IVummer 31 Donderdag 16 April 1914. 37e Jaargang Tweede Blad. BINNENLAND. v Provinciaal Nieuws. De Bollendag. Men meldt uit de bloemenstreek In zeker geen tien jaren is het weer gedurende de Paaschdagen bij het be- Zoek aan de bloembollenvelden, als de bloemen in bloei stonden zoo uitermate prachtig geweest als nu doch ook in al dien tijd is het bezoek aan deze streek niet zoo reusachtig geweest. Het wemelde van duizenden en dui zenden fietsers, en ik weet niet hoeveel auto's, terwijl trams en rijtuigen onop houdelijk drommen van menschen aan voerden De trams, om de andere reed een extra, zaten vol en de mee gevoerde goederenwagen was geregeld volgepakt met reizigers, 't Kwam zelfs voor dat de reizigers bovenop zaten. Het was lang niet veilig den weg over te steken en verwondering mag het dan nog baren, dat er geen ongelukken zijn gebeurd. Om een kleine voorstelling te geven wist een >teller te vertellen, dat in 10 minuten tijd ca. 300 fietsers passeerden, en in één uur ruim 180 auto's. In den namiddag was ook het wan delend publiek volop op pad. Café's en buitengelegenheden maakten bestezaken, evenals de bloemenverkoopers. Er zijn wagenvrachten bloemen weggesjouwd. De drukte op den tweeden Paaschdag overtrof nog die van den eersten. Op veel punten was de bloei der bloemen zeer schoon, daar meer dan anders verschillende soorten gelijk in bloei staan. De Paaschdrukte. Gedurende de beide Paaschdagen ver voerde de Haagsche Tramweg-Mij. op hare lijnen, dus inbegrepen de stoom tram Den HaagDelft, ongeveer 298.000 personen. Gevolgen der staking. Naar men ons uit Zaandam meldt heeft de firma Hubert van der Stadt Nzn. een der bij de staking in het houtbe drijf aldaar betrokken firma's, eigena resse van de stoomhoutzagerij De Mor genster* besloten haar zaak te liqui deeren. (Hdb.) De troebelen in Mexico. Het pantserschip »Kortenaer« is van Curacao naar de Mexico wateren ver trokken in verband met de gebeurtenis sen in Mexico. Het congres der S. D. A. P. Met de Paaschdagen heeft de Sociaal- Democratische Party te Utrecht haar jaarlijksch congres gehouden. Zaterdagavond had in »Tivoli« een feestelijke bijeenkomst plaats, waarin het Kamerlid Duys als feestredenaar optrad. Uit die feestrede dient aangestipt, dat de heer Duys zijn geestverwant burge meester Ter Laan aan 1099 andere bur gemeesters als voorbeeld ste de Jhoe men de orde bewaard als er staking is. Wat de wet-Treub betreft, noemde hij de uitsluiting der bedeelden een schandelijke daad van de regeering. >Die schandvlek zullen de sociaal-democraten uit het ontwerp verwijderen.* Over de verkiezingen in Amsterdam III sprekend, zei de heer Duys: >Laat de heer Otto het voor de grap eens probeeren zijn ontslag te nemen als Kamerlid, dan zul je eens zien hoe gauw we hem voor de klas hebben gezet.* Met deze grootspraak eindigde Duys' feestrede. Zondag werd het congres der S. D. A. P. geopend met een rede van den voorzitter van het partijbestuur, het Kamerlid Vliegen. Deze bewees met cijfers den vooruitgang der partijde toeneming van het ledental, de toeneming van het aantal zetels in het Parlement, de Provinciale Staten en den gemeente raad. Burgemeester Ter Laan was onder de aanwezigen, zoodat voor het eerst het congres staat onder toezicht van een hoofd der politie. En veel »hooge oomes* zijn tegenwoordig lid van de S. D. A. P. zoo de ondervoorzitter van de Tweede Kamer, de heer Troelstra, en wethouder Wibaut van Arasterdam. De voorzitter legde er nadruk op dat dit congres een werk-congres moet zijn, en drong op kortheid bij de debatten aan. Er kwamen dadelijk een groot aantal klachten los over de partijleiding, "over de houding bij de kabinetscrisis,4! over het Zwolsche congres, over mr. Troel stras critiek op den Bond van Neder- landsche Onderwijzers, over de houding door de partij