Nummer 17 Donderdag 26 Februari 1914, 67e Jaargang Tweede Blad. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. NIïUWS UIT SEVSSSK NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Sport. H. M. de koningin naar Duitschland Per gewonen Staatsspoortrein van 8.25, waarin het Koninklijk salonrijtuig, ver trok Maandagochtend H.M. de Koning in, incognito van Den Haag reizend, onder den naam van. Gravin van Buren, Daar den Taunus, om den Prins te be zoeken. Hofdame barones Sloet, grootmeester baron Sirtema en adjudant-majoor Du- monceau, referendaris van het kabinet jhr. Stoop vergezelden H.M. In hun ge zelschap bevond zich luit. t. z- Bijl de Vroe, die adjudantsdienst gaat vervullen bij den Prins. Aan de Frankfortcr Zeitung wordt bericht. H. M. Koningin Wilhelmina der Ne derlanden is in Königstein aangekomen en heeft in het Grand Hotel aldaar Haar intrek genomen. Zij zal daar eenige dagen verblijven tot het brengen van een bezoek aan den Prins-Gemaal, die reeds sedert eenigen tijd in Hohemark vertoeft. De Koningin reist dan weer terug en zal in het midden van Maart weer terugkomen en dan op Hohemark Haar intrek nemen. H. M. is voornemens dan langeren tijd, tot in den zomer, daar te blijven, Bureau voor de R. K. Vakorganisatie. In den Haag is de vierde jaarlijksche vergadering van het Bureau voor de R. K. vakorganisatie gehouden. Het jaarverslag vermeldde, dat op 31 December j.l. bij het Bureau aangesloten waren 21 vakorganisaties met 27,949 leden, dat is 6 organisaties en 6195 le den meer dan het jaar tevoren. De jeugd organisaties telden ongeveer 2500 leerlin gen. De voorzitter, de heer J. van Rijzewijk, herinnerde in zijn openingswoord aan de totstandkoming van een eigen druk kerij, aan de vorming van een fonds tot stichting van de R. K. Vereeniging to bestrijding van de tuberculose, aan de met Patrimonium gevoerd wordende actie voor den vrijen zaterdag middag en de 58-urige arbeidsweek. Er is contact gevonden met het bestuur van de R. K. kamerclub. Voorts zijn er onderhandelingen gaande met de Belgische vakbonden ten einde te komen tot een internationaal verbond In de 4 jaar van het bestaan van het bureau gaf het f 39,408 aan steungelden uit bij werkstakingen, waarvan in 1913 f18,193. Bovendien is er een vrijwillige steunbeweging, die f 16,608 opbracht. steun hebben in die gemeenten, waar een flinke vereeniging, die haar taak ernstig opneemt, naast het Gemeente bestuur, dat zijn medewerking verleent, haar den weg baant. Wij mogen hier zeggen, dat beide factoren aanwezig zijn. Wat de uitvoering zelf betreft, zij in de eerste plaats vermeld, dat we onder de aanwezigen leden van het bestuur van Waalwijksch Belang opmerkten, welke vereeniging, steeds zoekend, waar zij een nuttig arbeidsveld vinden kan, ook thans er waarschijnlijk op uit was om zich te vergewissen of ook hier een Waalwijk, 25 Februari 1914. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Vastenavond. De Vastenavonddagen zijn dit jaar wederom zeer prettig verloopen. Geen enkele wanklank is gehoord, terwijl de trek van vroeger naar andere steden hoe langer hoe minder werd. De uitvoeringen en bals door de ver schillende vereenigingen gegeven, wer den druk bezocht en waren heel geani meerd, zoodat de dagen recht gezellig geweest zijn. Hieronder geven we over een paar der uitvoeringen een meer gedetailleerd verslag. Men schrijft ons Met bijzonder genoegen maken wi melding van de uitvoering der W. G V. op Zaterdag 21 Febr. j.l., voorna melijk omdat ons hierdoor gebleken is met welk een volharding de propaganda voor de gereglementeerde lichaamsoefe ningen, welke helaas zoo moeilijk ingang schijnen te vinden, wordt doorgezet, en verder omdat deze uitvoering, goed ver zorgd als ze was, hoop