s Derde Blad. I L 0 er. M rP Foto. Provinciaal Nieuws. jau I NUMMER 23 ZONDAG 22 MAART 37e JAARGANG Waalwijk, 21 Maart 1914. Koopt niet In den vreemde, wat gij In Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2,20 6019 Conceit Liedertafel. Met genoegen kunnen wij melden, dat de Liedertafel voor haar laatste winter- concert op 13 April as. geëngageerd heeft, het zoo gunstig bekende humoris tisch duo Smits, dat met groot en nog steeds klimmend succes op verscheidene plaatsen reeds is opgetreden Een prettige avond staat dus den honorairen leden te wachten. Hoog water. De stand van 't water blijft steeds hoog. De buitenpolders achter Besoijen en Capelle staan nog steeds onder en elke communicatie met 't Land van Al- tena langs Drongelsche en Capelsche veer is verbroken. Ook achter Waalwijk staat hier en daar wat water, maar hier kan men niet van inundatie spreken. Overal in den lande leest men van hoog water en de groote schade en last daardoor veroorzaakt. Na de doorbraak bij Spijk in ons vorig nummer mede gedeeld, zal dit wel 't ergste zijn bij Grave. Daar is men reeds bijna 14 dagen met 400 boeren bezig de dijken te versterken met planken, zandzakken, stroo, enz. terwijl de Waterstaat, hulp verleent Men heeft de grootste moeite gehad den Maas te keeren en de geheele streek, 79 dorpen omvattende, voor den dreigenden waterramp te bewaren. Hedermorgen is echter een keering bij den Tempel, een aanlegplaats bij Over- asselt doorgebroken. Over een breedte van 100 meter stroomt het water met geweld binnen. Men hoopt evenwel het gat te kunnen stoppen. Een 300-tal infanteristen, onder bevel van kapitein De Koning, is uit Nijmegen aangekomen. Op den Beerscheweg, dat is de weg tusschen Grave en Cuyk, staat het water 20 cM. hoog. Jwe ,t de gste oten 5217 steeds 'orden 'P de' !5 ct 6204 Prov. Bond van Boekdrukkers-patroons in Noord- Braband. In een Woensdag te Tilburg gehouden algemeene vergadering van den R K. Provincialen Bond van Boekdrukkerijen in Noord-Brabant is het ontwerp col lectief arbeidscontract voor deze pro vincie, zooals dit door het bestuur met de commissie ter tafel werd gebracht, goedgekeurd en dienzelfden avond met de arbeidsorganisaties gesloten. De voornaamste bepalingen zijn eene nieuwe loonregeling, eene klasse-indee ling van 't personeel, 9j2 urigen arbeids dag en verschillende andere regelingen. Verder nog werd de centrale-commis sie samengesteld. Als leden daarvan werden gekozen de heerenF. J. A. L. Cordens te 's-Bosch, Jan Tielen te Waalwijk, Louis Stokvis te Eindhoven en Leo Arts te Tilburg en als plaats vervangende leden de heeren P. Harte, Bergenopzoom, J. Van Tilburg te Til burg, W. Bergmans te Tilburg en Coenr^ Teulings te 's-Bosch. Spoorwegongeluk bij 's Bosch. Men seinde gisteravond uit .s Herto genbosch aan de Maasbode: Hedenavond heeft een ernstig spoor wegongeluk plaats gehad. De personen trein uit Nijmegen, die om 7 uur 43 minuten te 's Hertogenbosch moest ar- riveeren, werd omsteeks dien tijd aan gereden door een goederentrein nabij Orthen. De machinist van den perso nentrein, die plotseling het gevaar na bij zag, remde onmiddelijk uit alle macht en gaf tegenstoom. Een botsing was evenwel niet meer te vermijden. De treiDen liepen nog tegen elkaar op; de beide locomotieven werden geheel ver nield en bleven op dertig meter van elkander liggen. De reizigers in den personentrein werden hevig door elkaar geschud, waarbij enkelen zich bezeerden. Nie mand hunner werd evenwel ernstig ge wond of gekwetst. Ongelukkiger kwam het bedienend personeel van den goederentrein er af. Een