jSummer 14 Zondag 15 Februari 1914. 37e Jaargang Tweede Blad. SUNL1GKT V I. n. r. Gemeentefaadsvefgadefingen. Adveiteeit ie dit Blad Stokpaardjes Zeep. Be BESTE LELIÊNMELK reep, BUITENLAND. Een Geneesmiddel, Reclame. Stokpaardjes Cream. ten Len ren en. Het Wetsontwerp op de Ouderdomsrente Frankrijk. Reclame. Griekenland. Duitschland. ■■P De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. geen rente genieten krachtens art. 369 en 370 der geldende wet noch in ge stichten voor oude lieden zijn opge nomen. Wanneer gevreesd wordt, dat een rentetrekker, misbruik van drank zal maken, kan het gemeentebestuur be palen, dat hem in de plaats van geld- verstrekkingen in natura zullen worden uitgekeerd in waarde overeenkomende met het bedrag der rente. Ook kan het gemeentebestuur in dat geval bepalen, dat de rente aan een door dat bestuur aangewezen persoon ten behoeve van den rentetrekker zal worden uitgekeerd. Dergelijke beschikkingen kunnen te allen tijde door het gemeentebestuur worden herroepen. Bij niet-toekenning der rente staat beroep open op Gedeputeerde Staten en hooger beroep op den Centralen Raad van beroep. Hooger beroep van een reeds in beroep genomen beslissing betrffende drankmisbruik of slecht levensgedrag is uitgesloten. De wet heet „Ouderdomswet". Strafbe palingen e.d. zijn vrijwel overeenkomstig met die der Invaliditeitswet. in len 10. Met bekwamen spoed is door de Re geering een wetsontwerp „tot verleening uan oudersriomsrente aan behoeftigen bij de Tweede Kamer ingediend. Het wetsontwerp is onderteekend door de ministers van landbouw, handel en nijver heid, van binnenlandsche zaken en van financiën. De voornaamste bepalingen zijn de volgende Iedereen, loonarbeider of niet, heeft, bij het bereiken van den 70-jarigen leef tijd, recht op een ouderdomsrente, die voor op zichzelf staande personen f 104, voor gehuwden, indien beide echtgenoo- ten haar genieten f 78 zal bedragen, mits hij zal aannemelijk maken, dat hij a. behoeftig is b. niet na het bereiken van den 65 jarigen leeftijd door een gemeente of een in de Armenwet genoemde instel ling van weldadigheid onderstand heeft genoten. Bovendien zijn nog uitgesloten, veroor deelden tot langer dan een jaar gevan genisstraf of opzending naar een Rijks werkinrichting dronkaards of zij die een openbaar slechten levenswandel leiden, Nederlanders, die niet minstens 5 jaar vóór hun rente-aanvrage in Nederland woonachtig waren en niet-Nederlanders, die niet minstens 20 jaar vóór dat tijdstip zich in Nederland vestigden. Bij de bepaling of een persoon al of niet behoeftig is, kunnen a. in aanmerking worden genomen bronnen van inkomst, welke door dien persoon geheel of gedeeltelijk onbenut worden gelaten. Zij worden dan geacht een zoodanige inkomst op te leveren, als volgens schatting bij normaal gebruik uit die bron voor den betrokkene zou kunnen worden verkregen b. als niet geschied worden beschouwd handelingen verricht, of beschikkingen genomen, door of jegens dien persoon, indien die handelingen «f beschikkingen plaats vonden nadat hij of zijn echtgenoot den leeftijd van 65 jaar had bereikt en voor de betrokkene of zijn echtgenoot gemis aan inkomen of daling van het inkomen ten gevolge hadden. Niet als onderstand worden beschouwd ondersteuningen, gedurenden korten tijd wegens voorbijgaande omstandigheden verstrekt, alsmede verstrekkingen krach tens geneeskundige armenverzorging en kosten als bedoeld in art. 39 der Armen wet. De ouderdomsrente komt ten laste der gemeenten, doch het Rijk vergoedt aan de gemeenten f 50.voor alle 70-jarigen, die niet in de inkomsten- o' vermogensbelasting zijn aangeslagen, nog Het ontwerp gaat vergezeld van een uitvoerige toelichting, waarin het wetsont werp een product der omstandigheden wordt genoemd, theoretische voorliefde voor een bepaald stelsel van voorziening in de nooden van behoeftige oudeD van dagen heeft bij de samenstelling daarvan niet voorgezeten en kon daarbij niet voorzitten. In dit verband wordt uitvoerig door de regeering betoogd dat het ont werp is afgedwongen door de bepaling der Invaliditeitswet, krachtens welk ari. 369 uiterlijk op 9 December 1913 in wer king zou treden. Het op 's rijks kosten toekennen