Donderdag 5 Maart 1914 37e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Mijltsclie Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Eerste Blad. SUNLïGIff DE RECHTMATIGE ERFGENAAM Gemeentefaadsvergadgiingen, jNüïïimer 19 Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. BEKENDMAKING FEUILLETON. »a. Kan 'sja! is met novet reving phatle :r in- V. of Rede- vcnde land, F kind? 11 een, d, ffen. pel, Vaals. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. ADVEXTaNTiisN 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën S maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels advertenties bij abonnement worden speciale zeer ontrac gesloten. Reclames 15 cent per regel. en 6146 AEL- ,k- n, n. sr- ike De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Z i j is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. SUNLIGHT Het Gemeentebestuur van Waalwijk maakt bekend, dat ter Secretarie, ter inzage voor een ieder zijn nedergelegd ontwerpen van de zomerdienstregelingen m r. IF l, zitter. jroot DOt. De Echo van het Zuiden, IVaalwijksclie en Langstraatsche Courant, jeuve! len te advo- i aan e van Hage, 'gaan, arres 1390. orgen Het ko- achel, OIJ. EWAAR80RGD NVfRVALSCHT C;j| ZONDER 1 SCHADELIJKE 8ESTANDDEEIEN (.GEDEPONEERD) 7ccn 1,231 Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." li, dt strekt ikerk i wijif a. adain usdeo ris. 38) Nauwelijks evenwel was het gelnid van zijn voetstappen weggestorven, of Arline Bprong op en snelde naar het venster, klom op een stoel en onderzocht nauwkeurig het bovenste gedeelte daarvan. Evenals bij het ondergedeelte waren ook hier de raiten met matglas, maar het traliewerk reikte slechts tot de helft van het venster, daar dit zoo hoog boven den grond was, dat men niet bevreesd behoefde te zyn, dat een zieke daarnit een poging tot vlochten zon dnrven wagen. Het traliewerk diende dan ook alleen maar de patiënten te beletten naar bniten te zien en van bniten gezien te worden. Zooals vroeger reeds gezegd is, stond er dicht bij het venster een groote kastanjeboom en op deze omstandigheid had lady Carlyon haar hoop gebonwd, met behulp van dien boom wilde zij baar vlncht ten uitvoer brengen. Haar plan was het bovengedeelte van het venster los te mukeo en weg te nemen, op het krniB van het venster te klimmen, een sterken tak, die dicht aan het venster reikte te grypen en zoo in den boom over te klaute ren. Was dat haar eenmaal gelukt, dan kon zij gemakkelijk den grond bereiken, want zij was zoo behendig en lenig als een jong eek hoorntje. Dat zij zich aan een groot gevaar blootstelde, wist zy zeer goed, want wanneer de tak, dien 'U grijpen wilde, niet sterk genoeg was om de vracht van baar lichaam te dragen, dan was een val in de diepte onvermijdelijk. Daar wil ik niet aan denken, zeide zy zacht voor zich, terwijl zy over haar ontvluch tingsplan nadacht. Wie vermetel is, beeft de meeste kans van slagen en wanneer ik geen 1914 van de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij, van de Nederlandsche Centraal Spoorwegmaatschappij en van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen. Eventueele opmerkingen, deze ont- werp-dienstregelingen betreffende, moe ten vóór of op 1 Maart 1914 rechtstreeks aan het Departement van Waterstaat worden ingezonden. Waalwijk, 21 Februari 1914. Het Gemeentebestuur voornoemd, Th. de SURMONT DE BAS SMEELE, De Secretaris, VAN LIEMPT. o De Burgemeester der gemeente Waal wijk maakt bekend dat de Provinciale Commissie voor de ondersteuning van Rijkswege van de Veefokkerij in Noord-Brabant Heeft besloten te bepalen dat het onderzoek van de springstie- ren in het district Waalwijk in 1914 voor de maand Maart zal plaats hebben te Heusden op 13 Maart v.m. 10 u. te Waalwijk op 13 Maart n.m. 2 u. te Almkerk op 16 Maart v.m. 10 u. Waalwijk, den 28 Februari 1914. