mïïïwTïïiTïaïï^ÏH. Gemengd Nieuws. Laatste berichten. NIEUWS UiT KAATSHEUVEL 8port. Handelsberichten. alhier te benoemen te Tilburg (Hasselt) en in diens plaats alhier te benoemen den WelEerw. Heer Van Elk, priester fan het seminarie. Voorzeker zullen alle parochianen hem noodo zien vertrekken. Moge het hem in zijne nieuwe stand plaats welgaan. Op de papierfabriek *De Maasmond* alhier, gprong dezer dagen een drijfriem, waardoor alle machines in beweging werden gebracht sluk. Ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Nafiat het bedrijf een paar dagen heeft stil gestaaD, zijn thans de werkzaamheden weer hervaf. WASPIK. De ooievaar is hier weder op 't dak der Ned. Ilerv. Kerk teruggekeerd. We hopen, dat bij ons werkelijk een lente bode zij. In den nacht van Zondag op Maandag is de voorgevel van 't huis. bewoond door den heer v. M. geheel met koolteer besmeerd. De steenen 't verfwerk en de hardsteenen dorpels zagen er schandalig uit. Van de daders tot nu toe nog geen spoor. Op vele plaatsen heeft men hier zeer veel last van 't hooge water. Niet alleen, dat het bijna in alle kelders staat maar hier en daar staat het water tegen de huizen aan en sijpelt door de muren naar binnen. Op de scheepswerven veroorzaakt de hooge waterstand boven dien veel last. Van harte hoopt men dan ook, dat het water spoedig valle. Kaatsheuvel, 18 Maart 1914. Eierverzendvereen iging. Naar alle waarschijnlijkheid zal op een nader te bepalen dag tusschen 22 en 28 Maart een afdeeliog der V. P. N. alhier opgericht worden. Wij vernemen dat vele pluimvee liefhebbers bun steun reeds aan den heer Schoenmakers, onze volijverigen en werkzamen landbouw- onderwijzer, hebben toegezegd en dat er een voldoend aantal leden zich reeds hebben aangemeld. Een spreker zal doel werking der vereeniglng nog eens nader komen uiteenzetten. Dat dan alle pluimveefokkers eens trouw ter vergadering komen 1 Wij willen hier echter even op de zaak vooruit loopen en een en ander mededeelen uit het jaarverslag der afd. Friesland der V. P. N. Aan kippeneieren werden geleverd uit Friesland 497,726 KGr., uit Gronin gen 86,937 KGr., uit Drenthe 68.546KGr- en uit Overijsel 10,111 KGr. totaal 663.522 KGr.aan eendeneieren in to taal 21,212 KGr. De laagste middelpnjs werd betaald inj April en Mel n.l. A060 per KGr.; de hoogste op 14 en 21 November n.l. 1.34 gld. per KGr. Van de aangevoerde eieren werd 549,493 KGr. naar het buitenland ver zonden. De pluimveehandel nam zeer in omvang toe. Aangevoerd werden 60,845 dieren, d.i. 42,043 dieren meer dan in 1912. De verzending was hoofdzakelijk naar het buitenland. Door een doelma tige koelinrichting was de vereeniging in staat de geslachte dieren steeds in goede conditie af te leveren. In den loop van het jaar werd een afdeeling voeder- handel opgericht; van April af werd reeds voor een bedrag van 14,488,91' gld. aan de leden geleverd. De totale omzet van den eier- en pluimvee- en voederhandel bedroeg 597,040,425 gld. De afdeeling Friesland is thans in het bezit van een eigen ge bouw, dat geheel voor het doel is in gericht. Als een bewijs hoezeer de afdeeling sedert hare oprichting in 1903, is toe genomen, dlene, dat de omzet in t jaar der oprichting, bedroeg fl 10.137.57 en thans, 11 jaren later, bijna 600 000 gld Het spreekt van zelf, dat dit succes in hoofdzaak te danken is aan de uit stekende organisatie van de V, P. N., maar in niet geringe mate zal mede de taaie volharding, waarmede de bestuur ders der afd. Friesland hebben gewerkt, het hare hebben bijgedragen ter ver- krijging van de