N Adverteert in dit Glad G. O, A. v. d.Woude, Zwartsluis, IE m t mui HIIÏÏWS ÏÏIT EÏmis Gemengd Nieuws Burgerlijken Stand Advertentiën. Overijselsche Beddenfabriek. Di Gei Vucb terstraat H 'S-HERTOGENBOSCH MEUBILEERING STOFFEERING, P. de Bakker-v. Delft. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. SPOlif!" Korte berichten. Handelsberichten. De Schoenindustrie in Duitsehand in 1913. VEEKENBED Speciale Inrichting m Ouze dorpsgenoot, de student in de geneeskunde aan de TTniversiteit te Amster dam, de heer A. S. Zijlmans, is toegelaten tot de verbintenis als aspirant reserve officier, van gezondheid bij de landmacht. GEERTRUIDENBERG. Donderdag 12 Febr. a.s. zal een vergadering van den Boerenbond (Afdeeling G'berp) gehouden worden in Café Mirktzicht, Geerlruidenberg Z)adag jl. zegevierde Sparta met 3 0 over Roosendaal. Verslag volgend nummer. VLIJMEN. Hedenavond ten half zeve11 spoedeiscbende vergadering van den ge meenteraad. HAARSTEEG. Aanstaanden Vrijdag zal eene openbare raadsvergadering gehouden worden, des voormiddags ten 10 ute, ter gewone plaatse. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Bij de gisteren gehouden stemming is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer G. F. van 't Sant (antirev.) met met 215 stemmen. De heer J. Bakker (lib.) verkreeg 199 stemmen. Kaatsheuvel, 10 Februari 1914. Sollicitanten. Voor de betrekking van Hoofd der O. L. School te Loonopzand hebben zich tien sollicitanten aangemeld. De heer Van der Meeren heeft tegen 1 Mei a.s als Hoofd zijn eervol ontslag gekregen Op voordracht geplaatst. De heer J. van Eijl, onderwijzer te Loon-op-Zand is als nummer één ge plaatst op de voordracht voor de be noeming van een Hoofd der nieuwe O. L. School te »Den Biest* gemeeote Hil varenbeek. Kippendief. Wederom heeft een vierbeenige kip pendief zijn slag geslaanditmaal bij den Wethouder T. ia de Molenstraat. Niet minder dan negen kippen en een haan werden geroofd. Op een zaaibed in den tuin werden 's morgens de spo ren gevonden van zeer groote honden- pooten. 't Is hier maar zaak de nacht verblijven van het pluimvee goed te voorzien, wil men 's morgens niet tot de treurige ontdekking komen, dat er een geweest is, wlen de afsluiting niet sterk en hecht genoeg geweest is. Heusden, 10 Februari 1914. Goochelaar. Maandagmiddag genoten de leerlin gen der Openbare scholen het voorrecht van een bezoek van dhr. Adrian!, die hen door zijn handige goocheltoeren alsmede geestige zetten aangenaam wist bezig te houden, te meer, waar hier zoo zeldzaam voor de jeugd valt te profiteeren. Nieuwe Industrie. Eerstdaags kan de in-gebruikneinlng - an de werkplaatsen van de fabrikanten Goulmy en Baar,, naar we vernemen, tegemoet worden gezien, tenminste men is druk bezig ze zoodanig in orde te brengen als noodig is voor het uitoe fenen van het bedrijf. Bolrennen te Davos. De correspondent van de Maasbode schrijft dat v. d. Sant, die zijn eigen re cord iu 't bobrennen verbeterde, geen Nederlander is maar een Duitscher. In klasse B Junlorrennen, 8 Februari gehouden werd de 3e prijs behaald door de Hollandsche bob >Rag Time* met A. de Jong Verhagen aan het stuur. De vlucht rond de wereld. De Amerikaansche vereeniging voor de luchtvaart heeft van verschillende vliegers brieven ontvangen, waarin zij hun bezwaren uiteen zetten tegen het plan van de rondvlucht om de wereld. Op de eerste plaats vinden zij de prij zen te laag en tweedens de tijd van 90 dagen te kort. Naar aanleiding daarvan heeft het co mité te San Francisco besloten het be drag der prijzen tot 