Tweede Blad. rriiTfliM BUITENLAND. BINNENLAND.' Provinciaal Nieuws. INDUSTRIEELEN. Zij| die zich thans tegen het volgend kwartaal op 'dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. .5-3 Cfi^l Gemeenteraad. Duitschland. Albanië. NUMMER 19 DONDERDAG 5 MAART 37e JAARGANG De Kamer van Koophandel en fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met 'l opmaken van het verslag over 1913. Heeren Industrleëlen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag, zoo spoedig mogelijk in te zenden. k De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor?ioemd. Al wie den laatsten tijd eene wande ling door 't aangrenzeude Besoijen heeft gemaakt, zal daar langzamerhand hebben zien verrijzen een prachtig gebouw, prachtig van uiterlijk en van indeeling, niet minder uitmuntend door het mooie doel waarvoor het werd ontworpen, nl. de huisvesting van het R. IC. onderwijs in Besoijen in al zijn geledl gen, de ver wezenlijking van het lievelingsidee van den geachten pastoor Buijs. Wij waren hedenmorgen in de ge legenheid gesteld onder voorlichting van den ZeerEerw. heer pastoor en der Eerw. Zuster Josepha dit mooie gebouw en deszelfs moderne inrichting wat nader te beschouwen en we moeten verklaren dat de eerste goede indruk die men krijgt telkens en telkens stijgt, wanneer men ziet dat kosten noch moeiten zijn gespaard om deze scholen te doen beantwoorden aan alle eischen die men er aan kan stellen, zoowel op onderwijs- als hygiënisch gebied. Het gebouw maakt door zijn origineelen stijl, opgetrokken in lichte steentjes met z'n torentjes en geveltjes een allerpret tigste indruk en doet den ontwerper, den architect Ter Riele te Deventer, die hier naar 't ons voorkomt geen preciese stijl volgde, maar eene gelukkige combinatie vond, om practisch en tevens ook uiterlijk sierlijk werk te leveren, alle eer aan. Wanneer we over de ruime speelplaats voor de meisjes het gebouw binnen treden, dan komen we in een flinke vestibule. We moeten voorat opmerken, dat in hetzelfde gebouw gevestigd zijn bewaar-, meisjes- en jongensschool. Deze twee laatste zijn echter geheel gescheiden, alzonderlijke ingang, afzonderlijke scho len, afzonderlijke gangen en speelplaats, kortom de jongens en meisjes komen nooit bij elkaar. Ter linkerzijde der vestibule treffen we de bewaar- en fröbelschool, twee prachtige, hooge, frlssche lokalen, voor zien van ventilatoren, openslaande ramen, mooi licht, kortom alles wat men 'voor het kind wenschen kan. Tot nogtoe wordt de bewaarschool gehouden in de oude school der eerw. Zusters, doch weldra zal ook deze overhuizen. Aan de vestibule ter linkerzijde grenzen de drie lokalen der Jongensschool, waar ook weer alles aantreffen wat de we moderne schoolinrichting aangeeft, luime lokalen, de best denkbare en meest practische schoolbanken en borden, een inrichting verder up to date in elk op zicht. Deze scholen worden zoo spoedig mogelijk in gebruik genomen. Wanneer wij den Beijersch-granieten trap opgaan, komen we aan de eerste verdieping waar de meisjesscholen in drie lokalen (2 leerjaren bijeen) gevestigd zijn. Hier waren de zusters druk bezig aan het onderwijs van hare vrouwelijke leer lingen. Ook hier weer drie prachtige lokalen waarvan twee door opschuiven van een schot, bij noodzakelijkheid tot één kunnen worden gevormd. Ook hier dezelfde regelmaat, dezelfde hygiënische inrichting, dezelfde mooie ruime lokalen, dezelfde practische en welgekozen leer middelen. Hierboven treffen we nog