Derde Blad. Gemeentefaadsvergadering. Provinciaal Nieuws. INDUSTRIËELEN. UITVOERINGEN. Reclame. Q^GHAM'S P1UEN JAMMER 30 ZONDAG 12 APRIL 37e JAARGANG. De Kamer van Koophandel en fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met 't opmaken van het crslag over 1913 Heeren Industrleëlen worden verzocht hunne opgaven zoo spoedig mogelijk la te zenden. Mededeelingen die na Dinsdag 14 dezer inkomen kunnen niet meer iin 't verslag worden opgenomen. Waalwijk, 6 April 1914. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. WAALWIJK. Volksmatinèe. Eersten Paaschdag volksmatinèe, te geven door de Liedertafel tret mede werking der fanfare Orpheus. 1. Goede Nacht Koor Gransjan. 2. Les Martyrs aux Arènes Rlllé. 3. Orpheus (Marsch) v. Wijck. 4. Nelly Francois. BESOIJEN. Uitvoering te geven door de Christe lijke Gemengde Zangvereeniging »Hal- lélujah* te Besoijen, op Maandag 13 April 1914 (2en Paaschdag), in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Besoijen. Met welwillende medewer king van den heer L. Both, Accomp. Aanvang half zes. Zie programma's. o CAPELLE. Uitvoering te geven door de Gemengde Zangvereeniging >'t Rozenknopje* te Capelle, op Doaderdag 16 April 1914, des avonds ten 7 ure in de zaal van den heer L. F. van Dongen. Zie programma's. +_WJUË5!55*!55!^_!J—LU VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 10 April des avonds ten Vl2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer G R. van der Ven. Klokslag acht uur opent de Voorzit ter de vergadering afwezig de heer van Heivoort terwijl er een vacature is ont staan door het overlijden van den heer M. Mommersteeg. De notulen de vorige vergadering worden voorgelezen. De heer van Buul zegt dat er in de notulen wordt gesproken van Haarsteeg- sche zijde. Hij meent dat dit een abuis is en Vlijmensche zijde moet zijn. Voorzitter. Wij noemen dat altijd zoo, ook de bevolking. Hierna worden de notulen onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Voorzitter. Alvorens tot de behandeling van de agenda over te gaan gevoel ik mij verplicht een woord van nagedach tenis te brengen aan het overleden lid M. Mommersteeg, die zoo plotseling uit ons midden is weggerukt en naar wij hopen thans in betere gewesten is. Wel stonden onze meeningen lijnrecht tegen over elkaar, maar ieders meening moet men respecteeren. De tijd was nog niet gekomen, dat die tot elkaar konden wor den gebracht. De wijze waarop hij het woord wist te voeren, was aangenaam. Ik stel voor aan zijn zuster een brief van rouwbeklag te zenden. Aan de orde. a. Schrijven van Ged. Staten, houden de goedkeuring wijziging begrooting. b. Idem, houdende goedkeuring van de verordening verhaal van de pensi oensbijdrage van gemeenteambtenaren. c. Schrijven van den heer M. Ver boord, houdende mededeeling dat zijn café is gelegen op de markt en dat daar geen enkel café is. Hij verzoekt den raad ingevolge art. 5 der Drankwet aan H. M. de Koningin te verzoeken hem vergunning te verleenen voor het tappen van st.rken drank. Wordt besloten in handen te stellen van B. en W ter fine van advies. 