Derde Blad, Provinciaal Nieuws. Gemeenteraad. 1UMMER 14 ZONDAG 15 FEBRUARI 37e JAARGANG BESOIJEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 11 Febr. des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtbare heer C. G. Verwiel. Ongeveer 6,15 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heer J. v. d. Heijden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Ingekomen stukken. Schrijven van den Commissaris der (oningin, houdende mededeeliog dat is ïerbenoemd tot burgemeester den heer G. Verwiel. Wordt voor kenm'sgeving aangenomen. 2. Schrijven van Ged. Staten, hou dende mededeeling dat de door den aad vastgestelde pensioenregeling hunne joedkeuring niet kan wegdragen. Ged. ,taten wijzen er op dat indien de gc- meente-financiëu het niet toelaten, het rijk subsidie geeft. Winkel. Als Ged. Staten ons door het ;;even van eene subsidie daarin tege moet komen, is er niets tegen. Groenen. Wist u daar niet eerder Iets van. Broeders. Neen, nu is er niets meer tegen. Klerks. Ged. Staten schrijven, dat die subsidie maar tijdelijk is. Voorzitter. Ze kunnen niet anders dan r,oo schrijven, want indien de gemeente n een beteren ftnantieele toestand komt, vervalt d'e subsidie. De Greeff. Het is maar jammer dat we er nu zoo lang tegen zijn geweest. Broeders, Wij hebben nu weer gele genheid gehad onzen nood te klagen. Hierna wordt het voorstel van Ged. Staten aangenomen zoodat de bijdrage der gemeente nu 2 en 3 pCt zal zijn, wat de gemeente jaarlijks op f73,86 meer komt te staan. 3. Voorstel van B. en W. tot het aan vragen van een buitengewone subsidie aan H. M. de Koningin voor het open >aar onderwijs. Wordt besloten f 800 subsidie aan te vragen. 4. Wijziging begrooting 1913. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 5. Aanvulling vacature onderwijzer. Voorzitter. B.enW. stellen voor eenop- roeping te doen voor een onderwijzer, daar wij er nog een moeten aanstellen met het oog op de subsidie. Aldus wordt besloten. Voorzitter. Dan nog is er van den heer Chr. Klerkx een verzoek ingekomen om verlof tot aansluiting van het riool in de Besoijensche steeg. Dit verzoek behoort thuis bij den Binnenpolder. 6. Schrijven van de Protestantsche kiesvereeniging »Door Eendracht sterk.4 In dit adres, dat wij in ons vorig nummer hebben opgenomen, wordt be treurd dat het den heer Winkel onmo gelijk is gemaakt voor de belangen der gemeente uit te komen. Voorzitter. Ik stel voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Winkel. Ik wilde u even de vraag stellen uit welke bevoegdheid U mij het woord heb geweigerd. Voorzitter. Het is eene goede bedoe ling van mij geweest, want geloof me, ik wil u even gaarne terwille zijn als v/ie ook. Bij mij heeft volstrekt de be doeling niet voorgezeten u onaangenaam te zijn. Hoe meer u ter tafel brengt, hoe liever ik het heb, hoe meer discus sie, als die in de goeden toon wordt ge voerd, hoe aangenamer het mij is. Maar dit, u zal het mij ten goede houden, was een persoonlijke zaak tusschen en mijnheer Surig. U zei wel dat U als raadslid bent aangevallen, doch kijkt u eens b.v. naar de Bossche vergaderin gen. Daar stelt iemand iets voor of be spreekt een zaak en dan wordt hij daar in een ingezonden stuk in een der cou ranten over aangevallen. Nog nooit zal u gezien hebben dat men dan in den raad daarover begon te spreken. Dat laat men gewoonlijk voor wat het is. Ook was het de wil der vergadering hier om er niet in het publiek over te spreken. Nog eens hoe meer discussie