belangrijke voordeelen voor de Friesche pluimveehouders. Zul len de Provinciëen en plaatsen, waar de eierhandel slecht of in 't geheel niet is georganiseerd, eindelijk wakker worden en leeren inzieu, dat door een goede organisatie van dezen handel een groote bron van Inkomsten kan worden ge opend, vooral voor den kleinen man Doch ook in onze Provincie neemt de eierhandel enorm toe. En dat er wer kelijk wat mee te verdienen is, blijkt wel uit het feit, dat eeu cursist alhier in 't afgeloopen jaa' ruim een Rd. zui vere winst per kip beeft gemaakt. Laten we ook eens een rekening uit Rust Roest over nemen van een kippen houder uit Dieden over 1913. Gemiddeld aantal leghennen 24. Totaal geraapte eieren 3428. Gemiddeld per kip ger. eieren 142. Gemiddelde oplevering per 100 eieren 4.18 gld. Voederkosten per ldp met inbegrip van haan en kuikens 3,52 gld. Totale voederkosten 53,96 gld. Ochtendvoer vanai Mei 33,66 gld. Netto opbrengst 59.75s gld. Netto opbrengst per kip 2.485 gld. Dat de liefhebbers met deze gegevens eens overwegen. Geen uitvoering. Gaf >Euphonia« vroeger aan zijne ho noraire leden half vasten altijd eene uit voering dit jaar zal die uitvoering juist om den vastentijd weer achterwege blij ven. We zullen dan op een mooi con cert mogen hopen na Paschen. Behalve de Fantaisie aus Traviata en den Wald- teufel-Wals »Immer oder Nimmer* kriigen we wellicht ook nog als solo nummer sonambule te hooren. Ook de Liedertafel >Crescendo< zal met een paar mooie nummers voorden dag komen. Pastoor P. H. Jaspers. Zondag j.l. bereikte ons de tijding, dat onze oudste kapelaan, de ZeerEerw. heer P. H. Jaspers, tot pastoor van Lie- sel (Gemeente Deurne) was benoemd Ruim tien jaren heeft Zijn Eerw. aan 't zielenheil van Kaatsheuvelsch parochia nen gearbeid en we kunnen zeggen, in die jaren heeft hij de liefde van de be volking gewonnen. Vooral de armen verliezen in hem een weldoener, dien zij zullen missen en nog lang zullen be treuren. Honderde voorbeelden zijn er, bijzonder van onbekende armoe en ge brek, dat hij lenigde. Noode zien we daarom den ijverigen, roijalen en loijalen priester heengaan, maar de Parochie Llesel kunnen we geluk wenschen met haar nieuwen zieleherder, die niets vuri ger wenschte, dan juist >Pastoor" van een eenvoudig dorpje te worden. Den Zeerw.Eerw. onzen gelukwensch Tot 2e kapelaan in onze parochie heefthet Z. D. H. Mgr. v. d. Ven be haagd te benoemen den WelEerw. heer Habraken, kap. te Tilburg parochie Hei kant. R. K. Patroonsbond. In de vergadering van den R. K. Pa troonsbond in de zaal van het Kon. Muziekgezelschap >Euphonia" gehouden is met algemeene""stemmen besloten een adres van adhaesie-betuiging te zenden aan den ZeerEerw. Heer v. Aken in zake de oprichting van een algemeene R. K- Werkgeversbond in Nederland. Nieuw Postkantoor. Bij openbare verkooping is alle af braak op het terrein voor het nieuwe Postkantoor heden (Dinsdag) opgeruimd, zoodat het terrein nu in zijn geheel te overzien is. Twee plannen voor den nieuwen bouw waren dezer dagen bij den Directeur van het Postkantoor al hier, binnen gekomen. De keuze is reeds gedaan, zoodat we binnen enkele weken de aanbesteding kunnen verwachten. 