een mooi lokaal, bestemd voor patronaat, maar tevens voor gymnastiek-onderwijs, een ruimte van 8 bij 12 M. met een tooneel ren allervroolijkste zaal, waar de meisjes niet alleen gezellig, maar ook nuttig zullen worden bezig gehouden. Men stelt zich voor hier huishoud- zelfs kookles te geven maar ook uitvoeringen door de patronaatsmeisjes; tevens kunnen hier vergaderingen enz. gehouden worden van katholieke vereenigingen b.v. van eene MariavereenigiDg.die men weldra hoopt te stichten. Tevens zullen door deze zaal de Zusters in staat wos^en gesteld te voldoen aan een laDg gekoesterden wensch n 1* de ouders der meisjes in de gelegenheid te stellen tegenwoordig te zijn bij de prijsuitdeeling der kinderen, een jaar- lijksche gebeurtenis,die de ouders zooveel voldoening kan schenken. Een lokaal is hier nog bij, noodig voor huishoud- en kookonderwijs, welk lokaal tevens als bibliotheek wordt ia- gericht. Voegen we er nog bij dat op alles uitnemend is achtgeslagen,als hygiënische closets en urinoirs, prachtige terraso- vloeren in de breede gangen, kleer hangers met vast nummer voor ieder kind, waterleiding, kachels met bescher mers enz. enz. enz., dan gelooven we dat onze lezers zich eenlg idee kunnen vormen van deze werkelijk belangrijke stichting, het trotsche gebouw der r.-k. school van BesoijeD, uitmuntend in elk opzicht, niet 't minst door de aanwezig heid van goede leermiddelen, waarvan we b.v. voor de nuttige en fraaie hand werken een paar uitstekende voorbeelden zagen. We moeten hier een eeresaluut brengen aan dengene van wien't initiatief uitging om voor de katholieke kinderen van Besoijen (dat 110 katholieke leerplichtige jongens, 96 meisjes en 80 bewaarschool- kindereu telt) eene dergelijke inrichting te bouwen. Ook den architect den beer Ter Riele met z'n opzichter, den heer Hendriks, maar niet 't minst den aan nemer den heer H. v. d. Meijs, dient een woord van lof gebracht voor hun prachtig, degelijk en practisch ontwerp en de uitstekende uitvoering daarvan. Wij twijfelen er niet aan of het on derwijs hier gegeven aan de meisjes door de Eerw. Zusters van J. M. J., a n de jongens, door leeken-onderwijzers onder leiding van 't benoemde hoofd den heer Broos zal geëvenredigd zijn aan de school zelf, uitnemend en practisch op elk gebied en zal strekken tot heil der gemeente Besoijen, tot heil der Roomsch- Katholieke jeugd, tot heil van 't katho lieke leven dezer plaats in 't algemeen, wat voorzeker voor pastoor Buijs, wiens naam met dien der heeren kerkmeesters Broeders en Verwiel in den voorgevel van het gebouw gebeiteld staat, zeer zeker de grootste voldoening zijn zal. VRIJH.-C APPEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 3 Maart des avonds ten half acht uur. Voorzitter Baron van Heeckeren tot Waliën. Ongeveer kwart voor acht uur opent de Voorzitter de vergadering afwezig is het lid Stam. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stuiken. a. Adres van den raad der gemeente Velsen. In het adres zegt de raad der ge meente Velsen, dat.de voorgestelde ver leening van ouderdomsrente op de ge meenten veel te zwaar drukt, vooral op die gemeenten die reeds in ongunstig financieele omstandigheden verkeeren. Bovendien, zegt tren in het adres verder, drukt de wet zeer ongelijk, want juist de armlastige gemeenten zullen het meest moeten betalen. Verder wijst men er nog op, dat de uitgebreide administratie groote kosten met zich zal brengen welke eveneens op de gemeenten komen te rusten. De