FIN BIMHIlt kMIÏIT, Machine-Zwikker. JONGEN MACHINIST Waterleiding-IMctiappii „De Langstraat" Nette Jongens Waalwijksche Stoomdrukkefii Antoon Tielen. M. Klerks, Varkensslagerij Notaris Jansen Notaris RANT publiek veilen en verkoopen: Notaris Middelkoop Notaris Middelkoop Raap nu eieren. NOORDBRmNTSCöE WINEELVEREENIGIM. LANDBOUW. Kleine Advertentiën. Advertentiën, Machine-Zwikker Kantenlikker. SPOEDSPOED OPE3STEN. Jos. Pulles-Derks, Ingezonden&tukken. Een flinke, eerlijke voor de Bierbottelarij gevraagd. Een bekwaam GEVRAAGD op Vrijdag 13 Maart 1914, ter opleiding gevraagd* Groote Straat A 285, Verkoudheid voorkomen verkocpen veilen en verkoopen veilen en verkoopen Gezuiverd gemengd graan, mais, gerst, boekweit, tarwe, rijst en hennepzaad Lichte gerst per 50 kilo f 3.90. Kleine mais Padij ongepelde rijst Gezuiverde voertarwe Keukenrijst Wordt besloten de clausule te laten vervallen. Niemand meer in openbare verga dering het woord verlangende, sluit de de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van reclame Hoofd. Omslag. Een eenvoudige les over het gebruik van chilisalpeter bij granen. Bij ons op het dorp is het de gewoonte, dat we s' wintersavonds zoo nu en dan bij elkander gaan >buurten4. Wij leggen een kaartje en praten wat na. Zoo ko men we de lange winteravonden gezellig door. Onlangs vroeg me de gastheer.... een flinke boer.... toen de kaarten waren opgeborgen >Komaan, meester, vertel ons nog eeDS wat nieuws vau den kunst mest.1 Daarvan zal wel niet veel nieuws meer te vertellen vallen,4 zei zijn neef, ook een landbouwer en mede een der gasten, >ik denk, dat alle boeren het gebruik en het nut van den kunstmest onderhand wel op hun duimpje zullen kennen,4>Dat geloof ik niet Peer,4 ant woordde ik niet ongenegen aan dit ver zoek te voldoen en weer op mijn preek stoel te klimmen, zooals mij kennissen gewoon zijn schertsend te zeggen. >daar- van zal ik je eens wat vertellen en dan tegelijk wat nieuws mededeelen over kunstmest, zooals me gevraagd Is.4 Gij zoudt dus denken, dat alle boeren om trent het gebruik en den aard van kunstmest genoegzaam op de hoog'e zijn 't Mocht wat onlangs sprak ik iemand, die me vertelde, dat de boeren bij hem in den omtrek niet alle, maar toch vele... alle kunstmest >Viaan4 noe men. Wat dit voor een woord is, weet ik niet, ik denk een verbastering van Guano. Maar er blijkt toch uit, dat ze geen verschil kennen tusschen kunstmest eD kunstmest, tusschen chilisalpeter en kaïniet, tusschen super en ammoniak enz. En er blijkt tevens uit, dat ze nog niet veel er van gebruiken. En niet lang geleden werd me hier op onze ver gadering nog de vraag gedaan, of men als men kaïniet gebruikt, geen chilisal peter behoeft te gebruiken. Ziet ge, zulke vragen getuigen nu toch al van zeer weinig doorzicht. Maar, komaan, laat ons geen kwaad spreken. Ik wil je liever eens het een en ander mededeelen van wat ik deze week las over den uitslag van eenige proeven met chilisal peter. Juist omdat de chilisalpeter een meststof is, waarvan men den invloed spoedig waarneemt, maakt men er soms een verkeerd gebruik van. Dat wil zeg gen, men gebruikt het alleen, als men ziet, dat het noodig wordt, als de plan ten b.v. geel van blad worden, als ze niet goed vooruit willen, niet groeien, in het voorjaar b.v. als dus de planten reeds ziek zijn, als ze kwijnen. Het chili salpeter is