Nummer 22 Zondag 15 Maart 1914. 37e Jaargang Tweede Blad. BUITENLAND. BINNENLAND. Een Geneesmiddel, Provinciaal Nieuws. INDUS TRIEELEN. Zij die zich thans tegen het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Gemeenteraad. Rusland. A lbanië. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. [SUN IGH De Kamer van Koophandel en ta- brieken te Waalwijk houdt zich onledig met 'l opmaken van het \c«-slagoverl913. Heeren Industrieëlen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag, zoo spoedig mogelijk in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. SPRANG. Raadsvergadering, gehouden te Sprang den 12 Maart 1914. Tegenwoordig alle leden, uitgezonderd de heer Maijers. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde van behandeling worden gesteld de volgende punten 1. Mededeeling ingekomen stukken. De Voorzitter zegt dat de raadsbe sluiten tot eervol ontslag van den on derwijzer A. H. de Jongh en de onder wijzeres W. J. Both zijn goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. Voorts dat is iDgekomen een schrij ven van den Raad van Velsen, verzoe kende adhaesie te betuigen aan een door dat College aan de Tweede Ka mer gericht adres inzake het wetsont werp tot verleening van ouderdomsrente aan behoeftigen. Besloten wordt adhaesie te betuigen. 2. Af- en overschrijving op de begroo ting voor 1913, wegens tekort op en kele posten van uitgaaf. Met algemeene stemmen aangenomen. 3. Voorstel van B. en W, om de jaarwedde van den plaatselijken deur waarder te bepalen op f 10. Met algemeene stemmen aangenomen. 4. Vaststelling van het kohier der hondenbelasting, dienst 1914. Vastgesteld op f93.50. 5. Voorstel tot wijziging van art. 2 der verordening voor de openbare school, waardoor de mogelijkheid wordt geopend om kinderen, die van andere scholen komen, ten allen tijde toe te laten. Aangenomen. 6. Verzoek om ontslag als grafdelver en klokluider van H. van Dongen, we gens hoogen leeftijd. tk.v-1 Besloten wordt eervol ontslag te ver- leenen met ingang van 1 April. C' 7. Benoeming van een grafdelver en klokluider. 5 Met algemeene stemmen wordt be noemd voor den tijd van één jaar L. W. van der Hammen. 8. Voorstel van B. en W. om het maken van bestek, teekening en begroo ting der te bouwen nieuwe school op te dragen aan den heer J. Michael te Capelle voor 2'/2 pCt. van de aanne mingssom. Aangenomen. 9. Verzoek om eervol ontslag als on derwijzeres bij het herhalingsonderwijs van mej. W. J. Both tegen 1 April a.s. Besloten wordt dit eervol ontslag te verleenen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Dezer dagen is een staking uitgebro ken onder studentente Leuven. Zij wen- schen ontslag van den vice rector. Rr werd Donderdag-avond een rumoerige vergadering gehouden van 1800 studen ten, met een betooging door de stad. Vrijdag is men naar Mechelen vertrok ken en heeft een betooging gehouden voor het paleis van Mgr. kardinaal Mer- cier, die op 't balcon verscheen en een deputatie heeft ontvangen. Het tekort van de Gentsche Tentoonstellingen. Het tekort van de Gentsche tentoon stellingen zal, zoo schrijft een Belgisch blad, niet drie millioen bedragen, maar, volgens de schattingen van vandaag^ meer dan vijf millioen. Oneerlijke concurentie Naar de R.-K. Middenstander verneemt, is in het begin dezer week een wetsonrwerp totj bestrijding' der oneerlijke concurentie door mr. Aalberse bij de Tweede Kamer ingediend. In ons vorig nummer hebben we een en ander medegedeeld betreffende het geschrijf der Duitsche en Russische bladen en den eenigszins gespannen toestand tusschen deze twee rijken. De Peterburgsche Beurscourant antwoord erop, dat het leger in aantal en uitrusting nooit zoo goed is geweest, dat Rusland voor alle gevallen is toegerust. Rusland wil den vrede, maar is ten oorlog bereid. Een proclamatie van koning Willem I van Albanië. Heden zal in Albanië de volgende proclamatie worden openbaar gemaakt „Albaneezen 1 Heden doet het vrije en