'l millioen dollar te verhoogen en den tijd van den wedstrijd van 90 op 120 dagen te brengen. Kampioenschap van Europa. Schaatsenrijden. Gisterenmorgen werd te Berlijn de strijd om het kampioenschap van Europa schaatsenrijden voortgezet met een wed strijd over 10.000 meter. Ofschoon de Noor Mathiesen ook hier de groote fa voriet was, verloor hij tegen den Rus IppolitofT met 25 meter. Ippolitoff reed den afstand in 18 min. 28/ro sec., wat geen prachtige tijd kan genoemd worden. Bij de eind-classificatie is eerste Ma thiesen, tweede Ippolitoff en derde Frang. bedreven. Twee mannen waren bezig de gestolen goederen (schoenen) te verkoo- pen en bij hun arrestatie blekeu zij scherp geladen revolvers bij zich te hebben. Zij hebben de diefstallen bekend. In een huis, gelegen aan de Rue de la Barcheminirie te Parijs, en bewooud door een dame en haar drie dochters, brak Zaterdagavond brand uit. Toegeschoten buren vonden het jong ste dochtertje, een meisje van 16 jaar met brandende kleeren temidden der vlammen. Het kind werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar het de oorzaak van den brand ophelderde door te verklaren, dat het den brand zelf had aangestoken, omdat haar moeder en haar andere zusters naar een bal waren gegaan en haar hadden thuisgelaten. Ze had daarom in de vlammen den dood willen zoeken O tijden, o zeden 1 'Fe Horst, een dorpje in den Kreis Neustadt, zijn drie kinderen bij het spelen door een wiek van een molen ge troffen. De kleinen werden meters ver weggeslingerd en vreeselijk gewond op genomen. Het jongst- is reeds aan de verwondingen overleden en de toestand der twee andere is van dien aard dat zij wel niet zullen herstellen. Volgens telegrammen aan de Pa- rijsche bladen heeft in de gevangenis van Phaon-Penh Cambodja, een ernstige mui terij plaats gehad. Ongeveer achthonderd gevangenen overvielen de bewakers om hen te vermoorden en dan de vluchtte nemen. De bewakers maakten echter van hun vuurwapens gebruik en schoten ver scheidene gevangenen neer. De Limb. Koerier meldt, dat onder Geleen een dievenbende is ingerekend, welke den laatsten tijd in Sittard, Heerlen en omgeving verschillende inbraken had Bedreiging. Uit Etten meldt men aan het »Dagbl. v. Noord-Brabant.* Men zal zich herinneren, dat de vorige week een zekere F. Bruinsma, oud-vo lontair aan de coöperatieve boterfabriek te Etten, den Directeur der fabriek den heer Terwisga van Scheltinga, met een revolver heeft bedreigd en van dezen een oude schuldbekentenis van f 210 heeft afgeperst; deze Bruinsma heeft een nieuwe poging tot afpersnig beproefd. Er Is hier bij den heer Terwisga van van Scheltinga aangekomen een brief, afkomstig uit Bonn, waarin wordt gevor derd, dat de heer Terwisga van Schel tinga aan een bepaald adres f600.— moet zenden en als hij dat niet doet, zal hij het jaar 1915 niet meer beleven. De politie heeft de zaak in handen. Belangrijke aanhouding. In den nacht van 23 op 24 Januari 1.1. werd in een fabriek te Kettwich in de nabijheid van Essen a. d. Ruhr, een brandkast met een zuurstofapparaat ge opend en daaruit een bedrag van 12.500 Mark aan bankpapier en baar geld ont vreemd. Deze diefstal met braak werd bedreven door twee gemaskerde mannen, die den nachtwaker overrompelden, hem met een revolver bedreigden cn vervol gens boelden. Thans vernemen wij, dat een der twee daders, zekere S., die hier ter stede met zijn vrouw vertoefde door de Amsterdamsche centrale recher che in een logement is gearresteerd. Op hem werd nog een bedrag van 4500 Mark bevonden. De tweede dader, zekere