hiiuws ïïit ïïiumn. zichtig in haar rok gewikkeld bracht zij Abboneert U op dit Blad. Kerknieuws Gemengd Nieuws, Bi Sport. Rechtzaken. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Kan Kan Hoogere prijzen voor viltschoenen Doordat ia den laatsten tijd de grond stoffen, benoodigd voor de fabrikatie van pantoffels en schoenen uit vilt en leder zoo ontzettend gestegen zijn, n.l. 40 pro cent en nog meer, eene aanzienlijke prijsverhooging van genoemde artikelen een gebiedende eisch geworden. Diens volgens werd er den 8 Februari j.l. te Stargart eene bijeenkomst gehouden van fabrikanten van deze artikelen en eenparig besloten al die maatregelen te nemen welke ter bewerking van bewust doel noodig of wenschelijk blijken. (De Schoenindustrie.) Hengstenkeuring. 4 Maart werd te Breda de Centrale hengstenkeuringen voor Noord-Brabant gehouden. Bij onderhoudsbijdragen aan hengsten van 3 jaar en ouder werden o. a. toegekend „Rinaldo" van A Verschoor te Alm- kerk f 100.- „Zwingli" van E Bens te Escharen f200. ..Ebrenknabe" van Associatie Bies- bosch f 200. „Gerhart" van Associatie „Niervaart" te Klundert f 300, en „Cicero" van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen f250. Op de centrale keuring voor tweejarige hengsten werden van de 10 aangegeven hengsten 8 vertoond. Eene onderhouds bijdrage van f 100 werd toegewezen aan een hengst van Belgisch ras, n.l. „Jupttet" (vader „Jupiter du Fosteau") van G. O. Sneep te Ossendrecht en aan twee van tuigpaarde type n.l. Adriaan" (vader „Cicero") een zwarte van G. J W. Bran derhorst te Eethen en aan Plato" (vader Cicero") zwart, kol, sneb en 3 witte voeten van Gebrs. Oerlemans van der Schans te Drongelen. BAARDWIJK. Naar wij vernemen zal onze voetbalclub »Nooit Gedacht* op Zondag 15 Maart a-s. een vriendschap pelijke match spelen, tegen «Olympia* van Vlijmen, op 't terrein aldaar Ook zullen ze voor de eerstemaal deelnemen aan de serie wedstrijderuit geschreven door Olympia van Vlijmen, welke vermoedelijk zullen plaats hebben op Zondag 29 Maart s k. Wij wenschen onze jeugdige club bij deze gelegenheid veel succes. Op de aanwijzing van verleden Maandag voor de bevloeiingswerken alh. waren 23 firma's vertegenwoordigd, zoo dat e<- veel animo is voor het werk waarvan de besteding a.s. Maandag ten 2 uur op het gemeentehuis alhier zal plaats hebben. DRUNEN. Uit het deze week door den WelEerw. Heer Kapelaan Gerold uitgebracht verslag over de Spaarbank der Jongenscongregatie dienstjaar 1913 ontleenen wij het volgende. Het totaal van 233 inleggers bedraagt f 14768,72. Het reservefonds bedraagt f 388,395. Voorzeker een bewijs te meer dat be halve de geestelijke belangen ook het tijdelijke welzijn der leden aldaar ten zeerste bevorderd wordt. Deze week had ten raadhulze de aanbesteding plaats voor het aanrijden van ongeveer 120,000 straatklinkers voor de nieuw te leggen wegen. Hiervoor werd ingeschreven door Willem Knippels voor f 5,60 per wagon C. Broermijn voor f 4,50 per wagon. De laagsten inschrijver is het werk gegund. Van geachte zijde wordt in deze gemeente getracht te komen tot óp- richting van een cursus waarvan de strekking is «verbetering van lichamelijke ontwikkeling*. Behalve dat deze oefenin gen door deskundigen zeer worden aan bevolen is er voor toekomstige miliciens nog het voordeel aan verbonden, dat hun diensttijd vin 8'/2 tot 6'/2 maand wordt ingekort. Dat vele jongelingen (tusschen 15-19 jaren) zich zullen aanmelden is vrij zeker wijl de cursus kosteloos kan worden gevolgd en de lessen op Zondag ge geven worden. De