geeft, dat oo in onze gemeente de gymnastiek nog eens naar waarde geschat zal worden Waar de hooge Regeering haar best doet de jongelui op te wekken tot he beoefenen der gymnastiek, zal zij zeker )raak liggende akker op den ploeg wacht. Verder zagen we Tilburgsche turn- makkers van >01ympia«, die, uit eigen ervaring wetend, welk een aanmoediging de turners ondervinden uit de belang stelling van anderen, zich gaarne een nachtelijken terugtocht getroosten. Een mooie figuurmarsch opende de reeks der oefeningen, voor deze uitvoe- ing gekozen, waarin ieder zal opgemerkt hebben het krachtige strekken en bui gen der armen na de tweede figuur, de forsche uitvallen en de effectvolle over gang van een zeer langzame in een vlugge armbeweging. Ook de vrije en staafoefeningen ge tuigden van een ernstig willen en vol deden in hooge mate door korte en irachtige afwerking en mooie standen. Hier is echter nog meer goeds te be reiken, door een trouwe samenwerking, welke tot onderlinge gelijkheid der stan den moet leiden. Zulks, dit zij hier uit drukkelijk vermeld, kan echter slechts van ervaren turners verwacht worden en 't was velen aan te zien, dat zij zich eerst kort aan de nuttige inspanning en ontspanning, die gymnastiek heet, ge wijd hadden. Ook rek, brug en paard gaven veel goeds te zien. Doch hier vooral turners, meerdere correctheid, in 't bijzonder wanneer het een uitvoering geldt. Hier een compliment aan de heeren Scham- bergen, Klerks en van Oostrum voor hun kranige stukjes. Een aardig intermezzo had plaats on der het paardwerken. Na enkele mooie sprongen, kwam de viervoeter in ver houding tot den korten aanloop te hoog op zijn teenen te staan en viDg dan ook de turners, die over zijn kop wilden springen kalm in zijn nek op, wat niet weinig vroolijkheid verwekte. Doch achter in de zaal bonsde een turnershart en de eer van de W. G. V moest gehandhaafd. Onder een blauwen kiel zit somtijds veel verborgen I De heer van Gooi trad vooruit, doch ook hij zou ondervinden dat de sprong te groot was in verhouding tot den aan loop. Moest daarmee zijn moedig op treden afloopen 1 Zeker riet. De jas ging uit en met een heftigen aanloop zweefde hij vrij over den kop van den stoïcijn- schen viervoeter. De eer was gered Een vijftal aardige, kundige groepen besloten deze uitvoering. Ofschoon zij meestal beschouwd wor den als dessert na een goeden maaltijd is hier toch vooral moed, kracht en zelfvertrouwen te bewonderen en mag hierbij wel bijzonder de aandacht wor den gevestigd op het groote vertrouwen dat de turners hierbij in elkander moe ten hebben. 't Is ons thans weer gebleken, de gym nastiek oefent in hoofdzaak de spieren stelt echter ook eischen aan den geest en veredelt hoofd en hart. Een woord van hulde en dank aan den onvermoeiden leider, den heer Prin sen. Een prettig, geanimeerd bal besloot dezen succesvollen avond. De volksmatinee der Liedertafel met medewerking der fanfare »Orpheus« was vrij goed bezocht. Beide vereenigingen voerden om de beurt een paar nummers uit, die zeer goed in den smaak vielen. De soirée amusante mocht zich in een zeer druk bezoek verheugen. De Liedertatel bracht een drietal koren teo gehoore, waarvan vooral uitmuntte Bier galop* van van Paeschen. Ook de fan fare had eer van haar werkde polka voor twee pistons viel zeer in den smaak, deels ook de andere nummers getuigden van veel studie en werden over het ge heel correct gespeeld. Tot slotnummer werd gegeven het komisch terzet »De fideele Gerechtszit ting*. De heeren Knepfle, Dielissen en Marks kenden en vertolkten hunne rol len uitstekend en oogstten terecht groo- ten bijval van het opgetogen publiek., Een woord van dank aan den heer Sars voor de degelijke leiding, als mede aan den heer Frans Spijkerman