aangenomen tegenover het petitionnement der Vereenlging voor vrouwenkiesrecht. Bij de bespreking van de houding der kamerfractie moest op de eerste plaats de heer Van Kol het ontgelden, die het optreden der drie Indiërs had afgekeurd en gouverneur-generaal Idenburg had geprezen. Ook werd gelaakt de afwezigheid van drie sociaal-democratische Kamerleden bij de stemming over de motie-Ter Laan tot afschaffing der derde herhalings oefening. Waren zij aanwezig geweest, de motie zou zijn aangenomen. De hee- ren Sannes en Duys verklaarden, dat ze dier: dag ziek wareD geweest en de heer Van Leeuwen dat zijn trein te laat was aangekomen. De heer Van Kol verdedigde zich tegen den den aanval op hem gedaan. De heeren Troelstra en Mendels gingen elkaar vinnig te lijf over de houding, die de sociaal-democratische Kamerfrac tie tegenover de militaire begrootingen moet aannemen de heer Troelstra wilde daarbij de groote zaak van het algemeen kiesrecht niet uit het oog verliezende heer Mendels zou de consequentie aan durven, dat het algemeen kiesrecht moet worden verkregen door een revolutionnaire actie onder het volk. In de vergadering van gisteren werd de vrij algemeene ontstemming in socia listische kringeD over Troelstra's houding in de zaak-Beishuizen nog eens aange dikt. Waalwijk, 15 April 1914. Koopt Diet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Benoemingen. Door Z. D. H. Mgr. W. v. d. Ven, bisschop van 's Bosch zijn tot kerk meester alhier herbenoemd de heeren Jord. v. Calker en A. Ie Blanc. Bij Kon. Besluit van 4 dezer is goedgekeurd, dat W. H. baron van Heeckeren van Waliën, burgemeester der gemeente Vrijhoeve-Capelle, is be noemd tot tijdelijk secretaris dier ge meente. Concours Tilburg. Aan het Nationaal Concours op 15 en 16 Augustus door »Orpheus* te Tilburg te geven, zullen o.m. deelnemen R. K. Gildenbondsharmonie, Waalwijk. Apollo, Kaatsheuvel. De Eendracht, Raamsdonksveer. Sophia'svereeniging, Loonopzand. Concordia, Loonopzand. Wilhelmina, Dussen. Wilhelmina, Veen. Conflict Blankers. Men meldt uit Tilburg In verband met hangende kwestie bij de firma Blankers alhier, heeft op den tweeden Paaschdag eene conferentie plaats gehad tusschen deze firma en den voorzitter en ondervoorzitter der K. S. A. te dezer stede. Als gevolg van dit onderhoud zal a.s. Donderdag eene nadere bespreking plaats hebben, waarvan de uitslag a.s. Vrijdag in de bladen bekend zal worden gemaakt. Tegen v. B. en H. is heden door het kantongerecht 14 dagen hechtenis geeischt wegens hinderlijk volgen van enkele werklieden der firma Blankers. Albert Vogel komt. Het zou meer dan voldoende zijn alleen dit opschrift te plaatsen om de kunstliefhebbers onzer en omliggende plaatsen in verrukking te brengen. Met groote voldoeaing zal men vernemen dat Vogel na z'n groote wereldreis, waar hij in 't Duitsch en Engelsch declameerde en zoo'n enorm succes had, reeds zoo spoedig naar onze plaats komt. Wat de kunstenaar, wiens kunst volgens de recensies der groote bladen nog steeds aan grootheid en fijnheid in die twee jarige afwezigheid gewonnen heeft, geven zal daarvoor zie men de advertentie in dit nummer. Een prachtprogramma voorwaar! Voor dit nummer volstaan we met deze korte mededeeling. Woensdag 22 dezer treedt hij in Musis op. Concert Liedertafel. Maandagavond gaf de Liedertafel haar laatste winterconcert. Over de op komst van het publiek, mocht men, den tijd en het weder in acht genomen, alleszins tevreden zijn. Als hoofdnummer prijkte op het pro gramma de cantate >Neerlands heil*, woorden van den ZeerEerw. Heer Jud. Sprangers, Oud-Pastoor van Waalwijk, muziek van R. Hol. In geen jaren had den wij het werk meer gehoord en het doet ons genoegen te constateeren, dat het nog niets van zijne oorspronkelijke frischheid en bekoring verloren heeft. Nu was het blijkbaar con