31 Mei 1915 moet de nieuwe bouw worden afgeleverd. Hoog water. Dat niet alleen de lage streken last hebben van het hooge water blijkt wel uit het feit, dat in den Berkdijk alhier sommige huizen niet meer droogvoets te bereiken zijn en 't water zelfs in de huizen stroomt De velden en weiden tusschen de Gasthuisstraat en de Efte- ling staan ook geheel onder water, tot zelfs de hoven en binnenplaatsen van de verschillende huizen toe. Landbouivcursus. Donderdag-avond wordt de winter- landbouwcursus, die twee jaren geduurd heeft gesloten. Behalve het bestuur van den Boerenbond zijn bij de sluiting uit- genoodigd het Dagelijksch bestuur der gemeente en de Geestelijke Adviseur van den Boerenbond alhier. Ook de heer Huizinga Rijkslandbouwleeraar en Inspecteur van landbouw voor Westelijk N.-Brabant zal bij de sluiting tegenwoor dig zijn. Aan de cursisten zullen Diplo ma's worden uitgereikt. In verband met de oprichting van de V. P. N. was Maandag de algemeene voorzitter der afdeeling N -Brabant de heer Denis Swagenmakers uit Tilburg ter plaatse om met den heer Schoen makers, landbouwonderwijzer alhier het bestuur en den Adviseur van den Boe renbond te beraadslagen over de op richting. Woensdag a.s. zal de heer Boshouwers uit Gemonde in de zaal van „Euphonia" een lezing over 't on derwerp houden. R. K. Middenstandsv ere enig ing Hanze* Heden, Dinsdagavond houdt de R. K. Middenstandsvereeniging „Hanze" in de zaal van de Kon. Harm. „Apollo" een vergadering, waarop alle winkelierszijn uitgenoodigd om met dezen over de voorgestelde winkelsluiting op Zondagen en geboden Feestdagen te beraadslagen Heusden, 18 Maart 1914. Geslaagd. Ons stadgenootje G. van Dijk, slaagde in de afgeloopen week voor het toela tingsexamen aan de R. Kath. Normaal school te Huijbergen. Floralia. Van de gelegenheid, die jl. Zaterdag middag in de Buitensocieteit werd aan geboden om zich aan te melden voor het verkrijgen van ^stekken", is een druk gebruik gemaakt. Scheepswerf. Heden werd met goed gevolg te water gelaten van de scheepswerf van de Haan en Oerlemans, een motorboot lang 23 M., breed 5 M., hol 1,70 M., groot pl. m. 95 ton, voor de wed. Balnikker, beurtschipper te Terneuzen. Ongeveer 14 dagen geleden werd een Sambre schip te water gelaten voor Hollandsche rekening, waarna de kiel gelegd werd voor een rijnschip voor Hollandsche rekening. Z. D. H. Mgr.W. van der Ven, Bisschop van Den Bosch, heeft benoemd tot deken van het dekenaat Helmond den zeereerw. heer M. P. P. Rath, pastoor van St. Lam- bertus te Helmond; tot pastoor der pa rochie van het H. Hart te Helmond den weleerw, heer H H. Berkvens tot pastoor te Liessel den weleerw. heer P.H. V. Jasperstot kapelaan te Kaatsheuvel den weleerw. heer G. M. Habraken tot kapelaan te Tilburg, parochie Heikant, den weleerw. heer G. J.M. van Groenin gen, en tot kapelaan te Dussen den eerw heer G. A. van Elk priester van het Seminarie. Een nieuw klooster van Missiezusters. Aan den Bredasche Steenweg te Til burg is, gelijk men weet, een terrein aangekocht voor den bouw van een No viciaatshuis der Dochters van O. L. Vrouw van het II. Hart. Deze zusters-congregratie is, volgens de Tijd, gesticht door den hoogeerw. pater J. Chevalier, stichter der missio narissen van het H. Hart. Deze zusters hadden tot nog toe in Holland slechts één huis, namelijk te Waalwijk. In die bloeiende gemeente wijden zij zich aan het zoo echt zusterlijk werk van bewaar school en ziekenverpleging. Daar echter het al te nederig kloos tertje als men de twee aaneengebouw- de werkmanswoningen zoo noemen mag, op slechts weinige zusters berekend is, moesten tot nog toe de zich aanmel dende postulanten, meerendeels teThuin, in België, haar proeftijd of noviciaat gaan doormaken. Dat was voorzeker niet wenschelijk voor toekomstige hollandsche Zusters. Vóór alles dacht men er dan ook aan in den laatsten tijd. in ons land zelf een passend noviciaat te stichten. En dat gaat er nu komen. Dit