voor het welverzorgde accompagnement mag hier niet?achterwege blijven. Betreffende'^de feestelijkheden in het Bondsgebouw deelt men ons 't volgen de mede Zondagavond gaf de Liedertafel van den R. K. Gildenbond eene uitvoering voor hare leden en genoodigden, terwijl Maandagavond eenzelfde program werd uitgevoerd voor de dames. Beide bijeen komsten waren zeer druk bezocht. Deze uitvoeringen in haar geheel Daar behooren weer te geven moge voor zeker eene moeiiijke taak genoemd wor den, waarom wij ons bepalen de voor naamste punten naar voren te brengen. De Voorzitter der vereeniging heette allen van harte welkom, waarna de Lie dertafel zich op verdienstelijke wijze van ïare taak kweet. »Hymme< van de Vliegh alsmede >Die Cappelle* van Kreutzer werden op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd, terwijl ook de overige nummers het bewijs gaven dat door ernstige studie onder leiding van den bekwamen directeur F. v. Osch werke lijk iets degelijks gepresteerd kan wor den. E:n woord van lof mag de Lie dertafel hiervoor niet onthouden wor den. D« heer G. V. welke eenige solo's als »Het schoonste lied* en »Panis An- gelicus* ten gehoore bracht, mocht hier mede grooten bijval verwerven. Wat het komisch gedeelte betreft hier zorgde de heer H. S. voor dat dit volko men tot zijn recht kwam. >Toon de straat veger*, >Terug van de Geheel-onthou ders-vergadering* alsmede >de Gouden bruiloft van Bart Kriezel* brachten voortdurend de lachspieren in beweging. De heer H' S. heeft er slag van om zijn auditorium te doen genieten van ziju hoogst begaafd spel. De clou van dezen avond was echter >de Gouden Bruiloft in Kleidorp* een komische scène voor acht personen. Wa ren we steeds gewoon van deze heeren iets leuks te zien, dit nummer heeft ech ter onze stoutste verwachtingen over troffen. Een half uur lang hebben we gela chen, dat we schokten. We zouden niet kunnen zeggen, wien hier de meeste lof toekomt, daar allen als om strijd hun best deden dit succesnummer naar wensch te doen slagen. Het applaus dat hun ten deel viel moge tot bewijs strek ken, dat we bij een volgende gelegen heid deze heeren zeer gaarne zien te rugkomen. Met recht sprak de Voorzitter dan ook een woord van dank aan allen die hadden medegewerkt Om de leden en hunne dames eenige gezellige uurtjes te doen bezorgen, en dit op een ge paste wijze zooals dit door ieder wel denkend mensch verlaDgd wordt, zoo dat deze beide Vastenavonddagen bij velen in dankbare herinnering zullen blij ven voortleven. Uniforme Werktijdregeling. Door de Fabrikantenvereniging van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen is be sloten gedurende het a.s. Zomerseizoen, d.i. van 15 Maart tot 15 October, de werkuren op hare fabrieken te regelen als volgt Van 6-8; 8'/2—12; l'/2-6 uur. Zilveren Jubileum. Maandag 1.1. was het 25 jaar geleden dat W. Kuijsten in dienst trad bii de fitma Timmermans van Turenhout, alhier. Men begrijpt dat de firmanten dit jubileum niet onopgemerkt wilden laten voorbijgaan, en werd hem 1.1. Maandag na een hartelijke felicitatie, een cadeau onder enveloppe aangeboden. Ook onzerzijds onze felicitaties aan den zilveren jubilaris, die thans eerst 40 jaar is, en bij leven en welzijn zijn pa troon zeer zeker nog vele jaren trouw en eerlijk zal blijven dienen, en getuigen te zijn van den voortdurenden groei en bloei dezer bekende zaak. Droevig. De jongejuffrouw M. V. T., welke Zondag in het patronaat der Eerw. Zus ters in de St. Antonius-parochie hare medewerking verleende bij de opvoering van een drama, werd plotseling onge steld, zoodat zij naar huis moest worden gebracht. Eenige uren later overleed zij. De deelneming in dit zoo droevig sterfgeval is groot. BESOIJEN. Voor een eivolle zaal gaf