en hoe meer u Ier tafel brengt hoe liever. Als het maar op een vriendschappe lijke manier gaat en dan alleen worden de belangen ook werkelijk behartigd Laten wij nu hopen dat deze kwestie aan kant is en laten we alles vergeten en vergeven. Winkel. Laat ik u dit opmerken dat het een groot verschil is hoe men wordt aangevallen. Een gemeente-ambtenaar mag een lid niet aanvallen op zoo'n in- gemeene wijze, als hij zijn plicht doet. Doordat men mii in een vorige ver gadering het woord weigerde en men het stilzwijgen over dat laag-insinuee- lend schrijven bewaarde, stemde de hee- ren daarin toe. Voorzitter. Ik ben niet voor ruzie. Winkel. Ik ook niet. Voorzitter. Hoe aangenamer de dis- cussie's zijn, hoe beter het belang der gemeente wordt behartigd. Winkel. Die tweede brief van mijnheer Surig is toch als 't ware een bekenning. Daarin was hij heel wat matiger. Voorzitter. Ik stel voor dat deze zaak is afgedaan en laten we hopen dat het nooit meer zal voorvallen. Winkel. Ik behoud mij het recht voor als weer dergelijke zaken zijn te bespre ken om die ter tafel te brengen. Voorzitter. -Wij zullen hopen dat het goed gaat, dat is voor over en weer beter. Stel u eens voor dat u mijnheer Suiig bent en dat u telkens wordt aan gevallen, dan wordt men kwaad en vloeit er meer uit de pen dan men eigenlijk wel wil- Ik heb toen mijnheer Surig gesproken en hij zei me dat het zoo niet ging om onderwijs te geven. Het werkt verlammend op de onderwijzers, dat begrijpt u wel. Ik heb hem nog gezegd, doen jullie je best maar, mijnheer Winkel bedoelt het zoo kwaad niet. Winkel. Als u dat nog gezegd hebt, dan is zijn aanval op mii nog te schan delijker. Groenen. De Voorzitter heeft dat na het verschijnen van dat ingezonden stuk gezegd. Voorzitter. Het is mij te doen om de belangen vriendschappelijk te behartigen. We moeten ons in geen persoonlijke zaken verwikkelen. Winkel. We hebben hier Goddank nog geen raad van Vlijmen of Elshout. Ik wil niet persoonlijk zijn, maar werkelijk de belangen behartigen en als ik dat doe mag een ambtenaar mij niet zoo aanvallen.- Wanneer ik voortaan iets hoor over het onderwijs, dan wil ik dat wel eerst in geheime vergadering bespreken doch helpt dat niet, dan bespreek ik het in openbare vergadering. Groenen. Dat is ook onze bedoeling. U zegt wel dat wij door onze stilzwijgend heid met Surig instemden, doch u weet wel beter. Openlijk heb ik gezegd dat ik in geheime vergadering iets wenschte te bespreken. Winkel. Mag Surig mij dan wel open lijk aanvallen en moet ik me in geheime vergadering verdedigen. Groenen. Dat was couranten ge schrijf en dat gaat buiten ons om. Winkel. Ik mag toch in de vergade ring wel een bloote vraag stellen. Daar beleedig ik toch niemand mede. Groenen. U zegt dat u ia het ver volg eerst dergelijke zaken io besloten vergadering zal bespreken en dat is ons aller wensch. Voorzitter. Op mijn woord van eer, mijnheer Winkel, ik wist toen ook wer kelijk nog niets meer van die zaak. Winkel. Als u het niet wist, dan mag ik toch namens Blok de vraag wel stellen. Voorzitter. Er was een verandeiing gebracht in het onderwijs en toen heb ik een der onderwijzers, Snijders, naar Blok gezonden. Verder wist ik niets. Winkel. Wat steekt er dan in als ik eene dergelijke vraag stel. Had u mij geantwoord dan was daar de zaak mee afgeloopen Wie heeft er nu een per soonlijke zaak van gemaakt? Ik niet. En mij door Surig laten uitmaken voor geestelijk minderwaardig doe ik niet. Nu niet en nooit