raad der gemeente Velsen ver zoekt aan dit adres adhaesie te willen betuigen. Voorzitter. Zooals de heeren zien is het voor onze gemeente van geen groo te beteekenis. Echter is het toch wel gewenscht het adres te steunen. Velsen met een groote arbeidersbevolking, heeft er zeer veel belang bij. Onze gemeente zou er iets bij winnen omdat er weinig armlastigen zijn en er voor iedere ge meente een bedrag wordt uitgekeerd Wordt besloten adhaesie te betuigen. b. Beredeneerd verslag bedoeld bij art. 52 der woningwet. Wordt voor kennisgevingaangenomen. c. Verslag van de commissie tot we ring van schoolverzuim. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Adres van den heer M. Kuipers houdende verzoek om eervol ontslag als gemeentesecretaris, ontvanger en Amb tenaar van den Burgelijken Stand, met ingang van 1 April. Voorzitter. Hiermede zijn wij aan het tweede punt van de agenda gekomen wat voor den raad een zeer voornaam punt is. Ik geloof de tolk te zijD van geheel den raad als ik dit punt Diet on besproken voorbij laat gaan. De secre taris is benoemd tot burgemeester van Giethoorn, waardoor wij moeten gaan missen een zeer bekwame titularis die zijn buitengewone krachten steeds veil heeft gehad voor de gemeente Vrijh. Cappel. Er is, mijnheer de Secre taris, een geschiedenis als 't ware op uw levensweg afgespeeld. Er is een omme keer in uw maatschappelijk leven geko men. Ik herinner mij nog levendig dat u voor lange jaren geleden, toen u nog bij het onderwijs was, mij mededeelde, dat u plannen had om u te gaan be kwamen voor de posterijen. Ik zei u toen dat ik dat niet zou doeD doch zou gaan toeleggen op de gemeente admi nistratie. Die raad hebt u toen aangeno men en later werd u benoemd tot se cretaris en ontvanger. Had er toen reeds een groote ommekeer plaats ir. uw le ven, wij wisten dat dit nogmaals zou gaan gebeuren, dat het met uw Exelsi- sior steeds hooger zou gaan. Het doet ons leedwezen u te moeten missen. Wij hopen echter dat u in uw nieuwe werkkring met^renveel ambitie en kracht zult werkzaam zijn als u dat steeds hier hebt gedaan, dan twijfelen wij er niet aan of u zal zich in uw nieuwe standplaats dermate bemind weten te maken, dat er eenmaal een noghoogere positie voor U zal zijn weggelegd. Wij hopen dat het in uw verder leven goed ga. Secretaris. Hetzij mij gegund om in aansluiting met de woorden van den Voorzitter, eenige woorden tot den raad te richten. Allereerst acht ik mij ver plicht mijn dank te betuigen voor de hartelijke woorden die de Voorzitter namens u allen tot mij heeft gericht. Dat ik steeds mijn plicht heb gedaan was niet meer dan eene verplichting die ik mij heb opgelegd bij 't afleggen van den eed bij mijne benoeming. Toen toch heb ik beloofd de belangen van Vrijh.-Cappel te zullen behartigen zoo veel als in mijn vermogen was Wat ik gedaan heb lag in de lijn die ik volgen moest. Voor acht jaar geleden werd ik door uwen raad met algemeene stemmen tot Secretaris benoemd. In dat feit lag de kiem tot iets beters opgesloten. Dat de raad mij toen heeft benoemd, daarvoor ben ik steeds dankbaar geweest want ik geloof niet dat het mij zou zijn gelukt de positie te veroveren die ik nu heb verkregen. Daarom breng ik nogmaals mijn dank aan hen die mij toen hebben benoemd. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 April a.s. 3. Vaststelling van de regeling tot zekerheidsstelling voor den gemeente ontvanger. Wordt voorgesteld het bedrag te stel len op f 800 reëel. Aldus wordt bestoten. 