onafhanke lijke Albanië zijn intrede in de nieuwe geschiedenis. Het lot van het vaderland isvoortaan toevertrouwd aan den koning, aan de wijsheid der regeering, aan de deugd der vaderlaudslievenden. De weg die is af te leggen is lang en vol hin derpalen, maar geen hinderpaal is on overkomelijk voor een volk, dat beroemde overleveringen heeft in de oude geschie denis, en dat, zooals gij, een vasten wil heeft te werken aan zijn vooruitgang. Onze plicht en die van onze opvolgers zal zijn, steeds met al onze krachten het welzijn van de natie te betrachten. Door dat gevoel bezield, hebben wij uit uwe handen de Albaneesche kroon aanvaard. „Albaneezen, op het oogenblik, dat wij den troon bestijgen, verwachten wij, dat gij u om uw koning zult scharen en met ons arbeiden om ons nationaal streven te verwezenlijken. Een verloving. De kroonprins en de kroonprinses van Roemenië gaan 6 April naar St. Peters burg, met het oog op de verloving van hun zoon Carol met een van 's tsaren dochters. Albanië. Uit Durazzo wordt ons geseind: Dadelijk nadat hij in het paleis was aangekomen, heeft koning Willem de Nederlandsche officieren van de gendar merie ontvangen. Hij hield, in voortreffe lijk Hollandsch, een zeer waardeerende toespraak tot generaal de Veer en betuigde vervolgens, eveneens in het Hollandsch, aan alle officieren afzonder lijk zijn dank voor hetgeen zij reeds verricht hebben. (N. R. Ct.) dat alle voorkomende ziekten kan genezen k&n nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmiddel gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zunr, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f 0.75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom, dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voort komende borstbenauwdheid en borstbeklem- miug, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0,65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTILLES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuw hoofdpijn. Prijs per flacon f 0.80. Proefflacon f 0.30. KINA KOORTS DROPPEN van Apotheker Boom zijn gQC"""»kt van de zuivere kinabast en zijn doorat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, binneDkoorts, malaria en ge ratte koude. Prijs per flacou f 0.60. LAXEERPILLEN van Apotheker Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPASTILLES ran Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkznnr ijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voort- komende ziekten en de pastilles wekken den eotlnst op. Prijs per flaconf 1,20 en f 2.- HOESTSIROOP van Apotheker Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, aeeschheid eu kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los eu doet de hoest spoedig be daren. Prijs per flacon f 0.70. AAMBEIENZALF van Apotheker Boom geneest spoedig in- en uitwendige aambeieD, blinde en bloedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels. Waar niet verkrijgbaar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 cent, voor portkosten, franco toe gezonden door Firma A. H. BOOM, te Arnhem. 1 5590 Waalwijk, 14 Maart 1914. Koopt Diet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Benoeming. Thans is benoemd tot onderwijzer aan de R. K Jongensschool te BesoijeD, de heer A. J. H. M. van Delft te Waalwijk, onderwijzer aan de Parochieschool Nieuw Heike te Tilburg. Met ingang van 23 Maart a.s. wordt B. D. Timmermans als jongeling in dienst genomen aan het post- en te legraafkantoor alhier. Ne er lands heil. Toen voor enkele jaren de zaal Musis Sacrum afbrandde, ging daarbij in de vlammen op een voorraad muziek, die eenig mocht heeten. Tal van groote wer ken, die thans niet meer verkrijgbaar zijn, benevens een schat van geschreven muziek, arbeid van een geheel men- schenleven werden in slechts weinige oogenblikken door het vernielende ele ment verteerd. Bovenal viel daarbij te betreuren het verlies van zooveel expres voor de Liedert^fel en haren toenmali- gen directeur, den