klimmer 23 Donderdag 19 M^art 1914 37e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche SloomMen] Antoon Tielen, 3! Eerste Blad. DE RECHTMATIGE ERFGENAAM ag Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Bekendmaking. FEUILLETON. BUITENLAND. INDUSTRIEELEN. Zij die zich thans tegen [het volgend kwartaal op [it blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum [verschijnende nummers (GRATIS, isc tee ka wij België. Frankrijk. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. >jn f2) 'V^'gL--.,«BJLWH»<4 -«y-pv ---«g-BMmIL_L. De Echo van het Zuiden, IVaalwjjksclie ui Langstiaalsclic Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eca., franco te xenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advextbntikn 1—7 regels f0.60; daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement woiden tpecisJt zeer ontrac gesloten. Reclames 15 cent per regel. De Kamer van Koophandel en ta- lieken te Waalwijk houdt zich onledig et 't opmaken van het i orslag over 1913. Heeren Industrieëlen worden verzocht unne opgaven voor het verslag, zoo ipoedig mogelijk in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. ■gg—-I ■LgLL'Jig^ Militie. Vrijstelling van den dienst wegens eigen vrijwilligen dienst, broederdienst [of aanwezigheid van in hetzelfde jaar reboren broeders of halfbroeders. De Burgemeester der Gemeente Waal dijk brengt ter kennis van belangheb- jenden, dat ten aanzien van vrijstelling /an den dienst bij de militie om een [der hierboven vermelde redenen het vol- jende geldtBroederdienst, aanwezig heid van in hetzelfde jaar geboren broe- Iders of halfbroeders. Otn vrijgesteld te worden wegens ei- jen vrijwilligen dienst of wegens broe- ierdlenst, moet de reden van vrijstel- ig bestaan op 21 Maart van het jaar, daarin omtrent hein, voor wien vrijstel ling wordt gevraagd, door den militie- tad uitspraak moet worden gedaan. Om vrijgesteld te worden wegens aan- Van nDE ECHO VAN HET ZUIDEN." Hij zag er gisteren, toen ik bem sprak zoo echt en vermoeid uit, dat ik htm vroeg of hij ziek was, waarop bij neen antwoordde. Wij hebbbn gernimen tijd mot elkaar rroken, terwijl ik op den trein wachtte, my hierheen zon brengeD. Hy vertelde mij dat hij dezen omtrok zeer good kende, daar hij, voor zyu vertrek naar Indië, elk jaar zijn verloftijd hier doorbracht bij een vriend, die bier een landgoed beeft en in wiens bosBchen hy dan jaagde. Hij konde zelfs dit huis en beschreef het mij zeer nanwkenrig. Wy spraken ook ov.r n, miss Laster en hij vertelde mij dat gij een schoolvriendin van lady Carlyon zyt, hetgeen wel de oorzaak is dat hij belang in n stelt. Terwyl dokter Fletcher sprak, bad mrs. Carroll da kamer verlaten om eonige orders aan de dienstbode te geven. Arline zeide, onwillekeurig met een zucht Het is mij alsof alles verkeerd loopt in de wereld. Alles is misschien wat sterk uitgedrukt maar er is zeker veel, dat heel anders zou moeten wezen, stemde de dokter toe. Ge moet echter maar godald hebben, kindlief, misschien komt olies nog op zijn pooten te recht. Ik beo een oud man en spreek uit ondervinding. Geloof my, het wordt meestal niet licht, voordat bet pikdonker is geweest. By deze woorden klopte bij haar bemoe digend op deu schouder en op hot zelfde oogenblik trad mrp. Carroll weer binneD. Ik beb een kamer voor u in gereodheid laten brengen, want gy blijft natnarlijk van nacht hier logeereo, beste dokter, zeide zij' Nu, mijn plan was het eigenlijk niet, ik wezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, moet de reden vaa vrijstelling bestaan op het oogen blik waarop de militieraad uitspraak doet. Waalwijk, den 11 Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. Militie. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester der Gemeente Waal wijk brengt ter kennis van belangheb benden, dat bij voorkeur zal voor het opmaken van staten van inlichtingen ten behoeve van het aanvragen van vrijstel ling wegens kostwinnerschap, voor zoo ver dit tusschen 21 en 31 Maait moet geschieden, zitting worden gehouden op elkeu werkdag, voormiddags tusschen 9 en 12V2 uur. Omtrent de vrijstelling wegens kost winnerschap wordt beslist door'Ged. Staten, zoo de reden van vrijstelling aan wezig is op 21 Maart van het jaar waar in het inschrijvingsregister gesloten is anders door de Koningin. Deze vrijstelling wordt aanvankelijk slechts tijdelijk en wel ten hoogste vier maal voor een jaar en daarna, zoo de grond voor de vrijstelling ook bij de ten vijfde male te nemen beslissing nog aanwezig blijkt, voorgoed verleend. Voorts wordt ook vrijstelling verleend in het geval, dat een dienstplichtige, aan wien geen vrijstelling is verleend wegens kostwinnerschap, zoodanig persoonlijk onmisbaar is voor de instandhouding der middelen van bestaan van zijn gezin of van dat waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel van personen, die hem in den eersten of tweeden graad van bloed- of aanver wantschap bestaan, dat zijn aanwezig heid daarvoor dringend noodzakelijk is. Tot het verkrijgen van vrijstelling op dezen grond moet worden gehandeld in overeenkomstigen zin als tot het ver krijgen van vrijstelling wegens kostwin nerschap. Omtrent het verleenen van vrijstelling wegens aanwezigheid van bedoeld geval wordt echter uitsluitend beslist door de Koningin. Waalwijk, den 11 Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. wilda vanavond nog naar Leamington terug— keeren, zeide hy, maar miju patient beeft mij niet voor morgen noodig, duarom zal ik dau maar dankbaar gebruik maken van het nachtkwartier, dat gij mij biedt. Waarschijn lijk keer ik morgenavond naar Clifïe terug. Ik hoor dat mijn plaatsvervanger daar niet best met de menschan overweg kan, maar hij is toch een bekwaam geneesheer on vooral bedreven in de behandeling van verstoorde geestvermogens. Daarom heb ik, bij mijn vertrek, hem Esther Grand bijzonder aan bevelen en ik hoop dat bij vorderingen met haar heeft gemaakt. Ia elk geval zal ik baar hierheen zenden, opdat gij en mies Lester de genezing zoudt kunnen voltooien. Ik hoop dat zij ons, tot loon voor de moeite, die wy aan baar besteder, gewichtige inlichtingen zal kunnen geven. Nog tot laat in den avond bleef dokter Fletcher met de beide dames zitten praten en de pendule sloeg reeds twaalf uur, toen hij opstond om zijn logeerkamer op te zoeken. NEGEN EN-TVvlNTIGSTE HOOFDSTUK De gewoonten van sir Ascot Carlyon waren eenigszins onregelmatig, zoodat zijn kamer dienaar zich br aan gewend had, niet meer verwonderd te zyo wanneer zijn meester iets deed, dat niemand kon verwachten. Evenwel kon hij een uitroep van verbazing niet onderdrukken toen hy 'a morgens na bet vertrek van den baronet naar W eens klaps hoorde bellen en toen hy de slaapkamer binnentrad, sir Ascot te bed vond liggen. Wat voor den duivel staat ge mij aan to gapen vroeg de baronet, die er veel ble8ker dan gewoonlijk uitzag, op bitsen toon. Is er iets bijzondeis aan mij te zien, dat uw aandacht trekt Ik vraag u om verontschuldiging, sir, stamelde de kamerdienaar Ik meende dat gij voornemens waart eenige dagen weg te bly'veo en daarom was ik eenigszins verwonderd u te zien, te meer daar ik u vannacht niet heb booren thuiskomen. Dat is geen wonder want het is myn ge woonte niet, rumoer te maken als ik in den nacht thuiskom en hoewel ik gisteravond wat In Leuven duurt de studenten-staking voort en de heeren geven zich over aan daden, die beel de stad, ook de katho lieken afkeuren. 