dan het geneesmiddel voor den zieke. Maar het chilisalpeter dient dan niet als voorbehoed middel. Het gaat soms met het chilisalpeter als met het serum voor de vlekziekte der varkens. Men laat de varkens pas inspuiten als ze ziek zijn. Dat is verkeerd. Men moet alle varkens laten inenten, om te waken dat ze de vlektziekte niet krijgen. Zoo ook moeten we de gewas sen alle met chilisalpeter bemesten, om te waken, dat ze zoo gezond mogelijk worden, m.a.w. zooveel mogelijk opbren gen. Doch, daarover wilde ik het niet hebben. Ge weet. dat er in den laatsten tijd ook door vele boeren in den herfst chilisalpeter op de wintergranen gebruikt wordt. Welnu, ik las deze week den uitslag van proeven, die gedaan waren, met het doel te onderzoeken, wat beter was, het chilisalpeter in den herfst, in de lente of gedeeltelijk in beide tegeven, dus een deel in den herfst en een deel in de lente. Alle uitkomsten spraken zeer duidelijk voor de laatste methode. Ik heb hier toevallig enkele cijfers ge noteerd. Deze cijfers zijn de gemiddelden van die, welke verkregen zijn op 6 a 7 verschil lende plaatsen. Door 100 K.G. chilisal peter in den herfst tegeven, kreeg men met tarwe een vermeerdering van 150 K. G. graan en 400 KG. stroo. Door 100 K. G. chilisalpeter in de lente te geven waren deze vermeerderingen 325 K G en 670 K.G. Door beide te doen, dus door 100 K.G. chilisalpeter in de lente en 100 K.G. in den herfst te geven, waren deze vermeerderingen 530 K.G. en 850 K.G. Zelfs bij de duurste chili* salpeter-prijzen zal men moeten beken nen, dat men mtt de laatste methode een aardig winstje behaald. De uitkom sten der rogge-proefvelden gaven een zelfde resultaat. Ik Heb daarvan de cijfers niet genoteerd, maar wel kan ik u zeggen dat ze even sterk-spraken voor een dubbele chillsalpeterbemesting, gegeven dus in herfst en lente. Maar er is uit deze proeven nog meer te leeren. 't Is jammer, dat er overal nog niet een proefveld meer geweest is, om den uit slag te onderzoeken van 200 K G. in de lente en dien te vergelijken met dien van 100 K.G. in den herfst en 100 K. G. in de lente, maar dat komt nog wel en anders kuonen jullie het wel eens doen. Men kan In elk geval zien, dat de 100 K.G. in de lente een aardige vermeerdering gegeven hebben n.l. 325 K.G. tarwe en 670 K G stroo. Toch is dit niet het hoogste, dat men ver krijgen kan en de boeren, die in den herfst van 1913 geen chilisalpeter aan hun granen gegeven hebben, weten er uit. dat ze, door hun dosis in de lente te verhoogen, de opbrengst vermeerde ren kuonen. Uit het 3e perceel zien we toch, dat bij het 2de de grootste oogst nog niet bereikt is. Ziezoo, nu zullen we van 't voorjaar eens zien, als er chilisalpeter besteld wordt, wie van jullie deze les in zijn ooren geknoopt heeft. En nu ga ik slapen.... Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. M. de R. U zoudt mij en velen met mij verplichteo door onderstaand stuk, dat ik vond in de Nieuwe Tilburgsche Courant van Zondag 1.1in 't belang van patroon en werk man zeker in onze streek, in uw geacht blad op te nemen. Bij voorbaat dank. X. Met belangstelling las ik in Uw blad van Zaterdag j.l. het artikel over de kwestie Van de Wiel te Olsterwijk, waar door arbiters uitspraak zal worden ge daan tusschen den R. K. Patroonsbond en den R. K. Lederbewerkersbond. Dit is voorzeker een stap in de goede rich