L. werd te Heerlen gearresteerd. Het spoorwegongeluk bij Hooghalen. De Asser Ct verneemt inzake het spoorwegongeluk bij Hooghalen, dat de spoorwegarbeider R. Stevens, werkzaam geweest op dat gedeelte van de lijn, dezer dagen verteld heeft, dat in de rail aan de zuidkant van het kanaal tusschen de Halerbrug en den overweg langs het kanaal reeds in begin September een verlagen (verbogen) stuk was. De brug wachter aldaar zou volgens hem - welke verklaring hij onder eede wil volhouden - het personeel er herhaalde malen op gewezen hebben, dat het veranderd moest worden daar er anders nog een ongeluk gebeurde. Doorloopend lag er dan ook eeo dommekracht bij om, als de rail wat te erg gebogen was, haar weer zoo goed mogelijk recht te zetten. De arbeider was er van overtuigd, dat dezelfde rail er nog inzat op den avond, toen het ongeluk gebeurde, terwijl den volgenden dag of later dat gedeelte rail zou zijn vervangen. Het was zoo erg, dat, als een ander persoon dienst deed bij de brug, hij door den brugwachter werd gewaarschuwd, dat de dommekracht er bij lag: als het te slim wordt met de rail moet ge haar maar weer terecht zetten. Verdwenen. Sedert Donderdag j.l. is van zijn standplaats vertrokken en aldaar niet weergekeerd de heer C., notaris te Bla- del (N.-Br.) Vanuit Antwerpen schreef 'lij aan den Officier van Justitie en on derscheidene bekenden, dat hij zijn ambt niet meer waar kon nemen ten gevolge van speculaties en dat hij zijn ontslag had gevraagd. Dit schrijven was blijkbaar zeer onder den indruk gesteld. Na beslaglegging bleek, o. a. de kas nog f 5700 aan baar geld en papier te bevatten. Naar gezegd wordt, is de ad ministratie geheel In orde, zoodat bij be doelde speculaties wellicht alleen het persoonlijk vermogen van den heer C. getrokken is, die tengevolge daarvan in de onmogelijkheid verkeereo zou, de speculatie-schulden aan te zuiveren. De notaris van Vessum neemt de zaken waar. Nader vernemen we, dat het passief van den voortvluchtigen notaris C., te Bladel (N.-Br.) f50.000 bedraagt. De heer C. zond ook aan het bestuur der Kamer van Toezicht over de notarissen waaronder hij behoorde, bericht, van zijD vertrek en sloot daarbij in zijn re quest tot ontslag aan H. M. de Koningin. Anderzijds vernemen we nog dat no taris C., die als caudidaat langen tijd in onze gemeente vertoefde, zelf uit Ant werpen een brief schreef van z'n ver trek aan den pastoor, den burgemeester en z'n huishoudster. Familie-drama. Een telegram maakt reeds melding van het vreeselijk familiedrama, dat zich Zaterdagnacht nabij Kremmen heeft af gespeeld. Nog enkele bijzonderheden vallen om trent dit droevig voorval mede te deelen. De moordenaar Engel behoorde tot een godsdienstige secte en heeft ded aad, zooals hij bekent, in een uiting van gods dienstwaanzin gepleegd. Eerst heeft de ongelukkige zijn vrouw, die in bed te slapen lag, met een bijl den schedel gekloofd, waarna hij haar met een scherp broodmes talrijke diepe steken In de borst toebracht. Vervolgens begaf hij zich naar de slaapkamer zijner kinderen zijn dochter tjes van 13 en 15 jaar en een zoontje van 12 jaar lagen daar in diepe rust in hun bedjes. Eerst wierp de zinnelooze vader zich op de beide meisjes en kloofde haar hoofden met zijn bijl. Door het lawaai moet de zoon ontwaakt zijn en onder het slaken van hulpkreten naar het ven ster zijn geijld. Daar greep de waanzinnige hem beet en bracht hem twee sneden aan den hals toe, die echter niet van gevaar lijken aard waren. De knaap waarschuwde de naburige dorpsbewoners, die het huis