remmer en een wisselwachter toch werden hiervan gedood. Hun namen zijn nog niet bekend. Onmiddelijk werd hulp ontboden uit Den Bosch. De inspecteur Gorissen en de doctoren Van Moorsel en Tijfel be gaven zich dadelijk naar de plaats des onheils. Vervolgens werd een hulptrein gevormd die naar Orthen vertrok. Na twee uur wachtens konden de rei zigers uit den aangereden trein over stappen in dezen hulptrein, waarmede ze naar .s Hertogenbosch werden over gebracht. Verschillende hunner misten de aansluiting naar het Zuiden- De meesteD wisten zelf niet wat er gebeurd was en waren hevig verschrokken, De plaats des onheils werd afgesloten en was ook voor journalisten niet te be reiken. De stationchef weigerde alle in lichtingen. Het spoorwegpersoneel was slechts in staat verwarde antwoorden te geven. Op het station alhier is de dienst zeer gestoord. Te Orthen wordt hedennacht druk gewerkt met de opruiming der vernielde locomotieven om zoo spoedig mogelijk de lijn weer vrij te krijgen. Toen ons hedenmorgen bekend werd dat bij het hierboven beschreven onge luk de heer Ch. Hoffmans alhier is tegenwoordig geweest, hebben wij ons naar hem begeven, teneinde onze lezers iets naders te kunnen mededeelen van een ooggetuige, De personentrein, zoo begon de heer Hoffmans ons te vertellen, was 10 minuten te laat. Bij Rosmalen wacht de trein zoo goed als altijd om de goe derentrein te laten passeeren doch thans werd doorgereden. Even voor den over weg Orthen werd gestopt. Na een oogen- blik te hebben stilgestaan werd plotse ling achteruitgereden Voor dat men zijn verwondering daarover te kennen had gegeven, ontstond een geweldige botsing. Het gekraak der wagens en het gerinkel der ruiten maakten een overdooverend geraas. Hevig verschrikt wilden velen de wagons verlaten. Het spoorwegpersoneel verhinderde zulks echter door de portieren te sluiten Enkele heeren wisten toch uit de coupé's te komen en stelden zich op de hoogte van het ongeval. Zooals ik zei, was de trein tot aan den overweg bij Orthen doorgereden De goederentrein zou hier passeeren. Door verkeerden wisselstand kwam hij echter op de lijn waarop de personen trein stond.De machinist vande personen trein kon dat eerst zien toen de goe derentrein reeds op zijn lijn was. Hij begon daarop uit alle macht achteruit te stoomen doch kon niet vlug genoeg meer terug om een botsing te voorko men. De goederentrein had te veel vaart en was bovendien te zwaar, er hingen 60 a 70 wagens aan om direct te kunnen stoppen. De botsing volgde toen. Van de goederentrein waren be halve de locomotief zeker 10 a 14 wagens uit de rails geworpen terwijl verder nog veel wagens ineen waren gedrukt. Van de personentrein was geen enkele wagen uit de rails geworpen. Naar den heer Hoffmans terplaatse hoorde is de machinist van de per sonentrein, aan wien het te danken is dat er niet veel meer slachtoffers zijn, gedood Het geheele ongeval moet te wijten zijn aan de seinwachter. Deze heeft zich, waarschijnlijk waanzinnigt gewor den van schrik voor de van Amsterdam komende sneltrein die kort na het on geval passeerde,geworpen zijn lichaam werd in tweëen gereden. Toen na twee uur wachtens een hulp trein de reizigers naar 's Bosch bracht wist het personeel daar nog van niets Tot een ieders groote verbazing werd alles zeer geheim gehouden. Intusschen was de trein voor Zwaluwe vertrokken, zoodat de reizigers voor de Langstraat de aansluiting misten. Deze, Mej. Middelkoop uit Capelle en de heer Hoffmans zijn daarna met een automobiel thuisgekomen. Later vernemen wij nog, dat ook de heer G. Mertens