jVummer 24 Zondag 22 Maart 1914. 37e Jaargang Tweede Blad nj L 8' "buitenland. Bekendmaking. Onderwjjs. BINNENLAND. i 3i;fSÖNLÏGHTï 50. Bel?ië Frankrijk. Albanië. Engeland, Keclarae. BEEGHAM'S. PILLEN Li 61 >uses fNIE it. EN. raba lie Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten vólle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. ZEEP tens. ken ti en >EN Militie. Vrijstelling van den dienst wegens Igen vrijwilligen dienst, broederdienst aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. De Burgemeester der Gemeente Waal wijk brengt ter kennis van belangheb benden, dat ten aanzien van vrijstelling van den dienst bij de militie om een der hierboven vermelde redenen het vol gende geldtBroederdienst, aanwezig heid van in hetzelfde jaar geboren broe ders of halfbroeders. Om vrijgesteld te worden wegens ei gen vrijwilligen dienst of wegens broe derdienst, moet de reden van vrijstel ling bestaan op 21 Maart van het jaar, waarin omtrent hein, voor wien vrijstel ling wordt gevraagd, door den militie raad uitspraak moet worden gedaan. Om vrijgesteld te worden wegens aan wezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, moet de reden van vrijstelling bestaan op het oogen- blik waarop de militieraad uitspraak doet. Waalwijk, den 11 Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. Militie'. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester der Gemeente Waal wijk brengt ter kennis van belangheb benden, dat bij voorkeur zal voor het opmaken van staten van inlichtingen ten behoeve van het aanvragen van vrijstel ling wegens kostwinnerschap, voorzoo- ver dit tusschen 21 en 31 Maart moet geschieden, zitting worden gehouden Op eiken werkdag, voormiddags tusschen 9 en 12,/2 uur. Omtrent de vrijstelling wegens kost winnerschap wordt beslist door Ged. Staten, zoo de reden van vrijstelling aan wezig is op 21 Maart van het jaar waar in het inschrijvingsregister gesloten is anders door de Koningin. Deze vrijstelling wordt aanvankelijk slechts tijdelijk en wel ten hoogste vier maal voor een jaar en daarna, zoo de grond voor de vrijstelling ook bij de ten vijfde male te nemen beslissing nog aanwezig blijkt, voorgoed verleend. Voorts wordt ook vrijstelling verleend in het geval, dat een dienstplichtige, aan wien geen vrijstelling is verleend wegens kostwinnerschap, zoodanig persoonlijk onmisbaar is voor de instandhouding der middelen van bestaan van zijn gezin of van dat waartoe bij behoort of war in bij als pleegkind is opgenomen, dan wel van personeo, die hem in den eersten of tweeden graad van bloed- of aanver wantschap bestaan, dat zijn aanwezig heid daarvoor dringend noodzakelijk is. Tot het verkrijgen van vrijstelling op dezen grond moet worden gehandeld in overeenkomstigen zin als tot het ver krijgen van vrijstelling wegens kostwin nerschap. Omtrent het verleenen van vrijstelling wegens aanwezigheid van bedoeld geval wordt echter uitsluitend beslist dcor de Koningin. Waalwijk, den 11 Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeelk. Rijksnormaalschool. Zooals elk jaar geven we de schrifte lijke vragen voor het toelatings-examen Rijksnormaalschool alhier, voor de voor bereidende en eerste klas. Nederlandsche Taal. VOORBEREIDENDE KLASSE. De Perendiet. De schrokkige Piet had een boompje [gezien Waar sappige peren aan hingen te [prijken Kijk 1 dacht hij, die hangen voor mij [daar misschien, Dat komt goed te pas, hoor 1 Ik lust er [wel tien Ik zal eens heel even gaan kijken. Waarachtig I 'k geloof, het is net, als [ik zeg, Ze lachen me tegen, alsof ze me roepen Een Jing is maar spijtig die weer [gasche heg Met puntige doornen staat mij in den [weg; Toch moet ik eens even gaan snoeien. Een pas of tien verder, alsof 't zoo [moest zijn, Vindt Pieter een oop'ning, daar zal [hij het wagen, Hij komt bij de peren, zoo sappig en fijn Hij roept»Lieve peertjes, niet