200 leden van >Voor Eer en Deugd* doen niet mee en keu ren de houding hunner.collega's af, ook de Waalsche studenten. Het professorenkorps der Leuvensche universiteit heeft gisteren lang vergaderd en een adres van hulde aangenomen voor Mgr. Van Cauwenbergh, den door de studenten veel gesmaden vice-rector. De professoren zeggen in dit adres, dat zij zich aan zijne 2ijde scharen en ver klaren de beschuldigingen der studenten voor leugenachtig en schandelijk, en hun grieven voor ongegrond. Een politieke moord. Men weet, dat de hoofdredacteur directeur van den Figaro, Calmette, se dert weken een perscampagne op touw gezet heeft, om den minister van finan cien Caillaux onmogelijk te maken en hem ten val te brengen. Deze campagne heeft nu een zeer tra gisch einde genomen Om zich te vvrek"-over de aanvallen op haar man heeft mevrouw Caillaux, de echtgenoote van den minister van financien, gisterenmiddag in het bureau van den Figaro op Calmette, den hoofdre dacteur, verscheidene revolverschoten gelost. Calmette werd zwaar gewond. Een nader telegram uit Parijs zegt, dat Calmette reeds aan zijn wonde over leden is. De toedracht is als volgt De aanslag van Mevr. Caillaux. De Fransche bladen bevatten nog ko lommen vol van bijzonderheden omtrent het droevig drama, dat zich tusschen de echtgenoote van minister^CaÜlaux en den Figaro-directeur Calmette heeft af gespeeld. Het was omstreeks half 6 in den na middag, dat mevrouw Caillaux zich in haar auto naar de rue Drouot begaf, alwaar de bureaux van de »Figaro« ge vestigd zijn. Daar aangekomen, ging zij veel heb gedronken, wüb ik tocb nog wel by machte, met mijn eloutel de huisdeur te ope nen, zonder dal ik iemand behoefde te web kon. Die opheldering zal z;ker wel voldoende zijn ora uw verwondering geheel weg te nemen? De kamerdienaar antwoordde niet; hy was integendeel nog meer verwonderd, daar zijn heer niet gewoon was veel met hem te Bpre- ken en bet er thans veel van bad, of hy zich veroDtschuldigdo. Breng mij een kop koffie met cognac, maar goed Bterk, hernam de baronet. Ik voel my niet wel heb een krachtig, opwekkend mid del noodig, De champagne van gisteravond heeft my vreeselyke hoofdpijn bezorgd. Dixoii, de kamerdienaar, verwyderde zich om het bevel ten uitvoer te brengen. Na, dat iB toch tamelijk vreemd, zeide bij voor zicb, terwyl bij koffie zotte, hy' zei- de mij gisteren tocb met volkomen zekerheid, dat hij naar W shire ging en heeft mij zelfs zyn hundkoffsrlja laten inpakken. Ik zon wel eens willen weten, waar hy dat koffertje heeft gelaten. Anders krijgt hy ook geen hoofdpijn van champagne, hy kan er veel te goed tegen, maar hij ziet er vanmorgen er barmelijk slecht uit. Plotseling werd er beitig aan de buisdenr gebeld en Dixon ging naar beneden om open te doen. Kort daarop kwam hy terug en bracht zijn beer een telegram dat deze haas tig opende. Het was van dokter Feltou en van den vol genden inhoud „Kom terstond, mylady ontvlucht, vreezen haar een ongeluk overkomen." Het papier viel uit zyn bevende handen en hij beval den kamerdienaar, die b\j de deur stond te wachten. Pak wat schoon linnengoed voor me in, Dixon, ik moet terstond naar W shire ver trekken, er is daar iets met mylady gebeurd. Dixon zette een medelijdend gezicht maar onthield zich van olke opmerking over Lady CarlyoD. Daarentegen vroeg by: Waar moet ik dat linnengoed inpakken, sir Gij hebt gisteren uw bandkoffertje mee genomen, zooals ge n wel herinneren zult Sir Acot verschrikte hevighet bedoelde de trappen op, die naar het privé-kantoor van Calmette leiden. Onderweg werd zij evenwel door den poitier staande ge houden, die haar naar haar naam vroeg. Ze weigerde dien echter op te geven en werd daarop door den portier in de wachtkamer gelaten. Nogmaals vroeg de man haar vriendelijk haar naam te mogen weten, doch ze bleef bij haar weigering. Calmette, die