2. Voorstel van B. en W. en de com missie tot aansluiting bij de provinciale electrische centrale. Uit het schrijven, dat door den Voor zitter wordt voorgelezen, blijkt dat Ged. Staten de verzekering geven, dat met de noodige voorzichtigheid alle bereke ningen zijn gemaakt en dat desondanks voordeelen voor de gemeente zijn te behalen bij aansluiting. Voorzitter. Zooals de heeren bekend is in de laatste vergadering een com missie benoemd die met B. en W. de aansluiting zou bestudeeren en bespre ken. Tengevolge daarvan hebben wij in 's Bosch een vergadering bijgewoond waar ook professor van Swaay bij tegen woordig was. Alle heeren zullen het met mij wel eens zijn, als ik zeg, dat alle inlichtingen die wij hebben ontvangen ons overtuigd hebben om aan te slulteD. Uit de antwoorden die werden gegeven op de vragen die van alle kanten wer den gesteld, bleek dat aansluiting in het belang van de gemeente en industrie is. B. en W. en de Commissie stellen voor om aan te sluiten en dan het eerst aan te leggen in de Meliestraat, Voorstraat, Marktstraat tot aan van Wordragen, de Prov. weg en de Zwaansweg. De Vaan. Worden de overige straten niet aangelegd. Voorzitter. Het voorstel van B. en W. en de Commissie is van niet. Later kunnen nog meerdere straten worden aangeslo ten. Ieder jaar kan b.v. een straat worden aangelegd. De kosten zullen bij den eers ten aanleg de kostbaarste zijn. Zooals wij nu voorstellen zullen de kosten bedragen, behalve aanschaffen van Meters die wij verhalen, 15000 a 16000 gulden. Ieder jaar lossen wij af en het geld krijgen wij voor 3 pCt. De Vaan. Als het allemaal maar waar is. Voorzitter. Het is zooals mijnheer Mommersteeg in de laatste vergadering nog heeft gezegd, wij moeten alle ver trouwen stellen in Ged. Staten. En dat kunnen wij gerust doea want Ged. Staten beoogen alleen het belang van de ge meenten, dat is wet voor hen. Als bij hen het doel nu voorzat een weinig winst bejag te maken, ja dan zou het zaak zijn wat voorzichtiger te zijn, doch het doel is om absoluut geen winst te behalen. De winst die het bedrijf zal afwerpen komt ten goede aan de gemeenten. Men behoeft dus niet bevreesd te zijn ver keerde cijfers te ontvangen. Van Engelen Het zou beter zijn eerst eens af te vragen aan de inwoners wie aansluiten. Voorzitter. Wij hebben genomen 150 perceelen met 2 lampen en ik ben over tuigd dat wij er meer krijgen. In onze gemeente staan 700 perceelen en daar nemen wij er nu maar 150 van. Het werk om de menschen te gaan vragen of ze aansluiten, is op zichzelf niet zoo erg, doch ze teekenen oiet. Ik kan wel de verzekering geven dat het licht even goedkoop is dan petro leum terwijl voor kracht electriciteit goedkooper is. Een motor van 3 paarde kracht kost ongeveer 20 cent per uur. Voorts wijst de Voorzitter er op dat Ged. Staten alleen maar zekerheid willen hebben welke gemeenten aansluiten wijl zij daar rekening mede moet houden met haar te verrichten werkzaamheden. A. V. Mommersteeg. Mijn vertrouwen in Ged. in Staten is eenigszins geschokt. Ik heb wel gezegd in een vorige ver gadering dat wij alle vertrouwen moeten stellen Ged. Staten, doch nu ik de be grooting heb thuis gekregen en eens heb ingezien, is dat vertrouwen geschokt Daar staat in dat wij een winst kunnen maken het eerste jaar reeds van f924 maar dat wij de electriciteit verkoopen voor 30 cent per kilowatuur. Dat maakt een groot verschil 25 of 30 cent, zoo doende is er altijd een voordeellg saldo te behalen. Maar er mag hoogstens maar 25 cent worden gerekend, waarom moet voor deze gemeente een uitzondering gemaakt worden. Dat stelt mij tot wan trouwen. Voorzitter. De berekening van Ged. Staten is 25 cent. Ik heb huo echter verzocht om ook een berekening te wil len maken als wij de electriciteit 30 cent verkoopen. Dat heb ik gedaan om eenig verschil te laten zien. A. F. Mommersteeg. Men moet ons geen zand in de oogen