Tweede Blad. LANDBOUW. Provinciaal Nieuws. NUMMER 22 DONDERDAG 19 MAART 37e JAARGANG De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischén van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishonden. De bemesting van klaversoorten. Op alle gronden, in alle streken, op allerlei manieren zaait men klaver, als ondergewas en ook als hoofdgewas. Met wélk doel men de klaver ook teelt, hetzij als groenbemesting, hetzij om zaad te winnen, hetzij als veevoederals zij met oordeel behandeld wordt, is het een in de vruchtwisseling zeer noodig en zeer voordeelig gewas. De klaver moet, om den grootst mogelijken oogst op te leveren, om veel zaad en veel blad te geven, bemest worden met kali, phos- phorzuur en kalk. Klaverland mag niet te droog zijn en moet veel kalk bevat ten. De klaver onttrekt minstens 150 K.G. kalk aan den grond. Daarenboven heeft alle klaver, waar en met welk doel ook gezaaid, phosphorzuur en kali noodig. Gij weet het bij ondervinding: als men op de wei klaver wil zien, moet men met kaïniet en slakkenmeel, d.i. kali en phos phorzuur, werken, althans op 't zand. Op de klei met kaïniet en super en op zwaardere gronden met 40pCt. kalizout en super. Geen wonder dat de klaver, als afzonderlijk gewas, ook beide noodig heeft. Een hectare klaverland heeft min stens noodig 600 K.G. thomasslakken- en 1200 K.G. kaïniet, die men het best in het najaar, doch ook, vooral kaïniet nog in het voorjaar kan geven. Heeft men dat verzuimd, dan geve men, ook nu nog, patentkali, ongeveer 400 K.G. per H.A. In wintergraan zaait men de klaver in Maart of April. Per hectare kan men on geveer 20 K.G. zaad gebruiken, daar de klaver, nog al dik moet staan, uit den aard der zaak. Heeft men 't wintergraan geen kalibemesling genoeg gegeven, dan kan men dat nu nog herstellen door per hectare 300 a 400 K.G. patentkali over het graan uit te zaaien. Dat zal, behalve de klaver, ook het graan nog ten goede komen. Serradella, ook een klaversoort, is uit stekend geschikt als stoppelvrucht of onder rogge en haver. In beide gevallen kan zij gedeeltelijk voor groenvoeder, ge deeltelijk voor groenbemesting worden gebruikt. Maar, denk er aan, dat ook serradella met patentkali moet bemest worden. Een goede oogst serradella ont trekt ongeveer 200 K.G. kali aan den bodem. Als gij dus in het najaar geen kaïniet hebt gegeven aan het land, waar serradella opmoet komen, dan kunt ge dit zout nu nog uitzaaien, maar het is verkieslijk, dat ge in het voorjaar on geveer 400 K.G. patentkali aan den grond geeft, met het oog op het magnesiage- balte der patentkali. De verschillende klaversoorten toch, vragen veel magnesia. Deze meststof kan ook tusschen rogge gezaaid worden. Op het haverland kan men nog best kaïoiet aanwenden. De Zeereerw. heer Roes, pastoor te Kessel, sprak gisterenavond voor den Christ. Boerenbond te Waspik, over de oprichting een?r cierenverzendverceni- ging en groenteteelt. Hij behandelde uitvoerig de pluimveeteelt en beval ver schillende goede legsoorten aan. Ten aanzien der groenteteelt spoorde hij aan to voorzichtigheid en noemde eenige soor ten die bijzonder veel voordeel kunnen verschaffen, als spekboonen, kromme erwten, rabarber, vroege aardappelen, vooral muisjes, en zwarte bessen. Onder de bekende veilingsplaatsen, ried hij, zoowel voor de levering van eieren als groenten, Venlo aan. De weleerw. heer Teurlings, geestelijk adviseur, sloot met een woord van dank deze druk bezochte en nuttige bijeenkomst. Waalwijk, 14 Maart 1914. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. Vergadering. Blijkens achterstaande advertentie zal er Vrijdagavond in 't Hotel Vervviel een lezing gehouden worden met lichtbeel den over Hongarije door Mevrouw v. Schaick. Deze spreekster is reeds op vele plaatsen opgetreden en zooals wij Vernamen, wist zij overal haar hoorders een interessanten en leerzamen avond te verschaffen. Zij is ook in 't bezitvan een prachtige serie lichtbeelden, die de lezing opluisteren. De R. K. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden van Waalwijk en Be- soijen hebben eene uitnoodiging ont vangen, ter vergadering op Zaterdag 21 Maart a.s. des avonds te 9 uur, in de achterzaal van 't hotel Verwiel, waar de heer A. A. van Hamersveld, voor zitter van het bestuur*van den Ned. Bond van Handels- Kantoor- en Winkel bedienden >Sint Franciscus van Assisio gevestigd te Amsterdam het doel van deze vereenigiDg zal uiteenzetten en te trachten tot oprichting eeuer afdeeling te geraken. W. V. V Waalwijk Vooruit. Zondag a.s. zal op het terrein alhier den onlangs uitgestelden wedstrijd. W. V.'t Zesde II plaats hebben. Postkantoor. Het personeel van het pos'- en tele graafkantoor alhier zal met een besteller worden uitgebreid. Tevens is aan dit kantoor een rijwiel verstrekt voor het bezorgen van telegrammen, expresse stukken en voor het lichten van de brievenbussen. Hoog water. Het water heeft overal in den lande een ongekende hoogte bereikt, zoo ook hier. Zijn we tegenwoordig gevrijwaard tegen ongewenschte overstroomingen en krijgen we alleen wat overtollig sloot- en welwater, 't heeft er nu anders gespannen rondom de haven. Het water sloeg Maandag met volle kracht over de kade der haven en inundeerde in korten tijd den buitenpol der van Besoijen. dat nog verergerd werd, door een massa water dat door een gat in den Kanaaldijk te Capelle was geslagen! Alles achter Besoijen, Capelle en Waspik staat blank. Elke communicatie met 'tLand van Heusden en Altena is verbroken. Staking. De staking bij Goulmy en Baar duurt voort, of eigenlijk kan er van staking geen sprake zijn. Alle leden der fede ratie zijn opgezegd en ook de leden der socialistische afdeeling, die nog aan het werk zijn hebben tegen a.s Maan dag ontslag als hun collega's dan even eens niet aan het werk komen. De werk willigen worden veel lastig gevallen, maar de politie treed streng op. In Tilburg bij de firma Blankers duurt het conflict ook voort, ook hier worden de werkwilligen (niet alleen de onder kruipers) zeer lastig gevallen. Of ook hier zoo krachtig wordt opgetreden vernamen we niet. Hier volgt een klein lijstje van bal dadigheden in verband met dit conflict uit het Tilb. Dagblad Gisterenavond werd de Duitscher R. E. V. een werkwillige op de fabriek der firma Blankers, op het perron toen hij uit den frein van Rotterdam ko mende stapte, door een tweetal per sonen aangevallen en mishandeld. De politie stelt een onderzoek naar de daders in. Bij J. v. H. in de Poststraat werd Zaterdagavond door een onbekende de ruiten vernield. Bij E. K, in de Pironstraat, M. de R. in de Besterdstraat en Pa. B. in de St. Josephstraat, alle drie werkwilligen op de fabriek der firma Blankers zijn deze nacht ruiten vernield. De daders zijn nog