden, de heeren Joh. Langermans en van Heijst- Hamers, werden met algemeene stemmen herkozen. Besloten werd verder deel te nemen aan het op Zondag 28 Juni in Loonop- zand te houden festival, uitgeschreven door de «Sophia's vereeniging 11 W.V.V. Waalwijk Vooruit. Zondag a.s. speelt bet le elftal van W-V. op het terrein alhier tegen het Bredasche N.A.C. Ongeval. De leerlooiersknecht de P. had het ongeluk z'n band open te halen aan prikkeldraad. Deze hand zette plotseling hevig op, zoodat de man zich direct onder behandeling stelde van Dr. van Gils, die een begin van bloedvergiftiging constateerde. Kloppartijtje. Gisterenavond kregen eenige aankomen de jongens die elkander passeerden ruzie, omdat een van hen naar een hond trapte die aan een ander toebehoorde. Men begon te schelden, werd woedend, deelde wat flinke klappen uit en daarmede was aan de eer voldaan. Onze mijnstreek. Voor de R.K. scholen in Onze Mijn streek, is bij de Tijd ingekomen een gift van H. B. uit Eindhoven van f 500. BESOIJEN. Naar aanleiding van de raad8vergadeiing van 10 Jannari jl. is aan den Raad dezer Gemeente het volgende adres gezorden Aan den Raad der Gemeente Besoijen. Geven met verBchnldigden eerbied te kennen Ondergeteekendeu, allen leden der Pro- testantscbe Kiesvereeniging Door Eendracht Sterk,' bijeen in eene vergadering van 21 Januari j.l., dat zij kennis genomen hebben van het verhandelde in de raadsvergadering dato 10 Januari j.l., dat hun gebleken is op welke wijze het raadslid Winkel de ge legenheid is ontnomen om het woord te voeren dat toch bedoeld raadslid volkomen in zijn recht was de bewuste vraag aan den Voorzitter te stellen, daar het hier een zuiver gemeentebelang goldt en niemand hem en zeer zeker niet het hoofd eener openbare school het recht van vragen stellen kan ontzeggen dat het hoofd der school in zijn qualiteit van gemeente-ambtenaar absoluut niet ge rechtigd was om de door het raadslid Winkel gestelde vraag met het bekende beleedigend schrijven te beantwoorden dat zij mede kennis genomen hebben van bet daarop gevolgd verweer van meergemeld raadslid in „De Echo van het Zuiden' van 14 Januari jl. dat zij volkomen met den inhoud van dat verweer instemmen en de betrokken ouders der kinderen, hiermede tegenwoordig, bij deze uitdrukkelijk verklaren dat de feiten in bedoeld verweer vermeld, door het hoofd der openbare school begaan, geheel op waarheid berusten dat zij het ten zeerste betreuren, dat het een raadslid, op de wijze zooals is geschied, oDmoge,ijk wordt gemaakt in Uw College voor de belangen der gemeente op te komsu. Redenen waarom wij Uw College en den Voorzitter van het College in het bijzonder verzoeken, dat in Uwe vergaderingen het vrije woord aan raadsleden, die werkelijk voor de belangen van de gemeente uitkomen, wordt verleend. 't Welk doende. Besoijen, 10 Februari 1914, (Volgen de handteekeningen.) Openbare vergadering van den Ge meenteraad op Woensdag 11 Februari des namiddags om 6 uur. R. W.B.Oosterhout 4.i. Ondanks het vroege uur waarop deze wedstrijd be gon, was er toch een flink publiek aanwezig. Voor de rust is B. W. B., gesteund door den vrij sterken wind bijna voortdurend in de meerderheid, doch de verdediging van Oosterhout houdt goed stand, terwijl haar doelverdediger op het laatste nippertje enkele schoten, niet zo xder geluk, uithoudt, doch moest ten slotte voor een schot van den linksbinnen visschen, 10 voor R. W. B. lnluRschen zit de O.