4 Bespreking benoeming van een Secretaris, ontvanger en ambtenaar van den Burgerlijken Stand Voorzitter. Wij hebben dit punt op de agenda geplaatst omdat wij wenschen te vernemen of de raad een oproeping wil doen. Een sollicitant is er reeds n.l. de heer De Bruijn, thans Secretaris van de gemeente Ellekerzee en Ellemeet. Van der Hoeven. Eenerzijds zou ik zeggen laten wij de Bruijn maar be noemen, die kennen wij als zijnde een zeer geschikt persoon, anderzijds zou ik zeggen doet een oproeping. Er zijn altijd menschen die ook kans willen hebben. Voor de Foorte. Ik zou de Bruyn maar benoemen. Wij kennen hem allen als een zeer geschikt persoon. Hij is eerst hier geweest en daarna in Capelle en van anderen moeten wij nog afwach ten. Voorzitter. Het heeft dit tegen dat een vreemde hier moeilijk onderdak kan krijgen. Maar dat behoeft g^en reden te zijn om tegen een oproeping te zijn. Oerlemans. Ik ben voor oproeping omdat dit de officieele weg is die men heeft te volgen. Wij zijn dan meer ver antwoord ook. Ik moet u eerlijk zeggen dat ik De Bruyn niet ken en dat ik daarom wel eens naar hem wil infor- rneeren. Dat wil niet zeggen dat ik tegen hem ben. Volstrekt niet, dat zal de stem ming wel uitwijzen. Voor de Poorte. Ik zou de Bruyn maar benoemen, 't is allemaal maar tijd verspillen. De Bruyn. Wanneer er een geschikt persoon in de gemeente is, dan is het gekheid om een oproeping te doen. Bovendien zit er in opgesloten dat men hem niet zoo heel genegen is. Verschillende leden ontkennen dit. Wordt in omvraag gebracht of al of niet een oproeping zal worden gedaan. Bij rondvraag staken de stemmen, 3 zijn voor oproeping, nl. de heeren Oer lemans, Van der Schans en Van der Hoeven, tegen de heeren Voor de Poorte, Heijinams en de Bruijn. Aangezien de raad niet voltallig is moet dit punt tot een volgende vergadering worden aan gehouden. De heer Oerlemans is van meening dat de heer De Bruijn niet kan mee stemmen. De heer De Bruijn is echter het idéé toegedaan dat hij dit wel kan doen. Op verzoek van den heer Oerlemans schorst de Voorzitter de vergadering. Na heropening stelt de heer Oerle mans voqt voorloopig geen oproeping il- >ch de leden intusschen ge legenheid te geven om te kunnen in forineeren en dan in een volgende ver gadering de bespreking om tot de be noeming over te gaan ofwel eene op roeping te doen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. Het duel te Metz. Naar aanleiding van het dezer dagen gemelde duel tusschen twee Dutfsche militairen te Metz heeft de centrum partij in den rijksdag de volgende interpellatie ingediend »Is het den rijkskanselier bekend, dat het tusschen luitenant La Valette Saint George van het 98ste regiment infanterie en den door hem in zijn familieëer zwaar gekrenkten luitenant Haage van hetzelfde regiment tot een uitdaging tot een duel gekomen is, onder voor waarden welke den dood van den tegen stander beoogden ten tweede, dat de betrokken eereraad, na de uitdaging tot het duel beslist heeft, dat hij niet in staat was een verzoenende schikking voor te stellen en ten derde, dat volgens deze beslissing van den eereraad htt duel den 26 Februari in de nabijheid van Metz heeft plaats gehad en dat luitenant Haage hierbij door luitenant La Valette Saint George doodgeschoten is Houdt de rijkskanselier de behandeling van het geval door den eereraad voor vereenigbaar met wet en recht Welke maatregelen denkt de rijkskanselier te nemen om het duel in het leger