gymnastiekvereeniging St. Herman Joseph alhier geeft hierover gaarne na dere inlichtingen. Een goed resultaat kan niet uitblijven. HAARSTEEG. Naar wij vernemen is de heer H. Prinsen alhier aangewezen als deskundige bij de a.s. onderwijzers examens welke te Venlo gehouden worden. Vorigen Zondag werd alhier een onderafdeeling van den drankbestrijders- bond opgericht. Ruim een 40-tal jongens van 11 tot 14 jaar traden als lid toe. HERPT. Vanwege den hoogen wa terstand op de Bergsche Maas en den overvloedigen regen der laatste dagen, komt er veel binnenwater, dat om dezen tijd een nadeeligen invloed op de lan derijen uitoefent. Alle veldwerkzaamhe- den liggen thaDS stil. BERN. Het rijksstoomgemaal is weder in werking gesteld om het water in den polder op peil te houden. VLIJMEN. Verplaatst. Met leedwe zen is alhier volgens de 's Hert. Crt. vernomen de beschikking van den Hoog- waardigen Prelaat van Heeswijk, bekrach tigd door Mgr. van de Ven, waarbij onze hooggeachte oudste kapelaan de weleerw, heer G. C. Scheepers verplaatst is naar parochie Heeswijk. In den korten tijd dat Z.Eerw. onder ons werkzaam was, blonk hij uit in arbeidslust, niets was hem te veel als het gold 't zielenhei). Waarli.kde parochie Heeswijk mag met dergelijken priester geluk worden gewen^cht, den in zijn gezondheid geschokten herder zal hij een steun zijn gelijk hij jaren lang een steun was van Bokhoven's verscheiden Herder. CAPELLE. De volgende week zullen eenige dames de huizen in onze ge meente langs gaan om toegangskaarten te verkoopen voor de binnenkort te geven uitvoering door onze rederijkers kamer Vriendentrouw*. Het geld, dat daarvan terecht komt is ten bate van het Hoefijzerverbond. De kaarten kosten f 1.— Opgevoerd zal worden: «Mijn heer de Senator* blijspel in 3 bedrijven. Bij de gehouden verpachting van landerijen der Ned. Herv. kerk alhier, hebben deze f 250 minder opgebracht dan vorig jaar, Tevens werden ook nog 2 perceelen voor de Herv. Kerk aan de Loonschendijk verpacht voor f 101 Met het oog op de afschaffing van haar auto-vrachtwagen zijn door de firma SneepCo. reeds verscheidene prachtige paarden gekocht, o.a, twee prachtige te 's Hage voor f 1200. Toen dezer dagen de heer E. de K. onderwijzer aan de Chr. school aau den Loonschendijk, aan 't fietsen leeren was, geraakte hij in den sloot. Zijn be geleider slaagde er na veel moeite in hem weer op het droge te brengeo. Met eenige materieële schade, den schrik en een nat pak kwam hij vrij. WASPIK. Tot koster der R. K. Kerk alhier is benoemd de heer P. v. Kuijten, organist alhier. Den benoemde onze felicitatie. Bij J. D te Waspik-Boven ontstond een begin van brand door het vuurvatten van het schoorsteenroet. Gelukkig werd het gevaar tijdig bemerkt en met be hulp der buren de brand gebluscht. De heer B. uit Boven viel in de Diepstraat door het frame van zijn fiets. Hij bezeerde zich vrij ernstig en kon eerst na eenlgen tijd te voet huiswaarts keeren. Op de Donderdag alhier gehouden voorjaarsmarkt werden aangevoerd 107 s:uks rundvee, benevens 8 manden varkens. Niettegenstaande het zeer ongunstige weer en in verband daarmee de mindere aanvoer, was de handel levendig en werden goede prijzen besteed. De kramers waren in grooten getale opgekomen en maakten goede zaken. De uitgeloofde premies vielen ten deel aan. No.. 15 M. Ophorst, Sprang. 16 A. Pruijssers, 'Waspik. 32 J. Werther, Sprang. 40 Bogers, Besoijen. 38 W. van Kuijk, Kaatsheuvel*. 66 W. Pruijssers, Waspik. 