-voorhoede ook niet stil en breekt een paar maal gevaarlijk door, doch de veranderde R. W. B. achterhoede schijnt voor haar taak reeds goed berekend te zjjn, doordat de meeste aanvallen goed worden geweerd, terwijl de nieuwe doelver dediger de enkele ballen welke hij te ver werken kreeg goed verwerkte. Na de rust speelt R. W. B. tegen den wind, doch dit belet haar niet bijna voort durend aan te vallen, hierin goed bijgestaau door de middenlinie Al gauw is de stand 30 voor R. W. B., waartegen Oosterhout vrij gelakkig een tegenpuut kan maken 31, maar dan ook niéts meer heeft in te brengeD. Oosterhout wordt totaal ingesloten eu de links-binnen welke zijn oud ichot weer te pakken had, brengt op zijn eentje den stand op 41 en alzoo alle 4 de doelpunten voor zijn rekeuing nemend, waarmede R. W. B. welverdiend gewonnen heeft. Er werd forsch gespeeld, doch scheids rechter H. Wilhelm, welke uitstekend vol deed hield de spelers volkomen in bedwang en onderdrukte elk begin van ruw spel. Nu nog iets over de vereeniging zelf. Iedereen verwachtte dat na de misère op 11 Januari j.l. de elftalcommissie eens ge ducht zou ingrijpen, de toestand was zoo niet langer houdbaar, met onwillige spelers kan niets begonnen worden en het zij nog maals gezegd, daardoor is R. W. B. het kampioenschap ontgaan. Tot ons geuoegen bracht R. W. B. een andere opstelling in 't veld met 2 andere spelers, welke reeds goed hebben voldaao. Allen zonder uitzonde ring hebben zich geheel gegeven en moedig gespeeld waardoor haar ten slotte een wel verdiende overwinning ten deel viel die dan ook met eere mag vernoemd wordeD. De opstelling zag er als volgt uit en zal naar wij vernemen gehandhaafd worden. G.v. Hoofdstad W. BakkerenJ. Trots A. v. d. Wiel F. v. EekertW. v. Os M. v. VugtP. de LouwJ. de Luw A. DuqesnooyF. v. d. Gouw. Maandagavond hield onze R. K. Kiesvereeniging in het café van den heer C. van Dongen een algemeene vergadering. In de openingsrede liet de voorzitter, de heer Sarig, vooral uitkomeD, dst in den tijd dat het vereenigingsleven zoo bloeit, een kiesvereeniging niet alleen nuttig, maar hoog noodzakelijk is en spoorde daarom ied^ren R.K. Kiezer aan, lid der vereeniging te worden om zoodoende bij eventueele ver kiezingen kracht te kannen ontwikkelen. Hhrna werden de statuten behandeld en met enkele bijvoegingen goedgekeurd. Om trent de contributie ontstond verschil van meening, en werd bij stemming besloten geen verplichte contributie op te leggen. Verschillende nieowe leden werden nog san- genomen. Na afloop bracht de heer J. Broeders namens de vergadering een woord van dank aan het bestuur voor zijne be moeiingen in deze, en wenschte het veel encces toe. fff?8®- WASPIK. De uitvoering bij den beer Schroot op het Vaartje alnier is zeer goed geslaagd. Alle nummers van het program werden goed opgevoerd sti vonden veel bijval. Er was veel publiek want ook van uit de kom der gemeente hadden velen zich den tocht naar 't Vaartje getroost, en zij hadden er geen spijt van. Heden werd hier het feest der H. Kindsheid gevierd. In tegenstelling met het Zomerfeest, bleef het na bij de kerke lijke pleohtigheden beperkt. Toch trokken de kleinen in han beste pakje gestoken en met lint en medaille omhangen in bonte rijen kerkwaarts, hetgeen des morgens aan de straten een vroolijk aanzien gaf. RAAM8DONK(Dorp.) A;s. Zaterdag en Zondagavond geeft het Kou. Gilde bij J. Boons-Staal een uitvoering. Het programma belooft den bezoekers een genoeglijke avond. Door den Burgemeester onzer ge meente Ridder de van der Schueren is het beschermheerschap aanvaard van de Ver eeniging tot verbetering van het geitenras. Mrj. A. aan Boxel kwam bij het melken der koeien te vallen en scheurde den pees van haar pols, dien dr. Smits verbond. De 7 jarige H. v. d. Westen zakte door 't ijs in de Spoorsloot, doch werd door A. de Bruin gered. RAAMSDONKSVEER. Beurs hotel De Witte Leeuw. Tarwe f7,70 7,80. Rogge 5.15 k 5.25. Haver 7,75 k 8,Boonen f 9.-. Erwten 16.70. Hooi f 11,50. Rogge- stroo f 7,50. Tarwestroo f 8.—. Haverstroo f7.—. Wederom is bij den landboawer L. van Ginneken een tweede koe aan miltvuur gestorven. Een leelijke schadepost voorden eigenaar die niet geassureerd te. Echo van Zuilen

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5