niet. Voorzitter. Afin, laten we die zaak nu maar als afgeloopen beschouwen Groenen. Ik heb verschillende klach ten hooren opperen over het fietspad Komen er geen bordjes met rijwielpad en bordjes aangevende de maximum snelheid. Het fietspad wordt in hoofd zaak gebruikt door karren, kunnen geen middelen aangewend worden om dat te coupeeren. Voorzitter. De pad is zooals de hee- ren wel zullen hebben gezien, verzakt en dat wordt nu herstraat. Onmiddelijk nadat dit klaar is komen de bordjes. Wij zullen overtreders dan eerst waar schuwen en dan als dat niet helpt, proces verbaal opmaken. De borden aangevend de maximum snelheid zijn dezer dagen aangekomen en zullen, een bij van der Zaken, een bij den Capelsche dijk en een aan het spoor worden geplaatst. Het fietspad is een prov. pad en daar zal men eerst mijnheer Wijnands over moeten spreken. Groenen. Dan moet u hem vragen daar spoedig voor te zorgen. Winkel. Het herhalingsonderwijs voor de meisjes, waarom is dat opgeheven. Voorzitter. Daar heb ik naar geïnfor meerd. Er waren 5 meisjes en daarvan bleven er 3 weg. Toen hebben die 2 meisjes ook geschreven dat ze niet meer kwamen. Voor 2 is het ook zonde ook. Winkel. Dan moei u eens bij de ou ders informeeren ook. Groenen Al wil er maar een van profiteeren, dan nog moet er gelegen heid worden gegeven. Winkel. Eigenmachtig opheffen is niet noodig. Voorzitter. Beter is het dat de jongens en meisjes samen het herhalingsonder wijs volgen. .Broeders. Vooral als het aantal zoo klein is. Winkel. In geheime vergadering zal ik er meer van zeggen. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de raad over in geheim comité. Waalwijk, 14 Februari 1914. Koopt nfet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Algemeene Jaarvergadering Waalivijks Belang. Algemeene jaarvergadering op Maan dag 16 Februari 1914, des avonds ten 8'/2 uur. in de Achterzaal van het Hotel Verwiel. Aan de orde 1. Notulen vorige algemeene verga dering. 2. Jaarverslag door den Secretaris. 3. Verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieke aftreding der heeren W. Timmermans, H. Wiesman en Cor. Witlox. 4. Mededeelingen en Rondvraag. Wij twijfelen er niet aan of vele leden zullen deze algemeene vergadering bij wonen. De voorzitter heeft 't zoo terecht een vorig maal gezegd, dat het bestuur een druk bezoek der algemeene verga dering zeer op prijs stelt, opdat er voeling blijve bestaan tusschen leden en bestuur en men daardoor ook een bewijs van belangstelling geeit. Naast financieelen is moreele steun voor den voortdurenden bloei dezer vereeniging beslist noodzakelijk. Dus zooveel mogelijk leden present Maandagavond. IJsclub. Met genoegen kunnen we meedeelen dat thans door bemiddeling van „Waal- wijks Belang" een ijsclub in onze ge meente is geconstitueerd, die zoodra mogelijk hare werkzaamheden zal aan vangen, o.a. het werven van leden e.m.a. De navolgende heeren hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in het bestuur, dat de functies nader zal ver- deelen Henri van den Bergh. Norbert Gragtmans. Henri Hoffmans. A. J. Lensholz. Frans Spijkermans. Henri van Tussenbroek. G. Verkade. H. van der Waerden, Gevonden in het postkantoor 2 parapluies en een portemonaie. Inlichtingen Directeur Postkantoor. Telefoon. De Directeur van het Post- en Tele- graatkantoor te Waalwijk maakt bekend dat het perceel Grootestraat A 174 van den heer R. Th. van Mil-Bohnen onder nr. 14 is aangesloten aan het locaal rijkstelefoonnet. Sluiting Fruitte el