86 P. Kamp, 97 J. v. d. Hout, Oosterhout. RAAMSDONK(DORP-) De 7 jarige C. Langerwerf viel in de schuur der Wed. H. de Bont van een strootas met het hoofd tegen den muur. De kleine bekwam een gapende wonde aan 't oog waarvoor medische hulp noodig was. Hedenmorgen om 11.15 uur pas seerde alhier op aanzienlijke hoogte een vliegmachine in de richting van Breda. De botermaker P. Verschuren is benoemd tot controleur der tok- en controlevereeniging alhier. Het aanbrengen van nieuwe ramen in de O. L. School met bijkomende werken is hedenmiddag aangenomen door M. v. d. Eeden alhier voor f 380. RAAMDONKSVEER, 13 Maart. Woensdag geraakte de 18-jarige v. d. S. op de scheepswerf der firma P. E. N, Ruitenberg, zoodanig met zijn hnad bekneld tusschen twee platen, dat onverwijld geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke verleend werd door Dr. Quirijns. Door het bestuur der harmonie >De Eendracht* is besloten deel te nemen aan het Internationaal Muziek concours te Tilburg. De harmonie, die door de oprichting eener muziekschool wederom versterkt is, telt heden 30 leden. Daar de heer C. F. Kommers zijn café gesloten heeft, is de Onderlinge Vereeniging tot Verzekering van Vee in 't vervolg gevestigd in >De Witte Leeuw.* DUSSEN. De heer A. van Gennip Klompenmaker alhier welke tot nog toe steeds met handkrachten heeft gewerkt, is thans machinaal begonnen. Alles wordt nu machinaal gedaan, als zagen, hakken, boren, snijden en schaven. Wel een bewijs dat hier ook personen met ondernemingsgeest worden gevon den. Wij wenschen den heer Van Gen- nip het beste succes. Gisteren had reeds het eerste on geluk plaats op de machinale Klompen makerij van den heer A. van Gennip. Een der drijfriemen knapte af en kreeg zekeren C. v. d. S. deze tegen het hoofd hetwelk, dadelijk hevig opzwol. Het iocident liep gelukkig zonder verdere ongelukken af. GEERTRUIDENBERG, 13 Maart. De stakende wallenslechters hebben, uitge zonderd de aanvoerders, allen het werk wederom op de oude voorwaarde her vat. Maandag zal alhier worden aan besteed het plaatsen eener uienfabriek voor een Amsterdamsche firma. Het terrein is gelegen nabij de machine fabriek der firma Schipper en Van Dongtn aan de Donge. De toestand van het 10-jarig knaapje van H. is op het oogenblik bevredigend. Zijn beentje is Woensdag afgezet kunnen worden. DRONGELEN Maandagavond bereikte ons de verblijdende tijding, dat onze geachte secretaris, de heer A.D. van d.-r Schans, benoemd was tot Burgemeester van de gemeenten Andel, Giessen en Rijswijk. Hoewel aan de eene zijde deze tijding tot vreugde stemde, aan de andere zijde doet het pijnlijk aan hem te zien vertrekken, als zijnde de vraagbaak en de hulp voor vele ingezetenen. Bij een grondige kennis van zaken, ziet men in hem een man van groote hulpvaardigheid en vriendschap jegens anderen. Niets is hem te veel zoo het tot welzijn van het algemeen belang is. Zijne nieuwe gemeenten wenschen wij geluk met zulk een Burgemeester, die ook in dit ambt niet zal nalaten te doen, wat tot heil der inwoners zal strekken. Bij de j.l. Woensdag gehouden stemming voor een lid van den Raad der Gemeente werden uitgebracht 40 geldige stemmen waarvan 14 op den heer C. G. Nieuwkoop en 26 op den heer G. Vos zoodat laatstgenoemde is gekozen. P.N. GENDEREN. Donderdag 12 Maart werd in het voormalige Rechthuis bij den heer Van der Beek de aangekon digde vergadering gehouden ter bespre- van het tot stand komen eener Antir. Kiesvereeniging voor Genderen en omstreken. Na een inleidend woord van den heer C. J Branderhorst ging Ds. Klomp van Meeuwen voor in gebed, waarna Z.Eerw de antir. beginselen uit een zette en gelegenheid bood tot vragen desbe treffende. Er werd een voorloopig bestuur ge kozen, bestaande uit de heeren Ds. J. fc. Klomp te Meeuwen, voorzitter, C. J. Branderhorst te Genderen, vicevoorzitter. G. v. d. Beek L.Gz te Genderen, secre taris, E. Sluijmers te Wijk, penning meester en A. H. Hansen te Heusden, plv secr.