ui: de Stationstraat alhier in de trein zat en den nacht in 's Bosch heeft moeten doorbrengen. Nader blijkt dat geen enkele doode bij 't ongeluk is te betreuren, behalve de wachter, die door de trein van Utrecht is verbrijzeld. R. K Onderwijzersbond. Op de agenda voor de negentiende Algemeene vergadering van den R.K.O.B. in 't Bisdom 's Bosch komt het volgen de voorstel voor van de afdeeling Waal wijk—Heusden Onze Bond dringe er bij de betrokken autoriteiten op aan, lo dat bij de oprichting van katholieke bijzondere scholen zooveel mogelijk scholen worden opgericht met uitslui tend leeken-personeel, 2o dat het leekenpersoneel verkrijge een goed gewaarborgde en gesala rieerde positie. Toelichting daarbij Voor den katholieken onderwijzer, lid van den R.K.O.B is het anders op den duur onmogelijk zijn bestaande positie te handhaven of een voor hem gewen- schte betrekking te verkrijgen, die strookt met zijne geestesrichting en finantiëele belangen. Religieuse scholen bieden hem geen gelegenheid die plaats te verkrijgen, of verdringen hem van de plaats, waar hij zich bij voorkeur geroepen acht en vele neutrale scholen houden hare deuren voor hem gesloten. Het Hoofdbestuur geeft hierbij het volgende advies Het Hoofdbestuur heeft tegen aan neming van dit voorstel geen bezwaar. Elecctriciti itsvoorziening in Noord - Brabant. Bij Kon. besluit van 14 dezer is aan de provincie Noord-Brabant, behoudens ie ders recht tot wederopzegging, concessie verleend voor den aanleg en de exploi tatie van inrichtingen en van werken tot het voortbrengen, geleiden, transformee- ren, verdeelen en leveren van electricl- teit, met uitzondering van die ten behoe ve van telegrafen en telephonen, op de bij dit besluit gevoegde voorwaarden. (Opgenomen in de St.ct. no. 67 De concessie geldt voor de provincie Noord-Brabant, met uitzondering van de gemeenten Helmond, Eindhoven en Stratum. De minister van waterstaat is te allen tijde bevoegd elk der genoemde gemeen ten bij het concessie-gebied te voegen. Bij Kon. besluit kunnen Gedepu teerde Staten van Zeeland en Limburg gehoord aan het concessie-gebied worden toegevoegd, geheel of voor een gedeeltea. de eilanden, voor zoover gelegen ten noorden van een lijn, waar de grenzen van Noord-Brabant, Limburg en België elkander ontmoeten. Voor het aangeduide gebied of ook voor gedeelten van dat gebied, zal tijdens den loop dezer concessie ook aan ande ren een gelijke concessie kunnen worden gegeven, indien dit met het oog op het gebruik, hetwelk van de tegenwoordige concessie wordt gemaakt, of wegens andere omstandigheden wenschelijk wordt geacht- In elk opzicht blijft de bevoegdheid der regeering tot het verleenen van concessie voor den aanleg of de exploi tatie van werken tot het geleiden, trans- formeeren, verdeelen of leveren van ejec- tricitelt in door haar aan te wijzen gedeelten van het bedoelde gebied ge heel onverlet. De regeering houdt zich voorts de vrij heid voor, binnen het concessiegebied inrichtingen, als boven bedoeld, aan te leggen of ook te explolteeren ;alleen in bijzondere omstandigheden, ter beoor deeling van de regeering, zullen deze acdïrs dan voor eigen gebruik dienen. Prov. Staten. Bij de eergisteren plaats gehad heb- bedde stemming voor een lid der Pro vinciale Staten voor het district Wijchen (vacanture-wijlen Jhr. G.J. J-J. M. Dom mer van Poldersveldt), is gekozen de heer W. Overmars, burgemeester van Ewijk. Slachtoffers van het hooge water. Gisteren zijn te Boxtel twee slachtoffers van het hooge water te betreuren. Zekere J v. Giersbergen, een bejaard maa, een jongen