ting en het ware gewenscht, dat ook in de kwestie Blankers eene dergelijke op lossing mogelijk ware. In deze zaak zijn echter de gemoederen reeds zoo warm gemaakt dat m.i. de grondslag voor ver gelijk moeilijker te vinden zal zijn. Nu echter hiertoe Goddank ten slotte ook pogingen worden gedaan, verzoek ik U beleefd in Uw blad ook het vol gende op te nemen Alhoewel geen werkgever zijnde, heb ik in uw blad sinds jaren, met aandacht, de beweging in de Textiel en Cederin dustrie gevolgd en gelegenheid gehad de geschillen, ook bulten Tilburg, in deze takken van nijverheid na te gaan. De eerste heftigheid der actie bij de Textiel-branche is aan het verdwijnen en daarin worden de wenschen en grie ven der arbeiders thans over het alge meen met kalm beleid geregeld, zéér ten gerieve van Patroons en werklieden, die toch belden pén belang hebben geen staking en geen uitsluiting, twee zaken staking en uitsluiting, die in eene katholieke organisatie volgens het Voor schrift van de Bisschoppen niet mogen bestaan. Anders is het in de Schoen» en Le der-Industrie. Vanaf den beginne tot op heden is de eene staking nog niet van de lucht, of de andere actie wordt weder op touw gezet. En zulks met eene ver woedheid of met eene lichtzinnigheid, die spot met elk christelijk beginsel van naastenliefde en die spot met elk voor schrift van hooger geestelijk gezag. En onverschillig waar dan ook eene actie in deze industrie uitbrak, hetzij te Waalwijk, te Ve'dhoven, te Dongen, te Olsterwijk, te Tilburg of elders, overal en steeds werd en wordt de actie on middellijk verbitterd door den vorm van strijd en van de patroonszijde was het altijd het eerste antwoord als men van bemiddeling sprak>Bemiddeling aan vaard ik, maar nooit of nimmer wil ik in aanraking komen met de leiders of de betaalde propagandisten of met den Adviseur van dezen bond." Mijnheer de R., zou deze bond niet oneindig meer in aanzien zijn en waar het vooral op aankomt, zou deze Bond niet veel meer bereikenals hier bezadigde en gerespecteerde menschen aan het roer zaten. Is het niet voor alles nood zakelijk dat bestuurders van dezen bond en afdeellngen, menschen zijn, die door hun verleden zonder smet of blaam ook door de patroons Met vertrouwen worden aangezien. Ik zeg »Ook door de patroons4. Aan het adres van den Eerw. heer van Heeswijk, adviseur der schoenen en lederbewerkers moge hier toch met nadruk er op worden gewezen, dat zijn Eerw. te Tilburg zoowel als te Olster wijk te doen heeft met patroons van den echt katholieken stempel, met katholie ken in merg en been, sinds jaren met hunne arbeiders persoonlijk van aange zicht tot aangezicht bekend, met Noord- Brabantsche katholieke werkgevers, die in stilte en ongevraagd de nooden hunner ondergeschikten lenigden, zooals er heden weinig patroons in den lande te vinden zijn. Treurig, dieptreurig is het dan van een dergelijk eenvoudig fabrikant te moeten hooren „Twintig jaar lang heb ik met mijn personeel in vriendschap en vrede verkeerd plotseling zie ik stroeve, stugge gezichten om mij heen, waarom? Gisterenavond is in alle stilte door den Bond en Adviseur een vergadering be legd, met groote woorden en holle phrasen zijn eenige mijner werklieden tot aansluiting bij den alleenzaligmakenden bond geprest en bet eerste resultaat is dat de goede geest en de onderlinge samenwerking zijn verdwenen. Dat