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 2 Maart des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtbare heer Van Besouw. Ongeveer 10 uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig zijn alle leden terwijl er een vacature is. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Benoeming hoofd der openbare school te Loonopzand. Voordracht a. J. B. van Opstal, hoofd der school te Sambeek. poging waag my te bevrijden, dan zal ik mijn geheele leven hier moeten doorbrengen. Alles, ja zelfs de dood, is daarboven te verkiezeD. Zij keek nog eens naar de takken die aan het venster raakten en koos er den dikste van uit, dien zij wilde grijpen. Toen ging zij weer op de sofa zitten en wacht te kalm af, tot bet donker zou worden. Omstreeks zes nnr kwam er een dienstbode binnen, die haar thee bracht en die de lamp wilde aansteken, want daar lady Carlyon steeds zoo kalm en leidzaam was, had men haar in de laatste dagen des avonds licht in baar kamer gegeven. Dezen avond evenwel verlangde zij dat niet. Ik heb hoofdpijn, zeide zij tegen de dienstbode, en daarom blyf ik liever in donker. De dienstbode antwoordde niet, maar schikte zich toch naar haar wil en ging heen. Alice bleef aan het venBter zitten en telde met kloppend hart de minnten, die haar maar al te lang voorby schenen te gaan. Zij hoorde de klok in de gang zeven unr slaan. Nog te vroeg. Zij wachtte. Het tijdsverloop, tot de klok 't volgende nnr aankondigde, scheen haar een eeuwigheid toe. Eindelyk telde zij toch acht slagen en tege lijkertijd hoorde zy een rytnig voor komen. Daarop werd de voordeur geopend en vernam zij de stem van dokter Felton. Hij reed naar een avondpartij in de stad en zeide tegen den portier, hoe laat hij terng zou komen. Alice Inisterdd met gespannen aandacht en ving de woorden op Elf unr. Zy slaakte een kreet van vreugde. Het geluk scheen baar plan in de band te werken, want zy wist zeer goed, dat wanneer de heer des hnizes er niet was, de bedienden er hun gemak van namen en den dienst verwaarloosden. Het rijtuig reed weg en de tninman sloot de denr, daarna heersebte er weder de diepe, zwaarmoedige stilte van altijd, totdat de gang klok negen slagen deed hooren. Alice stond op en Inisterde om zich te over tuigen, dat er niemand in de nabijheid was. Toen klom zy op een stoel en maakte voor* zichtig het bovengedeelte van het venster los. b. J. A. Schellekens, hoofd der school te Steensel. c. A. G. Laarakker, onderwijzer te Waalwijk. d. J. van Rossum, onderwijzer te Dongen. e. J. J. Leenaarts, onderwijzer te Kaats heuvel. Voorzitter. Er waren 10 sollicitanten, waarvan 5 in overleg met den districts schoolopziener op de voordracht zijn geplaatst. Wenschteen der heeren nog het woord. Roestenberg. In een vorige vergade ring heb ik mij reeds uitgesproken voor een onderwijzer met akte landbouw. Na dien heb ik verschillende landbouwers uit Loonopzand bij mij gehad en die verzochten mij om te trachten een on derwijzer te krijgen, die in het bezit van akte landbouw is. Ik heb hun ge zegd dat ik reeds op het groote nut heb gewezen en dat ik er ook werke lijk veel voor voel voor een onderwijzer met verplichte akte landbouw, want het is van