sïiïïwgIETFsëIm. Erdal Wij waarschuwen U Erdal Gemengd Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Ingezonden Stukken. Handelsberichten. klas letters heeft het woord Erdal Bij onzen dorpsgenoot A. v. d. Berg ia door een tot heden onbekend persoon 's nachts een mit boven de deur ingeworpen De politie stelt een onderzoek in. RAAMSDONKSVEER. Voor de nor maalschool te Geettruidenberg slaagden o. m. de heeren: Joachim Kommera vau de 8e naar de 4e klasse, C. Verbeek van de 2e naar de 3e klasse, D. Schuller van de le rtnar de 2e klasse. Geslaagden pr< flciat. Terwijl op 't Saudoel twee honden aan het vechten waren, geraakte een van hen, een prachtige dobberman pincher onder een geladen wagen. De kop van het dier werd geheel verbrijzeld. Zaterdag zwol de hand van arbeider B. zoodanig op, dat men bet noodig achtte een geneesheer te raadplegeD. Dr. Lips constateerde bloedvergiftiging. Reeds eenigen Ljcl geleden werd in onze gemeente een commissie gevormd ter bestrijding van de tubercalose. Woensdag- avond zal na een vergadering worden ge houden in de onde O. L. School welke ten doel heeft enkele dames te verzoeken zich raat den verkoop van »Emmabloem* te belasten. DRUNEN. Op de 2den Paasohdag ge houden vergadering van de leden van den kolenbond Broederhulp* werd door het bestuur meedegedeeld dat de door het be- etuurgestelde bepalingen zonden worden ge handhaafd, en dat zij die lid wenschten te blijven zich deze week bij de bestuursleden kunnen anumelden of op a.s. Zondag bij de gewonen rondgang vbb een der leden. Dö drie cftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Bij inschrijving is aan J. Aarts het kolenrijden opgedragen, terwijl H. de Gouw Lz. is belast met het toezicht bij het aan huis bezorgen. De reeds aangekondigde lezing door den E. W. Pater Ildefonsus op Maandag 20 April kan door omstandigheden niet gehouden worden. Nader zaj worden bekend gemaakt, wanneer de lezing zal plaats bebben. Kaastheuvel, 15 April 1914. Brand. In den nacht van Zondag op Maandag brandde In het Tweede Straatje een huis tot den grond af, toebehoorende aan Jac. Nelten. Het was bewoond door Peer Pruimboom. welke daar een scharenslij pers, stoelenmatten en bezemblnder?zaak gevestigd had. Van den inboedel en bedrijtswerktul- gen kon slechts weinig gered worden. Het huls was nog maar eenige weken door genoemde persoon bewoond. Huis' en inboedel waren laag verzekerd. De oorzaak zoekt men in een defect aan den schoorsteen. Gaslicht. Thans zal een begin gemaakt worden met de uitbreiding van het buizennet onzer gasfabriek. De buitenwijken, Gij- zenburg (Marktstraat) Vossenberg (Berg- dijksche straat) Hll, Eerste Straatje (Dongenscbe straat) zullen worden aan gesloten, zeker tot groot genoegen der bewoners welke eertijds aan onzen Ge meenteraad een desbetreffend verzoek hadden iogedlend. De noodlge buizen zijn reeds ter plaatsen aangevoerd. Laatste winteruitvoering. A. s. Zondagavond zal de Harmonie Euphoala4 haar laatste winteruitvoering geven. Een flink en gedeeltelijk nieuw program zal wotden uitgevoerd. Ook de Liedertafel komt met twee nieuwe nummers Lenteliedje een compositie van harenDirecteur en »Schweigen derNacht4 met verschillende mooie Tenorsolos en pianobegeleiding. Een mooie uitvoering staat ons te wachten als waardig slot van de reeks winteruitvoeringen in het afgeloopen winterseizoen. Ruiten vermeld. In den nacht van Zondag op Maandag zijn bij Wethouder T. in de Molensteeg door baldadigen de ruiten ingeworpen. V. P. N. Maandag hield de pas opgerichte afdeeling de V. P. N. in de openbare school haar le algemeene vergadering- De voorzitter van 't voorloopig be stuur opende de vergadering waarna een onderzoek werd ingesteld naar het aantal