klooster der Dochters van O. L. Vr. van het H. Hart is het eerste in Tilburg van gezegd Missiezusters». Wel wijden zij zich ook £an andere wer ken van liefdadigheid, maar voor het Missiewerk onder de heidenen, zijn ze op de eerste plaats in het leven geroe- peu. Katholiekendag in het bisdom s- Hertogenbosch. De comissie van Advies voor Katho liekendagen in het bisdom van s-Her- togenboscb verzoekt het volgende te berichten Met goedvinden van Z. D .H. Monseig neur W. van de Ven zal dit jaar een Katholiekendag gehouden worden te Nijmegen. De te behandelen onderwerpen zijn Ziekenverpleging, Woningvraagstuk, Kin dersterfte. Voorzitter van den Katholiekendag is mr. J. F, A. M. Wierdels, secretaris H. Ridder de van der Schueren, beiden te Nijmegen. De ZeerEerw. heer van Son. deken en pastoor te Nijmegen, heeft zich ook be reid verklaard zitting te nemen in het verder te vormen Dageliiksch Bestuur van den Katholiekendag (al. 2 van art, 7 van het reglement.) Holland Belgie. 4.-2. Onder eene belangstelling van om streeks 20.000 voetbal-enthousiasten, waarvan naar schatting 8000 Hollanders had Zondag 1.1. weder onder slecht weer en dus een zwaar veld, bovenbedoelde ontmoeting plaats. Scheidsrechter was Schumacker, de Angle-Duitscher, die in 1910 de veel besproken Belgisch—Hollandsche ont moeting leidde grensrechter voor Hol land was Mutters, voer Belgie Aertsen. Zooals gezegd, Deetje Kessler trapt af en aanstonds zitten de Belgen als duivels op den bal. Door hun werkelijk zeer geestdrittig spel zijn ze dadelijk in de meerderheid eu Göbel kan dadelijk aan het werk komen. Gelukkig vinden de Belgen hem vandaag weer in uitste kende conditie. Vlug gaat het spel over en weer; een hard schot vlak bij doel van Nizot wordt keurig gehouden en weggewerkt. Nog altijd zijn de onzen niet best op dreef; een corner op het Hollandsche doel wordt door Göbel weggeslagen, waarop een nijdig schot volgt van Suetens, dat rakelings over gaat. Wanneer de Beigen weer eens zeer dicht bij 't Oranjedoel zijn, plaatst Bou- mao zijn voet stevig op den bal, zoodat Nisot daarover struikelt. Schumaker ziet daarin ten onrechte een >haken« en geeft penalty. Brébart plaatst zich achter het leder en jaagt het voorbij Göbel. Belgie leidt met 10 't Is nu ongeveer 3 uur. De roodtrul- en schijnen veel zin te hebben om dit spelletje te herhalen. Tot tweemaal toe wordt op slechts enkele passen afstands een kei van je welste gelost. Hoe hij het gedaan krijgt, weten we nietmaar hij keert ze toch totgroote ergernis der ons omringende Belgen, die geweldig foete ren op onzen eminenten doelverdediger. De Oranjemannen beginnen het nu ook te meenen. Een corner tegen België wordt door Noorduijn goed voor gezet, maar door de roodbaadjes naarstiglijk het veld ingeexpedieerd. Aan de andere zijde lost Bosschaert van uit de half Unie een goed schot dat juist overgaat, maar direct daarop moet Göbel weer optreden het spel verplaatst zich bliksemsnel. Nizot haakt een tegenstander en ziet een vrijen schop tegen zich gegeven rakelings schiet Kessler daaruit over de lat. De Belgen probeeren nu de Hol landers in te sluiten, maar Jan Vos maakt den bal vrij en geeft over aan Mannus Francken, tot grooten schrik der Belgische supporters, die het vol strekt niet op Mannus begrepen hebben. Maar deze vindt dat Kessler er beter voor staat en zendt hem 't leder over. Niet te lui rent deze er mede van door tot eenige meters voor doel en volein digt dan met een goed gericht schot, mooi stukje voetbal. De stand is gelijk (1—1). Hoewel het spel nu verder weer