met succes te bestrijden De toestand in Zuid-Albanië, in Eplrus, wordt met den dag ernstiger. Men weet dat daar een onafhankelijkheidsbeweging gaande isZuid-Albanië wenscht zich niet te onderwerpen aan de regeering van prins von Wied en wenscht een zelfstandige staat te zijn. In een officieel Grieksch communiqué wordt verklaard, dat er groote opge wondenheid heerscht in de districten Delvino en Argyrocastra en dat de regeering de autoriteiten heeft geraden de revolutionnaire regeering niet te erkennen en niet toe te staan, dat de thans in functie zijnde autoriteiten worden afgezet. De Grieksche regeering weet niet wat te doen, daar de opstand zich zeer uitbreidt. De Temps adviseert al dit deel maar zelfregeering te geven, waar het dergelijke elementen bevat, dat nooit een geordende regeering voor en met hen is in te voeren. De toestand is beslist onrustbarend. Het Hildebrand-monument te Haarlem. Naar wij vernemen zijn de navolgende plaatselijke comité's opgericht Te 's-Hertogenboschmr. P. Phaff, jbr. mr. F. van Rijckevorsel, de heer Eekhout en mevrouw Henri van de Moitel, geb. jkvr. De la Court, het be stuur van het Alg. Ned. Verbond, de heer A. Desertine Jr., voorzitter der Jocgeliedenafdeeliug van het Alg. Ned. Verbond, de heeren Fr. Rouppe an der Voort, mr. R. Tilman, mr. Fr. vanLan- schot en A. H. J. V. M. Desertine. Te Helmond de heeren M. van Hout, burgemeester, mr. J. Francken, kanton rechter, P. van Steppen, leeraar, E. H. Begeman, industrieel, N. Omseling, jour nalist. Minister Pley te af l Het Haagsche Korrespondentiebureau meldt >Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, heeft de Raad van Beheer van de Bataafsche Petroleum Mij. het voornemen, aan aandeelhouders dier maatschappij in een binnenkort te hou den buitengewone vergadering een sta tutenwijziging voor te stellen, ten einde het mogelijk te maken, dat de Raad van Beheer het recht verkrijgt, direkteu- ren te benoemen onder zijne verant woordelijkheid. Zoodra dan de Konink lijke Bewilliging verleend is, zullen tot direkteuren benoemd worden de heeren C. M. Pleyte, Minister, oud-directeur van de Petrol. Mij. »Astra Romana* en H. Colijn, oud-minister. Men verwacht nu het spoedig aftre den van mr. Pleyte als minister van Koloniën. Journalistiek. In het Zondagochtend-nummer van de Maasbode schrijft de nieuwbenoemde hoofdredacteur, de weleerw. héér N. H. M. v. Reyzen zijn artikel >ter inleiding.* In het Zaterdag-avondnummer Dam de waarnemende hoofdredacteur, de heer L. J. M. Hazelnet als zoodanig zijn af scheid. Mr. Th. L. M. H. Borret. f. De staatsraad mr. Th. L. M. H. Borret is Zaterdagmiddag in den leeftijd van ruim 67 jaren overleden. De heer Borret werd den 12 Novem ber 1846 te Maastricht geboren. Hij was gedurende vele jaren te 's Graven- hage gevestigd, waar hij van 18761897 de functie van notaris heeft bekleed. Van 18881897 is hij lid van de Tweede Kamer geweest voor Beverwijk. In den Raad van State, waarin hij sedert 1897 zitting had, maakte hij deel uit van de afdeelingen justitie (waarvan hij den laatstee tijd voorzitter was) en landbouw, nijverheid en handel. Behalve in zijn ambtelijke betrekking was de heer Borret ook werkzaam in den arbeid van verschillende instellingen van weldadigheid. Opcenten. Bij de Tweede Kamer is gisteren het opcenten ontwerp binnengekomen. Daai- bij wordt voorgesteld, te heffen 20 opcenten op de vermogensbelasting. 