onbekend BAARDWIJK. Zondagmorgen had het 5-jarig dochtertje van F. S, het ongelak. niet den wijsvinger der rechterhand luaschen de deur beklemd te raken, waardoor het voorets lid werd afgedrukt. R. K. Ziekenfonds. Zoudag 22 Maart a.s. zal het R. K. Ziekenfonds vSt. Clemens'', hare gewone jdarlijkache ledenvergadering houden, in het bondslokaal alhier. AanvaBg 12'/2 uur; trouwe opkomst woidt dringend verzocht. Verleden Zaterdagmorgen had de vrouw van C. P. eene kan, met kokende thee ge vuld en op 't gas gezet. Even daarna trok zij den stop daaraf, ten einde daar nog wat bij te doen en kreeg daardoor den geheelen iuhnud der kan in haar aangezicht, dat daardoor deerlijk verbrandde. Diefstal. Maandagavond zijn bij C. r. M. alhier ontvreemd 3 wollen dekens, die in den tuin ter bleeking lageD. Ds ge meente politie stelde een ijverig onderzoek in, doch van de daders nog geen spoor. Een drenkeling. Zaterdagmiddag waren eenige kindereu op de k&naalbrug aan 't spelen. Het 5-jarig zoontje vau J. U. dat op de leuuiDg dor brug was geklommen, verloor zijn evenwicht en stortte van een hoogte, van ongeveer 4 Meter in kanaal. Op het hulpgeschreeuw der bijzijode kinderen kwamen de bureu waaronder ook d« moeder toesnellen, die haar kind reeds 250 Meter van de brug verwijderd zag drijven, voort gestuwd door den sterken stroom. Zij wilde aanstonds ia 't water springen, doch eenige boren weerhielden haar. Een paar land bouwers, die in de nabijheid aan't werk waren slaagde er in, mei behulp van een langen stok den drenkeling op bet droge te brengen. De eerste oogenblikken waren er geen teekens vau levensgeest meer iu te bespeu ren, doch nadat men hem wat heen en weer gerold had, kreeg hij spoedig het bewustzijn weer terug. Geneeskundige hulp wsrd echter toch nog ingeroepen. Zondag j.l. speelde ^Nooit Gedacht" uit Baardwijk een vriendschappelijken match tegen yOlympia" uit Vlijmen op hot terreiu aldaar. Voor de rust was de stand 22 einde 42 in het voordeel van pNooit Gedacht." Vooral de keeper van Baardwijk. Vlietman vermag een woord van lof, daar hij het doel zoo kranig wist te verdedigen. Bij de Maandag gehouden aanbesteding toi het maken van werken voor de bevloei- ingeu beoosten het Kanaal Hertogen- bo'ch-Drongelen is ingeschreven als volgt; P. v. d. Veeken, Made f 14,900 W. Diepstraten, Hooge-Zwaluw - 14,820 Nederlandsche Betouijzeibouw Sanders, Amsterdam - 14.770 Theodorus Blijleyens, Made - 14,580 P. H Kommer?, Raamsdonksveer - 13,640 H. Kleinboog, Geuderen - 12,900 E. H. v. d. Pluijm, Dussen - 12,870 Firma H. Michaël, Kaatsheuvel - 12,830 P. v. d. B;rg, Venlo - 12,700 A. J, v. d. Oevtr, Ammersoden - 11,847 Het werk is nog niet gegund. DRTJNEN. Dinsdag 10 Maart had de algemeeoe vergadering plaats van de Boerenleenbauk, die alstoen haar 12'/2- jarig bestaan feestelijk herdacht. De Directeur opende met den christelijken groet, waarna de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. Daarna gaf de kassier het volgende verslag Het is mij een aangename taak, vooral dit jaar verslag te mogen uitbrengen van onze leenbank. Vandaag immers herdenken wij het 12'/a"jarig bestaan dezer nuttige instelling. Groote zaken hebben niet alleen een klein maar ook een lastig begin. Zoo ook met onze Leenbank. Het was alsof men zaaide op een niet goed bewerkten bodem. Het groeide wel, maar langzaam. Het scheen zelf door