waar, [je bent, mijn En grinnikt van louter behagen. Fluks heeft hij de zakken met peren [gevuld O wee 1 wat staat ginder door de [oop'ning te kijken Het aak'lige veldwachtershondje, ver- [duld 1 Plots voelt hij van binnen 't bewustzijn [der schuld Hoe zal hij 't gevaar hier ontwijken Hij loopt nu gezwind naar den anderen [kant Om over het erf op den straatweg te [komen Maar hemel I daar is reeds de boer [bij de hand, Die sleept hem naar binnen en heeft [ras den klant Geducht onder handen genomen. Daar treedt, dub'b'le ramp 1 ook de [veldwachter in, Die alles gezien had, daar juist om het [hoekje. »Zoo,4 spreekt hij, m'n jongen, wat [was je van zin Dan grijpt hij den stok, en geeft [Pietje niet min Van achteren tegen zijn broekje. Ook thuis is het dubbele kermis voor [Piet: Daar gaat de karwats en »Naar bed [zonder etenl4 Spreekt vader, >en wee, als het weder [geschiedt Dan, diefachtig jongske, dan tref je ['t zoo niet, je moet het nu zelve maar weten.4 En of hij het wist 1 Met de snoeplust [was 't uit. Hij wil nu met buurman geen peren [meer deelen, Zorgt wijselijk, dat hij 't niet weder [verbruit, En denkt aan 't gebod, dat hem goed [is beduid, Het zevende Nooit zult gij stelen 1 1. Vertel eens in eenvoudig ver haaltje, wat een perendief overkomen is volg zooveel mogelijk het gedichtje, a. De arme (versmaden) de hulp niet, welke men hem (bieden). b. Die leerling (houden) veel van net heid, hij (bekladden) nooit zijn werk, hij (worden) geprezen. c, De zieke (lijden) veel pijn, de dok ter (verbinden) de wonde. d. De voerman (leiden) het paard bij den teugel, het (stampvoeten) van pijn. 2. Zet bovenstaande zinnen eerst alle vier in den onv. teg. tyd, dan in den onv. verl. tijd en vervolgens in den volt. teg. tijd. (Zeg eerst, dat 't gebeurt, dan dat het gebeurde en vervolgens, dat het gebeurd is.) Gisteren zond mijn naaste buurman eene mand pluchen pantoffels aan een zijner afnemers. 3. Ontleed bovenstaanden zin rede- en taalkundig. VOORBEREIDENDE KLASSE R.N.L. Rekenen. 1. Bij een handel wordt 8°/o verloren. Als de verkoop f 1518 bedraagt, hoe groot was dan de inkoop 2. Een gang, die 3'/2 M. lang en l3/4 M. breed is, wordt bevloerd met vler kante tegels van 2j2 d.M. lengte. Hoe veel tegels zijn daarvoor noodig 3. A. en B. handelen, A. wint 20°/0 en B. verliest 15%, Nu bezitten ze evenveel en samen f 3060. Met hoeveel is ieder begonnen te handelen. 4. Iemand koopt 5 cents-postzegeis. Had hij voor hetzelfde geld 2 cents-postze gels gekocht, aan zou hij er 60 meer hebben. Hoeveel postzegels kocht hij 5. Bereken het 5/, 6 van VU - B5/8 194/25 4- VU 5'/2 79/10. 6. 0,7 M3 0,7 d.M3-f 0,7 c.M3 L. 33/4 X 24,5 H.G. 22/3 X 1,23 K G. D.G. l5/8 x 1,2 K.G. -f 25/t x 9,1H.G.= D.G. 7. A. en B. moeten f 255 verdeelen. A. moet er f 15 van hebben en nog 3 maal zooveel als B. Hoeveel krijgt ieder Welk deel van de geheele som krijgt ieder? Van een erfenis krijgt A. 2*£D/0, B. 3/g deel en C. de rest, of f 529,375. Hoe groot is de erfenis ft 9. Iemand verkoopt een partij tabak zoo dat hij f 102 krijgt, voor hetgeen hem f 94 gekost heeft. Hoeveel percent wint hij 10. Een wijnkooper mengde 18 L. wijn a f 1,25 en 20 L. a f 0,75 en deed er nog 2 L. water bij. Hoe duur moet hij een flesch (van 80 c.L.) verkoopen, om 20% te winnen De liberale afgevaardigde Monville heeft in de kamer critiek uitgeoefend op den chef van den generalen staf de Ceunlck als overste van de vesting Antwerpen. Deze heeft den volksver tegenwoordiger een brief geschreven, waarin hij zegt dat hij niet de minste bevoegdheid heeft over dergelijke zaak te spreken. De afgevaardigde heeft dit schrijven in de Kamer ter sprake ge bracht en afgekeurd. Naar aanleiding daarvan heeft de chef van den generalen staf ontslag genomen. Politiek bederf. Het debat in de Kamer over de Rochettezaak, die in verband met den moord op Calmette weer is