büitenland7~ „Publiciteit is Geld." Gevraagd Adverteert in dit bied. Getond Zijn en Oud Worden Zaal Musis Sacrum*. des avonds ten 8 uur, eerste weder- optreden van na zijn 2-jarige kunstreis om de wereld. I. BELSASAR, II. NAPOLEON OP ST. HELENA, III. DE WERKSTAKING, Eerste Rang f Tweede Rang f 0.50. FIRMA P, ODENKIRCHEN, aUnSYÏANttSK II Kerknieuws. Abonneert U op dit Blad, Bijtuiyer-Over- leer snij der, Notaris Rant Ed. van Tilburg. Prjjzen der plaatsen: Plaatsbespreken vanaf heden a 10 cent extra. Manufacturen en Lingeries Engeland, Albanië. Sport. Kunst en Letteren. Kleine Advertentiën. GEVR \aGD Bericht van Inzet, Een Spantenbuiger. Een Plaatwerker. Een Voorklinker. Een Scheepssmid. Cuisinier Patissier WAALWIJK. door OGonggrijp, opgedragen aan Albert Vogel door Fabricut. naar Francoit Coppée. Vuchterstraat H II. '3 HERTOGENBOSCH, verkoopen De argelooze bezoeker van de Lang straat, die tusschen de hooge dijken ten Westen van Drunen en ten Oosten van Baardwijk, onder de zware spoorbrug welke beiden verbindt, een breeden stroom denkt te vinden, treft slechts een kilometer-breeder grasvlakte zonder een spoor van het natte element. Hooger op, d.i. meer Zuidwaarts, ziet hij wel een lage dwarskwade met een zwaar versterkt stortebed aan de Noord zijde. Maar achter die kade vindt hij slechts een sluimerende plas, „de nieuwe Wiel", waar alleen „het ruischen van het ranke riet" de vredige stilte stoort. Verderop naar het Zuidoosten ziet hij zoover het oog reikt slechts bunt en heidegras de Drunensche, en nog meer Oostwaarts, de Helvoirtsche heide. Maarten Noorden van deze schrale en zute weidevelden bespeurt hij weder een hooge en zware waterkeeringden be- faamden Heidijk, die te midden van het droge land een zonderling-sterken indruk van absurditeit maakt. Toch heeft deze Heidijk aan de ach terliggende dorpen, Vlijmen, Nieuwkuijk, Drunen en Elshout, en verder aan het heele Land van Altena, zeer gewichtige diensten bewezen. Want hij placht langen tijd lederen win ter met. goed gevolg de watermassa van het Bosche Veld te beteugelen, wanneer zij langs zijn voet Westwaarts stroomde en over het stortebed van den Baard- wijkschen Overlaat haren weg naar zee vervolgde. Op die weg vulde zij achtereenvolgens alle buitenpolders van de Langstraat en beklom langzaam maar gestadig de dijken, die haar in bedwang moesten houdeo. De dorpen, Waalwijk, Besoijen, Capelle, Waspik en Raamsdonk werden ten Zui den, Drongelen, Meeuwen en Dussen ten Noorden door den gemiddeld drie kilo meter breeden stroom bedreigd. Kwamen geen Noordwester-stormen de geregelde afwatering verstoren, dan zorgen een aantal dwarskanalen de Waalwijksche haven, het Labbegat, de Nieuwe vaart, de Vrouwkensvaart en de Kerkvaart voor een tijdige loozing langs het Oude Maasje, dat bij Keizers- veer uitmondde in den Biesbosch. Maar stuwde storm-vloed op vloed het water ia den Moerdijk en den Biesbosch omhoog, dan woeien aldra de noodvlag gen van de dijken, dan was de heele mannelijke bevolking dag en nacht in de weer om het zwalpend vocht van huis en erf te keeren. Gewoonlijk kroonde het «ucces hun moeizamen arbeid, maar dat meer dan eens zoowel hier als elders hun pogingen faalden, dat bewijzen onweerlegbaar oe talrijke wielen of kolken, die in Noord- Brabant achter iederen dijk van beteeke- nis te vinden zijn, als onwraakbare ge tuigen van grondbreuken in vroeger of later dagen. (3) Herhaaldelijk hadden deze doorbraken groote waterrampen ten gevolge. De laatste, waarvan de geschiedenis meldt, die van den bovengenoemden Heidijk bij Nieuwkuijk in Januari 1881 was een echte watersnood, waaraan geen der vaak beschreven verschrikkingen ont brak. Verwoeste velden, vernielde