-penningmeester. De vergadering werd door den heer A den Broeder met dankgebed gesloten. P.N. den kleine naar den politiepost, waar 't Heusden, 14 Maart 1914. Uitslag toelatings-examen. Van de candidaten, die zich aan het examen onderwierpen voor de Rijks normaallessen zijn voor de voorberei dende klasse geslaagd D. de Bruijn en R Zonneveld (Heusden); H. Kleinloog (Genderen); J. Rooseboom (Hemert); en A. Sartorius (Drunen), terwijl voor de le klasse slaagden: N. de Bruijn, Pa. Hoekstra en Pa. Reas (allen uit Heusden) J. Meiresonne en H. van Wijlen (Gen deren); B. van Alphen (Wijk); Ai More- lisse (Grèvecoeur) en J. Gouda (Meeu wen). 9 bi Memoriam. Betrekkelijk onverwacht overleed Woensdag de Weled. Gestr. Heer A. Blok, schoolopziener in het arrond Heusden. Zooals reeds vermeld is, had hij wegens vergevorderden leeftijd tegen 1 April eervol ontslag genomen. Gecon stateerd kan worden, dat de deelneming onder de onderwijzers, die hem om strijd hoogachtten, algemeen is en dat zij hem nog gedurende vele jaren een welver diende rust hadden toegewenscht. •e Wedstrijd BelgieNederland. De groote gebeurtenis op voetbalge- bied svordt afgespeeld te Antwerpen, waar de Belgen het Nederlandsche elftal zullen slag leveren. Komen in de opstel ling der belde elftallen geen veranderin gen meer, dan is deze als volgt NEDERLAND Göbel (doel)Wijn- veldt en Bouman (achter)Boutmy, Bosschart en Vos (midden)Noorduijn, VVestra van Holte, D. Kessler, M. Fran cken en J. Francken (voor). BELGIËLeroy (doel)Swarten- broeckx en Hubin (achter); Thiis, Suetens en Decoster (midden); Van Cant, Says, Brébart Nicot en Musch (voor). De zwakste linie van onze ploeg is zonder twijfel de aanval. Nog worden morgen belangrijke wed strijden gespeeld o.a, 's-Gravenhage (H.V.V. terrein) Neder landEngeland (Militair.) Tilburg Willem II - Wilhelmina. Breda: 't Zesde - V.V.V. kind voorloopig werd verbonden. De vrouw deed een uitvoerig verhaal van hetgeen zij in het huishouden van v. W. gezien had, waarop door de poli tie een onderzoek werd ingesteld. Een diep-treurige ellende moest zij constateeren. De vader van het huisge zin lag zwaar ziek te bed, terwijl de moeder, die uit wanhoop een dosis mui- zentarwe had ingenomen, in het zieken huis werd verpleegd. Een negental kinderen, die geen kleer tjes meer aan 't lichaam hadden, zaten brak d rniel uisgci lüienk iil, die en dn nr tijc ten ee cenviei e P" :en V! om 1 pit Am edden vos nu ten st zi In he evenee een ai sterker moei lij ieide i ebrac Op voordracht van den hoogwaardi- gen heer prelaat der Abdij van Berne heeft Z. D. H. Mgr W. van de Ven Bisschop van den Bosch, benoemd tot kapelaan te Vlijmen den WelEerw. heer L. van Heivoort, en tot kapelaan te Heeswijk den weleerw. heer C. C. J. Scheepers. Kaatsheuvel, 13 Maart 1914. Bijenteelt. Dat er hier ook nog liefhebberij voor de bijenteelt inzit, blijkt wel in het wer ken der vereeniging tot bevordering der bijenteelt, die den heer L. v. Giersber- gen, leeraar in bijenteelt aan de rijks landbouwschool te Wageningen, uitge- noodigd heeft Maandag 23 Maart a.s. een lezing over dat bedrijf te komen houden De lezing zal gehouden worden bij den heer f. v. Berkel, Tramstation, de