eiereD, dat verzonden zal worden. Uit de gegevens der leden bleek, dat ruim 500 eieren zouden verzonden kunnen worden, waaruit besloten werd te begin nen met 500. Reeds Zaterdag 25 April, zal de eerste verzending plaats hebben. Candidaatstelling. Voor de twee vacatures in den ge meenteraad zijn zes candidaten gesteld. Voor de vacature Dalleu (aftredend in 1915) de heeren M. Zacht Czn. en Joh. Vermeer beiden uit Kaatsheuvel. Voor de vacature J. v. Besouw (aftr. in 1919) Joh. Wideman, H. J. V. Jon kergouw, J. P. J. Lombarts uit Kaats heuvel en W. A. S. de Jong uit Loon- op-Zand. Gemeenteraadsvergadering. Donderdag 16 April houdt de raad onzer gemeente een algemeene verga dering. Ageuda 1. Voorstel B. en W. inzake electrl- clteltsvoorziening. 2. Idem gunning verkoop gemeente acetyleengasfabriek, 3. Vaststelling Hoofd. Omslag. Heusden 14 April 1914. Tegenvaller. Hoewel de schaarweiden op het ei land verpacht zijn om reeds 10 April in gebruik te worden genomen, Is daar van vooreerst nog geen sprake en wel omdat zij nog ten deele onder water staan. Te meer is dit een schadepost voor de veehouders, waar dit jaar juist met het oog op den vroegeren datum de schaarloonen verhoogd zijn. [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.] Mijnheer de Redacteur. Gelieve aan onderstaande regelen een plaatsje te verleenen io Uw blad, bij voorbaat onzen dank. In het laatst verschenen nummer van de »Schoen- en Lederbewerker4, officieel orgaan van den Nfed. R. K. Schoen- en Lederbewerkersbond, komt een artikeltje voor onder den titel >Een noodkreet aan het adres van U mijnheer de Re dacteur. Een paar zinsneden in genoemd arti keltje, welke slaan op de invoering van het landelijk collectief contract in het boekdrukkersbedrijf, kunnen en mogen wij, als afdeeling van den Ned. R. K. Grafischen Bond, niet onbesproken voor bij laten gaan, neen moeten wij hierte gen een krachtig protest aanteekenen. Duidelijkheidshalve laten wij bedoelde passage hier volgen >Want ge moet weten, waarde le- »zer, dat de drukker van dat blad pas »nog de beroeringen heeft medege- maakt, die onvermijdelijk zijn In onzen •tijd, wanneer 'n deel der menschheld ontwaakt en zijn rechten opeischt. •Terwijl hier, dank zij de aaneenslui ting der gelederen en het prachtig front maken voor den vijand, de vrede al capltuleerende bleef bewaard, toch heeft de liberale drukker fn zijn on- macht geschuimbekt en getrild, toen de voorwaarden moesten geteekend worden. Niet alleen dat dit geschrijf de perken der welvoegelijkheid te buiten gaat, maar erger, het is totaal leugenachtig en valsch. Het is ons onverklaarbaar hoe een inzender in een R. K. arbeiders orgaan in zulk een schrijf-maar-raak-stijl durft uit te weiden over zaken, waarin hij beslist onkundig is en waarmede hij zich ook niet behoeft in te laten. Wat is de werkelijke waarheidDe invoering van het collectieve contract bij Mijnheer Tielen, is op de meest vriendschappelijke en voor beide par tijen bevredigende vviize geschied. Neen, meer nog, enkele punten voor onze leden van belang, buiten het con tract, werden door Mijnheer Tielen in de bespreking met ons oogenblikkelijk ingewilligd. Dit is de zuivere waarheid, welke als wit tegenover zwart staat in vergelijking met de lezing, die er de inzender in de Schoen- en Lederbewerker aan geeft. Wij eischen dan ook dat de zinsnede •toch heeft de liberale drukker in zijn onmacht geschuimbekt en getrild, toen de voorwaarden moesten getee- •kend worden,4 door den anoniemen inzender in »De Schoen- en Lederbewerker4 worde terug genomen. En de redactie verzoeken wij beleefd, alvorens aan dergelijk geschrijf wat toch geen lederbewerkersbelang is plaats te verleenen, bij hare zusterorganisatie te