huizen, verdronken runderen en paarden boden een droevig taiereel van ellende, die nauweüjk het veege lijf wist te bergen op een vluchtheuvel in de nabijheid, ra deloos en onmachtig moest gadeslaan. Wonder genoeg vielen geen menschen- levens te betreuren, hoewel de reddings middelen uiteraard geheel ontbraken in een streek, waarin droge zomers, het water zelfs voor huishoudelijk gebruik soms te kort schiet en waar toch in dien gruwzamen winternacht de rieten daken met kermende slachtoffers ronddreven op den overpoosa wassenden vloed. Toch had de doorbraak van denHeldijk met al haar leed een onverwacht gunstig gevolg. Met de brutale welsprekendheid der feiten vestigde zij de aandacht der Over heid op het fiasco der ouderwetsche, die in hunne onheilwerende functie zóódanig faalden, dat zij zelf een bron van rampen werden. En zoo werd de catastrofe bij Nieuw- kuik de aanleiding tot een grondige wij zing in onze rivierpolitiek. Maar hierover nader in een slotartikel. Nieuwe wandaad. Opnieuw is door een kiesrechtwijf een aansla? in een museum te Londen ge pleegd. Ditmaal was het Britsch museum als operatie-terrein uitgekozen. In dit museum is in vitrines een fraaie collectie oud porcelein en aardewerk, afkomstig uit verschillende streken van Azië, benevens kunstig ivoorsnijwerk en lakwerk tentoongesteld. Vrijdagmiddag om drie uur stond een dametje in wandelcostuum voor een der glazen kasten te kijken in tegenwoor digheid van verschillende andere bezoe kers. Plotseling haalde ze een bijltje voor den dag en hakte op de glazen kast in. Voor ze de gelegenheid had gehad veel van den hoogst kostbaren inhoud te vernielen was ze door twee bewakers gegrepen en kort daarna aan de politie overgeleverd. Hoewel ze haar naam niet wilde noe men slaagden detectives van Scotland Yard er toch spoedig in haar identiteit vast te stellen. De aangehoudene heet Mary Stuart. Zaterdagmiddag is ze voor den poli tierechter verschenen. Ze stelde zich daar aan als een echte furie en ze maakte zooveel spektakel dat twee agen ten van politie haar met geweld in be dwang moesten houden. Ze heeft in het museum voor onge veer 400 gulden schade aangericht. Deze week zal ze moeten terecht staan. De toestand in Albanië. Prins Bibdoda, de vorst der Mlrdieten is Zaterdag hier aangekomen. Generaal de Veer werd door den vorst van Albanië in een langdurige audiëntie ontvangen. Er werd besproken, welke maatregelen in Zuid-Albanië moeten worden genomen. In de omstreken van Biglista werden twee Albaneesche dorpen door EpiHsche benden verwoest. De Epiroten trokken daarna op in de richting van Korltza. Gendarmerie is te hulp gezonden en verdere versterkingen zullen volgen. Volgens mededeeling van een Neder- landsch officier heeft de Albaneesche gendarmerie inderdaad den opstand van zekere elementen der bevolking van Koritza onderdrukt. Onder de bevolking is, in tegenstelling met zekere berichten, geen slachting aangericht. Mgr. J. Aelen. Uit een particulier schrijven uit Madras verneemt de Maasb. dat Z.D.H. Mgr. J. Aelen (van Tilburg), aartsbisschop van Madras, op 15 April a.s. te Bombay scheep gaat naar Europa. Mgr. zal reizen per s.s. Roroa. Gelijk vroeger reeds gemeld werd, hoopt de aartsbisschop na zijn bezoek ad limina eenige dagen te Brixen te vertoeven en vervolgens naar Nederland te komen. Piet van Nek. Bij de openingswedstrijden te Leipzig is onze landgenoot van Nek gevallen. Hij kreeg een schedelbreuk en werd naar het ziekenhuis gebracht. De toestand is hopeloos. Piet van Nek is een der beste rijders, dien wij in Holland ooit gehad hebben. Tal van records heeft hij in den loop der jareo op zijn naam gebracht en menigmaal heeft hij op sshitterende wijze