heer Frans de Cortie, gecomponeerde en aan hen opgedragen werken als Avondlied van Hesselberth, Abschied vom Vaterland, van F. Steln, Verlaat mij niet, Hymne, de Cantate Kunst en Vriendschap, van H. J. J. v.Bree, In leed en Neerlands heil van Rich. Hol enz. enz. Van het laatste werk evenwel dat jarenlang een lievelingsnummer der Liedertafel was, werden gelukkig een paar partituren behouden. Dezer dagen nu werden een paar Bestuursleden door genoemden Eere-directeur, te zijnen huize ontboden en verrast met niet min der dan 24 geschreven partijen, die aan duidelijkheid, sierlijkheid en correctheid niets te wenschen overlaten. Onnoodig te zeggen, hoeveel arbeid dit den heer de Cortie gekost heeft, ook al vond hij op dit gebied nauwelijks zijns gelijke, en met welken dank dit bewijs van wa re hoogachting en genegenheid voor Oefening en Vermaak, aanvaard werd. 'De Liedertafel stelt zich voor het werk terstond in te studeeren en zoo moge lijk op het laatste wlnterconcert op 13 April a.s. uit te voeren en daardoor een eerbiedige hulde te brengen niet alleen aan de nagedachtenis van den grooten toonkunstenaar, R. Hol, maar ook aan den Zeer Eerw. heer Jud. Sprangers, emeritus pastoor te Grave, die den prachtlgen, met zooveel sympathie aan de Liedertafel geschonken tekst, dichtte, alsmede aan den heer F. de Cortie, wiens hart, ook in zijn levensavond nog even warm en krachtig voor de Ver- eenlging klopt als in de jaren, toen hij aan haar hoofd stond en ze van over winning tot overwinning voerde. N. O. G. De afdeeling Waalwijk van het N. O. G. heeft de volgende voorstellen bij het Hoofdbestuur ingediend voor de Alge meene Vergadering te Zwolle. Voorstel 1 luid De algemeene vergadering van het Nederl. Onderwijzers Genootschap, draagt het H. B. op zoo spoedig mo gelijk een commissie te benoemen, wel ke heeft te onderzoeken, de Invloed die de voorstellen der Staatscommissie kunnen uitoefenen. Op de positie der Openbare School, dan \an 't lager onderwijs in zijn ge heel, en van de lagere onderwijzers op dat tijdig kunne worden geageerd door de algm. vakvereeniging zoo die voor stellen kunnen leiden tot verslechtering van 't openbaar onderwijs of tot ver zwakking der positie van de openbare onderwijzers. Voorstel 2 luid Het H. B. benoeme eene commissie die zich op de hoogte stelt van 't vak verenigingsleven der onderwijzers in het buitenland. De uitkomsten van dat onderzoek moeten als basis dienen ter voorbereiding eener actie om te komen tot een groote vakvereeniging. Gevonden voorwerpen. Gevonden een rijwielmantel. Inlich tingen b.ureau van Politie. Alg. Groene Kruis. Morgen zal zich in onze gemeente vestigen, de verpleegster van het Alg. Groene Kruis voor Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, zuster Quirijns. Zij neemt, haar intrek bij den heer Barel landbouwer, wonende nabij Mr. van Coothstraat alhier. Baldadigheid. In de kweekerij van den heer L. van Bladel en Zn., zijn in een der vorige nachten een 20-tal tuiten van broeibak ken Ingegooid. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Bij de winkelierster Schoofs In de Stationsstraat, wier man is gaan werken bij de firma Blankers te Tilburg zijn Zondagavond eenlge ruiten stuk gedrukt. Van de helden geen spoor. Flora Bioscope. Blijkens achterstaande annonce geeft de Flora Bioscope ons morgen weder om ruimschoots te genieten van een prachtvol samengesteld program, waarin vooral het HoofdnummerEene levens les een boeiend drama naar het heden- daagsche leven in 4 bedrijven, mag ge noemd worden. Verder Is voor de komi sche afdeeling eveneens gezorgd, wan neer wij slechts weten, dat wij de ons nooit vervelende Max Linder-füms te aanschouwen krijgen. Nog deelde de Directie ons mede, dat zij pogingen in het werk gesteld heeft om voor de a. s. Paaschdagen het wereldberoemde werk Alleen op de Wereld!' te vertoonen naar het beroemde meesterwerk van Hector Maloteen prachtvol werk in 5 deelen en één voorspel. Was