overwegend belang voor Loon opzand. Temeer ben ik er voor, nu wij een dorpsgenoot hebben die voldoet aan de gestelde eischen en bovendien nog heeft, wat men zoo ^gaarne wenscht'. Als hij dus in geen enkel opzicht achterstaat dan moet men eenTdt eigen huishouden voorzetten. Verster. Wij hervallen in dezelfde dis cussies van een vorige vergadering. Het komt mij voor dat het in het bezit zijn van akte landbouw te veel op den voor grond wordt gesteld. Hoofdzaak is, dat wij krijgen een in alle opzichten goed onderwijzer. Ik ding absoluut niets af op de capaciteiten van den heer Lee naarts. Het is echter een verschil van gevoelen. Voor mij is akte landbouw in zekeren zin maar een bijzaak. In de vorige vergadering heb ik het reeds ge zegd en in de notulen is het her haald willen wij een cursus hebben, welnu er zijn hier twee onderwijzers. Doch die cursussen worden toch maar naar willekeur gegeven. Wij hadden op een volledigen cursus gerekend en nu werden wij afgescheept met een enkele in voederleer. Daarom bestond er geen ambitie. Juist toen ze daarmee bezig was hoorde zy van bniten een sleatel in het slot steken en haar hart hield bijna op met kloppen, torwijl zij snel van baar stoel stapte, naar do sofa ging en zich daarop uitstrekte. Zij had geen gelegenheid meer het venster te slniten, want bet geraas zon de aandacht getrokken hebben en daardoor zou haar plan verraden en verij deld knnnen worden. Zy had ter nauwernood den tyd baar sofa te bereiken en te doen alsof zij sliep, toen de denr geopend werd en Robson binnentrad. De bewaakster strompelde de kamer binnen, want bet was er stikdonker en zij bad geen licht bij zich. Toen Robson de i lamp bad aangestoken, zeide Alice Ik meende dat gij ziek waart en te bed laagt. Ja, maar ik gevoelde my wat beter en toen ben ik opgestaan. Ik herinnerde mij dat dokter Felton is uitgegaan en de dienstboden, die van zijne afwezigheid gebruik maken om beneden in de keaken pret te maken, konden wel eens vergeten hebben, voor nw sonper te zorgeD, antwoordde de vronw, die zeer nauw gezet op haar plicht was. Hebben zy u iets te eten gebracht, mylady? Sedert de thee niet. Ja, dat dacht ik wel. Wil ik iets voor u gaan halen Neen, ik heb geen eetlust. Dan moest gij liever te bed gaan, zeide Robson. Er bleef Alice niets anders over dan te gehoorzamen. Terwijl zij zich ontkleedde, keek RobBon zoekend om zich heen en vroeg ten slotte Het komt mij voor dat het bier of daar tocht. Ik voel de koude lucht naar binnen dringen. Dat komt doordat ik gisteren een ruit gebroken heb, antwoordde Alice vol vrees, dat Robson in de andere kamer gaan en bet open staande venster opmerken zou. Robson deed het evenwel niet, maar haastte zich om weer naar kamer te komen. Lady Carlyon log dan ook nauwelyks te bed of de oppasseres blies het licht uit en ging heen. Rijken. Wat door den heer Roesten- berg is gezegd, daar kan ik mij volko men mee vereenigen. Deze candidaat is in het bezit van akte fransch en land bouw dus alle andere bezwaren verval len. Ik kan maar niet begrijpen dat Verster als Voorzitter van den Boeren bond er zelf niet op aandringt. Ik ben het eens met den heer Huizinga die zegt dat hij ziin beginsel verloochent als hij niet sterk aandringt op een onderwijzer met akte-landbouw. Ik wil geen scheeve voorstellingen maken, doch ik wil nog wel even zeg gen, dat ik van den onder-Voorzitter van den Boerenbond gehoord heb dat autoriteiten over den cursus verkeerd zijn ingelicht geweest. Verster. Jan van Lier weet wel beter. Rijken. Het