strooien, dat is niet zooals het behoort. Voorzitter. U begrijpt de zaak niet. Ged. St, zonden mij eene berekening gebaseerd op den prijs van 25 cent, evenals bij alle andere gemeenten. Ik verzocht echter ook eene berekening te willen maken indien wij hel kilowatuur voor 30 cent zouden verkoopen, Ik heb dit alleen gedaan om eenig verschil te doen zien. Dat is dus klare wijn schenken en absoluut geen zand in de oogen strooien. Mommersteeg. Het is niet zooals het behoort. Ged. Staten hadden het niet mogen doen. Ik zelf heb ook eene be rekening gemaakt en dan kom ik tot een nadeelig slot van f158. Dat is echter niet zoo erg, daar zou ik wel overheen stappen, maar ze moeten niet zeggen dat de winst direct zoo groot is. Voorzitter. De provincie berekent 175 perceelen en u maar 150, dat scheelt veel, daarom kom u tot een na deelig slot. Verder behoeven de lan taarns, zooals is berekend, geheel het jaar niet te branden. A. F. Mommersteeg. Het is een werk van groot belang voor de gemeente. Men mag dus gerust klare wijn schenken.Ik moet eerlijk bekennen dat ik met hui vering tot het groote werk zie overgaan. Kijk maar eens met den nieuwen Maas mond, dat moest ook gauw gauw er door en we zijn wel in de val geloopen. De Voorzitter deelt mede, dat indien bewoners ze uit een straat het verzoek tot aansluiting doen en ze garandeeren 20°/0 van de kosten dal de gemeente dan verplicht is om daar het net door te trekken. Verder deelt hij nog mede dat de kosten van aanleg binnenshuis voor rekening van de particulieren is. Echter zal de gemeente zich daar ook mede belasten en kan ieder jaar worden af gelost met 75, cent zoolang tot het is afbetaald wanneer het huu eigendom wordt. De heer J. Wagenberg stelt voor ook de Achterstraat er bij te nemen. De heer M Boom is van gevoelen dat men geheel da kom moet nemen. De heer A. F. Mommersteeg noemt dit een stap in de duisternis doen. Men moet kijken in welke straten de meeste aansluitingen zullen worden verkregen Na nog eeoige bespreking wordt het voorstel van B. en W. aangevuld met het voorstel van den heer J. Wagenberg om ook de Achterstraat aaa te sluiten, met algemeene stemmen aangenomen Voorzitter. Ik dank de heeren voor het met algemeene stemmen genomen besluit en ik hoop dat het besluit zal strekken tot bloei en groei der indu strie van onze gemeente. Van Engelen. Hoe is dat met den stier van de Haarsteegsche zijde. Voorzitter. Bij de inschrijving is geen enkele liefhebber komen opdagen. Ik heb echter gehoord dat Branten, de stierhouder van Haarsteeg en nu nog tot 31 October door contract aan de gemeente Haarsteeg verbonden, gene gen is met ons eeue overeenkomst aan te gaan. Hoe intusschen gehandeld zal worden, weet ik niet. Van Engelen. Ik geloof wel dat in Mei met Branten al wel een regeling zal zijn te treffen. Voorzitter. Dat was nog zooveel te beter. Het beste is dat Branten zich tot den raad van Haarsteeg wendt en een verzoek richt om het contract te vernietigen. Wordt besloten met Branten in on derhandeling te treden. Van Engelen. Kan die hoop mest bij Mommersteeg niet worden opgeruimd. Voorzitter. Zoo gauw als het water uit de polder is. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, sluit de voorzitter Je vergadering. Waalwijk, 11 April 1914. Koopt niet in deu vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en e v e n goedkoop kunt vinden. boeiend van het begin tot het eind. Naar wij vernemen, heeft de expli cateur van dit werk een speciale studie gemaakt, zoodat alles bijeengenomen een bezoek ten volle waard zal zijn. Niemand verzuime dan ook dit grootsch *erk op cinematographisch gebied te gaan zien, er zal te genieten zijn. Men weet nu waar men zijn avond gezellig kan passeeren. Allen naar de Flora Bioscope W. V. V. Waalwijk Vooruit. Verandering wedstrijdprogramma. Het zag er deze week voor de voet ballers niet rooskleurig uit, want èn de Sparta-veteranen èn het Rotterdamsche Feyenoord hadden beiden afgeschreven, zoodat we in plaats van twee mooie wedstrijden, niets te zien zouden krijgen. We kunnen echter melden dat W. V. na vele vergeefsche pogingen er in ge slaagd is, toch één wedstrijd te organi seeren. Feyenoord, dat had afgeschreven omdat 2en Paaschdag vele harer spelers op kantoor moesten zijn, werd bereid gevonden len Paaschdag te komen, zoo dat we morgen getuigen kunnen zijn van den spannenden wedstrijd W.V.Feye noord. Deze Rot'.erdamsche club speelt in de Westelijke 3e klasse, waarin zij een ernstige candidaat voor het kampioen schap was. Zij klopte o. a. tweemaal het alhier bekeude Exelsior (Rotterdam) waarvan W. V. reeds tweemaal verloor. Neem daarbij de Westelijke spelsuperl- oriteit en het zA niemand verwonderen als wij een Waalwijksehe nederlaag voor spellen. Wij zagen echter reeds meer malen dat W. V. tegenover zulke club fanatiek en uitstekend speelt. Daarbij komt dat W. V, een reputatie op te houden heeft, opdat de Rotterdammers de kampioenen der Zuidelijke 3e klasse niet als quanlté negligeable beschouwen. Resumeerend verwachten wij morgen een zeer spannenden en mooien strijd, met een kleine overwinning voor Rotterdam of Kampioenwedstrijden. Tot onze teleurstelling publiceerde de Nederlandsche Boud in het officiéél or gaan van deze week nog niets van de kampioenscompetitie van W-V. Op onze vraag wanneer die gespeeld zullen wor den, kregen we bericht dat de derde klasse C nog niet is uitgespeeld en het dus nog wel enkele weken zal duren Wij kunnen niets anders doen dan ge duldig wachten, doch betreuren het ten zeerste, dat nu het prachtvoetbal-weer is dit teloor gaat en wanneer op het laatst van Mei de kampioenwedstrii- dea gespeeld moeten worden, het feite lijk geen voetbalweer is. Wij vernemen dan ook, dat W. V. er bij den bond op aan zal dringen, de wedstrijden zoo spoedig mogelijk vast te stellen en ho pen we binnenkort het programma te kunnen publiceeren- Ongeval. De timmerman D„ werkzaam aan de in aanbouw zijnde vakschool, had Don derdag 11, het ongeluk met zijn hand in een bijtel te vallen waardoor hij zich ernstig verwondde. Geneeskundige hulp werd aanstonds verleend. en brsloten werd a.s. Maandagavond 2 n Paaschdag op dezelfde plaats en hetzelfde uur nogmaals te vergaderen. BAARDWIJK. Er is gevonden en op het gemeentehuis gedeponeerd een manometer, afkomstig van auto of motorrijwiel, genum merd 0401. Nat. Militie. De keuring voor den Militieraad zal dit jaar wederom in onze gemeente worden gehouden en wel in Mei en Juni op het Raadhuis alhier. Concert Liedertatel. Wij maken liefhebbers der toonkunst en van het komisch humoristisch genre attent op het concert van Maandagavond. De uitvoering van de cantate Neerlands heil, benevens niet minder dan een vijftal der meest aantrekkelijke komische duetten waarborgen een onder alle op zichten prettigen avond. Uit het Land van Waalwijk. In het mooie tijdschrift „Holland Express" weekblad voor Kunst, Cultuur Handel en Verkeer, uitgave van de drukkerij Geleijns te Rotterdam, welk