den sportnaam van Holland in den vreemde hooggehouden. Hij is vooral in Duitschland zeer populair. Het laatste bericht deelt mede dat Piet van Nek is overleden zonder tot bewustzijn teruggekeerd te zijn. Olieslagers. Onder enorme belangstelling van -f 26.000 man heeft Jan Olieslagers Zondag te Bergen-op-Zoom gevlogen en gedui keld. De eerste vlucht duurde H de laatste 24 minuten, terwijl hij onophou- delijk de stoutste duikelingen volvoerde. Het publiek was zeer enthousiast en bracht Olieslagers met den heer Ver linden, voorzitter van het vlieg-comlté hartelijke ovaties. Willem II kampioen. Willem II te Tilburg heeft Zondag met Wilhelmina 's Bosch te kloppen met 41 het kampioenschap Zuidelijke le klasse behaald. Er was groote belangstelling men schatte een 5000 toeschouwers. Er werd zeer goed gespeeld en de populaire club, maar vooral het uitstekende elftal werd een enthousiaste hulde gebracht. Geheel Tilburg vierde als 't ware feest, Tooneel in Brabant. De »'s-Hertogeobossche Operettever- eeniging», onder directie van den heer I Th. van Wamel, gaf in het Concertge bouw te Den Bosch gisteravond eene druk bezochte uitvoering van twee ope- retten »Dc Operaproef» van A. Lost- zing en »Heidelberger Studentenleven, van Franz von Suppé. De dilettanten werden in de hoofdrollen bijgestaan door mevr. EngelenSewing. Het Bossche stedelijk orkest begeleidde. Deze poging, om operettes op te voe ren, die zoowel aan artistieke als mo- reele eischen voldoen, is zeer wel ge slaagd. Het talrijk publiek was dankbaar voor de zeer goede vertolking. Wie de waarde dezer woorden begrijpt, zorge voor een flinke en doeltreffende reclame. GEVRAAGD Een nette Dagdienstbode. Mevr. G IJ Z E N, Postkantoor, Waalwijk. 6368 Tegen 1 Mei te Besoyen een flink burgerhuis te huur. Te bevrageu bij A. EROKLAGE, Grootestraat B 78, Waalwijk. 6354 VERLOREN een zilveren ketting met beursje. Tegen belooning terug te bezorgen aan 't bureau van dit blad. Wegens opheffing algeheele op ruiming van een groote col lectie schoenen en pantoffels aan zeer veel verminderde prijzen. Aanbevelend Wed. VAN IERSEL, Grootestraat, 6326 Waalwijk Meer en meer wordt de waarde van adverteeren in ons blad erkend. Vooral de >Kleine Adverten ties" geven zeer billijke en goede publiciteit. De Bierbrouwerij „Het Aukex* Kaatsheuvel vraagt EEN KARKNECHT (R E.) Bij voorkeur gehuwd. 6386 WORDT GEVRAAGD, tegen 1 Mei in eeu klrin, net gezin eeue degelijke dagdienstbode voor Noodhulp, R. C. of P. G. Kun nende koken en netjes werken Loon f 2.50 ^er week, 6889 EEN niet beneden de 15 jaar. TIMMERMANS VAN TUREN- HOUT, Waalwijk. te Waalwijk, maakt bekend, dat het per ceel hooilaud te Capelle van de erven S Timmermans te Sprang is ingezet en ver hoogd tot f 2250. Toeslsg op Dinsdag 21 April ieiJ. des avonds 7 uar ten koffie huis van M. VAN VB (JREN te Sprang. Dagelijks kan ten kantore van gen. notaris verhoogd worden. 5327 ADVERTENTIEN. De Heer en Mevrouw J. VAN IERSEL-Holtü8 geven kennis van de geboorte van hun Zoon R U T G E R. Tegen Mei 6350 Adres P. GELEIJNS, SCHEEPS BOUWER, ZEVENBERGEN. dat willen we allemaul. En dat kunnen wij ook, dank zij het POPULAIR GRMSniG HANDBOEK Methode Raspail. Een boek met practische Raad gevingen en Recepten voor Zieken en Gezonden, 13e Druk, opnieaw bewerkt en vermeerderd door een Dokter-Arts 1 Deel, 200 Bladz. dik, met Alfabetisch Register ter verge makkelijking voor het opzoeken voor slechts f0,90. Geen Geneeskundige heeft zoover bekend is voor de lijdende menschheid meer gedaan dan de groote ge eerde Dr. Raspail. Wie de kiem van elke on gesteldheid weet te verwij deren, beeft de gevolgen niet te vreezen, znrg dus toegerust te zyn met Dr. Raspail'* Boek. Interc. Telefoon 17i. 104 Fabriek van kunstledematen breukbandon, buikgordels rechthouders enz. Dagely'ksch hierover te spreken. Zondags van 10 tot 12 uur nieuwste systeem met 4 jaar schriftel. garantie. Kunsttanden k t 2.