binnendron gen en daar den krankzinnige vonden, die zich de polsaderen had doorgesneden en in een grooten bloedplas dood op den grond lag. Tijger ontsnapt Gisterenmorgen om elf uur is een tijger uit de ménagerie van Hagenbeek te Ixelles ontsnapt. Het was juist markt dag en onder de talrijke marktbezoekers ontstond een groote paniek. De tijger werd achtervolgd door politie-agenten en eenige temmers. Het roofdier liep In de rue Digue een tabakswinkel bin nen, die spoedig door de bewoners ge- barricareerd werd. Men plaatste voor de deur van het magazijn een kooi, RAAMSDONK. LOON-OP-ZAND-(KAATSHEUVEL) de vruchten der overwinning te pluk. ken Ook in de betalingen viel gedurende 1913 geen verbetering te bespeuren, wel het tegendeelgrooter geduld, langer, crediet dan ooit, werden door de afne mers van de fabrikanten geëischt of het nieuwe jaar ook hierin eene verandering ten goede brengen zal, blijft voor ons een open vraag. Intusschen is het ons aangenaam reeds nu te kunnen melden, da', de schoenhandelaars op een vrij goeden voorjaarsafzet rekenen, daar de bij hen ingekomen orders die van het vorig jaar aanzienlijk overtreffen. Als de „God van het weder," een beetje wil medehelpen, bestaat de gegronde hoop op een alles zins gunstig voorjaar, zonder die mede werking echter vallen, gelijk de erva ring maar al te dikwijls geleerd heeft, ook de beste verwachtingen in het water. Hoewel dus het afgeloopen jaar als niet gunstig beschouwd moet worden, zoo meenen wij toch, dat 1914 zich iets voordeeliger laat aanzien. Sinds de oprichting onzer zaak in 1866 zijn onze Reclame-Bedden in geheel Ne derland en daarbuiten ingevoerd en bekend geworden als waarna een temmer, die zich door het venster binnen het huis had begeven, den tijger dwong de kooi binDen te gaan. Er werd gelukkig niemand gewond. Moord ontdekt door een somnambule. Circa een jaar geleden verdween spoor loos de directeur van een nitro-cellulose- fabriek te Grand-Palud in Bretagne, Paul Cadion genaamd, wiens lijk dezer dagen werd gevonden. Blijkbaar was de ongelukkige door een misdadige hand ge vallen en de ingenieur Pierre is gearres teerd, als van den moord verdacht. Thans blijkt dat, het vinden van het lijk een ge volg is van de aanwijzingen eener som nambule. De familie had n.l. 2000 francs uitgeloofd voor het opsporen van den ver misten fabrikant. Mevr. Saimpy, een aan getrouwd familielid te Pont-aMousson, die deze premie gaarne wilde verdienen, raadpleegde een beroemd medium te Nancy, mme. Camille en met verrassend resultaat. De somnambule nam de hand van mevr. Saimpy en deze geraakte toen zelf ook in slaap. In haar slaap zag zij, dat Paul Cadion vermoord werd. De moor denaar stak hem in de borst en sleepte het lijk toen weg naar het kreupelhout in een klein bosch achter een molen. Van deze ontdekking deed mevr. Saimpy meededeeling aan Jean Cadion. den broe der van het slachtoffer, en inderdaad vond men op de aangewezen plek het lijk. Mme. Camille is geen gewone som nambule. Haar gave werd ontdekt door een der doctoren van het ziekenhuis, waar zij op 13-j?rigen leeftijd verpleegd werd voor St. Vitus-dans. Professoren on derzochten haar en erkenden, dat zij in derdaad een medium van buitengewone begaafdheid was en iu 1880 heeft zij voor een geneeskundig congres te Nancy demonstratiën gegeven, die algemeene verbazing wekten. Ook thans nog is zij bij alle geneeskundigen te Nancy bekend en geacht. Het eigenaardige van het geval, betreffende de misdaad in Bretagne is, dat mme. Camille zich slechts flauw het bezoek van mevr. Saimpy