blad zeer smaakvol is uitgevoerd en eene groote verspreiding geniet in Nederland zoowel als in 't buitenland, komt onder den titel: „Uit het Land van Waalwijk" een belangwekkend artikel voor over onze plaats en omgeving versierd met een 10 tal bekende kiekjes uit onze plaats en omgeving, die op gekleurd kunstdruk uitgevoerd een uitstekenden indruk maken, en met de interessante beschrijving niet zullen nalaten nog meer belangstelling voor onze plaats en omgeving in ons land en daarbuiten op te wekken, wat gemeente en industrie ten zeerste zullen ten goede komen. Wij hopen dit artikel een volgend maal geheel in ons blad af te drukken. Flora Bioscope. Na een periode van rust begint onze bioscope met vernieuwde kracht met een uitvoering als nooit te voren. Twee pracht-uitvoeringen worden gegeven en als hoofdnummer wordt opgevoerd het groot boeiend volksdrama in 6 be drijven „Rogier de geschandvlekte, waarvan de lengte der film niet minder dan 3000 meter bedraagt. Dit meesterwerk, als feuilleton en drama al zoo dikwijls verschenen, is gij LICHTE aandoeningen aangewend, voorkomen rak zeer GEVAARLIJKE ziekten. 502^^ DEN BOSCH. Maandag heeft de Bel gische Regeertng aan de Nederlandsche uitgeleverd den heer C. voorheen nota ris te Bladel, die voortvluchtig was en wiens arrestatie bij het van boord gaan van een Belgisch stoomschip in Amerika is gemeld. De heer C. is, volgens de >M. Crt.« van Antwerpen naar 's Bosch overgebracht. Naar verluidt, zijn dr. Verhoeckx, de adviseur der gemeente inzake de elec- trlciteitsvoorziening en prof. Van Swaay, de adviseur der provincie, het eens ge worden en is als resultaat van hun sa- menspreking een nieuw voorstel te ver wachten tot het betrekken van stroom van de provinciale centrale. DRUNEN. De leden van den steenkolen- bond „Broederhulp" hielden Maandagavond jaarvergadering. Een commissie, bestaande uit 3 leden, was aangezocht rekening en verantwoording te controleeren. Alles werd in de beste orde bevonden door de commissie en zulks aan de verga dering medegedeeld. De omzet bedroeg dit jaar 6200 H.L. steenkolen, 5355 ILL. ge wone steenkolen' of nooljes en 845 H.L. antracitb. Voor nootjes is betaald f 0 931 2 en voor antracitb f 1.18. De vereenigiog telt 297 leden. Op aanmerkingeu van eenige leden ge raakte men in heftige discussie, waardoor de zaken niet konden worden afgehandeld Ofschoon het weder nog niet al te mooi is, zijn toch reeds twee zwaluwen als eerste lenteboden gearriveerd. Eu wat zeker eene zeldzaamheid genoemd mag wotden, zit reeds een zanglijster in eeu der tuinen onzer gemeente te broeden. De gezonken aak met toebehooren, die kort geleden in het kanaal 'a Bosch Drongelen vermist werd, is heden door de eigenaars onder de gemeente 'a Bosch op- gevischt. Zondag 12 April as. zal de nieuw opgerichte vereeniging handboogschotterij „Soraners", gevestigd bij den heer P. van Eeuwijk haar eerste schietoefeningen feestelijk houden. Dat deze vereeniging groeie en bloeie. Woensdag j.l, slaagde ouze dorpsg-'- noote Mej, A. Fooy voor het examen nut tige haudwerken te Breda. Aan geslaagde en familie proficiat. BESOIJEN. Op Maandag 2en Paaschdag zal R. W. B. een vriendechappelijken wed strijd spelen tegen Taxandria uit Tilburg. Bovengenoemde vereeniging speelt in de le klas van den B. V. B., zoodat bet onge twijfeld een zware partij zal worden voor R. W. B., en het voorzeker wel de moeite waard zal zijn zich een wandeling naar het veld te getroosten. Aanvang half drie. Ook