20 opcenten op de bedrijfsbelasting met uitzondering van de aanslagen we gens uitdeellngen door naamlooze ven nootschappen, vereenigingen, enz waar op 60 opcenten zullen worden gelegd. Hierdoor zullen de middelen over het loopende jaar worden versterkt met f 4 170.000. Binnenkort volgt nog een wetsontwerp tot verhoogiug van den accijns op bier. Hieruit wordt een vermeerdering van opbrengst van f 1.200.000 verwacht. De minister rekent, dit ontwerp zoo tijdig in veilige haven te zullen hebbeD, dat 6 ton nog aan de middelen van 1914 kunnen ten goede komen. Mond- en klauwzeer- Van wege den directeur-generaal van den Landbouw is het volgende schrij ven gericht aan alle bestuurders van zuivelfabrieken hier te lande In de laatste weken hebben zich hier te lande weder enkele gevalleu van mond en klauwzeer voorgedaan. Hoewel geen dezer gevallen tot nu toe aanleiding tot uitbreiding heeft gegeven, dient de om standigheid, dat deze ziekte zich hier en daar weder vertoont, een aansporing te geven, om te zorgen tijdig gereed te zijn, teu einde met de grootst mogelijke kans op succes de bestrijdingsmaatregelen te kunnen toepassen. Van groot gewicht zijn in dit opzicht de zuivelfabrieken. Zooals voldoende bekend is, schuilt het gevaar van de verspreiding der ziekte voor een niet gering deel in besmette, voor veevoeder, bestemde nevenproduc tie der zuivelbereiding. IIet zal een ieder duidelijk zijn, dat de melk van door mond- en klauwzeer aangetaste, dus smetstofafscheidende dieren, in defabriek verwerkt, aanleiding moet geven tot be smetting der bijproducten, die, naar elders vervoerd, "plotseling een belangrijke uit breiding der ziekte kunnen veroorzaken en dat een dergelijke verbreiding van smetstof reeds kan hebben plaats ge vonden, vóórdat de ziekte is onderkend en de bestrijdingsmaatregelen konden zijn toegepast. De ter bestrijding noodzakelijke af making van zieke en verdachte dieren zal dan vele bedrijven treffen en gepaard moeten gaan met bijzondere maatrege len van afsluiting en beperking van vervoer, maatregelen, hoogst onaange naam «k \or .eene geheele streek. Oiat vWiet onverwacht uitbreken der ziekte ongewenschte verspreiding van smetstof te voorkomen, is het daarom van het grootste belang, én voor het succes der alg:meene bestrijdingsmaat regelen, én voor hen, wier veestapel op de voornoemde wijze zou kunnen wor den besmet, dat de grootst mogelijke zekerheid bestaat, dat de producten, die de zuivelfabiekeu verlaten, geen smetstof van mond- en klauwzeer met zich voe ren. Hiervoor is het noodig, dat deze producten naar behooren worden verhit. Ik doe daarom een beroep op de be stuurders der zuivelfabrieken, om maat regelen te nemen, ten einde door pasteurisatie de nevenproducten onscha delijk te maken- Het ware mij aangenaam van u te mogen vernemen, welk gevolg door u aan dit schrijven zal worden gegeven. Waalwijk, 4 Maart 1914. Koopt oict in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kuut vinden. 2651 W. B. Rectificatie, Wij zijn verplicht eene groote onjuist heid van een onzer correspondenten te herstellen. In ons vorig nummer werd medegedeeld, dat de heer A. J. A. C. van Delft, onderwijzer aan de M, U. L. O. school te Waalwijk, was benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool te Besoijen. Hiervan is absoluut niets waar en kon ook niets waar zijn, daar de heer Van Delft zelfs niet heeft ge solliciteerd en hij met zeer veel ambitie en genoegen zijn betrekking aan de School te Waalwijk vervult. De Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5