opgerakeld, heeft wel zonderlinge en onverkwikkelijke dingen aan het licht gebracht. Een minister-president Monis, wordt beschul digd den procureur-generaal Fabre in dienst van een oplichter (n.l. Rochette) gesteld te hebben een andere minister president, Briand, zou den magistraat verhinderd hebben de waarheid te zeggen voor de commisie van onderzoek (Briand heeft namelijk geweigerd Fabre van zijn ambtsgeheim te ontheffen)een derde minister-president, Barthou, heeft zich de op schrift gestelde bekentenis van den procureur generaal Fabre eenvoudig toegeëigend, toen hij aftrad en maakt er nu in het openbaar gebruik van om de tegenwoordige regeering een hak tr zet ten. En misschien, wie weet, heeft Barthou den vermoorden Figaro directeur Calmette aan een afschrift van dat stuk geholpen.Calmette had het afschrift bij zich, toen hij door de revolver van mevrouw Caillaux gedood werd, het is zelfs door een der kogels lichtelijk beschadigd De Libre Parole schrijft over de Kamerzitting, waarin deze vuile wasch in het openbaar werd gewasschen >Welk een schande voor een groot land, dat het gevallen is in de handen van dergelijke meesters. Had geheel Frankrijk een zitting als die van Dinsdag kunnen bijwonen, dan zou hun tirannie geen vijf minuten meer duren. De zaak-Rochette. Men herinnert zich, waar het bij de zaak-Rochettn om gaat. Maandag zal het zes jaar geleden zijn, dat de Parij- sche politie den millioenen-zwendelaar Rochette, directeur van het Crédit Mi- nier, in zijn bankpaleis arresteerde. Mll- lioenen hebben de Fransche spaarders verloren, die dezen man hun geld hebben toevertrouwd. Rochette werd io eersten aanleg veroordeeld, doch het Parijsche Hof van Appèl zou daarna beslissen en gebeurde het, dat door een nalatigheid der justitie en haar organen de verjaring intrad, omdat in een bepaalden termijn geen gereehterlijke behandeling was ge schied. De politiek speelde van den aanvang af in deze zaak een rol. Politeke tegen standers wierpen elkaar voorde voeten, zich te veel met Rochette hebben ingela ten. Omdat Rochette den minister van fi nanciën Caillaux diensten bewezen zou hebben, heeft Caillaux in 1911 den pro cureur-generaal van het Parijsche Hof van Appèl Fabre bij minisier-presldent Monls laten komen, die den magistraat zou >gedwongen4 hebben een verdaging in het proces te bewerken,- waardoor een verjaring intrad, Er werd voor dat alles een parlemen taire commissie van onderzoek ingesteld ender voorzitterschap van Jaurès. Re sultaat: nihil. Intusschen werd dezaak-Rochette voor de justitie na vijf jaar op sleeptouw te zijn gebonden, op December 1912 afge sloten door definitieve bevestiging van het vonnis drie jaar gevangenisstraf. Maar Rochette, die tegen een borgstel ling van 200.000 francs in vrijheid was gesteld, was inmiddels verdwenen Hij zit thans in Mexico. De zaak kwam de vorige week opnieuw in de Kamer ter sprake, doch met geen ander resultaat, dan dat op voorstel van minister-president Doumergue en met iastemming van Jaurès besloten werd tot de orde van den dag over te gaan. Calmette rustte evenwel niet en be vestigde de onbevoegde inmenging van Caillaux en Monis door een schriftelij ke verklaring van den procureur-gene raal Fabre die zich beklaagde, dat hij gedwongen was tot oneervolle handelin gen. Die verklaring van Fabre vormde het middelpunt van het kamerdebat van ÜiDsdag. Men weet, dat Barthou het stuk eensklaps te voorschijn haalde en het de verbaasde Kamer liet zien. „Nooit, schrijft Fabre er in, heb ik zulk een vernedering ondergaan''. Men keDt het resultaat dier kamerzit ting. Opnieuw zal de commissie van on derzoek onder voorzitterschap van Jau rès bijeenkomen, doch ditmaal zullen haar rechterlijke bevoegdheden worden verleend, zoo besliste de kamer. Intusschen, van die rechterlijke be voegdheden wil de Senaat niets weten. De senaat heeft besloten een