amore inge studeerd, want de vele technische moeielijkheden werden, in weerwil van betrekkelijk weinige repetitien. zeer goed overwonnen. Zoowel de veeleischende tenorsolo, gezongen door den heer G Verhoeven, als de kwartetten, dubbel kwartetten en koren liepen uitmuntend van stapel. Wanneer wij er nog bij voegen, dat de heer Corn. v. Helvoirt alhier, bereidwillig het uiterst lastige accompagnement op zich genomen had, dan is groot succes, dat de vereeniging ook thans weer met de cantate inoogstte, alleszins begrijpelijk. Als noviteit hoorden wij >La Violette* van Paillard, een buitengewone fraaie en dankbare compositie, die best ver tolkt, uitstekend beviel. Ook >Les Martyrs aux Arènes* van Rillé en ♦Goeden Nacht* van Gransjean mochten gehoord worden. Een aangename afwisseling verschafte het dubbel kwartet >Zanglust« door de uitvoering van het bekende >Lands- knechtstandchen* van Lassus en »Zwle- gesang* van Kucken, in welk laatste werk de heer L. de Vaan op verdienste lijke wijze de solo zoog. Eere den heer Sars, die bij dat alles weer de rechte man op de rechte plaats bleek. Tegen haar gewoonte in had de Lie dertafel zich thans de medewerking ver zekerd van een komisch-humoristisch duet en wel het >duo Smits* uit Tilburg, dat gewis hier in Waalwijk, waar men van oudsher op komisch gebied verwend is, geen gemakkelijke taak had. Het bracht ten gehoore een viertal duetten, waarvaD, !c oordeelen naar het applaus, »Een kwartiertje in de Recht zaal», »de begrafenis van Oom Koos», en het »Transformatieduet» (eigen creatie) het best bevielen. Van de scènes spande »De Plakker» de kroon deze lastige scène werd werkelijk met goede mimiek en flink stemgeluid uit gevoerd; trouwens over gebrek aan stem en zuiver zingen viel bij beiden niet te klageo. Zonder iets te willen afdingen, op het duo van den avond, of op de beslissin gen van het liedertafel-bestuur, achten wij het foch voor de Liedertafel beter geschikt, uitsluitend vocale- of instru mentale artisten te engageeren. Vruchten- en groententuin Pomona1. De vruchten- en groententuin ♦Po mona* van den heer P. Mombers-Smelt trekt steeds meer en meer belangstelling en schijnt voor onze streken meer en meer als leerschool te gaan dienen. A.s. Zondag ten 3 uur wordt de tuin be zocht door de leerlingen van den tuin- bouwcursus te Vlijmen, met hun hoofd den heer H. van der Linden. Zondag d.a.v. komen de leerlingen van den tuinbouwwintercursus te Tilburg onder leiding van hnn leeraar, den heer H. J van der Zanden, om hun keonls meer en meer te verrijken in dezen tuin, die door den heer rijkstuinbouwleeraar voor andere plaatsen en districten als model is gekozen. Wij kunnen nog mededeelen, dat Po mona* dezer dagen weer eene uitbrei ding onderging, door bijvoeging van 300 ramen voor komkommerteelt en dat de heer Mombers-Smelt belangstel lenden van Waalwijk en omgeving gaarne in de gelegenheid stelt om dezen prach tige groenten- en fruittuin in oogen- schouw te nemen, iets, wij weten het bij ondervinding, wat voor eenieder, zoo wel deskundige als leek zeer interessant is. Ook de heer L. de Greef, onder wiens bekwame leiding alles staat, geeft gaarne alle voorlichting. Ten slotte willen wij er nog op wij zen dat de heer Mombers dit jaar de gelegenheid heeft opengesteld voor het publiek om diverse groenten te bekomen. Waar we eene groote zindelijkheid en frissche temperatuur in de warenhuizen van »Pomona* aantreffen, daar is de verbruiker ook verzekerd dat alles frisch en rein is en vrij van slakken en ander ongedierte, zeer zeker voor een dergelijk consumptie-artikel van 't grootste be lang. 