on tevreden maken der werklieden moet een patroon wel van dezen bond ver vreemden. Is een adviseur, die vóór alles voor de geestelijke belangen der arbeiders moet waken wel verantwoord door der gelijk drijven en opzetten Is dat chris telijke naastenliefde Is dat de geest en het beginsel van de >Rerum Novarum4. Of is het eene reden om de adviseurs in het vervolg liever uit de Eerw. Heeren Pastoors te benoemen, die meer het kalme beleid bezitten aan zulk eene moeilijke taak verbonden M.i. schuilt hier de groote kwaal bii dezen bond en ik betwijfel met reden of wederzijds vertrouwen tusschen pa troons en het huidig bestuur van den Roomsch Katholieken Schoen- en Le derbewerkersbond mogelijk is. De toekomst zal ons dit leeren. Met hartelijken dank voor de plaat sing. Uw abonné J. V. van der B. B. 26 Febr. '14 GEVRAAGD: JONGMENSCH als WAGENKNECHT, goed met piard kun, nende omgaan. Flink loon. Goede getnigen vereischte. Noordbrabantsche Winkel ver. 6148 ANPRÉ VAN HIPST, A. MOLENSUHOT, Kaatsheuvel, vraagt terstond 2 Timmerlieden zelfstandig kunnende werken, loon naar bekwaamheid. 6189 le Mei GEVRAAGD KELNER of daarvoor geschikte vlugge JORgen. Brieven letter K, öan dit blad. 6141 Meer en meer wordt de waarde van adverteeren is ons blad erkend. Vooral de >Kleine Advertenties* «even zeer billijke en goede publiciteit. Bij Nonrd'^rabantsche menschen te Amster, dam wordt gevraagd een R.K. Dienstbode- goed en netjes kunnende werken. Loon f 125 en vrije overtocht. Goede behandeling verzeker*. Vt aar zich in Waalwijk te vervoegen zegt de uitgever, 6122 GEVRAAGD: hoofdzakeiyk Dames-Ondeiwerker, Bekendheid met houten hakken nood* zakelijk. Loon f 8,— per j aar. Arbeid aan de zaak te verrichter bij N. v. d VLERK. 6150 Parklaon 28, HAARLEM. Om terstond in dienst te treden gevraagd een ervaren alsook een Waar regt de Uitgever. 6161 Adres: FIRMA HOLTGREFE te Waalwijk. 6156 op een fabriek alhier, tegen flink loon. Waar zegt de Uitgever. 6160 TE WAALWIJK. Jaarlijksche Algemeene Verga dering van Aandeelhouders des voormiddags half twaalf uur, in het hotel Coomans te Rotter dam. Te behandelen onderwerpen; Winst- en verliesrekening over 1913. 6151 De Directeur, J. SMIT. 5157 Nog steeds in voorraad Een hoeveelheid Planken, Ribben, Opleggers, Latten, Deuren, Ramen, Dakramen, Wenteltrap, Schoorhout, Gootsteen, Hard- steenen, Steenen en Ankers. Te bevragen bij 6147 Slooper, DRUNEN. Gevraagd over geheel Nederland Solide 6153 Ijverige Agenten, voor den verkoop van Spaar boekjes, (tot levering van Manufacturen en Huis houdelijke Artikelen). Hooge provisie en incasseerloon. Brieven te richten tot BB EERSTE ROTTERDAMSCUE SPAARKAS. Plantageweg 86. ROTTERDAM. Hiermede heb ik de eer het geachte publiek van Waalwijk en Omstreken te berichten, dat ik a. s. DONDERDAG eene zal 6140 Door een nette en prompte be diening, hoop ik U aller gunst» waardig te worden. is beter dan genezen en daarbij ook gemak kelijker. Zoodra gij de eerste verschijnselen, ervan bemerkt, uw stem heesch of nw keel gevoelig wordt, neemt dan een do» s van de bekende en beroemde Wybert Tabletten welke verzachting aanbrengen en 't slijm- opgeven doen ophouden. Te bekomeu in alle Apotheken en Drogisterijen 60 cent per doos. Depèt in Drunen Wed. J. Sikkers; iu RvamsdonksveerP. v. Laarhoven in W*§. pikGez. Schenkels. 