van een ouderdomsrente aan 70-jarigen, die volgens de wet onder het begrip arbeider worden gerangschikt, met uitsluiting van allen die buiten de wettelijk ge construeerde grens van het arbeider schap staan schept naar het oordee der regeering een onduldbare bevoor rechting van een bepaald deel, een bepaalde klasse der bevolking, waaraan zoo spoedig mogelijk een einde behoort te worden gemaakt. De afzonderlijke invoering van art. 369 heeft het pleit ten gunste der kostelooze ouderdomsrente beslist. Het tijdperk van gedachtenw'sseling over andere stelsels van voorziening van het allernoodigste voor de ouden van dagen acht de regeering met de afkondiging der Invaliditeitswet feitelijk afgesloten en sedert 9 Juni 1913 hebben zulke gedachtenwisselingen in ons land alleen nog een academische waarde. Minister Treub herinnert er aan dat hij het stelsel, dat met de afzonderlijke invoering van artikel 369. Invaliditeitswet de zege heeft weggedragen, niet is toe gedaan. Dit heeft hem evenwel niet belet in te zien dat, nu dit stelsel een maal stuksgewijze is in praktijk gebracht, men op geen andere wijze kan komen uit de impasse waarin men is geraakt door het te ontdoen van de tot ongelijke behandeling van maatschappelijk ge- lijkstaanden halfslachtigheid, welke er thans aankleeft. Waar aaD het te niet doen der aanspraken, die aan artikel 369 wordeD ontleend niet valt en niet viel te denken, bleef niet anders over dan de scheidsmuren, welke dat artikel tusschen bevoorrechten en ultgeslotenen optrekt, omver te halen. Bij de uiteenzetting, hoe gekomen is tot de bepaling der behoeftigheid, wordt gezegd dat het denkbeeld om een vaste inkomens grens in de wet op te nemen, beneden welke behoeftigheid zou zijn aan te nemen, na gezette overweging werd losgelaten, eensdeels omdat zulk een voor het geheele rijk geldende grens, hier te laag, ginds te hoog zou zijn, ander deels wijl de kosten van noodzakelijk levensonderhoud op het platteland en in de steden te verschillend zijn, dan dat die overal naar een zelfde maat zouden zijn te meten. De voordeelen worden verder opge somd van een uitvoering der wet door de gemeentebesturen en betoogd o.a., dat bij een regeling als hier de admi nistratiekosten veel geringer zullen zijn dan bij een gecentraliseerde uitvoering der ouderdomswet het geval zou wezen De regeering verklaart, dat zij tot uitsluiting der bedeelden ook op finan- ciëele gronden is gekomen, maar ook omdat rentetoekenning aan bedeelden tengevolge zou hebben in de eerste plaats, dat ten aanzien van de ouden van dagen, die door kerkelijke of par ticuliere instellingen worden ondersteund, die instellingen zouden worden terug gedrongen en haar werk door een on dersteuning van staatswege, bulten de Organisatie van armenzorg om, zouden zien ingenomen. Verder zou het er toe leiden, dat de gelden,vvoor ouderdoms rente bestemd, ten deele ten goeden zouden komen aan kerkelijke, particuliere en burgerlijke instellingen van welda digheid. Tegenover de bedeelden zelf wordt oordeelt de regeering geen hard heid begaan, omdat zij die reeds voor het bereiken van'den 70 jarigen leeftijd niet Id staat waren zonder de hulp eener instelling van weldadigheid in hun on derhoud te voorzien en derhalve van dien steun afhankelijk waren, geen ge gronde reden tot beklag hebben, als zij ook na het bereiken van dezen leeftijd hun toevlucht bij die instelling moeten blijven zoeken. De regeering stelt zich voor de re geling van de vrije verzekering en de Invaliditeitswet in het algemeen zoo danig te herzien, dat er een grootere aanmoediging van de vrije verzekering in ligt opgesloten en daarbij in het bij zonder de hier bedoelde aanvullings verzekering te bevorderen. Hoewel het voorstel tot herziening der invaliditeitswet in geen geval vóór September e.k. de Kamer zal bereiken vertrouwt de regeering, dat de Kamer bereid zal zijn de behandeling van het thans aangeboden ontwerp-Ouderdoms- wet zonder uitstel ter hand te nemen opdat aan de onbillijke scheiding tus schen de ouden van dagen, welke door artt. 369 en 370 de Invaliditeitswet wordt gemaakt, zoo spoedig mogelijk een einde kome. De regeering becijfèrt dat de gemeen ten een vergoeding van f 4,750,000 