informeeren. Nogmaals dank voor de opname. Het Bestuur der afdeeling Waalwijk van den Ned. R. K. Grafischen Bond. Sprang 14 April'14. Mijnheer de Redacteur. Mag ik zoo vrij zijn een plaatsje te vragen in Uw blad, over een ingezon den stuk van den heer Bos Ik was verwonderd, toen ik zijn stukje las in Uw blad, dat mij door een vrienden hand was toegereikt. Volgens zijn schrij ven zou het alleen flink en fier zijn in in een openbare vergadering te spreken. ConclusieWij kunnen onze vereenigin- gen wel opdoeken. Merci Wel wordt het mij niet ten kwade geduid propa ganda te maken voor mijn school, waar van ik dankbaar nota neem, veronder stel, dat wij onzen geachten opponent ook moesten verzoeken om propaganda te mogen maken, maar ik had het moeten doen op een wijze, die den toets der eerlijkheid kon doorstaan. Stel u gerust ik heb niet propaganda gemaakt voor mijn school, maar slechts naar waarheid de feiten geconstateerd. Eerstens be staat er een Propagandaclub uit jonge leden, slechts enkele gehuwden worden er onder gevonden, zoodat er vaD pro paganda maken geen sprake is. En al waren het allen ouders, wat gaf dat. De heer Bos getuigt toch zelf, dat het een vergadering van geestverwanten was en weet een onderwijzer der jeugd nog niet, dat men geen propaganda be hoeft te maken onder geestverwanten Verder wil ik hem doen oprnerkeo, dat ik niet direct gezegd heb, dat het open baar onderwijs een machtige factor is geweest voor het socialisme en volstrekt niet over deze streken, maar over het algemeen gesproken heb. Ik heb slechts geciteerd de uitspraak van den social, partijdag te Halle, waar deze woorden gesproken werden >De school moet tegenover de kerk gemobiliseerd worden, de schoolmeester tegenover den paap; een juiste opvoeding zet de re ligie van zelf op zij.4 Dat .ik geloof en dat ook door bijna elk beaamd wordt dat het openb. onderw. langzamerhand voert tot het liberalisme en dit weer tot het socialisme, heb ik wel in mijn betoog doen uitkomen. Weet onze geachte op ponent niet, dat het soc. een stekje is uit het 11b., door de liberale zon ge koesterd? Weet hij niet, dat zulks bij het begrootingsdebat in de 2e Kamer wel door de kopstukken der liberale partij ontkend is, maar dat de heer Troelstra verklaarde »Wij bouwen voort op de beginselen door het liberalisme geleld. Schaamt u toch niet over uw kroost.4 (Een beetje studie zou hier geen kwaad kunnen 1) Wat verder de ver draagzaamheid aangaat, de chr. school kweekt de ware verdraagzaamheid, de verdraagzaamheid voor de zonden des broeders waaraan men zich ook zelf schul dig weet, terwijl die klank van die neu traliteit is een klank van jaren geleden, in 1905 door de frontmakers''' weer eens opgerakeld. Ook van links begint men het te erkennen er zijn geen neutrale men- schen. Dat is boerenbedrog Denk ook eens even aan 't geval Beishuizen, de gedragingen van zeer veïe openb. onderw. tijdens de Juliana- en Onafhankelijk heidsfeesten enz. En toch neutraal 1 Ver klaarde ook de heer Troelstra niet in 't geval met den soc. leeraar »Een mensch is nu eenmaal geen scharretje !4 Maar genoeg, het zou ons te ver vee- ren, op deze wijze door te gaan. Wij zullen onzen geachten opponent de eerst volgende vergadering onzer club (iD 't laatst dezer maand) uitnoodigen, om zijn bezwaren nader te ontvouwen en zoo de dwalende broeders te recht te brengen. Krantengeschrijf geeft n.l. niets. Wij kunnen elkander beter van aange zicht tot aangezicht spreken. Dan zal u blijken, dat wij enkel recht en waar heid zoeken. En nu geachte opponent, ik eindig na u eerst nog eens te doen opmerken, dat het verheffen van de openbare school niet zoo gemakkelijk zal gaan, daar zij hollende teruggaat. Weet u wel, dat er reeds ongeveer 