verschillende Invloeden dat het plantje geheel zoude verstikken. Doch de ZeerEerw. Heer Deken Ghijsens, zaliger gedachtenis, gaf den moed niet op. Met ijver werkte hij aan den bloei, hierin bijgestaan door vele anderen, waarvan voornamelijk de Heeren Jo hannes en Martinus van Loon. Niet het minst echter ondervonden we den steun van den Hooggeachten Pater van der Eisen, aan wiens bemoeiingen zoovele leenbanken hun bestaan te danken hebben. Dank hunne voorbereidende arbeid kon het plantje niet alleen ont kiemen maar ook opschieten en weldra was het een flinke boom die den land bouwer van Drunen en Elshout zegenrijk beschaduwde. En thans mag onze Leen bank onder de 363 een der eerste ge rekend worden, vooral in haar hoofddoel, in het geven van voorschotten. Deuken wij slechts dat er in het begin 53 leden tot de leenbank behoorden en nu 173. Spaargelden zijn er gedurende de 12 jaren ingebracht f 650453,aan voor schotten zijn gegeven f 185240,Dit alles geeft stof tot nadenken. Immers de ingebrachte spaargelden hebben voor de inleggers een goeden intrest opge bracht, maar ook menig landbouwer is door dat geld geholpen voor lage rente. Vervolgens de Boterfabriek en het ma gazijn konden op voordeelige wijze geld ontvangen. Hoe treurig was het vroeger voor den boer gesteld. Men kocht op een erfhuis een of ander stuk vee om het eenige dagen later weer te verkoopen, om zoodoende geld te hebben. Men moest dan dikwijls 15% betalen voor eenige maanden. Een boer kwam een poosje geleden bij de Leenbank om geld, ten einde eene schuld af te lossen van f 1000. Hij had reeds 40 jaren tegen 5 pCt. rente betaald. Had hij zich toen ter tijd bij de leenbank kunnen ver voegen dan was hij van de schuld af geweest dit alles overwegende kunnen wij zeggen dat de leenbank heilrijke vruchten oplevert voor hare leden. 't Is daarom dat ik heden met vreugde weer verslag uitbreng over de werking onzer leenbank waarvan ik als kassier van af hare oprichting ben werkzaam geweest. Verslag 1913. Ledental 173. Er zijn 1 algem. ver gadering en 15 bestuursvergaderingen gehouden waaronder 6 met den Raad van Toezicht. Spaarbankboekjes uitge geven 208. Voorscholboekjes 129. Einde 1912 schuld aan spaargelden Ingelegd in 1913 Te zamen Terugbetaald in 1913 Blijft over 1913 schuldig aan spaargelden Aan intrest van spaar gelden te betalen f 2271,15 Hiervan is betaald f561,91 en bij het kapitaal bijgeschreven f 1709,24. Voorschotten. Bij het einde van 1912 te goed aan voorschotten f 66444,67 Nieuwe voorschotten '13 - 19490. Te zamen Terugbetaald in 1913 f 84605,12J - 72387,83 f 156992,95s - 64821,04s f 92171,91 f 85934,67 - 17407,14 Einde des jaars te goed f 68527,53 Aan intrest ontvangen f2846,88 aan provisie en kosten 49,95 Loopende rekeningen. Einde 1912 te goed in loopende rekening f 16731,41 In 1913 uitgegeven - 35663.31 Te zamen f 52394,72 Einde 1912 schuld in loopende rekening f 2716,205 In 1913 ontvangen - 34007,12s Te zamen f 36723,33 Einde 1913 te goed f 18803,03 en schuld - 3131,64 Aan intrest ontvang. - 160,31 Nog te ontvangen aan loopende rente f 64,16 Aan provisie en kosten ontv. - 4,56 uitg. - 707.12s Einde 1913 ontvangst totaal f2! 