— Gebitten a f 40.— Volledige behandeling van Mond- eo Tandziekten, w. 0. trekkingen, beslist pijnloos. Informaties kosteloos. Billijk tarief. Consult dagelijks van 96 uur, des Zondags van 912 uur. De operatieve behandeling geschiedt door 'n bevoegd arts. 248 T A rn "M? TJ"D A \7T? Dentiat. Kerkstraat 48 Jül'li, JLLEj JDX121VJ&, o/h. Postkantoor, 's-Bos«h. te Waalwijk, zal Dinsdag 28 April a.s. voorm. 10 are op de bovenzaal van bet Café- Restaurant „De Kroon" van denHëeï FRITS VAN OPSTAL te Waalwyk contant, pnbliek waaronder: diverse stukken cheviot? bukskins, manchester, piloe, japor.- stof- en katoen, stukken flnweel, kant, entre-deux, garneering, wit- en ge kleurd keper, piqué, fijt e dames- corsets, gemaakte dames- heeren en kinder-oodergoederen, kiiiderblouses en rporthemrien, een groote pari ij danter- heereu-sn kinderhandschoecen, kousen, plm. 300 Jcuot sajet, 800 rolletjes beste stikzijde, zijde heeren dassen, boorden en manchetten, een groote partij zijden lint, galon, kant stof, diverse damesbonten, knoopen, garen, lint enz. Alle welke goederen, behoo- rende tot het faillissement van J. A. MAH1EU, Manufacturier te Baardwijk zullen worden verkocht ten verzoeke van den WelEdGestr, Heer Mr. H W. B. M. BRANS, Advocaat-Procureur te 's Boscb, S'. Janssingel 18, als Curator in het faillissement van genoemden Mahieu. Bezichtiging daags voor de ver- kooping, van 's voorm. 912 en 's nam. van 24 are. 6867 Bij 't doen Tan inkoo- pen op de markt haalt men zich dikwijls een verkoudheid op den hals. Verstandige en voorzichtige vrou wen dragen daarom,, evenals sleutels, geld en andere noodige zaken, steeds een doos Wybert-Tabletten bij zicb. 't Is voor hair een onontbeerlijk ar- tikel geworden, en de prijs behoeft niemand te weerhouden er de proef mede te nemen daar de prijs slechts 60 cent per doos bedraagt en Wybert- Tabletten in alle Apotheken en Dro gisterijen verkrijgbaar zijn. Depot Drunen Wed. J. Sikkers; in Raams- donksveerP. v. Laarhovenin Waspik, Gez. Schenkels. 1 5652 1) Zulke bermen noemt men plasbermen. Blijft de bedijking gedeeltijk behouden zoodat hel wa-er overstort, dan spreekt men vaneenstortebed.dat zwaarderen duurzamer versterkt pleegt te worden don een gelijkvloersche piasberm. 2) De drie overlaten in het Bossche veld gaan wij met een enkele vermelding voorbij, daa« zij slechts een plaatselijke en ondergeschikte rol spelen bij betrekaelijk lagen waterstand. De beide over- latco in Limburg bij Heugem en Contelmo, ge meente Ohé en Laak laten wij leheel buiten beschouwing, omdat hier ran een „onderbreking der waterkeering" geen eprnke is, daar elke regel matige bedijking ontbreekt. 3) Een grondbreuk of grondgat ontstaat door den waterral, die elke doo braak van eenige beteekenis vergeldt. Eerst wordt de grond achter den dijk uitgespoeld en vervolgers verdwijnen de beide bermen, zoodat ra de overstrooming op de plek, waar eens de dijk was, een waterkom achter blijft, waarin vaak een diep'e wordt gepdld van acht ol tien meter I Soms nog meer I Den nieuwen dijk legt men dan gewoonlijk me een kromming om dea kolk heen, zooals o. m. bij Waspik in de Langstraat duidelijk valt waar te nemen. WWf II III HliHM Waalwijk, 14 April 1914. 6855 Verk ijehnar b;i D. BOLLE, Hang 98 b/d. Zeevischmarkt te Rotterdam, en verder alom. Franco 'oezending na ontvangst van postwissel, groot f0,90 waarop melden Dr. Raspail. 6353 Woensdag 22 April ALBERT TOBBL

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 2