'i Is een voorrecht voor eene plaats, zoo vroeg dergelijke goed ver zorgde versche groenten te kunnen bekomen. - Te Vlijmen is op initiatief van den rijkstuinbouwleeraar, den heer Snellen, een export-veiling opgericht, die geëx ploiteerd zal worden door de bekende fruit-firma Van Wagenberg-Festen al daar. Mogen zich ook uit onze plaats en omgeving hoe langer hoe meer fruit- teelers aansluiten. Belangrijk nieuws Naar wij met zekerheid vernemen, zal de trein die 6,03 uit 's Bosch vertrekt naar Waalwijk en de Langstraat en die op de ontwerp-dienstregeling voor 1 Mei was vervallen, behouden blijven. Zeer zeker zal deze belangrijke tijding door de reizigers dezer streek met groo te ingenomenheid worden vernomen. Der Kamer van Koophandel komt een woord van hulde en dank toe voor baar initiatief en werken in deze 1 R. K. Vereeniging Groene Kruis. Door de goede zorgen van boven genoemde vereeniging zullen morgen in Waalwijk en Besoijen een duizendtal Groene- en Witte Krulsgeschriften no. 7 worden verspreid getiteld »Weest rein beknopte uiteenzetting van welk over wegend belang reinheid van lichaam, kleeding, voeding en woning is voor het behoud der gezondheid door H. F. Fleischer, arts te 's Graveohage. Wij sporen eenieder ernstig aan dit brochuretje niet terzijde te leggen maar met ernst van den inhoud kennis te nemen en zooveel mogelijk in toepas sing te brengen tot heil van het indi vidu, maar ook het heil der gemeenschap. Moge dit belangwekkend geschrift veel doen in 't belang der reinheid, die zoo als het voorwoord zegt de machtigste vijand is van de ziekte, terwijl reinheid tevens beteekent gezondheid en gezond heid wederom levensgeluk beteekent. Gekruisigd* te Oost er hout. De eerste opvoering in Oosterhout van het prachtwerk «Gekruisigd», van den WelEerw. heer Frencken, heeft een schitterend verloop gehad. Allen en dat zijn er velen geweest roepen over de totalen Indruk. Prachtige verschijningen waren die hoofdfigurenCaiphas, Annas, Nathan en Nicodemus. En ook hier bleek Jozef, het blinde zoontje van Caiphas, weer de rechte Jozef te zijn, wiens spel, ontroe rend van naïviteit, het garsche audito rium in spanning hieid. Roerend schoon en van verbluffend historische juistheid was de plechtigheid der avondofferande in den tempel vol gens den Joodschen ritus. Ook was groote zorg besteed aan de mis- en-scene, die daardoor de locale kleur meer intens maakte en niet weinig medewerkte om de waarde van het ge heel te vermeerderen. De koorwerken, gecomponeerd door professor Van Genk, werden begeleid door een orkest, bestaande uit een goed bezet strijkkwartet, fluit, orgel en piano. Het geheel voldeed uitstekend en gaf bewijs dat eenleder voor zich een flin ke studie van dit werk had gemaakt. Wij kunnen niet anders doen, dan onze lezers aanraden een uitvoering te gaan bijwonen. W. VFeijenoord o2. Na een zeer mooien en spannenden wedstrijd won Zondag j.l. zooals we voorspelden het Rotterdamsche Feije noord met 2—0 van W.V. Tot een kwartier voor het eind was de score nog blank, doch toen Feijenoord eenigszins gelukkig den eersteling ter wereld bracht, was de tegenstand ge broken. De Rotterdammers vertoonden een uitstekend sluitend spel, zoodat het voor de geelzwarte verdediging pleit, dat zij slechts tweemaal werd gepasseerd. Wan neer deze in de komende kampioenswed strijden zoo in conditie is, kan Waalwijk gerust zijn. De onvolledige geel-zwarte voorhoede, was minder goed, zoodat een wel een puntje verdiend had. BESOIJEN. De uitvoering die den 2den Paaschdag door de Christelijke Gemengde Zangvereeniging Hallelnjah' in het Kerk gebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier werd gegeven was niet erg druk bezocht, wat waarschijnlijk wel aan het mooie Paasch- weer lag. Het is bepaald jammer geweest, dat niet meerderen vau deze goede uitvoe- ring genoten hebben. De koornummers wer den allen verdienstelyk uitgevoerd. De beide verplichte koren voor het a.s. con cours te Barendrecbt fZacht zingt de Zee* en «rHet Schuitje* zaten er reeds aardig