bijzondere commissie te benoemen om het voor stel te onderzoeken. Heden komen af- deelingen van den Senaat bijeen om deze commissie te kiezen. In sommige kringen meent men, dat de senaat er wel in zal toestemmen aan de commis sie van onderzoek in de zaak-Rochette het recht toe te kennen getuigen te hooren en te beëedigen, doch niet de volmacht om arrestaties en huiszoekin gen te doen. Jaurès. de voorzitter, heeft het be sluit van den Senaat niet afgewacht tn heeft de commissie van onderzoek te gen heden reeds bijeengeroepen. Monis heeft ontslag ingediend. Er is veel deelneming voor de familie Calmette en Vrijdagmorgen bij zijn be grafenis was er een enorme belangstel ling. In den beginne is alles zeer rustig gegaan, ook op verzoek van de >Figaro4, maar ten slotte is het op verschillende plaatsen tot botsingen gekomen. De po litie is met blanken sabel opgetreden en verschillende personen zijn gewond, alsook talrijke agenten. Vele arrestaties hadden plaats. Er heerscht een opge wonden toestand en vooral ln de politiek. Het ministerie Doumergue verzwakt door 't uittreden van Caillaux en Monls zal wel verdwijnen en wie zal dan weer op 't tooneel verschijnen. Viviani of Briand. 't Is lood om oud ijzer 1 Het wordt mevrouw Caillaux heel ge makkelijk gemaakt in de gevangenis St. Lazare, voor welk gebouw tegen haar en haar man voortdurend betoogingen worden gehouden. Zij heeft haar boudoir daar overgebracht en woont er werkelijk huiselijk. Mr. Labori zal haar verdedigen en 't zal ten slotte wel erop uitdraaien, dat zij niet normaal was, opgewonden, overprikkeld of iets van dien aard. TJlt Durazzo aan de Neue Freie Pres- se. In den ministerraad heeft Essad Pasja voorgesteld 25000 man op voet te brengen en met dat leger Epitus te bezetten, Als de regeering niet totsnel optreden beslist, zou Essad naar hij ver klaarde, zijn ontslag nemen. De ministerraad heeft generaal De Veer. den bevelhebber der gendarmerie, opgedragen telegrafisch verslag te doen over de verrichtingen van majoor Thom son, gouverneur van Epirus. Het Home rule-conüict. Wij hebben onze lezers op de hoogte gehouden van de Home-rule-kwestie in Ierland. De liberale regeering wil Ierland zelfregeering geven. Ulster-provincie wil die niet voor Ierland en de partij die zich gevormd heeft om deze zelfregce- ring tegen te houden heeft zelfs een ge heel leger, 100000 vrijwilligers gevormd gewapend, om desnoods met kracht de invoering tegen te houden. Zooals men weet wil de regeering de invoering in Ulster slechts over 6-jaar of een stemming het laten uitmaken. Hiermee is men niet te vreden echter en de spanning wordt steedst erger en de toestand ernstiger. De Iersche nationalisten hebben tegen over dit Ulster-leger een wapenschouw over hun vrijwilligers gehouden en de regeering heeft rondom Belfast 26.000 man met 168 kanonnen saamgetrokken. Burgemeester Utrecht. Mr. P. Fockema Andrae, wethouder te Utrecht, is benoemd tot burgemeester dezer gemeente. Militie. De minister van oorlog heeft bepaald, dat voortaan ook aan de miliciens bij vertrek met groot verlof de geweren en karabijnen model 95, zoomede de voorwerpen van ledergoed, welke aan hen zijn uitgereikt, zullen worden mede gegeven. Hiervan zijn echter uitgezonderd dë miliciens, die in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden niet of voorloopig niet in werkelijken dienst behoeven te komen, zoomede zij, die naar het oordeel van den betrokken regiments- of korpscom mandant in zoodanige omstandigheoen verkeeren, dat het hun niet mogelijk is, de wapenen enz. binnen de grenzen van het rijk behoorlijk te bewaren of te doen bewaren. Eene snelle moblisatie zal door deze regeling worden bevorderd. ^va •gIJ LICHTE aandoeningen aangewend, vooi komen vaak zeer GEVAARLIJKE ziekten. 5029 en I en J J I. 1 'fii;0rn£PONUR5i 1 i

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5