secretaris der vereeniging. Wachtkamer station Kaats heuvel-Cape lie. Aan de ijverige bemoeiingen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, die reeds vele locale toestanden vooral in betrekking tot de industrie verbeterd heeft gekregen, hebben we thans weer een gerieflijker inrichting van de wachtkamer van het station Kaats heuvelCapelle te danken. De voor zitter der Kamer, de heer M. v. Beur den, mocht dezer dagen het volgend schrijven van den Directeur Generaal der Maatschappij tot exploitatie der S.S. ontvangen als antwoord op het schrijven der Kamer vaD 11 Febr.' 1914. No. 66. Utrecht, 10 Mrt. '14. Aan de Kamer van Kooph. en Fabr. te Kaatsheuvel. In antwoord op uw nevengeooemd schrijven hebben we de eer mede te deelen, dat de wachtkamer van het sta tion KaatsheuvelCapelle van een tafel en de noodige stoelen zal worden voor zien. De Directeur-Generaal. Zeker zal het de vele reizigers, vooral hen, oie dikwijls ruim een half uur op 't vertrek der omnibus moeten wachten een welkome tijding zijn, voortaan niet meer den ganschen tijd staande of wan delende te behoeven doorbrengen. Klavervi ouwke voor de Rechtbank. Voor de rechtbank te Breda heeft gisteren terecht gestaan de 35-jarige G. S., bijgenaamd «Klavervrouwke*, be klaagd, dat hij in den nacht van 15 op 16 April 1908 onder Gastel in vereeni ging met andere personen heeftgetrachtin te klimmen in de woning van C. Aarts. Deze werd wakker en schreeuwde om hulp, waarop beklaagde op hemeen revol- schot loste en hem zwaar verwondde aan het rechterbeen. De zaak werd uitgebracht door zekeren R., thans hoofdgetuige, toen deze enkele maanden geleden twist kreeg met S. De eisch was 9 jaren I De verdediger, Mr. J. W. G. Reigers man, pleitte vrijspraak en vroeg onmid dellijk in vrijheidstelling van beklaagde. Dit laatste werd volgens de N. R. C. door de rechtbank geweigerd. Na afloop van de terechtzitting moest getuige R. door de politie beschermd worden, daar een aantal bewoners van Rucphen hem bedreigden. blaason liging). Te 1 Dumou De moord op het knaapje de Klerk. In een advertent e in een Amsterdamsch blad loven particulieren f 50.000 beloo ning uit aan degene, die directe aanwij zing kan geven van den dader van den afgrijselijken moord, bedreven op den 6-jarigen Hendrik De Klerk. Voor een waarde van f 300.000 werd vervaardigd in de nieuwe vierkante stuivers. In den loop van dit jaar zal een tweede partij, ter waarde van f 300.000 worden aangemaakt. Droevig. Eergisteren in den loop van den dag, hoorde een buurvrouw een der kinderen van haar buurman v. W., wo nende in de Zandstraat 55b, te Rotter dam volgens de Msb. op hartverscheu rende wijze schreien. Door medelijden )ewogen ging de vrouw naar de tweede verdieping om te zien wat daar aan de hand was, en zag daar op den grond een dreumes loopen van twee jaar, wiens eenige kleeding uit een gescheurd schor- je bestond. Toen zij het ventje opnam, kreunde het van pijn, daar het op verschillende plaat sen brandwonden bekomen had. Voor op den vloer bijeengehurkt. De oudste van hen is 12 jaar. Medelijdende buren hebben nu eenige $;hade kleeren bijeengebracht, om de arme 'pillioe stumperds van het allernoodigste te voor zien. Door de politie is het Armbestuur gewaarschuwd. Het is dan ook hoog-noodig tijd, dat er eenige leniging wordt verschaft in deze bittere armoede. D oo de lijk ongeluk. De werkman G. Kremers te Uden, die tijdelijk als wachter dienst deed, kwam Woensdag vreeselijk om het leven. Toen hij zich tusschen de wagens van den goederentrein wilde begeven, bukte