Uur yus. De wegens ziekte van Hen leeraar uitgestelde sluiting van den fruitteelt cursus, is thans bepaald op Vrijdag 20 Februari a.s. des namiddags ten 6 uur in de O. L. School te Waalwijk. Ernstig ongeluk. Donderdagmiddag is met de tram van twee uur in onze gemeente een ernstig ongeluk gebeurd. Het 12-jarig zoontje van den heer B. sprong, zooals die onbezonnen jongens helaas zooveel doen, op de ingang zijnde tram. Toen hij er weer af wilde springen viel hij en kwam met z'n rechtervoet onder de tram, die er overheen ging. De menschen op straat en omwonenden snelden op zijn hartverscheurend hulpgeroep toe en ook de politie en Dr. van Gils, nabij wiens woning het ongeluk gebeurde, waren spoedig ter plaatse. In de zaal van het kanton gerecht werd het jongetje voorloopig verbonden en later per brancard van het Alg. Groene Kruis, (dat steeds in de politie-wacht staat), naar het gasthuis vervoerd. Hier bleek de voet ernstig verwond te zijn en gisterenavond is door de doctoren Sweens en van Gils, een ge deelte van den voet geamputeerd. Hoe wel het jongetje veel pijn lijdt, is z'n toestand redelijk en bestaat er gegronde hoop, dat de rest van den voet behou den zal kunnen worden. Melk-onderzoek. Een inzender maakt er ons een zacht verwijl van dat we niets hebben mede gedeeld omtrent een inelk-onUerzoek, dat in onze gemeente heeft plaats gehad. Waar de resultaten daarvan eerst deze week zijn bekend geworden, ging dit tot dusverre moeielijk. Maar nu ter zake dan Den 2 Februari zijn door gemeente politie van een zestal melkslijters op straat monsters genomen en ter onder zoek opgezonden, met 't werkelijk droe vige resultaat, dat van de zes monsters slechts een, toebehoorende aan den heer Walth. van den Broek, absoluut vol maakt werd bevonden, zoowel wat on- vervalschtheid, zuiverheid als vetgehalte enz. betreft. De andere vijf weken alle af, het een meer het ander minder in verschillend opzicht, Een ervan bevatte maar slechts plan. 2j°l0 water! Men ziet dus dat met de melkver- valsching in onze plaats ernstig gesteld is en wij hopen dat dit eerste onder zoek, dat zoo beschamend voor de be trokken personen is afgeloopen, een waarschuwing voor hen en anderen moge zijn, om in de toekomst wat meer zorg en wat minder water aan hun melk te besteden. Men bedenke het toch wel welk eene groote verantwoording men draagt, waar melk vooral het kinder- voedsel bij uitnemendheid is en dat strenge straffen bedreigd worden tegen de vervalschers. Ook wij zullen bij herhaling niet schromen de namen der desbetreffende personen in 't algemeen belang te publiceeren. Een inzender vraagt nog waarom niet direct proces-verbaal is gemaakt. Wij kunnen hierop antwoorden, dat dit onderzoek, wat den vorm betreft, niet op verbaliseeren was aangewezen doch meer een waarschuwing ten doel had. Indien in deze gemeente een speciale verordening bestond, zou dat gemak kelijker en zekerder kunnen geschieden, Wij hopen dan ook, dat een dergelijke verordening alhier spoedig tot stand zal komen. De noodzakelijkheid daar- van is thans bewezen. Een woord van lof aan de politie voor haar activiteit in deze, is zeker op z'n plaats. Emma-Bloem. Naar wij vernemen hebben de beide Groene Kruisvereenigingen, die naar wij met genoegen vernemen op meer punten reeds samenwerking verkregen, besloten 21 April a.s ten bate der kas dezer twee vereenigingen de Emma- bloem in Waalwijk, Baardwijk en Be- soijen te doen verkoopen. Naar men ons mededeelt telt het het R.K. Groene