dientengevolge niet wist, wie hem wenschte te spreken, liet haar wel een uur lang wachten. Ten slotte werd ze ongeduldig en gaf op herhaald aandringen van den portier die zeide niemand tot den directeur te mogen toelaten, indien hij zijn naam niet noemde, haar kaartje af, dat ze in 'n dichtgeplakte enveloppe presenteerde. Calmette had ODdertusschcn een onder houd met den schrijver-academiclen Paul Bourget. Op het oogenblik dat mevr. Caillaux haar kaartje afgaf, was hun gesprek juist geëindigd en verliet Calmette in gezel schap van zijn bezoeker zijn privé-kan- toor. De portier overhandigde hem het kaartje en Calmette, de enveloppe open makende, bleef op de trap staan, terwijl hij tot Bourget zeide: »Het ismevrouw Caillaux, ik moet naar haar toe». Calmette leidde zijn bezoekster naar de deur van zijn kantoor en ging opzij om haar eerst binnen te laten gaan. Hij volgde toen onmiddellijk achter haar en stond op 't punt zijn overjas uit te trek- keD, toen zij een revolver uit haar mof haalde en deze op hem afvuurde. Op het geluld der schoten kwamen nu ijlings de portier en verscheidene employé's van het recactiebureau toe schieten. De portier opende de deur en zag Calmette op een leunstoel in elkaar ge zakt, terwijl zijn bezoekster met een revolver in de hand bij het venster stond. Op het hulpgeroep van den portier kwamen nu dadelijk nog een groot aan tal redacteurs toesnellen, terwijl onmid dellijk om geneeskundige hulp gezonden werd en ook de politie werd ontboden. Een geneesheer was spoedig ter plaatse en weldra verschenen ook twee politie agenten ten tooneele. Toen ze zich tegepover de vrouw van den minister geplaatst zagen aarzelden de politiebeambten eenigen tijd haar te koffertje had by in de rivier laten valleD; toen bij zijn vrouw trachtte te verdrinken. Hij bedwong zich echter terstond en zeide onverschillig: Zoo? ja, ora n de waarheid te zeggen heb ik gisteravond wat te veel gedronken en ik weet volstrekt niet, waar dut koffartje ge bleven is, ik bad zelfs vergeten, dat ik het bij my had. Gij moet terstond eeu acder opzoe ken en baast a wat, want de trein vertrekt om twaalf uur. Hij haalde dien train en was zeer verhengd, dat het een enbltrein was, want hij brandde van ongeduld om bij dokter Felton te komen en van dezen te vernemen, wat bij omtrent het lot van zijn vrouw wiBt. Hij wilde niet afstappan aan hetzelfde sfa- tiou waar bij den vongen avond was geweest, doch bad aan dokter Felton getelegrafeerd, dat deze hem te W. moest wachten, hetgeen de dokter ook deed. Nu, riop hy uit, toen hij in het rijtuig stapte, waarmee de dokter hem van bet sta tion afhaalde, welke berichten hebt ge my mee te deelen, dokter Felton Het spijt my, dat ik het zeggen moet, rnaer in het geheel geen, antwoordde dokter Felton op den kalmsten toon van de wereld In myn telegram beb ik u alles gezegd, wat ik met zekerheid weet. Het lot van uw echt genoote is op dit oogenblik nog een donker - Gij hebt haar dus nog niet teruggevon den Neen, ik heb boden naar alle richtingen gestuurd, ik beb inlichtingen bij de politie gedaan en verder alles wat er in dergelijke omstandigheden gedaan kon worden en eu kunnen we nieta doen dan kalm afwachten tot er berichten komen, hetgeen zeker Bpoedig het geval zal zyn. Wanneer is zij ontvlucht Gisteravond. Hoe? Op een zeer bijzondere wijze en gij, zult my zeker van alle schuld ontheffen wanneer ik u verteld heb, hoe zij het gedaan heeft, want niemand had haar tot zulk een verme telheid ia staat geacht. Voor bet venster van haar kamor staat een arresteeren. Eerst nadat de omstaande redacteurs op haar arrestatie hadden aangedrongen besloten ze haar naar het politiebureau te geleiden. Ze salueerden op militaire wijze en lieten haar voor gaan naar haar auto, die