zullen ontvangen, terwijl de totale kosten voor de gemeenten zallen bedragen ver moedelijk f4,540,000.. De door het rijk toe te kennen vergotdlng zal dus ver moedelijk de kosten der renten ruim schoots dekken. In de eerste jaren za" de regeling van het ontwerp een voor- deelig saldo voor de gemeente laten welk saldo geleidelijk zal verdwijnen. Uit verschillende omvangrijke verdere becijferingen blijkt, dat naar drn toe stand op 31 December 1913 gerekend de kosten van het rijk zouden zijn le. renten krachtens de Invaliditeitswet f9,500,000; 2e. ouderdomsrenten f 4,750,000, totaa t 14,250,000 en wordt berekend, dat de vergoeding naar ad f 50 wordtgegeven voor 95,000 personen. Verder wordt berekend, dat de ver goeding naar den toestand op 31 De cember 1914 zal bedragen f 5,338,750 en gegeven worden voor 106,7/5 personen. 6 is van den Secretaris. Hij als raadslid komt ter vergadering en doet zooals hij wil. Het lid A. Mommersteeg wil ook wel een woordje zeggen en is met den vorigen spreker van het zelfde gevoelen. Om nu de werkzaamheden in het Ven stil te laten liggen, die verantwoording werpt spreker van zich af, wel wil hij een ander voorstel doen. Spreker wil den post van f 350 op de begrooting brengen, onder deze con dities dat in eene.eerstvolgende verga dering zal worden besloten of het ambt van ambtenaar ter secretarie al of niet zal worden bestendigd en zoo ja of de begrootingspost hiervoor geheel of gedeeltelijk zal worden bestemd, 2o. dat in de volgende vergadering de in structie van den gemeente-secretaris zal worden gewijzigd. Het voorstel van het lid A. Mommer steeg wordt gesteund door de leden M. Mommersteeg en P. v. Buul. Wethouder Boom ze^t nu, dat indien het voorstel van het lid A. Mommer steeg al of niet zal worden aangenomen dit weinig zal dienen, wijl de raad dan toch met de begrooting blijft zitten. Het lid M. Mommersteeg antwoordt hierop dat de post nu toch op de be grooting komt. Het voorstel van den Heer A. Mom mersteeg in omvraag gebracht wordt aaagenomen met 7 van de acht stemmen, wijl het lid Boom buiten stemming bleef. De Voorzitter deelt den leden du mede, dat hij in verband met de wet en het algemeen belang het genomen besluit niet ten uitvoer brengt. Hierop doet de Voorzitter het voorstel om bij de Kroon in beroep te gaan. Dit voorstel in omvraag gebracht wordt verworpen met 7 van de acht stem men, daar het lid Boom ook nu buiten stemming bleef. De agenda afgehandeld zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. VLIJMEN. Openbare spoedeischende vergadering van den raad dezer gemeente op Woens dag 11 Februari des avonds ten ó'/a uur Voorzitter Edelachtb. Heer G. v. d. Ven. Klokslag 7 uur opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig de heeren v. Halderen, C. van Wagenberg en J. van Wagenberg. De Voorzitter deelt mede dat de no tulen aangehouden worden tot eene vol gen de vergadering, wijl deze nog nie' geheel gereed zijn. De Voorzitter leest hierop eenschrijven voor van den Commissaris der Koningin waarin hij den Voorzitter verzocht eene spoedeischende vergadering te beleggen in verband met het niet goedkeuren van de gemeente-begroollng Voorts dat de raad bij de Kroon in beroep kan gaan teneinde hierin voorziening te vragen. Het lid van Buul vraagt of de be grooting dan moet blijven liggen. De Voorzitter zegt dat het wel 3 a 4 maanden zal duren eer de Koninklijke beslissing afkomt, zoodat dit geheel aan den raad ligt. Het lid de Vaan in van meening dat er toch iets op gevonden moet worden. De Voorzitter antwoordt dat hij er in eene vorige vergadering voldoende voor heeft gewaarschuwd, dus dat hij hiervoor geen verantwoordelijk draagt. Het lid M. Mommersteeg wenscht hiervoor eveneens geen verantwoordelijk heid te dragen, daar dit alles de schuld dat alle voorkomende ziekten kan genezen kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmiddel gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f 0.75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom, dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voort komende borstbenauwdheid en borstbeklem- ming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0,65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTILLES van Apotheker Boom zijn eeu zbker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuw hoofdpijn. Prijs per flacon f 0.80. Proefflacon f 0.30. KINA KOORTS DROPPEN van Apotheker Boom zijn gemaakt van de znivere kinabast en ziju doordat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, binnen koorts, malaria en ge vatte koude. Prijs per flacon f 0.60. LAXEERPILLEN van Apotheker Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f0,25. STAALPASTILLES ran Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuur ijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daarnit voort komende ziekten en de pastilles wekken den eedost op. Prijs per flaconf 1,20 en f 2.— HOESTSIROOP van Apotheker Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, aeeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet de hoest spoedig be daren. Prijs per flacon f 0.70. AAMBEIENZALF van Apotheker Boom geneest spoedig in- en uitwendige aambeien, blinde en bluedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels. Waar niet verkrijgbaar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 cent, voor portkosten, franco toe gezonden door Firma A. H. BOOM, te Arnhem. 1 5590 Een katholieke partij in Frankrijk Volgens de >Llberté<, zijn de Fransche bisschoppen uitgenoodigd tot een bijeen komst te Parijs, om den grondslag te ontwerpen voor een groote katholieke partij en een beknopt program op te stellen Kolonel Keiler en aartsbisschop Sevin van Lyon zouden de goedkeuring van den Paus hebben trachten te ver krijgen. De paus zou hebben geantwoord de zaak alleen te kunnen goedkeuren, indien alle bisschoppen met de goedkeu ring van bedoelde partij Instemden. We geven het bericht' onder alle voorbehoud; het is waarschijnlijk overdre ven. Maasb. Alphonst Bertillon f. PARIJS, 13 Feb. Bertillon, directeur van het instituut tot gerechtelijke iden tificatie is overleden. (Alphonse Bertillon, werd in 1851 te Parjjs geboren. Hij maakte anthropolo- gische en ethenogratische studies en werd In 1880 tot chef van de afdeeliDg iden tificatie aan de prefectuur van politie te Parijs, benoemd. Hij is beroemd geworden als uitvinder van het z g. Bertillon-systeem, tot her kenning van redlclvisten. Op anthropologisch gebied gaf hij verschillende werken uit. Red.) De collectieve nota welke heden over- handigdis, verklaart, dat demogendheden besloten hebben Griekenland alle eilan den, welke het bezet heeft, te laten behouden, behalve Tenedos, Embros e« Castello Ritzo. Van Griekenland worden voldoende waarborgen geëischt, dat het de eilan den niet voor vloot- of militaire doel einden zal gebruiken en de rechten der Mahomedaansche minderheid zal bescher men. Verder moet Griekenland de toezegging doen, dat zoodra de Grieksche troepen het aan Albanië toegewezen grondgebied hebben ontruimd, de Grieksche regeering geen tegenstand meer zal bieden en noch direct, noch indirect den tegenstand der Epiroten zal aanmoedigen. De ontruiming zal met Koritza begin nen en moet op 31 Maart geëindigd zijn. De mogendheden vertrouwen, dat de Grieksche regeering hare beslissingen zal eerbiedigen. Duitschlands vooruitgang Zoo men weet beeft de rijkskanselier voor den landbouwraad een rede ge houden, waarvan uitvoerige telegrammen hebben melding gemaakt. Van te voren had de president van den landbouwraad een overzicht gegeven van den toestand van Duitschland op economisch en landbouwgebied. Voor de eerste maal, zei graaf Schwerin, heeft onze graanoogst de 300 millioen ton overschreden, dat is 2 millioen meer dan in 1912. De aardappeloogst bedroeg 54 milliard kilo. In 24 jaar is de bevolking van Duitsch land met 37pCt, de opbrengst van den landbouw met 50 pCt. die van de ko lenmijnen met 140 pCt en die van de ijzermijnen met 3oo pCt toenomen. De buitenlandsche handel ging met 300 pCt „■ooruil. Maar het mooiste van alles vond graaf Schwerin nog de vermeerdering van het leger I Geeft een Zachte, Blanke huid. Het beste middel tegen Zomer sproeten, Roode en Ruwe Huid Verkrijgbaar bij A. TIELEN. 4969 J. HAMBURG, Grootestraat. 6035 van het Zuiden EWAARBORbD VERVAISCHT ZONDER LDEPONEERD SCHADELIJKE BEilANDDtEuK li 881

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5