Kruis reeds meer dan 900 leden. Kon. Goedkeuring. De gewijzigde statuten der vereeni ging „Algemeene Groene Kruis" voor Besoijen, Waalwijk en Baardwijk zijn bij Koninklijk Besluit van 7 Februari goedgekeurd. Waalivijli VooruitN.A.C. Eindelijk dan weer eens een compe- tiewedstrijd in Waalwijk. Vanaf 23 Nov. bleven we hiervan verstoken, zoodat de belangstelling voor deze match nu groot is. Alhoewel N.A.C. 11 met haar sterkste elftal komt, daar het le vrij is, rekenen we toch zeker op een W.V. overwinning. Dat N.A.C. die nog geen enkele wed strijd won W.V. op eigen terrein zou kloppen, achten we buitengesloten. Maar het is niet genoeg, dat geel-zwart met een paar punten verschil wint, maar er moet terwille van het doelge- middelde met flinke cijfers gewonnen worden. Het is daarom noodzakelijk dat er van begin tot eind met vuur ge streden wordt en de gewijzigde voor hoede toont, dat zij de kunst van doel- punten-maken verstaat. Aanvang van den wedstrijd half drie. GEERTRUI DEN BERG. Den Berg Roosendaal 30. Zondag j.l. bracht Roosendaal een tegen bezoek aan Sparta, ooi niet een flinke ne derlaag huiswaarts gestuurd te worden. Wel, we), wat hebben onze jongeus zich dapper geweerd. Wat hebben zij gezwoegd en ge werkt. Zij waren met een vuur bezield dat geheel het vijandelijk kamp in vlam zette. Want toch niet minder den 3 maal werd hun doel doorboord. En er mag gezegd worden alleszins verdiend, ofschoon Roosen daal wel een tegenpuntje toekwam, voor haar- harde werken. Maar als men dsartegen over neemt het zwoegen van het geheele Sparta stel waarin in 't bizonder Bas, Stal, Ploeg en de Reijer op den voorgrond traden, dan tuunen we weer niets auiers zeggen, dau dat de overwinning nog groottr had moeten zijn. Ei fin, Sparta heeft weer twee punten ïe boeken gekregen en dat is hoofdzaak. Om twee uur roept Scheidsrechter Oudera uit B. op Zoom de elftallen tuerchen de lijnen. Roosendaal is volledig terwijl Sparta met een invaller speelt. Roosendaal wint den toos en laat de Wit tegeu den sterken wind attrappen. De voorlinie der Goncordi- anen neemt het leder over en stormt op het Sparta doel aai), doch si uit op de backs, van Dijk, die thans op de centerhalf plaats staat, speelt naar Bas, die prachtig samen spelende met Jos er van door gaat. Reeds dadelijk heeft Bas succes po het Roosendaalache net trilt 1—0. Dit schijnt de Concordiamannen te prikkelen, zij snellen op het Sparta doel aan en willen waarschijnlijk revanche nemen doch Roijsman werkt corner. Deze levert niets op. Stal ziet zich genoodzaakt in de verdediging terug te trekken, waar hij reu zenwerk verricht. Hij voert door woord eu daad zijn maDneu aan. 't Schijnt dat het harde werken van hun aanvoerder goed op de Spartanen werkt, want even daarna zendt VoermanB een goed schot in, dat wederom het publiek aan 't juichen brengt. Dit schijnt echter fantasie van het publiek te zijn. Roosendaal blijft tof de rost iets in de meerderheid, maar tot dpelpunten kunnen zy het maar niet brengen, daar de verdediging telkens op haar post is. Nog een oogenblik van spanning is het, wanneer P. Smits bij een uittrap twee maal achter elkaar den bal speelt, waai Roosendaal een vrije schop voor te nemen krijgt. Smits stopt echter en v. Dijk werkt weg. Spoedig hierna is 't rusten. Na de rrst zit Roosendaal weer dadelijk op de Sparta-helft, doch Ploeg, die geheel den wedstrijd enorm werkt, geeft geen kans. Dan gaat de linkervleugel Stal-Voermans er van door. Stal heeft geen succes