1890,33s uitgaaf - 203616,14s In kas f 8274,19 Boeten f 6,Buitengewone uitgaven f 1780. Sahris kassier f250. Zuivere winst van f 301,20 daarbij nog te goed aan loopende rente f 64.16 Te zamen f 375,36 Reservefonds - 3131,64 Overschot totaal f 3507, Ziedaar, geachte vergadering, het ver slag omtrent den toestand onzer leenbank Vervolgens brengt de kassier dank aan allen die hebben bijgedragen tot bloei vaa de leenbank. Hij hoopt dat aHen zullen blijven ijveren voor deze zoo nutlige instelling. Wijziging van rente van voorschotten Deze zijn gebracht van 396/i0o op 4 pCt De aftredende bestuursleden werden met bijna algemeene stemmen herkozen Vervolgens houdt Pater van der Eisen een schoone rede, wijst daarin op de nuttige instelling dat wij elkander moeten helpen, zooals in den goeden ouden tijd de menschen elkander hielpen. Spr. wijst op de soliedheid der leenbank. Het geval te Zundert moet ons niet af schrikken, daar komt de zaak van de leenbank wel in orde. Na de rondvraag brengt de HoogEerw. Heer Deken dank aan den spreker, aan het bestuur en vooral aan den kassier voor zijne accurate boekhouding. Hij spoort de leden aaD gebruik te maken van de Leenbank, vooral tot uitbreiding van het bedrijf. Vervolgens sluit de Voorzitter de vergadering met christe lijken groet. SPRANG. Bij den bakker Oosterling alhier heeft dezer dagen een kip een ei ge legd, waaraan nog 3 kleinere eitjes vastzaten. Om het groote ei was een dunne schaal dp, andere waren zonder schaal. Zeker een groote zeldzaamheid. CAPELLE. De echtelieden A. Snijders en J. Zoeters alhier hopen den 18 April e. k. honue zilveren bruiloft te vieren. Er heeft zich reeds een buuttcommiseie ge vormd, die zich bezig houdt met het in zamelen van gelden, ten einde, die gelegen- op feestelijke wijze ie herdenken. Vanwege den storm en het hooge water kon j.l. Zondag de veetpont te Ca- pelsche veer niet overvaren en was derhalve het verkeer gestremd. De polder is ook onder, er staat wel 1 M. water. Voor de betrekkiug van onderwijzer aan de openbare school in de Nieuwstraat alhier hebben zich een viertal sollicitanten aangemeld. Door de stierenhouderij Vooruit gang zij ons Streven" alhier is verleden week te Akkrum (Friesland) een prachtige één jarige fokstier aangekocht voor de kolossale som van f 600. Naar men uit de beste bron verneemt gaat het met den kaarten verkoop voor de door de Rederijkerskamer alhier te geven uitvoering ten bate van het Hoetijzerver- bond. uitstekend. Reeds is voor ongeveer f 100.gecollecteerd. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Evensls vori ge jaren bestaat hij de jongelings-vereeoiging op geref. grondslag alhier het voornemen om een flicken spreker uit te noodige.n, teneinde het r.ut dezer ver. meer en meer lekend te maken. Donderdag a.s. zal gemeenteraadsver gadering gehouden worden. Aanvang 's avonds 71/i uur. Punten ter bespreking 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming secretaris en ontvanger. 3. Bespreking omtrent de verbouwing O. L. School. RAAMSDONK(DORP.) Tot botermaker aan de etoomzuivelfabriek alhier is benoemd de heer P. v. d. Broek te Zevenbergschen- Hoek. Tengevolge van den hoogen walerstaud zijn de kaden langs de Donge en de Melk- haven doorgebroken, zoodat de Oost- en Zuidpolder geheel blak staan. Men is druk bezig de schade te berstelleD. Bij de ouderlijke woning vonden de zoons van den heer B. de Bont twee ge raamten van paarden, die nog geheel on geschonden wsren. Men denkt, dat de dieren daar in den Framchen tijd begraven zijn. Van de landbouwers B. Knaap en J. Koijsters