van 12 jaar genaamd Muselaars en v. d. Langenberg machinist N. B. D. S. waren met een bootje bij de Zwaansche brug in de kom der gemeente. Door de snelle drift sloeg het bootje om. Van den Langenberg wist de brug te grijpen en werd zoodoende nog gered. Van Giers bergen werd even later levenloos opge haald. Het lijk van Muselaars is nog niet gevonden. BAARDWIJK. Heden zijn onze jon gelingen van af de 15 tot 19 jaren, in de gelegenheid gesteld, deel te nemen aan de gymnastiekoefeningen in de jon genscongregatie te Drunen, die gratis gegeven zullen worden en 1 April een aanvang zullen nemen. Mogen vele jon gelingen uit onze gemeente aan dezen nuttigen cursus deelnemen. Ten eerste daar hierdoor de lichamelijke kracht ont wikkeld wordt en ten tweede is er nog dit voordeel aan verbonden, dat voor miliciens den diensttijd twee maanden verkort zal worden, indien zij met vrucht dezen cursus hebben gevolgd. Het bevloeiingswerk beoosten het kanaal 's-Bosch—Drongelen, waarvan de aanbesteding Maandag j.l. plaats had, is gegund aan den laagsten inschrijver, A. J. v. d. Oever, Ammerzoden. DRUNEN. Onderstaande circulaire is deze week aan belanghebbenden toe gezonden. Lichamelijke ontwikkeling der Jonge lingschap. De Gymnastiekvereeniging gevestigd in de Jongens Congregatie te Drunen, roept bij deze op: Alle jongelingen in den leeftijd van 15 tot 19 jaren, die een cursus wenschen te volgen, waarvan de strekking is «verbetering van lichamelijke ontwikke ling*. Behalve dat daartoe van de zijde der hooge Regeering wordt aan gedrongen, is er voor aanstaande mili ciens nog dit voordeel aan verbonden, dat hun diensttijd van acht en een halve maand tot zes en een halve maand wordt terug gebracht, althans indleD zij met vrucht dezen cursus hebben gevolgd. De Burgemeester van Drunen spoort de in de termen vallende jongelingen aan, en wekt hun op aan dezen zoo heilzamen cursus deel te nemen, waar voor men zich vóór of op 25 Maart e.k. moet aanmelden ofwel bij den Eerw. Broeder Paulus in het Broederhuis ofwel ter secretarie alhier. Bij genoegzame deelname zal de cur sus, die onder deskundige leiding ge geven wordt, met 1 April a.s. beginnen, iederen Zondagnamiddag gehouden wor den, ongeveer anderhalf uur duren en kosteloos gegeven worden. Verdere inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Bestuur van genoemde vereeniging en op de secretarie alhier. Drunen, den 14 Maart 1914. De Burgemeester, (get.) C. VAN HULTEN. Verklaring van den geneesheer. De ondergeteekende, A. W. A. van Seters, arts te Drunen, verklaart, dat het toetreden tot den cursus voor licha melijke ontwikkeling der Jongelingschap in alles dezelfde aanbeveling verdient als die, welke reeds afgegeven is op den 30sten Augustus 1913 voor de Gymnastiekvereeniging S. H. J. en welke aldus luidt Het beoefenen der gymnastiek staat, de spieren en pezen van het lichaam, zorgt voor een goeden bloedsomloop bevordert de spijsvertering en geeft een mensch in tijden van gevaar zelfver trouwen en daarmede de krachten zich zelf te redden. Met het volste vertrou wen beveelt derhalve de ondergeteekende alle ouders en voogden de beoefening der gymnastiek door hunne kinderen ten zeerste aan. Nogmaals beveelt hij deze zoo nood zakelijke oefeningen voor lichaam en geest aan, met de vaste overtuiging, dat alle belanghebbenden van deze zoo nuttige en heilzame gelegenheid zullen gebruik maken. Drunen, 13 Maart 1914. (get.) A. W. A. VAN SETERS. HERPT, 20 Mrt. Is men gewoonlijk om dezen tijd volop bezig met de veld- werkzaamheden, thans kan daar vanwege den toestand der landerijen