en Bchiet naast. Roosendaal gaat dit ook proheeren, maar van Dijk is op zijn post geeft over aan de Wit, die samenspelende met Jos en Bas op het heiligdom der gasten aan stormt. We derom ziet de keepei zich gepasjeerd met een schot van Bas 20. Roosendaal spant zich tot het uitersten ir, doch zij moeten telkens iu de Spartaueu hun meerderen eikennen. Bas die gedurende de laatste twee wedstrijden wel een kanon lijkt, brengt nog even met een prachtschot den stand op 30. Hoe dat verder van weerszyden getobt wordt, verandering komt er niet meer. Wel had Stal nog wel een puntj? verdiend, voor z'n harde werken, doch succes bleef uit zoodat Sparta toch een welverdiende overwinning te boeken krijgt. Zondag a.s. krijgen de Spartanen be zoek van 't Zesde II. Komt rood-witten zorgt nu ook dat er vreugde heerscht in het Sparta kamp en neemt revanche voor de te Breda geleden nederlaag. R'VEER. Dinsdag 17 Febr, zal de Har monie jyde Eendracht'' alhier haar tweede winteruitvoering geven. De kleine kapel zal thans ook op de planken komen. Den heer Jm. Kommers is aangesteld als. kweekeling aan de O. L. School alhier, voor den tijd van drie maanden. Maandag 16 Febrpaii zullen de pa- troonsleergaugen in de bouwbedrijven ge opend worden door het Hoofdbestuur der Hanze gilden. Inspecteur de Groot, de heer Steggerda en alle leeraren zullen tegenwoordig zijo, SPkANG. De heer E. v. Sorousen, onderwijzer aan de Chr. School alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Nieu- wendijk. Bij den Heer R. T. alhier zijn Woensdagavond omstreeks 10 uur een paar ruiten ingegooid. Het is te wen- schen dat de politie de(n) dader(s) moge opsporen, opdat zij 'n welverdiende straf voor deze lafhartige da d mogen ont vangen. De Afdeeling van »Patrimonium4 alhier heeft de Koninklijke goedkeuring op hare Statuten ontvangen. Onze gemeente telde op 31 Dec. 1912 1769 inw. In 1913 gevestigd 98. geboren 50. vertrokken 142. overleden: 31. vermindering: 25. Bevolking op 31 Dec. 1913: 1744 inw. VRIJH.CAPPEL. De heer M. Kuijpers gemeente ontvanger en secretaris alhier is door H. M. de Koningin benoemd tot Burgemeester en Secretaris der gemeente Giethoorn. Benoemde en familie onze hartelijke felicitatie. De Zanguitvoering te geven door de Zangvereeniging Hallelujah4, is defini tief vastgesteld, op Dinsdag 24 Febr. e.k. te Nieuwendijk- CAPELLE. Onze vroegere dorpsge noot, de heer J. Huijsman, thans werk zaam ter secretarie te Katwijk a. d. Zee, heeft een mooie promotie gemaakt. Hij is van 3de tot 2de ambtenaar aldaar benoemd. Onze dorpsgenoot, de heer W. van Beek, is benoemd tot kierk bij de afd. Boekhouden bij de firma Philips Co. te Eindhoven. WASPIK. Maandag 23 Febr. a.s. zal de St. Anna-Vereeniging alhier een kin derfeest geven in de zaal van den heer H. v. Iersel-Montens. Hoofdpunten van het programma zijn: tractatie van de kinderen op chocolade met krentebollen en het optreden van den artist Sir Alex William van Geer- truidenberg. Hedenmiddag geraakte een school gaand meisje onder de motorfiets van den heer v. D. De berijder stopte on middelijk. Het kind was erg verschrok ken, maar had gelukkig weinig letsel bekomen. De materlëele schade bepaalde zich tot een paar vernielde klompen. Bij den heer F. Snels zijn heden nacht 5 kippen gestolen. VLIJMEN, a s. Zondag 15 Febr. geelt de Harmonie »Concordia4 in de zaal van den heer H. Daeimans eene groote winter uitvoering, tot welke H. H. Ho- l

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 9