herinnert en zelf niets afweet van de ontdekking die deze door haar tusschenkomst heeft gedaan. Wij ontleenen aan „De Schoenin dustrie" 't volgende Over het algemeen hebben de zaken gedurende 1913 dezelfde wegen gevolgd als in het daaraan voorafgaande jaar. Enkele schaft- en zolenvormen hebben eene wijziging ondergaan, daar men tot het inzicht kwam, dat de zool niet langer behoeft te zijn dan de menschelijke voet. De overmatig lange zolen, zoo bij dames als heerenschoeisel te vervangen door zolen, die met de werkelijke lengte van den voet in harmonie zijn, mag eene rationeele verbetering heeten. Dat de z.g. halfschoenen overwegend in het gebruik zijn en de laarzen voor het naast een ondergeschikten rol te vervullen hebben, behoeft nauwelijks vermeld, daar de uitstalramen bij iederen winkelier dit duidelijk genoeg verkonden. Ook zal 't den aandachtigen beschouwer wel evenmin ontgaan zijn, welk een overheerschende rol het lakleder thans in de schoenfabrikatie speelt, een rol, waar mede zoowel de fabrikant als de ver bruiker zelve, van dit teere schoeisel, weinig ingenomen zullen zijn. Naar wij hopen zullen de huidige zolenvormen' zich lang in de gunst van het publiek mogen verheugen eerstens toch lijken ze ons zeer geschikt, twee dens verlangen èn fabriekanten èn han delaar vurig naar een z. g. „stabilen" vorm of model, daar tijdens de laatste jaren verscheidene modellen helaas, maar al te snel en tot beider schade werden gewijzigd of geheel afgeschaft. De schoenfabrikant vond nauwelijks ruimte ter plaatsing zijner nieuwe leesten, terwijl de handelaar bij de beschouwing van zijn inventaris tot de treurige ontdekking kwam, dat deze en die vormen niet meer als modern golden en derhalve slechts tegen verminderde prijzen aan den man gebracht konden worden. Hoewel het tot op zekere hoogte toe juiching verdient, dat de voetbekleeding opgenomen is in het grenzenlooze ge bied der mode, wijl, juist door wisse ling van schoenen en laarzen een grooter verbruik en dus ook eene fabrikatie op ruimere schaal ontstonden, zoo kan van den anderen Jrant evenmin ontkend worden, dat schoeisel een aanzienlijke waarde vertegenwoordigt en te snelle verandering van mode te groote schade berokkend, welke niet gecompenseerd wordt door een vermeerderd gebruik. De winst toch op een paar schoenen is klein, en wordt direct door het verlies op altmodische modellen zoo goed als geheel verslonden. Waar is de Goliath, die ook in deze zaak den fabrikant en den handelaar een verbond doet sluiten, om schouder aan schouder, te strijden, teneinde genoemd euvel uit den weg te ruimen en samen De vele bewijzen van tevredenheid en nabestellingen bevestigen dit. Geen opge smukte reclame. Het Beddenvak is een vak van vertrouwen. De goederen zelf moeten reclame maken Niet de prijs alléén, maar ook de kwal beslist, of het aangebodene goedkoop is. Wij verzenden franco naaste station vrijzicht. Een degelijk en eolied 2 persoons Peluw en 2 kussens, linnenbewaste tijk en prima gezuiverde nieuwe Veeren ,1 Wollen l Watten, 1 Molton Deken, Bed- en PeJuw- overtrek met mooie sluiting en 2 Matrassen voor t 32.— Veel beter kwaliteit f89 Beslist iets extra's f 49 Kapokbedstellen, 2 persoons met dezelfde toebehooren f26.