door over vloedig regen- en kwelwater niet aan worden gedacht. Het jaar 1914 heeft zich aan den land man en den arbeider tot heden wel van een slechte zijde doen kennen. HEDIKHUIZEN, 20 Mrt. Onze dorps- genoot D. van Hemert Johz. is aange steld tot klerk ter Griffie van het Kan tongerecht Heusden. DRUNEN. Door de schoenfabrikan ten van Riel en Pelders is deze week een geheel stuk land aangekocht, om daar op een machinale schoenfabriek te bou wen en hunne zaak merkelijk uit te breiden. Voorzeker een lang gekoester de wensch van de ondernemers en van alle gemeentenaren. Het beste succes zij hun toegewenscht. SPRANG. Maandagavond zal de Chr. Zangvereeniging «Exelsior* alhier haar jaarlijksch feestavondje houden. VRIIH.-CAPPEL. Door verschillende personen, zoowel vrouwelijke als manne lijke, wordt hier druk gepropagandeerd voor het Hoefijzerverbond, door ten ver koop aanbieden van spelden, (hoefijzers' en sluitzegels. CAPELLE. Dezer dagen had de land bouwer J. v. T. een erge schadepost. Hij heeft n.l. een zijner beste koeien moeten afmaken. Door de jongelingsvereeniging op Ger. grondslag is Ds. Thomas uit Lui den geïnviteerd om voor haar den 9 April een spreekbeurt te houden. Jl. Donderdag zijn de nieuwe lidma ten der Herv. gem. alhier en te Loon- schendijk aangenomen om Zondag a.s. bevestigd te worden. De predikanten van beider gem. hebben naar ouder ge woonte weer prachtige cadeaux ontvan gen als blijk van waardeering voor het genoten onderwijs. Door de Maatschappij tot Exploi tatie van S.S. dienst weg en werken, is na onderhandsche aanbesteding aan de firma H. Michael en Zonen, machinale houtbewerking te Loonschendijk opge dragen het maken van deuren, ramen enz. voor 97 bergplaatsen. WASPIK. Toen de zoon van den heer Br. alhier zich Woensdagavond circa half elf naar boven begaf om zich ter ruste te begeven bemerkte hij brand op zolder. Door het vuurvatten van een balk in een ouden schoorsteen bleek de brand te zijn ontstaan en zich reeds over een gedeelte van den zolder te hebben uitgebreid. Een partijtje schoenmakers leesten was reeds aan 't branden. Direct werd de hulp van enkele buren inge roepen en slaagde men er in, ofschoon met veel moeite den brand te blusschen. Gelukkig, want in hetzelfde perceel, dat geheel met riet gedekt is, is nog eene boerderij gevestigd, terwijl vlak er naast j eveneens een groot met riet gedek». boerenhuis staat. RAAMSDONK(DORP). De 12 jarige M. Oome balanceerde over een in de Melkhaven liggende mast, verloor het evenwicht en dook kopje onder. Door G. Koopmans werd de snuiter van een wissen dood gered. Bij het springen over een sloot brak een koe van den landbouwer J. van Boxel een poot. Het dier werd voorde consumptie goedgekeurd. RAAMSDONKSVEER. Donderdag avond kwamen in de oude openbare school eenige heeren bijeen ter bespre king van plannen tot oprichting eener afdeeling van het Groene Kruis. Geopend en geleid op uitnemende wijze door een der medici, n.l. Dr. Qui- rijns, sprak de vergadering zich uit voor de oprichting omvattende Geertrulden- berg, Raamsdonk en Raamsdonksveer. Een commissie van voorbereiding werd noodig geoordeeld met het oog op pro- paganda-avond» geschriftverspreidlng, voorlichting, enz. enz. Tot ledeD wer den gekozen: le. Dr. Quirijns, 2e. A. F. van Seters, 3e. Cs. Sneep, 4e. A. J. Lankhuijzen, 5e. J. M. Krijger uit Geer- truidenberg. Moge deze commissie me dewerking op haren arbeid vinden, op dat zoo mogelijk onze gemeente een vereeniging rijk zij, wier doel het is ellende te verzachten, het lijden lichter te maken. DEN BERG. Met het slechten