hij, volgens de 's-H. Crt, niet diep genoeg, zoodat zijn hoofd tusschen de buffers werd platgedrukt en de dood onmiddellijk intrad. De verongelukte was een zeer oppassend werkman, hij laat een vrouw met zes kinderen achter. Men seint uit Lobith, d.d. gisteren: De dijk, welke het dorp Spijk bij Lobith afsluit tegen het water van den overlaat, is heden namiddag om vier uur doorgebroken. Het water stroomt met geweld door de gemaakte opening. Een groot aantal huizen en eenige steenfabrieken staan onder water. De bewoners der ondergeloopen huizen zijn met hun vee en huisraad, voor zoover dit nog te redden was, naar de zolders hunner woningen gevlucht. Veien hebben zelfs hun toevlucht op het dak moeten zoeken. Nader seinde men uit Lobith, giste renavond om 7 uur: Het water blijft met kracht door den dijk stroomen. Het geheele dorp is één watervloed. Ook de Katholieke kerk is ondergeloo pen, Bij de thans heerschende duisternis is het onmogelijk den omvang van den ramp te overzien; wel kan echter reeds worden vastgesteld, dat zeer vele huis gezinnen al hun have en goed verloren «rijnet hebben. "deleten Maasbode. Woensdag heeft zich in het Zwabi- sche stadje Biberach een geheimzinnig drama afgespeeld, De antiquiteiten handelaar Bauer werd daar zwaar ge wond voor zijn woning gevonden. Hij beweerde door een schuldeischer, Ru- dolf genaamd, uit Gebrazhofen, wien hij 300 mark schuldig was, en een on bekende vrouw aangevallen te zijn De man, die een ernstige schotwonde had, stierf onmiddellijk na zijn verklaring Toen men zijn woning binnen ging vond men daar Rudolf dood in een stoel zitten. Men veronderstelt, dat hij zelfmoord gepleegd heeft. Geld werd niet bij hem gevonden, daarentegen was de kas van Bauer, waarin de 300 mark voor Rudolf klaar hadden gelegen, ledig. Van de vrouw, over wie Bauer vóór zijn dood sprak, ontbreekt elk spoor. Men staat voor een ondoorgron delijk raadsel. De sigarenmakersstaking te s-Hertogen bosch. Naar het Hulsgezin» verneemt* begint reeds deze maand de firma Eugéne Goulmy en Baar te Eindhoven een sigarenfabriek. Met andere plaatsen in die omgeving zijn onderhandelingen loo- pende voor het oprichten van meerdere filialen. Het productievermogen zal over vier fabrieken verdeeld worden, zoodat het grootste gedeelte der loonen elders zal betaald worden. Van de 850 mille sigaren, welke de firma den laatsten tijd alleen in 's-Her- togenbosch per week fabriceerde, zullen 550 mille niet meer aldaar gemaakt worden. De politie heeft Donderdagavond flinke klappen moeten uitdeelen, wijl zij werd uitgejouwd toen zij een werkwillige beschermde. De politie ondervindt veel ast van het nieuwsgierige publiek. 1 Een 2-jarig meisje te Haarlem viel van een stoel en trok in haar val een pan kokend water omver.. Zij be kwam daardoor zulke hevige brand wonden, dat zij aan de gevolgen is overleden. Onder Erp, Noord Brabant, had een ontsporing plaats van een tram der Maatschappij 's Bosch—Helmond.j Hij reed bij een landbouwer h-.et huis binnen en bleef juist staan voor een wieg, waarfn een kindje rustig ;lag te slapen! Twee Hongaatsche dorpen afg.ebrand. Woensdag zijn twee Hongaarsclfie dor pen zoo goed als geheel doo.r brand gebor: L A - 13 of opzand L M te wijk o' Capelle, motor» en G J 1 of 2 of orertr i H N. J te Kaats ld 1 d 2d heuvel te Baan L v D 3 d 3 d en I 1 K te Straat of 3 da Alnikar tnders A v 8, W S. 3 dagen S Almk H C V h Prov 2 of 1 Trekdiei dagen - tel—Her licht V Aalei dagen u QEBOR1 Oi Si T£ E ec

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6