gelijk opgaat, heeft Göbel toch ontegenzeg gelijk veel meer te doen dan zijn vis a vis. Een voorzet van Musch komt vlak voor 't doel Nisot, Brébart en Saeijs komen reeds toeloopen Göbel lacht ze uit, door het leder vlak voor d'r neus corner te stompen. En wanneer kort daarop van dicht bij nog een scherp schot op hem wordt gelost, weet hij 't al val lende van richting te doen veranderen, zoodat het naast gaat, de corner hieruit verloopt mede resultaatloos. Rust gaat in met onveranderden 11 stand. Bij de hervatting zijn de Belgen weer in de meerderheid er zit weer iets van dat oude »overdonderende> in Onmidde» lijk staan ze voor Göbelmaar met een zekerheid die 't Belgisch publiek doet razen van ergernis, wijst hij alle aanvallen af. Wanneer het spel een kwartier met afwisselende kans aan den gang is, moet gestopt worden voor Saeys, die gelukkig spoedig weer op de been is. Direct daarop forceeren de onze een hoekschop, die al-ter-onmenschelijkst wordt om hals gebracht. Wanneer Jacques Francken dan den bal van Jan Vos krijgt, geeft hij zonder dralen over aan Westra van Holthe en deze geeft aan Leroy het nakijken. Holland leidt met 12. Nauwelijks is het vreugdegehuil van de lucht of Göbel moet alweer een kei hou den van Nizot. Stampvoetend zien de Bel gen het aan en wenschen hem minstens in het land, waar de peper groeit Daar geeft Swartenbroeckx met een harden trap het leder aan zijn voorhoede, die er mede vlak voor het Oranjedoel komen, Musch lost een geweldigen kanjer die door Göbel vallende wordt wegge slagen Via Wijnveld belandt de bal voor de voeten van Brébart en eer onze doel verdediger weer op z'n post is zit 't leder tusschen de palen. De stand is wederom gelijk met 2-2. Niet te beschrijven is het gejuich der Belgen en hierdoor aangemoedigd speelt hun elftal met zooveel vuur door, dat we wezenlijk het ergste gaan vreezen. Herhaalde malen komen ze tot vlak voor oe Hollandsche veste maar gelukkig laat hun schot zoowat alles te wenscheD overde aangeboden kansen worden in 't geheel niet benut. De Hollanders doen dat wel. En als Noorduijn een corner goed neemt, weet Kessler hem precies in te koppen. Holland leidt opnieuw met 2—3. Nu is het, of de troef er bij de Belgen in ééns er uit is. Bovendien komt een geweldige regenbui het trein zoo goed als onbespeelbaar maken. Maar de Oran jeklanten houden niet van half weg. Van een fout van Swartenbroeckx profiteert Jacques Francken door onder een orkaan van triomf gehuil het vierde punt te ma ken, waardoor Holland wint met 24. Een enkel woord over spel en spelers. Zeer hoog stond het speel aan geen van beide kanten. Gobel heeft den wedstrijd beslist gewonnen, trouw geholpen door de beide backs Wijnveldt en Bouman. Onze middenlinie nam den bal verdien stelijk af, maar het voeden der aanvals- Ünle liet dikwijls te wenschen over. Onze voorspelers zijn over 't algemeen niet tegengevallen. De vleugel Kessler, M en J. 'Francken was het best, hoewel laats- genoemde speler wat vlugger kon zijn. Het combineeren der gebroeders Franc ken was goed Mannus, hoewel hij geen enkel punt heeft gemaakt hij werd geducht in de gaten gehouden heeft in minstens twee goals een zeer groot aandeel gehad. Westra en Noorduijn be dierven nog al eens een mooie kans door buitenspelstand. Ook is het onze meening, dat aan het vierde puntje een sterke buitenlucht zit. Maar de scheidsrechter keek zoo nauw niet hoewel Aertssen hevig protest aan- teekende. Van de Belgen waren beide backs de beste spelers; Nizot en Saeijs de miLste hun vleugelmannen Musch en Van Cant leverden constant gevaar op voor het Hollandsche doel- Eerlijk moeten wij erkennen, dat de 2—4 uitslag voor ons geflatteerd is. Wie daaraan twijfelt, vergelijke maar eens 't werk dat Göbel heeft gehad met dat van z'n overbuurman. Intusschen: het mooie >koperen din- geske* blijft boven den Moerdijk en daarom Hup Holland 1 Volledigheidshalve geven we hier nog een overzicht van de resultaten der ont moetingen tusschen België en Holland te Antwerpen. 