al dien tijd op haar had staan wachten. Nadat ze zonder verzet haar revolver had afgegeven, liep ze kalm de trappen af en stapte in haar auto, in gezelschap van de twee agenten, die haar gearres teerd hadden. Middelerwijl was dr. Raymond, eeu persoonlijk vriend van Calmette, bezig de eersfe zorgen aan den gewonde te besteden. Het bleek al spoedig, dat zijn wonde levensgevaarlijk was en op last van den geneesheer werd de getroffene per ziekenhuis-auto naar een kliniek ver voerd, waar zooals men weet nog het onmogelijke beproefd werd hem te red den, doch tevergeefs. Van het verhoor, dat mevrouw Cail laux na het bedrijven van haar misdaad werd afgenomen, zijn reeds eenige bij zonderheden bekend. De aanleiding tot den aanslag was de publicatie van een brief, die minister Caillaux in 1901 aan een dame had ge schreven en waarvan dezer dagen eeu fotografische reproductie in de iFigaro* was verschenen. De herhaling van een dergelijke, ook volgens onze meening afkeurenswaardige handelwijze had me vrouw Caillaux naar ze zeide, door haar misdaad willen voorkomen. Een treffend tooneel had plaats toen de minister van financiën, die den heelen namiddag aan de besprekingen in den senaat had deelgenomen, zijn vrouw op het politiebureau kwam bezoeken. Het was toen omstreeks half acht in den avond en een sterke politiemacht belette de opdringende nieuwsgierige menigte het politiebureau te naderen. De politieagent die voor het bureau de wacht hield, aarzelde om den Mi nister toe te laten, doch Caillaux zeide: Ik ben Min. van financiën, je zoudt wel eens voor mij kunnen salueeren 1 Hrj verschafte zich daarna met gewelb toe gang. De overbrenging van rr.evrouw Cail laux van het politiebureau naar de ge-' vangenis van St. Lazare en vooral het vertrek van Caillaux na het bezoek aan boom, dio met zijn takkea dat raam byna raakt, maar Dietterain was het lesensgevaorïyk voor baar in dien boom te klimmoD. Toch schijnt zy dat gedaan te hebben en daarna langs den stom at gegleden to zyo; vervol gens moet zy' over den tuinmuur 2ijn geklom men, want wij vondon daaraan draden van baar sjaal. Verder weten wy niet wat er met baar kan gebeurd zyo, Er moet achteloosheid zyn voorgekomen, een grooto achteloosheid, riep de baronet uit met een toorn, die den dokter verwonderde. Ik beb baar toch een speciale verpleegster meegegeven' - Maar deze was toevallig ziek, hernam de dokter, terwijl ook ik. helaas, gisteravond van buis was. Gy kunt mij niets verwyteD, sir Ascot, vront ik ben over bet gebeurde eveu wanhopig als gij. Toen zij het huis van doktor Felton be reikten, werd de barouet naar de kamer van zijn vrouw geleid eu hij kou zich niet genoeg verwonderen over den moed der vertwijfeling, waarmee de ongelukkige vrouw haar vlucht ten uitvoer had gebracht, Slechts een half-woauzinnige kon zulk een spropg wagon en hij kou dokter Felton niets meer verwijten, want ook de nauwkeurigste bewaker bad zulk een poging niet kuDnen voorzien. Sir Ascot was nog niet lang hier, toen een tuinknecht binnen kwam met een kleinen halsdoek benevens een zakdoek. Laatstgenoemde was in een boek gemerkt met deu naam Alice Carlyon Ik heb dezen zukdo&k in bet riet aan den oever der rivier gevonden, zeide bij zacht, terwyl bij de beide voorwerpen aan zijn meester overhandigde, eu de hulsdoek dreef op het water, doch werd bij een ver voor- overhaDgonden boom opgevischt. Beide doeken beboerden aan de ongelukkige dame want zij drageu baar naam. De dokter wissolde een veelbeteekonendeu blik met den baronet en deze wendde het ge- loat af om zijn ontroering te verbergen. Ik heb bet wel gevreesd, mompelde hy half voor zich, wij moeten den bodem der ri vier luten onderzoekon, zoo spoedig moaelyk. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1