Maandagavond de Gemengde zangvereeni- ging Vooruitgang zij ons Doel* van Waal wijk en Besoijen eene uitvoering in de zaal van den heer D. v. d. Zaken met medewer king van den bekenden humorist C. de Bont nit DougeD. Als gewoonlijk liepen de zang nummers onder leiding van hun bekenden directeur de heet L. A. Kooien uit Waal wijk goed van stapel, terwijl de heer de Bont de bezoekers dikwijls deed bulderen van het lachen. Het is voor velen een ge notvolle avood geweest. CAPELLE. Uitslag der door Burgemees ter en Wethouders dezer Gemeente den 21 Februari 1.1. gehouden aanbesteding van het bouwen van een O. L. School (drie lokalen) met overdekte speelplaats in de kom. Inschrijvers waren H. v. Campen te Capelle voor f 18,392.- G. J. v. Dongente Raamsdonk u f 17,599.- G. Haspels te Genderen f 16.700.- T. G, de Klerk te Raamsdonk f 16,500. C. Michaël te Vrijh.-Cappel v f 16,340.- F. H. v. d. Pluijm te Dussen r f 16,300.- P. Fr. v. Kaam teBergen-op-Z. u f 15,750.- A. Deley H f 15,700.- J. Blankere en J. Kooien N.kuik f 15,500.- C. Videlcz te BergenopZoom r f 15,400.- Wed. F. Rooveis te Waspik f 15,300.- H. Hermans te Vught f 15,230.— H. H. Weijts te 'e Bosch f 15,175,- C. N. Klein loog te. Vrijh-Cappel f 15,000.- J. Nituwenhuizen te Sprang f 14,908.- C. P. Treffers te Capelle f 18,998.- Het werk is gegund aan den laagsteu inschrijver. De voorjaarskeuring van springstieren zal voor deze gemeeute worden gehouden te Waalwijk op Vrijdag den 13 Maart 1914, Het maken van het betonwerk ten behoeve van de te bouwen nieuwe school is opgedragen aan de Koninklijke betonijzer maatschappij voorheen van Waning te Rot terdam voor de som van f 3086. RAAMSDONKSVEER. De afdeeling Raamsdonk van de Nationale Christelijke Werkliedenvereniging zal Donderdag a.s. des nam. om 6'/2 uur in de Bijzondere School alhier haar 11e jaarfeest vieren. De 16-jarige J. Vervoort kwam te Antwerpen tusschen twee schepen en werd zwaar gekneusd. Zijn toestand is niet le vensgevaarlijk. Tot machinist aan de Electrische be maling aan de Dongebrug alhier is henoemd de heer K. Fraij werkzaam aan het kanaal van Gent naar Ter Neuzen. BAARDWIJK. Maandagavond ongeveer half acht is brand ontstaan in de woning bewoond deor G. P. Het huis stond in een oopenblik tijds in lichte laaie, zoodat aan redden niet viel te denken. Oorzaak onbe kend. Assurantie dekt de schade, DUSSEN, 24 Febr. Gisterenavond gaf de wielerclub >Ons Genoegen* alhier eene uitvoering in de societeitszaal van den heer W. J. Heessels alhier. De opkomst van het publiek was vrij goed te noemen eo nemen wy in aanmer king dat ten eerste hedenavond (Dinsdag) wederom eene uitvoering wordt gegeven door de faufare nWilhelmina* waarover in het volgend nummer verslag en ten tweede dat het vrij laat een aanvang nam, wegens kerkelijken diensten, kunnen wij de opkomst zeer goed noemeD. Was het voor de eerste maal dat deze vereeniging eene uitvoering gaf met eigen krachten, het programma hetwelk uit 8 voor drachten bestond werd prachtig afgespeeld en werden wij behalve dit al groot getal komische nummers nog op vele toegiftjes vergast. Om hier voor elk nummer in 't bijzonder te treden zou wel wat veel plaats ruimte vragen en zullen wij maar volstaan door in 't kort te zeggen, dat alle nummers, vooral voor nieuwelingen op dit gebied, gewoonweg onverbeterlijk werden gespeeld, waarvoor het vele en langdurige applaudi- seeren wel het beste bewijs was. Een woord van lof in 't bijzonder nog voor den pianist den heer A. Heessels welke tusschen de nummers, de vroolijke stem ming er in wist te houden. Wij feliciteeren //Ons Genoegen* met het succes met deze uitvoering behaald en wen- schen dat de vereeniging moge groeien en bloeien, opdat zij ons nog meerdere malen op zoo'n avondje kan vergasten. Nadat het programma was afgespeeld dankte de president de heer J. van Mol in eene mooie toespraak de aanwezigen voor de opkomst. Kaatsheuvel, 24 Februari 1914. Voordracht. Op voordracht voor de benoeming tot Hoofd der O. L. school te Loon-op- Zand zijn geplaatst 1 J. B. v. Opstal, 2 J. A. Schellekens, 3 A. G. Laarakker, 4 J. v. Rossum, 5 J. C. Leenaarts. Vergadering Coöperatieve Ver. Broederhulp.