1905 14 voor Nederland. 1906 50 voor België. 1907 13 voor Nederland. 1908 1 4 voor Nederland. 1909 14 voor Nederland 1910 32 voor Belgie. 1911 15 voor Nederland. 1912 12 voor Nederland. 1913 3—3. 1914 24 voor Nederland. De Hollanders wonnen dus 7 maal, verloren 2 wedstrijden en speelden 1 gelijk. (D. v. N.) Holland Engeland [Militair). De uitslag van dezen wedstrijd tus schen Hollandsche en Engelsche officie ren Zondag 1.1. in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin-Moeder inden Haag gespeeld, had tot uitslag 21 in 't voordeel van Holland. Benarde positie. Te Rosendaal vond men Vrijdag avond, aldus meldt men ons, in een retirade van trein 39 Amsterdam Antwerpen 'n sergeant der marine alleen met het bovenlichaam boven den closet pot uitstekende. Vermoedelijk heeft deze persoon op den rand willen gaan staan, is hij uitgegleden en naar beneden ge zakt. zonder dat hij zich naar boven terug kon werken. Met drie man is men er te Rosendaal in geslaagd, hem uit zijn benarde positie te bevrijden. Hij bleek buiten kennis te zijn. De Gr.w. meldt, dat de man, die het vreemde avontuur in een treincloset is overkomen, is dc holmeest*^.van ck marine J. T. uit Middelburg, in dienst op Hr. Ms. kruiser Zeeland, liggende in den Helder. Nadat hij tot bewustzijn was gebracht, verklaarde hij te Haarlem naar de retirade te zijn gegaan, maar het closet vies vindende, wilde hij daarop gaan staan en toen- door een plotselingen schok van den trein, is hij er afgegleden en in den koker weggezonken, Met groote inspan ning had hij zich weten vast te houden, maar door vermoeidheid en angst was hij weldra bewusteloos geworden en zoo doende heeft hij door roepen als anders zins niemand kunnen waarschuwen. Gisterenmorgen heeft onze landsverde diger gezond en wel zijn reis naar Middelburg voortgezet. In Rangpur in Bengalen was eenige dagen geleden een koopman in suiker verdwenen Men vond op den landweg zijn kar onbeheerd staan, maar van den man was niets te bekennen. Tot iemand van de politie in het zand een spoor vond, dat hem voerde naar een boschje in de nabijheid Daar zag hij een reus; achtige tijgerslang opgerold liggen. Hij schoot het dier dood. Het was zes me ter lang en bleek, bij opensnijding het lijk van den vermiste te bevatten. Gisteren is de 23-jarige ongehuwde rijwielhandelaar F. Broeder te Vortum (N.-Br.) door een noodlottig toeval te water geraakt en verdronken. Te Bennekom is gisternamiddag door de tram het 12-jarig dochtertje van den arbeider J Ansink, aangereden en onmiddelijk gedood. De machinist kon het ongeluk niet voorkomen. BRUSSEL. Hedenmorgen is de luxe trein van Osteode—Berlijn bij Dolhaio door een goederentrein aangereden. De botsing was verschrikkelijk. Verscheide ne reizigers werden levensgevaarlijk ge wond. Vijf stierven onmiddelijk. De schade is zeer groot. De weg is versperd zoodat een groo te vertraging in den treinenloop is ont staan. BESOIJEN, 17 Maart. De prijs der boter was heden op de mark» Hoogste prijs 1 1.50. Laagste prijs t 1,40. Eieren 4 a 4l/j cent per Btuk. 1 43)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6