goed in. Het laatste vooral voldeed zeer goed. Mej. de Vries was met haar solo's eenig. Een prachtig, zuiver en helder stem geluid, dat zeker wel door veel oefenen zoover verkregen is. Ook mej. Kuijpers, die de plaats van een zieke zangeres had inge nomen zong zeer verdienstelijk. Da heer L. Both accompagneerde weer als gewoonlijk uitstekend. Hun Directeur, de heer L. A. Kooien uit Waalwijk heett alle eer van zijn werk. 11. W. B. Onder prachtig weer, wel licht te warm voor voetbal, heeft R, W. B. j.l. Maandag tegen Taxandria gespeeld. De nogal talrijk aanwezige toeschouwers zijn van een spannenden wedstryd ge tuigen geweest. Hoewel Taxandria 1 klas hooger speelt, heeft R.W.B. toch oitstexend partij gegeven, beide partijen waren onvol ledig en toch werd er goed en vlug ge speeld. Rust ging in met 10 voor Tilburg. Hoewel beide partijen elk 2 strafschoppen kregen slaagden zij er niet in nog een goaltje'bij te maken, zoedat Taxandria wel verdiend met 10 won hoewel niet ont kend mag worden, dat R.W.B. voor haar krachtig volhouden, epn gelijk spel de vei- houding beter had weergegeven. CAPELLE. De heer II. Mes had, toen hij in deu auto-vracht wagen der firma Sneep en Co. wilde stappen het ongeluk uil te glijden, waardoor hij onder een der wielen kwam te geraken en zijn rechtervoet bijna geheel verpletterd werd. Per rytuig moest hij naar huis worden vetvoeid, alwaar dr, Kohier een verband legde. Mej. B. Timmermans slaagde Woensdag te Breda voor het examen nuttige hand werken. Geslaagde en familie proficiat. Van de vijf sollicitanten naar de be trekking van onderwijzer aan de O. L. School in de Nieuwatraat alhier heelt er zich reeds een drietal teruggetrokken, wegens benoeming elders, tengevolge waarvan een herhaalde oproeping zal worden gpplaatet. De uitvoeriug, gegeven door de Re derijkerskamer Vriendentrouwalhier ten bate van het Hotfijzerverbond heeft opge bracht een som van f 104. Het prachtige lenteweer van den 2den Paaschdag was aanleiding dat hier op dien dag een buitengewoon aantal fietsen passeer den. De heer W. v. H. zag al deze gezel, lige drukte en hij gevoelde het verlangen in zich ontwaken om zich ook in de edele koost van fietsen te gaan bekwamen. Gisteren werd hieraan gevolg gegeven, een karreije gehuurd en het ging makkelijk, 't ging fijn hoor. Al spoedig voelde hij zich zeer ver trouwd tusschen de wielen en zou het eens zonder hulp probeeren, maar o wee, hij raakt zijn roer kwijt en belandt in de sloot langs den weg. De Heer v. II. begreep er niets van, 't ging toch al zoo best, scharrelde uit dn sloot met zijn karretje en kwam zoo doende met den schrik en een nat pak vrij. WASPIK. Daar hot prachtig Paaschweder velen tot een uitstapje had uitgelokt, waren de beide uitvoeringen, welke hier met deze feestdagen gegeven werden, niet zoo druk bezocht als men verwacht had. Toch was het optreden der dameB Lucie Rensonnet en Anna en Hélène Mecussen van Antwerpen een waar succes. Ze gaven ons een avond van fijn kunstgenot. Ook de uitvoering in de zaal was uit stekend. Hamonie, liederlafel en vooral de operetteclub „Eotre Nous* maakte dit con cert, tot een der meest genoegelijke vau 't afgeloopeu seizoen. Hedenmiddag zakte het paard van den voerman J. P. bij het zand rijden tot den buik toe in een kuil. Met veel moeite slaagde men er in het dier uit zijn netelige positie te redden, voordat het nog noemenswaardig bezeerd was. RAAMSDONK(DORP). Mej. A. Kamp deed bij de kachel een lekker datje. Haar schort geraakte daarbij echter in brand en de gevolgen zouden zeker ernstig geweest lzijn, ware haar zuster niet iu tijds binnen paar gemakkelijke kansen gemist werden, gekomen, om de brandende kleereu met een alhouwel zij voor het harde zwoegen emmer water te bluaschen. van Zuiden

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5