180.000 kinderen .op de Chr. school gaan en dat aantal jaarlijks met duizenden stijgt Weet u ook dat de Bond van Ned. Ond., waarvan een groot, zoo niet het grootste deel, lid is der S. D. A. P., er het zijne toe bijbrengt? Geloof dan ook maar gerustde toekomst is voor de Chr. School. Achtend H. E. v. d. Leedeo Voorzitter A. R. P. C. Een gevaarlijk echtgenoot. Hedenmorgen vervoegde de schip persknecht J. V. V die uit den dienst van de firma P. van der Meer en Zoon, stoombootonderneming te Leiden, was ontslagen, zich ten kantore van de firma en bracht den bediende P. van der Geest, na eerst een woordenwisseling met hem te hebben gezocht, een messteek toe in den rechter-boveoarm. Het mes drong geheel door den arm heen, De heer H. van der Meer, die toeschoot om zijn be diende te ontzetten, kwam daarbij le vallen waarop de ontslagen schippers knecht hem eenige messteken aan het achterhoofd en in het rechterbeen toe bracht. De dader is gearresteerd. Hij verklaarde uit wraakneming te hebben gehandeld. Gisteravond is te Hoeusbroek (L.) zekere J. C. doodgestoken. De vermoe delijke dader is aangehouden. Gisteravond heeft te Roosendaal een hevige vechtpartij plaats gehad tus- schen de gebroeders van T. uit Ouden bosch en van O vader en Zoon. Beiden v. T. zijn met schop en hakbijl ernstige verwondingen toegebracht een hunner heeft een levensgevaarlijken houw op het hoofd gekregen, waardoor de hersenen geraakt werden. De daders zijn aange houden. Zaterdagmiddag is te Ooidegem, nabij Aalst, een vrecsehjke moord ge pleegd. Twee families die van de be grafenis van een familielid teruggekeerd waren, kregen twist over het verdeelen van de erfenis. Herhaaldelijk werden twee personen handgemeen, doch men wist de vechtenden te scheldenplotseling verdween een der vechtersbazen om eenige oogenblikken later met een zeis terug te keeren. Voor de aanwezigen het konden verhinderen, had hij zijn te genstander met het gevaarlijke voorwerp zoo'n geweldigen slag toegebracht, dat deze levenloos ter aarde zonk. De moor denaar is gevlucht. i Gistermorgen is te Overschie P. van Z. door een auto overreden. In den uabijzijnden molen binnengedragen, bleek hij ernstig gewond. Nadat hij voorloopig verbonden was, is hij per brancard naar het ziekenhuis te Rotterdam overge bracht, waar hij spoedig na aankomst is overleden. Zaterdagavond omstreeks half tien is op het Centraalstation te Utrecht een trein van Amsterdam, welke langzaam binnenkwam, door verkeerden wissel stand tegen het achterste gedeelte van den stilstaanden trein van Den Bosch gereden. Van dezen laatsten trein werd een derde klasse rijtuig gedeeltelijk verbrijzeld en geschoven in het daarop volgend eerste en tweede-klasse rijtuig, hetwelk mede daardoor schade beliep. In bet aangereden derde klasse-rijtuig was nog geen enkele reiziger gezeten, zoodat dit spoorwegongeval geen per soonlijke ongelukken tengevolge heeft gehad. Een conducteur van een der treinen liep een hoofdwond op. De wegversperring was spoedig opge heven. Het Leeuw. Nbld. meldt, dat Za terdagmorgen het zevenjarig zoontje van D. S. L. te Berlikum door een tram wagen van de Zuivelfabriek aldaar is overreden en tijdens het vervoer naar Leeuwarden overleden. Het l'/j-jarig jongetje van H. S. te Reeuwijk is Zondagmiddag In een sloot achter het huls gevallen en ver dronken. Te Koudekerk is Zondagmorgen het 3-jarig zoontje van den bakker v. V. te water geraakt en verdronken. Zaterdag is te Duisburg de schip per J. van Haren verdronken. Hij was herkomstig uit Tiel. Naar de Leeuw. Ct. meldt, heeft ten gevolge van de klachten over on voldoende verwarming en niet behoor lijke verlichting van de kleine A B rijtui gen, die in de gewone personentreinen liepen, de