tijdens de laatste voorstelling in de Bioscope de explicateur verhinderd te komen wegens ongesteldheid, ditmaal zijn wij verzekerd, dat de vertooDingen door boeiende explicatie zullen worden vertolkd. Mobilisatie-proef. In ons vorig nummer hebben we reeds een en ander medegedeeld betreffende de mobillsatle-proef van eene dubbel- jatterij veld-artillerie te Breda, waarvoor o. m. in deze streek paarden zijn ge huurd. De proeven, die onder zeer slecht weer werden gehouden, waardoor natuur lijk op de onbegaanbare wegen hooge eischen aan de bespanningen werden gesteld, zijn zeer goed geslaagd. Ook bij het snelvuur der batterijen hebben de huurpaarden zich zeer rustig gehou den. De oefeningen werden bijgewoond, door den inspecteur der artillerie, ge- neraal majoor Oolegaart, den minister van oorlog met zijn adjudant, cadetten K. M. A. Hedenmorgen werden de paarden, die er goed uitzagen, maar die men toch kon aanzien, dat ze enkele dagen flink werk gehad hadden, weer aan de eige naars teruggegeven, die er een aar dig duitje mee verdiend hebben. Onderwijzers-examen. Voor het examen ter verkrijging eener acte als onderwijzer(es), waarvan het schriftelijk gedeelte 1 April a.s. wordt afgenomen, terwijl het mondeling ge deelte 14 d. a. v. zal beginnen, hebben zich te Breda 167 vrouwelijke en 119 mannelijke candidaten aangemeld. Examen-candidaat gemeentesecretaris. Het schriftelijk examen voor candi daat gemeente-secretaris zal gehouden worden op 25 en 26 Mei a.s. en wel te Groningen, Heerenveen, Deventer, Venlo, Tilburg, Dordrecht, Zeist en Zaandaam. Het mondeling examen zal te Zeist (vermoedelijk) worden afgenomen op 15 Juni en de volgende Magen. Premiekeuring voor stieren. De premiekeuring van één jarige stie ren, zullen o.m. plaats hebben te Waal wijk 20 April, 21 te Oosterhout, 23 te Zevenbergen en 17 te Tilburg. De keuringen vangen aan telkens voormiddags om 11 uur. Uitgeloofd zijn o.m. voor een-jarige stieren Waalwijk en Tilburg, 1 premie van f 100 en 2 premies van f 90, Oosterhout en Zevenbergen, 1 van f 100 en 1 van f 90. Voor twee-jarige stieren Waalwijk en Tilburg, eene premie van f 100 eene van f90 en twee van f 80. Oosterhout, een van f100, een van f 90 en een van f 80. Zevenbergen een van f 100 en een f90. Verhoogd recht op schoenen. Reeds meermalen gaven wij eenlge bijzonderheden over den toestand van den schoenhandel en de schoenfabrikatie in Oostenrijk-Hongarije, die vooral van den kant van Duitschland eene gewel dige concurrentie te verduren hebben. Wij merkten op, hoe niet alleen de bladen en tijdschiiften, maar ook de Re- geeringsoersonen te hulp geroepen wer den om te verkrijgen, dat de invoerrech ten dermate werden verhoogd, dat bul- ten- landsche concurrentie op de Oosten- rijksche markt voortaan zoo goed als onmogelijk zou zijn. Wat de belang hebbenden in den Donaustaat met be trekking tot die invoerrechten verlangen, blijke uit het volgende Weid tot dusverre het invoerrecht berekend naar het gezamenlijk gewicht, dan behoort dit nu voortaan te geschie den naar het gewicht per paar. Voor luxe schoeisel,wordt voorgesteld 3 tot 4 kronen per paar. voor middelkwaliteiten 2 tot 3 kronen per paar. voor gewone schoenen 1 tot 2 kronen per paar. Deze voorgestelde wijziging beteekent voor het fijne schoeisel eene verhooging van 500 tot 800 procent, voor schoeisel van middelmatige kwaliteitelt eene ver hooging van 200 tot 500 procent, voor ordinair schoeisel 20 tot 240 pro cent, eén en ander berekend naar het gewicht per paar. Zal deze enorme verhooging, gesteld dat zij kracht van wet erlaoge, een duurzame verbetering in de schoenen branche in Oostenrijk-Hongarije brengen Wij voor ons betwijfelen het ten zeerste, al mag niet ontkent worden, dat, althans in den eersten tijd, de bultenlandsche concurrentie er een geweldigen knak door krijgen zal. S. van Zuiden GEWAARBORGD V'RVALSC ZONDER PONtERD atMAf UUf.c 12S1

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5