4 5528 te Waalwijk, zal ten verzoeke en ten huize van de kin deren J. SWINKELS te Waalwijk (St. Ant.- Par.) op Woensdag 11 Maart 1914, 's n.m. 2 uur, om contant geld EENIGEN INBOEDEL, als: Eikenhouten Kabinet, 12 Stoelen met 2 tafels, 2 kachels, 3 kasten, vlokken bed, 2 spiegels, klok, Schilderijen, enz. Eén uur te voren te zien. 6155 te Waalwijk, zal ten verzoeke van de kinderen P. VAN HULT EN, bij inzet op Dinsdag deu io Maart 1914, bij toeslag op Dinsdag den 24. Maart daarna, telkens des avonds 7 uur in het koffiehuis van den heer A.A. VAN DEN BROEK aan de Burgemeester van der Klokkenlaan te Waalwijk Het goed doortimmerd Huis en erf te Waalwijk aan de tram, nabij de Haven, ingericht voor Koffiehuis, winkel- en woonhuis en timmermanswerkplaats, kada ster Sectie C no. 2023 groot 4 aren 60 centiaren. In eigen gebruik geweest behalve het winkelhuis, dat is verhuurd aan Verster voor f 2,50 per week. 6186 Te aanvaarden in eigen gebruik voor zoover niet verhuurd, bij de betaling der koopsom, terwijl de huurpenningen van dat tijdstip voor den kooper zijn, en in lasten en belastingen van af 1 Mei 1914. Betaling der Koopsom 5 Mei 1914. TE CAPELLE zal op Woensdagen li en 18 Maart iqi^ des namiddags om 8 uur ten herberge van S. A. VAN DAAL »e Waspik in ket Rijks» openbaar Voor de Familie van Daal. ONDER DUSSEN. Een perceel bouwland in den Z H, Polder, ter plaatse «Peeren. boom» Sectie G. nr. 267a groot 3,37,45 H A. In huur bij Peter Staal te Dussen tot blootschoof 1914 voor f175 per jaar. De uitdeeliDg bedroeg over 1918 f 10 per H,A. BelendingNoord, de Nieuwe steeg Oost, R. Stevens Zuid, Btron von Fritagh West, Dr. P. de KoniDg. Voor de Familie W. Otjens ONDER EMMIKHOVEN, gem, Almkerk, Een perceel weiland in den Duil, ten Westen van de Ililsche Steeg, Sectie A nrs. 475 en 477 groot 2,39,20 H.A. In haur tot einde seizoen 1916 by e Wed. P. de Jong te Waspik voor f100 der jaar. 6128 TE CAPELLE, zal op Vrijdagen ij en 20 Maart 1914 's avonds 7 uur, te Waspik, by inzet bij A. M. DE BONT in de Ster, en bij toe slag bij A. PRUDSERS in het openbaar Voor de erfg. van wijlen Mej. M. I. de Bont. ONDER WASPIK. 1 Weiland, aan Benedenkerk, afkomstig van Langerwerf, G. 524 en 1095 groot 98 a. 50 c. In bnnr bij Jan Verschuren Hzn. tot 1 November 1914 voor f 105. 2 Dito, naast koop 1, afkomstig van Van Daal G. 1096 groot 61 a. 50 c. In hoor bij Bern. Kemmeren tot 1 November 1914 voor f44. 8 Bonw- en hooiland, buitendijks, nabij de Haven, G. nos. 6 en 771 groot 1 H. 75 A. 35 c. In hnur bij Jan Kemmeren Cz.tot stoppelbloot 1917 «oor f186 per jaar. 4 Bouw- en hooiland, buitendijks G. 64 en 65 groot 1 H. 64 A. 9trvr~ In huur bij Jan de Bont Az. tot stoppelbloot 1917 voor f160 per jaar. 5 Bouwland aan Benedenkerk F 227, 846, en 847 groot 64 A. 80 c. In boor bij Bart Rekkers Lï. tot Kerstmis 1916 voor f42 per jaar. 6 Bouwland, ten Noorden der Spoorlijn F. 731 en 733 groot 10 tres. In huur bij N. en I. de Bont tot Kerstmis 1914. 6135 (Succes verzekerd). Per 50 K.G. f 5.50 25 f 3 00 10 f 0.70 per 50 kilo f 4.60. Zware gezuiverde gerst per 50 kilo f 4.30. per 50 kilo f 3.75. per 50 kilo f 4.75. per 50 kilo f 4.75. per 5 kilo f 0.55. WAALWIJK. 6149 maakt natte kelders en vochtige muren vlkomen waterdicht en kurkdroog. 5886 HENRI HOM A ALKX IIHOFK, Inlichtingen, Prospectus C. gratis BOTTERDAM GR. DRAAISTESG 1

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 2