directie der Staatsspoor be sloten, deze rijtuigen, ten getale van 70 stuks, ingaande 1 Mei, aan het gewone verkeer te onttrekken. De compartimenten 1ste klasse van deze rijtuigen zulleu nu in de werkplaats der maatschappij worden omgebouwd tot compartimenten 3de klasse, waarna ze worden verdeeld over de inspecties Utrecht, Groningen, Den Bosch en Breda, om uitsluitend gebezigd te worden in extra- en markttreinen. Deze treinen zullen dan in vervolg geen reizigers 1ste klasse meer vervoe ren. Vannacht is bij een vechtpartij te Haulerwijk een 20-jarige jongelinglevens gevaarlijk gewond. Vier verdachten zijn gearresteerd, maar alle ontkennen. In de gevangenis van Kherson (Rusland) is dezer dagen een opstand uitgebroken onder de gevangenen van een der cellen. Men had opgemerkt, dat verschillende gevangenen met elkaar j„ verbinding stonden, en elkander do0r kloppen op den muur teekens gaven De gouverneur der gevangenis liet daarop een streng onderzoek instellen. Eeniat gevangeuen verzetten zich hiertegen, ba-, ricadeerden de deuren van hun cel, en vielen de bewakers aan. Onmiddelijk werd de militaire wacht in het geweer geroe. pen, die de deuren forceerde. Nadat tweemaal gewaarschuwd was zonder gt. volg, schoten de soldaten op de gevan- genen, waarvan er twee gedood, en vijf zeer ernstig gewond werden. Achter de Citadelkazerne te 's Her. togenbosch is gisteravond een meisje van veertien jaar, dat van een schip j„ een bootje wilde springen, te water ge. raakt en verdronken. Haar lijk is nog niet gevonden. Een kazernedrama. Uit Peshawar, Engelsch-Indië, word: e?n afschuwelijk drama gemeld, dat zich in de kazerne van Tank heeft afgespeeld Een inboorling, die vroeger oppasse was bij den Engelschen majoor Dodd politiek agent in YVazirista, heeft deze. dagen kapitein Broun door revolverscho ten ernstig gewond. Een luitenant et twee manschappen, die ter hulp snelden werden neergeschoten door den misda diger, die ten slotte zelf door een koge van een officier viel. De marechaussèe te Maastricht heeft gisteren den 13-jarigen G. v. d. F, uit Middelburg en zijn vriendje J. v. G, die, voorzien van veel geld, dat zij bij di ouders gestolen hadden en met wapens en munitie in den omtrek der stad rond dwaalden, aangehouden. Een kistje, ver moedelijk waar het geld in zat, haddet zij in den grond gestopt. Zij zullen naar hun woonplaatsen teruggebrach worden. De brigade-commandant van dt marechausée te Roosendaal heeft op het station den veecomir.issionnair F. uii Nijmegen aangehouden, die bij den land bouwer Raaijmakers te Steenbergen f 350 uit een portefeuille had genomen. Het geld werd nog in zijn bezit gevonden. Hij is ter beschikking gesteld van dt justitie te Breda. Alle goedkoopere aanbiedingen zijn namaaksels! I W -"l.-l-LJ■JL'. .1 Zondogaverxi wierp de 31-jarige koetsier R. M. wonende in het Achterom te Rotterdam zijn vrouw een liter petroleum over het lijHij had het voor nemen haar in brand te eteken, doel» werd daarin door buren en omstanders verhinderd, die hem aan de politie overleverden. - -r 1r r fnr iTiiSia BESOIJEN, 7 April De prijs der boter was heden op de markt Hoogste prijs 1 1,47. Laagste prijs t 1,42. Eieren 4 a 4'/s cent per etute. 110 JAAR w GARANTIE KUNSTSPEL en EIECTR: PIANO'S. VLEUGELS is HETADRE -vö, 'KESSELS'KON.FABRIEK. TILBURG •/RAAGT CATALOGUS - OOK TERMUNBETALM voor de namaaksels, die onder bijna de zelfde namen en verpakkingen in den laat sten tijd -aangeboden worden. Het beste en oud-ingevoerde merk ie De echte Erdal-schoencréme in de steeds onveranderde en onovertroffen qualiteit Kan alleen verkocht worden tegen IO cents de kleine dooi t tegen 15 cents de groote dooi

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6