der wallen wordt flink opgeschoten. Reeds Is het grootste gedeelte verdwenen. Woensdag is de zandzuiger «Hendrika» gearriveerd en heeft al een groote op pervlakte volgespoten. De Spartanen hebben besloten de uitnoodiging aan te nemen van Eindhoven om aldaar de eere-wedstrijd der serie- wedstrijden te komen spelen. We kun nen echter nog niet mededeelen, welk elftal de rood-witte kleuren zal verde digen. BESOIJEN. Het volgend protest is aan den Raad van Besoijen gezonden. Den Edelachtbare Heer Voorzitter en Leden van den Gemeenteraad van Besoijen. Mijne Heeren. In de laatste raadsvergadering zijn in verband met mijn schrijven tegen het raadslid Winkel woorden gesproken, die zulk een scheeve voorstelling van den waren stand van zaken geven, dat ik mij verplicht acht daattegen te protesteeren. Vooreerst vertelt het lid Winkel aan de goê gemeent, dat hij slechts een vraag gesteld heeft, maar hij vergeet te zeggen, dat hij ook nog in de bewuste vergadering het personeel der school een grove beleediging naar het hoofd heeft geslingerd, waarbij niet eens de goede vormen in acht werden genomen. Ter juister beoordeeliog van die han delwijze voeg ik erbij, dat ik nog dezer dagen over dezelfde personen een te vredenheidsbetuiging mocht hooren uit den mond van een man, die om zijn ervaring en kennis op 't gebied van onderwijs zoo hoog staat aangeschreven als onze geachte districtsschoolopziener. In plaats nu van waardeering te toonen voor ijver en toewijding, waardoor vol gens zulk een deskundige goede resul taten bereikt waren en nog wel onder betrekkelijk ongunstige omstandigheden, werd op school en personeel een blaam geworpeo, waardoor hun reputatie groote schade leed. Wat de handelwijze van t lid Winkel te schandelijker en in-gemeener maakte, om met zijn eigen woorden te spreken, was, dat hij met mij had afgesproken van ware of vermeende grieven, die hij tegen de school mocht hebben, mij in kennis te stellen, om te overleggen, wat tot verbetering kon gedaan worden. Afgezien echter van deze afspraak was hij als eerlijk man toch verplicht geweest, bij de betrokken personen eerst te infofmeeren, om onpartijdig te blijven bij het uitbrengen van een beschuldiging. Mijn ergernis moest zeker nog te meer gewekt worden, dat iemand, die zoo de school in opspraak bracht en zoo onver diend en onnoodig't personeel blameer de, nog wilde doorgaan als de beharti ger van de belaDgen van 't onderwijs. Dat ik in scherpe bewoordingen mijn verontwaardiging luchtte, kan dus geen verwondering wekkeD. Nu werd natuurlijk tegen mij de strijd persoonlijk gericht. Allerlei futiliteiten werden opgezocht en ten breedste uit gemeten als zoovele schrikwekkende feiten. U begrijpt dus. dat ik onder die omstandigheden mij de moeite nog niet getroost om iets van al die praatjes te weerleggen. Verder moet ik aanstippen dat het lid Winkel zich in zijne positie tegenover mij schijnt te vergissen, en daarom acht ik het dienstig te verklaren, dat ik hem in geen enkel opzicht als meerdere er ken. Ik begrijp niet, dat iemand zich kan voorstellen mijn superieur te zijn, die mijn school nog niet mag binnenkomen en wien ik het recht heb het gat van de deur te wijzen. Voor zoover zijn vitterijen een on schuldige liefhebberij blijven, ben ik niet van plan mij aan hem te storen. Mijn voorganger, waarmee hij ook al het grootste ongenoegen heeft gehad, heeft zich misschien daaraan iets laten gelegen liggen, ik zal er niets om doen of laten. Het toezicht op de scholen berust bij Zniden 2651 W. B. i

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 9