is een opgelegd pandour dat hij die in het bezit van akte land bouw is en hier in Kaatsheuvel werk zaam, de aangewezen persoon is. Van zijn capaciteiten valt niets te zeggen. Hij heeft zijn akte fransch en hoofdakte achter elkaar gehaald en is nu weer be zig, zooals ik verneem om akte Duitsch te behalen. Verster. Ik zal het op z'n zachtst uit drukken. Men gebruikt een jokkertje om beters wil. Jan van Lier weet goed hoe het met dien cursus in elkaar zit. Hij zal wel bevestigen dat ons een volledige cursus is toegezegd. Rijken. Jan van Rooij zat er bij. Van den Heuvel. Ik zou de dis cussie maar staken. Alles is reeds in den breede in de vorige vergadering be sproken. Als er werkelijk zooveel be hoefte aan een onderwijzer met akte landbouw is, dan hadden de boeren wel met een officieel stuk gekomen. Wat particulieren zeggen, daar kan je niet altrjd rekening mede houden want Jan wil weer dit en Piet wil weer dat heb ben. Het komt mij voor dat wij best tot stemming kunnen overgaan. Roestenberg. Ik ben er evenmin voor om nog lange discussie'» te houden. Al leen acht ik me verplicht nog hierop te wijzen dat hij evengoed is als wanneer hij bovenaan staat. Bovendien voldoet hij aan een bij vele personen gestelde eisch en met die personen mag men ook wel rekening houden. Zij hebben gevraagd om een onderwijzer met akte Goddank dat zij weg is, fluisterde Alice, terwijl zij uit baar bed sprong en snel baar kleeren weer aantrok. Zy nam baar mantel mee, uit vrees dat deze haar bij haar vlucht hinderlijk zon zijn, maar zij sloeg een dikken wollen doek om de schou ders, zoodat zij de armen vrij kon bewegen en in plaats van een hoed, knoopte zij een klein zijden doekje om baar hoofd. Het huis lag in diepe rust, noch buiten nocb binnen deed zich eenig gelaid hooren en bet was nu omstreeks tien uur. Alice ging nogmaals naar het venster, dat gelukkig tamelyk breed was, en toen zy naar buiten keek, sidderde zij even. Ik zal den bals breken, als ik val, fl listerde zij en een oogenblik was het alsof baar den moed ontzonk want zij ging onwille keurig teruz, maar dat duurde niet lang. want weldra klom zij op bet krnis en boog zich voorover om den tak te grijpeB, dien zij meende dat sterk genoeg zou zija om haar te houden. Iu de volgende minuut had zij zich reeds uit het venster gewrongen en zat zy in den boom, waar zij voorzichtig, van tak tot tak, afklom. ZEVEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Sir Ascot Carlyon verkeerde in een slechte luim, daar bij eerst soo laat in den avond by dokter Felton kon aankomen en dat bij in de duisternis zulk een verren weg moest afleggen. Hy wilde, om zich den tijd wat te verdrijven, een sigaar opsteken, maar hij bemerkte tot zijn spijt, dat hij geen lucifers bij zich had. Er loopt een man achter mij, zeide hy voor sicb, ik zal op bem wachten en hem om wat vuur verzoeken. Hij moest gernimen tijd wachten, want de man achter hem liep zeer langzaam en hinkte alsof hy den voet verzwikt bad. Toen hij dicht achter hem was gekomen, zag de baronet, dat hij zeer rysig was en slechts door zyn gebogen houding kleiner scheen, terwyl hij een langen baard droeg, die zyn borst geheel bedekte. Hij lennde op een dikken stok en zou zonder groeten voorbijgegaan zyn wanneer sir Ascot hem Diet had aangesproken landbouw. De fabrikanten hebben niets gevraagd. Ik wilde maar dat die ook gevraagd hadden, ziet dat wij een on derwijzer krijgen met akte Duitsch. Ik betreur het dat zulks niet het geval is. Ik wil wel openlijk zeggen