* Zondag hield de Coöp. Ver. Broe derhulp in de zaal van A. A. Snoeren een zeer geanimeerde vergadering, die ruim drie uren duurde. Aan de leden werd bekend gemaakt dat 7'/a pCt. als dividend zou worden uitgekeerd. Ongeregeldheden. Zondag had in het Café van den heer P. Schellekens een kleine ongeregeld heid plaats die zeer goed afliep. P. Schellekens die zich als princiep gesteld heeft aan sommige heeren, die hij liever in zijn café niet ziet, geen drank te geven, zag zich Zondagavond genood zaakt een van die heeren te weigeren. Het heerschap echter begon brutaal op te treden en met een vloek een glas nemende, eischte hij drank. De kaste- lelnnesse echter bleef kordaat weigeren zoodat de heeren op een droogje kon den vertrekken. Heusden, 25 Februari 1914. Benoeming. De Heer Broos, onderwijzer aan de R.K. School alhier is jl. Zaterdag benoemd tot Hoofd der eerlang te openen R.K. Jongens school te Besoijen, Het zij hem gegeven, dat hy in zijn nieuwen werkkring dezelfde sympathie zal ondervinden, waarin hij zich hier steeds mocht verheugen. BelgieEngeland, i8. Zondag heeft deze voetbalwedstrijd te Brussel onder groote belangstelling plaats gehad. Het Leopold-terreio was keurig in orde en toen tegen kwart voor drie de beide elftallen in het veld kwamen waren er naar schatting een 6000 toe schouwers, die beide ploegen luide toejuichten, Even later verscheen Koning Albert, vergezeld van prins Leopold op het terrein, begeleid van de officials van den Belgischen Voetbalbond. Het publiek bracht de Koning een ovatie. België won den opgooi en prins Leo pold deed den aftrap. Beide elftallen stelden zich als volgt op: België Brichaut (d); Swartebroeckx, Hubin (a); Thijs, Cambier, Decoster; (m.); Musch, Wertz, Brébart, Nisot, v. Cant (v.) Engeland: Hauser (d Knight, Burn (a.); Barclay. Stapley, Dines, (m.); Sharp, Woodward, Louch, Moore, Callendar (v.) De leiding berustte bij den Franschen scheidsrechter Jennicot van Roubaix, daar zijn Hongaarsche collega Hugo Meis'l door ziekte verhinderd was. Zooals gewoonlijk zijn de eerste oogenblikken voor de Belgen en na zeven minuten nemen zij zelfs de leiding door Brébart, na een goede voorzet van Van Cant. De Belgen blijven geestdriftig door spelen, doch het is toch wel te zien, dat de Engelschen door hun meer berekend spel de overhand zullen verkrijgen. De gelijkmaker laat echter geruimen tijd op zich wachten. Enkele minuten voor de rust plaatst Moore met een fraaien kopbal het' leder langs den Bel gischen doelverdediger. (1—1). Geen minuut later maakt Sharp na een alge- meenen aanval der Engelsche voorhoede het tweede doelpunt der gasten (12). In de tweede helft was de stand reeds binnen zeven minuten 41 voor Enge land en toen van Cant wegens een knieongeval het veld moest verlaten, was het met den tegenstand van de Belgen gedaan. De Engelschen speelden een gewonnen spel en toen Jennicot zijn horloge in den zak stak, was het 81 voor de gasten. De Engelsche ploeg heeft een keurige partij voetbal gespeeld, Over alle liniën was zij sterker, vooral het spel in de voorhoede viel bijzonder op met Sharp Callendar en Woodward als de besten. Hoewel de laatstgenoemde geen enkel doelpunt gemaakt heeft, stelde hij door tactisch spel zijn medespelers weer dik- van Zuilen lie

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5