kunnen wij nog melden datR.W.B. op 19 April een roedaillewedatryd georgani seerd heeft. Hierop hopen wij in een vol- geud nummer terug te komen. Donderdag had het jongetje van L. van Hilst het ongeluk bij het spelen zoo ernstig te vallen, dat hij eeu vinger brak. CAPELLE. Donderdagavond gaf de Re derijkerskamer „Vriendentrouw" haar reeds lang te voren aangekondigde uitvoering ten bate van het „Hoefijzerverboud." De president verwelkomde het publiek met een enkel woord, dankte het voor de medewerking die het bestuur mocht onder vinden en wees er op, welk een Bchoone daad het is te hebben medegewerat aan het doel: de stichting te Nuuspeet van een kindemnatorium tot verpleging van het aan tuberculose lijdend arme Nederlapdsche volkskind. Ongeveer acht uur nam de uitvoering een aanvang. Opgevoerd werd het blijspel in drie bedrijven, getiteld „Mijnheer de Senator", welk stuk zelfs in de groote steden van ons laud wordt gespeeld en veel bijval oogst. Het blijspel werd uitstekend vertolkt en een woord van lof mag zeker niet aan de werkende leden worden onthouden. Ook het publiek was van die meeuing, getuige het voortdurend gejuich en handgeklap. In de verschillende tnsschenpoozen werden we vergast op enkele stukjes muziek, ten gehoore gebracht door den heet de Jong (piano) alhier en de heeren Scherp en Boes (viool) uit Qeertruidenberg, welke eveneens veel bijval inoogstteD. Na afloop der uitvoering dankte de pre sident de bezoekers voor de bewijzen van instemming, die de spelers van htn mochten ondervinden en hoopte, dat zij ook in 't vervolg de uitvoeringen der Rederijkerskamer trouw zullen bezoeken. Hierna ging een ieder ten hoogste vol daan haiswaarts. Op Donderdag den 27 April e.k. des namiddags 4 uur zal ten huize van Mej. de wed. de Bas een vergadering van slem- gerechtigde ingelanden van het waterschap „de Buitendellen' worden gehouden. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Door de dames Jo. van Riel en Bets Rijken is deze week door deze gemeente gecollecteerd len be hoeve van het Hoetyzerverbond. Voor de sfdeelirg Noord-Brabant en Limburg van den Ned. bond van Jougel. vereen, op Geref. grondslag, zal op 2en Paaschdag te Sleecwijk, waar alsdan een openbare vergadering zal plaats hebbeu, op treden Mr. J. A. de Wilde te 's Graven- bage met het onderwerp Stemmen des tijds. WASPIK. Maandag a.s., 2en Paaschdag zal de vereeniging V. en V. alhier baar laatste zg. winterconceit geven met mede werking van de Waspiksche tooneel- en operetteclnb „Entre Nous." Behalve ver schillende nummers van harmonie eu lieder- lafe), zal door Entre Nous opgevoerd worden „Baboe Rita of 't Was maar een loods", loouoelspel met zang ia 4 bedrijven. Dinsdag 14 April as. ten 7 uur zal de afd. Wasp:k vau den Chr. Boerenbond eeue buitengewone algemeene vergadering houden, waar o. m. de bespreking der nieuwe statuten, voorgesteld door het Hoofdbestuur, zal plaats hebben. RAAMSDONK(DORP). Bij den landboe - wer P. Boons stierf deze week een koe aau miltvuur. Door den heer de JoDg, rijks vee arts te Capelle, is het overige vee op stal iugespoteu. Tengevolge van den langdurigeu hoogeu waterstand hebben de weilanden in de uiter waarden aau den Nieuwen Maasmond zoo zeer geledeu, dat de hooioogst hoogstwaar schijnlijk geheel zal mielukken. DUSSEN. Hedennacht brandde de water molen, genaamd „den Hilschen molen" tot den grond af. De Echo van het Zuiden 2651 W. B. r rr IfO -■

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 9