op wie ik mijn stem zal uitbrengen. Van den Heuvel. Wij hebben alles wel degelijk goed onder oogen gezien. Rijken. De geest der bevolking wil eenmaal meer gaan weten betreffende den landbouw, 't Is ook al veel te lang geweest, dat men hier zei vader en grootvader deden het ook zoo. Al veel te lang zijn wij achterlijk geweest. Helpt de landbouwers nu vooruit. De Provin cie en het Rijk gaan voor, die doen zeer veel. Van den Heuvel. Op slot van reke ning heeft men voor een of ander per soon voorliefde. Rijken. Het zou mij spijten als ik het persoonlijke ooit zou vooropstellen. Roestenberg. Op het laatst kan men persoonlijke voorliefde bezitten. Als er 5 candidaten zijn, en allen zijn even knap en geschikt dan komt de persoonlijke voorliefde voor den een of ander persoon. Na nog eenige discussie wordt tot stemming overgegaan. De uitslag is J. B. van Opstal, Hoofd der openbare school te Sambeek 8 stemmen en J. Leenaarts, onderwijzer te Kaatsheuvel 4 stemmen. 2. Schrijven Ged. Staten inzake ver koop terrein acctyleengasfabriek. Voorzitter. Zooals de heeren weten is in de vorige vergadering besloten de acetyleengasfabrlek te verkoopen. Er is nu een clausule opgenomen in het verzoek tot machtiging daartoe aan Ged. Staten, dat, wanneer het mocht blijken dat men bij onderhandschen ver koop meer zou kunnen krijgen, men het dan ook onderhands zou verkoopen. Wij stellen voor die clausule er nu uit te laten, want men kan moeilijk zeggen wat het zal opbrengen. Van den Heuvel. Men kan het taxeeren. Verster. Dan gaat niet. Als er 4 of 5 liefhebbers zijn, iets wat men niet weet, zal het heel wat meer opbrengen dan wanneer er maar een liefhebber is. Neem, my niet kwolyk, dat ik u lastig val, zeide deze, maar wanneer ge my aan wat vuur kunt helpen, dan zult ge mij zeer ver plichten. De man bleef staan, tastte in zyn vestzak, haalde een lucifersdoosje te voorschijn, nam er eenige uit en gaf die aan den baronet. Ik dank u wel, zeide laatstgenoemde, die terstond zijn sigaar aanstak, mag ik u uit erkentelijkheid ook een sigaar aanbieden De man scheen voornemens te weigereD, doch bij bedacht zich blijkbaar, want hij nam de aangeboden sigaar aan en hinkte zoo snsl als hy kon verder, zonder een woord te sprekeD. Sir Ascot keek hem eenigzins verbaasd na. Een zonderlinge snaak, monpelde hij, ik geloof dat hy niet veel goedB van plan is. Ik zou wel eens willen weten, of hij iets tegen mij in zijn schild voerde, dat zon ik hem trouwens niet raden, want het kon hem wel eens kwaad opbrekeD. Dat was inderdaad te wachten, want de baronet bad steeds een geladen revolver in zijn zak, waar bij thans voor alle zekerheid den arret afnam, om tot schieten gereed te zijn. Hoewel de weg eenzaam en donker was, vreesde hij in bet minst niets, fly bad den hinkenden wandelaar spoedig ingehaald, daar deze slechts uiterst langzaam vorderde en kwam eindeiijk aan de rivier en de brug, waarover de spoorbeambte aan het station hem gesproken bad, toeD hij hem den weg aanwees. Hij ging de brug over eu wandelde langs den oever van de rivier voort, om zoo langs den kortsten weg het hnis van dokter Felton te bereiken. Het was thans nog donkerder geworden, want zware wolken joegen door het zwerk en verduisterden het zwakke licht der sterren. Sir Ascot was evenwel bijzonder scherp van gezicht en hij vreesde dan ook niet het minste gevaar zijn weg te vervolgen, hij zag zelfs zeer duidelijk de donkere rivier, die langzaam en kalm voortstroomde. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1