stierven deze week twee beste koeien. Wel een schadepost voor de eigenaars. Op de te Oosterhout gehouden keuring van 8pringstieren werden de stieren goed- geketird van de heeronW. de Wit 2, Joachim Lankhuijzen, A. C. Timmermans en A. van letsel. Ook de stier der fok- en controlevereaniging is goedgekeurd. RAAMSDONKSVEER. Zaterdag reed de heer P. G. op het Suidoel alhier met zijn hondenkar in een diepen sloot. Gelukkig waren spoedig enkele behulpzame handen ter plaatse, die hem uit zijn benarde positie konden verlossen. De heer H. Z. kwam Zondag met z'n motorfiets in botsing met een wielrijder. De motorfiets werd zoo beschaiigd, dat zij per tram huiswaarts vervoerd moest worden. Wonder boven wonder brachten de beide berijders het er zonder ongelukken af. Door den hoogen waterstand stond Dinadag een gedeelte van den weg R'veer- O'hout geheel blank. Het verkeer had bierdoor veel vertragingde dienst der Zuiderstoomtramwegmaatscbappij moest tij delijk gestaakt worden. GEERTRUI DEN BERG. Naar we ver nemen zal de heer Henri Dekking nog deze maand een lezing komen houden voor het Nut van 't Algemeen in de afdeeling Gser- truidenberg. Onze rood-witten zijn tegen 19 April oitgenoodigd te Woensel om aldaar de serit; wedstrijden te komen openen met een eere wedstrijd t»gen Eindhoven (E. V. V.) Voor de winner vau dezen wedstrijd is een prach tige zilveren lauwertak beschikbaar gesteld, We weten echter niet of onze mannen in de gelegenheid zijn om deze uitnoodiging aan te nemen. De uitslag der aanbesteding tot het bouwen der uierfabriek voor firma Speyer Brothers was als volgt Th. Blijlevens, Made f 14270. H. Martens, Oosterhout - 14130, C. Miohnël, Vrijh.-Cappel - 13600, Gebr, Kleijn, Raamsdonksveer - 18600, G. v. Dongen, n - 13498, Tb. de Krom, Breda - 13338, Wed. Roovers, Waspik -13130,79 A. J. Dupont, G'berg -12735, Gebr. Nagló, - 12630, Chr. Bieman?, Oosterhout - 12218, D. v. Suilekora, Raarn*donk - 12122 J. B. Krols, Geertruidenberg - 11643i Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De Geertruideubergsche bouwcom missie heeft in haar j.l. gehouden vergadering besloten een tiental werkmanswoningen te bouwen op het terrein van de geslechte wallen. De heer F. Renniers alhier zal bestek en teekeningen maken. NEDERHEMERT. Naar wij vernemen is door deu heer O. van de Werken op het Eiland aangekocht de prachtige luxe, don- derbruine 4 jarige witvoethengst Willem III goedgekeurd voor de provinciën Gelderland, Utrecht en Overijsel er opgenomen in drie verschillende paarden stamboeken en reeds bekroond met Provinciale prijzen landbouwers die den hengst bewonderden waren zeer te- vreden over zijn eleganten boaw en prach- tigen gang. Willem II de vader van bovengenoemden hengst is in de provincie Gelderland be kroond met de hoogste prijzen. Benevens deze luxs hengst staat ook terdekkiDg de prachtige zwraren stamboek en Premiehengst £,He!ios" Belgischras. Deze hengst staat ook bekend om zijn goede afstammingen. Wij twijfelen piet of v. d. W. zal succes hebben, met deze twee ingevoerde hengsten. DUSSEN, Spoedig verspreide zich gisteren het bericht door onze gemeente, dat het Z. D. H. Mgr. van de Ven had behaagd den WelEerw. Heer Van GroeningeD, Kapelaan WAASCCHGO hVïH'/AlGCHJ '•'GNoes !l:jLOSPCh't£RD i iliiSCHAUrllJXE |-5, ijtlViAHPOfiUW; 2651 W. B.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5