—, f 32.en f36. B^passend ijzeren Ledikant f6 50. zeer zwaar f7.50. Een 8olied 2 persoons HOUTEN LEDIKANT, kleur Noten of Pitch-Pine met een le kwal. Spiraalveeren Gezondheids- Matras met tegendrukveeren, een le kwal. Kapokmatras, Peluw, 2 Kussens, 1 wollen 1 watten Deken en 1 Matrasbeschermer voor f 69,50. Niet te verwarren met de goed- koope soorten, die ook wij kunnen leveren. Zware graslinnen LAKENS, 160 cM breed fl.50. Dito IJZERSTERK 168 cM breed f 1,50 Zeer fijne kwaliteit SLOOPEN f3,30 Goedkoop soort f2,70 per 6 stuks. Prima dubbel GuttaperQhalinnen f2. vierkante meter. Windkussens f5.f6 675 en f 7.5 Rijke keuze Wiegen, Kinderstoelen Ledikanten, Matrassen enz. Kerkstraat No. 187-140. Int. Tel.4. Vraagt geïfl. Prijscourant*. 181 c 18 V» geir A schv 2 bral hou Dcc bijd 3 pen mee 4 van Yt Interc. Telefoon 17t. Fabriek van kunstledematen, breukbanden, buikgordel? rechthouders enz. Dagelyksch hierover te spreken. 104 Zondaars van 10 tot 12 nor VOOR COMPLETE EN Steeds nieuwste staalboeken ter inzage. Alle reparatiën SPOEDIG en BILLIJK. Aanbevelend, 215 GROOTE STRAAT. den lach |.gev« i kort mini ■mij Adeel zijn tbar ken Rzijn H ■sake maa fcheld f ge z oms Burgerlijke Stand van 21 Jan. tot met 10 Febr. GEBORENM A van G A van Rooij en M de Ruijter C J zv H J van Seters en W Broeders E H zv J H Leijten en A .1 M Heere M H zv G Vissers en W J Barns A M A dv G Blom en A M van Dongen AI J zv J Norbart en J M Klerkx KJ dv J H van Biezen en M Soeters Jl C zv M H Broeders eD M B Wete- rings— W A »v J W Aerts en E van der Steen C H dv W H Zijl mans en J C van Tilborg J O dv O Fens en A M Marcelissen M dv C Luijbregts en T Klein A P dv A J Jlarcelissen en J fl de Wit G B MJzvCM Merkx en M Wiercx. GEHUWD: P A Hekela&r, oud 27 jaren tt Rot terdam on H Peters, oud 21 jaren, wonende alhier A van Strien, weduwnaar van H M C Kanters, oud 45 jaren en W Pagie, weduwe van H Rollenberg, oud 36 jaren beiden alhier woonachtig. OVERLEDEN: G W Maton. oud 3 m - Ba P Floris, oud 1 jaren Aa H van Zon. oud 8 jaren Aa van Oversteeg, weduwe van H J Holffs, oud 78 jaren Aa Vissers, oud 51 jareu. 16 Jan. 1 Feb. 1914. GEBOREN Petronella Lucia dochter van Petr van Riel en Lucia Didden Wouterus Gerardus zoon van Piefer Hamers er Maria Francisca Groots wagers Petrus Cornelia zoon van Gerardus Klijn en Pieternella Lucia Kroot Johanna Gertruda Theo dora dochter vac Adrianns Brands en Adrisna Brands Laurentius Johannes Coraelis zoon van Petrus Brands en En— gelina Dannenberg Ludovicus Johannes zoon van Ludovicus Henricos Kroot en Johanna Kools Cornelis Johannes eood van Hendrikns van den Hout en Catharina Damen Arnoldus Johannns zoon van Antonins van der Plas en Helena van Zon Martina Cornelia Christina dochter van Antonins Aloysius Kuijlaars en Pieter van Roosmalen Gerdina Jacoba dochter van Marinas Hendriksen en Geerdiaa van Kemmeren Gijsbertus Johannes zoon van JaD Baptist van Mosseveld en Peternella Maria Schrauwen - Elisabeth Philomena Peternella Maria dochter van Wilhelmus Johannes Petrus van der Wee en Maria Elisabeth Mol Josephus Marinas zoon van Johannes Ssbregts en Johanna Maria van der Sanden. OVERLIJDEN: Jan Maaskant echtgenoot van Pietertjc Arabachts, heer oud 72 jaren Petronella Joha Rom boute oud 2 rad Johannes Brands echtgenoot van Helena verschuren oud 71 jaren Josephus de Nijs echtgenoot van Hniberdin Dingemans oad 47 jaren Anna Marie van der Wee eehtgenoote van G Bergmans ond 66 jaren. HUWELIJKEN Johannes Fraüciscns Klijn 36 jaren en Cornelia v d Broek oud 38 jaren Johannes van Gulick oud 25 jaren en Maria van der Pas oud 27 jaren. BESOIJEN, 10 Feb. De prijs der boter was heden op de markt Hoogste prijs 1 1,45. Laagste prijs 1 1,36. Eieren 3*/j a 4'/j cent per stak. mum,mmmmmmmm 38) asicb Zi gen, woo: - H het zon dat ksn mij leve naai dat 8 <j uwe

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6